(Inander Rite Testament KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE COESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 17 APRIL 1937. No. 9». De Nederlandsche K.L.M. en de Nederlandsche „vliegtuigbouw. HUIZE „WEST El HOE" Naar een compromis in Spanje Er zijn deze week een paar keer nog al merkwaardige berichten in de Engel- sche pers verschenen inzake politieke bewegingen achter de schermen van het oorlogstooneel in Spanje. Het merk waardigst was een artikel in de „Daily HeraidDe diplomatieke medewerker van dit blad beweerde daarin te weten, dat er pogingen zouden worden aange wend om een „neutrale militaire dicta tuur" in het zoo zwaar beproefde land in te stellen. Het plan moet zijn uitge gaan van een groep „neutrale" Spaan- sche politici en zakenlieden, die zich in het buitenland bevinden. Zij hebben, volgens den genoemden schrijver, reeds verscheidene der legerleiders aan bei de zijden voorzichtig gepolst. Volgens het plan zouden Franco en Cabaliero moeten aftreden. Er zou een niet-politieke regeering gevormd moe ten worden, die den vrede tot stand kan brengen. Verder zouden alle buitenland- sche troepen en adviseurs teruggetrok ken moeten worden. De ontwerpers van het plan zijn van meening, dat een ajgeheelje overwin ning hetzij voor de regeering, hetzij voor de opstandelingen slechts bereikt zou kunnen worden door een strijd zoo lang, zoo bloedig, en zoo vernietigend, dat Spanje op alle manieren zou worden geruïneerd. Een overwinning zou of door een witte, of door een roode ter reur worden gevolgd. De nieuwe re geering daarentegen zou er een kunnen zijn van „republikeinsche concentratie, kalmeering en wederopbouw". Generaal Miaja, de verdediger van Madrid, een bekwaam man, die door zijn eigen leger vertrouwd wordt, en door den vijand geëerbiedigd, en die tot geen enkele partij behoort, beschouwt men als dengene, die aan het hoofd van een dergelijke regeering zou kun nen staan. Men gelooft, aldus nog steeds de diplomatieke medewerker v,an de „Daily Herald", dat een aantal generaals van Franco, en het meerendeel zijner soldaten gaarne het leiderschap van Miaja zouden aanvaarden. Ook meent men, dat Miaja's eigen troepen eenmaal voor de keus gesteld, zich thans lievef achter hem dan achter de regeering te Valencia zouden scharen, want zijn ge zag is zeer groot. De alles beheerschende factor zou echter Miaja zelf zijn. „Ik ben geen po liticus, ik ben soldaat", zoo verklaarde hij nog onlangs. Zijn trouw aan de re geering zal hem voorloopig dan ook, al dus tenslotte het blad, ervan weerhou den voor de verleiding te bezwijken. Doch degenen, die het plan hebben op gesteld, hopen hem alsnog over te ha len. Zij zijn ervan overtuigd, dat een dergelijk plan door alle mogendheden van harte zou worden toegejuicht. Het is mogelijk," dat er een kern van waarheid in deze beschouwing schuilt. De militaire toestand in Spanje is in derdaad van dien aard geworden, dat binnen afzienbaren tijd met geen enkele overwinning schijnt gerekend te mogen worden; noch met een rechtsche, noch met een linksche. In Engeland heeft men van de beginne af trouwens de moge lijkheid, dat de strijd vast zou loopen tamelijk waarschijnlijk gevonden. Tel kens weer verklaarden Engelsche staatslieden (minister Eden vooraan), dat het einde van den burgeroorlog geenszins of een roode of een fascisti sche dictatuur behoefde op te leveren. Zij voorzagen veeleer een régime, dat van dat der Westersche democratieën niet al te ver zou afwijken. Men begint zich thans met reden af te vragen, of deze zienswijze op den duur niet de juiste zal blijken te zijn geweest. Het kan niet anders, of er moet zich allengs een zekere oorlogsmoeheid van de strij dende groepen in Spanje meester ma ken. Als het eenmaal zoover is, krijgen door MARY HASTINGS BRADLEY. 