PUROL^ RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. Bescherm Manden en Gelaat met Parol. Doos 30 Ju be 45cKBij Apoth.en Drogisten 2iIli-lE¥ELAtID. NOORD-BEVELAND. HONIG'5 BOUILLONBLOKJES thans 6 vobr 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste, andere: IEEUWSCH-VLAANDEREN W.B. De kroning van Koning George VI OOSTBURG. Firm* A. J. BRONSWIJK. Dit verzachtende, geneeskrachtige, huidversterkende middel verleent U een jeugdige, natuurlijke, frissche teint, houdt Uw huid gezond, gaaf en soepel en brengt verzachting en genezing indien ze schraal, ruw of rood is. Naast goudgele is thans ook witte Purol verkrijgbaar. Deze wrijft onzichtbaar uit en is daarom voor Dames en Meisjes zoo aangenaam bij de verzorging van handen en gelaat. zuivert - verzacht - geneest Proefdoosje Purol WitlOct. - Proeftube Purol Wit 15 ct. (Ingez. Med.) door den overledene gedurende vele ja ren als lid van den kerkeraad de kerke lijke gemeente bewezen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den bur gemeester, den heer J. Louwerse Wzn„ die de verdiensten van den overledene als lid van den Raad de gemeente bewe zen in den breede herdacht, de nabe staanden de verzekering gevende dat de Raad den overledene in dankbare herinnering zal houden. ELLEWOUTSDIJK. Zaterdagavond gaf de zangvereeniging „Zang en Vriendschap" alhier .haar ja^rlijksche uitvoering in het M. J. van Hattumhuis. Verschillende liederen werden ver dienstelijk ten gehoore gebracht. Voor al het Wilhelmus werd goed en vlot ge zongen. De zang werd afgewisseld door eeni- ge tooneelstukjes, die bij het publiek zeer in den smaak vielen. Na afloop sprak het jongste meisje der vereeniging den directeur toe en bood hem namens de vereeniging een bloemenmand aan. De avond werd besloten met een gezel lig bal, dat tot middernacht voortduur de, IERSEKE. Toen Maandagmorgen de hulp-gasfitter N. v. d. Vrede den motor aan de gasfabriek wilde nazien, sprong de gloeibuis uit elkander. De gasfitter werd ernstig aan een zijner oogen ge wond. Dr. Polderman verleende heel kundige hulp. Hij heeft hoop het oog te kunnen behouden. KAPELLE. Zondagavond viel mej. B. van den zolder. In bewusteloozen toe stand werd zij opgenomen. Dr, Pfeiffer verleende geneeskundige hulp. MOTORTANKSCHEEPJE GEZONKEN, WEMELDINGE. Maandagmiddag om streeks 5 uur is alhier tusschen de Bon zij- en Po'stbrug het motortankscheepje „Shell 59", schipper HovestadtHeij- boer gezonken. De „Shell 59" hing op sleeptouw van een ander motorschip, dat hij van olie voorzag. Daar de motor zijn snelheid opvoerde werd het tank bootje zoogenaamd opgetrokken, waar door het plotseling kapseisde. De beide opvarenden T. Hovestadt en zijn oom P. Heijboer konden zich tijdig in veilig heid stellen, door op den motor over te stappen. De pompboot „Dorus Rijkers" van Smits^Bergingsbedrijf heeft (thans ligplaats genomen boven het gezonken bootje, dat circa 3 meter onder water ligt. Hedenochtend zou een poging wor den gedaan, om het tankbootje te lich ten, RAAD VAN WOLPHAARTSDLIK. Het afscheid van den burge meester en van wethouder Snoodijk. WOLPHAARTSDIJK. Maandag ver gaderde de Raad voltallig, onder voor zitterschap van den burgemeester. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van wethouder Snoodijk, dat hij wegens vertrek uit de gemeente met ingang van 1 Mei ontslag neemt als lid van den Raad. Op voorstel v,an B. en W. werd aan den onbezoldigden gemeente-veldwach ter M. van de Kreeke en aan den Rijks veldwachter M. van Vliet (thans te 's- Heer Arendskerke) een gratificatie ver leend van f 10. Op een verzoek van J. Boonman om vergoeding volgens art. 13 l.o.