DE BESTE I BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPURT. VAN HOUTENS KLM-REEPEN ZES SMAKEN - ÉÉN KWALITEIT: 1 SPANJE. n BELGIE. c DUITSCHLAND PORTUGAL. n ABESSINIë. BEURS VAR AMSTERDAM. beursthermometer maandag. kokende koffie gedronken. doodendagboek van het verkeer. n| Vil (Ingez. Med.j DE STRIJD IN HET BASKENLAND. Het hoofdkwartier der opstandelin gen te Salamanco deelde hedenmorgen mede, dat aan het front van Biskaye de opstandelingentroepen hun opmarsch voortzetten aan 'het Oostelijk deel van dit front. De troepen rukten vier kilometer op, waarbij zij groote moeilijkheden van terrein en tegenstand van den vijand overwonnen. .Vier dorpen op den Mont Arancio werden bezet. De regeerings- troepen leden aanzienlijke verliezen aan dooden en gevangenen. Ook het materieel, dat de rechtschen in handen viel is enorm. Voor zoover tot nu toe bekend is werden 600 dooden gevonden. Tenslotte werden nog vierhonderd krijgsgevangenen naar Vittoria ge bracht. In het door den Baskischen ver- dedigingsraad uitgegeven communiqué wordt o.a. melding gemaakt van nieu we aanvallen der opstandelingen op de stellingen 111 den sector van Orchandi- ano, aan het front van Alava. De tegen aanvallen der regeeringstroepen bren gen den vijand evenwel zware verliezen toe. Verder wordt uit Bilbao gemeld, dat de regeeringstroepen tijdens den aan val, die zij'gisteren aan het front van Gorbea hebben ontketend, net terrein, dat zij tijdens het jongste rechtsche of fensief hadden prijsgegeven, heroverd hebben. Het offensief bij Pozoblanco Volgens berichten uit Andujar heb ben de regeeringstroepen in den sector Pozoblanco het dorp Val de Guillo aan den weg tusschen Hijonosa del Duque en Cordova, op 49 kilometer van Pozo blanco, bezet. Dertig rechtschen wer den gevangen genomen, terwijl den re geeringstroepen veel oorlogstuig in handen viel. De tegenstand der opstan delingen wordt krachtiger. In de centrale sectoren is het over 't algemeen rustig. Ceuta gebombardeerd. Een onbekend oorlogsschip, vermoe delijk de regeeringskruiser Jaime Pri- mero" heeft in den afgeloopen nacht Ceuta de Marokkaansche havenstad ge bombardeerd. Het bombardement duur de ongeveer veertig minuten, gedurende welke vijftig tot zestig granaten op de stad werden afgevuurd, die op verschil lende plaatsen ontploften. Alle lichten in de stad werden onmiddellijk gedoofd. Hardnekkig doet te Tanger het ge rucht de ronde, dat verleden week troe- beien zouden zijn uitgebroken in Elksar, waar schoten gehoord zouden zijn en waar een huis door een bom zou zijn vernield. Volgens inboorlingen treedt in de steden der naburige zone onrust aan den dag en is daar controle op alle be wegingen der bevolking, zoowel de daar wonende als de reizende perso nen nog nooit zoo streng geweest. Arrestai'e van 29 „Amerikanen". Een groep Amerikancn, die beweer den naar Frankrijk te zijn gekomen om een bezoek te brengen aan de Parijsche wereldtentoonstelling en ie Havre wa ren aangekomen, is Zondagmiddag door de gendarmerie te Muret aangehouden, toen zij zich naar de Spaansche grens begaven. Het schijnt dat deze „toeris ten negen en twintig in getal, Ameri- kaansche vrijwilligers zijn, die diensf wilden nemen bij de troepen der Spaan sche regeering. Na hun aanhouding wer den de toeristen overgebracht naar 1 oulouse, waar zij zijn ingesloten. e veertigunge werkweek in de diamantindustrie. 