10). "^?,U e(eïl éoede oplossing vin- Hemel, neen!' schrok Nathan, opkij kend. ,Ze zou het nooit mogen weten. Ze moet heel haar leven jou voor Alexan der aanzien. Jij moet Alexander en nie mand anders zijn, In elk geval beter dan Conant...." Farquahr lachte rauw. „Ik ben niet van plan altijd Conant té blijven. Maar dit zou een levenspositie beteekenen. „En het gaat om een millioen.een millioen, man!" .Een aardige som", gaf de jongeman toe, „Maaren opeens klonk zijn toon scherp, „hoe zit het met jou?" Nathan aarzelde even. Hij dacht er over te zeggen, dat zijn vreugde over Anne's geluk genoeg' belooning voor hem was, maar hij vreesde te veel te vergen van de goedgeloovigheid van den ander. „Samen deelen!" zei hij op luchtharti- compromissen, gelijk de dipljümajtieRe medewerker van de „Daily Herald" er nu een onthulde, inderdaad bestaans recht. Wij kunnen ons intusschen moeilijk voorstellen, dat de tijd er reeds rijp voor zou zijn. De strijd woedt nog steeds verbitterd en noch Franco, noch de re geering te Valencia hebben de hoop op een overwinning radicaal opgegeven. Het is daarom onwaarschijnlijk, dat de „groep van politici en zakenlieden", waarvan de „Daily Herald" spreekt in derdaad veel kans van slagen zou heb ben, zelfs indien generaal Miaja zich zou laten overhalen. Het komt ons trou wens evenmin bijster geloofwaardig voor, dat de verdediger van Madrid (zij hij wellicht de bekwaamste der Spaan- sche generaals) ook bij talrijke militaire paladijnen van Franco's bewind perso na grata zou zijn. IV. Men schrijft ons: Wij wezen er op, dat de K.L.M. her haaldelijk luide de verzekering deed pu- bliceeren, dat zij gaarne nauwe relaties met de nationale, industrie zou willen onderhouden. Niet geheel in overeen stemming hiermede achten wij het dat de K.L.M. een eigen bureau in stand houdt, waar een aantal ingenieurs zich met het ontwerpen van vliegtuigtypen bezighoudt. Wij vragen ons af, of dit wel in de lijn van een verkeersmaat- schappij ligt; of zulks is overeen te brengen met een richtig economisch in zicht; en voorts, en vooral, of het niet beter ware, dat de K.L.M ten deze sa menwerking gaat zoeken met de ïn- dustriëen hier te lande, die zich op het doen van dergelijk onderzoek hebben gespecialiseerd? Van deskundige zijde werd ons wel eens de vrees kenbaar gemaakt, dat de ingenieurs der K.L.M nauwelijks allen over de zoo noodzake lijke, voldoends practische ervaring kunnen beschikken. Te duchten is ook. dat gerenommeerde fabrieken niet warm zullen ioopen om de projecten, ten kan tore der K.L.M. ontworpen, in uitvoering te nemen en daarmede de financieele zoo goed als andere risico's te aan vaarden, die het bouwen van een nieuw type met zich brengt. Of de K L.M. met andere fabrieken resultaten zou kunnen boeken? Mogelijk blijft zulks natuur lijk; waarschijnlijk is het echter niet. In dit verband moge herinnerd worden aan den, eenige jaren geleden plaats gehad hebbenden bouw van een vracht vliegtuig door de K.L.M, in samenwer king met een Nederlandsch metaalbe drijf. Dit vliegtuig, waar zeer groote be dragen, ten deele uit de jaarlijksche sub sidie gedekt, aan ten koste werden ge legd, luistert op Schiphol naar den veel- zeg'genden naam „Jumbo". Jumbo dan bleek nagenoeg onbruikbaar en nooit werd er in zijn type een tweede toestel vervaardigd. Niet van alle pogen kan worden gezegd, dat het schoon is! Naar aanleiding van het voorgaande mag de vraag worden gesteld, of de K.L.M. op het oogenblik ook in andere opzichten wel de zuinigheid betracht, die noodzakelijk is voor een zwaar ge subsidieerd bedrijf. Wij willen hierme de niet