BINNENLAND. ZEEUND. WEERBERICHT. NUMMER 74. TWEE BLADEN. DINSDAG 30 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. Het eiland Sint Maarten. MARKTBERICHTEN. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. TENTOONSTELLING #rau Indut* MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ij ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvx. GOESCHE COUBANT£U£ Uitgeefster. Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon I 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 5 Nftla f 2.10, elke t. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt i 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou. rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent, De naam van het Nederlandsche ge deelte van het e land St. Martin van het gebiedsdeel Cura9ao wordt met ingang van 1 April 1937 gewijzigd in Sint Maar ten. DAGORDER VAN DEN COMMANDANT VELDLEGER. De commandant van het veldleger luitenant-generaal jhr. W. Röell heeft heden onderstaanden dagorder aan alle corpsen toegezonden: Nu het Harer Majesteit de Koningin bèhaagd heeft, mij toe te staan, de door hoogstderzelve aan mij toevertrouwde commando's en functie op 31 Mrt. e.k. ne der te leggen en ik op grond van dien uit mijne commandoverhouding tot U allen treed, is het mij eene groote voldoening aan al degenen, die in hoogen of lagen rang met mij hebben samen gearbeid, mijnen bijzonderen dank voor de daarbij betoonde loyale medewerking te betui gen en daarbij den wensch uit te spre ken, dat het allen, zoowel in Uwe mi litaire als in Uwe persoonlijke en ge zinsomstandigheden, zeer wel moge Het is mijn diep gevoelden wensch en verwachting, dat in de deelen der koninklijke landmacht, welke gedurende vijf jaren onder mijne hoogste leiding waren gesteld, de alles beheerschende waarden, ge'egen in godsdienst, gerech tigheid, trouw, opgewekthe d en levens vreugde, de haar toekomende plaatsen zullen blijven behouden. In den staat en in de weermacht gaan de menschen, hoog en laag gezeten, voor bij. Van hunnen arbeid blijft het licht of de schaduw soms korten tijd merkbaar. Het vaderland, en onverbrekelijk daarmee verbonden, het Huis van Oran je, zijn in dit aardsch bestel de b'ijvende waarden, waarnaar een ieder met trouw en vertrouwen het oog te richten heeft. Leve de Koningin. Leve het Huis van Oranje. De luitenant-generaal, commandant van het veldleger, commandant der ves ting HoPand, gouverneur der residentie, (w.g.) W. Röell. Groote drukte bij de Spoorwegen. Het minder gunstige weer der be'de Paaschdagen heeft geen nadeeligen in vloed op het spoorwegverkeer g'ehad. Velen uit de „provincie" hebben hun traditioneel bezoek gebracht aan familie en vrienden in de hoofdstad en ook vele Amsterdammers zijn er op uitgetrokken. Het aantal reizigers, dat het Centraal Station in de hoofdstad te verwerken kreeg, overtrof zelfs dat van voorgaande jaren. Er heerschte dan ook een bu'ten- gewone drukte, vooral in de ochtend- en avonduren. De meeste treinen, hoewel van extra- rijtmgen voorzien, waren propvol. In sommige gevallen was hiervan het on vermijdelijke gevolg, dat er stagnatie op trad, doch van beteekenis was zij niet. KERK EN SCHOOL. Op 26 Maart jl, herdacht de heer C, Caljé het feit, dat hij vóór 40 jaar werd gekozen tot diaken der Ned. Herv. gemeente te Biggekerke. In de morgengodsdienstoefening van Zondag heeft ds, Korevaar den jubilaris toegesproken en hem dank betufgd voor de liefde en trouw, waarmede hij gedu rende d en langen tijd de kerkelijke ge meente heeft gediend. Geslaagd voor leerling-verpleegster mej. J. C. van de Reest te Middel- b u r g. Goes, 30 Maart. Op de veemarkt waren aangevoerd: 9 loopvarkens, en 41 biggen. Op de veil'ng der VPZ waren 84^1 ei eren aangevoerd