Dez e Courant DE TELEX INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. „Duitsche partij voor de vrijheid. BELGIE. Het accoord tusschen Rex e. de £S?S£j? VI. Nationalisten. DUITSCHLAND. Een vlugschrift verspreid, waarin stelling wordt ge nomen tegen het bewind van Hitier. FRANKRIJK. ENGELAND. BALKAN SPANJE laere, voorz., J. de Putter en W. Naeije, voor het centraal stembureau: de hee- ren P, de Dobbelaere, J. de Putter, P. Michielsen en W. Naeije, Volksonderwijs Groede-Nieuwvliet. NIEUWVLIET. In het café P. Corne- lis-Luteijn werd Donderdag een verga dering gehouden uitgaande van Volks onderwijs Groede-Nieuwvliet, onder lei ding van den heer Pauw uit Groede. De zaal was matig bezet. Uit het ver slag van den penningmeester bleek, dat een klein bedrag uit de reservekas ge nomen moest worden om de rekening sluitend te maken. De heeren Pauw en P. Brakman, bei den uit Groede, werden als bestuursle den herkozen, terwijl in de plaats van den heer A. Brakman (Nieuwvliet) die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer P. J, Griep alhier. De voorzitter bracht den heer A. Brakman dank. Vele jaren heeft hij de functie van bestuurslid waargeno men. De heer Brakman dankte met een kort woord. Daarna werd door den heer Griep een verslag uitgebracht van de algemee- ne vergadering van Volksonderwijs 1936, gehouden te Rotterdam. Na afloop der vergadering werd als voorzitter gekozen de heer P. J. Griep, daar de heer Pauw wegens lichte onge steldheid deze functie liefst aan een an der overliet. OOSTBURG. Donderdag vergaderde de pl. afdeeling van het „Groene Kruis". Uit het verslag van den secretaris verna men wij, dat tengevolge van de verhoo ging van contributie tot minimaal 2 per jaar, ruim 80 leden geweigerd had den te betalen, ofschoon enkelen op die weigering waren teruggekomen. Den overigen zal opnieuw de quitantie wor den aangeboden, waarna zij bij verdere weigering zullen worden beschouwd als geen leden meer te zijn. De verhooging had niettemin het te kort over een vorig dienstjaar gedekt en zelfs een overschot veroorzaakt van ruim 2. Door de wijkzuster waren afgelegd 2787 ziekenbezoeken, 239 ter zuigelin genbehandeling en 241 bij t.b.c -patiën ten; voor het werk der zuster had de voorzitter een dankwoord. Het magazijn met de daarin aanwezige goederen, waren in uitstekenden staat, waarvoor de magazijnmeester een woord van lof ontving. Het bestuurslid de heer I. van Houte werd herkozen. Het hoofdpunt der agenda was: Be spreking eventueele oprichting wijkge- bouw. De afdeeling bezit een kapitaaltje van nominaal 5000 en nu meende het bestuur, dat dit zou kunnen aangewend worden voor genoemd doel, immers eer lang is toch het feit te wachten, dat □aar een nieuw magazijn zal moeten worden uitgezien. Over het voor en te gen werd langdurig gesproken, maar tot een beslissing is het niet gekomen, daar men liever wacht tot een latere verga dering, waarin de adviseerende genees kundige kan tegenwoordig zijn. Het be stuur zal dan komen met een meer om lijnd plan. DRIEKQEKWERK. Eenige weken geleden is hier ter ste de een Plaatselijk Comité opgericht, dat zich ten doel stelt, het Driehoekwerk ter hand te nemen. Mevrouw Fernhout-Du Marchie van Voorthuijzen heeft zich bereid ver klaard het eere-presidium op zich te nemen. Het Driehoekwerk of wel Ned. Meis jes clubs is zooals de naam al zegt, werk onder meisjes (van 916 jaar of ouder) en naar het embleem der N.M.C. ook Driehoekwerk geheeten. De N.M.C. (zijn aangesloten bij de Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes. Op den elders in dit blad aangekondig' den eersten middag van dit Driehoekwerk zal een en ander over het werk en de werkwijze verteld worden, en zullen de meisjes naar leeftijd in verschillende clubs ingedeeld worden. Eere presidente mevr. M. J. J. Fern- houtDu Marchie van Voorthuijzen Bestuur: mevr. C. P. v. d, Hooff Trap. mevr. M, v. LuijkVan Graft, mevr. E. StrubbeVan Veen; mevr. J, AllewijnAttema; mevr. J. v. d. Hoop Doorschodt; mevr. M. KeilerJaco- busse; mevr. J. de JongBikker. Plaatselijk comité: mevr. C. Berghuijs Veis Hein; mevr. G. v. ErnpelBou- man; mej. J. v. d, Ende; mej. S. Harpe mevr. M. HuizengaBijlenga; mej. P v. d. Plank; mevr. J. SchepsBeuse- kamp, mevr. J. SchoutRisseeuw, mevr. S, v. Voorst VaderVidal de St Germain. handswerklieden BEURS VAN AMSTERDAM. BEUKSTHERMOMETER ZATERDAG kleine ondernemers, en handelaars. Eerste noteering is vorige koers(en); i— h ^et vlugschrift worden de verdere daarachter officieele noteering van he- scherm ng der godsdiensten onafhanke- Denemarken Oblig. 1926-5 102-102% - Unilever lijkheid en onpartijdigheid der rechters, Amsterdam 1934-4% 101%Obl.Marfei vrijheid van gedachte en vrije meemngs- Zeeuws. Hyp. B-4% 100—Amerika Het verkiezingsspektakel (V,an Zee landDegrelle) heeft de laatste dagen uiting, het een en ander opgeleverd, dat voor de Belgen min of meer sensationeel zou zijn. Zooals men weet is er maanden geleden een overeenkomst-van-samen- werki'ng gesloten tusschen Rex en de Vlaamsche nationalisten. De tekst van dit accoord was tot dusver geheim ge houden. Pog'ngen van politieke tegen standers, om er achter te komen, faal den. Volgens geruchten, die van den beginne af de ronde deden, zouden er dingen in opgenomen zijn, welke zoo wel voor Rex als voor de VI. nationa listen maar beter verzwegen konden worden. Nu werd aan het begin dezer week door rexistische sprekers beweerd, dat het accoord heelemaal geen bedenkelij ke dingen bevatten. En veeleer, dat m'nister-president Van Zeeland met den tekst er van in kennis zou zijn ge steld, V,an Zeeland ontkende dit per tinent. Hij had alleen, voor de over eenkomst gesloten werd, een paar maal met den rexistischen senator De Mont over de zaak gesproken. Het fijne er van was hem daarbij echter niet ge openbaard en de totstandkoming had ook voor hem een verrassing betee- kend. Er ontstond een heele heibel over deze ontkenning, waarvan De- grelle's tegenstanders tenslotte handig gebruik wisten te maken, door hem als 't ware te pressen het accoord nu ein delijk te publiceeren. Dit is gister dan gebeurd en in derdaad de kansen van den Rex-le - der zullen er niet door verbeterd wor den. De authentieke tekst is betrekkelijk kort; hij verklaart dat de Rex den hui- digen eenheidsstaat in België wil om vormen in een federalen staat i(een Waalsch en een Vlaamsch deel). De Vlaamsch nat'onalisten keuren dit goed, hetgeen evenwel niet inhoudt, dat zij hun verlangens inzake een Vlaamse h-N ederlandschen staat prijsgeven. De aanhangers van de regeerings- coalitie zien in deze overeenkomst 'n bevestiging van hun campagne, waar'n zij zeiden dat de Vlaamsche nationalis ten nooit hun separatische wenschen hebben prijsgegeven. De tekst van de overeenkomst toont dit nu duidelijk aap: De front'sten wenden den Belgischen federalen slechts aan als een étappe tot de vormng van een „Groot Neder land", dat Nederland, Belgisch Vlaan deren en Fransch-Vlaanderen moet om vatten. De tegenstanders van Degrelle zijn van