EXPOSITION INTERNATIONALE 'E. I KRONIEK van den DAB. Het helsch complot BUITENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 31 MAART 1937. No. 75. uitbrei- Hecrcn aanstel- dit blad. lbod e dingen '.e. \ingun. Rusland en den Godsdienst. HERDENKING DER DOLEANTIE TE SER00SKERKE (W.) BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND DUITSCHLAND OOSTENRIJK. POLEN. BALKAN. SPANJE. TSJECH0-SL0VAKIJE. ABESSINIë. ~T7T~TnP. Sinhanen en Jammeren. ar snijbloem, rotstuin in en anemo- enz. Mor- |>asson, Mid- Llerk, CA kunst- te hebben i lastig niet ïstmest ge- |Kg met ge- lof bloemist. 1 p. 100. verus. Vas- en kamerpl. ^nzaad, sla- enz. M. H« larkt Mbg. JIIBIIBI mm KOOP, rood Port- Idres.' Boot, |eiburg, ën, in goe- ïet kleed. |e kerke, Pelikaan R'dam ad |a. d. Dier- |Heer J. P. 688 Mid- 29 Maart en huur- bte! «n G, ■■■■is Men weet, dat Rusland den gods dienst heeft willen uitbannen; het be schouwde den godsdienst als praatjes voor-de-vaak, als opium zooals de Nederlandsche vrijdenkerij het wel eens pleegt te toemen en in een behoor lijk-rationeel georganiseerde maatschap pij, zooals de bolsjew ki die wel eens in mekaar zouden timmeren, was er voor deze volksverlakkerij geen plaats. Op de stuitendste en walgelijkste wijze heeft bolsjewieksch Rusland den strijd tegen den godsdienst en tegen 't godsbegrip aangevat: van het eene uiter ste in het andere. Men zou in 't alge meen kunnen zeggen: van een lagen vorm van godsdienst verv el het in een even lagen vorm van goddeloosheid, Dit laatste werd georganiseerd, zoo als bolsjewiki alles willen organiseeren trouwens. Wie zich erg verd'enstelijk maakte, kon zelfs tot „oppergodlooze" vereerend benoemd worden.... Maar het schijnt den laatsten tijd toch niet al te best te gaan met de godsdienstbestrijding. In verband met een vastgestelde vermindering van het aantal godloozen zijn de atheïstische leiders en de pers nu 'n Rusland een campagne begonnen om een nieuwen stoot te geven aan den strijd tegen den godsdienst. De militante godloozen-liga welker ledental in 1933 was gestegen tot 5 millioen, telt nu nog slechts 2 md- lioen leden. Volgens artikelen in de Russische bladen is de voornaamste reden voor de vermindering van het aantal god loozen het ontbreken van een aan den tijd aangepast programma, dat de mas sa's vermag te bevred'gen. De atheïs ten worden ervan beschuldigd, niet in staat te zijn, een redelijk antwoord te geven op vragen, die noodzakelijker wijze opkomen bij een groot aantal per sonen, die zich juist v,an den godsdienst hadden afgekeerd en een logische ver- klar'ng hebben gezocht van vele zaken, die zij vroeger met den godsdienst in verband hadden gebracht. De massa's nemen aldus de Rus sische pers niet langer genoegen met de oude methoden van anti-godsdien stige 'propaganda, waarbij volstaan wordt met het leveren van felle cri- tiek op den godsdienst, zoo heeft een vooraanstaand atheïst verklaard. De massa's hebben thans begrijpelijke ant woorden en verklaringen noodig. Wij hebben nagelaten, het volk op te leiden om dit werk te doen, aldus de pers. De kerk die natuurlijk in deze ge- dachtengang als de vijandige macht ge zien wordt, heeft de gelegenheid aan gegrepen om te trachten, de gunst van de Russ'sche volksmassa's te herwin nen. Atheïstenleiders geven toe, dat ten minste de helft van de volwassen be volking van Rusland nog godsdienstig is, en ook onder de jeugd schijnen nog sterke godsdienstige stroomingen te be staan, Er zouden in de Sovjet-unie thans nog 30,000 kerken open zijn. Krachtens de nieuwe grondwet wordt de „vrijheid tot het uitoefenen van re ligieuze gebruiken en de vrijheid van anti-godsdienstige propaganda voor alle onderdanen erkend." Priesters en ge- loovigen hebben actief en passief kies recht. De atheïsten vreezen nu, dat de kerk bij de komende verkiezingen eigen cand'daten zal stellen," Tot zoover deze uiteenzetting in de Russische pers waarvan voor ons 't leerzame is, dat kerk en godsdienst, hoewel principieel nog als verkeerd te boek staande, inu klaarblijkelijk noodgedwongen als noodzakelijk kwaad worden erkend. Een vreemde geestesgesteldheid, maar het is voor ons goed dit te weten! KERK EN SCHOOL. Ned. Herv, Kerk. Cand. W. A. Vrijlandt te Biervliet heeft het beroep naar Veldhoven aan genomen. 