GOESCHE COUPANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEE!1BERICÜT. BUITENLAND. NUMMER 83. TWEE BLADEN. VRIJDAG 9 APRIL i937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Leugenpers MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ?»!D-BEVEIA*!>. ZEEUWSCN-VLAANDEREN W.D. FRANKRIJK. POLEN. MIDDFLBUPGSCHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aenvr. -«MM————— Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangealotea bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 7 regels f 2.10. elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rent" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Met drieduims-koppen schrijft de al- gemeene voorzitter der N. S. B, in zijn weekblad „Volk en Vaderland" een ant woord aan den Nederlandschen Jour- nalistenkr ng, welke zich verstout heeft verontwaard g'd te zijn over het feit, dat deze heer de heele Nederlandsche dag bladpers voor een „huisknechten en leu genpers" uitschold. Uit des heeren Musserts antwoord knippen wij enkele regels 1 niet uit het verband om ze te verdraaien, maar omdat we het over hetgeen daar in staat nu juist eens w llen hebben. Ze volgen hier: „Indien hier te lande een vrije onaf hankelijke pers bestond, die tot taak had ons volk eerlijk en naar beste we ten voor te lichten...." (Mussert, 23 Febr. 1937). „Als het systeem de „Hertog Hen drik", een paskwil van een kruiser, een ding dat niet varen en niet meer schieten kan, naar Gibraltar stuurt, wordt d,nn aan den volke kond gedaan dat het respect af dwingt; Ik kan mij niet voorstellen, dat er iemand onder u is, die het bovenstaan de kan weerleggen of ontkennen. Gij weet het even goed als Ik, dat dit alles waar i s." (Mussert in „Volk en Vaderland"), Is dit nu inderdaad alles waar? Ziehier wat wij aan een in het och tendblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant verschenen interview met ko lonel Jolles, den commandant van H. Ms, „Hertog Hendrik" ontleenen: „Na een'ge dagen arriveerde men in de Straat van Gibraltar en d,aar heeft men oogenblikkelijk den convoyeer- dienst opgenomen voor veertien dagen, waarna Hr. Ms, „Java" deze taak over heeft genomen. Het aantal schepen, dat men veyt'g door de gevaarlijke zóne heeft heen- geholpen, bedraagt meer dan dertig. Het is allemaal zeer vlot gegaan.". „Van het convoyeeren door andere mogendheden heeft men niet veel ge merkt, Practisch zijn het alleen Engeland en Nederland, die tha^s daar op zeer doel treffende wij ze de koopvaar dijvloot beschermen.".... „De Hendrik voer op een halven ki lometer achter den koopvaarder aan en geen enkele maal heeft men ook maar den minsten last ondervonden van Spaansche oorlogsschepen of ge wapende treilers. Het spreekt vanzelf, dat op de „Her tog Hendrik" alles steeds gevechtsklaar werd gehouden. Men moest steeds re kening houden met de mogelijkheid van overlast en in dat geval had de „Hen drik" zeker zijn geduchte vuurmonden laten spreken." „Wat de „Hendrik" betreft mag wor den getuigd, dat Het schip zich kranig heeft gehouden." „Er wordt wel eens te spoedig ge zegd, dat een schip niet meer mee ka.n met de moderne schepen, maar men vergeet daarbij, dat het tenslotte zijn gevechtswaarde heeft behouden, dat het zwaar gepantserd is en over z-waar geschut beschikt." Hier staan de stukken tegenover el kaar. Mussert schrijft minachtend over de „Hertog Hendrik" als „een d:ng dat niet varen en niet meer schieten kan" Kolonel Jolles vertelt, dat zijn schip 12 mijl loopt en desnoods 16 halen kan, wat voor het konvooieeren van koop vaarders voldoende is; bovendien is de „Hertog Hendrik" gewapend met 1 ka non