=2* GOESCHE COÜPANT^ls» BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 85. TWEE BLADEN. MAANDAG 12 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Opdracht voor den bouw van vier onderzeebooten. MIDDELBURG. VLISSINGEN. &ALCHEREH. EiEUWSGH-YLAANDEREN WJ>. BELGIE Degrelle bewijst het tegendeel van wat hij bewijzen wilde. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. SPANJE. ELBURGSCHE COURANT f)agblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aenvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangeclotea bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 rtftlt 2.10. elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, i 75 ct. bfj vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. Twee zullen door „De Schel de" worden gebouwd. De minister van staat, minister van Defensie a.i., heeft opdracht gegeven voor den bouw van vier onderzeeboo ten, type „O 16", waarvan twee stuks zullen worden gebouwd door de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij. De machines voor deze booten wer den reeds in Maart j.l. besteld bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde". De torpedobuizen en het geschut zul len worden vervaardigd door Wilton- Feijenoord. Nadere bijzonderheden, In verband met de belangrijke op dracht aan de maatschappij „De Schel de" vernemen wij nader, dat de twee nieuwe onderzeebooten, welke te Vlis singen gebouwd zullen worden, een waterverplaatsing zullen hebben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit der motoren van de nieuwe onderzeeëers zal belang rijk grooter zijn dan van die van de „O 16". Laatstgenoemde boot had twee motoren van 1600 pk, de nieuwe onder zeeërs zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 pk. Deze grootere ca paciteit is van belang voor de te ont wikkelen snelheid. De „O 16" kon 18 knoopen loopen, de nieuw te bouwen schepen zullen 19% knoopen kunnen halen. De lengte over alles is 77,525 m. Het ligt in het voornemen van „De Schelde twee nieuwe hellingen te bou wen. De leveringstermijn is 2 jaar a 2% jaar. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR PHILIPS, Geluidsversterking-installatie voor Volkenbondspaleis. Naar wij uit Genève vernemen, is aan de Philips-fabr'eken opdracht ge geven tot levering van de door haar ontworpen complete geluidsversterking installatie voor het nieuwe Volken bondspaleis te Genève. Hoewel nog geen details bekend zijn, staat het reeds vast, dat dit de groot ste permanente electro-acoustische in stallatie in Europa zal worden, Zeeuwsche Ver. van A.R. Gemeente bestuurders. Heden vergaderde te Goes de Zeeuw sche vereeniging van A.R. Gemeentebe stuurders, In de morgenvergadering werden de huishoudelijke zaken afge handeld. In de middagvergadering sprak mr. J. W. Noteboom, directeur der dr. Kuyperstichting te 's-Gravenhage over; „Armenzorg en werkloozenzorg". Spr, verklaarde o.a. tegenstander te zijn van het overhevelen van ,armen- en werkloozenzorg naar het Rijk en be streed hier vooral de soc.-democraten. De armenzorg is eerst een taak voor de familie daarna voor de kerk en parti culiere instellingen en pas ten laatste voor de Overheid, niet v.an den Staat maar van de gemeente. Bovendien heeft het Rijk zich niet onbetuigd gelaten, wat spr, in den bree- de aantoonde. Spr. bestrijdt de leer dat iedere be hoeftige recht zou hebben op arbeid ol steun; al heeft de Overheid soms een verlichting om steun te verleenen als anderen dien weigeren. Onjuist acht spr. het ook den naam Burg, Armbestuur te veranderen in Maatschappelijk Hulpbe toon. Die naam deugt niet. Ook school- voedmg en -kleeding verwerpt spr. Particuliere en kerkelijke armenzorg moeten voorop gaan, de Overheid is hier secundair. Bij economische ople ving dient de werkloozensteun te wor den