RECHTSZAKEN. EEN GOEDE" ADVERTENTIE VLISSiNGEN. WALCHEREN. De Duitsche nota aan het Vaticaan. ENGELAND. BELGIE. FRANKRIJK DUITSCHLAND. SPANJE. BEURS VAN AMSTERDAM. ZWEDEN. P0LEN. VER. STATEN. Uit de Goesche Courant van een halve eeuw geleden. te DOET ZELFS EEN DICHTGESOLDEERDE BEURS OPEN GAAN I WIJ HELPEN U ZULKE GOEDE ADVERTENTIES OP TE STELLEN ONGEWENSCHTE GASTEN, Gisteren heeft het Spaansche schip „Astried Mend alhier gebunkerd. Het bleek, dat onder de opvarende Span jaarden groote lust bestond om te de- serteeren en niet mede naar hun va derland terug te keeren. De politie heeft heel den nacht bij het schip de wacht gehouden, opdat niemand het vaartuig zou verlaten. WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden deze week ingeschreven 542 werkloozen, te gen verleden week 566. Bij de werk verschaffing zijn 72 personen aan den arbeid, Het rijwielpad Middelburg-Abeele. Er is eenige tegenspraak tusschen de mededeeling van den wethouder van openbare werken in de Raadsvergade ring van Vrijdagavond inzake het Rij wielpad MiddelburgAbeele en het be richt ter zake dat gisteren, ingezonden van de zijde van den A.N.W.B., is op genomen. Het komt ons daarom goed voor een en ander iets nader toe te lichten. Bij de opening van het rijwielpad Abeele-Souburg, ,s van de zijde van het gemeentebestuur van Middelburg toege zegd, dat het er werk van zou maken het rijwielpad Middelburg-Abeele in werkverschaffing te kunnen aanleggen. Half November is de noodige toestem ming daarvoor van het departement ont vangen, doch daarbij kwam tevens vast te staan, dat ongeveer f 2000 door der den moest worden bijgedragen. Tot nu toe is alleen ongeveer het derde deel toegezegd door de Commissie voor den Ouden Vl'ssingschen weg, van de zgn. Comnrssie-Abele ven kwam bericht in, dat zij niet meer over fondsen beschikt en het wachten was ook hedenmorgen nog op een antwoord van het „Rijwielpad Walcheren", welke vereeniging had toe gezegd bij het hoofdbestuur van den Bond (van Rijwielpadvereenjig ngen te zullen trachten gelden te verkrijgen. Dat de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren" blijkens het bericht van gisteren een steun van den A.N.WB. heeft ont vangen, is toe te juichen, maar dat die vereenig ng het initiatief tot het aanleg gen nam is, zooals uit het bovenstaande blijkt, niet juist. Na vijf en een halve maand hoopt het gemeentebestuur spoedig zekerheid te hebben dat de f 2000 er zullen komen, opdat dan met dit nuttige werkver schaffingsobject een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Krachtige termen? In Vaticaansche kringen bewaart men het Volledigste stilzwijgen over de nota, die de Duitsche ambassadeur gister heeft overhandigd in antwoord op de Pauselijke encycliek inzake de positie van de kerk in Duitschland. Te Berlijn en Rome wordt intusscnen meegedeeld, dat de nota in krachtige bewoordingen is gesteld. Zoo zou met verbazing worden ge constateerd,, dat de Paus niet alleen critiek uitoefent op de binnenlandsche toestanden van het Derde Rijk, toch De brandweer v,an het plaatsje stond machteloos tegenover de vuurzee. Toe vallig trok een troep militairen uit Muehlhausen op een oefening door 't dorp. De manschappen verleenden as sistentie bij het blusschingswerk, ter wijl eveneens een beroep werd ge daan op de S.A., SS. en N.S.K.K. Een'ge soldaten liepen tamelijk ernsti ge brandwonden op. De Bisschop van Londen tegen communisme, fascisme en pacifisme' Gisteravond heeft mgr. Winnington Ingram, bisschop van Londen, aan een banket ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de „City of Lon don school' een rede gehouden, waarin loesiauuen van nei jcerae rocn uun itut gwiuuui-u, daarenboven een appel richt tot de hij het communisme, het fascisme en het 1j- JIJ .1 1 fi nif I n«An o ontriol T 111 rrntrln rv Q 1tM1 „PLANVLAG" UITDRUKKING VAN EEN STAATKUNDIG STREVEN? De officier meent van wel. Op 1 Mei van het vor'ge jaar maak te de Amsterdamsche politie proces verbaal op tegen den drager van een plan-van-den-arbeid-vlag, d,aar deze h.i. een opzichtig teeken was, uitdruk