AT IONALE KRONIEK van den DAG. Het helsch complot BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 5 APRIL 1937. No. 79. KERING-BANK Voor Ir 's-jaars VLISSINGEN. HALSHEREN. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. RUSLAND. CHINA, Ludendorjfs nieuw-heidendom officieel staatsgeloof. Er komt een merkwaardig' Havas-te- legram uit Berlijn, hetwelk een vreemd zijlicht werpt op den Duitschen geloo- ven-strijd en wereldbeschouw ngsoorlog van den laatsten tijd. Volgens dit bericht zou namelijk de Duitsche st,aat voort aan de „Duitsche geloofsbeweging" als staatsgodsdienst erkennen. Generaal Ludendorff, die leider dezer beweg'ng is, heeft zijn getrouwen een mededeeling doen toekomen, volgens welke „de Duitschers, die de Duitsche geloofsbeweging belijden" d.w.z, het nieuwe heidendom van dezen generaal voortaan volkomen rechtsgelijkheid zullen hebben met de medeburgers die den cultus aanhangen van artikel 24 van het nationaal-socialistische partij program, Deze rechtsgelijkheid dankt zij, aldus Ludendorff, den Fuehrer." Vervolgens noodigt Ludendorff zijn volgelingen uit binnen het nationaal-so- cialist'sche kader te strijden tegen „de machten, die den laatsten tijd met groote hardnekkigheid getracht hebben den jongen nationaal-socialistischen staat te ondermijnen, ten e'nde opnieuw het Duitsche volk te kunnen overheer- schen." Ludendorff maakt hiermede natuur lijk een toespeling op het conflict tus- schen den nationaal-soc,alistischen staat en de christelijke kerken. Met name de r. katholieke kerk, na de jongste ency cliek. De roomsche kerk is voor de zen generaal een der gevaarlijkste krachten, welke het bestaan van den mationaal-socialistifechen st,aat bedrei gen. De verzoening van Hitler met Luden dorff zou derhalve wel eens directe gevolgen op de kerkelijke politiek kunnen hebben, meent dit Havas-tele- gram, daar de generaal voortaan den steun van den staat z,al genieten om te strijden tegen de „priesterkaste." In zijn tijdschrift „Heilige Quelle Deutscher Kraft" schrijft Ludendorff: „Wij staan voor het alternatief: ons te ontdoen van het christelijk dogma en het mysterie der incarnatie van het Duitsche volk te verwezenlijken of onder te gaan in het bederf v.an een mensch- heid zonder samenhang'". In een „proclamatie", welke is toe gevoegd ,aan het tijdschrift, schrijft Lu dendorff verder nog: „De leider en Rijkskanselier heeft de beperkingen opgeheven, welke tot nu toe mijn philosophische actie heeft on dervonden." De „philosophische opvatting" van den heer Ludendorff wordt dan in zijn tijdschrift nog eens nader omschreven. Hij noemt haar zelf „Duitsch Godsbe sef." Voor hem is dit „Duitsche Gods besef" hetzelfde als de gedachte aan een totalen oorlog en den totalen op de rassentheorie geb,aseerden staat. Lu dendorff legt dat verband aldus: „De totale oorlog is, zegt hij, on barmhartig. Hij eischt de uiterste krachtsinspanning.... wij moeten een volk hebben, dat in staat is zijn krach ten gedurende maanden en j,aren tot 't uiterste tegenover den vijand in te spannen," Ludendorff is van meen'ng, dat de ondervinding van den laatsten oorlog het bewijs heeft geleverd, dat Duitsch- land om in een toekomstigen totalen oorlog zegevierend te zijn, het christendom moet ver nietigen. „D't christendom is een buitenland- sche godsdienst, welke in strijd is met het overgeërfde." Tot slot van zijn heidensche, anti christelijke overpeinzingen vraagt gene raal Ludendorff, behalve militariseering van het Duitsche volk en den strijd te gen de boven-nationale krachten, de waarachtige Duitsche incarnatie als te genhanger v,an een gewapend onster étsor ANNIE S. SWAN, 82). „Voordat gij dit gerechtshof met al zijn pijnlijke herinnerignen verlaat, wil ik eerst nog de hoop uitspreken, dat het leven u vergoeding zal brengen voor het lijden, dat gij hier ondergaan hebt; dat g'roote en duurzame vreugden deze pijn lijke herinneringen langzamerhand zullen doen verflauwen. Om de een of