meening, dat de leider van Rex zich vlak voor den verkiezingsdag in een moeilijke positie heeft geplaatst. Duitsche spion gearresteerd. Te Eupen is een man gearresteerd die ij de annexatie van Eupen en Mal- medy Belg geworden is. Hij zou in dienst der Duitsche geheime staatspolitie ge staan en inlichtingen over Duitsche vluchtelingen in België verstrekt heb ben. EMMABLOEM-COLLECTE. Op 13 April a.s. zal weer de jaarlijk- sche Emma-bloem collecte worden ge houden. Het is voldoende bekend, dat de geheele opbrengst da&rvan ten goe de komt aan Goesche t.b.c.-lijders Waar Goes altijd graag helpt in-de noo den die elders geleden worden, daar willen wel toch eigen inwoners niét ver geten. De collecte wordt dringend aan bevolen. Goes Ds. P. J, Steinz n Uit Berlijn komt het opzienbarende bericht, dat aldaar een op geel papier gedrukt vlugschrift is verspreid, dat als onderteekening draagt: „Duitsche par tij voor de Vrijheid," Het vlugschrift vermeldt: „De Duitsche partij voor de vrijheid is een broeder- schapsbond voor mannen en vrouwen die vastbesloten zijn in hun wil Duitsch- land te dienen en de vrijheid te vero veren. De Duitsche partij voor vrijheid be staat uit mannen en vrouwen uit alle klassen, beroepen en groepeeringen. In hun rijen strijden katholieken, en protestanten, vroegere Duitsch-nationa- len en vroegere socialisten, democra ten en leden der N.S.D.A.P. Hun trots .is de jeugd, die aan de uni versiteit onderwijs wenscht te gemeten om de Duitsche wetenschap en haar goeden naam te ontwikkelen. Deze jeugd wil Duitschland zijn plaats in de wereld laten heroveren, de plaats, welke zij verloor en van dag tot dag meer verliest". Het binnenlandsche doel Het doel der „Duitsche P,artij voor de Vrijheid" bestaat voor het binnen land uit: De strijd tegen de overdrijving van de politiek der autarchie, welke den Duitschen handel ruïjneert, het volk van boter berooft en den boodprijs doet stijgen. De partij strijdt tegen de groote in dustrieefe consortia, wélke te hunnen bate de Du'tsche industrie en het Duit sche bedrijfsleven confiskeeren. De partij eischt „levensruimte" voor de De partij eischt, dat de leiders over eenkomstig het oude Du'tsche recht re kening en verantwoording afleggen aan het volk, dat zij kunnen worden geko zen en afgezet. V Zij eischt voorts ontbieding van den rijksdaö, welke, naar het vlugschrift vermeldt, „bestaat uit gecommandeerde knechten" en verkiezingen om „vrije vertegenwoord'gers" van een vrij „volk" aan te wijzen. De verkiezingen moeten gehouden worden met persvrijheid en vrijheid van vergaderen. De buitenlandsche politiek. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek e'scht de partij: „Vrede met alle volken, een politiek van verzoening met alle staten, in het bijzonder met Frankrijk, Polen en Tsje- cho-Slowakije. Zij eischt dat „men een einde maakt met de hulpverleening aan de Spaansche generaals, die hun woord hebben gebroken en aan d en hatelijken menschenhandel, welke Duit sche zonen zendt naar de woestijnen in Noord-Afrika." Het vlugschrift vervolgt: Wanneer wij dat eischjen gevoelen wij ons volledig eens met vice-admiraal Foerster, met kolonel-generaal Von Fritsch, met dui zenden Du tsche officeren, millioenen Duitsche mannen en vrouwen, die hartstochtelijk vr.agen direct op te hou den met het Spaansche avontuur. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij willen geen n:euwe ineenstorting van ons vaderland, wij willen geen enkel van die ontploff'ngen, waartegen Schacht hardnekkig waarschuwt". Het vlugschrift besluit: „Vrienden, handelt vastberaden maar verstandig. Laat ieder op zijn plaats blijven en in zijn omgeving handelen. De sterkste wapenen in de handen van den vijand zij: leugen, valschhe'd en verraad. Van daag zijn nog weinigen in deze st,ad met ons, maar weldra zullen er honder den zijn en later millioenen. Heil Duitschland." Nog een vlugschrift, In een ander op wit papier gedrukt vlugschrift wordt een directe volk stemming geëischt over de Spaansche kwestie. Goedkoope benzine voor bezoekers der wereldtentoonstelling. De Fransche minister van financiën heeft besloten een korting op den ben zineprijs toe te staan aap automobilisten, die voorzien van een legitimatiebewijs en een douanebewijs van tijdelijken in voer, per auto naar Parijs zullen komen tusschen 1 Mei en 31 October, tijdens den duur der wereldtentoonstelling. De korting zal 60 centimes per liter be dragen, voor een verblijf van minstens 5 dagen en voor hoogstens 600 liter. In 94 uur van Tokio naar Londen. Twee Japansche vliegers hebben gis teren een recordvlucht van Tokio naar Londen volbracht. Maandagmorgen wa ren zij met hun machine, de „Godde lijke wind", uit de Japansche hoofdstad vertrokken, om via China, Britsch In- dië, en Klein-Azië, Europa te bereiken. Nadat de vliegers gistermorgen om 9 uur uit Athene waren vertrokken, arri veerden zij, na een tusschenlanding te Parijs, om half vier te Croydon. Hier mede hadden de Japanners de vlucht van Tokio naar Londen volbracht in 94 uur en 18 minuten. Het toestel is geheel Japansch fabrikaat. PRINS NICOLAAS DOET AFSTAND VAN ZIJN RECHTEN. Officieel wordt te Boekarest mede gedeeld, dat Prins Nicolaas, de broe der van Koning Carol van Roemen afstand heeft gedaan v,an zijn Konin klijke prerogatieven. Men vermoedt, dat Nicolaas naar 't buitenland zal gaan. Deze kwestie is gisteravond in den onder voorzitter schap van Koning Carol bijeengekomen Kroonraad besproken, d e het besluit van Prins Nicolaas heeft goedgekeurd, De oorzaak: het morgandisch huwelijk van den prins. Het agentschap Rador deelt mede, dat in het rapport dat de ministerraad ge richt heeft tot den koning en het com muniqué, dat is gepubliceerd na de zit ting van den kroonraad erop wordt ge- koning den en hetP cmfwyp emfw emfw wezen, dat prins Nicolaas 28 November 1931 in het huwelijk is getreden met me vrouw Joanna Dolete, geboren Dumi tresco, zonder toestemming te hebben ontvangen van den koning. Hierdoor werd de prins dus getroffen door de ge volgen, welke voorzien zijn bij de wet op de particuliere gedragingen van leden van het koninklijk huis. Overeenkomstig deze wet is het huwelijk van den prins niet geldig en bij uitspraak van 7 De cember 1931 verklaarde de rechtbank dan ook, dat geen huwelijk was vol trokken. Bovendien trad artikel 13 van de grondwet in werking, waarbij wordt vastgesteld, dat prinsen van Roemenië, die zonder toestemming van den koning Cities Service Cy. P. 1958 5 52%52% A Pref. Jurgens A 128%128% A Ned. Gist- en Spritusf. 