mmm, GEMEENTERAAD VAR MIDDELBURG KRUININGEN. Van Maandag 12 April. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig 13 leden. Afwezig mevr, Weijl en de heeren Lambermont, Jeronimus, Portheine. Niet kladden met de verkie zingen. De Commissie voor de Strafverorde ning stelde een wijziging in de politie verordening voor, waarbij het bekladden van straten enz, verboden wordt en ook het des nachts tusschen 22 uur en 6 uur vervoeren v,an plakbiljetten, plakmiddelen, kalk of verfstoffen, ten zij men kan aanwijzen, dat die niet bestemd zijn voor het bekladden van straten of wel voor het aanplakken. B, en W, namen een amendement van de heer de Bruin over, om te lezen op o f a a n den openbaren weg. De VOORZITTER achtte het niet noo- dig te spreken van een schriftelijke ver gunning; en evenmin een bepaling op te nemen, dat men een redevoering moet stoppen op last van de politie; beide za ken spreken vanzelf. De heer MONDEEL vraagt of ook be doeld is van af particuliere terreinen. Hij wil ook weten of men plakken mag op particuliere borden. Nog acht spr. de boete van f 75 vrij hoog. Deze zaak was reeds geregeld bij de politieverordening en moet dan niet ver meld worden, dat in die verordening de bepalingen vervallen? De heer KöGELER is zeker voldaan met het amendement-de Bruin. Spr. zou zeker ook zujlke tioevoeging Rebben voorgesteld, als de heer de Bruin het niet had gedaan. Spr. meent dat er ook reden voor is, gezien de radio's die van uit winkels over de straat hun leven verspreiden. (De heer Portheine komt ter vergade ring). De heer v. d. FELTZ onderschrijft, dat men moet spr. van ,,op en aan", Het is goed, dat men nog' eens spreekt van particuliere eigendommen, en toestem ming van den eigenaar. Het is alleen 'n maximum boete van f 75, doch het mini mum is f 0.50. De VOORZITTER sloot zich bij de verdediging van beide vorige sprekers aan; inzake „aan of op den openbaren weg". Men zal alle redelijke omstandigheden in oogenschouw moeten nemen bij de beoordeeling van een verzoek. Alom neemt men thans in gemeenten een besluit als hier wordt voorgesteld, ook al is wellicht een onderdeel reeds geregeld bij het wetboek van strafrecht. De borden, die later aan de orde ko men, zullen niet voor altijd worden aan genomen en daarom kunnen die in deze verordening niet worden genoemd. Het is practisch niet noodig bepalingen in de politieverordening te schrappen, omdat binnen enkele weken een geheel nieuwe verordening behandeld zal worden. Voor marktkooplieden is de verordening in zake het spreken niet gemaakt. De straf bepaling behoort bij den rechter; in de verordening moet men naar den hooger kant bepalen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Bouwexploitatie van gronden door particulieren. B. en W. hadden een regeling voor gesteld inzake bouwexploitatie van gronden door particulieren, zulks vol gens een door de Provincie opgemaakt model. Dit werd aangehouden tot den heer Jeronimus ter vergadering zou zijn; zulks op diens verzoek en gezien zijn toezegging, dat hij alleen bij dit punt het woord zou voeren. (Gelach,) Schoolgelden Avondschool voor N. O. Het volgende voorstel was dat tot vaststelling der nieuwe heffings- en in vorderingsverordeningen voor school gelden van de Avondschool voor N, O. De VOORZITTER zeide, dat er van gemaakt is, wat er van te maken was na alle besprekingen ook met het departe ment. De heer MONDEEL is bang, dat ten slotte de reductie bepaling zal worden vergeten. De VOORZITTER stelde hem gerust. De heer KöGELER is verbaasd, dat men nu 't schoolgeld van den typografen cursus op de helft bepaalt en eerst op f 5 voor den