GOESCHE COURANT LANDBOUW. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 86. TWEE BLADEN. DINSDAG 13 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Een verstoorde radio- luchtbeschermingsvoordracht. MIDDELBURG. GOES. zijn het Ut M1DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en £oe3 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 -:Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. Een op grond van de luchtbe- schermingswet-1936 te houden lezing vanwege den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst te elfder ure door den minister verboden. De radioconlröle gooit eens weer roet in 't eten. De afdeeling voorlichtingsdienst van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst te Middelburg heeft, op grond van haar instructie, ter voor lichting van de burgerbevolking in die gemeente, en ter bevordering van de zelfbeschermingsgedachte, een serie voordrachten over de burgerluchtbe- scherming georganiseerd, uit te zenden, krachtens art. 12 van de Luchtbescher- mingswet-1936, over het net van de plaatselijke radio-distributie. Verleden week Maandag is de eerste dezer voor drachten, na met een toespraak door burgemeester M. Fernhout tot de luisteraars te zijn geopend, gehouden. Gisteravond te zeven ure zou de twee de voordracht, over „Gifgassen en de burgerbevolking", gehouden worden door den aan den gemeentelijken lucht beschermingsdienst verbonden deskun dige op dit terrein, den apotheker- scheikundige dr. J. Dekker. Op een daartoe uit Vlissingen ontvangen ver zoek deze uitzending ook over het Vlis- singsche radio-distributie-net te mogen doen geschieden, werd uiteraard door den Middelburgschen dienst gaarne in gegaan; nadat de burgemeester van Vlissingen, eveneens op grond van de Luchtbeschermingswet-1936 tot de al daar gevestigde radiodistributiemaat schappij „schriftelijk hare medewerking gevorderd had", was zij, tevoren daar toe gaarne bereid, nu ook daartoe ver plicht. De voordracht zou des avonds te ze ven ure plaats hebben. Des avonds te vijf minuten over zessen werd te Mid delburg een telegram vanwege den mi nister van binnenlandsche zaken ont vangen, behelzende, dat de op grond van de luchtbeschermingswet gevorder de medewerking niet verleend mocht worden. Telefonisch werd daaraan nog toegevoegd, dat de per officieele publi catie in de pers, door den burgemeester bekend gemaakte voordracht, niet eens over de drie lijnen van het programma afgezegd mocht worden, en pas te kwart voor zeven is, met hangen en wurgen, althans nog schoorvoetend toe stemming verkregen om dit dan, tus- schen de programmanummers door, te mogen aanzeggen. Maar overigens was de uitzending verboden, en bleef zij verboden, niet al leen voor Middelburg èn Vlissingen, maar ook voor Middelburg alleen. Men zal zich afvragen: hoe zit dat nu wel in elkaar? Waarom kwam dit zoo' laat, weshalve had men de radiocon tröle-commissie hier niet eerder in ge kend? s Het antwoord moet eenvoudig luiden, omdat men bona fide van oordeel was, dat de radiocontrölecommissie hier niets meê te maken had! Den 4en September 1936 is er name lijk een circulaire van het bureau Rodi van het hoofdbestuur der P.T.T. uitge gaan, onderteekend door den directeur generaal, en behelzende, dat de con cessionarissen van radio-distributies, op grond van artikel 12 der Lucht-be- schermingswet, „verplicht zijn de door den burgemeester schriftelijk van hen gevorderde medewerking tot uitvoering van deze wet te verleenen". Zij zijn, al dus de dir.