Sproeten komen vroeg in Sprutol. B ij alle Drogisten KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. Uit de MiddeiburgscHe Courant vm vttr vjjftig jaar. BIOSCOPEN. het voorjaar, koop tijdig een pot De kroning van Koning George VI MIDDELBURG. GOES. BELGIL DUITSCHLAND. - (Ingez. Med.) Bloedige incidenten bij kro ningsleesten in de middeleeu wen Een charmante geste van Koningin Victoria bij haar kroning. II. (Van een specialen Reuter- correspondent). L o n d e n, Apr. Het zeer groote aan tal bezoekers, dat men tijdens de Kro ningsfeesten te Londen verwacht men spreekt h er over meer dan twee millioen bezoekers van buiten Londen zal zware eischen stellen aan de Londensche politie, en zoowel de vei- digheid van het verkeer als van de hooge gasten, die de plechtigheid komen bijwonen, maakt een omvangrijke org,a- n satie en tal van buitengewone maat regelen noodig, waarop wij in een vol gend artikel hopen terug te komen en waarover reeds tal van interessante bij zonderheden bekend zijn. Wie de vastberaden, rustige wijze van optreden der Londensfche politie kent en in het algemeen den kalmen aard van het Engelsche volk, kan er niet aan twijfelen of de zaken zullen zich zonder incidenten afwikkelen. In het verleden was d-t niet altijd het geval, al stond men toen misschien niet voor groote problemen v,an ver- keerstechnischen aard. De incidenten waren maar al te vaak een gevolg van de bloedige politieke twisten, die voor al gedurende de m:ddeleeuwen den, Engelschen adel verscheurden. Reeds in 1066 ging de kroning van Willem den Verovenaar gepaard met een bloedige gebeurtenis, veroorzaakt door een misverstand d,at duidelijk be wijst, hoe weinig op hun gemak de Normandische veroveraars zich nog in het nauwelijks onderwerpen land der Angelen en Saksen voelden. De Nor mandische lijfwacht buiten de kerk hoorde namelijk plotseling een luid ru moer in het kerkgebouw. Later bleek, dat het de juichkreten waren van de menigte toen de nieuwe Koning uit de sacrist:e de kerk betrad. Maar de blijkbaar nerveuze lijfw.achten meenden vijandige kreten te hooren en deden terstond een aanval op de menigte, zoowel binnen als buiten de kerk, ter wijl eenigen hunner 'n paar omringende kloostergebouwen in brand staken. De menigte vluchtte naar buiten in pan:ek, waarbij velen onder den voet geloopen werden of onder de hoeven der paar den van de Normandische ruiters wer den vertrapt. Alleen Willem, met eeni- ge ridders en de geestelijken bleven in de Westminster Abbey achter en te midden van een kie ne groep edelen in de verlaten ruimte werd de kroon op het hoofd geplaatst van Willem den Veroveraar, die volgens oude kro niekschrijvers voor de eerste maal in zijn leven van hoofd tot voeten trilde. Een andere bloedige gebeurtenis van nog ernstiger ,aard geschiedde bij de kroning van Richard I en leidde tot 'n groot progrom, waarbij de overgroote meerderheid der toen in Londen wo nende Joden vermoord werd. De Joden mochten slechts, -zooals elders in die dagen op het vaste land v,an Midden- Europa, verblijf houden in de hun toe- gew,zen ghetto's. Zij hadden echter een verzoek ingediend om den plechtigen optocht langs den weg van het konin klijk slot naar de Westminster Abbey te mog'en gadestaan. Aanvankelijk werd d,aar geen bezwaar tegen gemaakt, maar op het laatste oogenblik liet Ri chard I, bevreesd voor eventueele toovermacht der Joden, de toestem- m ng intrekken en werd den Joden verboden, zich langs den kroningsweg te scharen. Van geheel anderen, volmaakt on- schuldigen aard is een onbeteekenend voorval bij de kroning van Koningin Victoria, dat echter niet onopgemerkt voorbijging omdat het de buitenwereld die weinig van de jonge Koningin wist, een aardig kijkje gaf op haar karakter. Toen terstond na de kroning de grij ze, 88-jarige Lord Rolle, naar voren trad om