-wet 1920 werd gunstig beschikt. Aan den heer O. van Blijswijk Tieréns Verhagen is op zijn verzoek met 'ngang van 1 Mei eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand, Bij de rondvraag verzocht wethouder Snoodijk het woord. Hij nam op harte lijke wijze .afscheid van den burgemees ter, hierbij memoreerende dat het toch zeker een treffende samenloop van om standigheden mag heeten dat hij en de burgemeester op denzelfden datum zul len verdwijnen. Spr. memoreerde de goe de verstandhouding in 't college van B. en W. en dankte den burgemeester en wethouder Van Oeveren en vervolgens alle leden van den Raad voor de pret tige samenwerking. Ook richtte spr. zich tot het secretarie-personeel. Hierna nam de burgemeester in een gevoelige rede, waarbij menigmaal kon worden opgemerkt dat het spreken hem zwaar viel, afscheid van het secretafie- personeel en den R.aad, en tenslotte van alle inwoners dezer gemeente, verkla rende dat de bijna 9-jarige ambtsperiode als burgemeester van WoIphaartscnsK in aangename herinnering bij hem zal blij ven voortleven. Wethouder Van Oeveren voerde als derde het woord, afscheid nemende van den burgemeester en zijn collega Snoo dijk, en daarna sprak de heer J. Linden- bergh als oudste Raadslid. Spr. zeide dat er bijna geen scheiden is zonder pijn, ook dit scheiden doet ons die hier blij ven deel uitmaken van den R.aad pijn. Tenslotte voerde de gemeente secre taris, de heer J. Goetheer, namens het secretarie-personeel waardeerende woorden tot den burgemeester en wet houder Snoodijk, den wensch uitende dat het beiden wel moge gaan in hun nieuwen werkkring en woonplaats. N.adat de burgemeester allen voor hun aangename woorden had bedankt, droeg hij het teeken zijner waardigheid over aan weth. Van Oeveren, (daar zoo als gemeld hij op 15 April met verlof gaat) in de hoop dat God de gemeente nabij moge blijve en er spoed g een waardig persoon zijn pl.uats moge inne men. RAAD VAN COLIJNSPLAAT, COLIJNSPLAAT. Maandag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Stilte, voltallig. Ingekomen was een verzoek van den heer G. Mouthaan om ook in aanmer king te mogen komen als timmerman en metselaar voor de gemeente. Dit adres was niet op zegel en werd niet behan deld. Van den „Kunstmesthandel v.h. Koo- man C<3. N.V." te Dirksland was een schrijven ingekomen houdende verzoek om te verkrijgen in huur of in erfpacht een gedeelte langs het haventerrein, om daar een pakhuis te kunnen plaatsen. Bij inwilliging van het verzoek zullen de twee andere pakhuizen op Noord-Beve land gesloten worden en zullen alle kunstmeststoffen voor het eiland over Colijnsplaat geleverd worden. Alle Raadsleden verklaarden zich in beginrs sel bereid dit verzoek in te willigen. Op voorstel van B, en W. werd besloten den leer Kooman uit te noodigen tegen Vrij dag a.s. voor een conferentie met B. en W. om te trachten dan tot overeenstem ming te komen. De Raadsleden werden verzocht op die bijeenkomst aanwezig te zijn. Met algemeene stemmen werd aan den heer W. Adriaanse op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van het bur gerlijk armbestuur. Op de voordracht voor een nieuw lid hadden B. en W. ge plaatst: 1. J. Eversdijk en 2. M. Pro voost. De voordracht van het burgerlijk armbestuur bevatte deze namen in om gekeerde volgorde. Na een verzoek om nadere inlichtingen omtrent dit verschil, verklaarde de voorzitter zich be reid die in een besloten vergadering te zullen verschaffen. De rekening van het burgerlijk arm bestuur 1936 werd met algemeene stem men goedgekeurd. Het goed slot was 1688. Het geldleeningsbesluit uit de vorige vergadering werd ingetrokken. Vervol gens werd aangenomen een nieuw be sluit, waarin vermeld