Alexander Hartens Testament KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 14 APRIL 1937. No. 87. agd RAAGD, neef if IjR, bev. I srkamer, I: tuintje, li Span- h fel ER 85 7i MIDDELBURG. Een hartig hapje revraagd lappersbe- per, Gra- •Ja slagers op Zuid- ïrdienste. at, Ach- 9R1II *an voor jslfstandig 3 35 jaar. Bureau ■■saaaa mnm Ichaffing X 65. »m Hoo- IHH9I en op |en, pri- planten iten en rijs. C. eer de g ver- s. C. Mid- nog llatie- Dam. estant, t Pri- onen ahlia's Recht erk. Stoe- vulde Regt, mo- assief van- viele, ersch een San- burg Bedenkelijke verschijnselen voor Mussolini en Hitier. De Duitsche en Italiaansche bladen ge- ven gelijk te verwachten viel blij- ken van nijdige teleurstelling over den uitslag der tusschentijdsche verkiezing, Zondag te Brussel gehouden. De neder laag van Degrelle is voor de dictaturen van Berlijn en Rome een onaangename zaak. Degrelle kan als leerling van Mus solini en Hitier gelden; wat de beide groote onderdrukkers presteerden, om op het caesaristische paard der „groote" politiek te komen, is hem ten voorbeeld geweest. Hij hoopte er een Belgische va riatie van te kunnen vertoonen, zeer ten genoege zijner leermeesters. Maar nu, na het gebeurde van Zondag, ziet het er tamelijk bedroevend voor hem uit. De geforceerde verkiezing was een misstap, welke maar al te duidelijk heeft bewe zen, dat wat in Italië en Duitschland ge lukte, in België heel wat minder kans van slagen heeft. De teleurstelling te Rome en Berlijn is te begrijpelijker, nademaal den beiden fascistischen dictaturen de laatste maan den zooveel tegenloopt. Duitschland ziet zijn „vriendschap" met Polen ^wegkwij- nen; een alleszins natuurlijk politiek pro ces overigens, aangezien deze vriend schap een volslagen kunstmatig en voos product van Hitler's opportunisme was. Het ziet verder, dat de verbetering der betrekkingen met den kleinen broer Oostenrijk meer fantasie dan werkelijk heid moet heeten en dat Von Schusch- nigg zich de nazi's nog steeds met gemak van het lijf weet te houden. Het ziet ten slotte, dat de politieke onwikkeling in Hongarije sinds den dood van Gömbös voor het Derde Rijk niet bepaald rijk aan beloften is. Italië heeft nog aanhoudend met zeer groote moeilijkheden in Abessynië te kampen, een weliswaar tamelijk nor maal koloniaal verschijnsel; doch voor een land, dat financieel min of meer op apegapen ligt, beteekent dit een last, waaraan het zich wel eens zou kunnen vertillen. Aan het vruchten-plukken in den tuin van zijn Afrikaansch avontuur is de Duce in elk geval nog lang niet toe. Italië geeft verder blijken van een merkwaardige moeheid op het gebied van den bewapeningswedloop. De on langs gepubliceerde oorlogsbegrooting bleef ver bij de in het buitenland ge koesterde vrees ten achter. Men had verwacht, dat nu Engeland zulke as tronomische bedragen voor zijn bewape ning uitgeeft Italië zijn begrooting opnieuw belangrijk zou opschroeven. Dat is geducht meegevallen. Mussolini ziet blijkbaar geen kans uit het geknech te Italiaansche volk nog meer belasting penningen te persen. Voor beide landen, Duitschland en Ita lië, is het ergste echter, wat het strijd- tooneel in Spanje te aanschouwen heeft gegeven. De hulptroepen, welke ze ge neraal Franco deden toekomen, prestee- ren op geen stukken na, wat men er van meende te moeten verwachten, en hun technische wapenen, tot de modernste bombardementsvliegtuigen en jagers toe, wegen lang niet op tegen de onbeproef de faam, welke er van verspreid was. Het militair prestige van de beide lan den heeft hierdoor verschrikkelijk gele den, terwijl omgekeerd, dat van Frank rijk en Sovjet-Rusland (de beide landen, wier manschappen en materiaal aan den kant der Spaansche