mode len. zijn van deze beperking vrijge steld. Voorts wordt de vervaardiging van zilveren voorwerpen, o.m. van vaatwerk en couverts verboden. POLEN. In het dorp Waratyck (Polesie) heeft gisteren een brand gewoed tengevolge waarvan 23 woonhuizen en 32 schuren in asch werden gelegd. Veel vee is in de vlammen omgekomen. MEXICO. Gisteravond zijn 6000 man van het personeel van de electrische centrales in staking gegaan, uit protest tegen de hooge levenskosten Bijna geheel Mexico was gedurende acht uur in duister ge huld. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG Vergadering van Vrijdag 9 April te half acht. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Het nieuw toegelaten lid, de heer L. P. J, Sulkers, wordt door den secreta ris binnengeleid en legt in de handen van den voorzitter de voorgeschreven beloften af. De VOORZITTER wenschte het nieuwe lid geluk en hoopte dat hij met belangstelling en waardeering voor an- derer opvattingen langen tijd lid van den Raad zal mogen zijn. Ingekomen stukken, reeds vroeger vermeed,/ worden voor kennisgeving aangenomen, of in handen van B. en W. gesteld om advies. Ter sprake kwam echter het dringend noodige van de voorziening in een rij wielpad MiddelburgAbeele, en kon de heer Onderdijk mededeelen, dat liet wachten is op de beslissing van de Ver- eeniging Rijwielpad Walcheren inzake een subsidie voor dit pad. Spr. wilde dit eens goed doen uitkomen, omdat toch ook te Middelburg veel leden dier vereeniging wonen. De heer HARTHOORN meende, dat men nog eens op beslissing moet aan dringen, Anders duurt het weer een jaar. De heer ONDERDIJK zeide, dat het reeds is geschied. De Raad wees overeenkomstig het voorstel van B. en W. als plaatsver vangers van den burgemeester als voorzitter v,an het hoofdstembureau aan de heeren J. Onderdijk en M, H. Boasson, wethouders. Als voorzitters van stembureaux werden behalve de reeds vroeger aan gewezenen de raadsleden J. F. Heems kerk, Chr. de Bruin, L. M. Helder, J. M. Harthoorn, J. Mondeel, L. P. J. Sulkers en J. A. M Lambermont be noemd. De lijst van leden van stembureaux werd met 21 namen aangevuld. Aan de orde was nu de behandeling van het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verkeersverordening, zoo als wij die grootendeels reeds hebben vermeld en waartegen Handelsbelang een adres had 'ngezonden, met name tegen de verbodsbepaling van het plaat sen van rijwielen tegen stoep- of trot toirbanden, met welk adres de Hanze adhaesie betuigde. De VOORZITTER zeide dat deze verordening berust op het verkeersrap- port. Spr. meende dat men kort zal kun nen zijn. De heer PAUL wilde een opmerking maken in het algemeen. Spr. kon wel met hei voorstel mede gaan, maar wil de toch vragen of er speciale parkeer terreinen zullen worden aangewezen. Spr. hoopte dat men niet te veel straten zal afsluiten in beide richtingen en ook niet het verkeer met rijwielen te veel aan banden zal leggen. Het is lastig voor hen, die boodschappen in de stad doen. Daarom is spr. wel wat huivering een en ander aan B. en W. over te laten. Spr. meent, dat de scherpe toepassing der verordeningen wel rechtens in orde is, maar niet altijd billijk. Spr. meent, dat twee borden aan den Blauwendijk die aangeven dat het een rijwielpad is, er te veel staan en hij zegt dat de Raad over het verkeer over de Kanaalbrug niets te zeggen heeft. De heer JERONIMUS is tegen dele gatie van macht aan B. en W. inzake het afsluiten van wegen e.d. Men heeft dan als Raad niets meer te zeggen. Spr. wil hen de bevoegdheid laten, maar niet volstaan met kennisgeving aan den Raad. De Raad zal ieder besluit moeten goedkeuren, en dan wordt het bijna steeds een hamerstuk. Spr. dient een amendement ter zake in. De heer HARTHOORN