-gen. der P.T.T., „verplicht., onverwijld en onverkort gevolg te ge ven aan hetgeen eenige autoriteit krach tens de wet van hen verlangt".met name „het doen van mededeelingen aan de aangeslotenen over alle programma lijnen Zij moeten derhalve, indien dit op de voorgeschreven wijze van hen wordt gevorderd en dat is in het on derhavige geval terdege geschied! „de doorgifte van de programma's on derbreken ten einde den burgemeester of diens lasthebber gelegenheid te ge ven mededeelingen tot de aangeslo tenen te richten, of om mededeelingen, welke hun door of namens den burge meester worden opgegeven, aan de aan geslotenen te doen toekomen". Hoe men ook over de casuistiek zal mogen denken, deze laatste bepaling der circulaire is thans wel zeer bepaald overtreden. Uit het vorenstaande zal duidelijk blijken, waarom de vergunninghouder der radiodistributie te goeder trouw meende, volkomen gedekt te zijn: le schriftelijke vordering van den burge meester, zijn microfoon voor het doen van der bevolking voorlichtende mede deelingen vanwege den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst beschikbaar te stellen, was, op grond van wet en cir culaire, voor hem gelijk eep bevel. Op welke gronden heeft nu de radio- controle den minister thans te zoo on zaliger ure nog tot zoo straf ingrijpen kunnen bewegen? Het telegram zegt hieromtrent: „Hoewel door u bedoelde lezing verband houdt met de voor de luchtbescherming getroffen regeling, kan zij niet worden beschouwd te zijn een binnen het kader van dezen dienst vallend onderdeel, waarop artikel 12 van de wet betreffende bescherming te gen luchtaanvallen betrekking heeft. Bij zoodanig lezing is een landelijk belang betrokken en niet een specifiek plaat selijk belang. Voorlichting te dezer za ke behoort derhalve door middel van de Nederlandsche omroepzenders te ge schieden, zoodat tegen doorgifte door middel van uw radio-distributieinrich ting bezwaar bestaat". Ziedaar. Is krommer argumentatie denkbaar? Indien een uitermate des kundig man, specialist van een gemeen telijken luchtbeschermingsdienst nog wel geheel belangloos op grond van de Luchtbeschermingswet, ter voorlich ting van de burgerbevolking in zijn ge meente een korte voordracht over de plaatselijke radiodistributie zal houden, indien dit alles, overeenkomstig wet en officieelen wetsuitleg, is voorbereid, dan komt de radiocontröle roet in het eten gooien „omdat hierbij geen speci fiek plaatselijk, doch een landelijk be lang betrokken zoude zijn, en derhalve dit derhalve is kostelijk zoodanige voorlichting over de Nederlandsche om roepzenders dient te geschieden". Waarom hier niet ronduit verklaard: wij kunnen het niet uitstaan, dat de ra diocontrölecommissie hier niet wat in de melk te brokken heeft, en derhalve verzonnen wij dit totaal irrelevante mo tief om den voet dwars te zetten? En indien, naar verluidt, hei doel hier alleen zoude zijn een beslissing uit te lokken hoe het desbetreffende wetsar tikel geïnterpreteerd moet worden, waarom dan niet in vredesnaam de in kannen en kruiken zijnde Middelburg sche voordrachtenserie laten doorgaan, andere mogelijke plannen even aan te houden? Dan ware voorkomen gewor den, dat duizenden luisteraars zich ge dupeerd gevoelen, degenen die hun tijd en moeite aan het opbouwen van dezen van overheidswege gevorderden dienst vrijwillig geven, het gevoel hebben dat hun goede werk te algemeenen nutte gesaboteerd is geworden om de toch al niet zoo populaire radiocontrölecom missie zeggenschap te verschaffen over iets, waarvan het op z'n minst genomen dubieus is, of zij er, krachtens de wet, wel zeggenschap over heeft? Het bondskeuringsinstituut voor zaaizaden. Het bondskeuringsinstituut voor zaai zaden, dat verleden jaar is opgericht, heeft Zaterdag te Hoorn zijn eerste jaar- lijksche vergadering gehouden. De voorzitter van het B.K.Z., de heer A, van der Have teKapelle sprak in zijn openingswoord met vreugde over den snellen groei van het instituut. Met leedwezen constateerde hij, dat pogin gen om tot samenwerking te komen met den Nederl. Alg. Keuringsdienst niet zijn geslaagd, hoewel het B.K.Z, bereid was aan de N.A.K. een zeer ruimen invloed in een gemeenschappelijk keuringsinsti tuut te verleenen. De secretaris-penningmeester, de heer N. J. Groot uit Enkhuizen, deelde mee, dat vanwege het B.K.Z. in 1936 216 ha met tuinzaden beteeld, is gekeurd. Ver schillende besprekingen met het depar tement van landbouw en visscherij ge voerd, hebben nog niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Nadat financieele aangelegenheden waren afgedaan heeft de heer T. Borst, tuinder te Veur (Z.