regeering aan de praktijk der moderne oorlogvoering wor den getoetst) evenredig in aanzien toe nam. De wereld heeft zich geruimen tijd door de groote woorden uit Berlijn en Rome laten overdonderen. Vrees voor de (legendarische) militaire capaciteiten der beide landen speelde daarbij een voorname rol. Dat zou nu wel eens uit kunnen :zijn. Het verlies van Imilitair prestige gaat gepaard met een even groot verlies aan politiek prestige. Het rustige maar vastberaden optreden van de Engelsche regeering den laatsten tijd heeft Mussolini en Hitier reeds 'n toon- tje lager doen zingen. In de Duitsche t.L. door MARY HASTINGS BRADLEY. Hij dacht aan Drew Farquahr, omdat hi) een brief van hem op zijn lessenaar voor zich had liggen. Gek om na zooveel jaar weer iets van Drew te hooren Hij was eigenlijk net als Alex ujt leven verdwenen. En nu had Drew hem geschreven. Hij lag ergens ziek in Char leston. Hij had hem om hulp geschreven, kortweg verteld dat hij ziek en dood arm was. Hij leefde onder den naam van Fred Conant, om aan een schuld- eischer te ontkomen, die hem op de hie len zat. Hij vroeg Nathan over te ko men en hem uit den brand te helpen, ti. 1 onver-klaarbare drang, dien Na- an zichzelf niet kon of wilde verkla ren, had hem stil gemaakt na dien brief. ij schreef niet terug' en ging den man ook niet bezoeken, maar dien brief be- waaide hij zorgvuldig. Misschien snapte ze. me*< waarom de nabijheid van een zieken man zonder een cent op zak pers gaan stemmen op, welke een be dekte waarschuwing tegen een even- tueele voortzetting van het Spaansche avontuur inhouden, ook aan het adres van Italië. Men begint blijkbaar in het fascisti sche kamp te beseffen, dat de voortdu rende aanvallen op de „democratie" een soort verhardingsproces van de demo cratische ideologieën in het leven heeft geroepen, geheel in tegenspraak met wat men wilde. Wellicht droomden Musso lini en Hitier eenigen tijd, dat Europa zich op den duur wel zou gaan vöegen naar hun wenschen, dat de onderdruk king, welke nu in twee groote landen heerscht, het lot van een geheel wereld deel zou worden. Wat er den laatsten tijd geschiedde, is geschikt geweest hen uit dien droom te helpen, zooals de fei ten blijkbaar reeds aantoonen. Prinselijk paar bezoekt de werk- zaamhden aan de «Piet Hein". Gistermiddag bracht het Prinselijk paar een bezoek aan de fabrieken en maga zijnen van de koninklijke Nederlandsche meubelenfabriek H. P. Mutters en Zoon, te 's Gravenhage. Het bezoek gold onder meer het bezichtigen van de betimmeringen en meubelen ten dienste van het nationaal geschenk, het Dieselmotorjacht „Piet Hein" volgens ontwerp van het tech nisch bureau voor scheepsbouw H, W. de Voogt te Haarlem, welke werken in de fabrieken van de firma Mutters wor den uitgevoerd. In oogenschouw werden genomen de op natuurlijke grootte geteekende pa pieren wanden en de aankleeding der toekomstige voornaamste vertrekken van het jacht. Het Prinselijk echtpaar nam met groo te belangstelling het geëxposeerde in oogenschouw en bezichtigde tevens een kleine tentoonstelling van vroegere door de firma Mutters uitgevoerde ko ninklijke opdrachten. Het bezoek duur de ongeveer een uur. Prinselijke onderscheiding. Naar wij vernemen hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard aan den heer G. Smol, chef van de afdeeling „buiten land van het reisbureau LissoneLin deman, te 's Gravenhage, een zilveren draagmedaille verleend ter herinnering aan de huwelijksplechtigheid op 7 Janu ari jl. De heer Smol heeft deze onderschei ding verkregen als blijk van waardee ring voor hetgeen hij ter voorbereiding van verschillende reizen van het prinse lijk echtpaar heeft verricht. De Nederlandsche handelsdelegatie