geheelen cursus. Het eeni- ge voordeel is, dat er nu enkele men- schen zullen gaan betalen tot 90 cent toe. Dit vindt spr. wel heel laag en hij wil daarom f 5 handhaven, De heer BOASSON zeide, dat het voorgestelde het resultaat is van het overleg met den minister. Er is steeds geopponeerd tegen 't te hooge school geld en nu zouden B. en W. tegen te laag schoolgeld moeten opponeeren, dit zou toch wel heel eigenaardig zijn. Spr. raadt aan het voorgestelde onveranderd aan te nemen. De heer KöGELER wil de verordening niet in gevaar brengen, maar de typo- g'rafen-cürsus verkeert toch wel in een uitzonderings positie. Spr. wil gaarne hulde brengen aan B. en W. voor hun ijveren voor een laag tarief. De heer HARTHOORN zeide, dat het zal kunnen gaan tot f 17.50. Het spijt hem, dat veranderen niet meer mogelijk is. De heer BOASSON is persoonlijk van meening, dat de heele regeling aan den hoogen kant is, maar het moet zoo. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Rechten Radio-distributie. B. en W. stelden voor te bepalen, dat voor het hebben van een steunpunt op eenig gebouw ten behoeve v,un radio- distr.butie f 5 per jaar moet worden betaald, voor een paal in gemeente grond f 1; voor draad over gemeente grond of gemeentewater 25 cent, door gemeentegrond of gemeentewater 20 cent per meter alles per jaar, Alzoo besloten z. h. s. Crediet verbetering Kanaalweg. Voor de verbetering van den Kanaal- weg v,an de brug tot den overweg bij de Zwemschool werd een crediet van f 7225, zijnde een vierde van de kosten die verder door de Provincie volgens de geldende regelen zullen worden ge dragen. De heer ONDERDIJK beantwoordde vragen van de commissie van financiën, en zeide, dat zeker rijwielpaden van 1,85 en 2.45 m zijn geprojecteerd. De directeur van gemeentebedrijven acht gasverlichting op dezen weg vol doende daar hij toch niet bebouwd zal worden. Rijwielpaden van 1.50 zullen de kos ten juist verhoogen. Een breedte van 5.75 is voor den rijweg zeker voldoen de. De heer PAUL vroeg in het vervolg den rijweg af te sluiten voor wielrijders. Spr. heeft in dit geval geen bezwaar tegen aanbesteding. Hij wil echter bepalen dat men Mid- delburgsche arbeiders moet aannemen, en dat de levering van materialen er buiten blijven, gezien de slechte onder vinding met den Nieuwen Vlissingschen weg, terwijl de gemeente bij den Blau- wendijk met succes zelf het materiaal leverde. Er komt thans wellicht mate riaal aan de markt, dat men al heel gaarne wil afschuiven. Is er mogelijk heid, dat de riooleeringen hier worden gemaakt? De heer MONDEEL acht 5.75 m niet breed voor dezen weg gezien het toe nemende verkeer ook in de breedte, door toeringcars enz. De heer HARTHOORN wees op de scherpe bochten bij den overweg en vroeg of deze niet verkleind konden worden. De heer ONDERDIJK zegt, dat de scherpe bocht op den Rijksweg ligt, wellicht is er iets te bereiken als het Wegdek daar verbeterd wordt. De Blauwendijk is voor een deel ook smal ler dan 5.75, met name van de Teer- pakhuizenstraat tot den afrit en daar liggen nog tramrails ook. Het is de be doeling het onderdek ook de riolen door de aannemers te laten leveren, doch het bovendek, klinkers enz., aan de ge meente te houden. Het is de gewoonte in de bestekken Middelburgsche arbeidskrachten voor te schrijven. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Bebouwingsplan gemeente-ter rein bij de Veersche brug, B. en' W, stelden een bebouwings plan voor het gemeente-terrein bij de Veersche brug voor en vroegen een crediet aan van f 2125 voor het vol ledig bouwrijp maken van dat terrein. Voor 6 perceelen werd f 1050 en voor 8 andere f 950 als verkoopsprijs voor gesteld. Dit wordt uitgesteld tot na een ge heime vergadering. Aanplakken verkiezingsbil jetten, B. en W. stelden voor een 9-tal bor den op verschillende plaatsen der stad te doen plaatsen voor het aanplakken van verkiezingsbiljetten en daarvoor f 275 beschikbaar te stellen. Het aan plakken op gemeente-gebouwen wordt daarmede verboden. De heer v. d. FELTZ zegt, dat er par tijen buiten de Raad zijn, die niet erg bescheiden zijn en wil opgaven vragen en dan de ruimte verdeelen. De heer KöGELER ziet niet de plicht in van de gemeente om gelegenheid te geven en dan nog wel zonder kosten te berekenen, dit hoeft de gemeente geen geld te kosten. De heer WONDERGEM acht het moeilijk vooruit aan te geven hoe groot de biljetten zullen zijn. De heer ONDERDIJK zeide, dat deze kwestie een geschiedenis heeft. Er was een onhoudbare toestand geschapen en men moest wel tot reglementeering ko men. Er is nu veel plakruimte verdwenen, en het is voor de gevels zeer slecht, Men kan het haast er niet afkrijken. Spr. herinnert zich een schrijverij op den Nadorst met den naam van iemand die men nu allemaal wel kent. De bor den zullen blijvend te plaatsen en te ge bruiken zijn. Het kan niet alle verkie zingsreclame op de andere borden ber gen. Zeker kan een partij heel de borden beplakken. Maar het is niet wel doenlijk het geheel te verdeelen, maar het is zeker een zaak die B. en W. nog eens onder de oogen moeten zien. De heer DE BRUIN voorziet over- plakken, het behoort niet tot de taak der gemeente meent spr., evenals de hr Kögeler. Het voorstel wordt aangenomen met aanteekening, dat beide laatst genoem de heeren hebben tegen gestemd. Aankoop perceel Bleek. B. en W. stelden voor om van P. den Hóllander voor f 2000 aan te koopen het perceel Bleek E 105 (oud). Alzoo besloten. Verhuring gedeelte plein school C. Het volgende voorstel was dat om aan mr. P. Loeff te Koudekerke 50 m2 grond 'aan de Bree, uitmakende een deel van het plein van school C en grenzende aan den tuin van het gebouw St. Joris te verhuren voor f 7,50 per ja,ar en wel tot 1 April 1942. Aangenomen z.h.s. Verhuring gemeentewoning Lange Giststraat. Alsnu kwam aan de orde het voorstel om aan mej. de wed. v. d. Velde Steijn wederom voor 5 jaren en tegen f 75 per jaar te verhuren het boven gedeelte der gemeente-woning Lange Giststraat 38. Alzoo besloten. Verhuring bovenwoning Wage- naarstraat. Eveneens werd voorgesteld wederom voor 5 jaar te verhuren van bovenwo ning boven het kantoor van de Ar beidsbeurs aan de Wagenaarstraat aan M. de Klerk tegen f 182 per jaar. Alzoo besloten. Verhuring gemeentegrond. Voorgesteld werd om wederom voor 3 jaar tegen f 39 per kwartaal 300 m2 aan den Langeviele Singel vroeger in gebruik als militaire slachtplaats te verhuren aan J. van Graafeiland. De heer KöGELER wil betere waar- borgen, dat het hoekje niet wordt ver waarloosd. De heer ONDERDIJK zegt, d,at er geen plaats is voor een auto kerkhof. Maar er zal streng op gelet worden. Het wordt z.h.s, aangenomen. Voorschotten bijzondere scho len 1937. Aan de orde was het voorstel tot het verleenen v,an voorschotten aan de verschillende bijzondere scholen over 1937, zooals wij: die onlangs ge publiceerd hebben. Alzoo besloten, In gebruikgeving gymnastiek lokaal. B. en W. stelden voor aan de korfbal vereniging „Swift" tegen f 1,50 per avond het gymnastieklokaal der school A aan de Verwerijstraat ter beschik king te stellen. Alzoo besloten. Voor schoolbanken. Het volgende voorstel w,as dat om een bedrag van f 270 ter beschikking te stellen van het bestuur der Vereni ging voor aanschaffing van een 13-tal