geliquideerd. De dan nog overblijven de werkloozen moeten volgens de Ar menwet worden geholpen. Werkloosheidsverzekering, zieken fondsen en vereenig'ngen voor zieken- huisverpleging dienen te worden bevor derd. Feestavond Zeelandia. De voetbal- en athletiekver. „Zeelan dia" heeft Zaterdagavond in het Schut tershof met een aardig, afwisselend pro gramma haar jaarlijkschen feestavond gehouden. Zijn de resultaten van het eerste elftal tot ;nu toe niet bepaald feestelijk te nomen, de voorzitter, de hr. F. J. Konraad sprak in zijn openings woord h«t vertrouwen uit, dat de laat ste wedstrijd in een overwinning zal worden omgezet. Dan zal het gevaar een heel eind geweken zijn. Spr. spoorde den spelers aan zich het belang van de ont moeting voor oogen te houden. Na ook op de positie der andere elftallen gewe zen te hebben de adspiranten bezet ten ook dit jaar weer een gunstige plaats heeft spr, den trainer en andere me dewerkers dank gebracht. De clublokaalhoudster zorgde weer voor de bloemen en daarna kon Zeelan- dia's bonte Zaterdagavond-programma beginnen. Men weet dat een bont pro gramma in de meeste gevallen gezellig heid en vroolijkheid beteekent. Deze avond maakte daarop geen uitzondering De volle zaal heeft zich kostelijk ver maakt. Een declamatrice leidde het pro gramma verdienstelijk in, de Zeelandia- girls zongen er lustig op los, een humo rist oogstte met zijn liedjes veel succes en zijn- refreintjes werden dapper mee gezongen. En zoo volg'de het eene leuke nummertje na het andere. We kunnen ze hier niet allemaal opnoemen, maar het dient gezegd dat de uitvoerenden eer van hun werk hadden. Voorts wer den nog twee kluchten opgevoerd; de eerste toonde een amusante vergissing en de andere „hoe het in een gemeenteraad kan toegaan". Vooral om deze laatste klucht, door een achttal „boeren" ten tooneele gebracht, is veel gelachen. Natuurlijk ontbrak op dezen Zeelandia- avond de komiek Piet Buys niet. Hij wist ook nu weer de aanwezigen gezel lig te vermaken, niet het minst met een groote collectie limmerikken. De heer Buys heeft aan de totstand koming van de vele gezongen versjes, de grappen en de instudeering van 't ge heel een groot aandeel gehad. Daarvoor had hij na afloop dan ook veel dank te accepteeren. Natuurlijk duurde de pret en de feestelijke stemming onder de lei ding van balletmeester Geers en met medewerking van den Toonder's Rhyth mical Players, nog lang voort. AANRIJDINGEN. Er zijn de laatste dagen van de vorige week door fouten in het nakomen van de verkeersvoorschriften weder een tweetal aanrijdingen voorgekomen. Ten eerste gaf een op het rijwielpad langs den Blauwen Dijk rijdende wiel rijder niet aan, dat hij de Kanaalbrug op moest en daardoor geraakte een achter hem rijdende de kluts kwijt en deze werd toen aangereden door een hem volgende. Deze liep schade op. Tegen den veroorzaker van alles zal vermoedelijk verbaal worden opge maakt. De tweede aanrijding werd in de Lan- gedelft veroorzaakt door een automo bilist, die nog tusschen een stilstaande bestelauto en een handwagen in wilde rijden, daarbij te veel naar links moest rijden en toen een wielrijdster aanreed, die achter den bestelauto gereden had. De politie zoekt naar dezen automobi list. Jubileum. Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer W. J. Ooms zijn betrekking bij de firma M. H. Boasson Zonen, hier ter stede, aanvaardde. Dit feit werd feestelijk herdacht. Na door een zoon van een Her firmanten van huis gehaald te zijn, werden de jubilaris en zijn echtgenoote in een der lokalen van het magazijn ontvangen, waar ook het geheele personeel tegen woordig was. De oudste firmant, de heer I. M. Boasson, sprak den jubilaris toe en uitte waardeerende woorden over de wijze waarop hij steeds zijn werk heeft verricht, terwijl hij hem een enveloppe met inhoud overhandigde, als bewijs van erkentelijkheid voor zijn plichtsbe trachting. Namens het personeel werd hem ook een geschenk aangeboden, hetgeen hem door zijn chef met eenige passende woorden werd overhandigd. Daar dien dag tevens de bedden-af- deeling van genoemde firma 25 jaar be stond, bood het personeel, ter herinne ring daaraan de firmanten een prachtig bloemstuk aan. politie en de douanen hielden een man aan die zich schuldig maakte aan vervoer van sigarettenpapier. Mede na huiszoeking zijn 1400 boekjes in be slag genomen. Ge kunt de dagen niet verlengen; leer ze derhalve verdiepen! ARNEMUIDEN. De motorvisschers- vloot welke bijna altijd des Vrijdags of Zaterdags van zee naar huis terug keert, gaat 'n den n,acht van Zondag op Maandag, wederom ter vischvangsl naar Veere, Vlfesingen of Breskens. Doch om het Arnekanaal te verlaten moet men de Arne-brug passeeren die des nachts gesloten is. Nu is er een overeenkomst getroffen met den brug wachter, waardoor th,uns in den nacht van Zondag op Maandag gedurende de zomermaanden de brug van 3 tot 3,30 uur opengedraaid zal worden. AUTO IN BRAND. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Gis terenavond laat geraakte even voor de Roode Leeuw een auto uit Goes bij het aanzetten van den motor in brand. De inzittende bestuurder en zijn verloofde wisten zich in veiligheid te stellen. De carosserie ging geheel verloren. De ter zake deskundige smid Dominicus heeft maatregelen genomen om ontploffingen enz. te voorkomen en met een minimax nog wel getracht het vuur te blusschen, doch er bleef niet veel meer dan het onderstel over. De politie was ter plaat se en regelde het verkeer. iUm.BEVELAND. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdag ver gaderde de Raad. onder voorzitterschap van den burgemeester, voltallig. Ingekomen was o.a. een bericht van Ged, Staten, dat de schoolgeldverorde ning opnieuw dient te worden vastge steld omdat de datum van inwerkingtre den 1 Januari jl. moet zijn in plaats van 1 April 1937 zooals oorspronkelijk was bepaald. Zonder hoofdelijke stemming werd de wijziging goedgekeurd. Daarna werd een stembureau be noemd voor verkiezing van leden der 2e Kamer, Bij de rondvraag informeerde de hr. Harthoorn naar den gang der werk verschaffing', waarop de voorz, inlich tingen gaf. HEINKENSZAND. Zaterdagavond had alhier een uitvoering plaats, gegeven door de tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht", welke 10 jaar bestond met medewerking van het muziekgezelschap „Euterpe" in het vereenigingslokaal, dat als gewoonlijk geheel bezet w,as. Na de muzieknummers die op zeer ver dienstelijke wijze werden uitgevoerd o.l. van den heer Boonman en die ge hoord het applaus zeer in den smaak vielen, werd door de tooneelvereeniging opgevoerd „De, privé-verpleegster", blij spel in vier bedrijven, wederom inge studeerd onder regie van den voorzit ter der tooneelvereeniging dr Griep Als steeds werd prachtig spel te zien gegeven. De medespelende dames kre gen bloemen. Uit het langdurig applaus bleek hoezeer alle aanwezigen hadden genoten. IERSEKE. De laatste les van den 2-ja- rigen tuinbouwcursus werd bijgewoond door ir. B. Bosma en burgemeester Gun ning. Voor de theoretische vakken werd door den onderwijzer, den heer G. Hein, voor de practische door den heer L. P. W. Bom vragen gesteld. De rijks- tuinbouwconsulent kon aan A. Bom, J. van Es, A. Nieuwenhuizen, D, v. Strien, J. Tramper, C. Polderman, J. Westplate en C. Westveer .de diploma's uitreiken. IERSEKE, Naar aanleiding van een request van de vereeniging voor kreef- tenvisschers alhier om pachtverminde- ring hebben deze van het Visscherijbe- stuur ber:cht ontvangen, dat volgens besluit van den minister 50 pet. van de verschuldigde pachtsommen van het vorig jaar zal moeten worden bet,aald. Naar wij vernemen is het bestuur van bovengenoemde vereeniging alhoewel dankbaar, niet voldaan. Gezien de slechte uitkomsten van de kreeften vangst is het bestuur voornemens zich nogmaals met een request tot den mi nister te wenden met het verzoek om nog meer vermindering te verkrijgen. IERSEKE. 