BUITENLAND. VLISSIHGEN. Het Brandweermateriaal gecentraliseer L WALCHEREN. De spoorwegovergang bij het station. Rijwielpad AbeeleMiddelburg. ZUID-BEVEUëtO. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Rijwielpad Draaibrug-Sluis. DE UITZETTING DER ZENDELINGEN UIT ABESSYNIë. DUITSCHLAND EN HET VATIC A AN. BELGIE. DE NEDERLAAG VAN DEGRELLE. Volkshumor. DR. SCHACHT BIJ KONING LEOPOLD. FRANKRIJK. Staking in vliegtuigfabriek. DUITSCHLAND, De Pommersche ambtenaren moeten huwen. HET MANIFEST VAN DE Z.G. DUITSCHE VRIJHEIDSPARTIJ. Generaal Von Fritsch is boos. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS suiker - rubber - koffie cacao LA Koninkl. Tabak Amerika Markt Philips SPANJE. BEURS VAR AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG* Zeeuws. Hpp. B-4% 100— Rubber i -Obl.Markt— ENGELAND* ITALIë. Ley te Rome. Negen dooden bij vliegtuigbotsing. PALESTINA. Weer twee moorden. AFRIKA. ABESSIJNEN VLUCHTEN NAAR BRITSCH SOMALILAND,, CANADA. De epidemie der „sit-down" stakingen. In navolging van andere gemeenten, o.a. van Middelburg, is men, in afwach ting van een vaste garage, voorloopig overgegaan tot een tijdelijke concentra tie van het brandweermateriaal in een garage aan den Singelweg. Het vervoer daarheen van de bemande brandweer auto s deed aan brand denken, vooral daar men de sirenes deed loeien. Hoe het zij, een verbetering zal het zeker wel zijn. De Spoorwegovergang in den Rijksweg iMiddelburg-Goes, bij het punt van sa menkomst met den weg naar Arnemui- den belemmert door een palissadeering tusschen de spoorbaan en dezen weg, het uitzicht voor het verkeer. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B., om verbetering van het uitzicht te willen bevorderen, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat deze palissadeering voor zooveel noodig zal worden afge zaagd. Het Bestuur der Rijwielpadvereeniging „Walcheren" heeft, zooals bekend, be sloten tot den aanleg van een rijwielpad langs den Ouden Vlissingschen weg, van Abeele naar Middelburg. Door het verleden jaar reeds tot stand gekomen rijwielpad langs dezen weg tus schen Abeele en Oost-Souburg en het rijwielpad van Vlissingen naar den Oost Souburgsche weg zal dan voor de wiel rijders een mooie verbind'ng ontstaan tusschen Middelburg en Vlissingen. De A.N.W.B. heeft, naar hij ons thans bericht, een geldelijke bijdrage ver leend in de kosten van deze rijwielpa den. De verplaatsing van den assistent dgl. der dir. belastingen enz. W. Gort van Maastricht naar Wolphaartsdijk is ingetrokken. De Rijksplanweg Breskens-Draaibrug- Sluis-grens is bijna geheel verbeterd, met uitzondering van het gedeelte van Draaibrug tot Sluis. Dit weggedeelte heeft een smalle rij baan, bestraat met niet al te beste keien, terwijl daarlangs eenerzijds een onverharde^ trambaan en anderzijds een z.g. zomerweg is gelegen, welke onbe rijdbaar is, zoodat de wielrijders op de rijbaan zijn aangewezen. Deze is, door den aard der verharding niet alleen door hen zeer moeilijk te berijden, maar is door hare geringe breedte ook uiterst gevaarlijk, wegens het drukke autover keer, terwijl tijdens het bietenvervoer in deze streek ook het slipgevaar door het opgebrachte slijk zeer groot is. Tengevolge daarvan wordt de be hoefte aan een goed rijwielpad ernstig gevoeld, zoodat de A.N.W.B. zich des tijds reeds heeft gewend tot Ged. Staten van Zeeland, met verzoek den aanleg van een rijwielpad op den zomerweg te willen bevorderen, waarvoor voldoende ruimte beschikbaar is. Naar aanleiding van dit verzoek heeft dit College geantwoord, dat eventueel eerst tot