in Zuid-Amerika. De Nederlandsche handelsdelegatie, welke een bezoek brengt jaan Zuid- Amerika heeft zich van Buenos Aires naar Montevideo begeven. De eerste be sprekingen met de handelscommissie van Uruguay zijn reeds gevoerd. De godsdienstige gezindheid van sollicitanten. Op de vragen van den heer Donker betreffende het vragen van inlichtingen omtrent de godsdienstige gezindheid van sollicitanten voor de betrekking van con troleur bij het uitvoer-controle-bureau voor groenten, fruit en aardappelen heeft de minister van landbouw en vis- scherij geantwoord, van meening te zijn dat de eisch van opgave van godsdien stige gezindheid in een sollicitatie als de onderhavige gevoeglijk achterwege kan blijven. De minister deelde dit mede aan het uitvoer-controle-bureau voor groen ten, fruit en aardappelen, een particu liere instelling van de vereeniging: groep veilingsvereenigingen uit den Nederland- schen Tuinbouwraad, van de Nederland sche vereeniging van g'roentenexporteurs en van de Rotterdamsche vereeniging van fruit- en groentenexporteurs. Te haren aanzien heeft de minister geen an- zóó op zijn verbeelding werkte.... maar het geval bleef hem bij en liet hem niet los. En toen schreef Alexander.... niet aan Nathan, maar aan notaris Randell. Hjj was volgens zijn verklaring buitens lands geweest en de brief en het telegram hadden hem nu pas bereikt. Hij zou zoo spoedig mogelijk komen. Het postmerk was ergens uit Mexico. Geen woord over zijn voornemens of gevoelens. Alsof er ook maar eenige twijfel zijn zou, als hij Anne eenmaal ge zien had! De notaris belde Anne op en dineer de dien avond met Nathan bij haar. An ne had zelf ook een brief ontvangen. Ze had er door de telefoon niet over ge sproken, maar voor het diner haalde ze hem op de waranda met een stillen over- winningslach tegenover Nathan, die hem meer dan razend maakte, te voorschijn. Hij voelde het als een soort uitdaging van haar kant. De brief was kort. Hij begon met de zelfde verklaring van zijn uitblijven te geven. Dan vervolgde hij: Ik voel me wanhopig wat betreft de positie, waarin oom Alexander je gebracht Beeft. Toen hij mij een paar maanden geleden voor dere zeggenschap dan die, welke hem in de op de landbouwuitvoerwet 1929 steunende uitvoercontrolebesluiten is verleend. Deze zeggenschap en dit geldt ook voor soortgelijke instellingen, die slechts beoogt te waarborgen, de juiste medewerking bij de uitvoering van die besluiten, strekt zich niet u.t over in terne aangelegenheden van dat bureau, zooals personeelszaken of samenstelling van het bestuur. De Paaschcollecte, welke in nage noeg alle bioscooptheaters hier in het land ten bate van het „Bio-vacantie- oord" de stichting van het film- en bios coopbedrijf voor het misdeelde zwakke kind is gehouden, heeft in totaal ruim 27.000.opgebracht, Gisteren is uitgegeven Staatsblad no. 2807: besluit van den 30sten Maart 1937, tot schorsing van een besluit van den Raad van Westkapelle betreffende bouwvergunning. VERORDENING GEMEENTE POLITIE. In de vergadering van 18 Novem ber j.l. besloot de Raad tot wijziging van de verordening Gemeentepolitie 1934, Nadat omtrent deze wijziging door den Minister van Binnenlandsche Zaken en kele opmerkingen waren gemaakt, heeft deze, na gevoerde briefwisseling daaromtrent, doen weten, dat het aan brengen van enkele wijzigingen in de verordening alsnog noodzakelijk werd geacht. B. en W. stellen voor deze wijzigingen aan te brengen en wel eerst te bepalefi, dat de bezoldiging van den ambtenaar van politie wordt uitbetaald tot en met den dag van overlijden, zooals ook el ders algemeen gebruikelijk is; mede in verband met de omstandigheid, dat, in gevolge art. 108 van de Pensioenwet 1922, het