-H.) een rede gehou den over het onderwerp „Samenwer king of strijd met den handel?" Bij de bespreking op de rede van den heer Borst werd van onderscheiden zij den gewezen op de wenschelijkheid van contact met de standsorganisaties in den landbouw, en bij de daarop volgende verkiezing van twee tuinders-bestuurs leden werd dit contact gelegd. Leer het, te zwijgen, als 't kookt [in uw binnenst, Alles om wraak roept voor [doorgestaan leed; Leer het, miskenning geduldig te [dragen. Wat men u aahdoe, vergeet en vergeet. ONZE HANDEL MET SOVJET-RUSLAND. Het rapport van het volkscommissari aat voor den buitenlandschen handel der Sovjet-unie bevat een artikel, dat gewijd is aan de handelsbetrekkingen tusschen de Sovjet-unie en Nederland. Na erop gewezen te hebben dat de Sovjet Russische-Nederlandsche han delsbetrekkingen zich op grondslag van het protocol van 19 Januari '36 normaal ontwikkelen, stelt het rapport vast, dat dit protocol de gemakkelijke ontwikke ling en uitbreiding der handelsbetrek kingen tusschen beide landen heeft be vorderd. Bijzonder gunstig ontwikkelde zich het handelsverkeer voor hTeder- land. De invoer van Nederlandsche goede ren in de Sovjet-unie bereikte in 1933 een waarde van 5.300.000 gulden, en steeg tot 13.700.000 gulden in de eerste 11 maanden van 1936, of met meer dan 250 De uitvoer der Sovjet unie naar Ne derland daalde in dezelfde periode naar waarde van 35.800.000 tot 20.100.000 gulden. Nederlanders bij de non-interventie- contröle. Naar wij vernemen heeft de commis sie voor de controle op de non-inter ventie in den Spaanschen oorlog be noemd tot „chief observing officer" den kapitein-luitenant ter zee der ko ninklijke marine reserve, P. H. van Cou ten Piccardt Wieringa. De heer Wie- ringa zal zijn standplaats te Dover heb ben. Thans is hij sinds eenige weken werkzaam op het departement van de fensie in verband met de werving van Nederlanders voor de controle op de non-interventie in den Spaanschen oor log. Overplaatsing Nederlandschen gezant in .Spanje naar Oostenrijk en Hongarije. Naar wij vernemen is de heer R. C. T RoosmaleNepveu, tot dusver H. M. gezant in Spanje, bestemd om, na het vertrek van den heer L. G. van Hoorn, die, zooals dezer dagen is medegedeeld naar Boekarest zal worden overge plaatst, als H. M. gezant in Oostenrijk en Hongarije op te treden. DAGBLADPERS EN N. S. B. Nadere verklaring van den J ournalistenkring. Het bestuur van den Nederl, Journa listenkring nam in zijn vergadering van 10 April kennis v,an het „antwoord" dat de heer A. A. Mussert, algemeen leider van het Nat. Soc. Beweging, in „Volk en Vaderland" van 9 Apr'l heeft gegeven op het protest van het kring- bestuur tegen de even grievende als ongefundeerde uitlatingen van den heer Mussert, welt protest op 23 Maart daar,aanvoorafgaand in de dagbladpe-s was opgenomen. Het kringebstuur constateerde dat de heer Mussert. zelfs geen poging doet om zijn beschuldiging van vervalsching der parlementaire verslagen te bewij zen. Wel worden ergerlijke qualificaties en insinuaties herhaald 'en nieuwe on behoorlijkheden daaraan toegevoegd. Het kringbestuur is daardoor in zijn overtuiging bevestigd dat men hier met waanvoorstell ngen heeft te doen, waar tegen redelijke argumentatie niet kan baten. Het feit dat de heer Mussert in zijn „antwoord" geen onderscheid blijkt te kennen tusschen de zakelijke kamer verslagen en de