andere ondoorgronde lijke reden laat de Voorzienigheid soms toe, dat een dergelijk mysterieus lijden zijn schepselen overvalt. Dat Hij, in Wiens handen de uiteindelijke gerech tigheid berust, u troosten mag en al het lijden, dat gij hier ondergaan hebt ver goeden". Hij stapte met uitgestrekte hand op haar toe. Maar zij zag het niet. Zijn laatste woorden, met hun veelzeggende en aandoenlijke schoonheid, hadden haar ooren niet bereikt. Ze viel achterover in haar bank. On middellijk was de trouwe Christina bij haar en het kleine gezelschap, dat haar lief had, omringde haar en droeg haar felijk Duitsch volk en als garant van „de geboorte van een eeuwig Du tsch- land." „Het geweten van het bloed en de trots op het ras", aldus Ludendorff „zijn de ruggegraat der natie." De gener,aal die den eeuwig-Duit- schen drang naar dikdoenerij in woor denkraam n et verloochent, schijnt dus Voorstander te zijn van een fel anti-semietische en van een eugeneti sche politiek in den geest der nationaal- socialistische wetgev'ng, Ludendorff verzet zich daarbij tegen de „knechtiging door het uitheemsche christendom" en tegen den doop dei zuigelingen. Hij voegde daar nog aan toe: „De gevangenneming der zielen, de knech ring van het geweten, de africhting door suggestie en religieuse handelin gen, moeten strenger wor den gestraft dan slagen enverwondingenen zelfs dan moor d." Wel mag men zich afvragen: waar moet het heen wanneer deze opmerkin gen in Duitschland veld gaan winnen Dan voorz'en wij oorlog.... maar niet buiten doch binnen de grenzen van Duitschland, en niet tegen Franschen of Russchen of Tsjechen, maar van Duitscher tegen Duitscher. Dan zal Duitsch bloed door Duitschen hand uit Duitsche wonden geslagen, den Du'i- schen bodem bevloeiën. De Koningin te Soestdijk. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Konin gin opnieuw een bezoek aan het paleis Soestdijk gebracht, nu evenwel om de inrichting van het tijdelijk woongedeel te voor het prinselijk paar in oogen- schouw te nemen. H.M. arriveerde per auto uit Den Haag, in gezelschap van haar hofdame freule Schimmelpenninck van der Oye, Op het bordes van het paleis werd H.M. ontvangen door den intendant van paleis Soestdijk, jhr. J. A. de Jonge van Zwijns- bergen. H.M. besteedde den middag aan be zigheden, die met de inrichting van het tijdelijk woongedeelte verband houden. Bezoek van H.M. de Koningin aan het terrein van de wereldjamboree. De Koningin heeft zich Zaterdagoch tend met klein gevolg per auto van het Huis ten Bosch naar het terrein bij Vo gelenzang begeven, waar dezen zomer de wereld-jamboree der padvinders zal worden gehouden. De gepensioneerd gen, maj. van het Indisch leger Behrends, plvv, voorzitter van het bestuur van de wereldjamboree, heeft de Koningin over het uitgestrekte terrein rondgeleid en haar inlichtingen verstrekt over de plaatsen, waar de verschillende kampen zullen worden ingericht. De rondwande ling duurde ruim een uur. EERVOL ONTSLAG VERLEEND AAN BURGEMEESTER PONT. Naar wij vernemen is bij Kon. besluit van 3 April met ingang van 4 April [on gevraagd? Red.] eervol ontslag ver leend aan den burgemeester van Hille- gom, mr. D, F. Pont. Zooals men weet, was burgemeester Pont lid van de N.S.B. geworden en zou hij eerstdaags een leidende, functie bij die partij gaan bekleeden. Reeds staat mr. Pont als no. 2 op de lijst van de Eer ste Kamerleden der N.S.B, Afscheid J. F, AnkersmÈt. Tijdens een in de groote zaal van het Carlton Hotel te Amsterdam g'ehouden receptie, welke zeer druk bezocht was, is Zaterdagmiddag den heer J. F. Anker smit, ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofdredacteur van de Arbeiders pers, op hartelijke wijze hulde gebracht voorgoed uit alle nieuwsgierige blikken weg'. Een Engelsch dienstmeisje in een nette, zwarte jurk en mousseline schortje, stond aan de deur van een schilderachtig, klein, Zwitsersch chalet, dat hoog in de bergen van de Boven Engadin gelegen was. Het