weduwen- en weezenpensioen ingaat op den dag volgende op dien van het overlijden en er derhalve volgens den Minister geen reden is om de be zoldiging tot het eind van de maand, resp. week, waarin het overlijden plaats had, door te betalen. Eenzelfde wijziging zal ook dienen te worden gebracht in de salarisveror dening voor het andere gemeenteperso- neel, waaromtrent B. en W. een nader voorstel zullen doen. De tweede kwestie is, dat de Minister van oordeel is, dat een ambtenaar, die wordt ontslagen op grond van revolu tionaire gezindheid of van het lidmaat schap van een voor hem Verboden ver eeniging, niet in de termen valt om wachtgeld te genieten en de desbetref fende bepaling dus wel kan vervallen. Wachtgeld wordt alleen toegekend aan een ambtenaar, die wordt ontslagen op grond van opheffing van zijne betrek king of wegens verandering in de inrich ting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. Ten slotte kunnen naar het gevoelen van den Minister de be palingen betrekking hebbende op het verleenen van wachtgeld aan een vrou welijk ambtenaar, worden geschrapt, nu bij de politie geen vrouwelijk per soneel werkzaam is en het ook wel niet in de bedoeling zal liggen tot de aan stelling daarvan over te gaan. DE MIDDELBURGSCHE BURGERWACHT. De leden van de Middelburgsche Bur gerwacht kwamen gisterenavond in het voormalige militair Hospitaal in jaarver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer mr. W. F. E, baron Van der Feltz. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat de Burgerwacht het goed maakt, het actieve vendel oefent geregeld, al leen moesten de sectie commandanten en voormannen over het algemeen wat meer blijk van belangstelling geven, me de in verband met een goed onderling contact. Er is geregeld geëxerceerd en het eerst schreef, had ik er geen idee van, dat hij zoo iets van zins was hij schreef alleen, dat hij zoo deed omdat hij, als oud man, zich familieziek voelde. De eenige veronderstelling, die ik ma ken kan, is, dat hij er op gesteld was, dat jij den ouden familienaam zou blijven dragen. Ik zal er niet meer over zeggen, voordat we elkaar terug gezien hebben. Dat zal wel met een dag of tien zijn. Je kunt er natuurlijk op rekenen, dat ik in alle opzichten rekening met jouw wen schen zal, houden en me daarnaar zoo veel mogelijk zal schikken. Je neef ALEXANDER HARKEN. Op de waranda tusschen hen inzittend las Anne den brief voor, alvorens aan tafel te gaan en voor de eerste maal in vele weken trilde er een lachje om haar lippen. Ze kon er op rekenen, dat hij haar Wenschen in alle opzichten zou eerbiedigen. Dat was echt de verzeke ring van een beleefden Zuidelijken gentleman! En opeens trok ze haar lip pen samen. Hij wilde zich zooveel moge lijk schikken. Hij had een slag om den arm gehouden! Hij moest wel vreeselijk voorzichtig zijn. Misschien was hij bang, dat haar geoefend, Men heeft lezingen gehad van den heer R. A. Avink inzake het verkeer en nam actief deel aan de groo te luchtbeschermingsoefening op 16 Mei 1936. De financiën zijn bevredigend, mede dank zij de welwillendheid van hen, die iets beschikbaar stelden voor den bur gerwachtdag en die toen er gelegenheid was hun bijdragen terug te ontvangen, daarvan af zagen en het geld aan de in stelling lieten. Spr. herinnerde aan de leus van de burgerwacht nml. steun aan het wettig gezag en aan de wettige re geering. Er zijn menschen, die het daarmede niet oprecht meenen en toch trachten in de organisatie binnen te dringen, daartegen moeten bestuur en leden wa ken. Van de Communisten en de N. S Bers, maar ook van de S.D.A.Pers is spr. ten deze niet zeker. Men zegt altijd, dat men iets kwaads niet achter iemands rug, maar in zijn