king zijnde van een bepaald staatkun dig streven. De kantonrechter wees in deze prin- cipieele zaak een vrijsprekend vonnis, doch het O.M. teekende hooger be roep aan. Gisteren diende de zaak voor de Vijfde Kamer der Amsterdam sche rechtbank. De officier van justitie requireerde daar het hier een principieele kwes tie betreft een geldboete van één gulden. Het plan van den arbeid aldus de officier bij zijn uitvoerge motivee ring is een economische gedachte welke de S.D.A.P. staatkundig tracht te verwezenlijken langs den weg der wetgev'ng en met behulp v,an staat en staatsgeld. Nu wordt wel beweerd, dat het hier een propagandistisch streven betreft, doch dit achtte spr. geen juist verweer, omdat «de propaganda dient om het plan er in te brengen. Het embleem van de drie schoor- steenen is wijd en zijd bekend. De schoorsteenen zijn rood gekleurd om daardoor te accentueeren, dat de S. D. A, P. dit economisch staatkundig stre ven als een punt van haar socialisti sche streven heeft vastgesteld. Rood is de S.D.A.P.-kleur en met deze vlag beoogt de S.D.A.P. te zeggen: wij S. D. A. P.-ers dragen een vlag, waarop het algemeen bekende embleem v.an 'n deel van ons staatkundig streven: het plan van den arbeid voorkomt. De verdediger, mr. M. Mendels be toogde, dat het hier een plan van eco- nomischen aard betreft. Bij een „be paald staatkundig streven',' moet het staatkundige op den voorgrond staan. Zelfs aannemende, dat de actie voor 't plan een bepaald staatkundig streven is, dan blijft nog de vraag of deze vlag onder het desbetreffende artikel van het wetboek van strafrecht valt. Vonnis 27 April. KERK EN SCHOOL. Te 's Gravenhage slaagde voor het machin'sten-examen diploma A. de heer J. J. Slingerland te V 1 i s s i n g e n. openbare meening der wereld, dat in ze keren zin probeert een algemeen front tegen" Duitschland te bereiken. Voorts wordt er op gewezen, dat he' nieuwe Duitschland door het Vaticaan wordt gemeten volgens democratisch- parlementairén maatstaf, welke niet kan worden toegepast. Er wordt de na druk op gelegd, dat bevolking van Duitschland slechts voor een derde uit katholieken bestaat. Ten aanzien van de in den apostoli- schen brief vervatte bewering, dat in Duitschland de katholieke religie zou worden vernietigd, wordt in de nota, naar verluidt, gewezen op feiten, zoo als de sluiting van het concordaat zelf en de in dit verdrag der katholieke kerk gedane en steeds nagekomen conces sies, verder op het feit, dat het nati- onaal-socialisme het rijk voor het bolsjewisme behoedt en daarmede ook de kerk voor den ondergang heeft ge red. Tenslotte zou gewezen worden op de financieele prestaties aan de kerk, welke uitgingen boven de rechtens be staande verplichtingen. Deze feiten weerleggen het opgeworpen verwijt. Naar men voorts verneemt, zou de nota er ook op wijzen, dat de verplich tingen tot instandhouding der Duitsche volksgemeenschap niet toestaat, dat de kerk een staat in den staat vormt of dat de clerus een eigen kaste buiten de volksgemeenschap beteekent. De gemeenschap wordt door de Duit sche wetten beschermd en deze kunnen geen plaats toekennen aan bijzondere bedoelingen. Het rijk moet daarom iede re inmenging in zijn intern leven van de hand wijzen. Ten slotte constateert de nota, dat van de door* het Vaticaan aan te nemen houding en het aanpassingsvermogen van de kerk een rustige ontwikkeling afhangt, waaraan het rijk, evenals tot nu toe groote beteekenis hecht De scheepsbouw bloeit op. Blijkens de door Lloyd's Register of Shipping gepubliceerde statistiek be droeg de totale tonnage der aan het einde van het eerste kwartaal van dit jaar in aanbouw zijnde schepen 2.452.051 ton, waarvan 41.4 pet. in groot Brittannië en Ierland en 58.6 pet in andere landen wordt gebouwd. Het totaal beteekent een vermeerdering van 200.830 ton ten opzichte van het laatste kwartaal van het vorig jaar, en het is tevens het hoogste cijfer sedert September 1930. De in aanbouw zijnde tonnage in de voornaamste landen bedroeg op 31 Maart j.l.: Groot Brittannië en Ierland 1.014.454 ton, Duitschland 352.938 