was een prachtige Junidag. De zon stond stralend aan een wolkenloo- zen hemel en deed de besneeuwde berg toppen schitteren en het heele, vredige dal als gepolijst g'oud glanzen. Het was een eenzaam en prachtig plekje, ver van het lawaai van de we reld, waar een menschelijk hart zeker heling kon vinden in de onvergelijkelijke schoonheid van de natuur. Het meisje stond langen tijd uit te kijken, alsof zij iets verwachtte. Ten slotte werd haar geduld beloond en zag zij in de verte de diligence verschijnen, die als een zwart stipje den berg opge reden kwam. Ze was heel jong en had een lief vrien delijk gezicht. Velen, die haar zagen, verbaasden zich over het grijze haar aan haar slapen en den bezorgden trek, die bij tijden op haar gezicht -verscheen en een verborgen verdriet scheen te ver raden, Christina was nauwelijks hersteld van, ROTTERDAM verzekert 30-jarige 10.000 - uitkering bij overlijden (Ingez. Med.) voor zijn journalistieken arbeid van zoo vele jaren. Behalve de kopstukken uit partij en vakbeweging was in deze bij eenkomst onder meer aanwezig de heer Kamiel Huysmans, burgemeester van Antw'erpen, als vertegenwoordiger der socialistische arbeiders internationale. De handelsbetrekkingen met Zuid-Slavië, In het laatstelijk met Zuid-Slavië ge sloten handelsverdrag is het in principe vastgelegd, dat de uitvoer uit Nederland naar Zuid-Slavië en de invoer in Neder land uit dat land in evenwicht moeten zijn. Zuid-Slavië werd daarbij de moge lijkheid gelaten om, terwille van een vermijding van clearing, de invoer uit Nederland van zekere artikelen te remmen ingeval Zuid-Slavië minder aan Nederland zou verkoopen dan van Ne derland koopen. Volgens de Zuid-Slavische statistieken nu, is dit principe in de maanden Jan. en Febr. naar wensch in practijk ge bracht. De invoer in Zuid-Slavië uit Ne derland bedroeg in deze twee maanden 6,95 millioen tegenover een uitvoer naar Nederland ten bedrage van 7,06 millioen dinaren. Verwacht kan worden, dat de goede- renruil tusschen beide landen zich in de eerstvolgende maanden normaal verder ontwikkelen zal. Voor rekening van een Nederlandsche firma is de laatste dagen 5000 ton Zuid-Slavische tarwe op Ne derlandsche rekening aangekocht. Minister Colijn in Londen. De Nederlandsche delegatie, die zal deelnemen aan de beraadslagingen van de internationale suikerconferentie, wel ke heden te Londen zou worden ge- opend, is Zaterdagavond onder leiding van dr. H. Colijn in de Engelsche hoofd- j stad gearriveerd. Het gezelschap had de reis via Vlissingen gemaakt vanwaar met een der Zeeland-booten naar Har- wich werd gereisd. De beide ministers dr. Colijn en mr. dr. Deckers, werden le Vlissingen be groet door den heer G, J, Bensink, die hen naar de „Prinses Juliana" begeleidde. Benoeming van Nederlanders bij de non-interventie. De non-intervention-board te Londen heeft de volgende Nederlanders benoemd bij de controle op de non-interventie in Spanje. Tot chief observing-officier de heeren W. Boon, wien als standplaats Brest is aangewezen, en W. Krol, die Gibraltar als standplaats heeft aangewezen gekre gen. Voorts zijn benoemd tot observing- officers de heeren De Vries, Rotteveel, Van Hensbergen, Borst en Boekholts. De Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford zijn voor enkele weken naar het buitenland ver trokken. Bd de Zondag gehouden stemming voor de volgorde van de candidaten op de R. K. lijst voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing ging het voor de Zeeuwsche plaats op die lijst voorna melijk tusschen de heeren E. Lockefeer te Hulst en dr. A. J J. M. Mes te Hein- kenszand. Laatstgenoemde werd nu met groot.e meerderheid v,an stemmen geplaatst tegenover eerstgenoemde, die vroeger reeds lid der Kamer is geweest. Plotseling kille mist. Het was gisteren de eerste zachte Zondag in het voorjaar en men kon dit des morgens reeds waarnemen op den Boulevard, toen vele wandelaars een kijkje kwamen nemen naar het steeds zoo mooie uitzicht op Schelde en „over kant". Des middags viel plotseling een dikke mist neer en alleen toeteren en bellen verrieden, dat er op de Schelde schepen lagen, die niet verder gingen. Toen de mist even optrok, ontwaar den wij ten minste een dozijn schepen, die op beter weer wachtten, O. EN. W. SOUBURG, Vrijdagavond werd alhier in café „Dorpzicht" een le denvergadering der Boerenleenbank ge houden. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter hoe de rentevoet allengs verlaagd is. Spr. deelde mede, dat het aantal spaarders nog steeds toe neemt. Het ledental bleef stationnair en bedraagt thans 190. Uit het verslag van den kassier bleek dat de rekening sloot op een eindcijfer van 1.423,586 en de Balans op een bedrag van 170.237. Rente voorschotten en loopende reke ningen werden vastgesteld op 4 Ren te spaargelden voor leden en hun gezin op 2%. vóór niet leden op 2lA De winst ad 317 werd bij de reserve geboekt. Tot bestuurslid werd herko zen de heer W. Louwerse, de heer J. Kodde, lid van den Raad van toezicht werd eveneens herkozen. Als plaatsver vangende bestuursleden werden gekozen de heeren J, Ovaa en J. Suurmond Pz, SINT LAURENS. De netto opbrengst van den met Paschen gehouden bazaar bedraagt 773. KERK EN SCHOOL. Met ingang van 9 April a.s. wordt kapelaan C. Knipscheer te Sluis over geplaatst naar Fijnaart (N. Br.) den schok en de spanning van dien ver- s'chrikkelijken winter. Soms kon ze 's nachts wakker worden en uitroepen, dat zij haar meesteres niet kon redden. Soms was ze bang, dat ze haar tever geefs gered had. Tot nu toe was Alice Harman nog niet tot haar normalen toe stand teruggekeerd en betoonde zij wei nig belangstelling voor wat er om haar heen gebeurde. Ze was'nu al vijf weken in Zwitserland onder de hoede van haar goede vrienden de O'Briens en het was moeilijk te zeggen, wie van de drie het meest bezorgd voor haar was. Chrisrina wachtte dien dag met een speciale bedoeling op de komst van de diligence, want ze had op haar eigen houtje iets heel belangrijks g'edaan. Ze had 'n brief naar Schotland geschreven, waar ze zekere d'ngen in verteld had en ze verwachtte het antwoord in den vorm van een persoon.En ze werd hier niet in teleurgesteld. Toen de diligence voor de herberg een eindje verderop stil hield, holde ze naar beneden om de passagiers uit te zien stappen. Er was er slechts één, 'n groote breed-geschouderde man in een Tweed reispak van het bekende Britsche maak sel. Toen ze hem zag, rolden tranen van dankbaarheid over de wangen van Christina Caldwell [Ingez. Med.) Hij glimlachte, toen hij haar zag en naderde haar met uitgestoken hand. „Als ik kon, zou ik je zeggen, hoe dankbaar ik je ben, meisje", zei hij een voudig. „Je hebt voor haar heel wat ge daan en nu voor mij ook weer. „O, ik heb heelemaal niet aan u ge dacht, mijnheer, alleen maar aan haar-" antwoordde zij, met die openhartigheid, d e haar dikwijls in moeilijkheden ge bracht had. „Dat komt op hetzelfde neer dat hoop ik tenminste. Hoe gaat het nu met haar?" „Nog zoowat hetzelfde. Ze heeft ner gens belangstelling voor. Er moest iets voor haar gedaan worden, ziet u. Dat vond mrs. O'Brien ook. Maar zij deed niets, zoodat ik de eenige was, die nog wat doen kon". „En een heele goede eenige was je, meisje", antwoordde hij. „Waar is ze miss Harman, bedoel ik?" „In het boschje achter het huis, Er is j daar een bank, waar ze soms uren ach tereen voor zich uit zit te staren zonder een woord te zeggen. Soms word ik er gek van. als ik haar zoo zie." „Ik zal zien, of ik haar aan het praten kan krijgen. Ze dachten dat het beter voor haar was om er eens heelemaal uit te zijn, ver weg van ons allemaal," Schaarschte aan ijzer. De zware industrie en alle industriën die gietijzer gebruiken lijden onder een crisis in de ijzervoorziening. Goering heeft reeds een reeks maatregelen ge nomen ten aanzien van de verdeeling der onmisbare grondstoffen. Op 1 Mei zal de concurrentie tusschen de