BUITENLAND. BIOSCOPEN., BEURS VAR AMSTERDAM. N00RD-BEVELAND. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG» Koninkl. Unilever - Olie - Tabak - Suiker - Philips Schepen Obl.Markt Rubber MIDDELBURG. GOES. SPANJE. ENGELAND. BALKAN, TSJECH0-SL0VAKIJE. VER. STATEN. uitvoering van de Ambtenarenwet 1929 in Jul 1931 vastgestelde Polderambte narenreglement Zeeland 1931 geeft ten iaan ien van een aantal onderwerpen zelf regeling van de rechtspositie van het personeel der polders en water schappen en laat ten opzichte van de overige onderwerpen, welke de wet ge- regeld wenscht te zien de regeling over aan het bevoegde gezag der polders en waterschappen zelf. Tegen het Polderambtenarenreglement zooals dat in 1931 door de Staten was vastgesteld, bestonden bezwaren, ver band houdende met de Ambtenarenwet 1929, die het bevorderen van goedkeu- j-'ng der Kroon op het Statenbesluit verhinderden. Na uitvoerige briefwisse ling met het provinciale bestuur is ten slotte het Polderambtenarenreglement Zeelana 1931 zooals dat door de Sta ten bij hun besluit van 25 Jul: 1935 no. 12a is gewijzigd en aangevuld, goedge- ketird bij Kon. besluit van 19 Novem- ber 1935 no. 34. Eerst nadat dit was geschied, konden de besturen van de polders en water schappen uitvoering geven aan hun taak tot regeling v,an de rechtsposit'e van het personeel der polders en water schappen, zooals deze hun was opge legd bij de Ambtenarenwet 1929 en het Polderambtenarenreglement Zeeland 1931. Op grond van het vorenstaande be stond voor de ministers geen .aanleiding om in dezen toepassing van art. 126 der Ambtenarenwet 1929 te bevorderen. Het is den min sters niet mogelijk, te bevorderen, dat met toepassing van art. 126 van de Ambtenarenwet 1929 de gegeven ontslagen ongedaan worden gemaakt. Als gevolg v.an de omstandig heid, dat door het ontslag voor bedoel de personen elk verband met het wa terschap is verbroken, bestaat geen aanleiding voor regeling van een rechtspositre dier personen. 'S-GRAVENPOLDER. In de vacature van wijlen den heer E. Vermue is door den voorzitter van het stembureau be noemd verklaard tot lid van den Ge meenteraad de heer Jac. Vermue Pz. IERSEKE. Naar wij van het Centraal Verkoopkantoor van mosselen te Ber gen op Zoom vernemen, heeft het be stuur n haar gisteren gehouden verga dering besloten om de verzending van mosselen ingaande 18 April a.s. stop te zetten. Het nieuwe seizoen zal dan weder 15 Mei a.s. beginnen. llngez. Med.) De Raad van State zal in openbare behandeling voor de zaak van het raadsl d J. Ossewaarde van Ierseke 28 April a.s. bijeenkomen. De gemeente zal hier, naar wij ver nemen, niet naar toegaan, daar het oud- Raadslid toch geen schijn van kans heeft. De heer J. Ossewaarde drijft namelijk in de Molenstraat te Den Haag een si garenwinkel! HEINKENSZAND. De heer J. van Damme, te Goes, is benoemd tot'schrij- ver ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. alhier. KAPELLE. In een druk bezochte ver gadering kwam de vereenig ng van oud-leerlingen van de Tuinbouwcursus- sen bijeen onder voorzitterschap van den hr. W. Glas. De heer Johs. Oele, tuinbouwvakonderwijzer hield een voor dracht over het onderwerp: P r u i- men cultuur, Spr. wees er op, dat deze cultuur in de laatste jaren zoo enorm is toegenomen; vroeger konden met goed gevolg geen dessertpru men verkregen worden, men had te kampen met bladluis op groote schaal, nu ech ter de ziektebestrijding wordt ter hand genomen en men