van 24 cm zwaar geschut dus 4 van 15 cm en 5 van crn- Moet Mussert zeggen dat „dat ding niet meer sch eten k,an?" Dit is leugenachtige opruiüng naarj ons gevoelen, en anders niets, Maar toch heet de pers, die de waar heid vertelt, de „leugenpers" en vice versa. DE VERKIEZINGEN. Na(ar de regejeringspersdienst meldt, is thans defin tief bepaald, dat het be sluit tot ontbinding der beide Kamers op 17 April a.s. zal worden genomen. Op Dinsdag 20 April vindt cle canddaat- stelling voor de verkiezing' van de Twee de Kamer plaats, terwijl de verkiezing' op Woensdag 26 Mei gehouden wordt. De datum voor de candidaatstelling voor de verkiezing van de Eerste Kamer zal worden bepaald op Maandag 3 Mei 1937 en die van de verkiezing van de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei '37. Indië en de Jamboree. De Nederlandsch Indische posterijen geven twee Jamboree-postzegels uit, met een toeslag ten bate van het fonds voor uitzending van een contingent In dische padvinders naar de Jamboree. Het zijn zegels van 7% en 12% cent, elk met een toeslag van 2% cent; beide zege's kosten dus tezamen 25 cent. Voor zoover de zegels niet op de Ne derlandsche postkantoren te koop wor den gesteld, belast het Indisch Hoofd kwartier zich gaarne met het uitvoeren van bestellingen. OPLEIDING VAN JONGE WERKLOOZE ONDERWIJZERS IN TECHNISCHE RICHTING. De regeeringspersdienst meldt: Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is ingesteld een commiss'e ter bevordering van de opleiding in technische richting v,an jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, aan welke comm'ssie wordt opgedra gen: 1. Na te gaan, wat op dit gebied zou kunnen worden gedaan met betrekking tot: a. de mogelijkheid van plaatsing aan nijverheidsscholen; b. de keuze uit de in aanmerking komende gegadigden; c. de financ'eele regeling. 2, Hem ten spoedigste alle zoodani ge voorstellen te doen als zij voor het aangegeven doel wenschelijk of noo- dig acht. Bepaald is, dat de commissie in den regel haar vergaderingen zal houden te 's-Gravenhag.e, ter 'plaatse, door den voorzitter aan te wijzen. In deze commiss'e zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter ir. G. Hofste de, inspecteur-generaal van het Nij verheidsonderwijs te 's-Gravenhage: tot lid en onder-voorzitter J. J. 't Hart, inspecteur van de onderwijzers opleiding te .Utrecht; tot I'd en secretaris A. C. van Braam Houckgeest, referendaris ,aan het de partement van onderwijs, kunsten en wetenschappen; tot leden L, Koerts, directeur van de middelbare technische school voor bouwkunde te A'msterdam en secreta ris van het bestuur der vereeniging van middelbare technische scholen te Am sterdam, ir. J. N. van der Ley, directeur van de 'middelbare 'technische 'school te Dordrecht, W. Polderman, inspec teur van het nijverheidsonderwijs te 's- Gravenhage; P. Vijn, directeur van de De Ruijterschool te Vlissingen. „Zeelandia" te Rotterdam. In de Schouwburgzaal van Odeon te Rotterdam heeft de zangvereeniging „Zeelandia", onderafdeeling' van de Zeeuwsche Vereen. „Zeelandia", Woens dagavond een feestconcert gegeven. Na de opening door de voorzitster, mej. T. Hempelman hebben de talrijke aanwezigen gezamenlijk het Zeeuwsch Volkslied gezongen, waarna men aan ving met de afwerking van het rijk ge varieerde programma, dat behalve zang en vierhandig pianospel, een blijspel „Arme Rijken" bood. Tot diep in den nacht heeft een ge zellig bal, onder leiding van den heer G. van Herp de aanwezigen bijeengehou den. FINANCIEELE BERICHTEN, RUBBERMAATSCHAPPIJ „TJIBANTJET." Dividend 12 pet. Naar de N.R.C.. verneemt hebben commissarissen der te