schoolbanken voor hare school voor U. L. O. aan de Nieuwe Haven. Alzoo besloten. Voorzieningsionds voor kun stenaars, B. en W. stelden voor f 30,56 van den post onvoorzien 1937 te bestem men voor steun ,aan het „Voorzienings fonds voor Kunstenaars". Alzoo besloten. Adviseur aanstellen. B. en W. vroegen een crediet van f 750 aan voor de aanstelling van den heer ir. J. Rutten, d'recteur der gas fabriek te 's-Gravenhage als deskundige adviseur inzake het aanbod van de Z. E. G. A. M. tot gaslevering aan de gemeente. De heer BOASSON antwoordde op een vraag van financiën inzake controle van het verificatie-bureau van de ver- eenging van Ned. Gemeenten, dat het advies zal steunen op reeds gecontro leerde gegevens. De heer MONDEEL zeide, dat het bureau de zaken objectief bekeek, maar het gaat nu om subjectieve zaken. De heer BOASSON zeide, d,at het hier niet gaat om onbekende, doch om bekende grootheden. Men heeft hier te maken met een adv'seur, die ten volle met de gasfabricage vertrouwd is. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Electrificatie van het industrie terrein. B. en W. stelden voor hen een cre diet te verleenen van f 7800, te vinden uit een ten behoeve v,an het electrici- teitsbedrijf aan te gane geldleening voor de electrificatie van het industrieter rein. Dit voorstel werd z.h.s. aangenomen. Overboeking kapitaal. Voorgesteld werd f 60,000 van de ka pitaalrekening van het gasbedrijf n,aar die van het waterleidingbedrijf over te brengen, Alzoo besloten. Schilderen van het stadhuis. B. en W. vroegen een crediet aan van f 1450 voor het doen uitvoeren van buitenschilderwerk aan het Stadhuis. Alzoo besloten. Wijziging begrooting 1936. Opnieuw werd de 11e wijziging yin de gemeentebegrooting 1936 vastgesteld na overleg met de Commissie van over leg inzake gemeente-begrootingen uit Ged. Staten. Medegebruik laboratorium. De kosten voor het medegebruik van het laboratorium van den vee- en vleeschkeuringsdienst door den dienst te Vlissingen werden bepaald op f 462,76 Rekening Armenraad 1936. De rekening van den Armenraad werd vastgesteld op f 1392 in eindcijfer en aan nadeelig saldo van f 7,76. Tegen brandgevaar in het gymnasium. Voor het aanbrengen van beveiligin gen tegen brand in het gymnasium vra gen B. en W. een crediet van f 338, te bestrijden uit den post Onvoorzien 1937. Alzoo besloten. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stelden voor de woning Ku perspoort 10, eigenaar A. Geensen, onbewoonbaar te verklaren. De heer PAUL vroeg naar een lijst van onbewoonbaar verklaarde woningen, De heer ONDERDIJK zeide, dat de woning-controle een moeiijlke kwes tie is; ook de directeur van gemeente- werken moet er zelf aan te pas komen. Er zijn nu reeds weer 7 woningen, die] voor onbewoonbaar verklaring in aan- merking komen. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Aanvaarding monument van wijlen H. M. de Koningin-Moe der. Het volgende voorstel omvatte het aanvaarden van het op initiatief van „Uit het VolkVoor het Volk" in op richting zijnde monument voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder, daarvoor het Dam-plantsoen als plaats van ves tiging aan te wijzen en dit plantsoen daartoe te doen veranderen, waarvan de kosten op f 1150 worden geraamd, waarvan het Rijk f 640 van het loon zal bijdragen. De raad nam dit voorstel zonder dis cussie aan. 