wetenschappelijk ver der is gevorderd, is dit anders, Spr. geeft aan de verschillende be spuitingen, de bestuiv'ng, de soorten keuze, de onderstammen, de nieuwe va- riteiten. Ook wordt de volle aandacht ge schonken aan de cultuurzorgen, snoei en bemesting, het dunnen en het oog sten. Een drukke bespreking volgde, vele practische vragen werden gedaan en besproken. NISSE. Onze dorpsgenoot L. M. de Jager thans agent van politie te Ter Neuzen is benoemd tot rijksveldwachter met standplaats Heikant gemeente Sint- Jansteen. NISSE. Op de Woensdagavond ge houden eindles van den algemeenen tuinbouwcursus werden tot het tweede Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102—102 Amsterdam 1934-4% 101%- Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100 Cities Service Cy. P. 1958 5 54%54% leerjaar toegelaten: J. Bosman, L. Bos- A Pref. Jurgens A 127%—127 man, P. Bosman, A. Heijligers, A. Hoe-j A £;edó SJl e" Sp ritusf. 483 beke, J. Hoebeke, M. Hoebeke, J Hoo- Pe Schelde N.B. 7271% gesteger, J. Matthijsse, L. Matthijs'se, M. S™elt £ef' ~^9' Mol Jansz., M. Mol Johz., W. Mol, G.1 A ?orn' Sum- H,M 211%—211% L. Nieuwenhuijse, L. Nieuwenhuijse, M. Nieuwenhuijse en P. C. Vette. A Houth. Alberts 112- C Union Pac. Rr. 107%—106% C Int. Nickel Cy. 51%50% Ned. 1000-4. 101 101 rot ttmcpt a at t O. Indie 34 1000-4 101%—101% CULIJNSPLAAT. Tot echtpaar van Engeland 1960-90 4 81% het Herv. D acome-Rustoord alhier zijn A Koloniale Bnk. 86%—86% benoemd de heer en mej. J. de Kraker- Bliek te Nieuw_ en St. Joosland, Prcpaganda-avond («Volksonderwijs" BRESKENS. Vrijdagavond werd in gebouw „Sumajo" een propaganda- avond gehouden door de afd. „Breskens" van Volksonderwijs. De voorzitter de heer A. Salomé verwelkomde speciaal burgemeester Van Zuijen. Onder leiding van den heer C. C. J. de Pree, hoofd der openbare school, Werd door de schoolkinderen de kinder-operette „Ree- pelsteeltje" in fraaie costuums opge voerd. In de pauze heeft dr. J. G. Ramaker een propagandistische rede gehouden. Na afloop werden de heer en mevr. De Pree, en mej. Bijleveld, die op de piano begele'dde, danig in de bloemetjes gezet. De zaal was stampvol. WATERLANDKERKJE. Het aantal kiezers is vastgesteld als volgt: Tweede Kamer 268, Prov. Staten 266 en voor den gemeenteraad 253. A N.I. Hbk. 1000 171%—170% C Ned H. M. 1000 202%—202% A v, Berke's Pat. 62%62% C Calvé-Delft 8785% A Philips G. B. afg. 346%351-54% C Unilever 165%166-65% C Am. Car Foundry 44%46% C Anaconda Cop. 47—46%-47 C Bethlehem St. 71%—70%-72% C Kennec Copper 47%47%-% C U. States St. C. 87%—86% -87% C North Am. Cy. 20%20% A Kon. Petr. Mpij. 416%415%-19 C Contin Oil Cy. 31%—32% C Philips Petr. Comp. 4141% C Shell Union O.C. 24—24%-23% C Tide Water Ass. Oil 14%14% A Ned. Scheepv. U. 135%—137-39% A H.V. Amsterdam 513%514-18 A Jav,a Cult. Mij. 249%250 A N.I. Suiker U. 179%—181 A Deli Batavia 286285%-86 Markt H.V.A. - Wettig Gedeponeerd1 Van onze adverteerders. Ned, Ford, De jaarlijksche alg. verg. van aandeel houders der N.V. Ned. Ford automobiel fabriek heeft het slotdiv dend bepaald op 7 pet., hetgeen met het reeds uitge keerde interim-dividend van 3 pet. een totaal dividend van 10 pet, (vorig jaar 7 pet.) vormt. ELECTRO Circus Buffalo Bill. Er zal wel nauwelijks een beroemder en met Wild-West-romantiek nauwer samenhangende naam zijn, als die v,an Kolonel Cody, alias Buffalo Bill. We zien hem ten tooneele verschijnen, uiter lijk volkomen gelijk aan de prenten van de bekende 