NATIONALE I VERZEKERD KRONIEK van den DAG. Het helsch complot BINNENLAND. Een half milliard gulden TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 3 APRIL 1937. No. 78. LEVENSVERZEKERING-BANK BEDRAG. I '1 - Cl .Q± liiM Srhanp.n pn lammeren. Na 's Konings terugkomst. De binnenlandsche polit eke moeilijk heden heDoen de bekommernissen wel ke de internationale positie van België meebrengen naar den achtergrond ver drongen bij de zuide ijke buren van Ne derland. De reis van zijn Koning naar Engeland heeft de quaestie, die met het oog op den gespannen toestand in hei buitenland zeer belangrijk is, echter an dermaal opgeworpen, want hoe particu- üer dit bezoek ook was, toch staat het vast, dat het heelemaal in het teeken staat van de ophefmakende rede welke door Leopold III op 14 October van het vorige jaar werd uitgesproken en die den eersten stap was op den weg diè leidt naar een gewaarborgde onafhanke lijkheid voor België. De ontwikkeling van de gebeurtenissen aan de zuidelijke grens van Nederland is in dit opzicht van de grootste beteekenis en te Brus sel hoort men ook wel de echo's van de voldoening welke in Nederland tot uiting komt over den gewijzigden koers van de Belgische polit ek, welke naar den geest nu voor de eerste maal sedert den oorlog meer .aansluit bij de onze. Er kan worden gezegd, dat men in de bevoegde kringen van buitenlandsche zaken te Brussel een gemeenschappelijke Fransch-Engelsche verklaring in het vooruitzicht stelt, welke volledig het ge wijzigde standpunt van België zal be krachtigen. Deze verklaring zou ook den vorm kunnen aannemen van de publica tie van een Engelsch-Fransch-Belgisch accoord, zoo meent onze Brusselsche correspondent. Men wil daar zoo spoedig mogelijk een einde stellen aan een toestand van on regelmatigheid die de ergste gevolgen zou kunnen na z«ch sleepen. Toen in Maart 1936 Duitschland Locarno heeft verlaten hebben de andere Locarnolan- den de plechtige verklaring afgelegd dat zij zich niet van hun verplichtingen te genover België ontheven gevoelen. Her haaldelijk is nadien nog de Belgische quaestie ter sprake gekomen en op 27 November jl. heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat de Belgische onafhankelijkheid een le- vensquaestie is voor Engeland, en dat België dan ook op den volledigen En- gelschen steun rekenen kan. Anderzijds heeft de Fransche minister Delbos op 4 December daaropvolgend verklaard, dat de Fransche legermacht spontaan en on middellijk zou optreden ter verded'ging van Be'gië, indien zijn onafhankelijkheid werd bedreigd, door een niet uitgelokten aanval. Deze verklaringen hebben daar te lande een diepen indruk gemaakt en de houding van de Fransche pers, d:e 't voorstelt alsof de Belgische bevolking een egoïstische politiek zou willen vol gen, wordt er steil'g afgewezen als van niet het nr'nste belang. Hieruit blijkt wat een weg daar is afgelegd sedert enkele jaren. Men is er geleidelijk de realiteit gaan inzien. Men begrijpt, dat België niet meer kan beloven of zich niet tot iets meer verplichten kan, dan tot dat gene waartoe het in staat is. Het volk heeft geen ingewikkelde beschouwingen noodig om het standpunt uiteen te zet ten dat het aanvaardbaar acht voor de Belgische buitenlandsche politiek. Beigië is niet in staat de grenzen van andere landen te garandeeren. Het eeni ge wat van België kan geëischt worden, is, dat het zijn eigen landsgrenzen bevei ligt tegen een onverhoedschen aanval Daardoor werkt het land mee aan de algemeene veiligheid en beschermt het ook nabuurlanden zooals Frankrijk Daar de onafhankelijkheid van