78). doer ANNIE S. SWAN, HOOFDSTUK XXXIX, Om harentwille. Er werd geen speciale aandacht aan den naam besteed en evenmin deed de gestalte van het jonge dienstmeisje in haar nette zwarte jurk veel verwachten. Alice Harman boog zich voorover, toen het meisje in het nauwe gangetje ver scheen, dat naar de getuigenbank leid de en keek gespannen en bijna teeder naar haar. Zij was de eenige vriend n, die zij in het groote, sombere huis gehad had en Warburton had haar al verteld, hoeveel er waarschijnlijk van de getui genis van het meisje af zou hangen. „Chr'stina Caldwell, hoe lang bent u bij wij'en miss Dempster op het George Plein in dienst geweest?" „Ik ben er den negen en twintigsten December voor haar dood gekomen". Het meisje gaf een beschrijving van haar plichten in het Dempster-huishou- den, en vertelde van de komst van miss Men schrijft ons: Serooskerke is in ons land een der weinige dorpen, die door de Doleantie, de bekende afscheiding in de Ned. Her vormde Kerk, veel van zich heeft doen spreken, tot zelfs in de Tweede Kamer. Op Woensdag 7 April zal in de Gerefor meerde kerk te Serooskerke herdacht worden, dat een halve eeuw geleden de genoemde kekrelijke beweging aldaar be gon. Feitelijk is 6 April de datum, want op 6 April 1887 werd door 115 leden der Ned. Hervormde Kerk aan den kerke- raad schriftelijk verzocht „de reforma tie ter hand te nemen". Met 7 van de 8 stemmen werd hiertoe besloten. Het ge volg daarvan was, dat de kerkeraad door het classicaal bestuur werd afge zet. Daar de meerderheid der kerkvoog dij den afgezetten kerkeraad als den wettigen erkende, werd ook dat college ontslagen. Leden van den kerkeraad wa ren Adr. Louwerse, Jac. Geldof, L. Goed- bloed, Jac. Louwerse, P. Melis, W. Me lis, Jac. Sanderse en J. Wondergem. De eerste heeft zich spoedig uit de dolean tie teruggetrokken. Het classicaal bestuur benoemde een nieuwen kerkeraad, n.l, als ouderlingen P. Besuien, M. Brouwer, M. van Hove, en G. Geschiere en als diakenen B. Cop- poolse, J. Cornelisse, Adr. Louwerse en L. Meise. Ook werd een nieuwe kerk voogdij benoemd. Daar de oude kerkelijke colleges zich niet afgezet achtten, bleven zij hun zit plaatsen in de kerkeraads- en de kerk voogdenbank innemen, collecteerden, enz. Na het vertrek van den president, ds. Ph. Peter, die eerst de gemeente tot do- leeren had aangezet, doch zich later te rug trok, werd de toestand nog zonder linger. Des voormiddags liet de oude kerke raad een doleerend predikant optreden en toen des namiddags een der ringpre- dikanten den dienst leidde, fungeerde de genoemde nieuwe kerkeraad. Wij zullen het verdere verloop van den kerkelijken strijd, die vooral ging om het bezit van de kerk en de pasto rie, hier niet ophalen. Het einde was, dat de burgerlijke rechter uitspraak deed en de Doleerenden in het ongelijk stelde. De laatsten vormden nu een zelfstan dige kerkelijke gemeente en bouwden aan den weg naar Oostkapelle even bui ten het dorp, een kerkgebouw met pre dikantenwoning. Hun eerste predikant was ds. J, H. M. G, Wolf, die op 29 April 1888 zijn intrede deed. Te Serooskerke bestond ook reeds een Christelijk Afgescheiden gemeente, die in 1864 was geïnstitueerd1. Haar eer ste predikant, ds. D. de Pree, was op 4 Nov. 1866 bevestigd, In 1868 werd, ter vervanging van het houten gebouw, een steenen kerk gebouwd, die nog gebruikt wordt. De naam Christelijk Afgescheiden ge meente werd in 1869 veranderd in Chris telijk Gereformeerde Kerk. De Dolee renden vormden de Nederd. Gerefor meerde Kerken. Had in 1892 op sommige plaatsen van ons land