ton, Japan 246.723 ton, Nederland 201.464 ton, Vereenigde Staten 153.350 ton, Zweden 112.050 ton en Denemar ken 92.675 ton. Belangrijke Egyptische order voor de Belgische industrie. De Belgische industrie heeft van .de Egyptische regeering een order ont vangen voor Ket leveren van 500 spoor wegwagons. Deze order was eerst gegeven aan Engelsche fabrieken, doch werd n et aangenomen daar deze niet binnen den bepaalden tijd konden leveren. DE SAMENWERKING TUSSCHEN SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. De „Matin" bericht, dat de unificatie commissie van de socialistische en com munistische partij gisteravond heeft ver gaderd in het partijgebouw van de so cialisten. Deze eerste bijeenkomst be perkte zich tot het bespreken van de methode van werken. Op voorstel van de socialisten werd besloten, dat de overige organisaties van de beide partijen eerst in het eenheidsprogramma zullen wor den opgenomen, nadat de commissie tot overeenstemming is gekomen inzake de essentieele kwesties, zooals de toekom stige autonomie van de partijen en het toetreden tot de internationale. De onderhandelingen zullen worden voortgezet. Ontzettende brand. Gistermiddag ijs brand uitgebroken op een boerderij te Kreuzeber bij Hei- ligenstadt. Het vuur sloeg door den krachtigen wind met groote snelheid over op verschillende landbouwschu- ren en weldra stonden 25 boerderijen in lichterlaaie. Het halve dorp is in de asch gelegd. Drie en twintig families zijn .dakloos geraakt, 27 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Veel vee is omgekomen. pacifisme aanviel. Hij zeide o.a.: „wij verlangen niet dat onze jonge lieden pacifisten worden, want het is de plicht van een jong'en man zijn vaderland te verded'gen", Ook wil de bisschop niet, dat de jeugd fascist wordt, opdat er ten minste één land zij, dat gelooft aan de mocratie en vrijheid en ook het commu nisme verwierp hij, omdat „een volk zijn koning moet eeren en hem al zijn ver trouwen schenken". VREEMD INCIDENT OP SCHIETTERREIN. Op het schietterrein van Bisley heeft zich gisteren een vreemd incident voor gedaan. Toen een compagnie der Schot- sche garde langs het terrein marcheer de, werd plotseling op haar gevuurd. 1 lid der garde werd gelood. De overigen konden zich slechts redden door zich op den grond te werpen. De autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld. DE REEDERS EN DE BLOKKADE VAN BILBAO. De reeder Newbigin uit Newcastle deelde hedenochtend aan de pers mede, dat de bond van reeders in Noord-En- geland overwoog een delegatie naar Londen te zenden om de aandacht van de regeering te vestigen op de moeilijk heid welke geschapen is door de blok kade van Bilbao en een deel van de Spaansche kust. Hij voegde hieraan toe, dat de verklaring van Baldwin voor de reeders een teleurstelling was. Het zal thans nog moeilijker worden de schepen te bemannen, niettegenstaande de hooge gages en premies, voor de vaart op de Spaansche wateren. Men wacht thans met het laden van de schepen op een duidelijke verklaring van de regeering. DE STRIJD OM MADRID. De verdedigingsraad van Madrid deelde mede, dat het gisteren in alle sectoren rond Madrid en ook op de overige fronten rustig was. Na de ernstige verliezen, die de vij and de laatste dagen heeft geleden, is deze volkomen werkloos gebleven, of schoon er wegens de belangrijkheid der stellingen, die hem werden "afgenomen, alle reden bestond tot tegenaanvallen over te gaan. De bijzondere correspondent van Ha- vas bij de troepen van Franco deelt me de, dat de internationale brigade een aanval heeft gedaan op de voorposten van de rechtschen tusschen den weg naar Aragon en Arjona. De aanval be gon met een artillerievuur dat twee uur duurde, gevolgd door acht opeenvolgen de aanvallen, waaraan ongeveer acht duizend man van de regeeringstroepen deelnamen. De rechtschen hadden in hun goede versterkingen weinig van de ze aanvallen te lijden en de regeerings troepen moesten met zware verliezen terugtrekken. Men kan bevestigen dat de regee ringstroepen in de laatste drie dagen bij Madrid meer dan 50.000 man in