AKKERTJES KRONIEK van den DAG. Het helsch complot BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 30 MAART 1937. No. 74. Stalin scheldt op z'n bolsjewieks. iam HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere, c/ifuHict doetfiet'm MIDDELBURG. Stalin, de roode Tsaar aller Russen en de groote man voor nog zeer veie verdwaasden buiten Rusland, heeft zijn hart eens gelucht over den voormaligen groote, nu verbanneling, Trotsky. Hij heeft namelijk enkele weken ge leden in de plenaire zitting van het cen trale comité der communistische partij rapport uitgebracht over gebreken aan 't partijwerk en over maatregelen tot li quidatie van Ttrotzkistische en andere met twee tongen sprekende stroomin gen, en dit rapport is thans gepubli ceerd. Stalin constateert daarin, dat het on- dermijningswerk, waarbij de Trotzkis- ten een actieve rol gespeeld hebben, alle organisaties heeft besmet. Agenten van buitenlandsche staten zijn, volgens hem, in de organisaties en zelfs op eeni- ge belangrijke posten doorgedrongen, eenige leidende partijgenooten hebben het ware gezicht dezer agenten niet ontdekt, maar zijn zorgeloos en naïcl geweest, zoodat zij soms zelf hebben bijgedragen tot de benoeming dezer agenten Zij vergaten, dat de Sowjet-unie zich in een kapitalistische omsingeling bevindt. De kapitalistische landen wachten aldus Stalin op de gele genheid de Sowjet unie te overvallen, zij vangen aan met haar te ondermijnen en te verzwakken. Uiteraard staan de kapitalistische landen nog feller tegen over de Sowjet unie dan tegenovér el kander. Het Ttrotzkisme heeft zich ont wikkeld van een politieke richting in de arbeidersklasse tot „een beginsellooze bende spionnen en moordenaars, die in opdracht van het buitenland handelen". Men ziet het: wie mijn vriend niet is, is wel zeer bepaald mijn vijand bij Sta lin! Stalin herinnert vervolgens aan het program van het Ttrotzkistische cen trum, dat bij het laatste proces aan het licht gebracht zou zijn en dat volgens hem inhield herstel van de uitbuiting der arbeidersklasse, bondgenootschap met het fascisme, oorlog, afstand van de Oekraïne aan Duitschland en van het oostelijk kustgebied aan Japan enz. Waarom is dit alles door de partijgenoo ten niet opgemerkt? zoo vraagt Stalin. Zij gingen te veel op in het economi sche werk en verwaarloosden de rest. Aan den internationalen toestand der Sowjet-unie, de kapitalistische omsin geling, de versterking van het politieke werk der partij, enz, werd géén aan dacht besteed. Deze gebreken moeten worden opge heven en de.aandacht moet- gericht worden op de groote politieke proble men van internationalen en van binnen- landschen aard. De theorie, volgens welke de klassen strijd steeds meer uitdooft, naarmate successen bereikt worden, moet verworpen worden. Integendeel, hoemeer vorderingen worden gemaakt, destemeer zullen „de overblijfselen der uitbuitersklasse wild worden, des te gereeder zullen zij tot scherpere strijdvormen overgaan,' des te meer zullen zij vertwijfeld grijpen naar alle denkbare, strijdmiddelen. De the orie moet worden verworpen, dat de Trotzkisten geen reserves hebben, zij hebben die wel, namelijk: de resten van de verslagen uitbuitersklassen binnen Rusland eri heele reeksen groepen en organisaties in het buitenland, welke vijandig staan tegenover de Sowjet- unie. Stalin stelt vervolgens een systeem voor tot politieke scholing van partijka ders en partijleiders en tot het opschui ven van nieuwe leidende medewerkers. Aan het slot van zijn rapport zegt hij, dat maatregelen aangegeven zijn om de ondermijners onschadelijk te maken en te* liquideeren. „Wij hebben alle