Net prinselijk paar van de huwelijksreis terug. ZEELAND. NUMMER 81. TWEE BLADEN. WOENSDAG 7 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. Hartelijke begroeting, overal waar het jonge paar herkend werd. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. WEERBERICHT» Dan is U ook vóór een Vreedzame Regeling der wereldorde en samen werking der Volkeren TH0LEN. I tfrovmciHW MIDDELBUBGSCHE COURANT Da, Mch Wi Ot Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- icbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per wartaal Week-abonn. in Middelburg en oes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. i/'\ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ss* GOESCHE COURANT Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangeslotem by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 1 1 2.10, elk* r. m. 30 et. Rubrieè ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels. 4 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me' „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Gisteravond te ongeveer kwart voor acht zijn Prinses Juliana en Prins Bern- hard per auto in Den Haag terugge keerd van hun buitenlandsche reis. Het prinselijk paar begaf zich naar het Huis ten Bosch, waar zij door H. M. de Ko ningin werden opgewacht en verwel komd. Was het tot in den laten namiddag ten eenen male onmogelijk te ontdek ken hoe laat en waar het prinselijk paar de Nederlandsche grens hadden over schreden, omdat men het in de residen tie zelf niet wist en zij, die het wel wis ten, absoluut niets wenschten mee te deelen, het vermoeden, dat Prinses Ju liana en Prins Bernhard tegen een uur of zes Dordrecht zouden passeeren, werd in den loop van den dag steeds sterker. Ook aan den Maasoever, in Dordrecht zoowel als in Zwijndrecht bleek dit gerucht reeds te zijn doorge drongen want toen we omstreeks half vijf van Den Haag in Zwijndrecht arri veerden, stond het in de straten en vooral bij het pontveer reeds zwart van de menschen. Ook aan den anderen Maasoever, in Dordrecht, stonden honderden men schen te wachten. Velen stonden er al van 2 uur af en hoewel van de komst van het prinselijk paar niets positief vast stond, bleven de menschen gedul dig staan wachten. Het geduld werd zwaar op de proef gesteld. Reeds vreesden velen, dat het zoo verrassend bericht tenslotte toch loos alarm ge weest zou zijn, toen de komst van een Rotterdamschen politie-motor met zij span aan den Zwijndrechtschen k,ant van de Maas den wachtenden menschen weer nieuwe moed gaf. Zou het dan toch waar zijn? Reikhalzend werd over het zwarte doch kalme water naar den anderen oever gekeken, doch voorloopig was alle moeite vergeefs. Heel lang duurde die onzekerheid echter niet meer. Want even voor half 7 reed aan den Duitschen kant van het veer een grijze Ford langs de file wachtende auto's. Achter het stuur zat de secreta ris van den Prins, jhr. Röell die het prinselijk paiar t<ot de 'Nederlandsche grens was tegemoet gereden en die nu snel vooruit was gegaan om de noodige maatregelen te nemen voor den vlotten overtocht op het pontveer. De havenautoriteiten waren echter reeds tijdig gewaarschuwd. Hun was be richt dat Prinses Juliana en Prins Bern hard om kwart voor zes de Nederland sche grens waren gepasseerd en dat de route over Dordrecht naar Den Haag zou loopen. De heer IJzerman, directeur van het gemeentelijk havenbedrijf had toen onmiddellijk nog voor de komst van jhr. Röell de noodige maatregelen genomen en zoo kon de prinselijke auto om precies half 7 ongestoord en zonder eenig oponthoud onder de luide toejui chingen van de samengestroomde men- schenmenigte het veerpont oprijden. Het groene Fordje, een nieuwe V 8, waarin Prinses Juliana en Prins Bern hard waren gezeten, stond in het mid den van het pontveer, voorop stond de bord v,a.n jhr, Röell, terwijl achter de prinselijke auto nog volgde een wagen van de rijksrecherche. Andere auto's Wt,r+ °p veer n'et toegelaten, ec er wel een aantal voetgangers, die m deze oogenblikken, vergeleken bij hen, die aan weerszijden van de oevers s onden, wel in een zeer bevoorrechte positie verkeerden. 