GOESCHE COURANT^ 1 NUMMER 90. DRIE BLADEN. ZATERDAG 17 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. f 2.10» Te m. 30 ct. Rubrics SE AAP UIT DE MOUW. BINNENLAND. WEEHSEBICHT, Helpt ons nu de betere Toekomst voor te bereiden ZEELAND. lis»®» GOES. MIDDELBURGSCHE COURANT Degblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Loes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per -gel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nedetlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l— „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. r/-" .Brieven" of „Bevragen bureau dezer cm- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Achter het rookgordijn komt nu de ware boosdoener te voor schijn Wat praevaleert: het landsbelang, het vermeende belang der omroepvereenigin- gen, ofde belangen der radio-omroep controlecommis sie Werd aanvankelijk bij het verbod van uitzending over de radiodistributie te Middelburg van een voordracht door den gemeentelijken luchtbeschermings dienst, nog dapper de schijn volgehou den, dat de minister h er ingegrepen h,ad, nu is reeds overduidelijk gebleken, dat de minister slechts voor het karre tje van de radio-omroep controlecommis sie aangespannen is geworden. Nu was dit ook wel noodig: die zou het öp z chzelve kwalijk hebben kun nen bestaan, een op de Luchtbescher- mingswet berustende, door den burge meester eener gemeente gelaste en gewaarborgde, uitzending te verbieden; zij liep de kans, dat d,an de medewer king met den sterken arm afgedwongen, haar een échec bezorgd werd. Derhal ve kwamen er, zoowel aan den burge meester als aan de radiodistributiemaat schappij, telegrammen van den min's- ter, waardoor de zaak meteen zonder de mogelijkheid van appèl, beslist was. Nu echter is de ware toedracht toch wel duidelijk geworden. Eerst is uit een mededeeling in hetAlg. Hbld. al geble ken, dat P. T. T. zijn stem kon doen hooren doordat van dit bedrijf de ka belverbinding VlitssingenMiddelburg gehuurd moest worden (men vergeet hierbij, d,at óók de uitzending voor Mid delburg alléén verboden is) en vervol gens onthult dat berichtje ook reeds, dat P. T. T. de radiocontrölecommissie er in haalde. Dit wordt bevestigd door een persgesprek, hetwelk de parle- mentsverslaggever van de Arbeiders pers had met dep wnd.-secretaris van de radio-omroep controlecommissie over dit verbod. Dit laatste is dermate belangrijk, juist omdat 't de voosheid der argumen ten van deze commiss'e wel scherp in het licht stelt, dat er hier een nadere beschouwing aan gewijd moge worden. Waarbij wij nimmer zullen hebben te vergeten, dat een partij in den strijd zich hier het recht van quasi-officieele exegese der Luchtbescherm'ngswet aan matigt, „Het feit, dat de Luchtbeschèrmings- wet aan de burgemeesters zulke groote bevoegdheden geeft, aldus de geïnter viewde, wijst er reeds op, dat de wet gever hierbij gedacht heeft aan buiten gewone omstandigheden, wanneer geva ren de burgerbevolking bedreigen." Wij wagen het, te betwijfelen, of dit wel zoo vanzelf spreekt. Een luchtbe scherming, die pas beg'nt bij het intre den van de bedoelde buitengewone om standigheden, begint hoogstwaarschijn lijk een paar jaren te faat; eerder mag gesteld worden, dat de voorbereiding tot de luchtbescherming reeds begon nen is en eiken dag voortgezet moet worden. Treden de bepalingen der wet ook niet in werking bij luchtbescher mingeoefeningen? En zijn de voordrach ten, waarvan de verbodene er een was, niet te beschouwen als een onder deel van, en voorbereiding tot, zood,a nige oefeningen? Moet de radio-distribu tie n et, gelijk alle andere diensten en zaken, nu reeds als ingeschakeld in het op te bouwen stelsel der luchtbescher ming beschouwd worden? Als de be- voe£dheden van den burgemeester slechts bij dreigend of aanwezig gevaar zouden gelden, dan is heel de Luchtbe- sc ermingswet een wassen neus, d,an is de opbouw van een