STOOMWASSCHERU „ZEELAND" ZEELAND. BIGSC0PEN. M6EZ0MEH STUKKEN. LangevielesingelD 197 - Tel. 63/ Tarief per kilo en per stuk. ÉfDDELBURG. WALCHEREN. IUID-BEVELAND. MIDDELBURG. GOES. HQ0RD-BE¥ELAND. lEEUWSCH-VLAANDEREN WJÖ. zoo goed als allen als piloot bij de K.L, M. zijn geplaatst. Het betreft dus de plaatsingen als stuurman ter koopvaardij en in casu van hen (130 in aantal), die voor het eind examen geslaagd zijn in de jaren 1932, 1933, 1934 en gedeeltelijk 1935 en thans in het bezit zijn van hun diploma der den stuurman groote stoomvaart. De overige geslaagden van 1935 en die van 1936 (circa 70 in aantal) bren gen het voor bet derde stuurmans-exa- men vereischte jaar vaartijd als leerling op zee door, of studeeren reeds voor dit diploma. Van de 130 genoemde jongelui, die reeds in het bezit van dat diploma zijn, ontving ik de volgende gegevens: in dienst bij de groote stoom vaartmaatschappij als derde of vierde officier 75 geplaatst als derde officier bij de gouvernementsmarine 8 benoemd tot reserve officier vlieger (ook waarnemer) bij land en zeemacht 8 in dienst als reserve-marine-offi cier 5 in militairen dienst6 luitenant ter zee derde klasse 1 toezegging tot plaatsing bij de reederijen als leerling in het bezit van derden rang 5 Totaal 108 Van de resteerende 22 jongelui, die niet slaagden bij de koopvaardij bleek de opleiding voldoende algemeen te zijn geweest om geplaatst te worden bij andere handelsondernemingen, als K.L. M., Philips, Unilever e.a. Twee werden er aangenomen als adelborst voor den zeedienst en een werd geplaatst op de militaire academie te Breda Enkelen hebben de studie op ander gebied voortgezet en wel in medicijnen, bouw kunde, radio-telegrafist, boekhouden of diploma inspecteur van politie. Slechts van vier oudleerlingen van genoemde jaren is bekend, dat zij thans nog werk loos zijn. Hoe de gegevens voor andere zee vaartscholen zijn zoo zeide de heer Van der Hiel is mij niet bekend. Af gaande op die onzer kweekelingen is de toekomst gelukkig dus nog niet zoo som ber. Neem ik hierbij aan, dat ik thans reeds van de reederijen meer vraag naar leerlingen ontvangen heb, dan het getal bedraagt, dat ik na het eindexa men in Juli a.s. kan aanbieden, dan meen ik goed te doen een en ander on der de aandacht van de ouders te bren gen, daar juist thans de koopvaardij weer een tijd (laat ons hopen een lange periode) van opleving tegemoet gaat. Na deze mededeeling liet de com mandant echter ook een ernstige waar schuwing volgen: „Laat uw zoon niet inschrijven voor een zeevaartschool, in dien hij voor het vak zeeman niets ge voelt. Bezit hij wel den goeden zee mansgeest (niet die van voor de film, maar voor de praktijk) laat hem dan gerust opleiden. Mocht hij dan onver hoopt geen plaats als stuurman krijgen, dan zal de vorming, vooral op behoor lijk internaat, wel zoodanig zijn, dat hij op andere wijze slaagt." BOOT-VLIEGTUIGVERBINDING INDIë—NEDERLAND Samenwerking tusschen scheep vaart en luchtvaart. Het streven naar versnelling van de verbinding tusschen Indië en het moe derland komt andermaal tot uiting door een nieuwe wijze v.an samenwerking tusschen de Stoomvaart Maatschappij Nederland en den Rotterdamschen Lloyd eenerzijds en de K. L. M. ander zijds. In gemeenschappelijk overleg hebben de bovengenoemde verkeers-onderne- mingen gedurende de laatste jaren proe ven met een organ satie genomen, wel ke ten doel heeft repatrieerenden, die zich te Genua en Marseille ontschepen, in de gelegenheid te stellen op de snelste wijze,- per vliegtuig, Nederland of hun bestemming in andere landen van Europa te bereiken. Thans 's een definitieve regeling getroffen. plaatsreserveering