1 5e regeering heeft besloten, dat van heden af de 40-urige werkweek zal wor den ingevoerd in de diamantindustrie. Splitsing der katholieke partij. ,0 a k*tholieke sociale partij heeft voor l» April een constitueerende verga dering bijeengeroepen. In de nieuwe par tij zullen de Waalsche katholieken geor ganiseerd worden die in politiek opzicht conservatief, christelijk en democratisch zijn. Hiermede wordt de splitsing van de katholieke partij in een Vlaamsche en Waalsche partij een feit. Prins Karei naar de kroning. Naar .,Le Soir" bericht zal prins Karei de graaf van Vlaanderen zijn broeder, tvon-ng Leopold, vertegenwoordigen bij de kroning van Koning George VI van Engeland. Prins Karei zal worden ver gezeld van baron Goffinet en kapitein baron Maere d'Artrycke, Automobilist rijdt zijn vader en moeder dood. De aannemer A. Londot te Seraing wdde een bezoek brengen aan zijn ou ders te Sesneux en kwam per auto in volle vaart aangereden bij de won'ng, waar zijn vader en moeder hem op wachtten. Door een defect aan de stuur inrichting' reed het voertuig in groote vaart op het trottoir, waarbij hij zijn ouders overreed. Beiden werden zwaar gewond en overleden aan hun kwetsuren. Conflict in Saargebied spitst zich toe. Het tusschen de bisschoppen van 1 ner en Spier eenerzijds en de Duitsche regeering anderzijds uitgebroken con flict wegens de afschaffing der confes- sioneele scholen in het Saargebied en de invoering van leekensqholen, neemt scherpere vormen aan. De beide bisschoppen hebben in een in de kerken van het Saargebied voor gelezen herderlijk schrijven doen uitko men, dat het z.g. referendum der ouders een lokaas was, want dat de geheime stemming vervangen is door het plaat sen van een ^handteekening door de ouders op de lijsten. Thans heeft de Duitsche afgevaardig de voor schoolzaken, Wambsganns in een verklaring, welke in alle bladen 'van net Saargebied is gepubliceerd, een pro test geuit tegen de beweringen der bis schoppen. Hij verzekert, dat de stem ming zonder dwanguitoefening is ge schied. Daar het onderwijzend personeel zich met de wijziging accoord heeft ver klaard, zal elke aanval op de hervor ming, welke op 1 April is ingevoerd, als een aanval op het onderwijzerscorps worden opgevat. Wambsganns dreigt tenslotte de geestelijkheid kinderen den toegang tot scholen, waar thans het godsdienstonderwijs nog is toegelaten, te zullen verbieden. De proclamatie tegen de nazibeweging in Zuid-Afrika. Naar gemeld wordt, zal de Duitsche regeering bij de regeering der Unie van Zuid-Afrika een protest indienen tegen de maatregelen, vervat in de onlangs te etoria gepubliceerde proclamatie te gen de nazi-beweging in Zuid-West- Atrika. Deze proclamatie verbiedt aan personen, die niet van Britsche nationa liteit zijn, deel te nemen aan politieke actie of organisatie in dit mandaatsge- bied. Volgens inlichtingen uit politieke kringen te Berlijn zal het protest hier tegen in het begin van de komende week worden overhandigd. De geheele Duitsche pers heeft een actie ontke tend tegen de regeering der Unie van Zuid-Afrika. De Zuidafrikaansche regee- nng, zoo schrijft het „Berliner Tage- blatt .schendt op flagrante wijze de clausules van het Volkenbondsstatuut voor de mandaatsgebieden. Duitschland