tornen aan het feit der subsidies zelf, doch wel een vraag opperen betref fende de besteding dezer staatsgelden. Nog' immer is de K.L.M. niet „self sup porting" al werd onlangs medege deeld, dat de Indië-lijn een batig slot van bijna vier ton had opgeleverd5) en dus mag haar de eisch van groote zuinigheid met klem gesteld worden. Of aan dezen eisch steeds streng de hand wordt gehouden, is voor velen aan twij fel onderhevig. Als men, bijvoorbeeld, het aantal geëmployeerden, zoowel op het hoofdkantoor als bij den technischen dienst. vergelijkt met de bezetting, gen toon en voegde er bij: „Anne is trouwens nu al van meening, dat ik de helft moet krijgen. Je zou tegen haar dus gerust kunnen zeggen, dat je 't niet meer dan billijk vond". „,'n Rrachtgfebajar! Hier i.s een half millioen, ouwe jongen. Niet meer dan je toekomt!" Drew Farquahr lachte loom en stak een andere sigaret op. Zijn gemakkelijke houding maakte Nathan woedend. Hij beefde bij de gedachte, dat de zieke den draak met hem stak. Dat hij het een te dolzinnig plan vond". „Heusch, het is veilig!" drong hij hem aan. „Het is een levenskansje, zooals niet eens in de duizend jaar voorkomt. Niemand 'kan het betwisten, als ik jou als Alex wil herkennen. Notaris Ran- dell, de executeur, is een oude sufferd. Ik kan hem gemakkelijk bij den neus ne men. Hij zal er geen kwestie over ma ken", Wanhopig bleef hij aandringen, den toestand uitleggen en bijzonderheden verklaren. Alle mogelijkheden buitte hij uit. „Je kimt er toch geen bezwaar tegen hebben.... je doet er een weldaad mee „Door jou een half millioen in handen waarmede dikwijls grootere maatschap pijen, die geheel in eigen risico werken meenen te kunnen volstaan, vraagt men zich af, of ook ten aeze bij onze na tionale luchtvaartmaatschappij wel de zuinigheid zoo rigoureus wordt betracht als noodig is in ieder commercieel geleid bedrijf en zeker bij een onderneming, d;e dank zij staatssubsidies haar vloot vliegende kan houden. Wij hebben behoorlijke waardeering voor de eigenschappen van de K.L.M.- directie, door deze op organisatorisch terrein bij voortduring betoond, Gaarne hebben wij haar hiervoor steeds onze hulde betuigd. Nochtans is bij ons den laatsten tijd een groeiende twijfel gere zen of de commercieele richtlijnen dezer directie wel kunnen worden geacht evenwijdig te loopen aan, of, beter nog, uiteindelijk samen te vallen met de be langen van het Nederlandsche gemeene- best. Ons volk heeft de K.L.M1., moreel en materieel, steeds volgaarne en ent housiast gesteund. Met name ten ge volge van de door deze maatschappij de laatste jaren gevolgde gedragslijn bij 't aankoopen van nieuwe toestellen, im- plicite van hare houding jegens de na tionale industrie en de nationale defen sie, is plaats gekomen voor het stellen van de vraag: Is de K.L.M, er ter meer dere glorie van het vaderland?; of wel: Is liet vaderland er ter meerdere glorie van de K.L.M. Het wordt tijd, dat op deze vraag een duidelijk en afdoend antwoord komt. 5) Het ware interessant de exploita tie-rekening van de Indië-lijn en die van de Europeesche lijnen naast elkander te leggen. De gunstige resultaten op eerst genoemd traject 74jn nog' niet tot uiting gekomen in daling der staatssubsidie. Welke waren de financieele uitkomsten van de, vermoedelijk zeer voordeelige, transacties, waarbij de K.L.M. een deel harer oude vloot naar het buitenland verkocht? TtMSWIl Pi I II l»tf— Financieel economise!) weekoverzicht. VERBETERDE STEMMING OP DE INTERNATIONALE BEURZEN. Gevolg van de geruststellende verklaringen van Amerikaan- sche en Engelsche zijde In Frankrijk blijft de toestand zor gelijk. Al kan men nog wel niet spreken van een opgewekte stemming, toch zal men