15-cents-weekverhalen doch hier meer historie en getrouw als den we- reldrondtrekkend c'rcuskoning. In de met groote vaardigheid geschapende tien tallen jaren geleden sfeer van het echte pa ardencircus, speelt hij echter maar 'n bescheiden rol. Het gaat hier in hoofd zaak om de geschiedenis van Annie Oakley (Barbara Stanwyck), de kampi oene scherpschieten, d e haar jeugd slijt in een landelijk plaatsje ergens in het groote Amerika. Alleen de dorpe lingen weten dat Annie nooit mist als zij kwartels schiet. Dan komt op een goeden dag de scherpschutter Toby Walker, die - pas geëngageerd is door Buffalo Bill, in de buurt en op een groo- ten schietwedstijd neemt zij het tegen hem op. Resultaat: zij slaat den eenigs- zins blufferigen Toby.... bijna. Maar dat is opzet, want zij laat hem winnen omdat ze hem zoo'n aardigen jongen vindt. Bill's manager Hogarth, ziet het ge val aan en overreedt Annie om met de show mee te trekken. Natuurlijk heerscht er -eenige rivaliteit tusschen de twee schutters en daar beleeft men menige aardige tafereeltjes door. Maar de 1 efde komt toch. Ze spreken echter af voor 't oog van de wereld eikaars concurrenten te blijven in 't schieten en in de liefde. Niemand kent hun ge heim. Door een heldhaftig ongeluk (zoo iets bestaat heusch) worden Toby's oogen beschadigd, en hij schiet bij een bra- vourstuk 'n Annie's hand. Z'n roem is meteen weg en hardhandig wordt hij op de keien gezet, omdat men aan op zet gelooft. Annie trekt met de groote Buffalo Bill de wereld in, viert triom fen en Toby houdt er een schiettent pp na. Ze vinden elkaar echter toch weer terug na tal van wederwaardigheden. Moge het verhaal op zichzelf al aar dig gevonden zijn, de manier waarop het verfilmd is, verdient grootere lof. Het geval is opgenomen met een él.an dat groote geroutineerdheid verraadt. Weliswaar verheft het z'ch niet boven het normale peil van een goede film doch 't is de beschaafde en ook wel tragi-komische manier van de dingen zien, die er een e'genaardige bekoring aan geven' waar nog bij komt d,at het een speelfilm is van de bovenste plank. Op deze wijze worden Annie Oakley, Toby en Buffalo Bill met zijn staf, ons heel sympathiek. De strijd om het goud. Als we opmerken dat het paardenge trappel en het ruischen van de rivier zoowat de eenige, natuurgeluiden zijn >n deze film, dan is zeker meteen het gebied aangegeven, waarbinnen de strijd om het lokkende goud uitgevoch ten wordt. Dat vechten vooral wordt keurig gedaan, met de vuist en met het geweer. Daar tusschendoor of misschien ju st daarvoor ziet de held nog kans het goud en het meisje te vinden. Overigens heelemaal niet zoo'n gekke film, als men van het soort houdt. De C.anadeesche wouden en bergen zijn ook heel mooi. Doch zou Curwood, naar wiens „Wolfjagers" de film gemaakt werd, het zóó bedoeld hebben....? CITY. Kobien wil wat beleven. Een mensch houdt van afwisseling. Aan een eentonig leven heeft hij meest al 't land. Met Kobien is het niet anders gesteld. Zijn huiselijk leven en zijn ar beid: hij vindt ze beide saai. De mor genliedjes van z'n vrouw vervelen hem evenzeer als het dageijlksche kantoor leven. Steeds achter hetzelfde bureau te zitten, dezelfde menschen aan te kij ken en nooit eens een andere omgeving. Neen, dat is niets voor hem. Dan heeft zijn vriend, de politiecommissaris, toch een heel wat fijnere baan. Kobien wil ook wel eens wat bele ven. Reizen, avonturen, dat lokt hem. Zoodanig zelfs, dat hij zijn ontslag neemt, en