België wordt beschouwd als een element voor het internationaal evenwicht in West- Europa, is het natuurlijk, dat België op hen een beroep doet om zijn grenzen te gen alle schending te waarborgen. Hier door ook zullen zij hun eigen belang die nen. België wil zijnerzijds doen wat het deer ANNIE S. SWAN 81). HOOFDSTUK XLI. Een gelukkig einde. De derde dag werd gedeeltelijk be steed aan de ondervraging van de paar overgebleven getuigen a décharge, waarvan dr. Guthrie de eenige belang rijke was. Zijn getuigenis, die met kracht en overtuiging gegeven «werd, hielp den indruk versterken, die de eer ste getuige achter gelaten had, name lijk, dat een onschuldig meisje het slachtoffer geworden was van een ge- meene samenzwering, Toen de zitting na de lunch hervat werd, hield de ambtenaar van het Open baar Ministerie zijn rede. Het was in zijn soort een meesterlijk stuk werk, maar het scheen wel, of de man, die haar uitsprak, zelf de overtuiging mis te, die zijn argumenten kracht bij moest zetten; of hij van het begin af aan wist, dat zijn rede toch nutteloos zou zijn, Hoe het ook zij, hij slaagde er niet in dien indruk te maken, die hij van zijn rede verwacht had. De derde dag kwam ten einde een kan en anderzijds verwacht het van de andere groote mogendheden slechts wal zij normaal te doen hebben u.t eigen be j lang. Hieraan moet slechts een vorn. worden gegeven, i De internationale positie van Belgit verschilt op dat gebied met deze vat Nederland. Waar beide landen elkaai echter ontmoeten is bij de interpretatie die moet worden gegeven aan artike, 16 van het Volkenbondspact. Het is op vallend, dat dit in België word. aangegeven niet alleen in Vlaamsche kringen, maar ook in offici- eele en Franschspreken- d e milieux. Naar aanleiding van een nogal hevige polemiek die onlangs heeft plaats gehad tusschen enkele Pa- rijsche en Brusselsche Franschtalige bla den over de veranderde Belgische bui tenlandsche politiek, w.aarin het Vol- kenbondspact tegen België werd uitge speeld, werd met klem van Belgische zijde aangetoond, dat het pact aan Bel gië geen andere verp lich tingen oplegt dan deze die door Nederland wor den gedragen en dat Nederland nochtans nooit een andere politiek heeft gevolgd dan deze van een feitelijke en onafhankelijke neutraliteit. Aan Fran sche zijde was het duidelijk, dat men op het oog had de eventualiteit van een doortocht van Fransche troepen door België bij een Duitschen aanval. Aan Belgische zijde werd hierop geantwoord, dat een dergelijke even- tueele aanval nog niet het recht gevenzou aan Frankrijk om België als manoeuvreterrein te be schouwen. Het recht van doortocht bestaat slechts volgens het Volkenbondspact voor zoover er een collectieve actie wordt gevoerd en dan nog moet het recht zich beperken tot een transport van troepen. Anderen gaan nog verder en brengen de verklaringen in herinnering die wer den afgelegd door minister De Graeff, nopens artikel 16 van het Volkenbonds pact. Er is alle reden om aan te nemen dat de Belgische regeering het Neder- 'landsche standpunt in dit opzicht tot. het zijne maakt. België zal evenmin als Nederland toepassing toelaten van ar tikel 16, voor het geval een conflict uit breekt tusschen twee naburige groote mogendheden. En wat de schending van zijn eigen grondgebied betreft wordt er met grooten nadruk op gewezen, dat België zelf/ w;il heer en meester blij ven over het beoordeelen van de om standigheden die een beroep op de hulp van de garandeerende mogendheden zouden rechtvaardigen. Men zou te ge makkelijk kunnen „ter hulp komen", van welke zijde ook en zoodoende