wil' niet zoo ver gaan; hij wil alleen het eerste plan aan de Raad voorgelegd zien, en verder B. en W. laten door werken. De heer PAUL wil alleen de delega tie doen vervallen voor wat betreft het afsluiten van wegen. De heer PORTHEINE meent, dat men terug komt op vroeger genomen beslui ten, met name die inzake het verkeer. Spr. behandelt alleen nog de kwestie van het afsluiten van wegen en zegt, dat daaronder ook wel beslist de rij wielen moeten vallen. Juist op het ge drag van wielrijders is toch veel aan te merken. Daaronder moet zeer zeker vallen de Langeviele waar er in deze nauwe drukke straat, nog een tram rijdt. Het omrijden zal spoedig wennen vooral als het een altijd geldende regel is. Spr. meent dat B. en W. het aange wezen college is, waar men de beslis sing moet nemen, en waarbij men mak kelijk met zijn bezwaren komt. Tenslotte kan de Raad toch nog wel een middel vinden om het werken van B. en W. af te keuren. De VOORZITTER sloot zich bij het betoog van den heer Portheine aan; ze ker krijgen B. en W. vergaande be voegdheid, wat echter niet zeggen wilt, dat men niet naar den Raad zal luiste ren. Spr. wees er op, dat het voorstel het resultaat is van langdurige voorberei ding en het is zorgvuldig en critisch beoordeeld door de commissie voor de strafverordeningen. Het gaat om verbe waari inza Ten tweede m.ale heeft het rustige plaatsje Oud-Vossemeer op ons rustige eilandje Tholen een oogenblik in het midden der nationale belangstelling ge staan; eenigen tijd geleden was de uit zending door dte Phohi naar de Ver- eenigde Staten van Amerika, over de mogelijkheid van des presidenten Roose- velts afstamming uit dat plaatske er de oorzaak van, nu een verslag van een knok-vergadering tusschen A.-R. kiezers en N.S.B.-ers, hetwelk, vol met kleuri ge bijzonderheden, in „De Standaard" dezer dagen verscheen. Het moest wel heel erg geweest zijn. Toen kwam een verslag in de N.S.B.- pers, eerst in het dagblad met den te legram-adres „Waarheid", en daarna in „Volk en Vaderland".. Te verwach ten viel, dat deze van geheel anderen toon zouden zijn, niet echter, dat deze verslagen tastbare, controleerbare en belangrijke fe'iten net andersom zou den stellen als in het verslag van „De Standaard." Toch is dit laatste geschied. Zooda nig, dat men zich afvraagt: wie spreekt er nu de waarheid, wie draait ons een rad voor de oogen? Wanneer men dan bedenkt, dat het gaat óm wapenstok ken, een aangevallen burgemeester, ge trokken sabels, gummistokken en vuist gevecht, dan zal men het met ons eens zijn, dat nader onderzoek naar de za kelijke waarheid geboden was. Wij hebben getracht deze waarheid uit de tegenstrijdige berichten, aange vuld door onderzoek ter plaatse, op te maken. Met het, helaas, betreurens waardige resultaat, dat de voorlichting die -,,De Standaard" zijnen, en, in com missie, onzen lezers gaf, gebleken is Oud-Vo ssemeer. teringen in de verkeerregeling. Men moet begrijpen waar het om gaat, an ders krijgt men nimmer een verkeers- ordening. De bevoegdheid wordt niet thans voor het eerst gedelegeerd. Het gaat om 23 bestaande, en 11 reeds vastge stelde regelingen inzake bepaalde stra ten. Er blijven dan twee gevallen over, nml. betreffende Jodengang en Bellirik- straat, het laatste voor het verkeer in beide richtingen van Korte Delft tot Beliinkplein. De regelingen van B. en W. kunnen makkelijker herroepen worden dan die, welke in een verkeersverordening wor den vastgelegd. Bij de artikelsgewijze behandeling stelde de heer PAUL voor in art. 2 te lezen, dat de verordening gaat over weg in plaats van over openbare weg enz. Spr. wil lezen, dat het bepaalde niet zal slaan op wegen of paden die Rijks- of Prov. wegen zijn, tenslotte mist hij een omschrijving van