de Koning n zijn hulde te be tuigen, gleed hij bij "zijn poging om de beide treden, die naar den trooft leid den, te bestijgen, uit en viel ,aan den voet van den troon neer, zoodat men hem naar zijn bank moest terugdragen Eenige minuten later, nadat de grijsaard zich hersteld had. trad hij opnieuw naar voren om de Koningin zijn hulde ,aan te bieden. Victoria zag het, en weten de hoe streng het protocol bij een ge beurtenis als deze zelfs elke beweging van den gekroonden vorst vaststelt, wendde zij zich tot den Aartsbisschop van Canterbury en vroeg: „Mag ik hem n et tegemoet gaan?" En voordat de prelaat haar nog ge antwoord had was zij opgestaan en daalde de jonge Koningin de beide tre den van den troon af om die den grij zen edelman te besparen. Lord Gren- villp, die 'een uitvoerige beschrijving van de ktoningsplechtighe d heeft ge geven, verklaart daarin, dat „deze daad van hoffelijkheid en vriendelijk heid onder de aanwezigen groote sen satie bracht." Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg. Nellie Wagenaar, piano. (-§-) Voor een goed bezette concert en gehoorzaal heeft de Vereeniging voor Instrumentale Muziek gisteravond een keurig concert gegeven. Het programma bevatte drie bekende meesterwerken: de vijfde symphonie van Dvorak, de „Variations symphoniques" van César Franck en het piano-concert van Grieg. Ze werden alle drie naar de eischen van tamelijk strenge maatstaven uitgevoerd. Zoowel het orkest als de soliste: Nellie Wagenaar uit Amsterdam, hebben zich veelszins onderscheiden. Wat het-orkest betreft, dit het meest in de symphonie van Dvorak. Het lang niet gemakkelijke werk, dat eensdeels aan de orkestleden individueel vrij zwa re technische eischen stelt, vergt an derszins van wege zijn nogal ingewik kelde struktuur vooral van het3e deel een goed ontwikkelde collectieve vaardigheid. De vertolking bewees, dat in beide opzichten de grenzen van het mogelijke geenszins waren overschre den. Wij hebben niet dan de grootste be wondering voor de wel uiterst bekwame leiding van den heer Caro. Om met ma teriaal, dat nu eenmaal de routine van de vakmenschen mist, te presteeren, wat in de vijfde van Dvorak is gepresteerd, moet de dirigent over zeer bijzondere capaciteiten beschikken. De uitvoering viel niet alleen technisch te loven; ook muzikaal overtrof ze verre het peil, dat door de bank orkesten van een omvang en een samenstelling als het Middelburg- sche slechts met de grootste inspanning weten te bereiken. De soliste gaf vooral een uitstekende verklanking van Grieg's (eenige) piano concert. Men verkeerde geen moment in twijfel over de kwaliteit van haar inter pretatie. Het was van begin tot eind als 't ware categorisch: men raakte onmid dellijk in den ban van de „magie" van dit spel. Er waren geen vaag- en half heden; er was iemand aan 't woord in de taal der klanken, klaar en beslist. Nellie Wagenaar beschikt over een benijdenswaardig uitdrukkingsvermogen, dat zich echter nergens op het glibberig pad van een gevaarlijk raffinement be gaf: degelijk, zou men kunnen zeggen. Het orkest begeleidde haar in dit werk knap, al kwam het een enkele maal wat forsch uit den hoek Evenals zulks het geval was geweest in de „variati ons" van Franck En dan even tot schade van het evenwicht, dat juist in de „variations" van zoo subtielen aard is. Men heeft hier niet te doen met „piano met orkestbegeleiding", zooals het programma vermeldde, doch met een symphonisch muziekstuk, waarin de rol len gelijkelijk zijn verdeeld. De vertol king verlegde het zwaartepunt o.i. ech ter wat te veel naar het orkest. Maar verscheiden gedeelten klonken desal niettemin uitstekend en evenals in Dvorak's symphonie bewees de heer Caro opnieuw, dat hij een meesterlijk leider is. Het talrijke publiek heeft het soliste en orkest niet aan bijvalsbetuigingen la ten