mid delen tot onze beschikking, zoo besluit Stalin, die noodig zijn om deze maat regelen ten .uitvoer te leggen. Men ziet het: ook hier de sprekende ANNIE S. SWAN 77). „Nu komen wij aan den dag, waarop miss Dempster gestorven is. Heeft uw zoon u toen verteld, dat hij miss Harman van oneerlijke handelingen verdacht?" „Er waren symptomen in miss Demp ster's geval, waar hij geen verklaring ▼oor kon geven, dat heeft hij dikwijls tegen mij gezegd, maar daar ik natuur lijk van het medisch aspect van het ge val niet het minste verstand heb, kon ik slechts met hem meevoelen en hem slechts in het algemeen raden." „U was zeer teleurgesteld over de wijze, waarop miss Dempster haar be zittingen en vermogen vermaakt heeft?' „Ja," antwoordde hij eenvoudig, zon der verder iets meer te zeggen en op de een of andere manier maakte zijn openhartig, eerlijk antwoord, dat hij zonder een oogenblik te aarzelen uit sprak, een zeer gunstigen indruk. Het kruisverhoor bracht niets nieuws aan het licht en hij pareerde de vragen handig, met het gemak van iemand, die het gewend is. overeenkomst tusschen bolsjewiki en nazi: alles wat niet een geestes mei hun is, wordt in gedachten althans onmiddellijk uitgeworpen in de buitenste duisternis. Toch zullen de moordenaars- en spionnenbenden mits gaders de overblijfselen der uitbuiters klasse dat zijn gij en wij, waarde le zer, voorzoover gij geen communist zijt althans I nog dienen te probeeren het nog een poosje in eer en deugd vol te houden Zaterdagmiddag te half drie is H M. de Koningin in gezelschap van een hof dame per auto aan het paleis Soestdijk aangekomen, waar hare majesteit zich naar het gedeelte van het paleis, dat ten behoeve van het prinselijk paar in aan bouw is begaf. PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD TE MONTE CARLO. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn Maandagmiddag half vijf te Monte" Carlo, waar zij eenigen tijd denken door te brengen, aangekomen. HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA." In tegenwoordighe d van autoriteiten] en genoodigden is Zaterdag het instruc- tievaartuig „Prinses Juliana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, weer in dienst gesteld. Gedurende de vijf jaren dat de „Pr'n- ses Juliana" reeds oefentochten heeft gemaakt met de leerlingen der zee vaartscholen en binnenvaartscholen, is gebleken, dat het schip aan alle eischen voldeed, doch dat het voor de oefenin gen met de aanstaande koopvaardij- officieren voor de oefeningen op de Noordzee van te kle'ne afmetingen was. In verband hiermede werd het vo rig jaar besloten het te vergrooten. Op de werf van de N.V. Arnhemsche stoomsleephelling-maatschappij werd 't schip in twee gedeelten gesplitst en van elkaar getrokken, waarna er een nieuw middenschip van 6 meter lengte werd gebouwd. Het schip heeft thans een lengte van 38,35 meter en een grootste breed te van 6,37 meter. Bij de verbouwing is in het schip ook een dubbele bodem aangebracht, waardoor het mogelijk is een waterballast van 70 ton mee te ne men en de diepgang te regelen van 1,80 meter tot 2,50 meter. TOERISTEN KOMFN NAAR NEDERLAND. „Het is te hopen, dat veel vreemde lingen ons land weer zullen bezoeken", aldus eindigde dezer dagen een circulai re van „Horecaf", waarin werd mede gedeeld, d,at ondanks de depreciatie van den gulden en niettegenstaande de nog vele en hooge lasten, de hore- cafbedrijven besloten hebben, hun prij zen in het komende seizoen niet te verhoogen Deze woorden vormden het uitgangs punt voor een onderhoud, dat een A. N. P.