wat onder „be bouwde kom" moet worden verstaan. De heer DE BRUIN vraagt of onder voetpaden ook de klinkerpaadjes moe ten worden verstaan. De VOORZITTER zegt ja alleen bij noodzaak mag men er op rijden, De heer PAUL acht het uit noodzaak niet makkelijk vast te stellen. De heer HEEMSKERK wijst er op, dat men elders meestal trottoirs heeft. Spr. wil dringend de klinkerpa den verbieden. De VOORZITTER betreurt het wel dat de heer Paul nu met de voorgestel de wijzigingen komt. Spr. dringt er nog eens op aan, amendementen vroeger in te dienen. De heer PORTHEINE zegt, dat het idee weg juist is, moeilijker is de be schrijving van den bebouwden kom. De heer PAUL beroept zich op de Motor- en Rijwielwet, die een vastge stelde bebouwde kom voorschrijft. De VOORZITTER zegt, dat art. 1 reeds voorschrijft dat de verordening geldt voor het grondgebied van Mid delburg. Zulks voorzoover geen algemeenen maatregel van bestuur of een provinci ale verordening van kracht is. Art. 2 wordt aangehouden en met art. 3 begonnen. Bij art. 5, het afsluiten der wegen, stelt de heer PAUL een redactie verdui delijk voor. Maar ook komt hij terug op de delegatie van macht, die tot een toe stand leidt, die geen openingen kent. Spr. blijft speciaal tegen afsluiten van de Langeviele voor wielrijders in één richting. Ook afsluiten van de Lange- delft van de zijde van de Markt acht spr. nog steeds ongew'enscht. Mevr. WEIJL meende, dat de heer Paul vergeet, dat het doorgaand ver keer niet ernstig belemmerd mag wor den zonder noodzaak. De heer MONDEEL wil alleen nieu we regelingen bij den Raad zien ge bracht. De heer JERONIMUS blijft tegen veel delegatie van macht. Maar na de toelichting van den voorzitter, zal spr. zich er bij neerleggen. Zeker in eerste instantie kunnen maatregelen als deze later in kleine samenkomsten worden afgehandeld. De heer HEEMSKERK is er tegen om nu terug té. komen op beslissing na het rapport van de verkeerscommissie. De VOORZITTER lichtte een tweetal amendementen zijnerzijds en betreffen de redactiewijzigingen toe. Het voorstel van den heer Paul om art. 5 geheel te schrappen werd ver worpen met 14. tegen 3 stemmen, die der heeren Paul, Sulkers en Wonder- gem. Bij een der volgende artikelen bleek, dat de heer Paul blijft volhouden, dat de Kanaalbrug niet onder de verkeers regeling door de gemeente valt, wat de VOORZITTER echter bestreed. De heer v. d. FELTZ achtte alom toe voeging achter wegen, van de woor den „geen rijks- of provinciale wegen zijnde" overbodig, en trok de heer PAUL een desbetreffend voorstel in. Wel kwam hij terug op de wensch „bebouwde kom", en wilde lezen, dat deze wordt vastgelegd als bepaald door Ged. Staten voor de motor- en rijwiel- wet. De heer PORTHEINE achtte het niet noodig. Maar kwaad kan het niet. Alzoo werd besloten, en was daar mede art, 2 ook afgehandeld. Bij de verdere besprekingen werd toegezegd stop- en andere lijnen aan te brengen, waar de praktijk dit noodig zal doen zijn. De heer PAUL wil bijv. bij de Ko- ningsbrug de plaatsen aangeven, waar overgestoken moet worden. Een volgend onderwerp van discussie was de kwestie van het voorgaan van voetgangers bij spoorwegovergangen of bruggen. Daarbij had de heer Porthei ne geen bezwaar het met name noe men van Kanaalbrug te doen vervallen, aldus besloot de Raad. Niet alleen voor brandweermaterieel, doch ook voor materieel, kennelijk inge richt voor ziekenvervoer, 'zal men ruim baan moeten maken in nauwe straten. De borden bij de Koepoort, die een verzoek inhouden, zullen worden ver vangen door een bevel van richting houden. De heer JERONIMUS vreesde be zwaren van het verbod wagens en auto's langer te laten staan, dan voor iaden en lossen noodig is; de heer PAUL wees op de last, die men