luchtbescherming onder het Nederlandsche volk een on begonnen werk. „De contrólecomm:ssie stelt zich voZu°F-\et 1tan<W zoo ver volgt het interview - dat de radio-om- roepvereenigingen van primair belang zijn, de distributie is doorgifte-appa- raat. Wij zullen niet zoo grof zijn, te vra gen of het belang van de omroepver- eenigingen hier dus zal dienen te prae- valeeren boven het algemeene landsbe lang, want d,at te zeggen kan de bedoe ling niet geweest zijn. Verstaan wij het dus zoo: bij de verzorging van de be hoefte aan radio-amusement zijn de omroepvereenigingen de aangewezen lichamen, en de distributiebedrijven hebben hier slechts 'n sporadisch-aan- vullende taak. Dan zeggen wij: ,accoord, van Putten! Maar: hier, bij de luchtbe scherming, is geen sprake van een po gen der distributiebedrijven, op hun eentje en in 't klein omroepvereenigink- je te gaan spelen; de figuur ;s heel anders, nl.: de overheid requireert de apparatuur der distributie in het alge meene belang v,an de burgers in de ge meente, waarin het distribut'enet ge vestigd is. En de overheid heeft het recht tot deze requisitie; dat bepaalt de Luchtbeschermingswet, „Een lezing over g fgassen en de bur gerbevolking zoo vervolgt het inter view is niet alleen van belang voor Middelburg en Vlissingen, maar even zeer voor Leeuwarden en Groningen of Maastricht en Heerlen, derhalve voor geheel het land. Ind en zij voor de eene distributie k,an worden toegestaan, kan zij voor de andere niet geweigerd wor den. Het gevolg kan zijn, dat 350 lezin gen over hetzelfde onderwerp gehou den worden; dit is irrationeel, en in strijd met het karakter van de d'stribu- tie." Zooveel woorden, zooveel onbegrij pelijkheden. Wat zou van meer belang zijn voor de bevordering der luchtbeschermingsge- gedachte: een lezing die te Middelburg (eventueel: te Middelburg en Vlissingen) wèl gehouden, of een die voor het ge- heele land.... niet gehouden wordt? Waarom moet een plaatselijke lezing verboden worden, omdat het wenschelijk zoude zijn, dat er nat'onale lezingen ge houden worden? Welke schade doet een plaatselijke voordracht aan een niet gehouden nationale voordracht? Bovendien: ook hier weer de foutieve vooronderstelling, dat de radiocon trölecommissie iets zou hebben „toe ie staan". En, al ware dit zoo des drie werf neen dan nog: welk nadeel zou er kunnen voortspruiten uit het feit, dat er over 350 radiodistributienetten 350 voordrachten over de luchtbescher ming gehouden zouden worden? Men zou geneigd zijn te verzuchten ach, ware het slechts waar!.... Het irrat- oneele noch de strijdigheid met het ka rakter der distributie zijn hier erg in het oog springend. Het karakter van deze laatste is, dunkt ons, dat het door zijn apparatuur de mogelijkheid b:edt tot een beperkt, en daardoor den spreker bekend en den spreker ken nend. deel der bevolking met het ge sproken woord door te dringen en dit lijkt, wel verre van irrationeel te zijn, juist ideaal voor het aankweeken der luchtbeschermingsgezindheid. En vraagt men ons, het specif'elc plaatselijke karakter dezer uitzending tegenover haar veronderstelde nationa le karakter te bewijzen, dan zouden wij zeggen: niets is eenvoudiger dan dat. Immers, niet alleen schept het feit, dat sprekers en luisteraars elkaar zoo te zeggen van aangezicht tot aangez ebt kennen een zekere vertrouwdheid en belangstelling, welke bij onbekende sprekers veelal ontbreekt, maar boven dien spelen locaal-geografische en stra tegische factoren hier een rol. Bij een voordracht over de Rotterd.amsche dis tributie dient reken'ng gehouden te worden met de olietanks bewesten de Waalhaven, in Limburg met de mijnen, op Walcheren met de marinehaven Vlis singen en de mijnenbergplaats Veere. Ook wordt de belangstelling gewekt door bekende namen en straten in de te bezigen voorbeelden; als er nu eens op d,at-en-dat plein een bom valt, dan waarschuwen wij den post in de zoo-en- zoo