0p het veer onder hield Prins Bernhard die uit den wagen was gekomen en er frisch en door de zon bruingebrand uitzag, zjch eeniée oogenblikken met een der rechercheurs. De overtocht had een vlot verloop Aan den Zwijndrechtschen oever was er voor de 3 auto's aanvankelijk geen doorkomen aan. Het enthousiast wui vende en juichende publiek liet voor de auto's bijna geen ruimte over. Lang zaam, heel langzaam kwamen de wa gens vooruit, waarbij de Rotterdamsche mcrforpolitie de grootste moeite had ruim. baan te maken. Van Zwijndrecht naar Den Haag. Toen men Zwijndrecht eenmaal door was ging het in een snel tempo in de richting van Rotterdam: de laatste étap pe van de huwelijksreis van onze Prin ses en Prins Bernhard. Het groene Fordje van Prins Bernhard dat langzamerhand in ons land zoo be kend is geworden, schoot als een pijl uit den boog vooruit. Wij hebben het den geheelen weg niet meer gezien. Met een flink vaartje ging het den betonweg af naar Rotterdam. Slechts weinigen herkenden onderweg het jonge paar in den groenen wagen. Alleen de Rotterdamsche motorpolitie gaf aan het geheel een bijzonder karakter. Fietsers en voetgangers, die gepasseerd werden, zagen in den regel te laat, wie hen voorbijreed. Konden ze nog een glimp van Prins Bernhard en Prinses Juliana zien, dan juichten ze het prinselijk paar hartelijk toe. Halverwege den weg naar Rotterdam bleef de motorpolitie achter. Toen was er in het geheel niets meer, waardoor de publieke opmerkzaamheid werd ge troffen. De doorrit door Rotterdam gaf geen enkele vertraging, ofschoon in het ge heel geen politiemaatregelen waren ge troffen. De verkeersagent, die Prins Bernhard, die even moest stoppen, met een elegant gebaar beduidde, dat hij kon doorrijden, had er geen flauw ver moeden van, wie in den wagen zaten. Zonder zich bijzonder te haasten reed Prins Bernhard de drukke Rotterdam sche binnenstad door: de Maasbruggen over, langs de rivier, zoo naar den Cool- singel en vervolgens naar den grooten verkeersweg van Rotterdam naar Den Haag. Niemand herkende de vorstelijke personen op hun doorrit ook niet in Delft, waar de Prins op een gevaarlijk kruispunt plotseling moest uitwijken om een niet-verlicht verkeerspaaltje te mijden. Het gaf even een kleine ver keersopstopping, doch zonder betee- kenis. Om half 8 passeerde het gezel schap de Hoornbrug en enkele oogen blikken later was het prinselijk paar weer op Haagsch grondgebied gearri veerd. Langs den Rijkswijkschen weg, Rijks- wijksche plein en Rijnstraat ging het naar het Bezuidenhout en zoo naar het paleis Huis ten Bosch. Even rustig en kalm als deze huwe lijksreis begonnen was, volkomen vrij van publieke belangstelling, even kalm was het einde: om kwart voor 8 gister avond reden vele auto's in file op den Bezuidenhoutschen weg, niemand schonk er eenige aandacht aan. Bij het Huis ten Bosch zwenkten drie auto's uit de file het voorplein op. Prinses Juliana en Prins Bernhard waren weer thuis. Voor het Huis ten Bosch. Waar het Prinselijk paar zijn intrek zou nemen wist niemand. Dat het Huis ten Bosch het einddoel van den rit Pa rijsDen Haag zou zijn leek echter nog al waarschijnlijk. H.M. de Koningin ver blijft daar immers reeds geruimen tijd en men meende en terecht, zooals zal blijken dat Prinses Juliana en Prins Bernhard dus naar het Huis ten Bosch zouden rijden. Ook omtrent het uur van aankomst bestond weinig overeenstemming. Wie half zes dacht en dat waren er velen, bleek zich nog deerlijk verrekend te hebben, want het werd kwart voor 8. Een feit is echter, dat er om 3 uur al belangstellenden in de omgeving van het paleis in het Haagsche Bosch waren, die behalve, dat zij van een goede plaats verzekerd wa'ren, hadden' zij het voor recht de Kon ngin in een open auto te zien uitrijden. Drie kwartier later kwam Hare Ma jesteit met bloemen terug, Tegen half zes groeide het