ziet in de uitzonderingswet tegen het „Deutschtum" in Zuid-Afrika een leelijk precedent, dat het niet bereid is te aan vaarden, schrijft de „Deutsche Algemei- ne Zeitung". De „Angriff" zegt, dat de organisatie „Der Deutsche Bund" in Z. Afrika een volkomen wettige activiteit ontplooide, welke geen enkel voorwend sel bood tot zulke draconische maatre gelen. „Evangelische week" te Darmstadt verboden. Df„ P?ktl,e k?eft „Evangelische week die de Belijdende Kerk van 31 Maart tot 4 April te Darmstadt had wil len houden, verboden. Aftie tegen de vrijmetselarij. Militietroepen hebben Zondag het ge bouw der vroegere vrijmetselaarsloge te Lissabon bezet. Het zal voortaan dienen als kazerne. De regeering heeft, zooals bekend, de vrijmetselaarloges bij de wet verboden. De slachting te Addis Abeba. te Londen wordt bevestigd, dat The- odoor Martin, de oudste zoon van den Abessijnschen gezant te Londen, is ge- 00 Dit is dus de derde zoon van den gezant, die het slachtoffer is van de slachting te Addis Abeba. Voortvluchtig Nederlander te Antwerpen gearresteerd. De Antwerpsche politie heeft gearre steerd den 24-jar gen boekhouder B. P. u"t A'melo, die met een bedrag van f 5,000 van zijn patroon op de vlucht was gegaan. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van twee revolvers. Waarschuwing tegen Beleggingsmaatschappij. In verband met het feit, dat thans Zeeland ervoor bewerkt schijnt te worden, nemen wij deze u tvoerige waarschuwing op: De Commissaris van Politie van den Just. Dienst B te 's-Gravenhage vestigt de aandacht op de Commanditaire Ven nootschap Beleggingsmaatschappij Hol land, Nr. 1, kantoor houdende Valken- boschkade 664, waarvan als beheerend vennoote optreedt de Naamlooze Ven nootschap Bouw- en Admin str,atie- Maatschappij „Pontresina." Van laatstgenoemde N.V. is directeur E. M. Herwijer, die tot 15 Februari jl. lid der eveneens daar ter stede geves tigde fijrma Internationale Prem'e-ef- fectenhandel Herwijer en Van den Ber gen w,as, welke firma op genoemden datum in liquidatie is gegaan. Als admin'strateur resp. chef van den buitendienst der beleggingsmaat schappij treeden op J. H, Schoonder- beek en W. Bloklander. Het is gebleken, dat de beleggings maatschappij Holland No. 1 h,aar aan- deelen tracht te plaatsen door het doen bezoeken van hen die voorheen van den Internationalen Premie-effecten handel Herwijer en Van de Bergen pre- mieloten hebben gekocht en door te po gen deze prem'eloten in te ruilen te gen aandeelen of onderaandeel en v.an Holland No. 1. Het maatschappelijk kapitaal van Holland No. 1 is groot f 5000 verdeeld in 20 aandeelen elk groot f 250. Volgens verklaring van den directeur Herwijer zou er tusschen de N.V. Pon tresina en N.V. Holland No. 1 een be langengemeenschap bestaan, in dier voege, dat Holland No. 1 den handel in bouwmaterialen van Pontres'na zou ver- gemakkelen door als borg op te treden voor de zakenrelaties van laatstgenoem de N.V. Een ieder wordt aangeraden om, al vorens waardepapieren te koopen van vertegenwoordigers, zich van de wer kelijke waarde dier papiefen te over tuigen door het raadplegen van een bonaf'de bankinstelling. ONGERUSTHEID OMTRENT EEN VOOR NEDERLAND BESTEMDE D.C. 3-MACHINE, Sinds Zaterdag spoorloos verdwenen. De N.V. Nederlandsche vliegtuigenfa- briek, vertegenwoordigster voor Europa van de Douglas Aircraft Company te Santa Monica, Californië, bericht ons, dat eenige ongerustheid bestaat omtrent een Douglas-vliegtuig, type D.C.