straat, en dan komt de onder com mando van die-en-die staande gascolon- ne, met den verkenner zus-en-zoo voor op.... is dat plaatselijk of niet? En de hulpposten, de schuilkelders, de leiders van ontsmettingsploegen, eerste hulp diensten met hun doktersdraagt d,at allemaal een plaatselijk karakter, of niet? „De distributie-ondernemingen zou den op deze wijze zoo gaat het in terview voort eigen uitzendingen gaan verzorgen, hetgeen niet in het be lang van de omroepvereenigingen is. Afdoende toezicht op de uitzendingen zou dan niet mogelijk zijn." Nu zou men toch gaan-gelooven, dat hier het belang derx omroepvereenigin gen tegenover het algemeene landsbe lang gesteld wordt. Want het tegenover de belangen der distributiebedrijven te stellen gaat immers niet aan, wijl deze slechts een lijdelijke rol vervullen? Dat men in het algemeen er voor wil waken, dat de distributiebedrijven par ticuliere omroepcentraletjes worden, is volkomen begrijpelijk en rationeel; dat men, indien er ,al eens een uitzending van algemeen belang over deze of gene distribut emicrofoon mag plaats vinden, deze uitzending gelijk alle andere, on der het toezicht der radiocontrölecom missie wil houden, het is begrijpelijk. Vleitaal is gewoonlijk leugentaal. £~luit daarvoor zoowel uw oor als uwen mond. Maar: dat alles doet hier niets ter zake: hier zendt de distributie niet uit, hier stelt zij haar .apparatuur slechts, overeenkomstig de wet gerequireerd, der overheid ter beschikking. En af doend toezicht is hier bij voorbaat ge garandeerd: immers, de burgemeester der plaats, die de ter beschikking-stel ling vordert, en onder wiens verant woordelijkheid de u tzending geschiedt, zal voor deugdelijk toezicht wel zorg dragen! Van strijd met de belangen der om roepvereenigingen is hier derhalve geen sprake; hoogstens v,an strijd met de be langen der 'radiocontrölecommissie, die ook graag h er „a finger in the pie" zou willen hebben. Maar: zijn wij er voor de commissie, of is de commissie er voor.... de al gemeene uitzendingen, voorzoover die niet door de wet bu ten hare compe tentie vallen? Tenslotte: „Met nadruk werd er op gewezen, dat de controlecommissie voor de luchtbescherming alle medewerking verleent. Bij verduisteringsproeven, ge westelijke oefeningen enz. wordt de distributie volleaig ingeschakeld." Pret tig en vriendelijk, maar: hééft de radio cont^ölecomm'sse hier iets „in te scha kelen"? Of is ook deze welwillende me dewerking ingevolge de wet ver plicht? Ons dunkt, dat hieromtrent twij fel niet wel mogelijk is! Concludeerende: de radiocontrölecom miss e heeft, op uiterst zw.akke gronden, getracht iets binnen de sfeer harer be moeienissen te betrekken, hetwelk vol gens de wet daar buiten valt. Zij deed dit op een ongelukkig oogenblik en op een ongelukkige wijze; haar nadere uit leg m'st redelijken grond en wettelijken steun en de in Nederland o zoo moei lijk op te wekken luchtbeschermingsge zindheid is door haar optreden groote schade toegebracht. Het is te hopen, dat de minister van binnenlandsche za ken de rad ocontrölecommissie ten spoedigste zal doen blijken, dat zij haar handen van de luchtbescherming voort aan heeft af te houden. Prins Bernhard te Rotterdam. Ter gelegenheid van den jaardag van de kamer van koophandel en fabrieken voor Rotterdam is gisteren aldaar een noenmaal gehouden waaraan ook Prins Bernhard heeft aangezeten. De Prins was per auto uit Baarn gekomen en was vergezeld door zijn secretaris jhr. ir, W. G. Röell. Onder hen, die aan het noen maal aanzaten bevonden zich voorts o.m. dr. H. Colijn en phr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. DE VERKIEZINGEN. Heden is uitgegeven een extra num mer van de Ned. Staatscourant, bevat tende de kon. besluiten ten aanzien van de verkiezingen, de ontbinding der oud© en de eerste samenkomst der nieuwe Kamers. Zooals men reeds weet, vindt Dinsdag a.s. de candidaatstelling voor de Twee