aanleg van dit rijwielpad kan worden overgegaan, zoodra het overleg, hetwelk hierover met den minister van Waterstaat wordt gepleegd, beëindigd is. Aangezien sindsdien de toestand on veranderd is gebleven, maar door het toenemende autoverkeer op dezen weg het gevaar voor de wielrijders is ver groot, zoodat in het belang van de vei ligheid een spoed:ge totstandkoming van het gevraagde rijwielpad dringend noo dig is, heeft de A.N.W.B. zich thans ge wend tot dezen minister met het verzoek een spoedigen aanleg van een rijwielpad langs den Rijksweg tusschen Draaibrug en Sluis te willen bevorderen. SLUIS. Vrijdag werd in het gebouw „Luctor" de algemeene vergadering ge houden van de afdeeling Retranchement- Sluis van het Groene Kruis. De opkomst was matig. Het hoofddoel van deze bij eenkomst was het oprichten van een plaatselijke afdeeling afgescheiden van die van Retranchement, welke plannen reeds geruimen tijd aanhangig waren, doch nooit ten uitvoer gebracht. Staan de de vergadering werd een voorloopig bestuur samengesteld uit de heeren: Joh. de Clerck, voorzitter; S. A. van Hal, se cretaris; J. G. Fremouw penningmees ter; J. C. du Fossé en Adr. de Bruijne, leden. Door den Voorzitter werden de leden aan het slot van de vergadering aange spoord het ledental zoo mogelijk uit te breiden. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het eindexamen aan de R.K. Landbouwwinterschool te Voor hout, de heeren P. de Baar te Borssc- 1 e n en D. de Winter te N i s s e. Geslaagd te 's-Gravenhage voor hetmachinist en diploma A, de heer J. Alewijnse te Vlissingen, leer ling van den cursus ter opleiding van scheepswerktuigkundige der Ambachts school te Middelburg. Geref. Kerk. Ds. W. H. v. d. Vegt te Goes is beroe pen te Leiden (vac. ds. W. Bouwman.) De Br-'tsche ambassadeur te Rome, sir Eric Drummond, heeft gisteravond met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, gesproken over de verwijdering v,an zeven Britsche zendelingen u t Abessynië. Hij heeft Ciano verzocht te willen mededeelen, welke houding de Italiaansche regee- ring denkt aan te nemen tegenover de vele Britsche protestantsche zendelin gen, die al sedert jaren in Abessynië werken. Daarbij 's er de nadruk op ge legd, dat Italiaansche missionarissen nog .altijd vrijelijk in Britsch gebied mogen arbeiden. Naar men in politieke kr'ngen te Berlijn bekend wordt, zal de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan een nota overhandigen, waarin de Duitsche re geering haar standpunt bepaalt ten aanzien van den apostolischen brief over den toestand der roomsch-kathol eke kerk in Duitschland. De Brusselsche volkshumor heeft zich gisteren meester gemaakt van de neder laag, welke de rexistische leidër De- grelle Zondag tegen minister-president Van Zeeland leed. In de volksbuurten werden, naar de N.R. C., bericht doodsberichten van Leon De- grelle, geboren te Berlijn en gestorven te Brussel op 11 April 1937, verkocht. Als familieleden stonden daarop ver meld Hitler, Mussolini, de Vlaamsch nationalistische leider de Clercq enz. Als oorzaak van het overlijden werd opgegeven: van spijt gestorven. De be grafenisondernemer was die van Borms, telefoonnummer 2, zijnde het lijstnum- mer van Degrelle. Een wagen, waarop onder een rouw- doek een vrouw lag, die den verslagen rexistischen /leider moest voorstellen, reed na den middag door de stad. Aan de voeten van de vrouw stond een kruis met de woorden Rex R.I.P. In de dicht bevolkte arbeiderswijk van de Biljart straat was in de thans drooggelegde bedding van het riviertje de Zenne het graf van Rex gedolven. Weeklagende vrouwen, die af en toe treurmarschen zongen, zaten er om heen. Honderden mannen, vrouwen en kinderen, sloegen spotlachend deze nogal macabere paro die gade. 