-3, dat bestemd is voor de K.L.M. Het betreft hier het vijfde vliegtuig van de serie van elf D.C.-3 machines, welk vliegtuig van de Douglas-fabriek te Santa Monica zou worden overgevlogen naar het vlieg terrein North Beach in de nabijheid van New-York, Deze vijfde machine heeft Zaterdag j.l. om tien uur v.m. het vliegterrein te Santa Monica verlaten, en wordt sinds dien vermist. Het transport van dit vlieg tuig werd door de N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek opgedragen aan de Douglas Aircraft Company en geschiedt voor risico van Douglas op dezelfde wijze als vroeger plaats vond met de D.C. 2- vliegtuigen voor de K.L.M. en andere Europeesche afnemers en zooals ook thans met de eerste vier D.C. 3-toestel- len voor de K.L.M. heeft plaats gevon den. De bemanning bestaat dan ook niet uit Nederlanders. Het betreft de PHALP, de „Pluvier". De eerste piloot van dit toestel is de heer Moser, de tweede Wollfolk. Er zijn voorts zes a zeven pas sagiers aan boord, naar men aanneemt Douglas-employees, of familieleden van hen. Bloedig duel om een meisje. Sedert eenigen tijd had een zekere Vosselman te Nunspeet connectie aan geknoopt met een meisje, dat in Vier houten logeerde. Dit wekte de afgunst van een troepje opgeschoten jongens uit dit dorp, met het gevolg dat V. op een avond, toen hij van zijn meisje kwam, lastig gevallen werd. Toen hij nu Zaterdagavond zekeren P. uit Vierhouten, die ook tot dit troepje behoorde, tegenkwam, ontstond er een twistgesprek tusschen beiden, die ten slotte zoo hoog liep, dat zij besloten, de oneenigheid op een afgelegen plaats ach ter de Hervormde pastorie uit te vech ten. Broederlijk liepen zij naast elkander naar de afgesproken plek, maar eenmaal daar aangekomen, gingen ze elkaar met messen te lijf. Het einde van dit droevig drama was, dat beide vechtersbazen door messteken werden gewond. Vooral P. bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Met verschillende diepe wonden aan het hoofd en den pols, werd hij in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis „Salem" te Ermelo vervoerd. Ook zijn tegenstander, wiens pees van de linker hand werd doorgesneden, moest in het ziekenhuis opgenomen worden, maar kon dit echter, na behandeld te zijn, ver laten. Eerste noteering is vorige koersfen); daarachter officieele noteering van he-JKooinkl. den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102101% Amsterdam 1934-4% 101%101% Zeeuws. Hyp. B-4% 100 C't:es Service Cy. P. 1958 5 54%54 A Pref. Jurgens A 127128 A Ned Gist- en Soiritusf. 483480 A De Schelde N.B. 71%—71% C Am. Smelt en Ref. 69%68% A P"m Sr-, H.M. 211%—211 A Houth, Alberts 112112 C Un'r>" Pac. Rr. 106%108 C Int. Nickel Cy. 50%51% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indie 34 1000-4 101%—101% Engeland 1960-90 4 81%—81%-% A Koloniale Bnk. 86%87 A N.I. Hbk. 1000 202%—202 A v. Berke's Pat. 62%62 C Calvé-Delft 85%86 A Ph lips Gem. B.