de Kamerverkiezing plaats en zal deze verkiezing geschieden op Woensdag 26 Mei. De candidaatstelling voor de Eerste Kamer is bepaald op 3 Mei terwijl de Prov. Staten op 27 Mei zullen worden bijeengeroepen, voor deze verkiezing. De beide oude Kamers worden ont bonden op Maandag 7 Juni en de eerste samenkomst der nieuwe zal plaats heb ben op Dinsdag 8 Juni. STEUNVERLEENING AAN WERKLOOZEN. En uitzending van kinderen naar gezondheidskolonies. De minister van sociale zaken schrijft het volgende aan de gemeentebesturen. Bij mij is een schrijven ingekomen van het Staatstoezicht .op de volksgezond heid, waarin wordt verzocht niet over te gaan tot intrekking van den gezins- Jedenbijslag op de steunuitkeeringen aan werkloozen, wanneer kinderen van hen worden uitgezonden naar gezond heidskolonies. Mede met het oog op de kosten, wel ke een dergelijke uitzending voor de betrokken ouders veelal met zich brengt (kleeding en dergelijke) meen ik tegen inwilliging van bovenvermeld verzoek geen bezwaar te moeten ma- j ken. Ik voeg hieraan echter toe, dat bedoelde ontheffing beperkt dient te blijven tot de eerste zes weken der uit zending, en slechts verleend mag wor den, indien door de betrokken vereeni- gingen voor gezondheidskolonies voor de uitzending van kinderen geen bijdra ge van de betrokken ouders wordt ge vraagd. Aan de gemeentebesturen wordt ge vraagd bij de toepassing der steunrege ling met het bovenstaande in den ver volge rekening te willen houden. DE STIJGENDE BELASTING OPBRENGSTEN. De rijksmiddelen hebben ook over de derde maand van het jaar, de maand Maart, een stijgenden tendenz vertoond. De indirecte middelen (accijnzen, om zetbelasting enz.) leverden in totaal ruim 35 mJLoen op tegenover 31 mil- lioen over dezelfde maand van het vo rig jaar, terwijl 1/i2 der raming even eens 31 millioen bedraagt. Een surplus dus van 4 millioen. Een zeer gunstig beeld vertoont de omzetbelasting, wel ke met een opbrengst van ruim 7 mil lioen die van 't vorig jaar met 1 en 1/l2 der raming met 2 millioen overtreft. Over de eerste drie maanden hebben de indirecte middelen met een op brengst van 99 millioen thans 33 millioen meer opgeleverd dan over denzelfden tijd van het vorig jaar, terwijl 3/i2 der raming met 6 millioen werd overtroffen. Wat de directe middelen betreft (in komsten-, vermogens-, grondbelasting etc.), was op ultimo Maart 41 millioen op kohier gebracht tégenover 40 mil lioen op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. DE STEUNVERLEENING AAN TUINDERS. De minister \an landbouw en vissche rij heeft aan den minister van binnen landsche zaken o.a. het volgende ge schreven: Dc mogelijkheid is niet uitgedoler., dat gedurende de laatste jaren bij de gemeentebesturen van lieverlede een onjuiste meening heeft post gevat om trent het doel en de strekking van de steunverleening aan den tuinbouw uit het landbouw-crisisionds. Het gevolg van deze misvatting zou kunnen zijn, dat aanvragen van tuinders en hulp in, hun moeilijke levensomstandigheden door den desbetreffenden gemeentelij ken dienst worden afgewezen op grond, dat de tuinder van Rijkswege reeds steun ontvangt, In het belang van de veelal kleine tuinders, die trots de steunverleening uit het landbouw-crisisfonds niet in staat zijn, door middel van hun bedrijf geheel in het onderhoud van zichzelf en hunne gezinnen te voorzien, wil het mij g'ewenscht voorkomen, dat de gemeen tebesturen worden gewezen op het feit, dat de steun uit het landbouw-crisis fonds ten doel heeft, den tuinbouw als tak van volksbestaan te helpen bij het overwinnen van de door de crisis ver oorzaakte moeilijkheden. Het is niet in overeenstemming met dit beginsel om door middel van deze steunregeling te trachten, de financieele omstandigheden van den individueelen tuinder te corri- geeren en zij sluit dan ook geenszins de mogelijkheid uit, dat in bepaalde geval len een aanvulling der gezinsinkomsten van