zou België nog in een geschil kunnen wor den betrokken. De verklaringen, of het accoord, dat wordt tegemoet gezien en dat waar schijnlijk voor de nabije toekomst een van de belangrijkste documenten zijn zal van de internationale politiek, zal dan ook zeer kort kunnen zijn, maar tevens zeer duidelijk. Het zal de be zegeling zijn van een standpunt dat door de Vlamingen steeds met kracht in Bel gië is verdedigd geworden en dat den binnenlandschen toestand op ernstige wijze zal verstev'gen, zoo oordeelt men daar te lande. Voor Nederland zal het een aanwij zing te meer zijn dat de mentaliteit in het Zuiden sterk is gewijzigd en dit nieuwe instrument van de internationa le diplomatie zal ook hier als een groo- tere waarborg kunnen worden be schouwd, wat ten slotte moet leiden tot samenwerking. Zoo althans ziet men daar den toe stand. bevel werd afgevaardigd tot de inhech tenisneming van Patrick Ruthven Junior precies zooals zijn vader voorspeld had. Den volgenden ochtend sprak Moss, de advocaat van de gevangene, langdu rig en in zeer hartstochtelijke bewoor dingen voor de beklaagde. Het was een jonge man, die nog' naam moest maken, wat hij dien dag ongetwijfeld deed. Hij schilderde het lijden van miss Harman op zulk een treffende wijze, dat zeer vele menschen tot tranen toe geroerd werden en niemand er meer aan twijfel de, hoe de uitspraak van de jury zou luiden. Toen hij uitgesproken was, stond de rechter op en beval de'jury zich terug te trekken om haar uitspraak te over wegen. Daarna volgden die verschrikkelijke oogenblikken van gespannen verwach ting, waardoor toch zeker heel wat zondaars al voor hun misdaden voldoen de gestraft worden. Alice zat doodstil, Haar gezicht scheen iets witter geworden te zijn, maar haar oogen hadden niets van hun helderheid verloren. Het was een wondermooi ge zicht kalm, en berustend, een gezicht, dat door diegenen, die het al die ver schrikkelijke en oneindige dagen aan schouwd hadden, nooit meer vergeten zou worden. Haar zelfbeheersching', haar ROTTERDAM (Ing. Mea.i Financieel economisch weekoverzicht. ONGEANIMEERDE STEMMING. Het ware enthousiasme wilde niet komen. De emissie van de K.N.S.M. een verblijdend teeken. Het is merkwaardig hoe loom de stemming op de fondsenmarkten blijft, niettegenstaande het in de afgeloopen week toch heusch niet heeft ontbroken aan berichten, welke tot voor enkele weken, zonder twijfel nog een ware koershausse zouden hebben veroor zaakt. De vorige week kon men zeggen dat een samenloop van verschillende mindèr gunstige berichten en uitlatingen van vooraanstaande persoonlijkheden op financieel en economisch gebied, een voldoende aanleiding waren om eenige terughoudendheid te betrachten bij het aankoopen van fondsen. Dit maal was feitelijk alles goed, wat de klok sloeg. En toch wilde het ware enthousiasme niet komen. Wat Amerika b.v. betreft, blijft de groote activiteit in de verschil lende industriën, met de staalnijverheid vooraan, onafgebroken aanhouden. De staalproductie vertoonde ten opzichte van de vorige week een nog verdere toeneming, terwijl men verwacht dat de huidige groote activiteit ook in het tweede en derde kwartaal zal worden gehandhaafd. President Roosevelt schijnt voorloopig zich het meest bezig te houden met de vraag, hoe de op gang zijnde hausse, welke in dit stadi um inderdaad gevaren in zich bergt, te beheerschen. Het dient te worden er kend, dat dit probleem zeer moeilijk is op te lossen. Misschien zou de oplossing het best gevonden kunnen worden door een verlaging van de invoerrechten. In dit verband is het waarschijnlijk niet