reeds een vereeniging plaats der beide genoemde kerken onder den naam van Gereformeerde Kerken, die samensmelting had te Serooskerke plaats op den 7den Mei 1897. Het kerkgebouw der Doleerenden werd toen voor afbraak verkocht. Op a.s. Woensdag 7 April wordt, be halve de Doleantie, ook de vereeniging van beide kerken herdacht, als zijnde de eerste 50 jaar geleden en de tweede 40 jaar. Sprekers op dien dag zijn ds. A. L, Ruys, sedert 1932 emeritus. Hij diende de Christelijk Gereformeerde Kerk te Serooskerke van 18941897, dus vóór de samenvoeging, ds. W. Faber te Hoo- geveen, van 1920—1924 te Serooskerke, ds. P. van Dijk te Zaandam, van 1926 1929 te Serooskerke en de tegenwoor dige predikant der Gereformeerde Kerk, ds. W. F. M. Lindeboom. Harman, die, volgens haar, de plichten van huishoudster op zich nam. „Leek miss Dempster met haar nicht ingenomen te zijn?" „Ja, Edelachtbare. Ze waren heel ge lukkig samen en zaten dikwijls te lac hen. Een keer zei miss Dempster tegen mij: „Meisje, als miss Harman hier tien jaar vroeger gekomen was, zou het hier nu een gelukkiger en een beter huis zijn". „Je hebt dr, Ruthven natuurlijk dik wijls gezien, als hij kwam, nadat miss Dempster ziek geworden was?" „Eiken dag". „Had miss Dempster vertrouwen in hem?" „Dat weet ik n'et". „En miss Harman?" „Ze heeft daar tegen mij nooit iets over gezegd, Edelachtbare. Zij was een dame, die haar plaats wist en ik was maar een dienstme:sje, maar ik hield daarom niet minder veel van haar. Ik keek altijd naar haar gezicht en als de dokter er geweest was, was het altijd een ander gezicht". „Kun je jezelf niet een beetje nader verklaren?" „Ik bedoel, dat ze er bezorgd uitzag, Rex en de Vlaamsche nationalisten. De leider der Vlaamsche nationalis ten, De Clercq, heeft verklaard, dat zijn partij Degrelle op 11 April volledigen steun zal verleenen. Hij voegde hieraan toe, dat de overeenkomst tusschen Rexisten en Vlaamsche Nationalisten óf in haar geheel óf niet bekend zal wor den gemaakt. Beide partijen blijven ge heel zelfstandig. Verhooging der ambtenarensalarissen? De Brusselsche „Le Peuple" meldt, dat de salarissen beneden de 12.000 francs met ingang van 29 Maart met 5 pet. verhoogd worden in verband met de stijging der prijzen. Merkwaardige attractie. Een der bezienswaardigheden op de komende wereldtentoonstelling te Parijs zal de toren zijn, die het „koudepaleis" flankeert. Dank zij de voortschrijdende koeltechniek, zal deze veertig meter hooge toren tijdens den geheelen duur van de tentoonstelling, zelfs bij de groot ste hitte, met een dikke laag sneeuw bedekt zijn. Hiertoe zullen machines met een vermogen van 400 pk worden ge bruikt. Des avonds zal de toren door schijnwerpers worden belicht. Een doode bij treinontsporing. De sneltrein Parijs-Hendaye is gister avond op een overweg te Cabannes, 3 km ten Noorden van het station Dax, ontspoord. De trein had op dat oogen- blik een snelheid van 120 km. De drie achterste wagons geraakten uit de rails. Een viel om op den spoordijk, de beide anderen vielen verscheidene meters omlaag. De trein was dicht bezet met reizigers. Van hen werd één persoon, een jongmensch van 20 jaar, gedood, één ernstig gewond en 44 licht gewond. Men gelooft dat de ontsporing te wijten is aan het breken van een koppeling van het restauratierijtuig, dat het zesde rijtuig van den trein was. Vele uren is men met de berging en bevrijding van de slachtoffers bezig geweest. Hause in arbeidersinternationales. Tijdens de conferentie der onafhan kelijke arbeiderspartij te Glasgow, is uiterst scherpe critiek uitgeoefend op de tweede èn op de derde internationa le. De gedelegeerden verweten de één onvoldoenden steun te hebben verleend aan de Spaansche arbeiders en den an der de arbeiders te hebben „verraden". De conferentie heeft ten slotte een re solutie aangenomen, waarin de noodza kelijkheid gesteld wordt van „vorming eener nieuwe arbeidersinternationale, welke