't Zoontje van den heer v. d. Jagt, dat leerde fietsen, kwam zoo onge lukkig te vallen, dat het zijn been brak. Op advies van den geneesheer werd het kind naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. KAPELLE, De collecte „Jong Hol land snakt naar werk" bracht alhier f 122 op. De Emmabloemcollecte bracht net to f 55 op, KRUININGEN. Het muziekgezelschap E.M.M. maakte Zaterdagavond een mu zikale wandeling door het dorp als dank aan de inwoners, die het hunne hebben er toe bijgedragen den bazaar te doen slagen. Jammer was het, dat het zoo hard regende, Zaterdagmiddag slipte de wielrij der v, d, B. te Kruiningen op den Zand dijk bij het uitwijken voor een hem te- gemoetkomenden vrachtauto van den heer B. Door de bewegingen van den wielrijder moest de chauffeur van de auto uitwijken en slipte eveneens, Hierdoor w,as de wagen niet meer te houden en reed den Zanddijk af, en kwam aan den overkant van de sloot terecht. De wielrijder werd nog door de auto geraakt en moest het met een zwaar gekneusd been bekoopen. De chauffeur van de vrachtauto kwam wonder boven wonder met den schr'k vrij. Een kraanwagen uit Goes heeft den auto weer op den wal geholpen. OOSTBURG, De Emma-bloemcollec- te heeft alhier 93 opgebracht. DE WERKLOOSHEID NEEMT AF. Volgens een statistiek van het inter nationaal arbeidsbureau is over de ge heele wereld de werkloosheid vermin derd. En bijna alle landen is de werk loosheid afgenomen. De statistieken van .het bureau toonen aan, dat in de laatste Vïèr jaar geregeld het aantal werkloozen is verminderd, doch nog nooit is een verbetering gezien als op het oogenblik. De gisteren te Brussel gehouden tus- schentijdsche verkiezing, waarmee De grelle wilde aantoonen, dat zijn aan hang sinds de verkiezingen van het vorig jaar 'geducht zou zijn toegeno men, heeft het tegendeel van zijn be weringen aangetoond. Degrelle kreeg slechts 69,242 stemmen, terwijl de bei de partijen, die hem steunden (rex en de VI, nationalisten) in Mei 1936 ruim 73,000 bijeenbrachten. Van Zeeland daarentegen bracht 't tot 275,000, hetgeen nog 10,00 meer is dan de partijen, die hem steunden :'n Mei 1936 opleverden. De stembusstrijd is zoodoende een leelijk fiasco voor Degrelle geworden (Voor verdere bijzonderheden zie men de „Kroniek v. d. Dag"). Proclamatie van minister-pre sident Van Zeeland. In een proclamatie aan de Brussei- sche kiezers heeft minister-president Van Zeeland gisteravond het volgende meegedeeld: Gij hebt me zoo juist een schitterend bewijs van uw vertrouwen geschonken. Door al mijn daden zal ik er n,aar stre ven dit niet te beschamen. Voortaan zal niemand bij ons te lan de, noch daarbuiten, een oogenblik den wil van België, getrouw aan zich zelf te blijven, in twijfel kunnen trek ken. België is zijn heroiek verleden waardig evenals de groote verwachtin gen, welke tal van mannen in het land hebben gesteld. De regeering zal gesterkt door dit bewustzijn en dezen vasten wil het werk van het nationale belang, dat het ter h,and heeft genomen, voortzetten. Allen moeten thans aan het werk gaan voor den Koning, de wetgeving en de vrijheid (le roi, la loi, et la liberté). Een drama. Zaterdagmorgen heeft een soldaat van het 40ste regiment artillerie,die te Reuil in garnizoen lag, den minnaar van zijn zuster doodgeschoten. De moorde naar begaf zich vervolgens naar Gien, waar hij zijn vader en de vrouw met wie deze samenleefde, zwaar heeft gewond. De soldaat nam toen een taxi, liet