zonder beteekenis, dat Norman Davis, van zijn verblijf te Londen in ver band met de internationale suikercon ferentie aldaar gebruik zal maken, om met de Britsche regeering de moge lijkheid van een Britsch—Fransch-Ame- rikaansche samenwerking te bespreken, welke ten doel zou hebben de onderlin ge handelsbelemmeringen te verminde ren. Eenigszins in de geest dus van de onlangs in het werk gestelde pogingen der Oslo-Staten. Gunstig, om maar bij de locale markt te blijven, kon toch zeker ook be schouwd worden, het bericht, dat de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. reeds thans met een emissie van 5.556.500 ter markt komt. Genoemde maatschappij moest nog in 1936 met een drastisch reorganisatieplan voor den dag komen, waarbij, gelijk bekend mag worden ver ondersteld, het geheele aandeelenkapi taal, in totaal 25.000.000, werd afge schreven, De aandeelhouders moesten genoegen nemen met twee amortisatie- bewijzen, welke in de toekomst met 50 zullen worden afgelost door uitlo ting. In dier voege dan, dat na uitkee- ring" van 5 dividend op de nieuwe ge wone aandeelen en na reserveering van een zeker bedrag, 30 van de dan resteerende winst voor deze uitloting wordt bestemd. Aan houders van amor- onvergelijkelijke waardigheid hadden haar geen oogenblik verlaten. Het was, alsof zij door een innerlijk licht ge steund en opgehouden werd. Al haar vrienden zaten zoo dicht mo gelijk om haar heen. Nu de getuigen ver- hooren )^f,geloopen warfen, waren alle verboden opgeheven. De trouwe Tina had een eereplaats, vlak achter het be- klaagden-bankje, zoodat zij met haar geliefde meesteres kon spreken en haar aanraken, Tina vertoonde meer dan de anderen de uiterlijke kenteekenen van het lijden dat zij gedurende die moeilijke dagen ondergaan had. Haar haren waren bij de slapen wit geworden, wat vreemd afstak bij haar aandoenlijk jong ge zichtje. Het wachten duurde dien dag geluk kig' niet lang. De jury-leden waren slechts twaalf minuten uit de zaal af wezig. Toen zij weer binnenkwamen wierp iedereen een onderzoekenden blik op hun gezichten om te zien of het resultaat van hun besprekingen daar ook uit op te maken was. Maar de vijf tien goede en eerlijke mannen hielden hun gelaat uitstekend in bedwang. De rechter en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie stonden op om hen te ontvangen. Degenen, die het dichtst bij hem waren, zagen een lichte trilling, tisatiebewijzen werd voorts het recht van voorkeur bij nieuwe emissie s toe gekend. Wel weinigen zullen destijds hebben vermoed dat dit recht reeds zoo spoedig waarde zou blijken te krijgen. Bij een aandeelenkoers van 143 ten tijde dat het prospectus der nieuwe lee ning verscheen, vertegenwoordigden de claims een theoretische waarde van 30. Dit bedrag konden de houders van amortisatiebewijzen als extra-mee valler incasseeren. Van het recht om hun claims te verkoopen is in de af geloopen week een zeer sterk gebruik gemaakt, zelfs zoo, dat het aantal claims dat aangeboden werd op 910.000 wordt geschat. Natuurlijk had dit tenge volge dat de claims een gevoelige daling ondergingen. De aankondiging van deze nieuwe emissie is een verblijdend tee ken, omdat hieruit blijkt, dat eén be drijfstak, welke juist zoo bijzonder sterk onder den druk van de criss heeft gele: den, zich thans in verbluffend snel tem po aan het oprichten is. Te verwonde ren hoeft dit niet. De stijging van de vrachtenmarkten is immers van een bui tengewoon grooten omvang geweest. Nu moge men hiertegen aanvoeren dat in deze verbetering een kunstmatig ele ment ligt voornamelijk dan door de enorme