bijzijn moet zeggen, maar dan is het voor iets goeds juist andersom en nu de commandant, de heer J. H, Voort- huijzen, helaas door ongesteldheid ver hinderd was, wilde spr. juist over hem iets goeds zeggen. Toen spr, hem twee jaar geleden aanzocht, had deze aller lei bezwaren en dat was juist beter dan iemand, die maar alles direct aanpakt. Vooral dank zij de leiding van dezen commandant gaat alles beter dan vroe ger, doch ook de andere voormannen werken er krachtig aan mede. Hierna herdacht spr., terwijl allen zich van hun zetels verhieven het juist Maandag overleden lid van de Burger wacht, den heer A. Geldof, en getuigde van dankbaarheid voor wat de overle dene als zoodanig heeft gepresteerd. Aan de orde was nu de beëediging van 14 nieuwe leden, waarna de voor zitter hen er nog eens op wees, dat daaruit blijkt, dat de Burgerwacht geen verzetje, maar vooral ook in dezen tijd van groote beteekenis is. Spr. wenschte allen geluk met hun toetre ding. De secretaris, de heer I. S. Blokpoel, las daarop het jaarverslag voor van den Commandant, Uit dit verslag blijkt o.a., dat het aan tal leden op 1 Maart 1936 161 bedroeg en thans 163. In 1936 werden 19 zo- merschietoefeningen gehouden waaraan 55 leden deelnamen, of gemiddeld per oefening 21. Aan verschillende wedstrij den werd deelgenomen. Aan de 17 ka mer schietoefeningen in den winter na men 54 leden deel. In 1936 waren 5 groepen ingedeeld bij de politie afdeeling van den Gemeente lijken Luchtbeschermingsdienst en ver schillende leden bij den waarschuwings dienst. Geoefend is verder met gasmas kers, op enkele avonden heeft de in specteur van politie lezingen gehouden over hetgeen voor den burgerwachter noodig is als hulp der politie. Er had één buitenoefening plaats, nml. het ge- (leiden van een voedselconvooi van Koudekerke naar Middelburg, terwijl de tegenpartij trachtte dit te beletten. Deze oefening was zeer leerzaam voor de deelnemers. Het eerste vendel be gint een steeds beter vorm aan te ne men. De feesten, die het gevolg waren van de verloving in het Kon. Huis waren aanleiding voor de Burgerwacht van haar bestaan te doen blijken, door deel te nemen aan twee avondoptochten. Zelfs op deze eenvoudige wijze kan de B. W. preventief nuttig zijn. De inner lijke kracht moet zoo groot mogelijk zijn, anders zal de B. W. nimmer mocht het noodig zijn, kracht naar buiten kun nen toonen, wanneer haar gevraagd wordt het wettig gezag te steunen. De commandant stelt dan de vraag wat men verstaat onder wettig gezag en zegt dat dit het gezag is, dat uiteinde lijk zijn oorsprong vindt in de vrije stemmen van alle meerderjarigen, zoo wel vrouwelijke als mannelijke Neder landers van zeer verschillende richtin gen en gevoelens. Aangenomen, dat die stemmen vrij is Zwanenberg's boterhamworst met het bijzonder Aro ma. Neem ze eens aan het ontbijt of aan de koffietafel, lnaar kt U er op, J>\dat U de echte krijgt van |\Zwanenberg. vader dit als een middel had aangegre pen om zijn dochter aan den man te brengen, als was ze niet aantrekkelijk. „Die brief klinkt heel vriendelijk, lie ve kind", zei de notaris. „Misschien kom je nog tot de bevinding', dat je vader meer van hem afwist, dan jij meende en dat hij dezen wel buitengewonen weg gekozen heeft om in jouw belang te handelen en voor je geluk te zorgen!" „Om van mijn geluk maar niet te spre ken!" spotte Nathan, „Tien dagen., dan schijnt je aanbidder ook niet al te veel haast te maken". „Neen, dat valt me ook tegen", zei Anne vrij koel. Maar haar gelaat drukte geen teleur stelling uit. Veeleer opgetogenheid en verwachting. Alex kwam dan eindelijk toch! De vreeselijke spanning was uit. Het leek, alsof het gordijn voor een spannende voorstelling' was