ontbreken. Aan het slot kwam er aan 't applaus bijna geen einde. WERELDCONFERENTIE VAN PROTESTANTSCHE KERKEN, Te Oxford (Engeland) zal van 12 tot 26 Juli een conferentie van protestant- sche kerken worden gehouden ter be spreking der gemeenschappelijke pro blemen der kerk, gemeenschap en staat. Het voornaamste doel der "besprekin gen van de afgevaardigden van 45 lan den zal zijn, te trachten door samen werking van de christenen van alle lan den, geestelijken zoowel als leeken, tot de vaststelling van een gemeen schappelijk ideaal tegenover de moder ne soc'ale en politieke problemen en de vorming van „cellen" van geloovi- gen, die vastbesloten zijn te werken aan de verwezenlijking van dit ideaal. CONCURRENTIE OP DE VRACHTENMARKT TUSSCHEN ENGELAND EN JAPAN. De Japansche bladen weten te mel den, dat het Britsch-Indische ministe rie v,an handel aan het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken for meel heeft voorgesteld een conferentie te beleggen van Britsche en Japansche reeders tot regeling van de scheepsbe- vrachting. Tevens wordt hierbij ver meld, dat de regeer'ng van Britsch-In- dië zou overwegen ,aan Japansche sche pen het verkeer tusschen Indische ha vens te verbieden. Het vooraanstaande financieele dag blad „Chugai Shimpo" zegt dat de En- gelsch-Japansche concurrentie in scheepsbevrachting den laatsten tijd is verscherpt als gevolg v,an het aanz:en- lijk toegenomen aandeel van Japansche schepen aan het verkeer op Britsch- Indië sinds de regeeringssteun aan de Japansche scheepvaart in werking is getreden. Dientengevolge zegt het blad, nemen op het oogenblik Japansche schepen 70 pet. van de vrachten tus schen het Verre Oosten en Britsch-Indië voor hun rekening. De houding van de Japansche scheepvaartmaatschappijen tegenover de concurrentie, zoo vervolgt het blad, wordt duidelijk aangetoond door haar recente weigering een scheep vaartgedelegeerde t'oe te voege'n aan de Japansche economische missie, wel ke de reis n,aar Engeland aanvaardt. Volgens de „Asahi Sjimboen" is de leider van het tot het ministerie van verkeer behoorende bureau voor de 14e week 1887. Het aantal doleerende broeders wordt te Goes successievelijk minder; men verwacht dat spoedig allen tot een bestaand kerkgenootschap zullen zijn teruggegaan. Een drietal Paaschossen maakten he den een tournée door de stad, op de ge wone wijze met groen en bloemen ge tooid. Twee ervan werden door de wed. Mink alhier gepresenteerd en hadden een zwaarte naar men ons mededeelde, van circa 2924 halve kilo's. In de heden gehouden vergadering van den Raad der gemeente werd de heer jhr, mr. L. Schorer als burgemees ter van Middelburg geinstalleerd. Naar wij vernemen bestaat bij de heeren Gebr. Boudewijnse (alhier (het voornemen een fabriek van electrische gloeilampen op te richten, welke zal staan onder leiding van den heer Johan Boudewijnse en geplaatst zal worden in een der aan genoemde firma behooren de gebouwen in het Armeniaansch Schuitvlot. In de heden gehouden vergadering der Prov. Staten van Zeeland werd in de vacature van mr. C, J. Pické tot lid der Eerste Kamw der Staten Generaal gekozen jhr. mr. J. Roell, oud-lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage en tot lid van Ged. Staten in de vacature van den heer Fransen van de Puue ae neer mr. D. A. Berdeftis van Bèrlekom te Middelburg. Hedenmiddag werd in het nieuw ge stichte tentoonstellingsgebouw in het Schuttershof de Edele Handboog alhier een gedenkteeken onthuld als een wel verdiende hulde aan den heer mr. G. N. de Stoppelaar, deken der confrérie van St. Sebastiaan en stichter van het ge bouw. In de kleine zaal van het Schutters-» hof alhiqr vereenigden zich hedenmid dag de genoodigden ter bijwoning van de opening der derde, door de vereeni ging „Uit het Volk—Voor het Volk" georganiseerde tentoonstelling