's Avonds is nog een andere begrafenisstoet van denzelfden aard door de stad getrokken. Rexisten heb ben zich sedert Zondag in de hoofdstad van alle demonstraties onthouden. Nie mand draagt nog het rexistische insigne. Koning Leopold heeft vanmorgen den Duitschen minister van economische zaken dr. Schacht in audiëntie ontvan gen. Vervolgens bracht Schacht den gouverneur der Nationale bank, Franck, een bezoek. Nadat beide heeren een langdurig onderhoud gehad hadden, za ten zij aan een noenmaal aan, waarbij ook vele personen uit politieke en eco nomische kringen aanwezig waren. Wegens een aan dertig werklieden verleend ontslag zijn 800 arbeiders der vliegtuigfabrieken Latecoere te Tou louse in staking gegaan. Zij hebben de werkplaatsen bezet, De jeugd moet leeren boksen. Voor alle leden van de „Jungvolk"- organisatie ouder dan dertien jaar is het nemen van bokslessen verplichtend ge steld. De jongens worden evenwel niet opgeleid voor wedstrijdboksen; wedstrij den blijven voor hen verboden. De les sen hebben alleen ten doel de lichame lijke opvoeding te verbeteren. Op het provinciale congres der amb tenaren van Pommeren heeft Schwede, „oberprasident" dezer provincie en lei der van het nationaal-socialistische dis trict Stettin, medegedeeld, dat hij beslo ten is tot het afkondigen van een ver ordening, volgens welke alle Pommer sche ambtenaren binnen zekeren tijd gehuwd moeten zijn zoodra zij den 25- jarigen leeftijd bereikt hebben. Hij zei- de, dat talrijke ambtenaren ongehuwd blijven of, hoewel gehuwd zijnde, geen kinderen hebben. „Om moreele en na tionale redenen is het den plicht van iederen burger, het bevolkingscijfer te handhaven en te doen toenemen." Reuter publiceert een verklaring van generaal Von Fritsch, den opperbevel hebber van het Duitsche leger, in ver band met het dezer dagen verspreide manifest, dat onderteekend was door de „Duitsche Vrijheidspartij". Het geschrift had de veronderstelling geuit, dat de ge neraal in de Spaansche kwestie van an dere opvatting was dan de officieele Duitsche politiek. Von Fritsch heeft daartegenover verklaard: Dit is een lage en gemeene leugen, zooals zij reeds her haaldelijk in de emigrantenpers is ver- per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. wa. «uwe», «ow*. cacao, «atocn. mie g«amem ew ie» kume VAM lomoen. liverpool new vork. chicago. winnipeg, ENZ DAM 3a UUIoon No. 30012 31012 AMSTERDAMS. Iwm Nb X T«W. 30012 - Tabtrpmodroi: CARtOSAMSIEROAM AgentL. Sandee Telefoon 24 Nieuwdorp (Ingez. Med.j I schenen. Deze pers houdt zich steeds opnieuw met mijn persoon bezig en steeds tracht zij een tegenstelling te construeeren tusschen mij en het tegen- j woordige Duitschland. Ik betreur het ten zeerste, dat men de schurken dit bedrijf niet beletten kan. Ziedaar alles, wat ik naar aanleiding van deze zaak te zeggen heb. DE GEVECHTEN BIJ MADRID DUREN VOORT. De strijd aan het front ten Westen van Madrid is gisteren voortgezet. Van re- geeringszijde verzekert men dat de op standelingen zich op verschillende plaat sen teruggetrokken hebben en dat de regeer ng /.roepen belangrijke strategi sche stellingen in bezit konden nemen. De opstandelingen hebben zich intus- schen aanzienlijk versterkt en gisteren den geheelen dag tegenaanvallen onder nomen. De gevechten waren hevig, maar volgens de Madrileensche verdedigings- raad werd de vijand overal teruggedre ven. Concentrat es van