aantal nieuwsgierigen aan tot een tweehon derdtal, welk contingent van de aan komst van het Prinselijk paar getuige was. Enkele agenten hielden het publiek achter den rijweg onder de boomen om het voorplein vrij te laten. Achter het standbeeld van Frederik Hendrik was op de trap een looper uitgelegd. Twee manschappen van de militaire politie de den als schildwachten dienst. De aflos sing van de wacht, om klokslag zes uur, brak den tijd en ontging niemand. Ook het stramme heen en weer marcheeren van de wachten, het ontsteken van de lichten :'n het paleis, het inhalen van den Koninklijken standaard, het voorrij den van een brik door een hofkoetsier hadden de algemeene aandacht. De motorpolitie ronkte af en toe langs het publieke gelid én een nachtegaal deed zich even hooren. Van ongeduld was geen sprake. Het weer was uitste- Hij die, gelooft iedereen te kunnen missen, bedriegt zich, maar die ge looft dat men hem niet kan missen bedriegt zich nog meer. Rend, al werd het wat frisch bij het in vallen van de duisternis. Precies half 8 herkent iemand van de groep pers- en cameramenschen het ge luid van een politiefluitje. Zouden zij in aantocht zijn? Een grijze cabriolet, u t de richting van den Bezuidenhoutschen weg komend, stopt voor een zijvleugel. Twee gesloten auto's houden adhter deze stil. Een chauffeur stapt uit, spreekt even tot een bediende en stapt dan in. Er zit nog niemand in deze auto, die als het Fordje van Prins Bernhard herkend wordt. In snellen vaart met verblindende lichten trekt de Ford weg gevolgd door de beide andere auto's, nagekeken door H. M. de Koningin, die voor een zijraam even zichtbaar was. Dat het nu slechts een kwest e van enkele oogenblikken kan zijn voelt ie dereen. Eindelijk wordt dan het geduld van de wachtenden beloond. Kwart voor acht zwenkt een groene Ford van het nieuwste type, een Cabri olet „twee onder de kap" het voorplein op.Gejuich klinkt uit aller mond, hoe den gaan de lucht in: het Prinselijk paar is aangekomen. Blootshoofds zit Prins Bernhard achter het stuur. Prinses Juli ana zit naast hem. Enkele auto s met bagage volgen. De Prinses springt vlug uit de auto, spoed:g gevolgd door Prins Bernhard. De Koningin begroet haar dochter en schoonzoon op de trap. Voor een zijraam wuiven Koningin, Prinses en Prins nog tot de uitbundige toeschou wers, die naar voren dringen. Dan trek ken de Koningin en het jonge paar zich terug en verspreiden de wachtenden zich :nnig voldaan het jonge paar in de re sidentie terug te weten. Taxi-chauffeurs staken. Een merkwaardige stilte heerschb gistermiddag laat en gisteravond op de standplaatsen van de blokbandt.axi's te Amsterdam. De gewone rijen van stati- onneerende taxi's, d e men dagelijks kan waarnemen bij de stations en op Amsterdam's drukke pleinen, w.aren verdwenen. Slechts nu en dan reed een enkele wagen aan, om terstond met een ongeduldigen passagier te verdwijnen. De chauffeurs van de grootste Am- sterdamsche taxi-ondernemingen hadden grootendeels het werk neergelegd. Er heerschte ontstemming onder de chauf feurs over de nieuwe t,axi-tar:even. Deze zijn 10 cents hooger dan de vroegere. De chauffeurs meenden, dat zij hierdoor minder ritten zouden gaan maken,. Bo vendien was de nieuwe tariefregeling voor hen -onvoordeelig, doordat de taxa- meters blijven werken volgens het oude tarief. De chauffeurs moeten daarom bij het afrekenen een dubbeltje boven den stand van den tarameter berekenen, hetgeen hun fooien niet ten goede komt. In verband met een en ander willen de chauffeurs een verhooging van loon. Het aantal stakende chauffeurs be droeg gisteravond 300 tot 400. Geen paspoorten voor Nederlanders tijdens Parijsche tentoonstelling. 