'Straatbelasting. Besloten werd tot een gedeeltelijk te ruggaaf straatbelasting 1935 en 1936.. Schoolgeld U.L.O. en L.O. Goedgekeurd werd het reeds vermel de wijzigingsvoorstel inzake de veror dening op de heffing van schoolgeld. De heer KöGELER vroeg spoedige toezending van de regeling aan de be sturen der bijzondere scholen De heer BOASSON zegde dit toe en aan den hr. PORTHEINE spoed met de schoolgeldheffing van het gymnasium en zulks door voorloopig bericht over den vermoedelijken aanslag. De heer JERONIMUS was ter verga dering gekomen en door den voorzitter onder hilariteit verwelkomt. Aan de or de kwam nu bouwexploitatie van gronden door particulieren. De heer JERONIMUS had bezwaar tegen het brengen der kosten van aan leg van electrische geleiding enz. voor rekening der bouwers, dit kan alleen voor zoover het straatverlichting betreft. De heer KöGELER wijst er op, dat aan de Augustijnenstraat de kosten in rekening zijn gebracht, doch later weer gerestitueerd. De heer HEEMSKERK meent, dat het goed is eerst de particulier de kosten te berekenen en eerst als revenuen vast staan, de kosten terug te betalen. De heer ONDERDIJK zegt, dat de restitutie onverplicht is geschied en men heeft 't dan ook niet vastgelegd, maar het mogelijk gemaakt ieder geval afzonderlijk te beoordeelen of het noo dig is, dat de bedrijven zich veilig stel len. Er kan gesproken worden van openbare verlichting, dan is aan het be zwaar van den heer Jeronimus tege moet gekomen. De heer DEN HOLLANDER noemde het tamelijk vrij van een exploitant van gronden aan den Nadorstweg voorbarig te verwachten, dat de woningen aldaar worden voorzien van gas enz. Spr. wil een afdoende regeling. De heer KöGELER wil ook, dat de exploitant precies weet waaraan hij toe is. De heer JERONIMUS erkent, dat zijn bezwaar grootendeels is ondervangen. De heer Den Hollander wil den bouwer belasten, de heer Kögeler wil juist an ders om, Spr. is het met laatstgenoem den eens, maar wil het verder aan B. en W. overlaten. Men is niet meer aangewezen op electriciteit en gas van de gemeente, gezien het Buta-gas, dat reecis veel op afgelegen plaatsen gebruikt wordt. Dit geldt niet voor de waterleiding. De gemeente moet zich op zakelijk standpunt plaatsen. De heer PAUL gaat met den heer Den Hollander mede, spr. stelt nog en kele opmerkingen inzake de rentever goeding. De heer ONDERDIJK zeide, d,at het bord aan de Nadorst wellicht wat vroeg is geplaatst. Maar thans is het opschrift toch juist. Het ontwerp is overgenomen van Ged. Staten en er is dus geen sprake van dat de bedoeljing van G. Sf. verder gaat d,an in dit ontwerp. Men kan volstaan met een privaat rechtelijke overeenkomst met den ex ploitant. In de binnenstad betaalt men ook niet voor de leidingen en daarom is een afspraak met den exploitant zeer gewenscht. De door den heer Paul genoemde baat belasting is wellcht voor bepaalde ter reinen te overwegen. De heer DEN HOLLANDER ontken de strijd te hebben met den heer Köge ler, De heer JERONIMUS: dan verschil van meening. De verorden:ng wordt z.hi.s. aange nomen. Bebouwing terrein bij den Veerschen brug. Tenslotte kwam ook dit voorloopig aangehouden voorstel aan de orde. De heer MONDEEL wilde een vraag in besloten zitting stellen en ging men daartoe nu over. Na ongeveer drie kwartier werd de vergadering heropend. De heer PAUL stelde een kleine re dactie-wijziging voor, w.aarna het voor stel z.h.s. werd aangenomen. Rondvraag. De heer HARTHOORN vroeg of het niet mogelijk was wat meer en geregel der te vergaderen. Nu heeft men in Ja nuari niet vergaderd, in Februari twee maal, in Maart niet en nu weer twee avonden (achtereen. Spr. vraagt of men niet een vast tijdstip kan bepalen, en heeft niet de bedoeling B. en W. ter zake een verwijt te maken. De heer PAUL vraagt om nog eens te publiceeren, dat kinderen, die voor 1 October 6 jaar worden moeten wórden aangegeven voor