de opstandelin gen daalden gistermiddag af van den Garabitas-berg, De artillerie van de re geering opende een hevig spervuur, doch de Mooren en civiele garde vielen wan hopig aan. De regeeringstroepen weer stonden den aanval. De linie van de regeeringstroepen ligt thans over de heuvels van het Casa del Campo. De toestand in de universiteits- wijk blijft moeilijk voor de opstandelin gen; zij zijn door een terreinstrook van slechts 50 meter breedte verbonden met hun .achterwaarts gelegen stellingen. De opstandelingen ontkennen elke vordering van de regeeringstroepen bij Madrid. Volgens een communiqué van rechtsche zijde uit Salamanca kunnen alle aanvallen v,an de regeeringstroepen afgeslagen worden. Zoo eindigde een aanval bij Cerro del Aqu'la met een vlucht van de aanvallers. Zes vechtwa- gens werden door het vuur van de recht- schen buiten gevecht gesteld. De regee ringstroepen vluchtten in verwarring in de richting van Madrid, doch de vluch tenden werden door de achter gelegen stellingen van de regeering met mitrail- leurvuur ontvangen. De leiding w'lde op deze wijze een terugtocht onmogelijk maken. De aanvallers werden gedeci meerd. Generaal Queipo de Llano verklaarde dat tijdens den strijd van de laatste da gen de regeeringstroepen 12000 man hebben verloren, waarvan 5000 dooden. In tegenspraak met de communiqué's van de regeering verklaarde Queipo de Llano, dat de regeeringstroepen geen duim terrein hebben veroverd. Blokkade van Bilbao. Eenige Britsche schepen, die dezer da gen met een lading levensmiddelen voor Bilbao aan boord, trachtten deze Noord- Spaansche haven binnen te loopen, wer den door den opstandelingenkruiser „Almirante Cervera" met inbeslagname of beschiet'ng bedreigd. Het bleek dat het oorlogsschip van het Franco-bewind de haven van Bilbao geblokkeerd had. De Britsche vrachtschepen zijn daarop naar de Fransche haven St. Jean de Luz gevaren, om nadere instructies af te wachten. In het Engelsche Lagerhuis werden gifsteren verschillende vragen gesteld over deze blokkade van Bilbao. Bald- w n verklaarde dat de Engelsche regee ring de bescherming van de Britsche scheepvaart naar Bilbao evenals voor de andere Spaansche havens beperkt zal worden tot de open zee, dat wil dus zeggen tol aan de grens der territoriale wateren. De regeering waarschuwt de Britsche scheepvaart, de territoriale zóne voor B'lbao te mijden in verband met het mijnengevaar en de luchtbom bardementen. De Engelsche vloot zal Fr.anco dus niet belemmeren in zijn blokkade van Bilbao, voorzoover hij zich daarbij tot de territoriale wateren be perkt. Inmiddels is het Britsche slagschip ,,Hood" uit G'braltar naar de kust van Noord-Spanje vertrokken. Het is de wensch der Britsche regeering, gezien den moeilijken toestand, die in deze wa teren is ontstaan, dat een tegen den toestand/ opgewassen vlootmacht onder het rechtstreeksche bevel van een es kader-commandant ter beschiklyng zal staan. Financieele steun van ex-koning Alfonso aan opstandelngen? Volgens een mededeeling van de in Parijs wonende infante Eulalia, de be jaarde tante van den ex-koning van Spanje, heeft Alfonso zooveel geld en sieraden als hij op het oogeriblik maar kan missen ter beschikking gesteld van generaal Franco, teneinde zijn overwinning in den burgeroorlog te be vorderen. Een waarschuwing van minis ter Eden. Eden, de Engelsche minister van bui tenlandsche zaken, heelt in een rede te Liverpool gezegd, dat noch het com- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Obl:g. 1926-5 102 102 Amsterdam 1934-4% 101%Schapen C ties Service Cy. P. 1958 5 52%52% A Pref. Jurgens A 128%—128% A Ned; Gist- en Spiritusf. 