den tuinder noodig kan zijn, De minister van binnenlandsche za ken heeft den inhoud van dit schrijven van zijn ambtgenoot van landbouw en visscherij ter kennis gebraaht van de colleges van Ged. Staten in de onder scheidene provincies met verzoek de gemeentebesturen er van op de hoogte te stellen. De moeilijkheden van de pluimveehouders. Het bestuur der algemeene Neder landsche pluimveeteelt vereeniging (A. N.P.V.) zond gister het volgende tele gram aan den minister van landbouw en visscherij: Wij brengen te Uwer kennis, dat on danks de verlaging der monopoliehef fingen op gïanen, de pluimveevoeder- prijzen eer de hoogte ingegaan dan ge daald zijn, zoodat bij den huidigeri eier- prijs van 2.8 de wanverhouding tusschen de voeder- en eierprijzen en de moeilijk heden waaronder de pluimveehouders gebukt gaan, nog onverminderd voort duren. DE BILT. Matige, in het Zuiden tijde lijk krachtige, W. tot N.W. wind, afne mende bewolking, aanvankelijk nog en kele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. UKKEL (Belgisch weerbericht): Komen de avond en nacht vrij sterke wind uit Z.W. tot N.W. richtingen, bewolkte he mel, met tusschenpoozen regen, enkele opklaringen, koele temperatuur met een nachtelijk minimum van 3 graden. Morgen vrij sterke wind uit N, tot W. afwisselend zwaar bewolkt en helderen hemel, regenbuien, koele temperatuur. Za. 17 April. Zon op: 5 h 01; onder: 19 h 00. Licht op: 19 h 30. Maan op: 10 h 08; onder: 1 h 20. Zo 18 April. Zon op: 4 h 59; onder: 19 h 01. Licht op: 19 h 31. Maan op: 11 h 24; onder: 1 h 52. V.M. 25 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Za. 17 5.42 18.10 12.14 Zo. 18 6.53 19.24 0.48 13.23 Ma. 19 8.19 20.59 2.01 14.45 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Hoogwater. Laagwater. Za. 17 7.33 20.03 0.54 13.20 Zo. 18 8.37 21.08 1.51 14.30 Ma. 19 9.51 22.32 3.04 15.52 (Ingez. Med.) Zangconcours, Het programma voor het a.s. Zang concours van den Ring Zeeland van den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumver- eenigingen is door genoemd Ringbestuur vastgesteld. Het concert wordt dit jaar te K a p e 1 1 e gehouden op 6 Mei (He melvaartsdag). De Jury bestaat uit de heeren: Ponsen, Rotterdam en De Braai, Haarlem. Aan het concours wordt door 22 zangvereenigingen deel genomen, waaronder vier in de afd. Uitmuntendheid A of B, vier in de le afd., acht in de 2e afd. enz. (D.Z.) Weer een. Wederom hield de politie een man aan die nog wat te vereffenen had. Het was H. B. die nog 4 dagen hechtenis moet ondergaan en die hedenmorgen aan den ambtenaar van het O. M. is voorgeleid. De directie van de Beton en Ba- saltine Tegelfabriek alhier heeft met in gang van 1 Mei a.s. tot algemeene be drijfsleider benoemd den heer J. J. Ver meulen te Heinkenszand. REDE MR. JOEKES. Vrijdagavond trad in de „Prins van Oranje" als spreker voor de afd. Goes e.o. van den V. D. op de heer mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer. De heer Stassen, voorzitter der afd. opende de vergadering en sprak er zijn genoegen over uit dat de opkomst zeer groot was. Hierna nam de hr. Joekes het woord, die na een korte inleiding de verschil lende maatschappelijke en economische toestanden, die momenteel in ons land heerschen onder de loupe nam en daar bij deed uitkomen dat de V. D. niet al leen strijdt voor goede loonen voor de arbeiders en voor verbetering van maatschappelijke verhoudingen. doch daarbij steeds in het oog houdt de alge meene belangen. Spr. gaf vervolgens een beknopte uit eenzetting van de contingenteering en de genomen landbouw crisismaatrege len speciaal die voor den akkerbouw en den landbouw, veeteelt en zuivel. Hij memoreerde dat tegen verschil lende crisismaatregelen bezwaren en z.i. terecht werden geopperd, doch hij meende, dat 't bezwaar, dat de „groote boe'f" evengoed ervan profi teerde als de „kleine man", te opper-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1