uiteraard meer be schouwende kameroverzichten bewijst overigens wederom dat hij publieke voorlichting heeft w'llen geven op een gebied, waar de meest elementaire ken nis hem ontbreekt. DE DALENDE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week 22 t/m 27 Maart 1937 het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeniging'en be droeg 533.800 (waarvan 74.500 landar- aeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: 27.7 pet,; in de vorige verslagweek (8 t/m 13 Maart 1937) 29.5 pet.; in de overeenkomstige week van 1936 31.2 petin de overeenkomstige week van 1935 28.7 pet. Steun aan de Cichorei, De staatscourant bevat de „Crisis- steunbeschikking 1937 Cichorei (Oogst 1937)". Op grond van deze beschikking za! voor telers van cichorei-wortelen oogst 1937 steun worden verleend uit het land'bouw-crisisfonds, Deze steun zal verleend worden over ten hoogste 15,740.000 kg cichorei. De ze steun zal bedragen f 5 per 1000 kg cichorei indien de waarde van 100 kg gedroogde cichorei van goede kwaliteit is vastgesteld op f 4.50 of minder. Is deze waarde vastgesteld op f 6.50 of meer, dan zal geen steun worden ver leend. Bij een waarde liggende tusschen ge noemde bedragen, zal het steunbedrag naar evenredigheid worden berekend. Zeeuwsche Vereeniging van A.R. Gemeentebestuurders. De gisteren te Goes gehouden alge- meene vergadering van de Ver. v. A.R. gemeentebestuurders werd geleid door mr. J. W. Goedbloed, oud-wethouder van Goes, thans te Middelburg De warnemend secretaris, mr. V. d. Hoeven, burgemeester van Tholen, deel de in zijn jaarverslag mede dat het aan tal leden thans 64 bedraagt. De penning meester de heer Geuze, burgemeester van Wisselterke, sloot zijn rekening af met een tekort van f 14. W aarschuwing. Bij de politie zijn klachten ingekomen over een vrouw, die broodbakkers be zoekt, aan wie zij mededeelt, dat zij zich te dezer stede gaat vestgen aan een bepaald ,adres en dat men haar het brood kan leveren. Tegelijkertijd biedt zij handdoeken te koop aan tegen vrij hoogen prijs, op welk aanbod één hun ner inging ter wille van de clandizie. Aan het opgegeven adres bleek de vrouw niet bekend. Het vermoeden be staat, dat zij de bedoelde mededeeling in strijd met de waarheid doet tenein de haar koopwaar aan den man te brengen. Men zij daarom gewaarschuwd LANDSTORMAVOND. Overste Bierman gehuldigd De afdeeling GoesKloetinge van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, heeft gisterenavond in Schuttershof een propaganda-avond gegeven, die speciaal belegd was met het doel overste Bier man een huldeblijk aan te bieden. De voorzitter der plaatselijke Com missie, burgemeester Van Dusseldorp, opende den avond met woorden van welkom, in 't bijzonder gericht tot over ste Bierman, overste Bruins den nieu wen commandant, den hr. Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten, den heer Minderhoud, directeur van den Wilhel- minap older, dien spr. zijn dank betuig de voor het afstaan van een terrein voor den landstormdag op 26 Juni a.s, en oud-notaris Joh. Pilaar, dien spr. een voorbeeld voor de jongeren noem de, die immer, met onverflauwde ijver, het v!ereenigingsleven steunt, wanneer hij dat in het belang van het vaderland acht. Spr. wijdde voorts woorden van waardeering aan den nieuwen secreta ris, luitenant Eckhardt, die zijn taak met toewijding en ijver vervult. Verder schetste spr. de trouw en aanhankelijk heid der landstormers, één in hun stre ven en kroon, Regeering en Vaderland te dienen, pal staande voor de vrijhe den die ons volk zijn gegeven. Niet de hand zoo, zeide spr. (fascisten groet), noch zoo (communisten groet), maar op waarts naar God, dankbaar voor wat hij ons in ons Vaderland heeft geschon ken. Na de pauze volgde de huldiging van overste Bierman, bij monde van kapi tein J. E. van den Broek. Sprekende namens de manschappen in dit gewest, zeide spr. dat deze, bij het afscheid van overste Bierman, blijk wilden geven van hun genegenheid. Als één man hebben allen daartoe hun steentje bijgedragen: Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matigen O. tot Z. wind, toenemende bewolking, weinig of geen regen, in het Noorden, in het Zuiden kans op regen of onweer, aanvankelijk zachter. Di. 13 April. Zon op: 5 h 10; onder: 18 h 53. Licht op: 19 h 23. Maan op: 5 h 58; onder: 22 h 32. E.K.: 17 April. Hoog en Laagwater April. Hoogwater. 