per vliegtuig naar Constantinopel reist. Daar ligt een erfenis voor hem, en als hij de klinkende munt nu eenmaal te^ pakken heeft dan zal hij wel verder zien. Kobien sluit onderweg vriendschap met een „graaf", een sluwen oplichter, die Kobien's goedgeloovigheid op gesle pen manier gaat uitbuiten. En de on handige, nieuwbakken wereldreiziger loopt van den eenen val in den andere. De onwetende, naar avonturen hunke rende man raakt verzeild in een com plot van oplichters en vervalschers, zoo geraffineerd als maar mogelijk is. Ko bien krijgt dus zijn avontuur. Gelukkig, dat zijn vriend hem te hulp snelt, want anders had Kobien behalve zijn baantje, ook zijn erfenis kwijt ge weest. De belevenissen zijn door de Ufa op uitstekende wijze verfilmd. Aardige, spannende momenten zijn er vele in de ze film. En ook de komische noot ont breekt niet. Hermann Speelmans ver tolkt de rol van Kobien, de man die wat wil beleven en ook heel wat be leeft. Bloedgeld. In deze Amerikaansche rolprent is het Richard Dix, die de aandacht vraagt voor het ontmaskeren van een bende misdadigers. Zijn broer wordt, volgens de beruchte gangstermethode, vanuit een voortrazende auto met mitrailleur kogels doorzeefd. Richard weet wel wie de daders zijn, maar hij geeft er de voorkeur aan op rustige wijze, zonder overijling zijn broer te wreken. Hij be zoekt de gangsters in hun eigen kamp, daarbij onbewust geholpen door de lief tallige zuster van den gevaarlijken ban diet. Met allerlei trucs en met durf be reidt hij de gevangenneming van het ge- heele stel misdadigers voor. Na een he vig vuurgevecht, dat de climax van het verhaal vormt, blijft er van de gangsters niet veel meer over. Het is een sensa tionele, goed gespeelde film. GRAND THEATER. Verboden lading. Deze film is ongetwijfeld geïnspireerd door de gebeurtenissen van de laatste tijden. Het begin toont, hoe de kapitein van een zeeboot (Hans Albers), door de rechtbank uit zijn functie ontheven wordt, zulks omdat hij, zich niet storen de aan de uitspraak van een dronken dokter, die meende cholera bij hem aan boord te constateeren, zich niet aan de quarantaine hield en uitvoer. De kapi tein zet er een borrel op en komt dan met iemand in kennis, die hem weer het bevel over een schip verschaft. Er wordt geheimzinnig met dit schip om gegaan, doch pas als een der passagiers in een dolle bui één der kisten met pi ano's openbreekt, ontdekt men, dat de ze kisten machinegeweren bevatten. Eén der opvarende officieren, die in het complot van de wapensmokkelaars is tracht dan het schip tot zinken te bren gen, en het scheelt ook weinig, of het gaat „naar den kelder", maar de plichts getrouwe bemanning al dreigt er even een paniek en kapitein Franz die den toestand meester blijft, weten het vaartuig nog te behouden. Kapitein Franz wordt in zijn eer hersteld en heeft tevens de vrouw gevonden, waar hij zijn verder leven aan wil verbinden Er blijven bij deze film vragen open die de aandachtige toeschouwer gaarne beantwoord had gezien. Zoo lijkt het onwaarschijnlijk, dat een kapitein op zulke belachelijke gronden van zijn be vel ontheven wordt. Verder vraagt men zich af, waarom de betreffende officier, die in het complot was, het schip wilde doen z:nken? Ook daarmede zou de la ding immers verloren gaan, terwijl hij het leven van alle opvarenden waagde, en ook dat van zichzelf. Waarom zich ook niet onnoozel gehouden? En zoo zijn er meer zaken die niet bevredigen. Maar daar staat