467474% A De Schelde NB. 69%64 C Am. Smelt, en Ref. 65%67% A Born. Sum. H.M. 210209% A Houth. Alberts 110% C Union Pac. Rr. 103104% C Int. Nickel Cy. 47%—48% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 34 1000-4 101%—401% Industrie - Engeland 1960-90 4 8282 Suiker A Koloniale Bnk, 8080% A N,I. Hbk. 1000 162—161% w, C Ned. H. M. 1000 197—196 Wettig. A v. Berkels Pat. 59%—59% C Calvé-Delft 8584% A Philips Gem. B. afg. 342%—343-45 C Unilever 162%160%-62 C Am, Car en Foundry 42%43%-% C Anaconda Cop. 41%42%-43% C Bethlehem St. 66%68-67% C Kennec Copper 42%43%-% C U. States St. C. 82%—83%-84 C North* Am. Cy. 19%—19% A Kon. Petr, Mpij. 410%—415%-13% C Contin. Oil Cy. 33-33%-% C Phillips Petr. Comp. 40%—41% C Shell Union O.C. 22%—23%-% C T de Water Ass. Oil 1414%-% A Ned. Scheepv. U. 137%—136-37% Londen A H.V. Amsterdam 500%501-04% Berlijn A Java Cult. Mij. 236-238-42 Parijs A N.I. Suiker U. 170%—168-69 Brussel A Deli Batavia 261-260%-66 New-York ■"W"' Gedeponeerd' C Deli Mij. 1000 325-325-27 A Senembah 338%339-42 C Baltimore Ohio 25%26% C Southern Pac. Cy. 42%43% A Southern Rlw. 26%27% A Amst. Rubb. C. 307—302%-06 A Deli-Bat. Rubb. 257%—251-54 A Hessa Rubber 259%253-58 A Serbadjadi S.R. 184186-90 WISSELKOERSEN. heden gieter 8.96% 8.95% 73.41 73.41 8.15% 8.17 30.78 30.78% 1.82% 1.82% munisme, noch 't fascisme 't als gevolg van den burgeoorlog lang in Spanje zouden uithouden. Het Spaansche volk zal, evenals in vorige eeuwen, zijn trotsche onafhankelijkheid blijven de- monstreeren, een onafhankelijkhe d en een individualisme, de bijna arrogant zijn en die 't ras kenmerken, Spanje telt 24 millioen inw. en deze 24 millioen zijn 24 millioen iredenen, dat Spanje gedurende langen tijd nooit geregeerd of beheerd zal worden door een bui tenlandsche mogendheid, welke deze ook zij. In zijn speech verdedigde Eden de niet-inmenging, Deze was weliswaar geschonden, erkende hij, maar er was geen andere keus. Het onbeperkt stu ren van oorlogsmaterieel, mun tie en ook van soldaten zou, gezien de dol driftige botsing van twee concurreeren- de ideeën, op een Europeeschen oorlog zijn uitgeloopen. Er bleef niets anders over dan geduldig te streven naar be-, perking en tenslotte naar het einde van iedere inmenging in het welzijn van het ongelukkige Spaansche volk e» in dat van Europa. De controle op Spanje, die weldra in werking zal treden, zal aan iedere bui tenlandsche inmenging een einde kun nen maken. Als de controle er eenmaal is, dan z,al de periode van klachten en tegenbeschuldigingen afgeloopen zijn. Wij hebben dan de feiten voor ons en zijn niet meer afhankelijk van wat „men" zegt. Blijven dan toch nog schendingen van de niet-inmenging voorkomen en als er dan toch nog bui tenlandsche vrijw'Iligers naar Spanje gaan om er te vechten, dan zal de Britsche regee/ring zjch voor een hoogst ernstige positie ge plaatst zi en. En zulk een toe stand zou, naar het oordeel van de Britsche regeering niet alleen, maar ook naar het oordeel v,an de andere regeeringen, die aan de controle deelne men, tot een nieuwe en gevaarlijke spanning leiden. Het moet in het belang zijn van iedere Europeesche regeering, zulk een situatie te vermijden. Scheuring in de fascistische partij. Eenige vooraanstaande leden der fas cistische beweging van sir Oswald Mos- ley hebben zich afgescheiden en een n euwe organisatie gevormd. De leiders der nieuwe partij zijn de vroegere chef der propaganda van Mosley, Joyce, en de vroegere uitgever van het partijblad Beckett. Vanmorgen is