den strijd hebben geworpen. Voor radio Sevilla verklaarde gister avond generaal Queipo de Llano, dat de aanval van de regeeringstroepen op Cuensta de las Perdices en in de Uni- versiteitswijk is afgeslagen. Een der aanvallende bataljojns bestond geheel uit Tsjechen, Russen en N e d e r 1 a n- d e r s. De overste, die dit bataljon com mandeerde, is gesneuveld. De vijand liet 87 dooden op het slagveld achter. In den geheelen sector verloor de regeering 300 man. De Catalanen in den strijd. Gistermiddag is te Barcelona een communiqué uitgegeven van den vol genden inhoud: In den afgeloopen nacht hebben onze strijdkrachten in den sec tor aan den Ebro een overval uitge voerd op de vijandelijke stelling in het dorp Tosos. Ofschoon de opstandelin gen een levendig verzet boden konden zij toch geen weerstand bieden aan on zen aanval, die gesteund werd door een groep dynamiteros. Zij werden versla gen. Het dorp Tosos, in de provincie Sa- ragossa, ligt ten Zuiden van de stad van dien naam op een twaalftal kilometers van Carinena, een belangrijke stad aan den weg van Saragossa naar Teruel. De verovering van Tosos maakt het moge lijk'de zone van actie der regeeringsr troepen, die in den sector van Belchite opereeren, belangrijk te verbreeden. Men wijst er op, dat het offensief der regeeringstroepen zich ontplooid over bijna het geheele Aragoneesche front. Inderdaad zijn de laatste dagen de op standelingen tegelijkertijd aangevallen in de sectoren van Huesca, Tardiente, Belchite, Montalban en in de bergen Eerste noteering is vorig'e koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Obilg. 1926-5 102102% Amsterdam'1934-4% 10114 Zeeuws. Hyp. B-4% 10010014 Cities Serv ce Cy. P. 1958 5 52%52% A Pref. Jurgens A 128%127% A Ned. Gist- en Spiritusf. 474%472% A De Schelde N.B. 6463% C Am. Smelt en Ref. 67%67% A Born. Sum. H.M. 209%209 A Houth, Alberts 110% C Union Pac. Rr. 104%108 C Int. Nickel Cy. 48%49% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indië 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 8281 A Koloniale Bnk. 80%82 A N.I. Hbk. 1000 161%—164% C Ned. H. M. 1000 196—195 A v. Berkels Pat, 59%58 C Calvé-Delft 84%—84% A Philips Gem, B. afg. 344349-51 C Unilever 161%161 -62 C Am. Car en Foundry 43%44% C Anaconda Cop. 42%43%-44% C Bethlehem St. 67%69%-70% C Kennec Copper 43%44%-45 C U. States St. C. 83%—85%-% C North Am, Cy. 19%—20% A Kon. Petr. Mpij. 414%416%-17% C Cont n. Oil Cy. 33%33%-% C Phillips Petr. Comp. 41%41% C Shell Union O.C. 23%—24-23% C Tide Water Ass. Oil 14%14%-% A Ned. Scheepv. U. 136%139-40 A H.V. Amsterdam 502%506-10 A Java Cult. Mij 240-240-46 A N.I. Suiker U. 168%172-79 A Deli Batavia 263%268-72 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG Tabak Marat Rubber Unilever Wettig. Koninkl. Suiker Schepen Amerika Philips -ObLMarkt- Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 326-326-27 A Senembah 340%340-41 C Baltimore en Ohio 26%27 C Southern Pac. Cy. 43%42%-43% A Southern Rlw. 27%28% A Amst. Rubb. C. 304 305 -09 A Del-Bat. Rubb. 252%—253-55 A Hessa Rubber 255%259-60 A Serbadjadi S.R. 188—189%-91% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden gister 8.96 73.38 8.15% 30.77 1.82% 8.96% 73.41 8.17 30.78% 1.82 van Alcubierre. In den sector van Mon- telban zijn de regeeringstroepen drie ki lometer opgerukt. Franco breidt de mijnversper- ring uit. Op grond van inlichtingen, afkomstig van generaal Franco, heeft het Engel sche ministerie van handel medegedeeld dat de Spaansche opstandelingen het mijnenveld tusschen Sacratif en kaap Falco, in de Middellandsche zee en tus schen kaap Vidiod en kaap Malhichaco, in de golf van Gascogne, zullen uitbrei den. De gevangenneming van den journalist Koestier. Gistermiddag heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis met betrekking tot Koestier, den correspondent van de „News Chronicle"' in Malaga, die door de opstandelingen gevangen genomen en in de gevangenis geworpen is, de volgende verklaring afgelegd: „Koestier is geen Britsch onderdaan, maar aange zien hij correspondent is van een Britsch dagblad, is