-verslaggever heeft gehad met den heer A. Hibbeler, directeur van de Hol land-Travel-Service te 's-Gr,avenhage, Dit bureau, dat zich uitsluitend ten doel stelt het vreemdelingenbezoek aan ons land te stimuleeren, vertegenwoor digt hier te lande ongeveer 250 groote bu'tenlandsche reisbureaux, en de er varing, de laatste jaren bij de organisa tie opgedaan, was voor den heer Hib beler aanleiding als zijn meening te ken nen te geven, dat dit Horecaf-besluit voor het vreemdelingenbezoek aan óns land van groot belang moet worden ge acht. In deze meen ng is de heer Hibbeler nog gesterkt tijdens zijn laatste reis naar Amerika, waarvan hij zoo juist is teruggekeerd, en waarbij hij de belan gen van Nederland als toeristenland, nog eens uitdrukkelijk op den voor grond heeft gesteld. Te lang heeft men in het buitenland aldus onze zegsman, in de meening ver keerd, dat ons land, vergeleken bij an dere toer stenlanden, te duur is, hetgeen tot gevolg had, dat bv. de Amerikanen en Engelschen het vasteland bij Oost ende binnenkwamen en dan voor ons land verloren waren. Hierin blijkt thans verandering te zijn gekomen, mede dank zij de intensieve propaganda weljce in het buitenland voor Holland wordt gemaakt. Van hoeveel belang het daarom is, dat de Nederlandsche hotels hun con- sumpt eprijzen in evenredigheid zullen houden met de prijzen, welke de vreem delingen in eigen land betalen, blijkt wel uit het feit, dat de animo in Amerika voor een Europa-trip dit jaar aanmer kelijk .s toegenomen, zoodat in Januari jl. het aantal ingeboekte toeristen reeds 50 pet. meer bedroeg dan in April der voorafgaande jaren. Het toeristenseizoen belooft derhalve het beste te worden sinds 1929, doch het voornaamste daar van is, dat een zeer belangrijk aantal der geboekte passagiers Holland als boord gedaan kon worden, verliep alles gunstig. Naar wij hooren blijft een groot deel der réfugiés in Frankrijk, een klein hon derdtal zal in Nederland met beperkte vrijheden geïnterneerd worden. 91 Ged. Staten hebben met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend aan den heer W. Kuyper, klerk bij den Provinc ale bootdiensten op de Wester- schelde te Vlissingen, wegens onge schiktheid voor de verdere waarneming van zijne betrekking. EEN N.S.B.-PROPAGANDATOCHT NAAR ZEELAND. Gisteren heeft de N.S.B. een propa- gandatocht naar Zeeland ondernomen. Aanvankelijk zou men te één uur te Middelburg aankomen, doch de voor den autotocht rijdende auto van de Rijks- veldwacht passeerde precies te half twee de Stationsbrug, gevolgd eerst door tien motorwielrijders, van wie enkele met duo-rijders of rijdsters, en daarna door 119 personenauto's en 45 autobussen. Even te voren was een auto met luid- land van aankomst op het reisprogram-1 sprekerstoestel er op aangekomen, van- ma heeft staan en een'ge dagen in Ne- derland zal vertoeven. Er is dus alles aan gelegen, het de zen toeristen en den velen, die blij kens de door Holland-Travel-Service ontvangen orders ook uit andere lan den worden verwacht, gedurende hun verblijf hier te lande zoo aangenaam mogelijk te maken, opdat zij na terug keer in hun vaderland de beste propa gandisten mogen blijken te worden voor een „visit to Holland" in de ko mende jaren. Mr. L. LIETAERT PEERBOLTE OVERLEDEN. De oud-directeur-generaal van de volksgezondheid mr. Lietaert Peerbolte is Zaterdag vrij onverwacht in ruim 66- jarigen ouderdom te 's Gravenhage over leden. Lambertus Lietaert Peerbolte werd geboren te Zaltbommel 28 Juli 1870. De overledene was de eerste directeur- generaal van de volksgezondheid en als zoodanig heeft hij verschillende com mentaren geschreven, op de huurwetten, de woningwet, warenwet, vleeschkeu- ringswet, drankwet en de besmettelijke