2S& GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. middelburg. walcheren. n00rb-beveland. zeeuwsch-vlaanderem w.b. NUMMER 79. TWEE BLADEN. MAANDAG 5 APRIL 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Verlaging der graanheffingen. IfLISSIMGEN. ?UID-beveland. Plotselinge ontslagaanvrage van den burgemeester van Wolphaartsdijk. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 et. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvf. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangeslotea bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 regeb f 2.10, elke r. m. 30 et. Rubrics ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, h 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. DE INSTALLATIE VAN PRINS BERNHARü IN DEN RAAD VAN STATE. Naar wij vernemen zal ook de instal latie van Prins .Bernhard, w en zitting is verleend in den Raad van State, ge schieden door H. M. de Koningin, als presidente v,an dien Raad, evenals zulks het geval is geweest bij de nstallatie van wijlen Prins Hendrik en bij die van Prinses Juliana. HET PRINSELIJK PAAR VAN MONTE CARLO VERTROKKEN, Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn g stermorgen om half negen per auto van Monte Carlo naar Parijs ver trokken. Heden zou het prinselijk paar in de Fransche hoofdstad aankomen. De „O 16" in Den Helder terug. Naar wij vernemen wordt H. Ms. „O 16", die eenigen tijd in de Spaansche wateren heeft gepatrou lleerd, morgen in Den Helder terugverwacht. Men deelt ons v,an bevoegde zijde mede, dat in verband met de sti^ing der wereldmarktprijzen voor granen, met ingang van heden het invoerprijs- verschil voor de hieronder genoemde granen is verlaag'd met de daarachter ge noemde bedragen. Tarwe f 1,per 100 kg Haver f 1,per 100 kg Gerst f 0,50 per 100 kg Rogge f 0,50 per 100 kg Muis f 0,50 per 100 kg De daarvoor in aanmerking komende overige ïnvoerprijsverschillen en res titutiebedragen zijn dienovereenkomstig gewijzigd. In verband met bovenstaande verla ging der ïnvoerprijsverschillen voor granen is de toeslag op den uitvoer van kippeneieren met een bedrag van f 0,10 per 100 stuks verlaagd en van eendeneieren met een bedr,ug van f 0,07 per 100 stuks. De bonificatie op tarwebloem B is gebracht op f 1,60 per 100 kg. WETTELIJKE REGELING INZAKE STICHTINGEN. Bij de Tweede Kamer ;s ingediend een wetsontwerp houdende een wette lijke regeling inzake stichtingen. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Het recht betreffende de stichtingen is tot heden zuiver gewoonterecht. Hoe wel in de Nederlandsche wetgeving hier en daar met de stichting rekening wordt gehouden, regelt geen wet het gemee- ne burgerlijke recht der stichtingen. Deze toestand kan tot ongewenschte gevolgen leiden. Wanbeheer en verkwisting kun nen ongemerkt plaats vinden;, bestuur ders kunnen zich zelf bevoordeelen. Meermalen is er niemand, die het recht heeft hiertegen op te treden. Daar het niet bekend :s, welke stichtingen be staan en wie bestuurders zijn, is zelfs verduistering heel moeilijk te ontdek ken. Het thans ingediende wetsontwerp wil aan dezen toestand een einde ma ken. Het erkent slechts de geldige stichting de instelling, welke niet het maken van wnst ten doel heeft. Mede werking van een notaris bij de totstand koming van een stichting, ook thans reeds gebruikelijk, is voortaan vereischt. Op str,affe van nietigheid der stichting moet het reglement bevatten: den naam, doel en aanvangskap'aal, de wijze waarop de bestuurders moeten worden benoemd en zoo mogelijk de namen der eerste bestuurders. De wet is op alle stichtingen van toe passing, met uitzondering van kerkge