den Britschen am bassadeur reeds opdracht gegeven, niet- officieel de opstandige autoriteiten er van in kennis te stellen, dat de Britsche regeering belang stelt in zijn welzijn en het aangenaam zou vinden op de hoogte te worden gesteld van zijn toestand". Overstroomingen. Het smelten der sneeuw heeft tot groote overstroomingen in midden Zwe den geleid. Het spoorwegverkeer tus schen Vesteroe en Stockholm is gestaakt en de verbinding wordt onderhouden door autobussen, die over de gedeelte lijk onder water staande wegen rijden. Men vreest, dat Stockholm evenals in 1924 gedeeltelijk zal worden stroomd. over- Arrestatie van communisten. In verband met voorbereidingen voor communistische betoogingen op 1 Mei zijn in alle deelen des lands talrijke communisten gearresteerd, en commu nistische drukwerken in beslag geno men. De polit e te Lodz heeft in den af geloopen nacht ongeveer 150 commu nisten gearresteerd. Het Poolsche telegraajfag'entschap meldt nog, dat de politie te Jarocin, na bij Poznan, een groep communisten heeft ontbonden, die zich bezig hield met het werven van vrijwilligers voor Spanje, Twee negers gelyncht. De sheriff van Grenada (Missouri) heeft mededeeling ontvangen, dat een menigte van honderd personen twee negers heeft gelyncht, die wegens moord op een blanke waren aangehou den. De aanvallers hebben zich meester gemaakt van de arrestanten. Zij bon den deze mannen aan een paal vast en richtten een brandstapel op waarna zij hun slachtoffers ter dood brachten. 9 April. MIDDELBURG. De heer G. Keyzer, leeraar in de gymnastiek aan de rijks hoogere burgerschool, het gymnasium, de rijkskweekschool voor onderwijzers, en de gemeentescholen, alhier, herdacht Woensdag den dag, dat hij voor 25 jaar aldaar zijn eerste les gaf. Gedurende al die jaren heeft hij bewezen een uitne mend vakman en een goed onderwijzer te zijn. Het heeft hem niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken. IERSEKE. De heer G. Schipper, al hier, heeft bedankt als wethouder, raads lid en lid van het Armbestuur. GEMENGDE BERICHTEN. 7 April ontstond in den oever, Westelijk van het oeverwerk aan den Anna Frisopolder, eene oeverafschuiving ter lengte van 150 m met een inscharing op het breedst, omtrent 50 m. In een kazerne: „Ge hebt het ge hoord, sergeant? Om twaalf uur moeten alle manschappen van hemd hebben ver wisseld!" „Maar kapitein, zij hebben er maar r r Iff een! „Doet er niets toe. Voorschrift is voor schrift. Dan verwisselen zij maar onder elkaar van hemd." 14 April. VLISSINGEN. Een van de velen die Zondag een bezoek brachten op het thans in de binnenhaven alhier liggende oorlogsschip „Van Speyck", was de heer Jacob Hobein, de welbekende held, die, zooals men weet, tijdens den Belgischen opstand, toen hij als matroos op de Ne- derlandsche vloot diende, het koene stuk bestond, eene wegdrijvende sloep na te zwemmen om onder een hevigen kogelregen de daarop wapperende drie kleur uit 's vijands handen te redden. Hobein, gekleed in volle uniform (hij werd in 1879 gepensioneerd als opper stuurman) en met een zestal groot-mo del eerversierselen op de borst, begaf zich 's morgens aan boord van de „Van Speyck", waar hij met de hem verschul digde eerbewijzen werd ontvangen. Na het einde van zijn bezoek liet de commandant der „Van Speyck" den grij zen held in de groote, door twaalf ma trozen geroeide sloep, stadwaarts bren gen, terwijl de aan dek geschaarde be manning, toen de sloep afstak, te zijner eere een driewerf hoera aanhief. KERKELIJKE ZAKEN. De heeren dr. A. Kuyper en dr. F. L. Rutgers, ontzette ouderlingen van de Ned. Herv. Gemeen te te Amsterdam, zijn thans door het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland, wegens hun optreden, alsof zij niet wa- het Geref. Kerkcongres, en de verre- ren ontslagen, wegens deelneming aan gaande ontrouw aan de beloften bij hun toelating tot het lidmaatschap van de Ned. Herv. Kerk en tot de evangeliebe diening in deze kerk afgelegd, verval len verklaard van het lidmaatschap der Ned. Herv. Kerk. -v*

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2