geschiedt bij de administrateurs op de booten, die ter stond reisbiljetten afgeven naar alle Europeesche bestemm'ngen. Op zee worden de reserveeringen per r,adio aan Genua en Marseille doorgeseind. De mailschepen komen zoo vroegtijdig voor den wal, dat er steeds een goede aansluiting is op de vertrekkende vlieg tuigen. De Nederlandsche handelsmissie in Zuid-Amerika. De Nederlandsche handelsmissie ver toefde drie dagen te Montevideo, al waar met verschillende Uruguaysche autoriteiten en particulieren dagelijks inzake handelsrelaties werd vergaderd. De president van de republiek ontving de handelsmissie met een middagmaal op een landgoed buiten de hoofdstad. Ambassadeur Van Karnebeek over handigde aan het staatshoofd het Groot Kruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De Kamer van Koophandel bood een noenmaal aan. Voorts recipieerde de vereeniging de vertegenwoordigers der buitenlandsche huizen. Middelburg (Ingez. Med.) DE N.C.R.V. AVOND. Den derden en laatsten avond van het tournée door Zeeland gaf de Ned. Chr. Radiovereeniging gisterenavond te Middelburg in het Schuttershof. Tegen half negen opende ds. J. W. Dippel, Herv. predikant, met hartelijke woor den de bijeenkomst nadat gezongen was Ps.: 75 1. Spr. wees er op, dat het groo te aantal aanwezigen, die de zaal geheel vulde wel een bewijs was, dat men in Zeeland met de N.C.R.V. medeleefd. Was er nog een grootere zaal geweest dan was deze zeker ook geheel bezet geweest. Het N.C.R.V. Klein-orkest onder lei ding van den heer Piet van der Hurk deed zich ook nu met een drietal be kende nummers hooren, waarna de heer D. C. van Stempvoort jr. uit Vlaardin- gen de aanwezige vergastte op zijn goe de declamatie. Na weder een drietal muzieknummers was het woord aan den tweeden voorzitter der N.C.R.V., ds. D. A. van den Bosch, Herv. predikant te Den Haag, die in zijn propagandarede er vooral den nadruk oplegde, dat God de radio heeft gegeven om Zijn Naam te verheerlijken en het evangelie uit te dragen, maar dan moet men ook be grijpen, dat op dit terrein alle Christe nen moeten samenwerken en dit kan best, waarbij spr. wees op het Bijbel genootschap e.d. Als een Geref. meent, dat zijn kerk nu het Koninkrijk Gods is, is dit even verkeerd, dat als een Herv. dit van zijn kerk zou denken. Spr. acht het noodig dat men pal sta voor de Christelijke Radio. Na de pauze werd een deel van de openingsrede, van de muziek, de declamatie en de propagan- da-rede op gramaphoonplaten herhaald, waarna nog volgde weder declamatie, samenzang van Wilhelmus en Vader- landsche liederen, een slotwoord van ds. A. H. Oussoren, Geref. predikant en Ge zang 180 1. VROUWENPOLDER. Ter voorzie ning in de Raadsvacature ontstaan door het overlijden van den heer L. Duvekot Sz., is door den voorzitter van het hoofdstembufeau benoemd verklaard de heer P. van den Bosse Bzn. VEERE. Tot controleur der alhier ge stichte melkcontrölevereeniging is uit een achttiental sollicitanten benoemd de heer J. van Keulen, te Zandijk. RAAD VAN 's-HEER ARENDSKERKE, .'s-HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagmorgen in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Elenb,aas. De V o o r z. deelde mede, dat o.a. een aanvrage ingekomen is van C. Wis- kerke, om in aanmerking te mogen ko men voor straatwerken. B. en W, wil len dit v.k.g. aannemen, doch zeggen toe het in overweging te zullen nem.en. Over het voorstel van B. en W., om mej. L. ,S- Sturm, te 's-Heer Arendsker- ke, te benoemen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Nieuw- dorp, werd geruimen tijd met gesloten deuren beraadslaagd. De V o o r z. wees er, na herope ning op, dat steeds gesukkeld was, met