IBIS SUA1 A. S. F. KORRELS N.1I. AMSÏERDAMSCHE SUPERFOSFAAIFABRIEK, UTRECHT tobbe f ma tin lekker... man! Bestel nog heden! REÖHTSZAKEN. IN ZEELANDg MIDDELBURGSCHE LAATSTE BERICHTEN. COURANT DE INTOCHT VAN HET PRINSELIJK PAAR TE SOEST. Prins Bernhard geïnstalleerd in den Raad van State. DE GRONDWETSHERZIENING DOOR DE EERSTE KAMER AANGENOMEN. ,)Mussert is groot en Van Ves- sem is zijn profeet". UITVAARTDIENST VOOR DEN BELGISCHEN GEZANT. BOTERNOTEERING. de bemesting uit te stellen, dan brengen A. S. F. KORRELS than* uitkomst. kunnen ook nü nog met succes uitgestrooid worden Inl. en brochures bij Uw leverancier en bij de fabrikante'; DE BEMANNING VAN DE „ANDRA" AAN BOORD VAN DEN SPAANSCHEN KRUISER? ONTVANGEN BOEKEN, Wat vliegt daar door dr, W, H, van Dobben, Er naast. SCHAKEN. Keres wint van Aljechin, Afloop aanbestedingen en verkoopingen, «Ei i. FINANCIEELE BERICHTEN. N.V. Hendrikse Co.'s Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg. Goes. MARKTBERICHTEN. 474STE STAATSLOTERIJ. VOOR DE RIJP Rookt IBiS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med, De intocht van het prinselijk paar te Soest zal, in overleg met den secretaris van H.K.H. Prinses Juliana, baron Baud, op Donderdag 15 April, den dag dus vol gende op dien waarop de intocht in Baarn plaats vindt, geschieden. Het feestprogramma, dat ter goedkeu ring aan het prinselijk paar zal worden voorgelegd, is in groote lijnen als volgt vastgesteld: Het prinselijk paar zal zijn intocht in een a la daumont bespannen karos, wel ke door H.M. de Koningin hiervoor wordt afgestaan, met aan weerszijden een or donnans-officier te paard. Hierna volgen twee rijtuigen met twee paarden be spannen, waarin de leden van de hof houding zullen plaats nemen, terwijl aan het rijtuig van het prinselijk paar een met twee paarden bespannen rijtuig, waarin de burgemeester van Soest is gezeten, zal voorafgaan. Bij het raadhuis zal halt worden gehouden. Hier zullen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard door tweehonderd schoolkin deren worden toegezongen. De burge meester spreekt hier een welkomstrede uit. Des avonds zal in het rosarium, te genover het raadhuis, een concert wor den gegeven, na afloop waarvan een groot vuurwerk wordt afgestoken. Ook Vrijdag en Zaterdag, volgende op den dag van den intocht, zal het in Soest volop feest zijn. Zaterdagavond zullen tenslotte de festiviteiten besloten wor den met een grootsche fakkeloptocht. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag om 2 uur in een buitengewone zitting van den Raad van State Z.K.H. Prins Bernhard, wien, zooals men weet, zit ting in dat college is verleend, geïnstal leerd. Om kwart voor twee vertrokken de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard uit het paleis „Huis ten Bosch" om zich per auto naar het ge bouw van den Raad van State aan het Binnenhof te begeven. Prins Bernhard droeg voor deze plechtigheid het uniform van ritmeester bij de blauwe huzaren. Er bestond van de zijde van het pu bliek groote belangstelling. Talrijke per sonen stonden voor het paleis en bij het hek om de vorstelijke personen bij het vertrek toe te juichen. Via den Be- zuidenhoutscheweg werd naar het Bin nenhof gereden. Hoewel het uur van installatie niet van tevoren bekend was gemaakt, wa rren er toch een paar honderd belang stellenden op het Binnenhof verzameld. De politie zorgde ervoor, dat zij op ge- ruimen afstand van den ingang van het gebouw verwijderd bleven. De Koningin stapte het eerste uit. H. M. was in een grijzen mantel gekleed en droeg een groenen hoed. De