tegenover, dat die duistere punten oorzaak zijn van de in drukwekkendste scènes Zoo is zeer spannend de strijd weer gegeven om het schip te behouden, en is Hans Albers in zulk een strijd op zijn best. Het spel van allen, van hoog tot laag, kan daar bij de strengste critiek doorstaan. En ook de liefdesgeschiedenis schept be langwekkende momenten. Het voorprogramma bevat twee jour naals, een film die een aantrekkelijk beeld geeft van de folklore in een deel van Polen, en een amusante film die in Parijs speelt. C Deli Mij. 1000 334%—332%-34 A Senembah 352342%-47 C Baltimore en Ohio 27%28-% C Southern Pac. Cy. 44%44%-45 A Southern Rlw. 2929% A Amst. Rubb. C. 330333-30 A Deli-Bat. Rubb. 269-273-75 A Hessa Rubber 285%282-88 A Serbadjadi S.R. 204—204%-05% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.94% 8.93% Ber'ijn 73.45 73.43 Parijs 8.41% 8.40% Brussel 30.76% 30.75% New-York 1.82% 1.82% DE OPMARSCH DER OPSTANDELINGEN IN BISKAYE, De correspondent van Havas bij het leger van Franco bericht, dat het of- ensief van de rechtschen in B skaye. niettegenstaande het slechte weer, een succes was. Tegen den avond waren de regeeringstroepen uit de geheele provin cie Avala verdreven. Door het bezetten van den berg Gor- dea zijn de rechtschen meester van alle toegangswegen, waarlangs de regeerings troepen de groote wegen langs Vitoria ten Zuid Oosten van Bilbao, zouden kunnen bedre gen. Nadat de veroverde stellingen ver beterd waren en de ravitailleering was geregeld werd de opmarsch voortgezet Met zware verliezen werden de regee ringstroepen op de vlucht gedreven; tal rijke dooden en een groote hoeveelheid wapenen lieten zij op het slagveld ach ter, De troepen v,an Franco bezetten o.a, de belangrijke stelling Derretti, al dus wordt u t Salamanca gemeld. Volgens een bericht uit Hendaye heb ben het pantserschip „Espana" en de rechtsche kanonneerboot „Bato" de B,askische kust eenige kilometers ten Oosten van Lequietio gebombardeerd, terwijl de infanterie der opstandelingen een aanval deed op Matquina, tien ki lometer het land in, in het W. deel van het Baskische front. Een afdeeling der rechtschen zou den berg Arrieriota be zet hebben. De krijgsverr'chtingen zijn zeer moeilijk tengevolge v,an het berg achtige karakter der streek, terwijl de Baskische bergbewoners hardnekkigen tegenstand bieden, Durango wederom gebombar deerd. De luchtstrijdkrachten der opstande lingen hebben Durango wederom ge bombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Volgens berichten uit B'lbao zijn onder de burgers tweehonderd slachtoffers gevallen. Bombardement van Jean eischt 80 dooden. Zes driemotorige toestellen der opstan delingen hebben gisteren de stad Jaen (ten Oosten van Cordova) gebombar deerd. Zij wierpen ruim dertig bommen van 100 kg neer. G'stermiddag laat had men ruim 80 dooden waarvan 25 kin deren geteld, en een groot aantal ge wonden, waarvan het grootste deel uit vrouwen en kinderen bestaat. De ar beiderswijk is het zwaarst getroffen. Twee torpedo's doodden een m,an en zeven k'nderen. De materieele schade is zeer belangrijk. Reddingsploegen werken zonder ophouden en zoeken naar slachtoffers, die mogelijk nog on der de puinen liggen. De vliegende hertogin" in zee gestort. Naar men weet is verleden week de 71 jarige hertogin van Bredford, beter bekend als de „vliegende hertogin", niet teruggekeerd van een vlucht over het overstroomde gebied in Midden- en Oost-Engeland. Nadat men eenige da gen vergeefsche