stond, dat het be drag geleend was van de Bank van Ne- derlandsche Gemeenten tegen 4 pet. Van den minister van sociale zaken was een schrijven ingekomen omtrent extra steunverleening B, Als de gemeen te/2 per werklooze betaalt, vergoedt het departement 3.30. Het gemiddeld aantal werkloozen, dat hiervoor in aan merking komt, bedraagt 51. Met alge meene stemmen werd besloten het ge vraagde bedrag te verstrekken. Hierna werd de openbare vergade ring gesloten en ging men over in gehei me zitting. Na heropening werd met al gemeene stemmen tot lid van het bur gerlijk armbestuur benoemd de heer J. Eversdijk. Met algemeene stemmen verklaarde de Raad zich op voorstel van B. en W. in beginsel bereid tot het instellen van een ophaaldienst met ingang van 1 Oc tober a.s. RAAD VAN KATS. RA.TS. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemees ter J. W. A. Sttite, voltallig. Ingekomen was een schrijven van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim, dat ze hun benoeming hebben aangenomen. Een verzoek van den heer F. J. Vos om verlaging van den huurprijs onder wijzerswoning (van f 275 op f 225) werd in handen van B. en W. gesteld om ad vies. i De zangvereeniging verzocht verlaging van huur van het vereenigingsgebouw (Ingez. Med.) van f 25 op f 10. B. en W. stelden voor met f 5 te verlagen. De heer M. H. Noordhoek kon zich hier niet mede vereenigen. Hij verwees naar ,andere vereenig'ngen die minder betalen en stelde voor om het bedrag voor alle te brengen op f 15. B. en W. namen dit voorstel over. Het werd met algemeene stemmen aangeno men. Van den minister van sociale zaken was bericht ingekomen inzake extra- steun in natura, aan werkloozen. Het Rijk betaalt per werklooze f 3,3(3 als de gemeente f 2 beschikbaar stelt. B, en W. stelden voor zulks te doen. Aangenomen. Bij de rondvraag deelde weth. Prester mede, dat door L. de Wilde een verzoek was gedaan om hun, die in werkverschaffing werken 'n ver goeding te geven ad 10 cent per dag voor de fiets. Naar de meening van den Raad, hoort deze zaak thuis bij het polderbestuur. Ze ligt niet op den weg der gemeente. OOSTBURG. Zaterdagavond sprak dr. Deering uit Utrecht, algemeen secre taris van de Vrijz. Dem. Jongeren Orga nisatie, in hotel „De Eenhoorn" te Oost burg over: Democratie, een kostelijk nationaal bezit. Een flink aantal jongeren en ook oudere belangstellenden van meer dan één politieke richting hoorden, geboeid, de met gloedvolle overtuiging uitgespro ken rede aan. Spreker kwam niet met groote woorden en leuzen, doch wist bij jong en oud de juiste snaar te treffen, vooral in de wijze, waarop hij wees op het verantwoordelijkheidsgevoel, dat bij ieder denkend mensch moet ontwa- j ken. (Slot). Hoe de kroning van de Koningin plaats zal vinden. Het kro ningsgewaad van Koningin Eli zabeth. De ceremonieele koninginnekroning. De da mes van het gevolg. (Van 'n specialen Reuter-correspondent LONDEN, April. In tegenstelling tot andere monarchieën, waar door de kro ning van den vorst diens echtgenoote automatisch tot Koningin of Keizerin is gewijd, bestaat in Engeland de traditie dat de wettige echtgenoote van den ko ning bij diens kroning eveneens tot ko ningin wordt gezalfd en gekroond. Juist deze traditie was het, die voor vele En gelschen de gedachte van een huwelijk van den Hertog van Windsor met mrs Sinyjson, indien Eduard niet zou zijn afgetreden, onaanvaardbaar maakte Voordat iemand er aan dacht, dat Prin ses Elizabeth ooit koningin van Enge land zou_ worden, genoot zij reeds als Hertogin van York bij het Engelsche volk een zeer groote populariteit, even als haar tienjarig dochtertje Elizabeth de vermoedelijke troonopvolgster. De