Prinses was in het bruin fluweel gekleed. Aan den ingang van het gebouw wer den de vorstelijke personen ontvangen door den vice-president jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, staatsraad C. J, Hasselman en den secretaris, jhr, mr. dr. J. D, H. de Beaufort. Nadat de Koningin, de Prinses en de Prins waren binnengeleid en de leden en ambtenaren van den Raad hadden begroet, heeft de Koningin de vergade ring geopend en aan den secretaris ver zocht voorlezing te willen doen van het koninklijk besluit van 6 Januari 1937, no. 3. Hare Majesteit heeft daarop met een rede Prins Bernhard in het hooge col lege geïnstalleerd. Nadat deze rede door den Prins was beantwoord geworden, heeft de vice- president in een toespraak Hare Ma jesteit bedankt voor het voorrecht, dat hoogst dezelve deze buitengewone ver gadering heeft willen vooruitten, en Prins Bernhard naftens de leden wel kom geheeten Tn het college. Hare Majesteit heeft daarop de ver gadering geslóten. De Eerste Kamer heeft heden reeds het wetsontwerp tot wijziging van ver schillende bepalingen der grondwet af gehandeld. De min ster van binnenlandsche za ken, de heer De Wilde, beantwoord de in een krachtige rede de verschillende opmerkingen gisteren gemaakt. In de grondwet mag' ook niet teveel staan, aldus spr. Sociale regelen hangen dikwijls van tijdsomstand gheden af. De grondwet mag geen sta-in-den-weg zijn voor den groei van het maatschappelijk leven. Het betoog van den heer Van' Vessem was eigenlijk een disqualificatie van de bedoelingen der regeering. Hij zei dat alles tegen de n.s.b. ging. Doch de re geering' steunt niet op bajonetten, maar op het volk, ook op haar tegenstanders, Spr. begreep ook het woord demo-libe raal. eigenlijk niet. De hr. Van Vessem (n.s.b.): De heer Wende'aar wel. De minister: D e is niet in ons midden De verkiezingen zullen hier in volle vrijheid kunnen plaats hebben. Spr waarschuwde den heer Van Vessem, voorzichtig te zijn. Als hij zijn zin kreeg, zou er wel eens vrees voor bajonetten kunnen komen. De grondwet van den heer Van Vessem d e naliet te zeggen hoe hij de grondwet zou maken zou slechts één artikel bevatten: Mussert is groot en Van Vessem is zijn profeet, (vroolijkheid). Het is verre van mij, aldus verklaarde de min ster verder o.m., kleine partijen te knauwen. Trouwens, al wat levens vatbaar is, is niet te vernietigen door een artikeltje in de grondwet. Spr. verwacht, dat de bepaling be treffende de revolutionnaire vertegen woordigers weinig of nooit gebruikt zal worden. De Staten-Generaal moeten een afspiegeling zijn van ons volk, doch op legale basis. Anders raakt men den hart ader van het parlementaire stelsel. Voor komen moet worden dat het parlement, waar het in gevaar verkeert, naar be neden wordt gehaald; ook de sociaal democraten behooren dit te begrijpen, Het statuut der Staten-Generaal is de legaliteit; wie dat niet erkent, moest er niet willen toetreden. De bepaling is vooral gericht tegen de communisten Als de heer Van Vessem er tegen is, be- teekent dit dan, dat hij ook langs on wettigen weg zijn doel wil bereiken? Na re- en dupliek, waarbij eenige hi lariteit werd verwekt door het optreden van den heer Van Vessem, heeft de Eer ste Kamer achtereenvolgens de verschil lende grondwetswijzigingen aangenomen De pauselijke internuntius monseig neur Paolo Giobbe heeft heden in de kerk van de H. Antonius en Lodewijk (de Boschkantkerk) te Den Haag een plechtige requiemmis gecelebreerd voor de zièlerust van den heer Ch. Maskens, den ontslapen Belgischen gezant. Voor het kerkgebouw