465%—466 A De Schelde N.B, 70%70 C Am, Smelt en Ref. 66%66% A Born. Sum, H.M, 209%1 A Houth. Alberts 113 C Union Pac. Rr. 103%103% C Int. Nickel Cy. 48%48% Ned. 1000-4 101%—101% O. Inde 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 82%82 A Koloniale Bnk. 8180% A N.I. Hbk 1000 168%—166 C Ned. H. M. 1000 i 58%—198 A v. Berkels Pat. 59 C Calvé-Delft 8585 A Philips G. B, afg. 348%346%-49 C Unilever 164%163%-65 C Am. Car Foundry 43—43%-42% C Anaconda Cop. 42%42%-43 C Bethlehem St. 67%—67% -68% C Kennec Copper 42%—43%-43% C U. States St. C. 83%—84%-% C North Am. Cy. 18%19% A Kon. Petr. Mpij. 413%—413-18% C Contin Oil Cy. 31%—32%-% C Phillips Petr. Comp. 40%41% C Shell Union O.C. 23%—23%-% C Tide Water Ass. Oil 14%14%-% A Ned. Scheepv. U. 137%142-44% A H.V. Amsterdam 508405-08 A Java Cult. Mij. 241243 A N.I. Suiker U. 173-174-73 A Deli Batavia 275-270-73 Suiker - Wettig Kouinkl. Philips - Markt Scbepes -- Rubber Tabak - Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 325-324-22 A Senembah 344%331-36 C Baltimore Ohio 2625%-26% C Southern Pac. Cy. 42%42%-% A Southern Rlw. 27%27% A Amst. Rubb. C. 312%314-11 A Deli-Bat. Rubb. 258%263%-61% A Hessa Rubber 270266%-68 A Serbadjadi S.R. 190%—188-90% WISSELKOERSEN. Heden, Gister. Londen 8.94% 8.95 BBerlijn 7345 7350. Parijs 8.20 8 18 Brussel 30.78 30.80 New-York 1.82% 1.83 een huwelijk aangaan, het recht ver liezen deel uit te maken van de konink lijke familie en alle rechten en preroga tieven, welke hieruit voortvloeien, ver liezen. In de hoop, dat de prins alsnog zou afzien van het huwelijk, is de ten uit- voerbrenging hiervan nog uitgesteld, doch de gang van zaken maakte een einde aan deze hoop. In een brief, ge dateerd 2 Maart 1937 heeft de minister president zich namens de regeering tot prins Nicolaas gewend, doch vergeefs. Op 8 April j.l. zond de ministerraad een delegatie, bestaande uit den minister president en vier leden van de regee ring, naar den prins om een laatste be roep te doen op zijn verantwoordelijk heidsgevoel en vaderlandsliefde. Ook deze poging bleef vergeefs en de regee ring besloot de kwestie aan den koning voor te, leggen, met het verzoek de sancties toe te passen, welke zijn voor zien bij artikel veertien van de wet op de daden van de leden der kon. familie. Het rapport is door alle leden van den ministerraad onderteekend. (Roemenië is de laatste jaren op het stuk van morga natische huwelijken goed „bij". Men zal front slechts kleine gevechten geleverd, die geen noemenswaardige verande ringen brachten in de frontiiilies. De correspondent van Havas bij de troepen van Franco verklaarde, dat het succes van de rechtsche troepen in Bis- kaye grootendeels te danken is aan de luchtmacht. Over een front van 100 km waren de vliegtuigen van Franco voort durend in de lucht en onbetwistbaar meester. De vliegtuigen met de infan terie hebben de meest belangrijke stel lingen van de regeering tezamen bezet. De driemotorige vliegtuigen wierpen bommen op eenige huizen, die in ware forten waren herschapen, de verdedigers vluchtten gedemoraliseerd. De infanterie kwam vervolgens in actie en maakte een einde aan den laatsten tegenstand met handgranaten. Op deze wijze werd de sleutel-positie van Durango bezet. Activiteit der regeeringslucht- macht. Een officieel communiqué, dat gister avond te Madrid is verspreid, vermeldt, dat zes vliegtuigen, de bergstellingen Garabitas bij Casa del Campo hebben gebombardeerd tusschen half zeven en tien over zeven. Van tien over zeven tot zich herinneren, dat koning Carol, toen j half acht hebben dertig driemotorige hij nog kroonprins was met een zekere vliegtuigen hetzelfde punt gebombar- mevr. Lupescu het een en ander heeft beleefd.) DE REGEERINGSTROEPEN IN DEN AANVAL BIJ MADRID. Aan het front van Madrid zijn de regeeringstroepen gisteren over een groote breedte overgegaan tot een feilen aanval op de stellingen der opstande lingen. Het regeeringsoffensief strekt zich uit van het Pardo af tot aan Usera, dit is van