f 270 per 100; kleine f 2,50, Offijcieele noteering: fabrieksboter: f 0,90; boerenboter f 0,7714; winkelprijs f 0,8714; tweede kwaliteit f 0,7254; af wijkende f 0,60; kioeieren f 2,50; win kelprijs f 3,50; poelje-eieren f 2; eend eieren f 2,50; groote ganseneieren f 8; kleine gansene'eren f 6; handelaren: boter f 0,68; kipeieren f 2,50; kleine f 2; eendeieren f 2,50; ganseieren f 7. De heffing op boter is Voor de week van 28 Maart tot en met 3 April behou dens tusschentijdsche wijz:ging, weder om vastgesteld op 80 cent per kg. Een vroolijke feestavond. Het bestuur van de turn vereeniging „Achilles" heeft ook dit jaar gezorgd dat de adspirantjes een extra avond kregen, als belooning voor hun uitste kend werken op de uitvoeringen. Zaterdagavond hebben 175 van die jongens en meisjes in de bovenzaal van de Vergenoeg ng genoten van het op treden van den heer Al van Oorschot Jr. te Vlissingen,^die onder den naam van Prof. Hassan, BenAli goochelt, buikspreekt enz. en die het op aller lei gebied dezer soort vermaakskunst reeds ver heeft gestuurd. Toen de kinderen hen waren heb ben de leden van Achilles z ch nog met muziek en dans tot in de kleine uurtjes vermaakt. In 't op 2e Paaschdag te Rotterdam gehouden jaarlijksche nationale concouds v,an mandol negezelschappen, uitgaande van de „Mandolinegids", behaalde de mandol nevereen. „Apollo" alhier, di recteur de heer M. P. Ventevogel, een eersten prijs in de afdeeling uitmuntend heid met 23414 punt. Het vereischte aantal punten voor 'n eersten prijs was ten minste 200. Als verplicht nummer werd gespeeld de Ouverture ,J'Oca del Ca ro", van Mozart, ELECTRIFICATIE INDUSTRIE TERREIN. Bij het besluit tot het in erfpacht ge ven van 5000 ni2 van het industrie-ter rein aan den Kleverskerkschen weg aan C. Pieters te 's Heer Arendskerke, werd tevens 1200 resp. 1800 beschikbaar gesteld voor doortrekking van de wa terleidingbuizen en electrische kabel netten, teneinde de nieuwe industrie van water en stroom te kunnen voor zien, De electriciteitsvoorziening zou op die wijze voldoende zijn mits „bij de stroomlevering van kracht (gerekend werd op 'n capaciteit van 10 p.k.) de voor waarde werd gesteld, dat alleen en uit sluitend buiten de sper-uren electrici- teit zou worden verbruikt. Ook deel den B. en W. mede een volledige voor ziening van de terreinen aan den Kle- verkerkschen weg met waterleiding buizen, electrischen kabel en wegen in overweging te zuilen nemen. De erf pachter deelde nu mede, als gevolg van uitbreiding, een capaciteit van 20 pk te behoeven, waarin, ook met gebruikma king van de bovenvermelde credieten. niet kan worden voorzien. B, en W. deelen nu mede, dat als de gemeente den verzoeker wil helpen, dan is het maken eener hoogspannings-voorziening noodzakelijk en zulks van den transfor mator-zuil aan den Dampoortsingel af. Voor transformeeren van hoogspan ning in laagspanning zouden B. en W. voorloopig een der zuilen willen plaat sen, die vrij kwamen door den bouw van steenen huisjes; en dit irnafwachting van verdere industrievestiging, waar bij beter een plaats voor zulk een huisje op het terrein is aan te wijzen. Behal ve een hoogspanningskabel willen B. en W. gelijktijdig een laagspanningskabel door hét kanaal leggen, die weliswaar thans nog geen dienst behoeft te doen, maar met weinig kosten kan bijgelegd worden. De kosten van den kabel zijn van weinig beteekenis tegenover de aanzienlijke kosten van het leggen door het kanaal. De plaats voor het leggen van de waterkabels is gedacht bij de Meelfabriek, wier eventueele aanslui ting op het net voor de toekomst ze ker niet denkbeeldig is, al ware het slechts voor een gedeelte. Ontworpen is ook de toekomstige definitieve voe ding van het geheele industrie-terrein