alle werkelijk revolutionnaire deelen der arbeidende klassen ver- eenigt." Bloedig gevecht in Britsch-Indië. In Waziristan (Britsch-Indië) zijn Britsche troepen door een vijandigen stam, bestaande uit 300 a 400 man, aan gevallen. Er ontstond een kort maar hevig vuurgevecht, waarbij twee Brit sche officieren en twee Indische offi cieren zijn gedood, terwijl een Britsch en een Indisch officier gewond werden Voorts werden negentien Indische sol daten en één Britsche soldaat gedood en acht en dertig gewond. Generaal Van Blomberg bij de kroning. De Führer heeft generaal veldmaar schalk Von Blomberg opgedragen hem te vertegenwoordigen bij de kroning van koning George VI van Engeland. Verder zullen admiraal Schulze en generaal- majoor Stumpff van de luchtmacht deel uitmaken van de Duitsche delegatie. Geen nieuwe lijfgarde. Gezaghebbende kringen ontkennen de geruchten, dat een nieuwe lijfgarde voor Hitier zou gevormd zijn. Behalve de thans bestaande, welker leden 1.80 m groot moeten zijn, is er geen andere. alsof er heel wat dingen waren, die zij niet kon begrijpen. Ze was heel blij, to.en die andere dokter kwam". „Heb je hem gezien?" „Ja, Edelachtbare. Er werd ons ver teld, dat professor Gardiner van de Uni versiteit zou komen, maar toen hij kwam herkende ik in hem den dokter uit de Rankeillourstraat. Iedereen uit de buurt van de Pleasance kende hem". „Was hij daar gezien?" „Ze vonden hem aardig. Hij was heel goed voor de arme menschen en handig ook, als hij nuchter was". „Nuchter? Wil je daarmee veronder stellen, dat dr. Ruthven voor zulk een belangrijk geval iemand in consult zou nemen, die zelden nuchter was?" „Dr. Gardiner is toen gekomen, Edel achtbare. Dezelfde, die in de Rankeil lourstraat woonde en ofschoon hij dien avond nuchter leek en aangekleed was, zooals nog noo t iemand in de Pleasance hem gezien had, was hij toch niet nuch ter, want ik heb hem de trap af zien loo- „li pen „Dit lijkt me zeer eigenaardig'. Heeft miss Harman dezen vreemden consultee- renden geneesheer gezien?" „Ja Edelachtbare". MAI-NOVEMBRE 19 3 7 TALRIJKE MANIFESTATIES OP HET GEBIED VAN KUNST, WETENSCHAPPEN, LETTEREN EN SPORT. Inlichtingen bij de Scheepvaart- en Reisbureaux en het Comité van Propaganda. (Ing. Mea.) Politiek en rijbewijzen. De nieuwe verkeersverordening, welke op 1 Mei a.s. van kracht zal worden, be paalt o.a., dat geen rijbewijzen zullen worden verstrekt aan personen, die in de laatste jaren gestraft zijn wegens politieke activiteit! De begrafenis van den Zigeunerkoning. Te Warschau heeft gisteren de ter aardebestelling van den Poolschen zi geunerkoning „baron" Kwiek met groo te praal plaats gevonden, in aanwezig heid van Roemeensche en Hongaarsche zigeunerdelegaties. Ski-ers door lawine meegesleurd. Tijdens een skiwedstrijd in de Slo- veensche Karawanken zijn 28 sk ërs door een lawine meegesleurd. Negentien hunner konden, zij het ook voor een deel zwaar gewond, gered worden. De ove rigen negen zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. Twee lijken zijn reeds geborgen. De deelnemers aan den wed strijd bestonden voornamelijk uit arbei ders der fabrieken te Trsjitsj (Neu- m,arkt), Britsche protesten. De bevelhebber der Britsche Vloot- strijdkrachten in de Middellandsche Zee heeft in opdracht een protest ingediend bij de vlootautor.teiten der opstandelin gen te Cadiz met betrekking tot het aan houden van de drie Britsche schepen „Meninridge", „Stanholm" en Spring- wear" door schepen der opstandelingen in den loop van deze maand. Zoodanig optreden van den kant der vlootautori- teiten der opstandelingen is in strijd met het internationale recht, aangezien de rechten der oorlogsschepen der opstan delingen in zoodanige gevallen door de internationale gebruiken beperkt wor den tot alleen een ondervraging door m.ddel van signalen. De Britsche reg'ee- ring doet al het mogelijke om de Britsche wet welke het vervoer van