een onderwijzeres te Nieuwdorp. Binnen een jaar werden er drie aange steld. B. en W. hebben thans toestem ming van den minister gekregen, om een onderwijzeres te benoemen buiten de lijst van wachtgelders om. Spr. meent dat 's-Heer Arendskerke de eer ste gemeente is, die deze vrijstelling verkrijgt. Hierna wordt mej. Sturm met alg. st. tot onderwijzeres benoemd. De V o o r z. deelde vervolgens mede, dat het bovengrondsche net der straatverlichting te Lewedorp moet ver legd en ondergronds gemaakt moet wor den. De kwestie is in haar geheel niet gemakkelijk. De kosten zullen f 260 be dragen. B. en W. stellen voor, hierover verder met de PZEM in overleg te tre den. (Aldus werd besloten). Hierna werd, naar aanleiding van een ministrieel schrijven (dat gelijk door alle gemeenten is ontvangen) een „kalkver- bod" vastgesteld. Zulks ter voorkoming van verontreiniging van wegen, muren enz. met de a.s. verkiezingen. Vervolgens werden vastgesteld: de pensioengrondslagen voor den heer M. Vogelaar, de gemiddelde kosten der leerlingen der openbare school op f 7,02, en in verband hiermede de ver goedingen en afrekeningen voor de bij- zonderes cholen. (In de vorige vergade ring waren, in verband met een kleine fout in de berekening, de kosten per leerling iets hooger vastgesteld). Na goedkeuring van een af- en over schrijving van de begrooting van het Groot Armbestuur, werden de leden voor de stembureaux gekozen. B. en W. stelden vervolgens voor, weer een bijdrage uit de gemeentekas uit te trekken voor steunverleening B, bedragende 62 maal f 2, waarna van het rijk 62 maal f 3,30 verkregen wordt. Tenslotte werd nog een kleine wijziging gebracht in de gemeentebegrooting 1937. Na een klacht over de verontreiniging der slooten te Lewedorp, deelde de V o o r z, mede, dat volgende week een gedeelte der slooten gedempt za worden. Ook te 's-Heer Hendrikskinde ren, en op andere plaatsen is het dem pen der slooten noodig. Elk onderdee krijgt zijn beurt. Maar ook de bewo ners werken niet altijd mede. Voortsjs dempen en rioleeren altijd een dure ge schiedenis. RILLAND-BATH. Donderdagavond were in de zaal van mej. Van Baaien alhier een buitengewone ledenvergadering ge houden van de kolenvereeniging „De Vrijheid". Wegens het steeds toenemend aantal leden is de ruimte in het pakhuis te klein geworden voor berging van brandstoffen en materiaal. Er werd besloten het voormalig kerk gebouw der Evangelische gemeente aan te koopen voor pakhuis. Tevens werd besloten de vereeniging om te zetten in een coöperatieve vereeniging. Met het oog op het 50-jarig bestaan CITY. Zestien jaar. Zestien jaar: de denkbeeldige, onafge- bakende grens waar de kinderjaren ein digen; een nieuwe levensphase zich ont wikkelen gaat. De zin en de waarde van het leven gaan zich openbaren, lijken vaak nog onbepaald. Een psychologische ommekeer of verandering, zoo men het noemen wil, voltrekt zich en de levens problemen doen zich voor als onover komelijke hinderpalen, 's Menschen doen en laten schijnt dikwijls izoo vlreemd, zoo harteloos en onbezonnen. Geplaatst in de bedwelmende reali teit, lijkt de jeugdige Irene het leven zoo hard en liefdeloos. Al de conflicten waartegenover zij komt te staan, de ver andering die zich in haar innerlijk leven volvoert en aan den dag treedt, heeft deze film op aangrijpende wijze naar vo ren gebracht. Uitnemend worden hier de moeilijkheden en problemen die zich bij deze zestienjarige openbaren, in 't licht gesteld. Irene en Baba, twee vroolijke opge wekte meisjes, hebben haar vader niet gekend, doch de vereering voor hem is onwrikbaar. De moeder, een avonturier ster, heeft veel schoons van den vroeg gestorven vader