van schilderijen van levende meesters. In het verslag van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen jwoirdt hulde gebracht aan mej. M. ,de Man voor de goede diensten, die zij het ge nootschap bij de reconstructie van de in het Museum aanwezige fragmenten der Nehalennia-beelden zoo welwillend be wezen heeft. De verwarming der rijtuigen der stoomtram BreskensMaldeghem zal op een geheel nieuwe wijze geschieden en wordt tot op heden in Nederland nog op geen enkele spoorweg- of tramlijn toegepast. Zij geschiedt door middel van stoom, welke, met een drukking van twee atmospheeren, vanuit de locomo tief onder de rijtuigen wordt aange bracht. De verbinding tusschen de ver schillende rijtuigen heeft plaats door middel van gutta-percha buizen. koopvaardij geen voorstander van een conferentie, maar geeft hij er de voor keur aan dat de kwestie door de En gelsche en Japansche reeders onderling besproken wordt, ITALIAANSCHE „OPHELDERING" INZAKE DE VERDRIJVING DER PROTESTANTSCHE ZENDELINGEN. Volgens het Italiaansche persagent schap „Stefani" komt de „Giornale dTtalia" met een uiteenzetting naar aanleiding van de felle protesten der „News Chronicle" tegen de verjaging van zeven Britsche zendelingen uit Abessynië, Het Italiaansche blad verklaart, dat deze verjaging in overeenstemming is met de algemeene wet van zuivering, orde en moreel fatsoen. Het keizerrijit Italië, dat het Abessijnsche volk den vrede heeft beloofd, behoort de orde te handhaven en zijn gebied te zuiveren. Het aarzelt niet alle ongewenschte vreemdelingen te verdrijven, onder wie zich de zendelingen bevinden, die zijn ontmaskerd als agenten van spionnage ELECTRO. De laatste ronde. Clark Gable als de vuistvechter Cain heeft in deze film een rol die aan hem toevertrouwd is. En hij speelt die rol op zn' bekende wijze, dat wil zeggen, impulsief en niet ontbloot van eenige zelfverzekerdheid. Clark Gable heeft niet zooveel variatie in z'n optreden. Maar dat neemt toch niet weg dat hij een verschijning is, die wonderwel past in de omgeving waarin hij wordt neer gezet. Zoo ook hier. Nergens over schrijdt hij de grens van het aanvaard bare. In heel z'n optreden zit vaart en dat temperamentvolle vindt men terug in de film. Daar zit ook gang in. Het tempo waarin de gebeurtenissen zich af spelen correspondeert wonderwel op de heftige en vaak tot een explosie komen de gemoedsaandoeningen van Cain en Mabel. Mabel (Marion Davies) is kellnerin en in een aardige scene wordt vertelt hoe zij dat baantje kwijt raakt, en aan genomen wordt om een hoofdrol te spe len in een revue. Dan krijgen we de merkwaardige kennismaking met Cain en die kennismaking is niet malsch. Zoo erg is het zelfs dat die twee elkaar niet meer kunnen luchten. Beiden staan ze voor het groote evenement van hun le ven. Zij de revue, hij de boksmatch. Ze hebben beiden hun arbeidsveld niet zelf gekozen, en daardoor zijn er innerlijke remmingen die hen niet tot favorieten van het publiek kunnen opvoeren. Een het-niet-nauw-met-de-waarheid- nemende journalist zal dat eens veran deren, en hij fantaseert het bericht, dat Cain en Miabel verliefd zijn op elkaar met het gevolg dat deze twee nog meer op elkaar gebeten raken. Maar voor de reclame is het noodig dat zij het lief desspel voortzetten, hetgeen tot rake tafereelen aanleiding geeft. Cain is niet mis, doch Mabel niet min der. Ze zijn aan elkaar gewaagd. En daardoor vinden ze tenslotte toch den echten weg tot het hart. Wanneer we de blijkbaar onmisbare revuegedeelten buiten beschouwing la ten, al zijn ze in hen soort buitengewoon goed, dan blijft er een sterke speelfilm over, waarin.aardige, vondsten zijn. Met korte, rake beelden wordt de situatie geteekend en al is het dan geen „It hap pened one night" geworden, toch kan over 't algemeen gezegd worden, dat het in dezelfde