dr. Ley, de leider van het Du'tsche Arbeidsfront per vlieg tuig op het vliegveld Littorio bij Rome aangekomen. Hij werd verwelkomd door den Duitschen ambassadeur en Ita liaansche autoriteiten. Naar pas thans gemeld wordt, zijn Vrijdag j.l. twee bombardementsvliegtui gen van de vlieghaven Forli, tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing geko men en neergestort. De negen inzitten den der beide toestellen, die niet tijdig genoeg van hun valscherm gebruik kon den maken, zijn om het leven gekomen. Ondanks de „wapenstilstand" hebben zich tijdens de feestelijkheden in Pale stina, die tot begin M<ei zullen duren, twee moorden voorgedaan. Bij de Jood- sche kolonie Jaffa heeft men het lijk van een Arabier gevonden en nabij Safed is een lid van den gemeenteraad van Tiberias, de Arabische advocaat Ibra him Joessef, die terugkeerde van een huwelijksplechtigheid in gezelschap van een zijner kinderen, vermoord. Uit Berbera (Br. Somaliland) wordt gemeld: Vluchtende Abessijnen overschrijden bij groote groepen de grens van Britsch Somaliland. Gister zijn meer dan dui zend mannen, vrouwen en kinderen aan gekomen van wie velen gewond zouden zijn. Anderen worden nog verwacht. Van Abessijnsch gebied hoort men krachtig geweervuur. Een drie-motorig Caproni- toestel heeft boven Borama in Britsch Somaliland gevlogen. Voor de vluchtelingen worden maat' regelen genomen. De „zitstakingen" zijn in'Noord-Ame- rika tot een ware epidemie geworden. Het nieuwste op dit gebied is, dat veer tien schoolmeisjes te London (Ontario) in de klas een „zitstaking" zijn begon nen. Gevraagd naar de reden van hun zonderling gedrag, verklaarden zij; Wij hebben geen reden hiervoor. Wij wilden alleen maar eens zien, wat een zitsta king voor een gevoel is". Voor vijf der meisjes zal het resultaat waarschijnlijk zijn, dat zij van de school worden weg gestuurd. Meer succes hebben de verpleegsters van het ziekenhuis te Cornwall (Onta rio) gehad, die een „ligstaking" waren begonnen om te protesteeren tegen het overwerk en gebrek aan voldoende vrij en tijd. Deze staking heeft aan het doel beantwoord, want aan de grieven der verpleegsters zal thans tegemoet wor den gekomen. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is met ingang varr 1 Mei a.s. op het daartoe door hem gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ter zake van langdurigen dienst, aan den luit, kolonel der militaire adnrinistratie P. C. J. Tissot v.an Patot, controleur der militaire administratie; is benoemd en aangesteld bi; den ge- neralen staf tot luit. kolonel, de majoor T. J. Reeser van den generaien staf, sous-chef van den staf van het hoofd kwartier van Het veldleger; bij het dienstvak der militaire admini stratie, tot luit. kolonel, de majoor G. Berghups, van dat dienstvak, comman dant van de school voor dienstplichtige onderofficieren-administrateur te M i d- d e 1 b u r g; tot majoor, de kapitein G. B. O. Kuijk, van dat dienstvak, toegevoegd aan den inspecteur van den Vrijw. landstorm; tot kapiteip, de eerste luit. L. M. Z. de Liefde van dat dienstvak, van het korps motordienst, van het 12e reg. in fanterie en toegevoegd aan den inspec teur der militaire administratie; bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der artJlerie, bij den staf van het wapen, tot reserve- luit. generaal, de gepensionneerden luit. generaal J.'van Andel van het wapen der artillerie; toegekend den titulairen rang van kolonel, aan den reserve luit. kolonel prof. mr. J. C. Kielstra, van den stat der infanterie.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2