ziektenwet. Voorts verscheen van zijn hand een leerboek over de volksgezondheid. Het eervol ontslag als d'recteur-gene- raal dat hem met ingang van 1 Januari 1936 werd verleend, ging gepaard met dankbetuiging voor d'e vele belangrijke en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. De heer Peerbolte was behalve ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw commandeur in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal heden geschieden. Spaansche vluchtelingen naar ons land. Het Nederlandsche s.s. „Ajax" van de K.N.S.M. is Vrijdagmiddag met 425 pas sagiers aan boord, welke de Nederland sche regeering in haar gezantschapsge bouw te Madrid asyl verleend had, van Valencia naar Marseille vertrokken. Het stoomschip kwam Zondagmorgen te Mar seille behouden aan en het laatste tach tigtal dezer passagiers verliet daar Maandagmorgen het schip. De gezagvoerder en de geheele equi page legde de moeilijke taak van het transport met de beperkte middelen, waarover zij beschikte, op voortreffelij ke wijze ten uitvoer. Alleen de kwestie van voedselverzorging van dat groote aantal menschen op dit vrachtschip was een moeilijke taak, doch dank zij de goed voorbereiding van alles, wat aan uit welke het welkom werd toegeroe pen, Deze auto stond aan het begin van de Stationsstraat, waar ook enkele Mid delburger N.S.B.-ers te samen waren ge komen. De bussen parkeerden op de Loskade, de auto's op den Dam. Bijna al deze voertuigen waren beplakt met papieren, of behangen met vlaggen en doeken met propagandistische strekking. Uit enkele klonken uitroepen en „hou zee". Ook toen de honderden deelnemers zich door de stad verspre'dden om den inwendigen mensch te versterken, tra den verschillende hunner, naar ons ge voelen, vrij provoceerend op, doch ei- was aanvankelijk al heel weinig belang stelling voor de betooging. Toen er wat meer menschen bijeen waren, werd hier en daar gelukkig alleen met den mond geantwoord op de uitdagende uitroe pen en de voor ons gevoel hier in Zeeland wat rare wijze van doen van de betoogers. Tegen drie uur werd door een deel der stad en daarna naar Vlissingen ge reden. Naar wij van daar vernemen, was de belangstelling daar grooter, doch zij was niet uitsluitend van vriendelijken aard. Toen een betooging was gehouden bij het standbeeld van Michiel Adrz. de Ruijter, en de algemeene voorzitter der partij, ir A. A. Mussert er een krans had neergelegd, waarvoor de politie de omgeving had afgezet, was er op het Bellamypark bij de auto's zooveel pu bliek samen gekomen, dat de commissa ris van politie meende den heer Mussert naar zijn auto te moeten begeleiden door de menschen heen. Daarbij wilde een man den last van den commissaris zich uit de volksmenigte te verwijderen, niet opvolgen en er ontstond toen een opstootje, waarbij een man den kapi tein van de Marechaussée, die in civiel was, een klap in het gezicht gaf. De com missaris en de kapitein hebben dien man toen gearresteerd. Andere personen ver zetten zich daar aanvankelijk tegen en daarbij was de Commissaris verplicht zijn stok te gebruiken en een einde aan dit verzet te maken. Intusschen was eerst bedoelde verzetpleger door andere politiemannen overgenomen en naar het politiebureau overgebracht. Een en ander had groote onrust op het Bellamypark doen ontstaan met als gevolg nog enkele arrestaties. Alle aangehouden personen zijn door den Commissaris van politie verhoord en daarna weder heen gezonden. Te ruim zes uur. verlieten de N.S.B.