lijn ligt. CITY. Het groote démasqué. Een van de leukste momenten op een gemaskerd bal is het démasqué. Wan neer de maskers wegvallen, en de vroo- lijke, levenslustige lieden zich weer in hun ware gedaante gaan vertoonen, dan ontstaan veelal verrassende ontmoetin gen. Ook in deze film. Frank (Gustav Fröhlich) een eenvoudige, sympathieke jongeling blijkt na het démasqué te staan tegenover een vroegere geliefde van hem, Maria. Beiden zijn gelukkig elkan der weer te ontmoeten, hoewel de omstandigheden, waaronder dit ge schiedt, niet bepaald aanlokkelijk zijn: Frank staat eenzaam in de wereld, en Maria is ongelukkig gehuwd. Zij vooral heeft op dit gemaskerd bal 'n moeilijke rol te spelen. Ten eerste moet zij haar man respecteeren, dan is er een zekere meneer Duval, die haar hevig het hof maakt en tenslotte Frank, die zijn liefde voor Maria duidelijk blijken laat. Een ingewikkelde geschiëdenis dus om een gelukkig einde te bereiken, waarbij alle partijen tevreden kunnen zijn. De film heeft zulk een einde ook niet kunnen vinden, althans ieder gaat zijns weegs, na spannende verwikkelin gen en romantische situaties. Gekooide jeugd. Deze film begint met het projecteeren van een waarschuwing, dat de gebeur tenissen in de tuchtschool, zooals deze film laat zien, niet betrekking hebben op toestanden in Nederlandsche tucht scholen. Den bioscoopbezoeker zou, dunkt ons, zonder deze waarschuwing toch wel begrepen hebben dat zulk een ruwe en hardvochtige behandeling niet in onze tuchtscholen plaats vindt. Men moet nu weer niet denken, dat de film een aaneenschakeling is van onmen- schelijke en wreede tafereelen. Het is maar een klein gedeelte, waarin het le ven in een Amerikaansche tuchtschool wordt weergegeven. En we zullen maar denken, dat een en ander door de film is aangedikt, want anders moet het er inderdaad veftre van onschuldig toe gaan. Het verhaal van deze film is niet onaardig. Jimmy een wees heeft het volle vertrouwen in een openhartig schijnenden vriend. Deze laatste echter is een dranksmokkelaar en kan bij zijn practijken Jimmy goed gebruiken. Ech ter, reeds spoedig is Jimmy door de po litie gepakt, en daar hij zijn vriend niet verraden wil, wordt Jimmy naar een tuchtschool gestuurd. Na vele avontu ren weet hij te ontvluchten en keert weer bij zijn vriend terug. GRAND THEATER Brandend goud. Deze film behandelt de geschiedenis van een stadje, dat rust op een bodem, die olie moet bevatten. Een jonge, on dernemende man (Gustav Fröhlich), brengt de olie te voorschijn en dan wordt het plaatsje, dat zoo snel uit zijn rust opgeschrikt werd, door een olie koorts bevangen. Gebouwen verrijzen, onbeduidende menschen worden rijk of willen rijk worden. Er gaat eerst 'n golf van geluk over het plaatsje, d,at in een roes schijnt te verkeeren. Maar dan wordt er gemoorden, worden menschen gek, en anderen, door gelukzoekers, ge ruïneerd. Er schijnt meer ellende dan geluk door de olie te komen, en de climax komt als 'n half-waanzinnige (Fritz Kampers) 'n groote hoeveelheid dynamiet tot ontploffing brengt, waar door vrijwel de geheele plaats vernie tigd wordt. Op zeer suggestieve wijze teekent deze film den .stoeren strijd om de olie, en het geheele verdere gebeuren, met inbegrip van 'n tragische liefdesgeschie denis waarin Brigette Horney de ho.ofd- rol speelt. Aan de entourage schijnen geen kosten gespaard te zijn en tot de kleinste rollen toe worden gaaf en met karakter vertolkt. Het resultaat is daar evenredig aan. „Brandend goud" is een grootsche film, die v,an het eerste tot het laatste beeld boeit en de spanning steeds hooger opvoert. De vrouw van een staatsvijand. Deze film toont de tragedie van 'n fatsoenlijke jonge vrouw, w'er echtge noot zich ontmaskerd als een zeer ge vaarlijke misdadiger. (Hoewel de m,an tot levenslang veroordeeld is, en de vrouw. een