kroning van de Koningin zal dan ook 'n belangrijk onderdeel van de plechtigheic worden Het toilet, waarin Koningin Elizabeth gekroond zal worden, verschilt slechts weinig van dat, waarin 26 jaar geleden Koningin Mary werd gekroond. Voor de eerste maal echter zal het gewaad der Koningin geheel vervaardigd zijn van j zuiver Engelsche zijde, afkomstig van de zijdewormfarm, die Lady Hart Dyko op Lullington Castle in Kent heeft gesticht. De traditioneele kroningsmantel der onder den indruk van de declamatie van mevrouw Van den BroeckeDe Man uit Aardenburg, die fragmenten gaf uit „De Veensoldaten". Aan het slot werden nog eenige vra gen beantwoord oia. over de V.D.J.O., die geheel op zich zelf staat en geen voorportaal voor den Vrijz. Dem. Bond wil zijn. De V.D.J.O. laat voor haar jongeren belangrijke vraagstukken van den dag op velerlei gebied behandelen door sprekers van diverse richting; zij organiseert landdagen, provinciale week-end-conferenties en zomerkam pen, die op zeer hoog peil staan, Naar wij vernemen wordt dezer da gen een afdeeling „Zleeuwscb Vlaan deren" opgericht. DE MOORD IN EEN CAFé TE GOES. In hooger beroep bevestiging van 't vonnis der Middelburg- sche rechtbank gevraagd. Op een Zondagmiddag in December hadden eenige jonge mannen te Goes een café bezocht, en daar verscheidene glazen bier gedi-onken. Naderhand wa ren ze naar de bioscoop gegaan, doch later in het café teruggekomen. Inmid dels hadden ze genoeg sterken drank binnengekregen om in een opgewonden stemming te geraken en 't ging er in het café dan ook zoo rumoerig toe, dat de kastelein er eenige al te luidruchtige en handtastelijke bezoekers uitzette. Dit ging natuurlijk niet zonder moei lijkheden gepaard en e'ndelijk buiten de deur gezet, hadden deze jonge mannen de in het café ontstane ruzie, voortge zet. Op een gegeven moment trok een van hen, de 22-jarige J. G. M. een mes en stak daarmee een van de anderen in den buik. De messteek kwam zoo ern stig aan, dat het slachtoffer ineenzak te en het café binnengedragen moest worden. Eenige oogenblikken later over leed hij, Wlegens zware mishandel: ng, den dood tengevolge hebbende, was M. door de Middelburgsche rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van preventieve hechtenis. Gisteren stond hij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht. Uit het getugenverhoor kwam vast te staan, dat, hoewel M. een behoorlijke hoeveelheid sterken dr.ank naar binnen had gewerkt, hij toch niet zoo dronken was geweest, dat hij niet meer wist wat hij deed. Verdachte zelf kon zich van het voor val niet zooveel meer herinneren en kon geen verklaring geven, waarom hij den ander een steek had gegeven. De procureur-generaal, mr. A. Rom- bach, wees er in zijn requisitoir op, d,at vaak het tragische van zooveel dron- kenmanssteekpartijen is, dat onschuldi- gen het slachtoffer worden. Spr. kon geen verklaring vinden voor de handelwijze van verdachte. Boven dien is iemand, dm met een dolkmes een café binnenkomt, een gevaarlijk in dividu. Spr. vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Mej. mr. A). Bolle, advocate van den verdachte, achtte den opzet om lichame lijk letsel toe te brengen niet bewezen en meende, dat daarom een veroordee ling niet kon volgen. Mocht het hof hierover anders beslis sen, dan vroeg pleitster uiterste clemen tie. Uitspraak 26 Aprl. Na de pauze^ was men niet minder Engelsche koninginnen heeft een prach tige sleep, die vier yard lang is en even als de mantel zelf is vervaardigd van koningspurper fluweel. Mantel en sleep zijn gevoerd met het fijnste hermelijn en afgezet met een band van prachtig goud borduursel naar motieven van eikenbla