- ers met hun aanhang Walcheren weer. (Ingez. Med.) Zijn zoon was de volgende getuige. Nadat hij den eed afgelegd had, richtte de advocaat zich onmiddellijk tot hem. De belangstelling werd aanmerkelijk grooter, daar iedereen voelde, dat hier een getuige was, wiens verklaringen het proces en het lot van de beklaagde, practisch gesproken, zou beslissen. „Hoe lang bent u miss Dempster's behandelend geneesheer geweest?" „Vier jaren". „Behandelde u miss Dempster, toen miss Harman bij haar kwam wonen?" „Niet geregeld. Zij was dien tijd vrij wel heelemaal gezond, ofschoon ze, op mijn aanraden, bijna niet meer uitging. Het was een bitter koude winter, wat voor haar Iongen gevaarlijk was. Ze voelde zich altijd veel beter als zij niet uitging." „Toen mis Harman kwam, heeft zij dit alles veranderd?" Hij aarzelde een oogenblik en ant woordde toen: „Ja". Hiermede was de behandeling van den eersten dag afgeloopen. HOOFDSTUK XXXVIII. De medische getuigenis. Den volgenden ochtend om tien uur werd de ondervraging van dr. Ruthven hervat. „Waarom heeft u consult voor miss Dempster aangevraagd?" „Omdat ik duidelijk bemerkte, dat miss Harman heelemaal niet tevreden was." „Wie hebt u er bij gehaald?" „Dr. David Gardiner, uit de Rankeil- lourstraat, die sindsdien overleden is." „Dachten miss Dempster's huisgenoo- ten, dat het professor Gardiner van de Universiteit was?" „Wanneer ze dat deden, kon ik er niets aan doen. Ze hebben hun eigen gevolgtrekkingen gemaakt. Ik heb niets over hem verteld. De vergissing kon vrij gemakkelijk plaats vinden, daar hun na men precies hetzelfde waren en zij, wat hun uiterlijke verschijning betrof, iets op elkaar geleken." „Wat gebeurde er in den nacht, voor dat miss Dempster stierf?" „Niets bijzonders. Ze kreeg haar drankje op den juisten tijd en werd niet verwaarloosd." „Hebt u in de kamer, in de schikking, of in de artikelen, die daar aanwezig waren, iets gevonden, wat u niet goed kon keuren?" Ruthven fronste zijn wenkbrauwen en dacht een oogenblik diep na. „Ik vond een medicijn-kistje in de kast." „Hebt u den inhoud daarvan onder zocht?" „Slechts terloops. Zonder de inhouden van de fleschjes geprobeerd te hebben, kon ik niet zeggen, wat zij bevatten." „U hebt het kistje weer in de kast gezet en niets ervan aan miss Harman verteld?" „Neen". „Is dit het kistje, dat u dien nacht in handen gehad hebt?" Ruthven keek naar het doosje op de tafel. „Ik geloof het wel. Ik meen het ko perwerk op het slot te herkennen. „Hebt u, nadat miss Dempster gestor ven was, iets van uw verdenkingen aan iemand medegedeeld?" „Alleen aan mijn vader en wij vonden beiden, dat, gezien de omstandigheden, het beter was om niets te zeggen". „Was u tegenwoordig, toen miss Dempster stierf?" "Ja"' c „En in de overlijdensakte heeft u ge zet, dat zij haar natuurlijken dood ge storven is?" „Ja, Dat was het eenige, wat ik onder de gegeven omstandigheden kon doen. En zoo duurde het lange en toch zoo ontzettend belangrijke verhoor voort. en niet de vorm. Weiger daarom waardelooze na maak zonder merk en ver lang AKKERT J ES" waar op het AKKERruitje voorkomt want die helpen direct tegen alle pijnen I Zü bevatten een bijzondere samenstelling die nooit maagpijn veroorzaakt en niet schadelijk is. Een geneesmiddel is een zaak van vertrouwen. Let daarom goed op het nevenstaande handels-merk. (AKKER- CACHETS) Nederiaridsch Product - Recept van Apotheker Dumont Koker nset 12 stuks 52 ct. lakdoosje. 