dienen te erkennen, dat ze beter kan worden genoemd dan de laatste twee weken het geval was, waartoe het feit dat verschillende donkere wolken, wel ke den laatsten tijd het aanzien van de beurs hebben verduisterd, voorloopig zijn verdwenen, niet weinig heeft bij gedragen. Geruststellend werkte een verklaring van den Amerikaanschen minister van financiën, dat noch de pre sident noch hijzelf ook, maar in het minst de mogelijkheid van een verlaging van den goud-aankoopprijs zouden heb ben overwogen, gelijk verleden week was beweerd. Met niet minder instemming werd verder een verklaring van den Engel- schen minister van financiën ontvangen. Deze was feitelijk veel cathegorischer en liet duidelijk uitkomen dat de En gelsche regeering er niet aan denkt de politiek van goedkoop geld vaarwel te zeggen en dat ze den tijd voor een vas ten goudprijs nog niet gekomen achtte. Men zal hier dus uit mogen concludee- ren dat, zelfs al zou Amerika tot re- valorisatie overgaan, Engeland er niet aan zou denken dit land in zijn voet stappen te volgen m.a.w. dat het Pond niet langer op de huidige pariteit met den dollair zou Lvorden gehandhaafd, daar Engeland niet van zins is zijn con- junctuurpdlitiek ondergeschikt te ma ken aan zijn monetaire politiek, ook al zou het hiermede Amerika volkomen aagsimwfflHH i Henggg—ws—m—M—B te spelen!" zei Drew spottend. „En aan Anne ook!" „Hij voelde opeens, dat Anne zijn troefkaart was. Hij had allang ingezien, dat hij Drew nooit voor zijn plan zou kunnen vinden, als het alleen ging om Alexander er buiten te houden. Maar misschien, dat hij er wel voor zou voe len, een meisje uit den nood te helpen. De gedachte, dat hij, door voor haar neef te spelen, haar een fortuin en een onbezorgd leven verschafte, kon iets aantrekkelijks voor dien man hebben. En had Anne niet eens tegen hem ge zegd, dat hij een zesde zintuig bezat om de menschen er tusschen uit te pikken, die hij hebben moest?" „Het gaat om Anne!" herhaalde hij. „Je kent haar toch nog wel, al was ze nog een kind, toen je haar voor het laatst gezien hebt. Een klein nest met rossig haar. Nu is ze eenbeslist mooi meisje geworden". Onwillekeurig kwam er een verande ring in zijn stem, toen hij zoo over Anne sprak. Wat bespottelijk eigenlijk, dat hij haar aantrekkelijkheden aan een ande ren man voorhield! Maar hij was er nu eenmaal toe in staat. Hij kon zelfs méér doen! Hij kon méér doen, liever dan Har ken House en al wat er bij hoorde ver- contrarieeren. Een feit is trouwens da voor Engeland, hetwelk ten koste vai zoo groote offers, er ten langen lesti in is geslaagd zijn conjunctuur te ver beteren, de verhoudingen heel anderi liggen dan voor Amerika, voor web land het revalorisatie-probleem vee meer een interne dan een externe kwestie is. In Frankrijk blijft de toestand uiter mate onbehagelijk. Er is thans wel dui delijk gebleken dat ondanks alle schoo- ne verklaringen door den heer Vincent Auriol gedaan daags voor de uitgifte van de twee groote Staatsleeningen ad gezamelijk frs. 8 milliard de positie van den Staat in feite nog niets veranderd is, ja waarschijnlijk zelf nog verslech terd. Immers genoemde uitgifte, waar aan een wisselkoersgarantie is verbon den, waartoe een Staat die zijn eigen credietwaardigheid respecteert, slechts in het uiterste geval mag besluiten, blijkt achteraf toch niet dat succes te zijn geweest, het welk men het publiek heeft willen doen gelooven. Meer en meer wordt het duidelijk dat een deel van de inschrijvingen afkomstig is ge weest, hetzij van houders van Bons de la défense, hetzij van rentes, die dit pa pier na den vervaldag niet wenschen te vernieuwen, waardoor de Schatkist in wezen weer voor nieuwe moeilijkheden staat, die