ren en eikels, die wederom omzoomd is met een rand van hermelijn. Op de sleep zelf is in goud geborduurd de roos van Engeland, de distel van Schotland, het klaverblad van Ierland, de ster van In- dië en het gekroonde monogram van de Koningin. Het crèmekleurige zijden ge waad, dat de Koningin onder dezen man tel draagt en dat eveneens zwaar met gouddraad geborduurd is, reikt tot den grond, zoodat alleen de punten van de goudgeborduurde, crèmekleurige zijden schoentjes er onder zichtbaar zijn. Mantel en sleep zijn zoo zwaar, dat de Koningin deze zonder hulp niet alleen kan dragen en de zes sleepdraagsters dienen in dit geval dan ook niet, zooals gewoonlijk, uitsluitend voor de decora tie. Bij het betreden van de Westminster Abbey draagt de Koningin een fluweelen baret, die bij haar kroning wordt ver vangen door de koninginnekroon Terwijl de Koning viermaal gezalfd wordt, n.l. op het hoofd, op de borst en in de palmen van zijn beide handen, wordt de Koningin slechts eenmaal ge zalfd Zij knielt voor het altaar, waarna de Aartsbisschop van Canterbury, bijge staan door den Deken van Westminster, haar de gewijde olie op het hoofd giet. Onmiddellijk daarna schuift de Aartsbis schop haar den met juweelen getooiden gouden ring aan den ringvinger van de rechterhand en wordt haar de prachtige koninginnekroon op het hoofd gezet. Op hetzelfde oogenblik zetten de adel lijke dames van het gevolg, de Peeres sen van Engeland, zich de kronen, waar op zij volgens haar rang recht hebben en die zij tot dan toe in de hand hebben gedragen, zelf op het hoofd. De Aarts bisschop geeft de Koningin dan den ivo ren, met een duif versierde staf in de linkerhand, welke handeling, evenals de voorafgaande, gepaard gaat met het uit spreken van een kort gebed, waarna de Koningin van haar plaats voor het altaar opstaat en, gesteund door twee bisschop pen, terugkeert op haar troonzetel naast den koning. De beide koninklijke hertoginnen, de Hertogin van Kent en de Hertogin van Gloucester, zullen bij de kroningsplech tigheid eveneens fluweelen mantels van koningspurper dragen, eveneens met her melijn afgezet, en overigens zal hun toi let veel gelijkenis vertoonen met dat van de Peeressen, wier mantels echter niet purper- maar karmozijnrood zijn. Vele oudere dames herinneren zich nog, hoe zij in verband met den langen duur van de plechtigheid en de vele uren wachten, die daaraan voorafgingen, bij na flauw dreigden te vallen van den hon ger. De jongeren trekken daaruit thans wijze lessen en in de voorgeschreven ruime gewaden met de vele plooien en vouwen zullen zij ongetwijfeld 'n^ plaats je vinden, waar zij eenige sandwiches in kunnen verbergen, om deze tijdens het wachten achter een waaier op te eten. In den binnenkant van de waaiers, die bij de plechtigheid gebruikt worden, la ten de meeste dames trouwens spiegel tjes bevestigen, waarin zij tijdens de plechtigheid af en toe een blik kunnen werpen, vooral na het moment, dat zij bij de kroning van de Koningin haar Her- toginne-, gravinne- of markiezinnekroon- tje, op het hoofd moeten zetten. Welke vrouw immers zou, zelfs bij veel minder plechtige gebeurtenissen dan deze, dan niet willen weten „hoe het staat", om 't dan, door een lichten druk, zoo flatteus mogelijk te doen uitkomen? Dronken achter het stuur. Bij arrest van den Hoogen Raad is verworpen het. cassatie-beroep ingesteld door P. L. 40 jaar, kaashande(laar te Hulst, tegen een vonnis van de recht bank te Middelburg waarbij L. wegens het besturen van een motorrijtu g, ter wijl hij verkeerde onder invloed van al coholhoudende drank, (gepleegd bij her haling) werd veroordeeld tot 8 dagen hechtenis en intrekking van 