van het laten staan in nauwe straten kan heb ben. De heer JERONIMUS was tevreden met de toezegging, dat het hier alleen gaat om misbruik te voorkomen. Bij de kwestie der rijwielen tegen stoepen en trottoirs, zeide mevrouw WEIJL, dat zij er geen bezwaar in zag voor de winkeliers. Het blijkt nu, dat deze er bezwaar tegen hebben. Spr. was in strafverordeningen er oor uit een oog punt van veiligheid. Spr. wil nu het verbod niet doen gel den voor de straten met één richtings verkeer, waar de auto's minder ruimte voor uitwijken behoeven. De heer HELDER verdédigde het verzoek van Handelsbelang en hij stel de voor het betrokken artikel geheel te schrappen. De heer PAUL meent, d,at men de ve ligheid er niet zoo mede bevordert, want dan worden de stoepen onveilig. De heer HARTHOORN is tegen het schrappen van het verbod, gezien het enkelvoud maakt en een 22-jarigen jon gen, die nog geen ingeschreven lid der A.-R.-partij is, dohc wel lid van de gere formeerde kerk, en die bepaald niet tot de partijgangers der N.S.B.-ers behoorde ervoor substitueert.... dan is het wèl waar. Want het eenige wapen dat van een vergaderingbezoeker in beslag is genomen, is een ijzeren wapenstok van dien gereformeerden Anti-N.S.B.'schen Oud-Vossemeerder! Die ook prompt een proces-verbaal wegens het dragen van verboden wapens gekregen heeft. jAls „De Standaard" daarop echter laat volgen: „De N.S.B.-ers waren ge wapend en zij hebben deze wapens ge hanteerd", dan zegt de politieke geest verwant van dat blad, burgemeester van Oud-Vossemeer en ter vergadering aan wezig: „dit is absoluut onwaar, ter vergadering is daarvan althans niets ge bleken". En tenslotte: een kwestie, die oplos baar is. De mededeeling in „De Standaard", dat tegen de „nationaal- socialistische herrieschoppers integen deel procesverbaal werd opgemaakt" is ook in strijd met de waarheid, maar de de daaraan voorafgaande mededeeling, dat tegen ds. Bik géén proces-verbaal zou zijn opgemaakt, terwijl in het „Na tionale Dagblad" staat, dat zulks wèl| 't geval is, is oplosbaar. Inderdaad heeft de burgemeester ter vergadering tegen ds. Bik gezegd, dat diens uitlating: „De N.S.B. liegt meer dan dat zij waar heid spreekt", hem juridisch beschouwd, niet beleedigend leek te zijn. Na afloop der vergadering is echter de heer J. Dekker, een partijfunctionnaris der N.S.B. in Zeeland, wonende te Goes, bij den burgemeester geweest, mede- deelende, dat vijf getuigen konden be vestigen dat op deze woorden gevolgd was: „Mussert liegt meer, dan dat hij waarheid spreekt, de N.S.B.-ers liegen meer, dan dat zij waarheid spreken". Öp grond van deze, mededeelingen heeft* burgemeester Versluys toen wèl proces-verbaal tegen ds. Bik opgemaakt. gevaar van het omvallen fvan 'fxè'tsen en wil het verkeer niet naar de stoepen verplaatsön. De heer LAMBERMÓNT voorziet kapotte ruiten, vooral door de bood- schapfietsen. Spr. wil heel het ,art. schrappen of uitzondering maken voor de boodschapfietsen. De heer JERONIMUS heeft noch nimmer van hinder gehoord. Het amendement van mevrouw Weijl is wel een verbetering, .maar schept onbillijkheden ten opzichte van breede straten met tweerichtingsverkeer. Men heeft toch altijd de veiligheidsklep van de algemeene bevoegdhed der politie om in te -grijpen. De heer DEN HOT I,ANTVFp de fietsen toch wel zeker gevaerlijk. De heer HEEMSKEKiv meende dat de winkeliers rekken kunnen plaatsen op de stoepen. De VOORZITTER zeide dat men van het adres van Handelsbelang nog advies van den Commissaris van politie heeft gevraagd en deze blijft bij de gevaren, d e hij van het plaatsen tegen trottoirs en stoepen het gevolg ziet worden. De VOORZITTER zelf voelt veel voor de bezwaren van Handelsbelang en de Hanze doch wil de zaak toch zoo