de lagere school, om dat dit nieuw is en het vroeger 1 Sep tember was. Spr. wijst verder op den grooten last, die velen hebben van het lang moeten wachten aan de loketten op het post kantoor. Kunnen B. en W. zich niet tot de Kamer van Koophandel en Handels belang en Hanze ter zake wenden? Sa men kan men dan wellicht trachten daarin verandering te brengen. De heer MONDEEL wees er op, dat er vroeger gelegenheid was tot koste loos zwemmen, verleden jaar hield dit op. Waarom bestaat dat niet meer? De heer v. d. FELTZ wees op de werklooze schippers, die met hun vaar tuigen in de buurt der zwemschool ge meerd liggen. Hij acht dit minder ge wenscht en vraagt of daarin geen ver andering is te brengen? De VOORZITTER begrijpt de opmer king van den heer Harthoorn ten volle en zal er in B. en W. nader over spre ken. De Paaschweek bracht moeilijk heden mede. Spr. heeft reeds getracht het bezwaar te ondervangen door des avonds te ver gaderen. De kwestie van het Postkantoor zal spr. ook nader bespreken, hij kende de klachten niet. Het ligt echter minder op den weg van het gemeentebestuur zich tot de Middenstandsvereenigingen te wenden dan omgekeerd. Inzake het kosteloos zwemmen wordt nader onderhandeld en hopen B. en W. er binnenkort een voorstel over te kun nen doen. De heer ONDERDIJK antwoordde op de vraag inzake de schepen. Men is met den Rijkswaterstaat overeengeko men, dat de gemeente meerpalen zal plaatsen aan het kanaal aan de zijde van de veiling en dan zullen de schepen daar ligplaats krijgen. De heer BOASSON verzekerde dat de kwestie der aangifte voor de scholen nog nader zal worden gepubliceerd. Te half elf sluit de voorzitter de ver gadering. BURGELIJKEN STAND. Westkapelle. Van 542 April. Bevallen. J. Lievense, geb, Minder- houd z., N. Dominicus, geb. Westerbeke z., L. van Hoepen, geb. Louwerse d. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 12 April. Groenten- veiling. Boerekool 2,5 c., Andijvie 10 15 c., Winter postelein 5 c., Spinazie 4 11 c., Postelein 35 c„ Bruine Boonen 8 c., Sla 1422 c., Roode kool 1,5 c., Spruiten 417 c.; Witlof 3.10 c., Kool rapen 1,52 c Peen 12,5 c., Uien 1 2,5 c.; Kroten 1 c.; alles per kg, Raap stelen 2,5 c„ Selderie 13,5 c„ Radijs 35 c., Rammenas 4,5 c„ alles per stuk. Aardappelen poters 29 c., per 25 kg. Bloemen: Madelieven 14-18 c., Bak- kruid 1314 c., beide per 10; Narcissen 13 c., Blauwe druifjes 2 c., Tulpen 9 13 c„ Vlieren 5 c., alles per bos; Primu la 917 e, Cineraria 16 c., Calceolania 16 c., Begonia 5 c„ alles per pot. Goes. 12 April. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Spinazie 1518, Snij- sla 8, Witlof 511, Gele savope kool 3.20, Prei 1.50—1.60, Uien 0 60; Wijn peen 0.70, Blauwe aardappels 3, per 100 kg; Bloemkool 12'20, idem II en III 3 8, Kropsla 2.10—5.30, Madeliefplanten 0,601, Primula planten 1.50, Kipeieren 2.50, per 100 stuks, Rabarber 36, Ra dijs 2.60—3.20, Narcissen 2—5; Tulpen 46, per 100 bos. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent ADR. STROOSNIJDER. van geadverteerde of te odverteerea v«s-< gaderingen» voorstellingen, uitvoeringea andere bijeenkomsten MIDDELBURG. Dl 13 Apr WO 14 Apr- Alg. Verg. Ver Bev. Vreem- delingenverk. in Walch., Geb. der Ver. (Gr. Markt), 20.30 h. WO 14 Apr. Uitv. M.T.V. „Wilhelmina", Schuttersh. 20,15 h. WO 14 en DO 15 Apr. Slagers Vakten toonstelling, St. Joris Wo. 20.15 —22.00 h. en Do. 10—22.00 h. WO 14 Apr. Ie Clubmidd. Driehoek- werk; Bogardz. 15,00 h, GOES- Dl 13 Apr WO 14 Apr. N.C.R.V. Avond; Schutters hof 20,00 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'bürg<

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8