oorlogstuig aan boord van Engelsche schepen ver biedt, nauwkeurig in acht te doen nemen en bijgevolg is het optreden der opstan delingen in de drie voornoemde gevallen ongerechtvaardigd. De Britsche regee ring vraagt de verzekering dat Britsche „Heeft zij iets over hem gezegd?" „Ze zei, dat hij haar beviel en dien avond is ze kalmer naar bed gegaan, dan ik haar ooit eerder gedurende miss Dempster's ziekte gezien had". „Nog eigenaardiger. Dus miss Har man is dien avond naar bed gegaan en je had verder geen gelegenheid om in de ziekenkamer te komen? Mrs. Dal- gleish had je zeker niet meer noodig? „Nee, Edelachtbare". „Wat gebeurde er toen?" „Ik ben op den gewonen tijd naar bed gegaan, nadat ik de haarden nagezien had en een blaadje met theeboel erop naar miss Harman gebracht had". „En verder?" Hij wachtte, want hij bemerkte dat zij nog iets meer mede te deelen had. „Je bent op den gewonen tijd naar bed ge gaan. Ben je dien nacht nog gestoord?" „Nee, maar ik ben niet in bed g'eble- 9» ven „Wat heb je dan gedaan?" „Ik wachtte tot mijn kamergenoot sl:ep en toen ben ik opgestaan en naar beneden gegaan". „Waarvoor?" o schepen in volle zee niet meer zullen worden aangehouden. Geen Duitsche aanval ie duchten. In een vraaggesprek met een mede werker van „Le Soir" te Parijs zeide de Tsjechoslowaaksche minister van bui- tenlandsche zaken, Krofta, de gebeur tenissen, die Europa nu in beroering brengen, ernstig en zelfs onrustbarend te achten. Na erkend te hebben, dat de betrek kingen tusschen Duitschland en Tsje- cho-Slowakije de laatste maanden vrij gespannen waren, hoewel hierop eenige ontspanning is gevolgd, verklaarde Krofta: „ik ben er van overtuigd, dat Duitschland er niet aan denkt, ons aan te vallen. Het weet beter dan wie ook, dat een actie tegen ons het sein tot een Europeeschen oorlog zou z ij n". De minister verklaarde, dat zijn land in dat geval Frankrijk, Engeland, de Sovjet-Unie en de kleine entente, en zelfs Polen en België aan zijn zijde zou vinden. Ten aanzien van de kleine entente verklaarde Krofta met nadruk: „er is nimmer sprake geweest van eenige ver slapping onzer vriendschap en van de nauwe belangengemeenschap, die ons verbindt. De klei'ne entente is een noodzakelijkheid voor al haar leden. Neem bijvoorbeeld het accoord, dat tus schen Italië en Yoegoslavië tot stand is gekomen. Wij zijn geenszins voor een voldongen feit gesteld. Wij zijn zeer loyaal op de hoogte gehouden van de onderhandelingen. Ons land is evenals Roemenië verrukt over het verkregen resultaat". Krofta wees er voorts op, dat Oosten rijk, dat zich bedreigd ziet door het Duitsche expansionisme en slechts be schermd wordt door Italië, zich naar zijn buren richt, en dat zich tot op zekere hoogte ook in Hongarije een zelfde ten dentie openbaart. HET IS NIET WAAR I Het agentschap-Stefani te Rome noemt het in de „Times" van gistermorgen ge publiceerde artikel over de gebeurtenis sen te Addis Abeba naar aanleiding van den aanslag op Grazianx een aaneen- HOOFDSTUK XL. Het onverwachte. Christina aarzelde een oogenblik en kreeg een kleur. „Ik wou mrs, Dalgleish bespieden". „Haar bespieden? Waarvoor? Ver dacht je haar van iets speciaals?" „Nee, Edelachtbare. Ik wou haar al leen maar bespieden. Ik kan niet verkla ren waarom", „Hoe laat was dat?" „Het sloeg elf uur, toen ik op de trap stond. Het had een heelen tijd geduurd voordat G~ace ingeslapen was". „Je ging naar de kleedkamer?" „Ja, Edelachtbare, ik heb me daar achter het scherm verborgen. Er brand de daar geen licht, maar alle lichten in de slaapkamer waren op, zoodat het in de kleedkamer niet heelemaal donker was", „Wat kon je vanuit de kleedkamer zien?" „Alleen maar den haard en het raam en de kast in den hoek tegenover de deur". „Kon je mrs. Dalg'leish zien?" „Ja, Toen ik in de kleedkamer kwam, was ze bezig verschillende sleutels op de kast te probeeren". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5