verteld. De meisjes le ven gelukkig en onbezorgd bij haar oma, zij stoeien, spelen, zeggen op rake ma nier de waarheid en plaatsen wijze op merkingen. Eenig is dit gezonde, frissche meisjesleven getypeerd. Kostelijk zijn de grappen van dit tweetal. Op Irene's geboortedag komt de moe der haar verrassen. Zij is niet alleen naar den verjaardag van haar oudste dochter gekomen: haar minnaar vergezeld Ire ne's en Baba's moeder. Baba vindt dit zalig, doch Irene staat er gereserveerd tegenover. Kan een vrouw tweemaal liefhebben? Eeuwige trouw kan toch slechts éénmaal beloofd worden? Het is deze innerlijke strijd die Irene over de grens van het kind-zijn heenbrengt. Wan neer zij de moeder in de armen van haar minnaar ziet, besluit Irene zich met al haar kracht tegen het huwelijk te ver zetten. Zij vreest de liefde van haar te verliezen en dat maakt haar angstig, hysterisch. Rede en gezond verstand helpen niet. Irene's vrees brengt haar tot wanhoopsdaden. Zij, de zestienjarige, beziet het leven en haar conflicten van een ernstiger en gevoeliger kant dan haar jong'ere zusje, die slechts oog heeft voor het uiterlijke. Prachtig wordt deze heroïsche strijd van de kinderen en haar moeder (Lil Dagover) in deze film weergegeven. Al leen' al het spel van Sabine Peters en Geraldine Kath is een lust om te zien. Een film die aanbeveling verdient. De blonde Christine. Een frisch en vlot gespeeld verhaal van twee jonge menschen (Karin Hardt en Rolf von Goth), twee geliefden, die een sympathiek, sportief paar vormen. Het tweetal ondervindt bij de liefde veel tegenstand van Christine's moeder, die niets van Hans wil weten. Hans vertrekt naar een ander land en Christine hoort niets van hem, omdat haar moeder alle berichten achterhoudt. Zelfs weet deze vrouw het gedaan te krijgen, dat haar dochter met een veel ouderen man trouwt. Desondanks zegeviert tenslotte toch de jeugdliefde. Een aardige, goed gespeelde rolprent. ELECTRO. Ramona. Slechts zeer sporadisch treft men in de bioscoop-programma's een technico lor een zuivere kleurenfilm aan. Dit wijst er op dat aan dit procédé nog tal rijke bezwaren zijn verbonden. Niet in de laatste plaats zal de financieele zijde van de productie dezer films een woordje mee spreken. Zij schijnt n.l. ta melijk kostbaar te zijn. Krijgt men ech ter zoo n film te zien, vooral wanneer het zulk een goede als „Ramona" is, dan waardeert men deze techniek des te meer. In „Ramona" werken vele factoren samen, om een mooi harmonisch geheel te krijgen. Dé naam alleen reeds roept onwillekeurig gedachten aan romantiek op. En romantische sfeer is het, welke deze rolprent beheerscht. Spelend in Californië met zijn wonderschoone na tuur, ten tijde dat de oorspronkelijke Indiaansche bevolking nog niet geheel was verdreven, biedt zij objecten te over om den verrukten toeschouwer kleurrijke beelden voor te tooveren. En hierin spelen de fleurige kleederdrach ten der Spaansche ranchers een groote rol. Ramona is een schoone senorita, die met haar pleegbroer Felippo op een ranch woont. Zij ontmoet Allessandro, een Indiaan, die een goede opvoeding in een klooster genoten heeft en ver- lieft zich hem. Zij vlucht met hem en trouwt in het geheim. Gedrieën, er is hun een dochter geboren, leven zij zeer gelukkig, tot de Amerikanen hen van hun land verdrijven. Tijdens den trek naar een ongewis doel wordt de baby ziek en Allessandro trekt er op uit om een dokter te halen. Door een ongeluk kige samenloop van omstandigheden wordt hij van paardendiefstal verdacht en op staanden voet neergeschoten, waarmede de film een niet zeer geluk kig einde neemt. Een kleurenfilm die veel te genieten geeft. Loretta Young en Don Ameche