'In aansluiting op de reeds gedane voorloopige mededeeling, dat ter gele genheid van de tentoonstelling 1937 te Parijs, Nederlanders :n plaats van een paspoort bij het overschrijden van de Fransche grens ook voorzien mogen zijn van een door de Nederlandsche overheid uitgegeven nationaliteitsbewijs, meldt de K. N. A. C., dat dit bericht thans officieel door de Fransche regee ring is bevestigd. Gedurende de tentoonstelling moeten alleen-reizende touristen dus voorzien zijn van een geldig paspoort, of van een geldig „bewijs van Nederlanderschap." Touristen, die in groeps-verb,and rei zen, kunnen volstaan met een z.g. col lectief paspoort, voorzien van een vi sum van het Fransche consulaat, terwijl elk dier in groeps-verband reizende touristen voorzien moet zijn van onver schillig welk identiteitsrbewijs, mits voorzien van een photo. De laatstgenoemde categorie van rei zigers dient er echter *merkzaam op te worden gemaakt, dat de z.g. „carte de legit'mation" welk recht geeft op verschillende reducties en faciliteiten, niet als een voornoemd identiteitsbewijs kan gelden. Voorbarig, In enkele bladen is het bericht ver schenen, dat de Mij, „Zeeland" opdracht aan de „Schelde" zou hebben gegeven tot den bouw van twee nieuwe mail schepen. Wij vernamen ter bevoegder plaatse, dat deze „betreurenswaardige publicatie" ten eenenmale voorbarig moet heeten. Bezwaar tegen een verkeersbepaling. Het bestuur der Vereeniging „Han delsbelang" heeft zich met een adres tot den Raad gericht naar aanleiding van de in het ontwerp-verkeersverordening opgenomen bepaling, dat het plaatsen van rijwielen tegen de trottoirbanden en stoepranden langs de huizen en winkels verboden is. Het bestuur schrijft dat het bekend kan zijn, dat tegen dezen maat regel reeds ten vorige jare bij den be trokken autoriteit werd geprotesteerd. Het bestuur kan in dezen maatregel nog, niet anders zien dan een zeer ernstig ongerief voor den winkelstand, aange zien, indien verboden wordt dat het koopend publiek een meegebracht rij wiel tegen den stoeprand zet. er niets anders overblijft dan dit tegen de win kelpui te plaatsen waardoor nog afge zien van het gevaar van ruitenbescha diging, bovendien heel spoedig het on belemmerde zich op de étalages niet meer mogelijk zal zijn. Verder, moet, indien de betreffende bepaling streng zou worden doorge voerd, ook ernstig ongerief verwacht worden voor degenen, die bestellingen moeten uitvoeren per rijwiel met zware mand e.d., daar het dan ook verboden zal zijn een dergelijk transportrijwiel te gen stoep- of trottoirband te plaatsen, terwijl het zetten tegen de winkelpui van zoo'n zwaar rijwiel ten eenenmale is uit gesloten, daar de berijder toch boven dien een en ander moet kunnen loslaten om zijn zaken af te doen. Het bestuur verzoekt den Raad drin gend in het belang van den handeldrij- venden middenstand aan een zoodanigen maatregel als de geïncrimineerde zijn goedkeuring wel te willen onthouden. Twee rijwielen terug te bekomen. Op het politiebureau zijn voor de on bekende eigenares en eigenaar een da mes- en een heerenrijwiel terug te be komen, die daar als gevonden zijn ge deponeerd Een geslaagde uitvoering. Dinsdagavond gaf het Chr, Muziekge zelschap „Oefening na den Arbeid", on der leiding van den heer J. C, F. van Kamer, in de groote zaal van St. Joris een geslaagde uitvoering voor leden en donateurs. Het programma werd op vlotte wijze afgewerkt, waaruit bleek, dat er goed gestudeerd wordt. De talrijke aanwezigen gaven blijk het gebodene op hoogen prijs te stellen. Het ensemble-spel werd afgewisseld door eenige solonummers, die op ver dienstelijke wijze uitgevoerd en door den heer P. Broerse van Serooskerke begeleid werden. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van een koraal, zooals ook bij de opening het geval was geweest. De V. B. V. B. Op den dag', dat de vlag van den St, Jacobstoren wapperde als herinnering aan het feit, dat op 6 Apr l 1572, dus 365 jaar geleden, Vlissingen zich bevrij de van het Spaansche juk, is men geko men tot oprichting van den Vlissingschen Bond van Buurtvereenigingen, waar door de Oranjebond automatisch is op geheven. In de in Britannia gehouden oprichtingsvergadering waren 21 buurt- commissies vertegenwoordigd. De afge vaardigden zullen naar voren gebrach te reglements artikelen in hun commis sies bespreken en dan zal de V. B. V. B. op 27 April op nieuw vergaderen. Voor den jaardag van Prinses Juliana op 30 April werd een voorloopig pro gramma opgemaakt. Des morgens van 8 tot 10 reveille, om 11 uur kinderzang op het Bellamypark, van 12 tot 13 uur carillon-bespeling. Des avonds om 19,30 massa-zang op het Bellamypark en den fakkeloptocht door de stad. SINT LAURENS. Dinsdagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar jaarvergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, burgemeester J, W. van 't Hoff een overzicht van het in het Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matigen wind uit Z.-rich- tingen, nevelig tot half bewolkt of zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen in het Westen, ito. het Oos ten weinig of geen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, la ter iets koeler, n v: Wo. 7 April, Zon op: 5 h 24; onder: 18 h 43. Licht op: 19 h 13. Maan op: 3 h 26; onder: 14 h 11. N.M.: 11 April. Hoog- en Laag water te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Wo. 7 10.35 22.57 4.20 16.52 Do. 8 11.32 23.47 5.27 17.49 Vr. 9 12.14 6.19 18.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Wo. 7 12.06 5.13 17.56 Do. 8 0.38 13.10 6.22 18.56 Vr. 9 1.33 13.57 7.15 19.40 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) (Ingez. Med afgeloopen jaar gebeurde en wees er op, dat 1936 door de verwisseling van kas sier en de ingebruikneming van het nieuwe kantoor een belangrijk jaar is geweest. De bank neemt steeds in om vang toe en is financieel sterk. Na bij schrijving van de winst over 1936 ad 1303 is het reservefonds gestegen tot 22909. Uit het door den kassier, den heer S. Simonse uitgebracht verslag bleek, dat het aantal leden 248 be draagt; 723 spaarbankboekjes zijn in omloop, 97 voorschotten en 53 loopende rekeningen zijn verstrekt. In 1936 werd aan spaargelden ontvangen 207223 en uitgegeven 185591; de ontvangsten in loopende rekening bedroegen 382550, de uitgaven 406800; het eindcijfer der rekening geeft een bedrag van 645339 aan. Tot lid van het bestuur werd her benoemd de heer J. W. van 't Hoff; in de plaats van den heer J. Weeda, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot lid van den Raad van Toezicht be noemd de heer A. W. Zandee en tot plaatsvervangend bestuursleden de heeren J. Versluijs en L. Marinissen. Den heer Weeda werd hartelijk dank gebracht voor het vele, dat hij van de oprichting der Bank af voor de bank heeft gedaan. De rente is vastgesteld op 2.76 voor ingebrachte gelden; bo ven de 5000 op 2J4 terwijl voor groote bedragen een bijzonder rentety pe zal worden vastgesteld. Voor opge nomen gelden bedraagt de rente 4%. ZOO ZIJN ONZE MANIEREN. N.S.B.-ers veroorzaken herrie in een anti-rev, vergadering, In het dorpje Oud-Vossemeer heeft een groep N.S.B.-ers, onder leiding van den adj.-gewestelijken commissaris voor Zeeland, den heer Dekker uit Goes, een a.r. verkiezingsvergadering, waar ds. B. E. J. Bik uit Enkhuizen sprak, verstoord op een wijze, die in het rustige dorpje groote consternatie heeft verwekt. De N.S.B.-ers, onder wie zich perso nen uit onderscheiden plaatsen van Zee land en zelfs uit Rotterdam en Amster dam bevonden, hadden een half uur voor den aanvang van de vergadering der anti-revolutionairen een bijeenkomst ge houden, waar blijkbaar instructies waren gegeven, en waren daarop de stampvolle zaal binnengekomen, gewapend met gummistokken. In de zaal was politie, die op de hoog te was van de komst van de N.S.B.-ers, onder leiding van den burgemeester, mr. Versluys, aanwezig. Onder de rede van ds. Bik werd het weldra rumoerig in de zaal. Herhaalde lijk interrumpeerden N.S.B.-ers en ten slotte maakten zij het zóó bont, dat de politie een hunner uit de zaal moest ver wijderen. Op dat oogenblik stond de adj.-gewes telijke commissaris, de heer Dekker uit Goes, op en eischte op luiden toon, dat

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1