laten als zij is voorgesteld, ook voor de straten met éénrichtingsver keer. De heer ONDERDIJK ziet nog meer kans op een stoep te komen als ze daarop staat, dan als er een voor staat. De heer BOASSON wil zijn stem mo- tiveeren. Oorspronkelijk had hij ook bezwaren tegen dit artikel en hij heeft die nog wel, maar n et opnemen is nog bezwaarlijker. Het voorstel-Helder, schrappen van het artikel wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Voor stemden de hee ren Mondeel, Jeronimus, Woridiergem, Portheine, Sulkers, v. d. Feltz, Helder, Paul en Lambermont. De heer PAUL wilde ook voor groe pen schoolkinderen onder geleide voer tuigen laten stilstaan in smalle straten. Hij kreeg geen steun. De heer WiONDERGEM besprak het verbod een tweeden persoon op een fiets mede te nemen. Er zijn ouders, d e zonder bezwaar hun kinderen mede ne men op den bagagedrager. Na toelich ting werd het artikel echter behouden als voorgesteld. Ook personen, die op het rijwiel rijden kunnen als steun die nen voor de handen. De heer JERONIMUS had bezwaar tegen de bepaling, dat voor vrachten grooter dan 2500 kg vergunning moet gevraagd worden. De praktijk leert, d,at er veel zwaar dere vrachten worden vervoerd, spe ciaal met wagens met luchtbanden. Spr. w'l voor deze wagens geen limiet stel len, en voor andere wagens een limiet van 3000 inplaats van 2500 kg. Dit geldt alleen voor voertuigen niet zijn de een motorrijtuig. De heer PAUL is bang voor ongeli miteerde vrachten. De heer JERONIMUS wil dan gaan tot hetgeen :'s toegelaten voor vracht auto's. De VOORZITTER ziet de noodza kelijkheid niet in van wijzigingen, men kan vergunningen verleenen en krijgt zoo een goed overzicht over de zware vrachten. De heer JERONIMUS legde zich er De waarheid gebiedt dus te ver klaren: Er zijn 3 proces-verbalen opgemaakt, doch geen tegen een N.S.B.-er, daaren tegen wel, behalve tegen het eerder ge noemde jongmensch met den ijzeren wapenstok, tegen het a.r. Raadslid van Oud-Vossemeer P. Jeroense, hetwelk zij het dan, volgens ds. Vreugdenhil, na ampele waarschuwing dat hij het doen zou een N.S.B.-er tegen den grond geslagen heeft. Hoewel het optreden der N.S.B.-ers verre van lieftallig, wel eens wat irri teerend was, verzet hebben zij, aldus burgemeeste Versluys, niet gepleegd; de veldwachter heeft zijn klewang al leen maar eventjes getrokken ter de monstratie, als machtssymbool, doch er verder geen gebruik van gemaakt, en de houding, zoo al niet van ds. Bik, dan toch van onderscheidene in de zaal aan wezige anti-N.S.B.-gezinde vergadering bezoekers was ook verre van behoorlijk. Ook ds. Vreugdenhil heeft op dit laat ste gewezen Dit is in hoofdzaak de inhoud van wat wij vernamen. Wij zouden hieraan nog veel kunnen toevoegen, waaruit men zou kunnen verstaan, dat ook de N.S.B.-ers den strijd niet ontweken zijn, dien eer der gezocht hebben. Dat viel te ver wachten, Maar tegen een vervalschte bericht geving natuurlijk voor zoover „De Standaard"-redactie betreft te goeder trouw; heur correspondent zal haar in de luren gelegd hebben moeten wij toch met klem waarschuwen. Dit doet onherstelbare schade aan den goeden roep der Nederlandsche dagbladpers in het algemeen, aan den goeden naam van „De Standaard" in het bijzonder. Hoezeer men ook, als wij, tegen Mus sert en zijn trawanten gekant mag zijn, zelfs dan blijft fair play in zulke zaken de opperste wet. Bovendien: wie het ge lijk aan zijn zijde heeft, of oprecht meent te^hebben, heeft niet van noode tot foul play zijn toevlucht te nemen. Geweldige brand. Bijna het geheele land in het donker. Installatie nieuw Raadslid. Ingekomen stukken. Benoeming voorzitters en le den stembureaux. Vaststelling Verkeersverorde- ning. Ell gravamina van den a.-r.