't rijbewijs voor den tijd van een jaar. Te water gereden en verdronken. Bij Gaarkeuken, onder de gemeente Grijpskerk (Gr.) is in den nacht van Zon dag op Maandag de 25-jarige manufactu- rier G. S„ wonende te Tolbert, gemeente Leek, door tot nu toe onbekende oor zaak met zijn rijwiel in de sluis gereden. Pogingen om hem te redden mislukten. Het lijk werd eenigep tijd later opge haald. De arrestatie van den Duitschen moordenaar te Groningen. Nader wordt medegedeeld, dat de in den nacht van Zaterdag op Zondag in een hotel te Groningen gearresteerde Duitscher, die verschillende inbraken in de provincie Groningen en Noord-Hol land heeft gepleegd, is de 30-jarige M. P. G. Natho, wonende in Halle, bij Ol denburg, tuinman van beroep. Hij heeft in Duitschland in een paar dagen tijd niet minder dan veertien inbraken ge pleegd, in plaatsen niet ver van de Ne- derlandscjhe grens verwijderd. Bij een van deze inbraken, nl. in Oldenburg werd hij des nachts door de bewoners verrast, waarbij de onverlaat zijn revol ver trok en drie maal achter elkaar schoot. Bij het laatste schot werd de bewoner doodelijk getroffen. Vervolgens vluchtte hij op Nederlandsch grondgebied en pleegde zooals wij heb ben gemeld hier Talrijke inbraken, nl. vier in de provincie Groningen en o.m. ook in het Gooi o.a, te Soest. In Duitsch land was voor zijn aanhouding door de justitie een ruime belooning uitgeloofd De man wordt ter beschikking van de justitie gesteld. KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gistermorgen is op het traject Roer mondMaastricht onder de gemeente Herten een 4-jarig jongetje, afkomstig uit den Bosch, dat tegen het portier stond geleund uit den sneltrein geval len, die om 9.36 u. uit Roermond ver trekt. De trein stopte direct, waarna het ventje weer werd opgenomen. Na eeni ge -minuten kon de reis worden voort gezet. Te Sittard is een geneeskundig onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de jongen slechts enkele schrammen had opgeloopen. (N.R.C.) NOODLOTTIG ONGEVAL. Gistermiddag is in de Helmersstraat te Den Haag de 67-jarige voerman W. J. K. het slachtoffer géworden van een noodlottig ongeval. Terwijl hij een met paard bespannen en met hout geladen vrachtwagen door de inrijpoort van een houthandel in ge noemde straat wilde binnenrijden, moet de man nl. met het hoofd tegen den steenen bovenkant van die poort op zoodanige wijze in aanraking zijn geko men dat hij op slag werd gedood. Per soneel van den houthandel dat den voerman van den bok zag vallen snelde onmiddellijk toe, doch de levensgeesten bij den ongelukkige waren toen reeds geweken. Uitwendig had de man slechts een onbeduidende verwonding beko men. Twee spoorwegmonteurs door trein gegrepen. Gisteravond waren de monteurs van het seinwezen der Nederlandsche spoorwegen, W. Reyntjes en Plantinga, beiden uit Utrecht, bezig met het ver richten van werkzaamheden op de spoorlijn UtrechtArnhem nabij het station M'aarsbergen. Toen een Diesel- trein uit de richting Arnhem naderde begaven de mannen zich naar een spoor, waar zij dachten veilig te zijn, doch dit was niet het geval, want de trein kwam op dit spoor terecht, zoo dat beiden werden gegrepen. Reyntjes werd onmiddellijk gedood. Zijn lijk was zwaar verminkt. Plantinga kon nog juist bijtijds wegspringen, doch kreeg door het gebeurde een shock. In ernstigen toestand is hij met den trein, welke da delijk na het ongeluk stopte, naar Utrecht vervoerd, waar hij in de neuro logische kliniek is opgenomen. Reyntjes was ongeveer veertig jaar oud en ge huwd. Abonnementen en Adverteatiën voor dit blad worden aangenomen door de

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6