metaal- industriën worden opgeheven. De voor naamste industriën, die ijzer verwerken, zullen contingenten toegewezen krijgen, waarbij rekening zal worden gehouden met den aard der vervaardigde produc ten. In de eerste plaats komen de be wapeningsindustrieën, de machinefabrie ken, de mijnen, de hoogovens, de tur bine en autofabrieken. Het doel der ver deeling is, zoo veel mogelijk de voor ziening te verzekeren van alle fabrie ken, teneinde afdanken van arbeiders te voorkómen. De schaarschte aan ijzer in Duitschland is hoofdzakelijk te wijten aan de groote moeite waarmede ijzer erts op de wereldmarkt kan worden verkregen. De Britsche herbewapening heeft deze moeilijkheid nog grooter ge maakt. George Lanbury, de vroegere lei der der labour-partij, ?al op 17 April naar Berlijn vertrekken, waar hij op 19 April een onderhoud zal hebben met rijkskanselier Hitier. Tegenover een vertegenwoordiger van Havas zeide Lansbury: „Dit bezoek :s het vervolg van de besprekingen, welke ik in verschillende landen heb gehad, met Roosevelt, met de staatslieden dei- Scandinavische landen en met zekere Belgische en Fransche staats! eden. Het probleem, dat ik van man tegenover man wil bespreken, is dat van de oe- conomische oorzaken van den oorlog. Ik wil zien of het niet mogelijk zou zijn een conferentie bijeen te brengen, w,aar de vertegenwoordigers der ver schillende mogendheden aan zouden deelnemen en waar men er naar zou streven, het middel vast te stellen om de politieke moeilijkheden langs oeco- nomischen weg op te lossen. Ik beweer niet alleen het probleem te kunnen oplossen, dat zeer vele staatslieden bezig houdt, maar ik wil aldus Lansbury, mijn persoonlijke bij drage leveren voor een nut'gè zaak, hoe gering ook deze bijdrage zou zijn," De tegenstand van het leger bij een Duitschen aanval. Het Weltb'att vestigt de aandacht op de zaak van den gepensiunneerden Oos- tenrijkschen generaal, Alfred Krauss, die volgens in het buitenland verschenen be richten, besprekingen zou hebben ge voerd met Hitier en Goering over den toestand in het Oostenrijksche leger, waarbij hij o.m, den wil tot tegenstand van dit leger in geval van een Duitschen inval in twijfel zou hebben getrokken. Het Weltblatt wijst er op, dat de bond van Oostenrijksche oud-officieren, waar van Schuschnig'g voorzitter is, generaal Krauss heeft gedesavoueerd. Tenslotte eischt het blad, dat de generaal in_ Oos tenrijk ter verantwoording zal worden geroepen voor de woorden, die hem in den mond gelegd zijn. Yagoda wegens ernstig plichtverzuim als volkscommissaris afgezet. Het presidium van het centraal uit voerend comité der Sovjet Unie heeft besloten Yagoda af te zetten als volks commissaris van posterijen, in verband met de ontdekking van plichtsverzuim van misdadigen aard, waaraan hij zich zou hebben schuldig gemaakt. Tevens werd besloten, in deze zaak een gerech telijk onderzoek in te stellen. Hongersnood. Volgens mededeelingen van generaal Tsjoe Ssjing Lan, voorzitter van het na tionaal steuncomité, zijn in de provincie Dat was verkeerd gedacht. Ik heb dat meteen geweten. Wanneer komen de anderen." Die vraag amuseerde hem. Alsof de heele wereld, hun wereldje tenminste, enkel en alleen voor Alice Harman be stond! „De volgende week komen mr, en mrs. King, de kinderen en dr. Guthrie." „Dr, Guthrie! Goddank! Hij zal alles wel weer in orde maken." „Heb je eenig idee, waarvoor hij komt, Tina?" Zij schudde haar hoofd waarop hij zich omdraaide en naar een, eigenaardig kerktorentje, al}s een peperbus w.ees, dat ver weg in het dal tusschen de hoo rnen uitstak. „Dit is de Engelsche kerk. Ik heb het nagevraagd. Binnen een paar weken zal daar naar ik hoop, een trouwpartij zijn. Daarvoor komt dr. Guthrie hierheen." „Werkelijk? God zij gedankt!" her haalde Tina terwijl de tranen weer in haar oogen opwelden. Hij knikte en zij stond stil en zag hem wegloopen naar het groene dennen- boschje, (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5