nootschappen, kerkelijke instellingen en sticht ngen met godsdienstig doel, en eveneens met uitzondering van de stichtingen, bedoeld in de Armenwet, omdat deze reeds afdoende geregeld zijn. De eerste bestuurders, en voor de reeds bestaande stichtingen de huidige bestuurders, zijn verplicht de stichtings akte, die het reglement moet bevatten, in een centraal openbaar register in te schrijven. De besturder, die iets doet of nalaat in strijd met de bepalingen van deze wet of v,an het reglement, dan wel zich aa» wanbeheer schuldig maakt, kan door de rechtbank worden afgezet. Het ontwerp schept de mogelijkheid wanbe heer te ontdekken en tegen te gaan. Verder zijn er bepalngen omtrent reglementswijzigingen, omtrent de de finitie, welke de matterieele eiscnen bevat, waaraan een stichting heeft te voldoen en omtrent de ontbinding. Na Op het politiebureau vertoeft een hondje (van het mannelijk geslacht), dat aldaar voor den eigenaar terug is te be komen. Vip en twintig jaar in gemeentedienst. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. de Broekert, bode bij de plaatselijke belasting, in gemeentedienst trad. Hedenmorgen is hem van gemeen tewege de gebruikelijke gratificatie uit gereikt. Van verschillende zijden o.a. van den ontvanger en diens personeel en van de secretarie ambtenaren ontv ng de ju bilaris blijken van belangstelling op dezen dag, die voor hem verder een vrije dag was. Schippersvereniging „Schuttevaêr." Zaterdagavond vergaderde de afd. Middelburg van de Sch'ppersvereeniging „Schuttevaêr". De heer D. de Vries opende de vergadering en verzocht den oud-voorzitter, den heer A. C. de Vos, deze vergadering te willen presideeren, totdat er een nieuwe voorzitter geko zen zou zijn. In de vacature van be stuurslid werd voorz'en door de be noeming van den heer Joh. Vermeulen. Vervolgens was aan de orde het be noemen van een voorzitter. De verga dering koos den heer P. de Vos, die de benoeming aannam en de wensch uit sprak om door eendrachtig samenwer ken te trachten de afdeeling Middel burg 'n bloei te doen toenemen. De heer A. C. de Vos werd door de .afdeeling tot eere-lid benoemd. Verder kwamen nog verschillende onderwerpen betreffende de scheep vaart ter tafel, die met de betrokken autoriteiten zullen worden besproken. Geen tegenvaller, alleen meevallers. Naar aanleiding v.an de mededeeling van B. en W. bij het voorstel tot het laten verrichten van schilderwerk aan het Stadhui,s, waarvan de kosten op f 1450 zijn geraamd en dat dit kan worden betaald uit onvoorz'en, waar aan reeds rond f 4800 aan meevallers ten goede zal kunnen komen, stelde een der leden van de commissie van fi nanciën de vraag of in dit bedrag de waarschijnlijk ook voorgekomen tegen vallers reeds verdisconteerd zijn. Het antwoord v,an B. en W. luidt, dat tot heden op den d'enst 1937 nog geen tegenvallers aan hen bekend zijn ge worden. Het bestuur van de afdeeling der S.D.A.P. heeft besloten geen straatcol- portages meer te doen plaats hebben; omdat, gezien de wijze van optreden der N.S.B.-colporteurs, reeds relletjes ont stonden en het bestuur van genoemde afdeeling wij medewerken aan het voorkomen van ongeregeldheden, zeker tijdens de verkiezingsactie. In vrijheid gesteld. Zekere W. P. A., metaalbewerker en caféhouder te Vlissingen, die eenige da gen geleden werd aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middel burg gesteld, als verdacht van poging tot brandstichting en mishandeling, is in vrijheid gesteld. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. J. Huijssen vergaderde de vereeniging „Het Groene Kruis". Aan het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. P. Israël ontleenen we: Het ledental, dat met twee terugliep, bedroeg op 31 Dec. 1936 505. Bijna al len in aanmerking komende ingezete nen zijn lid. Gememoreerd werd het af scheid wegens vertrek naar elders van den voorzitter, den heer J. J. van Doe selaar.' In het jaarverslag werd hem een woord van dank gebracht. Sinds de oprichting zat Van Doesefaar in het bestuur en reeds van de 2de algemee- ne vergader:ng af was hij voorzitter. Hij heeft den groei van 31 tot 500 leden medegemaakt en niet het minst aan zijn kundige leiding is het te danken, dat deze vereeniging zich thans in zulk een bloei mag verheugen. De vereeniging heeft hem ,als blijk van waardeering een schilderij aangeboden. In de plaats van den heer Van Doe- ontbinding eener stichting vervallen de goederen aan den staat, tenzij het re glement een anderen rechtsopvolger aanwijst. Tracht niet nut te willen trekken, maar nuttig te zijn; niet te schitteren, maar te helpen; niet te heerschen, maar te dienen; niet gelukkig te willen worden, maar gelukkig te maken. selaar werd tot voorzitter benoemd de secretaris de heer J. J. Huijssen en tot secretaris de heer J. P. Israël. Het verplegingsmaterieel werd met 0.a. een bestralingslamp en een zieken- lichter aangevuld. Uitgeleend werden in tot,aal 209 stuks verpleging artikelen ten behoeve van 92 verschillende per sonen. De wijkverpleegster, zuster A. P. A. van der Klooster was door ziekte ver hinderd gedurende een 3 tal maanden haar werkzaamheden te verrchten. Daarna kon zij gelukkg haar zegenrijke arbeid weer voortzetten. Zij verleende hulp aan 102 personen waarv.an 29 uit sluitend tbc-lijders, 47 kraamvrouwen en zuigel ngen en 26 andere ziektege vallen. Het aantal huisbezoeken beliep in totaal 2920 waarvan 309 bij tbc-lij- ders, 423 bij kraamvrouwen en 2188 bij andere ziektegevallen. Van de ligtenten werd in 1936 geen gebruik gemaakt. Voor 2 patiënten werd van de hoog te zon gebruik gemaakt, terwijl ontsmet t'ng eenmaal plaats vond. In 1936 werd aangevangen met een cursus in E. H. B. O, voor meisjes wel ke bezocht werd door 17 leerlingen waarvan "16 een voldoend examen af legden, waardoor zij toegelaten kunnen worden tot de diploma cursus. (Deze werd gevolgd door 11 dames die allen het diploma behaalden.) De vereeniging mag dr. P. de Haas wel dankbaar zijn dat hij zich geheel belangloos w 1 ge ven aan dit zoo uiterst nuttige werk. Het verslag van den pennigmeester den heer A. Buijs deed zien dat voor de afdeeling het „Groene Kruis" ont vangen werd f 1,959 met een uitgaaf van f 1,889 en voor de afdeeling tbc een ontvangst van f 740 en uitgaaf van f 755. DOMBURG. De in 't wandel- en fiets- seizoen veel gebruikte openbare verbin dingsweg tusschen „Westhove" en „Duinbeek", het zgn. „Groene Wegje" van „Berkenbosch" verkeert in zoo'n slechten staat, dat we er de toeristen even voor willen waarschuwen. Groote kuilen, diepe sporen en weeke plek ken in het maar smalle weggetje nood zaken tot afstappen en bezorgen den voetganger vuile schoenen. Een andere publieke weg is de bovenmanteling, die uit „Westhove" bereikt wordt door het Domburgsche voetbalveld links af te slaan. Die weg is goed. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond hield de Souburgsche Oranjevereen - ging een .algemeene ledenvergadering o. 1. van den heer J. C. Gabriëlse. Besloten werd, ter gelegenheid van den jaardag van de Prinses, op 30 April a.s. een concert te geven op het Oranje plein alhier 's avonds om acht uur en na afloop daarvan een optocht te hou den, waaraan kinderen met lamp ons kunnen deelnemen. Aan het verzoek der muziekvereeni- ging om de medewerking der buurtver- eenigingen bij het a.s. muziekconcours voor wat betreft het in bruikleen ge ven van eerepoorten enz. werd gevolg gegeven. Hierna deelde de voorzitter de plan nen van het bestuur mede omtrent de feestelijkheden, welke bij de herdenking van den 400sten geboortedag van Mar- nix van Sint Aldegonde alhier zullen gehouden worden. Marnix, aldus de voorzitter, heeft te Souburg gewoond. Hij was .de vriend en raadsman van Prins Willem van Or,anje en heeft voor dezen zeer veel gedaan. In 1938 zal het 400 jaar geleden zijn, dat hij geboren werd en dat feit moeten wij herdenken. Wij stellen ons voor dat te doen in een feestweek, waarin een openlucht spel zal worden opgevoerd in het oude fort Rammekens, een historische plek uit den tijd van Marnix. Aan dit spel, dat reeds op papier staat en door terzake kundigen is sa mengesteld, zullen ongeveer 250 perso nen deelnemen, die allen Souburgers moeten zijn en geleverd zullen worden door de buurtvereenigingen. De be- noodigde costumes kunnen voor het grootste gedeelte zelf worden gemaakt. Het geld hiervoor hopen wij van de buurtvereenigingen in bruikleen te ont vangen en zoodra de feestelijkheden achter den rug ziijn het terug storten. De feestweek zal waarschijnlijk in 1938 gehouden worden tusschen Vlissingsche en Middelburgsche kermis. Er zullen 6 voorstellingen worden gegeven, waar van de eerste voor de Souburgers. De leden der Oranje-vereeniging zullen te gen sterk gereduceerden prijs worden toegelaten. De naam van het openlucht spel is „Rammekens voor den Pr ns". Het bestaat uit twee deelen. Een his torisch deel „Rammekens door de Wa tergeuzen bij verrassing van de Span jaarden genomen" en „Marnix dr.aagt aan den Prins het door hem gedichte ,,W lhelmus" op." Het spreekt vanzelf dat de vereeni ging niet in staat is een dergelijke ver tooning alleen op touw te zetten. Het is ons evenwel nu reeds al mogen ge lukken de medewerking te verwerven van vele vooraanstaande personen. Een com té van actie en een eere-comité kunnen worden samengesteld. Daarnaast zullen nog verschillende commissies noodig zijn. Het bestuur is ten aanzien van de feestelijkheden en het welslagen daar van optimistisch Natuurlijk is aller medewerking noodig. Voorgesteld werd het openluchtspel te Rammekens op te voeren en het be stuur te macht:gen tot het samenstellen der commissies, hetgeen met op drie na algemeene stemmen werd aangenomen, t De burgemeester van Wolphaartsdijk, de heer O, van Bleiswijk Tierens Ver hagen, heeft met ingang van 1 Mei ont slag verzocht uit zijn functie. Naar luid der berichten, zou dit ontslag reeds eer vol zijn verleend. HANSWEERT. De heer L. Hoekstra kommies bij de Directe Belastingen enz. te Ossendrecht, wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar Hansweert. YERSEKE. In de laatste jaarvergade ring der Coöp. Boerenleenbank onder leiding van den heer Joos Schipper werd de balans en rekening goedge keurd. Eindcijfer van de rekening 322.406 van de balans 375.277. De winst over 1936 bedroeg j 1138. Het re servefonds is 13475 groot. In de vaca ture J. van Zweden werd als lid van den raad van Toezicht gekozen, de heer L, J. de Rijke Sr. Aanwezig waren 95 le den. De laatste Zaterdagavonden werd op ons dorp luidkeels gevent door N.S. B.