vervullen de hoofdrollen op te loven wijze. De gala-voorstelling van circus Saran. Hoewel aan deze film talrijke komi sche talenten medewerken, nl. Leo Slezak, Adèle Sandrock en niet te verge ten Pat en Patachon, hier meer bekend als \lA Watt, loopt er toch een tragi sche lijn door. De geschiedenis van den clown Knox, die in de burgermaatschap pij mijnheer Imhoff heet, en zijn artist- zijn angtsvallig voor zijn dochter Lizzy verborgen houdt, daarvoor zich zelfs de opoffering getroost haar van zich ge scheiden te houden. Uiteindelijk komt zij het toch te weten en dat is maar be ter ook. De film geeft een kijkje in het interes sante circusleven, waar de beide com pagnons-directeuren steeds ruzie 'ma ken, doch de beste vrienden zijn. Ook het Watt-duo zorgt vanzelfsprekend voor talrijke komische momenten. Adè le Sandrock is weer de commandeerende oude dame, Leo Slezak de te pas en te onpas zingende heldentenor. GRAND THEATER Durit te leven. Een meisje uit de New Yorksche So- clëty, op het jacht van haar vader in de Middellandsche zee kruisende, ont moet, wanneer ze in Griekenland ,aan wal gaan, een jong archeoloog. Ze voelt zich tot den pittigen jongeman aange trokken en tuschen de ruimen speelt zich een kortstondige liefdesscène af. Daar de rijke Amerikaansche haar ge voelens echter niet vertrouwde, en meende, dat deze vyan voorbijgaanden aard zouden zijn, gaf ze zich uit voor haar vaders secretaresse, en gaf ze óok dien naam op. De jongeman volgt haar naar New York, en als hij daar ontdekt, dat hij voorgelogen is, zegt hij de ver wende millionairsdochter ongezouten de waarheid. Maar tenslotte houden bei de jongemenschen toch van elkaar, en al worden zij, door een samenloop van omstandigheden, een paar maal geschei den, en al dreigt door haar temperament en door haar verwende nukken, de zaak tot laatste toe mis te loopen, we maken toch nog mede, dat ze voor het leven zooals dat vroeger placht te gebeu ren verbonden worden. Het is een film met verrassende wen dingen, een aardige intrige en uitste kend, sterk spel, vooral v,an de hoo.ci- personen: Joan Crawford, Brian Aherne en Franc Morgan. Aantrekkelijk van het eerste tot het laatste beeld. Amsterdam bij nacht. Henk Bakker is nu eenmaal geen A. M. de Jong, en als we den inhoud van „Amsterdam bij nachtvergelijken m^c die van „MerijrJje Gijzens Jeugd' de vorige Hollandsche film dan voelen we dit wel heel sterk. Niettem.n, al is dit scenarie van oppervlakkigen, luchtigen aard, het heeft toch aantrek kelijke scènes, en men blijft benieuwd naar het einde. Oorzaak v,an de verwik kelingen is een prijsvraag voor een filmscenario, dat „Amsterdam bij nacht moet typeeren. Een oude zondaar maakt daar gebruik van om zijn ega n het ootje te nemen. Hi; fuift tot laat in den n,acht met een vriend, en vertelt dan aan zijn vrouw, dat hij stof voor zijn scenario verzamelt. Ook een aardge ty piste droomt schrijvers droomen, en ook zij verzamelt stof, doch vindt al leen de man van haar hart. En toch winnen de oude zondaar en de aardige typiste gezamenlijk den prijsvraag! Zoo- als reeds opgemerkt, ei komen aantrek kelijke icènes voor met zeer goed spel; vooral van Louis de Bree. Ook Annie van Duin is nu en dan heel goed, doch in de dramatische scènes is haar spel te vlak, niet spontaan genoeg. Evenzoo blijft Cissy van Bennekom te stroef in haar uitingen. UR d« Middelbargsche (our.nl O* «tir «jjftig jut. 15e week 1887. Den 1 Juni wordt de dagdienst der maatschappij Zeeland geopend. Te Leiden is met gunstig gevolg' het tweede gedeelte van het examen als candidaat in de theologie afgelegd door den heer C. W. A. Nonhebel. Aan den heer J. van der Minne is met ingang van 1 Juni a.s. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemees ter van Zevenbergen. Hebben wij over den te verwachten zomerdienst op de lijn Vlissingen-Roo- sendaal ernstig reden tot klagen, de re geling van den stoombootdienst op de Wester-Schelde gedurende Mei en Juni as. geeft daarentegen alle stof tot te vredenheid. In die maanden zal men dageijlks zesmaal van Vlissingen naar Breskens en omge keerd kunnen varen, wat, in verband met de stoomtram Breskens-Maldeghem, eene uitstekende regeling mag heeten. Daarbij zijn tegen dien tijd de passa giersvrachten met 20 percent verlaagd. Ook de communicaite met het voor malig 5e district is verbeterd, daar er een late avondboot bijkomt. Bij „Kras." in de Warmoesstraat te Amsterdam moeten 's avonds herhaal de malen, de deuren gesloten worden, omdat de zaal eivol is.Bij clubjes wordt men in- en uitgelaten. De opening der stoomtram Breskens- Maldeghem zal plaats hebben op Zater dag 7 Mei. De Nederl. stoomboot Minerva, Maan dag namiddag' 11. van Vlissingen met ruim 1100 schapen en eene partij hooi naar Londen (Deptford) vertrokken, wordt heden te Vlissingen terugver wacht en wel met een partij oesterzaad: voor Bruinisse. De Post vestigt de aandacht der mili taire autoriteiten op de toekomstige manoeuvres der Fransche cavalerie na bij Luneville, wat het Berlijnsche blad als een uitdaging aan Duitschland be schouwt De nieuwe haite op den spoorweg tusschen Arnemuiden en 's Heer- Arendskerke zal gevestigd worden bij wachtpost 53 (kilometerpaal 59,180) vóór den polder Noord-Kraaiert, ge meente 's Heer Arendskerke. Voor de internationale conferentie te Nizza te houden voor de invoering van het tiendeelig stelsel van tijdreke ning (met 't doel om een wereldklok in '1 leven te roepen) heeft de heer J. Moder te Wiesbaden een plan uitge werkt, strekkende om 't jaar in 10 maanden (van 37 en 36 dagen) te ver- deelen en den dag in 10 uren van 10 dekaden elk van 10 seconden, die ieder in 10 stralen worden verdeeld, zoodat de dag tot 100.000 onderdeelen wordt herleid. Er is een klok vervaardigd, die dit stelsel in toepassing brengt. der vereeniging op 1 Juni a.s., zal een vergadering worden gehouden, teneinde dan een overzicht te geven wat er in deze periode is voorgevallen. BAARLAND. De Emmabloemcoliecte bracht alhier f 9 op. NISSE. De Emmabloemcoliecte heeft in deze gemeente f 8 opgebr.acht, KORTGENE Dzer dagen werd alhier een Noord-Bevelandsche bridgeclub op gericht, waarin tot bestuursleden wer den benoemd mej. J. Wolse, en de hee- ren A. Mullié Sr., A. C. Swenne, J. de Looff en P. Dieleman. De vereeniging hééft het plan, om aan een lid van de Middelburgsche bridgeclub, die aldaar bridgeles geeft, te vragen, dit ook hier te komen doen. SLUIS, Overgeplaatst is van de bri gade Steenbergen naar de brigade alhier de maréchaussée C, Maanen, Emma Bloem Collecte, Donderdag 22 April zal wederom het aan allen bekende Emmabloempje ver kocht worden. Hetgeen opgehaald wordt is bestemd voor de uitzending van Mid delburgsche kinderen naar sanatoria of Zonneveld. Laat ieder geven hetgeen hij missen kan! Scheept de collectanten niet aan de deur af; geeft zooveel Gij kunt. Het geld wordt goed besteed. Hoorweg, ONTVANGEN BOEKEN. Bij J. B. Wolters Uitgevers Mij. te Groningen verscheen in de serie „Handleiding bij het lager land- en tuin- bouwonderwijs", de zesde druk van het deeltje „Veeteelt", door E. J. Dommel - hold. „Hervorming van opvoeding en on derwijs in verband met de maatschap pelijke ontwikkeling", door prof. dr. C. A' Mennick'e. Uitgave A. Voorhoeve, v.h. J, M. Bredée's Uitg. Mij. N.V, te Rotterdam.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6