Klok voor f 10.90 BINNENLAND. SPORT. ZEELAND. NUMMER 78. JinmtK DREE BLADEN. ^aiukuau 3 A1'iaL 1937, EERSTE BLAD. 180c JAAKiiANti. 3 APRIL 1937. -"■'«mihumMil i I De Bisschop van Breda heeft be noemd tot pastoor teZuiddorpe den hr. Th. Maertens, tot kapelaan te Aardenburg den heer P. Bruijns en tot kapelaan te S 1 u i s den heer Fr. Nooyens. Beide kapelaans waren werk zaam in het Aartsbisdom Mechelen (België). ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingei D 197 - Tel, 63"i Tarief per kilo en per stuk. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURG. GOES. Witkam's Geschenkenhuis - Goes VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. WEERBERICHT. In het Noorden matige tot zwakke O. tot Z. wind, in het Zuiden zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, zwaar jewolkt tot betrokken, met waarschijn lijk nog eenige regen, weinig verande ring in temperatuur, Is U vóór Vrede in de wereld 14 1 J Clft '1-1 t> 1 rwimsi I n£ilT$L SchaDéri en Tammeren. provincial)} (ft ^coiJupcfic B MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- tchap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. roor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COUBANT£!2£ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 ;«gsb f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De grondwetsherziening in de Eerste Kamer. In de vergadering der Eerste Kamer van Woensdag 7 April, des voormiddags elf uur zal een aanvang worden gemaakt met de behandel ng van de wetsontwer pen tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering in de grond wet Verkiezingen Eerste Kamer. Door ;r, .Mussert zijn „bij besliit van 30 Maart 1937" aangewezen om na de ontbinding in verband met de Grond wetsherziening, namens de N.S.B. in de Eerste Kamer zitting te nemen, de hee- ren: 1. Mr. A. J. van Vessem, thans lid van de Eerste Kamer j 2. Mr. D. T. Pont, burgemeester van Hillegom; 3. J. Maarsingh, landbouwer te Stads kanaal; 4. Ds. G. van Duyl, leider van den Prot. Bond te Hilversum. De heer De Marchant, die thans in de Eerste Kamer zitting heeft is aange wezen a's no. 2 op de cand'datenlijst van de N.S.B. voor de Tweede Kamer. De burgemeester lid van de N.SJ8. 'Mr. D. F, Pont, burgemeester van Hillegom, is, naar men aan de N.R.Cri. meldt, lid van de N.S.B. geworden. Naar men zegt zal hij eerstdaags een leidende positie hij de N.S.Bi gaan bekleeden. Mr. Pont was eertijds burgemeester van Uithoorn en is sedert 1928 burgemeester van Hillegom. «Voor jong Nederland". De vereeniging „Voor jong Neder land" welké o.m. ten doel heeft kinde ren tot herstel van gezondheid naar bui ten te zenden hield dezer dagen haar jaarvergadering. Het bleek dat in het af- geloopen jaar werden uitgezonden 981 kinderen, met 39534 verpleegdagen. In het koloniehuis te Bergen aan Zee ver toefden 499 kinderen, in Voorthuizen 186 en in Zeist 296. De kosten van uit zend ng bedroegen f 57,256. In het jaar verslag werd het feit herdacht, dat 30 jaar geleden de vereeniging werd opge richt en 25 jaar de opening van het ko loniehuis te Bergen aan Zee plaats vond. Geen collecte voor de Spaansche kinderen? Gisteren is uitgegeven staatsblad no. 2302, besluit van den 19den Maart 1937, tot schorsing van het besluit van B. en W. der gemeente Idaarderadeel (Fries land) van 4 Maart 1937, strekkende tot het verleenen, aan de afdeeling Grouw van de sociaal-democratische vrouwen club, van vergunning tot het houden van een collecte door middel van lijsten, waarvan de opbrengst zou komen ten bate van de uitzending van Spaansche kinderen naar het Zuiden van Frankrijk, KERK EN SCHOOL. 1 Te 's Gravenhage slaagde voor het diploma van het Nederlandsch Genoot schap voor Heilgymnastiek massage de heer J, H. Bakker te Vlissingen. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te G o e s is ge kozen de heer W. C. Jeremiasse. Geref. Kerk. Op het tweetal te Leiden (vac. ds. W, Bouwman) komt voor ds. W. H, van der Veg't te Goes. BILJARTEN- Wereldkampioenschappen driebanden. Te Keulen zijn gister de wereldkam pioenschappen driebandspel begonnen, waarvan ook onze landgenoot Sengers deelneemt, Sengers won zijn eerste par tij vaa den Zwitser Aeberhard na een uiterafc spannende verloop Middelburg (Ingez. Med.) Het is niet de ware haat, welke zich uit in kleine hatelijkheden. Wj Kon. besluit is met ingang van 1 April benoemd tot vlootaalmoezenier in vasten dienst de heer G, Schimmel, ♦Haas kapelaan te Rotterdam. Besmettelijke ziekten, In de week van 21 tot en met 27 Mrt. kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, nl. twee in ieder der gemeenten Goes en Sluis. Bij beschikking van den directeur- generaal der P.T. en T. is met ingang van 1 Mei a.s. aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoor te Middelburg A. G. Schram de Jong, thans directeur van het P.T. en T.- kantoor te Alphen aan den Rijn. Weer een. Op het politiebureau alhier kan een wit hondje worden afgehaald, dat aldaar als gevonden vertoeft. ProL Melachini in het Schuttershof. De aartsgoochelaar prof. Melachini, nog, zij 't nauwelijks, kennelijk van Duitsche komaf, maar overigens gepa renteerd aan nu wijlen den graaf de Cagliostro en al wat daar in recht- streeksche en zijdel'ngsche linie van afstamt, vlot causeur en nog veel vlot ter gebarentaal met z'n vingers spre kende, is in 't Schuttershof hier neer gestreken teneinde de inwonerschap van Middelburg en omgeving eenige dagen allergedegenst bij den neus te nemen. Als regel is men daarop n et gesteld, en indien men er dan nog te voren geld voor heeft uitgegeven, dan wordt men barre boos; hier echter gaat dat net andersom: men betaalt zijn dub beltjes met plezier en hoe meer men bij den neus genomen wordt, hoe meer plezier men heeft. Tenminste als het op z'n Melachinis gaat.... Deze pro- fess'oneele professor M, geeft zich niet uit voor toovenaar, maar klaar en goed voor goochelaar, dat wil zeggen: voor ambtshalve belatafel- of vernikkelaar. Dit ook nu verstaat hij in de perfektie: zijn vingervlugheid is fenomentaal en zelfs voor den scherpsten blik en men zat allemaal te speuren „hoe-ie- 't-deed" was het maar hoogst zelden dat men meende even onder of achter den sluier te kunnen kijken. En meni ge voor-de-hand-liggende verklaring zal er dan nóg wel naast geweest zijn! Er waren drie soorten experimenten: yaardige vingervlugheden, instrumen- tenwerk en zoogenaamde spir tsche ver schijnselen. Het een was al handiger en verbazingwekkender dan het ander en menige proef was onbegrijpelijk zoo bv, het leege vaatje waaruit eerst ci troen, toen frambozen-limonade en ten slotte bier kwam, D,at was, met het aloude maar immer weer verwondering barende r'ngenspel, wel een der mooiste stukjes die vertoond werden. De zooge naamde spiritistische experimenten wa ren ook in zooverre nog zeer interes sant, dat men er althans uit kan zien op welke wijze slecht-willenden of be driegers goedgeloovige lieden zouden kunnen bedriegen. Dat zulk be drog ook herhaaldelijk gepleegd i s, weet de serieuze student der parapsy chologie maar al te goed. Prof, Melachini heeft zijn toehoorder en toeschouwerschap den geheelen avond heel aangenaam bezig gehouden, beurtelings vermakende en verbazende en hetzelve heeft hem voor zijn groote goochelaarsbekwaamheid de welverdien de bewonder:ng niet onthouden. C. M. ROSS. Promotie van een oud-Goesenaar. Zooals de meeste Goesenaars zullen weten, werd de Goesche Courant vroe ger uitgegeven door de heeren