13 2.19 14.45 14 S 3.02 15.33 15 3.54 16.22 Laagwater te April. Hoogwater. 4.25 16.52 5.08 17.40 5.56 18.25 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij te Vlissingen; Di. Wo. Do. Hoog- Di. Wo. Do. en 13 14 S 15 Laagwater. 9.02 21.13 9.46 22.01 10.33 22.57 Wemeldinge: Laagwater. 9.52 22.13 10.39 23.05 11.34 en Domburg 38 min. later overste Bierman willende huldigen voor de wijze waarop hij tegenover den land storm zijn plicht, ja, meer dan zijn plicht heeft gedaan. En al kwam daar na het bericht, aldus spr,, dat U voor ons behouden zou blijven, wij wilden deze gelegenheid om U te huldigen, toch niet voorbij laten gaan. Spr. wijdde nogmaals woorden van waardleering aan het werk en het optreden van over ste Bierman en sprak tenslotte de hoop uit, dat hij nog lang voor den landstorm in Zeeland werkzaam zou mogen zijn. Onder /spontaan applaus bood spr. daarna aan overste Bierman een paar oorkonden en een bedrag in enveloppe voor een reis in gezelschap van zijn dochter naar de Parijsche tentoon stelling aan. Overste Bierman, den spr. beantwoor dende, zeide diep getroffen te zijn door dit huldeblijk en moeilijk woorden van dank te kunnen vinden. Hij betuigde zijn erkentelijkheid aan allen, die hiertoe medegewerkt hadden, en bracht dan de hem gebrachte hulde over op den heer Bommeljé, aan wien de landstorm meer te danken heeft, dan aan wien anders ook. Door den steun van den heer Bom meljé heeft ook spr. iets voor den land storm in Zeeland kunnen doen. Spr. huldigt dan alle officieren, de plaatse lijke leiders, en allen, die hem bij zijn werk terzijde stonden. Voorts uitte spr. er zijn blijdschap over, dat hij als com mandant opgevolgd is door zijn ouden vriend overste Bruins, omdat hij nu weet, het commando in goede handen over te geven. Spr. be sloot met een dichterlijk woord over den trouw van den landstorm aan het Vaderland, hun pal staan tegenover el ke poging tot revolutie. Het programma bestond verder uit twee films, de klankfilm „Landstorm rond Oranje" en „Bruidsfilm", terwijl voorts de Goesche padvinders op aardi ge spelen, voordrachten en liedjes ver gastten. De tusschen pauzes werden gevuld door Vaderlandsche liederen, op vlotte wijze op de piano ten beste gegeven door den heer G. T. W. Sie- mons. In zijn sluitingswoord betuigde bur gemeester Van Dusseldorp dank aan al len, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. A.N.V.-avond. Naar wij vernemen zal de afd. Noord en Zuid-Beveland van het Alg. Nederl. Verbond op Donderdag 22 April a'.s. een vergadering houden, waar de heer B. W. Th. van Slobbe, oud-gouverneur van Curasao, thans burgemeester van Bre da, een causerie zal houden over Cura sao. De heer Van Slobbe is, zooals men zich zal herinneren gouverneur van Cu rasao geworden toen daar het Neder landsche gezag was geschokt. Door zijn voortreffelijk beleid heeft hij dat ge zag weer in eere hersteld. Jong Holland snakt naar werk. De inzameling voor „Jong Holland snakt naar werk", waarmee de Chr. Be sturenbond zich heeft belast, heeft op gebracht te Goes 536 (niet inbegrepen 26.50 van de Jeugdvereenigingen), te Wolfaartsdijk bijna 73, te 's-Heer Arendskerke 68, te Kapelle 123, te Heinkenszand 42, te Biezelinge 50 en te Kloetinge 107, voorloopig totaal 1017.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1