~af. 352%361%-57 C Unilever 165%165%-66% C Am. Car en Foundry 46%45% C Anaconda Cop. 46%—46%-47 C Bethlehem St. 71%—72%-73% C Kennec Copper 47%46% C U. States St. C. 87—88%-89 C North Am. Cy. 20%20% A Kon. Petr. Mpij. 417%—429%-28% C Contin, Oil Cy. 32%34-33% C Phillips Petr. Comp. 41 43 C Shell Union O.C. 24>24 -25 C Tide Water Ass. Oil 14%15%-% A Ned. Scheepv. U. 138%141%-45 A H.V. Amsterdam^ 516525-29 A Java Cult. Mij. 250255-59 A N.I. Suiker U. 181—183%-87 A Deli Batavia 285%—287-85% - Rubber -Ohl Mark? - Unilever - Wettig Suiker Markt Amerika H.V.A. Schepen Philips Tabak ft- i *-*■ Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 333%—331-28 A Senembah 344%352-48 C Baltimore en Ohio 2828% C Southern Pac. Cy..44%45-% A Soutehrn Rlw. 29%29% A Amst. Rubb. C. 331 B35%-33 A Deli-Bat. Rubb. 274-278-79 A Hessa Rubber 285293%-93 A Serbadjadi S.R. 205206-08 WISSELKOERSEN. Heden. Zaterdag Londen 8.95% 8.94% Berlijn 73.44 73.45 Parijs 8.42 8.41 Brussel 30.78 30 76% New-York 1.82% 1,82% Verduistering door een iiliaalchei. Te Almelo is verleden week met me deneming van eenige honderden gul dens verdwenen de filiaalchef van een groot schoenenmagazijn, de heer B. P. Hij is Zaterdag te Antwerpen gear resteerd. Een deel van het verduisterde bedrag is te Den Haag, waar P., oor spronkelijk vandaan kwam, teruggevon den. Daar P. verklaarde indertijd eenige honderden guldens borg te hebben ge stort, voordat hij in dienst kwam, zal de schade voor de firma, waaraan het magazijn toebehoort, vermoedelijk niet groot zijn. De uitlevering van P. zal aan de Belgische regeering worden gevraagd. Jongen verbrand. Vrijdagavond is door tot nog toe on bekende oorzaak een heidebrand ont staan onder Fochteloo (F.) Een aantal kinderen ging kijken, onder wie ook de 10-jarige Pieter Mulder. Deze bleef eeni gen tijd in de nabijheid van de bran dende heide staan en was blijkbaar niet bedacht op de snelheid, waarmede het vuur zich uitbreidde. Voordat het kind er erg in had, stond het midden in de vlammen. Het trachtte nog te vluchten, doch de kleeren stonden reeds in brand en er was geen tijd meer om zich in vei ligheid te stellen. De heer H. van der Meer zag het gevaar waarin het kind verkeerde en snelde door de vlammen zee. Het mocht hem gelukken den jon gen uit het vuur te halen, waarbij hij zich ernstig verwondde. Het kind was geheel met brandwon den overdekt. In het Academisch zie kenhuis te Groningen is hij Zaterdag ochtend aan zijn verwondingen overle den, meldt de N.R.Ct. De heidebrand, die van geringen om vang bleef, is spoedig gebluscht. In een teil met melk vedronken. Een zoontje van den heer T. Rik ken te Z e d d ,a m is Zaterdagmid dag in een onbewaakt oogenblik in 'n teil met ondermelk gevallen en ver dronken. Knaapje verdronken. Zaterdagavond is het 8-jarig zoontje van de familie de Schaapmeester bij het visschen in de Oude Haven te Nijme gen van de kade in het water gevallen; Het knaapje was vergezeld van twee vriendjes, die eerst eenigen tijd na het ongeluk de politie van het gebeurde op de hoogte hebben gesteld. Deze heeft naar het lijkje gedregd, dat evenwel niet werd gevonden. Kindje aan gevolgen overleden. Zondagmorgen heeft het anderhaif- jarig kindje van den landbouwer K. Oosterhof, wonende te Lieving, gemeen te Beilen (Drente) gedronken uit een kan met kokende koffie, welke op tafel stond. Later op den dag is de kleine overleden. Diemen: 1 doode. De 15-jarige A. Hardeboon, is Zater dagavond te Diemen door de Gooische tram aangereden. De jongen werd zoo ernstig gewond dat hij in het burger