door een hoogspanningskabel van een nieuw te bouwen transformator-station op het terrein der ijzergieterij van de firma Boddaert en Co. aan den Kou- steenschen dijk waartoe eerlang een voorstel zal worden gedaan en waarbij dan de zuil bij de Koningsbrug en de hoogspanningsruimte bij gemelde firma zullen kunnen verdwijnen. Op die wij ze zal van de electricitelt via een ge sloten ring naar het industrie-terrein kunnen gebracht worden, terwijl het in de bedoeling ligt tegelijktijdig een op lossing voor de definitieve water-voor ziening voor te stellen. De reeds aan vaarde laagspannings-voorziening zal in elk geval in stand moeten blijven, eensdeels als voorloopige gedeeltelijke voorziening voor het bedrijf van Pie ters (de nu voorgestelde voorziening zal nl. nog niet gereed kunnen zijn, wan- Ook gesloten menschen openen hun hart, als men maar den oprechten sleu tel weet te gebruiken. neer zijn fabriek bedrijfsklaar is) ander deels als extra voeding voor het gebied ten zuiden van het kanaal door Wal cheren, alwaar momenteel alleen gele verd wordt via een laagspanningskabel deor het kanaal bij de Stationsbrug. Ook voor verbetering van die voeding zal later een voorstel worden gedaan, wanneer eerst het vorengenoemde transformator-station gereed is. De kosten der nu voorgestelde electrifica- tie zullen, blijkens de begrootingen 7800 beloopen. waartegenover alsnog niet van rentabilteit kan gesproken worden, omdat het bedrijf van Pieters vermoedelijk niet meer dan 3000 k.v/.u. per jaar zal verbruiken. „Kleine Symphonie." Na gedurende de jaren van haar be staan z ch uitsluitend tot het geven van besloten uitvoeringen te hebben be paald, gaf de „Kleine Symphonie" Za terdagavond in „St. Joris" h,aar eerste openbare uitvoering. Dit eerste publieke optreden was met zorg voorbere d. Er werd een uitstekend programma gebo den, dat door het aandachtige gehoor ten zeerste is geapprecieerd, Geopend werd met „Kleine Sympho nie Marsch", een frissche marsch v.an den dirigent, den heer C, P, A. de Graaf Onze eerste goede indruk werd beves- t gd in het volgend nummer, Melodiën uit de Hongaarsche Rhapsodie no, 14 van Franz Liszt, in een arrangement van den dirigent; de goede vertolking éaf blijk van ernstige, studie. Vervolgd werd met het mooie „Melod e" vin César Franck en de bekende wals „Ball- sirenen" uit de operette van Franz Léhar „Die lustige Wittwe." Een compositie van den dirigent „Avondzang", een cello-solo, werd door den heer A, Polvl'et uitstekend uitge- v - Hierna werd een groote potpour ri uit de operette „Das Land des Lachlens" van Franz Léhar ten gehoore gebracht; ook dit werd vlot vertolkt. INaaat het programma besloten was met 'n pittigen marsch, werd den diri gent een welverdiende bloemenhulde gebracht. Was het muzikale deel van den avond gced verzorgd, d't w,as niet minder het geval met het tooneelstuk „Robbe does", van Henk Bakker en Chr. Bom mel -Kouw, dat onder leiding van den heer Riemens was ingestudeerd. Het stuk, dat een bewerking van het gelijknamige boek is, geeft overvloedi ge gele'genheid tot grappige s'tuaties, doch stelt groote eischen aan de spe lers. Met een hartelijk .applaus en bloe men voor de dames werd aan de groo te waardeering uiting gegeven. Een gezellig bal op de muziek der „Sorrow Expellers" besloot deze ge slaagde uitvoering DE PAASCHDAGEN. De eerste Paaschdag is, gelijk ge woonlijk, zeer rustig verloopen, maar de tweede Paaschdag was voor Goes bijzonder druk. Tot laat in den avond waren veel jongelui op straat en ook café's, dancings, de bioscoop, enz. mochten z ch in een groote belangstel ling verheugen. In de Prins van Oranje, waar door „De Jonge Spelers" het spel „Kromme Lindert" van A. M. de Jong opgevoerd werd, was geen