zich naar Vichy brengen, en schoot, daar aangekomen, op den chauffeur, die ern stig gewond naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Vervolgens deed de moordenaar een poging tot zelfmoord. Zwakke tot matige wind uit Ooste lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, iets zachter. Ma. 12 April. Zon op: 5 h 12; onder: 18 h 51. Licht op: 19 h 21. Maan op: 5 h 21; onder: 21 h 12. E.K. 17 April. o Hoog- en Laag water te Vlissingen; April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 12 1.37 14.05 8.22 20.28 Di. 13 2.19 14.45 9.02 21.13 Wo. 14 S 3.02 15.33 9.46 22.01 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 12 3.40 16.08 9.13 21.29 Di. 13 4.25 16.52 9.52 22.13 Wo. 14 S 5.08 17.40 10.39 23.05 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij OPROEP AAN DE DUITSCHE MOEDERS. Voedt uw kinderen op in den geest van Christus, De leiders der vrouwenafdeeling van de Evangelische kerk in Württemberg hebben een oproep uitgevaardigd, ge richt tot de Duitsche moeders, waarin zij haar opwekken haar kinderen op te voeden in den geest van Christus. Ge zegd word: „Wij hebben onze kinderen laten doopen en zijn derhalve gehouden hun te leeren bidden, hun de bijbelge schiedenis te vertellen en ons er van te overtuigen, dat een zuiver en ongeschon den evangelie voor hen verkondigd wordt in hun bewaarscholen, scholen en kerken". De oproep dringt er verder bij de moe ders op aan bij de a.s. kerkverkiezingen de christelijke boodschap te steunen tegenover al het heidendom en ondanks de razernij van den vijand. HET PAMFLET VAN BE „DUITSCHE VRIJHEIDSPARTIJ". Omtrent het vlugschr ft van de „Duit sche Vrijheidspartij" deelt het Duitsche Nieuwsbureau o. m. mede, dat is vastge steld, dat dit pamflet niet alleen door buitenlanders, vermoedelijk communis ten, is opgesteld, doch ook in het buiten land zou zijn gedrukt en vandaar naar Duilschland gezonden. De brieven, waar in het vlugschrift was verzonden droegen deels een buitenlandsch poststempel, deels waren zij in een grensstation ge post. Een ander deel was naar Berlijn gesmokkeld en hier op de post gedaan. DE STRIJD BIJ MADRID. Het op het eind der vorige week, ten Westen van Madrid ingezette offensief der regeeringstroepen duurt nog voort. Vooral in den sector van het Casa del Campo heerscht een verbeten strijd. Van geen der strijdende partijen worden belangrijke vorderingen in dit gebied gemeld. De opstandelingen deelden gis teren mede, dat de aanvallen der re geeringstroepen aan het Madrileensche Westelijke front van het Pardo tot Use- ra telkens afgeslagen, konden worden Zaterdag schatte men aan de zijde der opstandelingen, dat de regeeringstroe pen meer dan drieduizend dooden heb ben verloren, zonder rekening te hou den met de gewonden en een aanzien lijke hoeveelheid oorlogstuig. Het ter rein lag bezaaid met lijken. Gisteren werd het centrum van Ma drid hevig gebombardeerd door het op- standelingengeschut. Er werd aanzien lijke schade aangericht, terwijl zeven dooden en 21 gewonden vielen. Het Baskische front. Volgens het persbureau der Baskische regeering, worden de krijgsverrichtin gen aan het front van Biskaye vrijwel onmogelijk gemaakt door den regen. Na het ultimatum, dat generaal Mola voor de overgave van Bilbao gesteld heeft, hebben de opstandelingen de stad en omgeving met bommen bestookt. Ernsti ge schade werd aangericht. Nabij Are- nal hadden vele personen in een tunnel een schuilplaats gezocht toen de op standelingen een luchtaanval inzetten. Door het geloei van de sirenes hoorden zij een trein niet naderen, die daarop in volle vaart op de vluchtelingen inreed. Zes personen werden gedood en 30 ern stig gewond. Bombardementen. Zondagochtend heeft een vliegtuig

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1