Kleeu- wens en Ross en velen zullen zich beide heeren nog herinneren. Ook de zoon van den heer Ross, de heer C. M. Ross, zal voor hen waarschijnlijk geen onbe kende zijn. De beer C, M. Ross zocht het echter vrij ver van het drukkersvak en gevoelde zich tot het hotelbedrijf aangetrokken. Zoo bekleedde hij in Hol land reeds op jongen leeftijd een leiden de positie in Anton Fuhr's Hotelmaat schappij. Daarna trok de heer Ross naar onzen Oost waar hij de laatste jaren als assistent manager van het Hotel des In- des, het grootste bedrijf van Batavia, werkzaam was. Van Augustus vorig jaar tot Februari 11 was de heer Ross met verlof in Europa, waar hij zich ter ver dere bekwaming, van het moderne ho telbedrijf in de grootste steden op de hoogte stelde. Thans brengen de Indische bladen 't bericht, dat de heer C. M. Ross het Ho tel des Indes verlaten zal en met ingang' van 1 Mei a.s. benoemd is tot manager van 't voornaamste hotel te Semarang, Hotel du Pavilion, als opvolger van den onlangs overleden manager, den heer Braun. Eén der bladen schreef o.a, „In Bata via zal men den heer Ross missen, ter wijl Semarang gefeliciteerd mag worden met zijn benoeming tot chef van het voornaamste hotel daar ter plaatse", En in het andere blad lezen wij: „Ge durende 9 jaar is de heer Ross aan het Hotel des Indes, alhier, verbonden ge weest, in welke periode hij zich bij het publiek, dat het hotel bezoekt, zeer ge zien heeft weten te maken. Zijn vertrek uit den aard der zaak een promotie beteekent een vernies voor „des In des". We twijfelen niet of velen zullen van deze promotie van een geboren Goese- naar met belangstelling kennis nemen Tentoonstelling Slagersvakcursus. Zooals reeds in een vorig nummer ge meld werd in café „Beurs een tentoon stelling gehouden als besluit van den slagersvakcursus. Het ingezondene werd ais volgt bekroond: Gekookte vleeschwaren en worst soorten: le pr. S. Reyerse, Goes; 2e pr. A. Schout, Goes; 3e pr. P. Sturm, Wis- sekerke 'en A. Geense, Ellewoutsdijk, Rauwe vleeschwaren en worstsoor ten: le pr. B. Krijger, Yerseke; 2e pr. J. Rijk, Ovezande; 3e pr. Koopman, Yerse ke en De Koeyer, Yerseke. Gelantine schotels: le pr. J. Hame link, Wemeldinge; 2e pr. C. Harinck, 's- Heer Abtskerke; 3e pr. J. de Vroe, Goes en A. Bouwense. Kortgene, Versche vleeschschoitels: le pr. H. Oele, Kloetinge (Gelatineschoteï); le 3e pr. P. Schouwenaar, Hansweert en D. Flipse, Goes. Vrije inzending werkstukken: le pr M. Ruisaard, Goes; 2e pr. L. Weststrate Yerseke; 3e pr, Jac. Borselaar, Geers- dijk. Garneerafdeeling: le pr. H. Daane, Kapelle (Versch vleesch); le pr. mej. Oele, Kloetinge (Galatineschotel); le pr. mevr. M. Ruisaard (vrije werkstuk ken); le pr. mevr. Kloosterman, Goes, en mevr. Visser, Hansweert (vrije inzen ding). Vrije inzending van oud-cursisten: le pr. Leenaerts, Bergen op Zoom (Worst soorten); 2e pr. J. P. van Sabben, Goes (versch vleesch en sierwerk); 3e pr. W. F. G. Blokpoel, Goes (versche vleesch- schotels). Eereprijs (hoogste aantal punten): D. Krijger Czn„ Yerseke. 'n Pracht van 're Bimbamslag 14 dagen loopend. Eiken met chroomversiering. Volle gar, (Ingez. Med.) DE JAMBOREE REVUE, Een rectificatie, In ons verslag over de Jamboree-Re vue, Donderdagavond door de Goesche padvinders in Schuttershof gegeven, noemden wij een onverklaarbare „slip of the pen" van ons ds. Steinz als eerevoorzitter. Dit moet ds. Hom burg zijn. Alzoo is ook ds Homburg ge huldigd met de dankbaarheidsinsigne. Vermelden we hier tevens nog, dat de heer Joh. Pilaar, toen hij voor de hem toegekende onderscheiding dank zegde, daarbij wees op de groote ver dienste van den oud-districtscommissa ris, ir. Ter Bokkel Huinink, aan wiens stuw*kracht de opkomst der Goesche padvinderij