nasporingen had ge daan, rees het vermoeden dat zij afge dwaald en in zee gestort zou zijn. Dit schijnt thans te worden bevestigd. Gis teren is namelijk een groengekleurd spantouw van een vliegtuig op het strand van Great Yarmouth gevonden. Lt. vlieger Preston, de particuliere pi loot van de hertogin van Bedford heeft verklaard, dat het hier een brokstuk betreft van het vliegtuig der „vliegen de hertogin". CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. Het slotcommuniqué. Te Belgrado vond een conferentie de zgn, kleine entente plaats. Het slotcommuniqué is een vrij lang document, waarin toch weinig woorden gewijd worden aan de concrete actueele problemen, ten opzichte waarvan het standpunt der kleine entente voldoen de bekend is. Zoo kan opgemerkt wor den, dat b.v. in het geheel geen melding gemaakt wordt van de Habsburgkwestie die eenvoudig als afgedaan be schouwd wordt. Daartegenover staat, dat de kleine entente uitvoerig en dui delijk de groote beginselen definieert, die den grondslag blijven van haar al- gemeene politiek. Vooral wordt duide- lijk de eenheid der kleine entente en haar vertrouwen in zichzelve, benevens de zekerheid, dat niets moet worden ge wijzigd in deze beginselen, naar voren gebracht. Na een constateering van de reeds duidelijke verbetering in den algemee nen toestand bevestigt, het communique de volledige eenheid van opvattingen der drie staten en constateert, dat hun politiek zich blijft ontwikkelen in over eenstemming met het organisatiever drag van 1933. Vervolgens wordt de aanhankelijk-- heid der kleine entente aan den Vol kenbond, de trouw der drie staten aan hun vriendschapsbanden met Frankrijk en den Balkanbond en de geest van ver zoening maar niet van zwakheid uitge sproken, die hen bezielt in hun betrek kingen met de andere staten. Het communique stelt dan het begin sel van de volstrekte onderlinge afhankelijkheid der nationale veiligheid als beginsel, krachtens het welk de kleine entente, al wenscht zij dat de onderhandelingen over een nieuw Locarno succes zullen hebben, verlangt, dat de toekomstige veiligheid systemen alle gebieden van het vaste land waar de veiligheidskwestie gesteld wordt, zullen omvatten. De kleine en tente wil zich bij geen enkel ideologisch bloc aansluiten, en wil het binnen- landsch systeem van alle staten eerbie digen. Voorts wordt de wensch uitge sproken, dat het nietinmengmgsbegin- sel in Spanje doelmatig zal worden toe gepast. Tenslotte, en dit is het eenige con crete probleem, dat in het communique vermeld wordt, neemt de permanente raad met voldoening kennis van de ac- coorden, die gesloten zijn tusschen Zuid- slavie en Boelgarije en Italië. Geconstateerd wordt, dat deze ver dragen geen inbreuk maken op de ver plichtingen, die Zuidslavië met Roeme nië en Tsjechoslowakije binden Spoorwegaanslag, Er is opnieuw een spoorwegaanslag gepleegd, thans is Zuid-Bohemen bij het grensstation Ceske Velenice. De dader had een rotsblok op een gevaarlijke plaats op de rails gelegd. De trein reed er tegen aan. Gelukkig zijn geen slacht offers te betreuren, hoewel de schok hevig is geweest. Na een kort opont houd kon de trein zijn reis voortzetten. Men heeft niet kunnen vaststellen wie de daders zijn. Ook bij Ford een „zitstakïng". De actie der vakvereeniging tegen Ford, welke reeds langen tijd dreigde, is gistermiddag naar het schijnt begon nen. Zeshonderd arbeiders gingen tot

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2