was een eere- wacht, bestaande uit honderd man schappen van het 2e regiment huzaren opgesteld, welke onder leiding van rit meester De Kruyff stond. De kist met het stoffelijk omhulsel van den overleden diplomaat was voor het priesterkoor op een katafalk ge plaatst en werd gedekt door 'de Belgi sche vlag. Op het vlaggedoek waren de degen en de steek van den gezant ge legd en op een kussen waren de deco raties van den overledene bevestigd. Er was een schat van bloemen. Als vertegenwoordigers van de Ko ningin woonden baron Van Harden- broek tot Hardenbroek, grootofficier van H.M. en majoor Phaff, adjudant van H. M. de plechtigheid bij. Onder de tal rijke autoriteiten bevonden zich verder o.a. de ministers Colijn, Van Schaik, Slotemaker de Bruïne, Gelissen en Van Lidth de Jeude. Ook 't corps diploma tique was in grooten getale aanwezig. De plechtigheid duurde ruim een uur en maakte grooten indruk. Nadat het grootste deel van het pu bliek de kerk verlaten had, werd de kist uitgedragen en in een lijkwagen geplaatst. Op het lijkkleed werden ge legd de eereteekenen van den ontsla pene, benevens diens sabel en steek. Behalve eenige takken orchideeën was de krans van H. M. de Koningin het eenige bloemstuk, dat op de kist werd gelegd. Als volgrijtuig reed achter den lijk wagen mede de groote auto van den ge zant, waarin zich bevonden mevrouw Maskens met haar zoon en een zuster van den overledene, gravin Delia Faille de Levercghem, die grootmeesteres is van het huis van Koningin Elisabeth. De overige familieleden gingen niet mede met den kleinen stoet, die vervol gens naar Brussel reed, waar het stof felijk overschot opgebaard zal worden in de kerk van Notre Dame des Sablons -'v.-.-.. A V De commissienoteering voor Neder- landsche boter is heden vastgesteld op 0.65 per kg. iBiïShmr~ --M- L\ r-'l i J;; -v.-: v;-:, T - -i rr J:;! ,,5;?0S -, - 3' f - Uit Amsterdam wordt gemeld: Naar wij vernemen, bestaat de mogelijkheid, dat de bemanning van het stoomschip „Andra", hetwelk, onder Panameesche vlag varend, bij het verlaten van de ha ven van Bilbao, door den rechtschen kruiseh „Almirante Cervera" tot zinken is gebracht, door dezen kruiser aan boord is genomen. De kapitein van een der andere sche pen van de reederij, de „Auton", welk schip Dinsdagavond van Bilbao was vertrokken, heeft nl. aan zijn reederij getelegrafeerd, dat hij in de te Bilbao verschijnende nieuwsbladen had gele zen, dat de „Andra" Zondag jl. tot zin ken was gebracht. Volgens het telegram heeït hij daarop informaties ingewon nen, waaruit zoup zijn gebleken, dat de opvarenden van de „Andra" zich in een sloep hadden begeven. Dit feit wettigt de veronderstelling, dat de bemanning aan boord van den kruiser is genomen, hoewel dit op het oogenblik niet met ze kerheid kan worden medegedeeld. Hoe veel Nederlanders zich, tóen de „An dra" in d engrond werd geschoten, aan boord hebben bevonden, staat nog steeds niet vast. Wel is het een feit, dat indertijd voor dit schip dat oor spronkelijk aan de N.V. Van Driel te Rotterdam behoord heeft, waarna het, met verandering van naam, naar Enge land verkocht en onder Panameesche vlag werd gebracht, zeventien Neder landers zijn gemonsterd. jOf van deze Nederlandsche opvarenden later een aantal is afgelost of weggeloopen, is -hier ter stede niet bekend. Het schip,, dat in slechten staat verkeerde, was, toen het door den kruiser werd aange houden, niet geladen. De vorige week was het te Bilbao aangekomen met een groote lading levensmiddelen voor de Baskische regeering. (Ongecorrigeerd). Zijn moeder geslagen