een gevolg zijn van het feit, dat eigenlijk slechts een verschuiving heeft plaats gevonden van de eene ca tegorie staatspapier naar de andere, zonder dat de schatkist er zelf sterk door is verlicht. Een feit is trouwens dat de aanzienlijke verbetering welke de Fransche Staatsfondsen dra na de groo te uitgiften der Staatsleening te zien hadden gegeven, weer geheel is te niet gedaan, zoodat rentes weer langzamer hand op een noodpeil zijn aangeland. Onder deze omstandigheden blijven de vooruitzichten voor dit land weinig hoopvol. Om tot onze locale markt te komen, deze bood een minder lusteloos beeld dan de vorige week. Verder werd zij weer verrast door enkele industrieele emissie's waarvan de grootste t.w. die der Deli Spoorweg Maatschappij eigen lijk nog in onze vorige berichtsperiode viel. Het betrof hier een uitgifte van j 6.250.000 tegen 106 met recht van voorkeur van twee op een. Waar de opbrengst van deze emissie moet dienen tot delging van de uitstaande schulden, voornamelijk geldleeningen, wordt hier door geen nieuw geld in de markt ge bracht. In de af deeling scheepvaartwaarden viel het op, dat speciaal de aandeelen van de wilde vaart sterk gevraagd wa ren, hoewel deze fondsen reeds een be langrijke koersstijging achter den rug hebben. Van de overige scheepvaart waarden lagen voornam'elijk Holland- sche Stoomboot, wier laatste jaarver slag met een dividend van 7 een bij zonder gunstigen indruk maakte, en Ja va China Japan Lijn waarvan men de vooruitzichten zeer gunstig beoordeelt, zeer vast in de markt. Suikerwaarden hadden een tamelijk kleurloos verloop, waartoe het feit, dat de moeilijkheden, welke op de Londen- sche suikerconferentie zijn gerezen nog lang niet uit den weg zijn geruimd, in sterke mate heeft bijgedragen. Men re aliseert zich maar al te zeer, dat bij de eenmaal bestaande protectie op dit ge bied het vrijwel ondoenlijk is tot af- TE 's-GRAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1,50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew, alleen kam. m. ontb. Gev, sedert 1868, Geheel verb, en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telel. 113932. Westeinde 27, Telef. 110573. (Iögez. Med.) liezen! „Ze is nu een en twintig", vervolgde hij, ,erg jong en onervaren. Ze is mees tentijds op kostschool geweest. Ze heeft het nooit erg met haar vader kunnen vinden. Hij was zoo'n kwaaie, dat tante Leïla hen zooveel mogelijk bij elkaar vandaan hield. Dat testament was zijn laatste nekslag, Ik geloof vast, dat hij gek was, toen hij het maakte, maar we kunnen het niet bewijzen. Of anders was hij er zoo erg op gesteld, dat het vermogen in handen van een Harken zou blijven, dat hij, omdat hij mij niet kon uitstaan en wist, dat Anne me nooit zou willen trouwen. De woorden waren hem bitter als gal in den mond. maar hij sprak ze toch. En voegde er bij: „Ze geeft tot op heden om niemand. Ze is denkelijk net als jij". De zwarte oogen van Farquahr^ keken hem onderzoekend aan. „Dus jij wilt je nichtje, een aardig, jong' en onervaren meisje, overleveren aan een kerel als ik ben? Je weet niets van me af, dan dat ik in een negerwijk ziek in een kosthuis lig onder een aan genomen naam. En dat doe je, omdat je er een half millioen mee kunt verdienen! Je bent een echte Judas!" braak hiervan te geraken en hierdoor het beoogde doel te bereiken: verrui ming van de vrije wereldmarkt van suiker. Tabaksaandeelen waren zeer prijshou dend, hoofdzakelijk als gevolg van het feit, dat na de teleurstellende resulta ten van de Sumatra-inschrijving de De- li-Batavia Mij. eenige partijen toonde, waarvan de kwaliteit nogal meeviel, terwijl de partijen welke de Deli Maat schappij in de tweede inschrijving zal uitbrengen