scheiding verkrijgt, is het drama daarmede voor haar niet afge sloten. Want haar gewezen echtgenoot, die haar aan geen ander gunt, weet op geraffineerde wijze te ontsnappen en zal dan pogen den man van wien zij gesche:den vrouw is gaan houden, te dooden. Hoewel dus de eigenlijke strek king dramatisch is, komen er toch ook aantrekkelijke komische scènes in deze geschiedenis voor. Het spel staat op hoog peil en de geheele intrige :s ver standig opgezet. Zoo is ook deze film van goede kwaliteit en alleen reeds een gang naar het Grand Theater waard. Als geheel een zeer mooi programma! en verdachte zaken of als vertegen woordigers van de gevaarlijke dweep zucht en de godsdienstige versnippering die in de protestantsfche wereld zoo zeer aan den dag treden. •Het blad verklaart verderf dat de moord op de Italiaansche luchtvaartmis sie indertijd te Lekemti geweten moest worden aan de Abessijnsche leerlingen van de Zweedsche protestantsche zen dingsscholen en diezelfde leerlingen een rol hebben gespeeld bij den aanslag te Addis Abeba. Italië heeft het recht en den plicht zijn gebied te zuiveren. De Britsche zendelingen behooren tot de „Bible Churchmens Missionary Socie ty" en het Britsche en buitenlandsche bijbelgenootschap. Eenzelfde houding heeft Italië aangenomen tegenover drie Amerikaansche vrouwen, die behooren tot de „Bible Missionary Society", wel ke, naar men heeft kunnen vaststellen, in eng contact stonden met den Brit- schen kolonel der artillerie Sandford, die militair attaché bij het Britsche ge* zantschap en leider der spionnage te Addis Abeba is geweest, alles volgens de „Giornale dTtalia". Engelsch protest. Reuter verneemt, dat de- Engelsche regeering besloten heeft energieke pro testen in te dienen te Rome betreffende het uit Abessynië zetten van zes Brit sche zendelingen. Dit feit heeft zich kort voor Paschen voorgedaan. Op 24 Maart heeft de Britsche ambassadeur te Rome in verband hiermede de eerste démar che ondernomen. HET BELGISCHE EPISCOPAAT VEROORDEELT HET REXISME. Een gevaar voor land en kerk. De aartsbisschop van Mechelen, kar dinaal Van Roey, verklaart in een com muniqué, dat het Belgische episcopaat de methode en de fundamenteele be ginselen van het rexisme veroordeelt en er van overtuigd is, dat het rexisme een gevaar voor land en kerk vormt. Deze verklaring is te meer belangrijk voor de verkiezingen van Zondag a.s„ daar aan het slot gezegd wordt: „de plicht van ieder trouw katholiek bij de verkiezingen van 11 April is duidelijk en iedere onthouding van stemuitbren- ging moet gelaakt worden". DE SCHOOLSTRIJD IN HET SAARGEBIED. Mgr. Bornewasser, de bisschop van Trier, heeft thans openlijk stelling ge nomen tegen de Duitsche regeering in verband met de door haar gevolgde schoolpolitiek. Te Trier heeft hij in een toespraak tijdens den kerkdienst zijn meening tot uiting gebracht. De „Libre Lorraine" publiceert deze toespraak, welke de Duitsche bladen stilzwijgend voorbijgaan. De bisschop zeide o.m„ dat hij protesttelegrammen had gezonden aan de regeering in Berlijn en aan den te Neustadt verblijf houdenden rijks commissaris en dat hij zijn geheele dos sier zou toezenden aan het ministerie van onderwijs, maar dat hij zich geen groote illusies maakt over het resultaat van zijn stappen. Na den kerkdienst be gaven duizenden inwoners van Trier zich naar het bisschoppelijk paleis, waar zij mgr. Bornewasser toejuichten, een lied aanhieven en uiting gaven aan hun trouw aan het katholieke geloof. Beperking gebruik goud en zilver voor de industrie. In het Wettenblad is een tweetal ver ordeningen verschenen, waarbij het ge bruik van goud voor decoratie van por- qelein en voor tafelserviezen beperkt wordt. De voor 't 'buitenland bestemde productie en de copieën van historische 4»

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6