en beroofd. Het gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde heden den 27-jarigen E. S„ te Stadskanaal, overeenkomsttig den eisch, met aftrek van voorarrest tot zes jaar gevangenisstraf, wegens dief stal voorafgegaan door geweldüleging. De Groninger rechtbank had S. tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verd. heeft op 23 December van het vorig jaar Ter Apel zijn oude moe der een beurs met f 4 ontstolen, nadat hij haar eerst met een hamer eenige slagen op het hoofd had toegebracht, waardoor zij ernstig gewond werd. S. beweerde, door den honger gedreven, tot deze laffe daad te zijn gekomen. Zooals van den leider van het Vo geltrekstation Texel te verwachten was, is dit zakboek bestemd om gebruikt te worden door den natuurliefhebber, die met den kijker gewapend de vogels in hun volle vrijheid wil bespieden en hun identiteit vaststellen. Zeer terecht merkt de schrijver in zijn inleiding op, dat men niet moet denken met dit boekje in de hand dadelijk alle vogels „thuis te kunnen brengen". Hiervoor is jarenlange oefening noodig, maar juist bij die oefening zal het raadplegen van het boekje veel gemak opleveren. Behalve veldkenmerken en ruim 300 gekleurde en ongekleurde afbeeldingen bevat het boekje het een en ander om trent vogeltrek, rui en vogelgeluiden, terwijl een systematische lijst van ge slachten, gerangschikt in 46 typen, het opzoeken van den naam van een waar genomen vogel vergemakkelijkt. „Rusland technisch bekeken", door ingenieur Jan Spaander, geillustreerd. Verschenen bij de uitgevers Valkhof f en Co. te Amersfoort. Er is in onze provincie een pamfletje verspreid van de Nedernazibeweging, 't welk zich in hoofdzaak tegen de Libe rale Staatspartij en den Vrijz'nnig De- mocratischen Bond richt. Met belangstelling zullen wij afwach ten of deze twee politieke groepen, wier spreekbuis noch politieke lajforgaan wij z ij n, 't antwoord op den daarin voor komenden aanval schuld'g zullen blijven of niet. De aanklacht tegen ons blad in dat pamflet, als zouden wij „geen middel on gebruikt laten om de N.S.B, te belaste ren en verdacht te maken" en „laster en smaad...... over de N.S.B. versprei den", moeten wij echter, wijl zij allen grond mist van de hand wijzen. Wij zijn er in 't geheel niet op uit, de N.S.B. verdacht te maken en te belas teren: wij bestrijden deze poli tieke r'chting slechts met dé onzes in ziens noodzakelijke, en door haar zelve uitgelokte, scherpte, omdat wij in het veldwinnen van hét, in zijn politieke strijdmethoden niets-ontziende, Musser- tian'sme een ramp voor het Nederland sche volk zouden zien. Misschien vindt de N.S.B. in Zeeland die bestrijding niet leuk. Maar dat kunnen wij niet helpen: vooralsnog is het 'n Nederland nog ge oorloofd voor zijn oprechte, door geen spreekbuizen ingeblazen, politieke over tuiging uit te komen zonder in een' Na zi- of Tsjekakelder afgetuigd te worden. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de 7e ronde van het tournooi te Mar gate luidden: KeresAljechin 10; Vera Menchik Thomas 10; AlexanderBuerger 10; FoltysFine 01; Milner Barry Tylor 10. Keres heeft de leiding met 6 A punt, gevolgd door Fine met 6 punten. Daarfta komen Aljechin, Foltys, Vera Menchik en Milner Barry ieder met 4 punten. De uitslagen in de reservegroepen wa ren: KleinPrins 10; LandauMorry 10; Borman HansenScheffer 10; Van DoesburgVan Seters 10; Schelf houtSnowden V2V2. In groep A heeft Klein de leiding met 6 punten uit 7; in groep B Landau met 5 A punt uit 7. In groep C staan Mieses en Sacconi aan den kop met ieder 5 A punt, gevolgd