zeer veel te danken heeft. De collecte van het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 46,21 opgebracht. AANRIJDING. Hedenmorgen waren bij de Keersluis alhier twee straatmakers aan het werk. Een hunner werd aangereden door den personen auto K 10523 en dermate ver wond, dat hij naar het ziekenhuis „Bethesda" moest worden overge bracht. De verkeerspolitie der Marechaussée stelde een onderzoek naar de toedracht van dit ongeluk in. DIERENBESCHERMING. Uitgaande van de afdeeling Zeeland van de Nederlandsche Vereeniging vocfr Dierenbescherming en van de afdeeling Walcheren van den Bond van Politie ambtenaren tot bescherming van dieren, had gisterenavond een openbare verga dering in het Concertgebouw plaats, on der voorzitterschap van den heer J. Kraamer. Daarin heeft de heer A. C. Rochat uit Utrecht, lid van de pers en propa- gandacommissie van de Nederlandsche' Vereeniging, het streven der dierenbe schermers toegelicht en de heer J. A. van den Akker, eveneens uit Utrecht, inspecteur van de vee-vervoer controle der Ned. Spoorwegen sprak aan de hand van een mooie serie lichtbeelden over „Zijn ervaringen met veevervoer". Daarbij is duidelijk aangetoond hoe dit veevervoer wel en hoe dit niet moet geschieden. BIGGEKERKE. De Chr. Meisjesver- eeniging en de Jeugdclub alhier, hiel den Vrijdagavond, onder de voortreffe lijke leiding van mevr, Korevaar, hun jaarvergadering. Door leden van beide vereenigingen werd .opgevoerd het zangspel „Reepel- steeltje", een alleraardigst stuk, dat door alle uitvoerenden op schitterende wijze werd gespeeld. Vervolgens werd opgevoerd „De da mes van het stadje", dat werd vertolkt op een wijze, zooals die alleen van da mes is te verwachten, waarna het lee- kenspel „Strijd" een waardig slot aan den in alle opzichten uitstekend ge slaagden avond maakte. Mej. M. de Lange heeft de leidster in hartelijke woorden en met een wand- tekst den dank der leden betuigd voor haar onvermoeiden arbeid voor de ver eeniging, die noode afscheid moet ne men van haar leidster wegens haar aan staand vertrek naar Zaamslag. Namens de jeugdclub sloot Pietje Leijnse zich hierbij aan en overhandigde mevr. Ko revaar een sierkan. DE BREEDE WATERING BEWESTEN IERSEKE. Het antwoord van de ministers Slingenberg en Van Lidth de Jeude op de vragen van den heer Drop. Wij laten hier volgen het antwoord van de heeren Slingenberg en Van Lidth de Jeude, ministers van sociale zaken en van waterstaat, ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Drop betreffende het doen dragen van de kosten van verzekering volgens de sociale verzekeringswetten door het be stuur van het waterschap De Breede Watering bewesten Ierseke inplaats van door den aannemer van de onderhouds werken in dit waterschap, mede strek kende ter beantwoording van onder staande nadere vragen van den heer Drop in vervand met hetzelfde onder werp. Uit verkregen ambtelijke berichten is aan de ministers bekend geworden, dat in de bestekken, vastgesteld voor het onderhoud van wegen en wegelingen in de tien kwartieren van het waterschap De Breede Watering bewesten Ierseke, een aanneming van werk is geregeld, on der voorwaarden als door den heer Drop bedoeld. De beslissing omtrent de vraag, wie voor de toepassing van de Ongevallen wet 1921, de Ziektewet en de Invalidi teitswet, als werkgever, onderscheiden lijk als arbeider, moet worden be schouwd; is bij genoemde wetten ter zelfstandige beslissing opgedragen aan het bestuur van de Rijksverzekerings bank en den bevoegden raad van ar- bedi, behoudens beroep op den bevoeg den rechter. Naar aan de ministers is ge bleken, heeft het bestuur der Rijksver zekeringsbank beslist, dat voor de toe passing der Ongevallenwet 1921 de aan nemer niet geacht kan worden als werk gever in den zin dier wet op te treden doch dat als zoodanig het bedoelde wa terschap moet worden beschouwd Voorts blijkt de raad van arbeid te Middelburg aan het waterschap schrif telijk te hebben medegedeeld, dat de loonen van de sc*:otters en van hun hel- Verwachting tot morgenavond: Za 3 ApriL Zon op: 5 h 33; onder 18 h 36. Licht op: 19 h 06. Maan op: 1 h 29; onder: 9 h 25. L.K. 4 Apr 1. Zo 4 April. Zon op: 5 h 30; onder 18 h 37. Licht op: 19 h 07. M,aan op: 2 h 07; onder: 10 h 30. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: April. Hoogwater. Laagwater. Za. 3 5.40 18.00 11.57 Zo. 4 6.38 19.05 0.21 12.54 Ma. 5 7.51 20.25 1.26 14.06 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: April. Hoogwater. Laagwater. Za. 3 7.19 19.40 0.40 13.05 Zo. 4 8.09 20.38 1.23 13.59 Ma. 5 9.16 21.55 2.24 15.08 (Ingez. Med.) pers op de loonlijsten der Ongevallen wet en der Ziektewet moeten worden vermeld en dat door het waterschap voor die personen op hun rentekaarten, ingevolge de bepalingen der Invalidi teitswet, rentezegels moeten worden ge plakt. De heeren De Wilde en Van Lidth de Jeude, ministers van binnenlandsche za ken en van waterstaat, antwoorden ten vervolge op de beantwoording van vra gen van den heer Drop in verband met het ontslag van een aantal personen, werkzaam op arbeidscontract bij het wa terschap De Breede Watering bewesten Ierseke: De personen, aan welke tegen het einde van Augustus 1936 door het be stuur van het waterschap De Breede Watering bewesten Ierseke ontslag werd gegeven, waren, als er werk was, als losse werkman in dienst om voorkomen de werkzaamheden aan dijken, wegen, slooten, leidingen, enz., welke niet pu bliek of onderhands aanbesteed werden, in dagloon te verrichten. Die dienst kon elk oogenblik worden opgezegd met een opzeggingstermijn, gelijk aan een werk dag. Een vast dienstverband is er alzoo nimmer geweest; daaraan bestond trou wens ook geen behoefte. Op 15 Septembr 1936 heeft het wa terschapsbestuur een bestek vastge steld betreffende het onderhoud van wegen wegelingen en andere voorko mende werken. De bedoeling was, zoo mogelijk de schotters, dat zijn de voor- manweg- en dijkwerkers, bedoelde wer ken te laten aannemen, die dan als werklieden zouden nemen degenen, die vroeger als losse werkman bij het water schap werkzaam waren geweest. De ontslagen personen zijn niet de eenigen, die voor de uitvoering van de werken :n aanmerking komen. De voor steling, alsof die personen wegens het ontbreken van elke wachtgeld- of pen sioenregeling bij hun ontslag wel ge dwongen zijn alle voorwaarden te aan vaarden, die het waterschapsbestuur voor de aanneming van het werk vast stelt, is niet juist. Die personen toch waren als losse werkman volkomen vrij tegenover het waterschap en gingen dan ook wel als boerenarbeider, zooals zij feitelijk waren, weer ,aan het werk bij een boer, wanneer hun dat voor- deeliger uitkwam. Het bestuur van het waterschap heeft bij besluit van 1 December 1936 over eenkomstig art. 20, eerste lid, van het Polderambtenarenreglement Zeeland 1931 bepalingen vastgesteld betreffen de de gevallen, waarin en de voor waarden, waaronder door het water schap indienstnem'ng op de arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht kan plaats hebben. Een door het bestuur van het water schap ontworpen regeling omtrent loon en "rechtspositie van het bij het wa terschap in dienst zijnde personeel :s /gereed en wacht op bekrachtiging van de vergadering van ingelanden. Tegenover het waterschap ;is geen gebruik gemaakt van de hierbedoelde bevoegdheid, gegeven in art. 126 der Ambtenarenwet 1929. Het door de Staten van Zeeland ter k

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1