bewapening een feit blijft toen, dat onze Nederlandsche koopvaar dijvloot sedert 1929 een vermindering in tonnenmaat van ruim 20 te zien heeft gegeven. Het is begrijpelijk dat, waar alom vraag naar ruimte is, de Neder landsche koopvaardijvloot in versnelc tempo haar achterstand wil inhalen, wil zij niet te veel bij het buitenland ten achter geraken. Het zou ons dan ook niet verwonderen wanneer in de naaste toekomst ook andere Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen met aan- deelen-emissie's ter markt zouden ko men. De positie van de K.N.S.M. zelve is intusschen vrij gunstig te noemen. Het ziet er alleszins naar uit, dat, waar reeds over 1936 een dividend van 3 kon worden uitgekeerd, voor 1937 de resultaten aanmerkelijk gunstiger zul len zijn. Ten nauwste met de scheepvaart ver want is de scheepsbouwnijverheid. Voor een van de grootsten op dit gebied, Wii- ton-Feijenoord, is thans het moment aangebroken om met een reorganisatie plan, gecombineerd met een uitgifte van nieuw kapitaal te komen. Deze maat schappij stelt thans voor om 70 op haar aandeelenkapitaal af te schrijven waardoor dit van 15.500.000 wordt te ruggebracht tot 4.650.000. Voorts Wordt een uitgifte van 1.350.000. te gen 106 aangekondigd ten einde een vergroote liquiditeit te verkrijgen waardoor de verplichte aflossing op de obligatieleeningen onder alle omstan digheden is verzekerd. De markt heeft het bericht niet slecht ontvangen en in de koers der aandeelen was feitelijk de dreigende afstempeling reeds ver disconteerd. In ieder geval kan deze zeer goed uitgeruste maatschappij thans worden de voorstellen aangenomen een goede toekomst tegemoet gaan. Haar bijzonder geoutilleerdheid op het gebied van de fabricage van oorlogstuig komt haar in dezen zeer te stade. E&WSKIBfSTV op het anders onverstoorbare en krach tige gelaat van den rechter. Hij richtte zich tot den voorzitter van de jury en sprak de indrukwekkende woorden uit: „Leden van de jury, zijt gij tot een uit spraak gekomen?" „Ja, Edelachtbare". „Zeg ons, hoe zij luidt", „Wij zijn het er allemaal eenstemmig over eens, Edelachtbare, dat de beklaag de onschuldig is, Wij spreken hierbij de hoop uit, dat de slechte en gewetenloo- ze personen, die deze monsterlijke aan klacht ingediend hebben, hun gerechte straf niet zullen ontgaan". Hierop barstte de menigte in luide toejuichingen uit. Protesten en scherpe verwijten waren tevergeefs. De geluk kige en opgewonden menschenmassa moest even zijn gang gaan. Vrouwen en zelfs sterke mannen huilden, alsof zij persoonlijk bij de uitspraak geïnteres seerd waren. Het was een tooneel, dat in de annalen van het oude, grijze ge rechtshof nog' nooit voorgekomen was en degenen, die er getuige van waren, zouden het nooit vergeten. Tenslotte gebood de rechter de voor dat oogenblik passende stilte. Het was een zeer humaan mensch en hij had ge zien dat de uitbundigheid van de menig te zijn ontstaan vond in de beste en meest bewonderingswaardige eigen Weinig geanimeerd was deze week ook de „rubberiioek' waartoe het teit dat Minister Colijn in de Kamer ver klaard heeft desnoods dwingend recht te zuilen uitlokken, indien de Indische ondernemingen geen correctie op de loonsverlagingen zouden toepassen, niet weinig heeft bijgedragen. Men realiseert zich immers steeds meer dat de kost prijs van dit product in de toekomst een niet onbelangrijke stijg.'ng zal vertoonen o.m. als gevolg van het betreKkenjk. hooge uitvoerrecht en de vennoot schapsbelasting welke op 20 kan worden gesteld. Uitgaande van een kostprijs van 20 cent per kg, be draagt het uitvoerrecht voor 