3 stuks 20 ct. (Ing. Med.) DE VERKEERSVERORDENING. De Commissie voor de Strafverorde ningen heeft thans het ontwerp-ver- keersregeling voor de gemeente, inge diend. De commissie deelt mede, dat bij de mondelinge behandeling in de eerst volgende vergadering van den Raad, na mens de verkeerscommissie nog zal wor den geantwoord op de in 1936 geopperde bezwaren tegen het éénrichting-verkeer voor rijwielen voor Markt en Langeviele, Na de mededeeling van B, en W. bij de voorbereiding der begrooting 1937 over de vertraging in de voorbereiding der verordening, is een nieuwe vertra ging ontstaan, doordat aanvankelijk in het ontwerp een regeling voor het taxi bedrijf was opgenomen, welke later overbodig bleek door het nieuwe Regle ment voor autovervoer van personen, waardoor hernieuwde schriftelijke en mondelinge behandeling van het ontwerp door de commissie pas zooveel later kon plaats hebben. Ter toelichting van het ontwerp deelt de commissie mede, dat de verordening, welke zooveel mogelijk systematisch is ingedeeld, behalve de op het verkeer betrekking hebbende bepalingen uit de geldende algemeene politie-verordening, een aantal nieuwe bepalingen behelst, die beoogen het verkeer zoo goed moge lijk te regelen. O.m. is verwerkt de be voegdheid, verleend in Motor- en Rij- wielwet, om alle besluiten ter zake van afsluiting van wegen, stoppen, station- neeren, parkeeren en te lang parkeeren te doen nemen door B. en W., waardoor tenslotte afwikkeling van zaken wordf gewaarborgd Daarbij is bepaald, dat van alle desbetreffende besluiten mededeeling moet worden gedaan in de eerstvolgende Raadsvergadering. De verschillende ver ordeningen, welke een deel van het ver keer regelen, kunnen nu vervallen en zullen bij in-werking-treding der nieuwe verordening, zoo noodig door besluiten van B. en W, worden vervangen. Wellicht zou nog de vraag kunnen rij zen of het ontwerp aan de Politie niet te veel macht geeft en zij straks niet te grooten drang zal uitoefenen, zoodat sommige categorieën weggebruikers e* in het algemeen het geheele verkeer te veel gehinderd zullen worden. Naar de meening der commissie zal daarvan ze ker niet kunnen gesproken worden, waar de opzet is om een, zooveel doen lijk, goed geordend verkeer te verkrij gen, terwijl de ondervinding elders ook in die richting wijst. Meermalen in het verleden hebben zich omstandigheden voorgedaan, die te eenenmale strijdig waren met een behoorlijke verkeersre geling. Wél kon dan de politie veelal met een wenk of door een waarschuwing regelend optreden. Doch er zijn geval len van onwil of anderszins aanwezig, waarbij alleen strafmaatregelen het ver keer in goede banen kunnen houden, Ten slotte merkt de commissie nog op, dat het O.M. bij het kantongerecht zijn volledige instemming heeft betuigd met de voorgenomen regeling en dat, na aan vaarding van het ontwerp, de Politie bij overtreding der nieuwe voorschriften Het kruisverhoor van den dokter zat schitterend in elkaar, maar hij beant woordde het met een verbazingwekken de eenvoud en handigheid, en verliet, zeer tevreden over zichzelf, het ge rechtshof. Hij was de laatste van de getuigen a charge. De behandeling werd door het lunch- uur onderbroken en de publieke belang stelling scheen hooger 4an ooi* gespan nen Alice bleef dezelfde kalmte en schijn bare onverschilligheid bewaren. Ze had het voordeel, dat haar getuigen na die van den aanklager kwamen. Haar vrien den verwachtten daar heel veel (van. Ze had ze geen van allen meer gespro ken, sinds het verhoor begonnen was, Traquair zat zoo dicht mogelijk bij haar en de wisselende uitdrukkingen op zijn gezicht waren een goede barometer voor den atmosferischen toestand in het ge rechtshof. Toen allen dien middag weer verza meld waren, was iedereen benieuwd, wie de eerste getuige a décharge zou zij». Ze wisten niet, dat er practisch ge sproken, maar een zou zijn. Haar naam werd spoedig mèt luider stemme afge kondigd: (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6