belangrijk hooger werden getaxeerd dan het vorige jaar. De geringe prijsdaling vooj: rubber liet de koersen van de voornaamste rubberfondsen vrijwel onberoerd. Overzicht koersverloop: H.V.A. 507 509 Amstr. Rubber 312 309 Philips 347 347 Scheepvaart Unie 137 141 Southern Railway 27H—-2814 Kon. Olie 417 421 Prinses Juliana bezichtigt Soest en Soestdijk. H.K.H. Prinses Juliana heeft gister middag omstreeks drie uur, vergezeld van haar hofdame, jonkvrouwe A. M. de Brauw, wederom een bezoek gebracht aan Soest en Soestdijk, teneinde de ver sieringen, welke voor den intocht van het prinselijk paar werden aangebracht, rustig te kunnen bezichtigen. Zoodra de looper voor het paleis werd uitgelegd, bleven velen voor het hek staan, en toen H.K.H. uitreed, werd zij luide toege juicht. Onopgemerkt reed H.K.H. de versier de straten van Soest door. Slechts de standaard op de auto verried de hooge belangstelling. In langzaam tempo werd de gemeente Soest doorkruist, waarna de Prinses omstreeks vijf uur ten pa- leize terugkeerde, waar zij met luide toejuichingen van de inmiddels aange groeide, wachtende menigte werd be groet. DE ZEEVAART BIEDT TOEKOMST. Jongelui vinden bijna allen hun weg. Het A.N.P. meldt: Een weldoend optimisme, waaraan wij den laatsten tijd ontwend waren, klonk uit de woorden van den heer D. H. van der Hiel, commandant van de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam, met wien wij een onderhoud hebben ge had over de kansen van diens kweeke- lingen op een zeemanscarrière. Uit het onderhoud bleek, dat er ook in den slechten tijd, dien wij achter ons heb ben, op sommige gebieden voor geschik te jongelieden nog mogelijkheden be stonden om zich een plaats in de wereld te veroveren. De toekomst van onze jongelui al dus de heer Van der Hiel baart groo te zorg aan de ouders en eveneens aan hen, die met de opleiding zijn belast. Deze toch stellen zich niet gaarne slechts tevreden met het feit, dat hun leerlingen voor een eindexamen slagen, doch zijn eerst dan voldaan, indien op het diploma een plaatsing volgt. Op scholen voor algemeen vormend onderwijs zal dit laatste moeilijk zijn na te gaan. Op een vakschool, vooral in dien de opleiding geschiedt in inter naat, bestaat deze mogelijkheid wel. Verlangend te weten of inderdaad de toestand zoo slecht is als vaak wordt beweerd, heb ik een onderzoek inge steld naar het resultaat van plaatsingen in de laatste jaren. Vermoedelijk waren dit de slechtste jaren. Dit onderzoek strekt zich uit over de leerlingen, die geslaagd zijn voor het eindexamen kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam. De afdeeling voor de opleiding tot verkeersvlieger is hierbij buiten be schouwing gelaten, daar deze jongelui Nathan sloeg een snellen blik op de open deur. „Sst! Schreeuw zoo niet! Ik ken je ge noeg van vroeger en zooveel kun je niet veranderd zijn. En ik bezorg haar im mers ook een half millioen? Ze zal het heusch op deze manier wel willen heb ben." „Als we het haar eens vroegen?" „Zou je haar het gewicht van het be drog mee willen laten dragen? Als we dit plan volvoeren, dan moeten we het doen voor haar, maar zonder haar. Ze zou er zich gewetensbezwaren over maken. Je zult altijd met haar moeten oppassen. Ik zou het niet anders willen," eindigde hij met huichelachtige braafheid. „Ja, ja. Dus we moeten het meisje om haar eigen bestwil bedotten, n'etwaar?' Nathan kromp ineen, toen hij zoo spot tend over Anne sprak, maar hij wilde het niet laten bemerken. De ander leunde achterover in de kussens en nam hem aandachtig op. „Het eenige is...>zei Nathan aarze lend, „ben je in staat er nu meteen een begin mee te maken?" i (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5