- burgemeester tegen een verslag in „De Standaard". Van wa pens bij de N.S.B.-ers niets ge bleken. Wel droeg een tegen stander een wapenstok. onjuist, onbetrouwbaar en hoogst ten dentieus te zijn. Misschien jammer, maar daarom niet minder waar.... Men kent het ',,Standaard"-verhaal, door ongeveer geheel d,e Nederlandsche pers ook door dit blad met ver melding der herkomst overgenomen: hoe de N. S. B .-ers, kort gezegd, een rus tige verkiezingsvergadering der A.-R. hebben aangegrepen om herrie te schoppen, hoe daarbij de burgemeester de bril van het hoofd en in gruizele menten werd geslagen, hoe de N.S.B.-ers met gummistokken gewapend binnen kwamen en deze verboden wapens han teerden, hoe daarentegen de tegenstan ders der N.S.B.-ers, niet gewapend doch tot het uiterste getergd, tenslotte ook aan het handgemeen hebben deelgeno men, de politie met de blanke sabel de herrieschoppende N.S.B.-ers uit de zaal heeft gedreven en teg'en de nationaal- socialistische herrieschoppers proces verbaal opgemaakt werd Als gezegd: de nationaal-socialistische pers gaf van deze, toch controleerbare feitelijkheden een zoo geheel andere voorstelling, dat wij de zaak nader on derzocht hebben. We hadden hierover een onderhoud met den burgemeester, mr. J. J. Versluys, met den gereform. pred. ds. C. A. Vreugdenhil en met den afdeelingsvoorzitter der A.-R.-partij, te vens de voorzitter der vergadering, den heer Deurloo. De resultaten van dit onderzoek waren pijnlijk. De burgemeester van Oud- Vossemeer, die allerminst den indruk maakt een geweldenaar te zijn of te wil len zijn, eerder dien van 'n scrupuleus naar rechtvaardigheid strevend man, heeft ons namelijk verklaard onmiddel lijk na het lezen van het verslag in ,.De Standaard" een bezwaarschrift aan de redactie van dat blad gezonden te heb ben, bevattende niet minder dan elf gra vamina tegen het in dat blad gerelateer de. Wanneer men nu weet, dat mr. Ver sluys zelf tot de A.-R.-partij behoort en allerminst van het nationaal-socialisme gediend is, dan maakt dat toch wel in druk! Op den voet het, ook onzen lezers be kende. verslag volgende, zeide mr. Ver sluys ongever het volgende: „Juist is, dat N.S.B.-ers uit Rotterdam en misschien ook nog wel van elders ge komen zijn en te verwonderen valt dit niet, omdat ze hiertoe, zoo al niet getart, dan toch minstens uitgedaagd waren door het verspreide pamflet der A.-R., waarop stond: „Kom nu maar op, N.S.B.-ers!" Niet waar is echter, dat de N.S, B-ers. met gummistokken gewa pend, de zaal binnen zijn gekomen. Of den burgemeester de bril van het hoofd zou zijn geslagen, daarover bestaan ver schillende lezingen. Burgemeester Ver sluys heeft ons met nadruk verklaard, dat hijzelf niets van een klap of stomp bemerkt heeft; slechts is in de algemeene oproerigheid, toen hij een N.S.B.-er, die tegen zijn uitdrukkelijk verbod in, met drukwerken in de zaal wilde colportee- ren, onder inbeslagname der drukwer ken, hardhandig wilde verwijderen, zijn bril op den grond terecht gekomen. Naar de burgemeester zeide: afgegleden; naar ds, Vreugdenhil en de voorzitter zeggen: door tien betrouwbare oogge tuigen kan bevestigd worden, dat de bril is afgeslagen. „Verbrijzeld", zooals het verslag in „De Standaard" zegt, is de bril echter niet bepaald: slechts een scharniertje was stuk. Als „De Standaard" vervolgens, in zijn weer legging van het verslag in het „Nationale Dagblad", stelt dat onjuist is „de be wering, dat anti-revolutionairen met ijzeren staven en stokken gewapend ter vergadering gekomen zijn en dat zij hier; mede een aanval op de N.S.B.:ers onder nomen hebben"., dan is dit wel een beetje erg een Mennistische weer legging. Want als men van het meervoud

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7