-ers, die met het geroep: „Weg met al wat rood en rot is", hun propaganda materiaal trachtten te verkoopen. De politie heeft hun Zaterdag evenwel ver hinderd dit langer te doen. YERSEKE. Zaterdagavond werd in de zaal van Nolet alhier een vergade ring belegd van de georganiseerde mos selkweekers van de Nederlandsche Vis- scherijcentrale onder voorzitterschap van het hoofdbestuurslid, den heer C. Sinke. Het doel van deze vergadering was om een 12 tal schatters te benoe men om de mossels te schatten die op de verschillende perceelen in Zeeland aanwezig zijn. Ieder van de 5 mossel plaatsen in Zeeland mag 20 van de georganiseerde mosseikweekers ter plaatse benoemen als schatters zoodat Yerseke 12 kweekers mag aanwijzen. In tegenstelling met het voorgaande jaar, onder het oude bestuur, kon men con- stateeren dat de stemming in de zaal zeer enthousiast was en dat de mossel kweekers dit plan zeer toejuichten. Dit is zeer begrijpelijk daar, zooals de voor zitter antwoordde op een der vragen der aanwezigen, dit plan afkomstig is van de kweekers zelf en omdat het da- gelijksch bestuur van het C.V.K. ervan overtuigd is dat de kweekejrs mede zeggenschap moeten hebben in het doen en laten van het bestuur zoodat ze dan het vertrouwen in het bestuur dat zoo vele malen is geschokt geworden nu wel zullen herwinnen. KAPELLE. De Chr. Mëisjesvereeni- ging „Tabitha" hield Zaterdagavond in het lokaal Obadja een voo(rdrachten- avond onder leiding van mevrouw Schmidt. Mevr. Schmidt sprak een in leidend woord, waarna overgegaan werd tot afwerking van het programma, dat met zorg opgesteld, netjes zeer tot ge negen van de aanwezigen werd afge- //JA ZEKER, ROOKT U GERUST MAAR DENK ER OM ALLEEN RIJPE TABAK NIEMEUERs STERTABAK VAN 5TOT15 CT. P. HALF ONS (Ingez. Med.j Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke tot matige wind uit O. richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. Ma. 5 April. Zon op: 5 h 28; onder: 18 h 39. Licht op: 19 h 09. Maan op: 2 h 39; onder: 11 h 39. N.M.: 11 April. Hoog- en Laag water te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Ma. 5 7.51 20.25 1.26 14.06 Di. 6 9.15 21.51 2.52 15.40 Wo. 7 10.35 22.57 4.20 16.52 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater, Ma. 5 9.16 21.55 2.24 15.08 Di. 6 10.41 23.26 3.45 16.41 Wo. 7 12.06 5.13 17.56 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) werkt. De pbrengst van dezen avond is bestemd voor den verbouw en verbete ring van het vergaderlokaal Obadja. SCHORE. De collecte gehouden in de Ned, Herv. Kerk alhier, ten bate van de stichting „Kinderzorg" heeft 14 opgebracht. KORTGENE. De heer P. Verburg heeft zijn benoeming tot lid van den Raad aangenomen. Vroege zwemmer. KORTGENE. De heer A. Priemus al hier heeft met het zoele lenteweer van Zaterdag alhier j.l. een bad genomen in den Spuiput alhier. De heer P. was hier mee de eerste dorpsgenoot, die in dit vroege seizoen zwemlustig werd. Ring na 3 jaar teruggevonden. KORTGENE. De heer J. M. Wisker- ke verloor 3 jaar geleden zijn gouden trouwring op h,et land. Vorige week was men bezig om het land open te eg gen. Bij het schoonmaken van de eg zat de verloren ring zoowaar aan één der tanden. De ring was nog in goeden toestand. SLUIS. Tot voorzitter van de Ver eeniging „Het Protestantsch Tehuis" werd benoemd de heer C. M. van den Broecke te Aardenburg. RETRANCHEMENT. Donderdagna middag werd de werkman P. D. alhier door een auto aangereden, zoodat hij een geneeskundige behandeling diende te ondergaan. Het ongeval schijnt zich als volgt te hebben voorgedaan: Ge noemde D. kwam op de fiets uit de richting „Killendijk" aangereden. Op het stuur lag een zak, waardoor D. niet kon bellen. Juist toen hij den hoek wilde omrijden, met het gevolg, dat D. werd aangereden en de fiets totaal vernield werd. Naar we vernemen maakt de pa tiënt het naar omstandigheden goed. IJZENDIJKE. Van 's Hertogenbosch zijn overgeplaatst naar hier de mare chaussees J. Meeuwissen en W. Speyer.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1