1937 circa 2.8 cent terwijl op die basis de vennoot schapsbelasting een bedrag van 3 ct. per kg opeischt, te zamen dus 5.8 cent, hetgeen bij een winst van 18 cent per J4 kg dus een belasting beteekent van ruim 30 van die winst. De beleggingsma,rbt bjeef hetzelfde aanzien houden als de vorige week, de Oude Schuld ligt tamelijk ongeanimeerd in de markt terwijl daarentegen de 4 Staatsleening 101% noteert^ wjel een bewijs dus dat aan de mogelijkheid van een conversie in de naaste toekomst niet wordt gedacht. Tenslotte volgen hier enkele koersen: U. S. Steel Corp. 86%90% Kennecott Copper 47%49% Philips 340351 Unilever 170160 Aku 71 Amsterdam Rubber 329 H.V.A. 518—526 Koninklijke 421423. Belangrijke gift van de Koningin. H.M. de Koningin heeft een belang rijke gift beschikbaar gasteld voor de heden te houden voorjaarsinzameling ten bate van het Haagsch Crisis comité. 100 jarig bestaan van Nijgh en Van Ditmar, De bekende Rotterdamsche firma, de N.V, Nijgh en Van D tmra vierde giste ren haar honderdjarig bestaan. Gister ochtend is dit feit door directie en per soneel in een der kantoor-lokalen aan de Wijnhaven herdacht. Des middags heeft de directie een re ceptie gehouden, welke zeer druk be zocht was. Ter gelegenheid van het eeuwfeest heeft de firma in de zalen van den Rotterd,amschen Jumstkring 'n uit gebreide tentoonstelling georganiseerd voor de afdeelingen uitgeverij, grafische bedrijven en het reclame-adviesbureau. De Nederlandsche handelsmissie :n Brazilië. De belangstelling voor de Nederland sche handelsmissie die naar men weet onder leiding van jhr. Van Karnebeek een bezoek brengt aan Zuid-Amerika, is ook in Brazilië buitengewoon groot ge weest. De missieleden hebben verschil lende voordrachten gehouden, o.a. over onze waterbouwkundige werken en over het Nederlandsch en Friesch stam boekvee, verduidelijkt door smalfilms over deze onderwerpen. Zonder twijfel heeft het bezoek aan den toekomstigen staat Rio Grande do Sul belangwekken de mogelijkheden geopend voor uitbrei ding onzer handelsrelaties. Met het be zoek aan dezen staat is de Nederland sche handelsmissie aan het einde van haar verblijf in Brazilië gekomen. Een nieuwe taak wacht haar thans in de Plata-landen, en daarna in Chili. Elk van deze landen vereischt opnieuw hare bijzondere aandacht, onder geheel op zichzelf, staande, omstandigheden. Wat de eerste étappe van hare reis betreft, van Brazilië kan de Nederlandsche han delsmissie intusschen met groote vol doening constateeren, dat zij daar te lande ontvangen is met buitengewone schappen van de menschelijke natuur en dat hij haar, als zoodanig even haar gang moest laten gaan. De rust keerde weder en hij wendde zijn knap gezicht in de richting van de beklaagden-bank. Nooit waren zijn strenge gelaatstrekken zoo door een ge voel van welwillendheid verzacht ge weest. Zijn gezicht was bijna teeder van diepe ontroering „Beklaagde, sta op". Ze deed het mechanisch, als iemand, die weinig wilskracht meer over heeft, en haar smalle, witte handen grepen krampachtig den voorkant van de bank vast. „Alice Harman, na gepaste overwe ging en beraad, waarbij zij rekening ge houden heeft met alle getuigenissen, die hier van dag tot dag gehoord zijn, heeft de jury u van de gemeene en mon sterlijke beschuldiging', die door slechte personen tegen uw onberispelijk karak ter ingebracht was, vrijgesproken. Met die uitspraak zal de geheele wereld het eens zijn, die evenals wij, die er meer direct mee te maken hadden, gedurende de gansche beproeving met u meegeleefd heeft. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5