Middel burg gevestigde Rubbermaatschappij „Tjibantjet" besloten ,aan de a.s, jaar- lijksche vergadering de uitkeer'ng van een dividend van 12 pet. over 1936 voor te stellen (v.j. nihil). De liefde van het kind krijgen de ouders geschonken, maar de liefde van den jongen mensch moeten zij verdie nen. Besmettelijke ziekten. In de week vain 28 Maart tot en met 3 A.pril kwamen in onze provincie 5 ge vallen van roodvonk voor, nl, 2 te Goes en één in ieder der gemeenten Sluis, Vo gelwaarde en Ziarikzee. De Algemeene' Jaarvergadering van het Schoolmuseum te Middelburg zal gehouden wordeh op Zaterdag 29 Mei. Op de morgenvergadering spreekt mej. Schaap te Rotterdam, inspectrice bij het Fröbelonderwijs, over het Fröbelonder wijs Op de middagvergadering zal zoo mo- ge'ijk spreken de bekende vliegenier de heer Viruly over „de Indië-route van de K.L.M." Uitvoering O.K.K. De Chr. gymnastiekvereniging O.K.K. gaf twee uitvoeringen in de Prins van Oranje, 'die beide malen geheel bezet was. Kringbestuur, vertegenwoordigers van zustervereenigingen en andere ge- noodigden woonden de avonden bij. Ook de burgemeester en zijn echtgenoote ga ven van hun belangstelling blijk. De voorz., de heer C. Landman, heette allen welkom, in het bijzonder de genoo- digden en uitte zijn vreugde over de groote belangstelling. Spr. sprak daarbij speciaal ds. Homburg toe, die altijd be- re;a is O.K.K, té steunen. Spr. hoopet dat O.K.K, nog lang op de medewerking van ds. Homburg zou kunnen rekenen. Verder wees spr. op het groote belang, om naast den geest ook het lichaam te verzorgen, waarbij hij echter waar schuwde tegen overdrijving, tegen een uitbuiten van en ten koste van het li chaam. Na de pauze werd nog het woord ge voerd door ds. Homburg, die zeide het een genot te vinden zulk een uitvoering mede te maken, omdat men er geniet van schoonheid in lijn, vorm en kleur. En zulk een uitvoering is ook leerzaam, vooral om het zekere. De gymnasten hebben handen en voeten in hun macht. En als ze niet zeker van zichzelf waren, kwam er van hun oefeningen niets te recht. Spr. haalde daarbij Paulus' woor den aan: „ik loop niet als op het on zekere" en spr. raadde hen aan, zoo heel hun leven met zekerheid te gaan, veerkrachtig naar een bepaald doel, ook op hun weg naar de eeuwigheid, en God te dienen met geheel hun ziel. Het tamboers- en pijperkorps „Jubal" opende den avond en gaf aan het slot nog eenige nummers goede muziek. Het bleek ons, dat „Jubal" langzaam maar zeker op weg is om een korps van beteekenis te worden. Men waagt zich aan steeds moeilijker nummers en be schikt ook over uitgebreider materiaal. Zoo werd het niet gemakkelijke „De Hertenjacht" van D. Hol zeer verdien stelijk vertolkt. Ook „Hoek van Hol land" van Scheurkogel, werd keurig uit gevoerd. Het omvangrijke gymnastenmateriaal gaf eveneens iets ten beste, dat de moei te waard was om te volgen. We denken b.v. aan de keurige vrije oefeningen van de meisjes B en C, de pittige en gave staafoefening van de heeren, het zeer goede brugwerk van de dames, en ook de heeren gaven aan de 'nooge brug goe de gymnastiek te zien. Eveneens bleken de heeren aan het rek vooruit te gaan. Gaaf en vlot werk was er bij. Een nieuw nummertje was het werken met een grooten ring, van pl.m. 3 m doorsnede, door de jongens B. Ze gaven hun oefe ningen op aantrekkelijke wijze ten beste. Mede was een groote aantrekkelijkheid, dat enkele nummers extra aangekleed waren. We noemen hiervan het keurige Tiroler-reidansje van de meisjes A, het poppenspel van de meisjes D, en vooral ook de vrije oefening Czardas van de dames. Ze waren daarbij gelaarsd en ge rokt als kozakken en er zat pit en char me in de vlotte oefening. Deze oefening karakteriseerde als 't ware de geheele uitvoering, ook deze was vlot, pittig en vol charme. Een avond, waarop bestuur en directeuren, de heeren K. Kooy en J. H. Bakker, met voldoening kunnen terugzien! De 5de Nijtengo. Naar ons door het secretariaat van „Nijtengo V" wordt medegedeeld, is reeds een groot gedeelte van de plaats- ru mte in het „Schuttershof" voor de op handen zijnde tentoonstelling van 310 Juli verhuurd. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling, evenals de vorige, succes brengen. BRAND. Hedennacht moest de brandweer uit rukken voor een brand in het boven huis op den hoek van de Walstraat en de Nieuwstraat boven den winkel van gebr. Bischoff. Met twee stralen kon het vuur tot een paar kleine kamertjes worden "be perkt. ARNEMUIDEN. Dat het op iniatief van de wijkverpleegster A. P. A. van der Klooster gesticht fondsje zeer nuttig werk verricht bewijst wel het in 1936 bereikte resultaat In dat jaar werden aan een 12 tal gezinnen 1088 liters melk en 616 eieren verstrekt. Het verstrekte werd betaald uit de opbrengst van een collecte welke f 110 opleverde. Een woord van dank voor zuster Van der Klooster is voor dit liefde-werk zeker op zijn plaats, ARNEMUIDEN. De collecte voor „Jong Holland snakt naar werk" heeft in deze gemeente opgebracht f 89. KAPELLE. De vereeniging „Liefda digheid naar Vermogen" kwam in alge meene ledenvergadering in het lokaal Obadja onder voorzitterschap van dr. J. D. Schmidt hijeen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging 303 leden telt, 14 meer dan een jaar tevoren. Van het verplegingsmateriaal werd druk gebruik gemaakt, aangeschaft en vernieuwd werd tot een bedrag van f 79. De penningmeester deed rekening en verantwoording over gehouden beheer. Ingeteerd was over 1936 f 23. Met het kassaldo van vorige jaren is het totaal bezit f 299, Aan zieken en herstellenden werd uitgereikt 248 1. melk. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd weder te voteeren voor 1937 aan de ver. wijkverpleging f 50. Als afgevaardigde werd benoemd om de vereen'gfng te vertegenwoordigen de hr. J. van Wingen. Besloten werd tot aan schaffing van een luchtbed en verdere verplegingsartikelen tot een bedrag van f 57, Ook werd besloten tot reglementswijzi ging: inplaats van 18 jaar als leeftijd voor inwonende zoons is thans 21 ge steld om lid der vereeniging te worden, De dienstboden zijn verplicht zelfstan dig lid te worden willen zij iets van de vereeniging betrekken. WEMELDINGE. Van Donderdag 15 April af tot en met Zaterdag' 17 April wordt alhier door de afdeeling Wemel- dinge van het Ned. Bijbelgenootschap 'n bijbel-tentoonstelling gehouden in de oude bewaarschool Donderdag vindt in de Vrije Evang. Kerk een „bijbelavond" plaats waar als sprekers zullen optreden ds. De Bruijn, Ned. Herv. predikant, ds. M. P. van Dijk, geref. predikant en ds. P, Werges, Vrijz. evangelisch predikant, allen alhier. Burgemeester Keijzer zal de tentoonstelling openen. WEMELDINGE. De afdeeling Wemel- dinge, van de vereeniging tot verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, al hier, is op voorstel van het bestuur der afdeeling ontbonden. De jvoornaamst'e reden der ontbinding', is dat de werk zaamheden aan het kanaal thans zoover gevorderd zijn. dat het voortbestaan van de afdeeling geen reden meer heeft. WEMELDINGE. In de Donderdag ge houden vergadering van de Oranjever- eeniging is besloten om op 30 April en 1 Mei a.s. een groot Oranjefeest Te hou den. Het feest zal den avond daarvoor worden ingeluid met een wijdingsdienst in de