opgetrok ken. Nathan keek woedend naar haar, zoo als ze daar zat met opgeheven hoofd en haar schoonheid maakte zijn woede tot een kwelling voor hemzelf. Zij en die andere! Hij zou beiden graag vermoord hebben. Hij zou hen zoo graag een neder laag hebben toegebracht. Waar had hij (Ingez. Med.) en bewust worden uitgebracht dan be antwoordt het wettig gezag aan de meerderheid, doch wordt bij den op bouw veelvuldig met de minderheden rekening gehouden. Er zijn echter minderheden, die men er op mag aanzien, dat zij in voor hen gunstige omstandigheden niet zullen na laten met geweld alleen hun zin door te zetten. En de B. W. stelt zich mede tot taak hier tegen een rem zoo noodig een beletsel te zijn. Daarom wekt de commandant op door te blijven werken aan het werven van nieuwe leden en contribuanten. Het is te weinig als 1 op de 120 inwoners lid is, terwijl in Nederland 1 op de 80 in woners zich bezig houdt in vrijen tijd met liefhebberij comedie. Het verslag becritiseert dan zekere laksheid terwijl het toch overtuigd is, dat de Burgerwacht nuttig werk zal kunnen doen. Nog wekte het op het orgaan „De Ne derlandsche Burgerwachter" te lezen. De voorzitter bracht dank voor dit verslag en stelde daarop den penning meester, mr, J. I. van Doorninck, in de gelegenheid de rekening over 1936 en de begrooting 1937 toe te lichten, die beide werden goedgekeurd. De penning meester had den dank voor zijn ijver en zijn accuraat beheer te incasseeren. In de plaats van wijlen den heer A. F. L. Troll werd tot bestuurslid gekozen de heer R. Batten. Hierna kreeg de heer Geuze gelegen heid namens de leden van het eerste vendel den wensch naar een uniform te bespreken en de financieele mogelijk heid daartoe uit een te zetten. Men zou dan 24 leden in uniform steken. De voorzitter had reeds in zijn openingswoord aangestipt, dat ook het bestuur voor zoo iets wel zou voelen en verzekerde nu nog eens, dat dit zeker het geval is en alles zal worden gedaan om in dezen tot een afdoende oplossing te geraken. Het laatste punt op de agenda was een inleiding van den secretaris. De heer Blokpoel gaf een duidelijk over zicht van het ontstaan der revolutie in Rusland, van het wezen van den bur geroorlog in Spanje en van de pogingen om daarin ook andere landen te betrek ken. Men moet paraat zijn om te voor komen, dat zulke dingen ook in Neder land voet krijgen. Men moet pal staan voor het behoud van onze volksvrijheid. De voorzitter bracht den heer Blok poel dank voor zijn belangwekkende in leiding en de voorbereiding daarvan en zeide, dat er dus ook hier gevaren drei gen, al heeft spr. ten slotte toch weer voldoende vertrouwen in het nuchter verstand der Nederlanders en hun pal staan voor hun vrijheid. dan hersens voor, als hij ze niet ge bruikte? „Voorzichtig, Nathan?, waarschuwde hem een innerlijke stem. Was dat het niet, wat die oude schurk verwachtte? Dat jij verleid zou worden tot een of andere overijlde daad? Hij voelde de stervende oogen nog in de zijne bran den.. hij hoorde nog dien snijdend spot- tenden lach. Het diner werd een marteling voor hem. Om daar aan tafel te moeten rit ten en beleefde opmerkingen te moeten maken tegen miss Randall, antwoord te geven op de algemeenheden van den no taris, Anne te zien opgaan in eigen ge dachten, hen allen tegen zich in bond genootschap te voelen met dien onbe kenden neef, wiens aangekondigde komst alleen reeds een nieuwen wind door het oude huis scheen te doen waaien. dat was meer, dan hij dragen kon. Zoodra het maal dan ook was afge- loopen, maakte hij een verontschuldiging wegens drukke zaken en vluchtte naar zijn auto, Zeke kon den notaris wel thuisbrengen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5