ziekenhuis aan zijn verwondingen is be zweken. Voorburg: 1 doode. In den afgeloopen nachit is op den nieuwen rijksweg onder de gemeente Voorburg een personen-auto tegen een langs den weg staande kraan gereden. De bestuurder, de 18-jarige B. B. uit Wassenaar werd gedood, terwijl de pas sagier zware verwondingen opliep. VOETBAL, W edstri jdui tslagen. Om den Ned. voetbalbeker: Boeimeer Breda 44; HeroZaltbommel 42. Stedenwedstrijden: AntwerpenRot terdam 20; BrusselAmsterdam 21, Vriendschappelijk: C. V. V. (Colijns- plaat)D. V. O. (Kortgene) 22. Z. V. B. Zaterdag. SouburgSerooskerke 34; Vlissingen—R. C. V. II 9—2; R. C. V. I— R. C. S. 5—2. Adspiranten. VlissingenSouburg 4 0; SerooskerkeDe Zeeuwen 20. Zondag. R. C. S. AEiland Boys 00, KORFBAL, Wedstrijduitslagen. De uitslagen van Zaterdag luiden: T.O.G.O.—Swift I 0-7; E.W.W.— Swift II 40; H.B.S.Madjoe II 311, Geen der uitslagen hadden wij zoo verwacht. Wie had gedacht dat Swift met 70 zou winnen en volkomen ver diend? Wie had gedacht, dat E.W.W. de (verzwakte) Swift reserves met 40 zou verslaan en ook verdiend? En dat H.B.S. met zulke groote cijfers zou ver liezen, al geven deze cijfers de veldver- houding niet aan. Het zijn ditmaal echte korfbalcijfers! HOCKEY, Zuid. Afd.: Ie kl./2e kl.MopZwart Wit 04; 3e kl./2e kl.: PushZwart Wit II 3—1. West DuitschlandNederland B, Te Muelheim a. d. Ruhr speelden gis teren zoowel een Nederlandsch heeren als dames B-elftal tegen Westduitsche ploegen. De ontmoeting van de heeren eindigde in gelijk spel 11, terwijl de Nederland sche dames met 20 wonnen. Het Nederlandsche hockey-elftal. Het Nederlandsche hockey-elftal, dat op 11 April a.s. te Brussel tegen België zal uitkomen, is als volgt samengesteld: d.: Anjema (Togo); a.: R. de Waal (Am sterdam) aanvoerder en Westerkamp (H.D.M.); m.: Everwijn (H.H.Y.C.), H. de Looper (Hilversum) en Cuperus (S.C.H. C.)v.: Gunning (B.M.H.C.), Schnitger (P.W.), Van den Berg (Amsterdam), De Roos (B.M.H.C.) en Esser (Togo). ZWEMMEN Nieuw wereldrecord van Ragnhild Hveger. Weer heeft het phenomenale jonge Deensche zwemstertje Ragnhild Hveger een wereldrecord op haar naam ge bracht. Tijdens de zwemwedstrijden te Kopenhagen heeft mej. Hveger het we reldrecord over 400 meter rugslag voor dames, dat Rie Mastenbroek op 28 De cember 1936 met een tijd van 5 min. 48,8 sec. te Rotterdam op haar naam had gebracht, met niet minder dan 4,3 seconden verbeterd en gebracht op 5 min. 44,5 sec. Het achtste wereldrecord van het Deensche zwemstertje. Ragnhild Hveger heeft hiermede ook het Europeesche record op haar naam gebracht, dat Rie Mastenbroek door haar wereldrecord eveneens had geves tigd. Wederom is een Nederlandsch dames record in handen van Ragnhild Hveger gevallen. Het trotsche en eenige wereld record van onze veelvoudige Olympische kampioene Rie Mastenbroek is verbe terd. Nederland bezit thans nog slechts tien wereldrecords, terwijl er nu negen op naam van twee Deensche zwemsters staan. De Nederlandsche hegemonie in de dameszwemwereld, tot voor kort nog zoo sterk, is thans wel zeer zwak ge worden. mer met I eersl den duell 6. V een I hout Frail rent T wel Ifl der derl in I hacl eff I be I ënl larl dol ve af J de I na| G I in I tic of I rol bi I ni I mc gel wil st H d< jel d<! er n: a el "Vil

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2