Ned. Herv. kerk. Het voorloonig programma hebben wij indertijd gelijk met de voorloopige data reeds vermeld. BRESKENS. In het lokaal „Weijk- man" gaf de athletiekvereeniging V.M. S.V. haar derde jaarlijksche uitvoering. De voorzitter, de heer R. v. Quekel- berghe, heette de aanwezigen welkom Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, in het Zuiden wel licht toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrok ken, tijdelijk regen, aanvankelijk iets zachter, •r Vr, 9 April. Zon op: 5 h 19; onder: 18.46; Licht op 19 h 16. Maan op: 4 h 07; onder: 16 h 53. N. M,: 11 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 9 12.14 6.19 18.30 Za. 10 0.26 12.54 6.58 19.08 Zo. 11 1.00 13.28 7.39 19.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Vr. 9 1.33 13.57 7.15 19.40 Za. 10 2.18 14.44 7.55 20.16 Zo. 11 2.58 15.26 8.34 20.52 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) waarna met de afwerking van het pro gramma werd begonnen, Onder de be kwame leid.ng van den oefenmeester den heer T. den Exter werden de diverse vrije- ring. en rekoefeningen zoowel door andere leden als adspiranten op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. In vergelijking met vorige jaren viel een flinke vooruitgang waar te nemen. De heer Van Quekelberghe wekte in zijn slotwoord allen zoowel leden als donateurs op de vereeniging te blijven steunen, opdat het doel der vereeniging nl. de sport hoog te houden, ten volle uitgevoerd zal kunnen worden. WATERLANDKERKJE. De verkoop van het Emmabloempje heeft alhier 10 opgebracht. HEEFT OTTO VAN HARSBURG EEN ONTMOETING GEHAD MET OTTO STRASSER? De „Daily Herald" meldt uit Brussel dat aartshertog Otto van Habsburg een ontmoeting heeft gehad met den voor- maligen Duitschen hationaal.-socialist Otto Strasser, een van Hitler's bitterste vijanden en leider van het anti-nati- onaal-socialistische „Zwarte Front" te Praag. Het initiatief tot deze 'ontmoeting was uitgegaan van aartshertog Otto, die zich van den steun van Strasser wil ver zekeren om de toch reeds krachtige monarchistische propaganda in Oosten rijk nog te versterken. De Oostenrijksche nationaal-socialis- ten, die vreezen dat een restauratie der monarchie het einde zal beteekenen van de hoop op vereeniging met Duitschland, zijn felle tegenstanders van Otto van Habsburg. De aartshertog heeft dan ook het oog laten vallen op Strasser als den man, die het meest in aanmerking komt om hem tegen hen te helpen. Bij hun geheim gehouden ontmoeting heeft aartshertog Ötto aan Strasser te kennen gegeven, dat hij geen vertrou wen meer stelde in den adel om zijn terugkeer te bewerkstelligen. Een mo derne monarchie moet z.i. den steun hebben van de Oostenrijksche arbeiders en boeren. De gevolgen van een staking. De vereeniging van doktoren te Lyon overweegt in overleg met een aantal ge zinnen, waarvan leden verpleegd wer den in een ziekenhuis, dat door een staking van electriciens en andere ar beiders werd getroffen, een actie in te stellen tegen de bonden van arbeiders in het electriciteitsbedrijf, „Het is maar goed, dat de arbeiders het werk zoo spoedig mogelijk hervat hebben, aldus verklaarde Herriot, de burgemeester van Lyon. In sommige zie kenhuizen was het niet mogelijk te ope- reeren en zuigelingen in kunstmatige in- cubatoren zouden gestorven zijn, indien de stroom og langer afgesloten was ge weest." Polen heeft ruim 34 millioen inwoners. Blijkens de jongste cijfers van het cen trale bureau voor de statistiek over het jaar 1936 telde Polen op 1 Januari j.l. 34.221.000 inwoners. Sedert de laatste

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1