door Van Seters en Schelfhout ieder met 4 punten. Het bestuur van den Polder Wal cheren te Middelburg heeft heden aan- cesteed de uitvoering van werken aan de zeewer ngen in twee perceelen. Eerste perceel. Zuidwatering: raming f 5850, tweede perceel W'estwatering raming f 7200. Inschrijvers eerste perceel: P. Dekker, Veere f 6245; P. J. de Bourgraaf, We- meldinge f 6090; L. J, Dekker, Veere f 6036; C. v. d. Klippe, Vlissingen f 5997; Iz. la Gasse en Zoon, Koude- kerke f 5890; A. A. de Wilde, M'ddel- burg f 5844; J. Lindenberg Czn., We- meldinge f 5770; en A. Mol, Hendrik Ido Ambacht f 5222. Tweede perceel: L. J. Dekker f 8000; P. Dekker f 7890; L, P:. Korstanje, We- meldinge f 7620; Iz. Lagasse f 7585; P. J. de Bourgraaf f 7230; J. Lindenberg f 7160; C. v. d. Klippe f 7089; A, A. de Wilde f 6980 en A. Mol f 6488. Massa: A. Mol f 11600. (Adv.) Woensdag werd ten overstaan van notaris J, C. Kram te W e m e 1 d i n- g e in het openbaar verkocht, een woonhuis met schuur, warenhu s met het erfpachtsrecht van den grond waar op een en ,ander is gesticht en den daarbij behoorenden tuingrond, aan het Kanaal, groot 21 a 47 ca. Kooper Abr. de Schipper Jz. voor f 1800. De Rijkswaterstaat heeft gister te Utrecht in zijn bureau aldaar in het openbaar aanbesteed het maken van. den onderbouw van twee bruggen over het Amsterdam Rijnkanaal in de ge meenten Oudenrijn en Jutphaas, als be- hoorende tot de scheepvaartverbinding Amsterdam met den Boven-Rijn. Ingeko men waren 42 inschrijvingsbiljetten. De raming bedroeg 89.450. Laagste inschrijver A. Dubben en Hees te Utrecht voor 81.300. Hoogste inschrijver Zoetemeer te Brielle voor 98.500. O.m. schreef nog in: A. v. Straaten te Hansweert 93.800; C. Schippers te Vlissingen f 83.780; J. Dekker te Vee re 88.000. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Hendrikse Co.'s Bankiers- en effectenkantoor te Middel burg zijn de balans en verlies-'en winst rekening over 1936, sluitende met een netto-winstcijfer van 68.147 goedge keurd. Het verslag maakt melding van een gestadige uitbreiding van zaken en bleef de vennootschap voor ieder verlies ge spaard. De geheele winst werd in het bedrijf gehouden doordat ze werd bestemd voor afschrijvingen op gebouwen én re serveeringen. BURGELIJKEN STAND. Getrouwd: E. v. Hoorn jm. 49 j. en T. B, de Sitter jd. 40 j. Bevallen: J. Sinke geb. Strijd d. Overleden: H. de Schipper 31 j. echt- gen. J. Burger te Kloetinge. (D.Z.) Middelburg, 8 April. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering): Boter f 0,72)4, Eieren f 2.65, Eendeieren ';f 2,75, Ganseieren f 8, Kalkoeneieren f 5.50. Aangevoerd door handelaren: Boter f 0.71, Kipeieren f 2.65, Eendeieren f 2.75. Particuliere prijs van den marktzetter van de Z.L.M.: Boter f 0.80, Kipeieren f 3.65. Eendeieren f 3.75. Idem handel: Boter f 0.82, Kipeieren f 3.55, oendeieren f 3.55, Ganseieren f 10. Middelburg, 8 April. Op de eier- veiling waren heden aangevoerd 40.000 stuks. Witte kipjpeneieren: 5254 kg f 2.30, 54—58 kg f 2.59, 58—60 kg f 2.67—2 80, 60—62 kg f 2.84—2.91. 62—64 kg f 2.99, 64—66 kg f 3.12. Bruine: 5658 kg f 2.61, 5860 kg f 2.76, 60—62 kg f 2.86, 62—64 f 2.88. Eendeneieren f 2.76, Ganzeneieren f 8.70—9.70, Middelburg, 8 April. Op de graan markt was de aanvoer gering. Schokkers 1416, groene erwten 8.509.50, lange bruine boonen 810, ronde bruine boonen 89, witte boonen 15—17.50. 2de klasse, 3de lijst. Trekking van Woensdag 7 April PRIJZEN VAN: f 400 2708. f 100 5675. PRIJZEN VAN f 30. 5434 16491 19836

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3