het Noord-Westen tot het Zuid-Westen. Volgens de mededeelingen van de regeering heeft deze aanval veel succes gehad, vooral in den sector Cara- banchel en in het Casa del Campo. Na verscheiden uren verbeten strijd konden de aanvallende troepen een belangrijke terreinwinst behalen. De verdedigingsraad van Madrid meldt, dat de militietroepen zich meester hebben gemaakt van belangrijke loop- gravenlinies, die den weg van Caraban- chel naar Casa del Campo beheerschen. De aanval, dien de regeeringstroepen overal aan het Madrilleensche front hebben ontketend, vormt een directe bedreiging van den Garabitasberg, die ten Oosten van de Casa del Campo ge legen is, en de universiteitswijk be- heerscht. Na een gevecht, dat twee uren heeft geduurd, hebben de regeeringstroepen veertien huizen aan den weg van Madrid naar Estremadura bezet. Deze huizen moesten worden opgeblazen wegens den verwoeden tegenstand der opstandelin gen. Zij stortten als gevolg daarvan in, waarbij twee compagnies infanterie der opstandelingen werden bedolven. De strijd in Biskaye. Volgens berichten uit Bilbao vertellen buitenlandsche waarnemers, die de ope raties hebben bijgewoond, dat de slag bij Ochandiano een ware slachting is^ ge worden, waarbij de Baskische militie troepen, gebruik makende van hun vol maakte kennis der plaatselijke omstan digheden, belangrijk in het voordeel waren ten opzichte van het leger van generaal Mola, welks verliezen aan zienlijk waren. Geheele treinen vol ge wonden van de opstandelingentroepen zouden naar de Zuidelijke provincies zijn vertrokken, aangezien de ziekenhuizen en lazaretten van Vitoria en San Sebas tian geen patiënten meer koiiden op nemen. Gisteren werden aan het Baskische deerd. Tot kwart over acht werd het zelfde doel door tien tweedekkers uit machinegeweren bestookt. Om acht uur werd de streek ten Zuiden en ten Zuid- Oosten van Garibitas en alle wegen die daarheen leiden, gebombardeerd. Italië zet haar beschuldigingen tegen Frankrijk voort. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de afwezigheid van een gedocumenteerd en rechtstreeksch antwoord van Fransche zijde 48 uur na haar publicatie over troepen en materiaalzendingen de dui delijkste bevestiging is harer gegrond heid. Nadat het blad voor de volgende dagen andere interessante onthullingen aankondigt, voegt het daar aan toe te kunnen melden, dat de linksche zee strijdkrachten in Spanje thans onder bevel staan van Fransche en Russische officieren. Uit Marseille en Oran worden voortdurend meer wapens en munitie naar het linksche Spanje gezonden, al dus het blad. De zendingen zijn thans vijf maal zoo groot als in normale ge vallen. KERK EN SCHOOL. Bij Kon. besluit is benoemd: tot lid van de commissie, aan welke in 19o7 het afnemen van het examen, vermeld in artikel 12 der Hooger-Onderwijswet, is opgedragen: o.a. dr. F, Stutter- heim te Middelburg. krijgt dag-'en nacht uit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt. In Fran; het f teger eerst Fra genoc spele strijd* heeft kunn* h Te Nedei 71/2 de ti ring, Vlet De teren De Ge Wi Va - Va De Do Ge 1 W: 1 SlA Gi liet res Folk* —l; ger- DÉ door jechi Barr chik Tylo geen De ware Pr 1—0 Does —Re 72 Ei List Ei i' Golo difïd* Ei b 2 Sa 1 Van Bep Rott sche den boks strij* zijn, 1 opei jaar Han Duit N.S. Lohi geve b Gi te de gelo het Sas mas kra; deli hou H van E C twe het het den Ho* stoi den kun b I „Ti gel gei Tis ziji wa doi ko vei dei gel noi str ree

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2