plaats meer onbezet Daar „De Jonge Spelers" ditzelfde stuk ook enke'e weken geleden te Goes op voerden, willen we thans volstaan met op te merken, dat de vertolking weer op hoog peil stond en de opvoering 'n groot succes was. DOMBURG. Zaterdagmiddag is onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den hr G, v. d. Putte, oud-hoofd der openbare school te Domburg, De kist werd gedra gen door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk. Aan de groeve were gesproken door de heeren L. J. van Voorthuisen, burgemeester namens de gemeente; W. Spinnaay namens het Ned. Ond. Genootschap; dr. B. Vaan drager namens V.V.V.; A. v. d. Putte als oudste broeder en ds. Nicolaï, Oud-leerlingen droegen kransen bloemstukken waren gezonden door V. V. V., kerkvoogden en notabelen, het bestuur van de boerenleenbank en par ticulieren. De heer C. v. d. Putte, zoon van den overledene, dankte voor de eerbewijzen. SINT LAURENS. Maandagmiddag is alhier geopend de bazar, welke in de Christelijke School wordt gehouden ten bate van de inrichting van het Verga derlokaal. De opening geschiedde door burgemeester J. W. van 't Hoff, eere voorzitter van het Comité, d e op den eersten bazar, welke in deze gemeente wordt gehouden het groot aantal bezoe kers verwelkomde. Namens het Ge meentebestuur dankte hij allen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het organiseeren van den bazar, inzonderheid aan het damescomité, dat met grooten ijver en toewijding heeft gewerkt en werkelijk iets goeds heeft tot stand gebracht, dank zij den steun van vele gevers en geefsters. Als blijk van waardeering bood hij het Comité in de persoon van de voorzitster mevr. Koning namens het Gemeentebestuur een bloemenhulde aan. Het Bestuur der School werd dank gebracht voor het welwillend afstaan van de schoollokalen den gemeente-opzichter voor zijn leiding bij de inrichting, den gemeentewerk man voor het vele, dat hij in .zijn vrijen tijd op allerlei gebied heeft gedaan en niet het minst Piet Koene, die door zijn humoristische teekeningen veel tot de propaganda en opluistering heeft bijge dragen. OOSTKAPELLE." Het jaarverslag van het fonds „Ziekenzorg" alhier, voorzit ter burgemeester K, Fabius, vermeldt over 1936: inkomsten f 403 en uitgaven f 320; goed slot f 82. Aan 25 personen werden versterken de middelen verstrekt, terwijl ,aan 35 personen 63 verpleg'ngsartikelen in bruikleen werden gegeven. RAAD VAN RITTHEM, De brandspuitafiaire i Raad. den werken van Mevrouw Van BlerkomChevalier en Baronesse van Till-Tutein Nolthenius, op de Toonzaal in den Kunsthandel D'HUY (Minderhoud), Lange Burg 44, Middelburg, van 27 Maart tot 11 April. (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk droog weer, kans op nacht vorst, overdag weinig verandering in temperatuur. DL 30 Mrt. Zon op: 5 h 42; onder: 18 h 29. Licht op: 18 h 59. Maan op: 22 h 51; onder: 6 h 30. L.K. 4 April. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 30 3.08 15.32 9.45 21.48 Wo. 31 3.41 16.05 10.16 22.20 April. Do. 1 4.22 16.36 10.41 22.57 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 30 S 5.05 17.26 10.42 22.58 Wo. 31 5.35 17.57 11.15 23.31 April. Do. 1 6.10 18.27 11.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) RITTHEM. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester P. W. ter Haar. Afwezig is de hr. P. J. de Pagter, welke later ter ver gadering komt. Voordat met de afwer king van de agenda wordt begonnen geeft de voorzitter een algemeen over zicht over het jaar 1936, daar hiervoor in de eerste vergadering van het jaar geen gelegenheid bestond. Als bijzon derheid ontleenen wij aan dit overzicht het feit, dat de gemeente Ritthem over 1936 slechts 500 aan werkverschaf fing heeft uitgegeven. Aan de plaatselijke geitenfokvereeni- ging wordt over 1937 2.50 verleend, ln verband met de geringe werkzaamhe den, die door de commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente moeten worden verricht, werd besloten de vergoeding van 15 op 10 per jaar terug te brengen. Ook werd besloten aan de vereeniging Rijwielpad Walche ren een jaarlijksche subsidie in de kos ten van onderhoud van het rijwielpad te verleenen van 15. Het verzoek van het bestuur van de bijzondere school alhier om de vergoe ding ingevolge artikel 101 der L. O. wet 1920 over 1935 te mogen ontvangen, voorloopig aangehouden. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld met 21 aanslagen in de eer ste klasse 3) en 11 in de tweede klas se 1.50).' De door de commissie van voorberei ding van het streekplan Walcheren vastgestelde ontwerp gemeenschappe lijke regeling werd aanvaard. Tot leden ■van de Streekplan-Commissie Walcheren werden gekozen de heeren P. W. ter Haar en W. Boogaard. Daar op 24 Juni 1937 het tienjarig contract der verzekering tegen wette lijke aansprakelijkheid der gemeente af loopt werd besloten deze verzekering bij dezelfde maatschappij niet te ver lengen, maar een tienjarig contract te sluiten met het assurantiekantoor J. C. J, Knegt Zonen te Amsterdam. In verband met het feit dat dr. J. M. v. d. Hoek te O. en W. Souburg niet ac- coord wenschte te gaan met de bepaling welke hem verplicht toe te staan dat, indien noodig, toegang wordt verleend aan het gemeentepersoneel om zijn erf te betreden teneinde tot reiniging der daarop aanwezige rioleering over te gaan werd besloten overeenkomstig het voorstel van dr. v. d. Hoek een strook grond aan te koopen ter lengte van 50 m en ter breedte van 70 cm voor de som van 5 onder voorwaarde dat de ge meente zich verplicht zorg te dragen dat het hekwerk naar behooren zal worden verplaatst. Brandweer. De voorzitter be gon met de opmerking dat hij thans verplicht is nader op dit onderwerp in te gaan dan oorspronkelijk de bedoeling was, vooral omdat een der provinciale bladen gemeend heeft over deze brand spuitaffaire een bericht te moeten plaat sen dat kant noch wal raakt en den le zer een totaal verkeerden indruk geeft van den waren gang van zaken. De ge meenten Ritthem is financieel in elk op zicht in staat om tot aankoop van spuit en slangen alsmede tot verbetering van het bestaande brandspuitenhuis over te gaan. De aankoop en kosten van verbe tering kunnen zelfs uit den gewonen dienst 1936 en 1937 worden bestreden. Met de aanschaffing van slangenma teriaal werd echter gewacht om zuiver practische redenen. De centrale ligging der gemeente O. en W. Souburg ten op zichte van het Ritthemsche buurtschap Welzinge is n.l. zoodanig, dat door B. en W. plannen waren opgevat om on derhandelingen aan te knoopen met de gemeente Souburg teneinde te komen tot een gemeenschappelijke exploitatie van de brandspuit. Hoewel de oorspron kelijke gedachte voorzat, dat beide ge meenten gemeenschappelijk eigenares zouden worden en dus in nader te bepa len verhouding de kosten van aanschaf fing, zouden deelen, bleken de onder handelingen alleen te kunnen slagen wanneer de gemeente Souburg eigenares werd van de spuit. De heer Joh. de Visser merkte op, dat het hem voorkwam, als meende de gemeente Souburg dat Ritthem van de nieuw aangekochte spuit af wou komen en op die manier aan de gemeente Sou burg over wou doen. Ook de hr. W. Boogaard voelde dit zoo aan, mede door het feit, dat B. en W., van Sou burg in hun voorstel aan den Raad niet de door Ritthem gestelde koopsom doch een lager bedrag hebben voorgedragen. Deze gedachtengang is echter te eenen- male onjuist, maar de heele opzet was te komen tot een regeling die voor beide gemeenten voordeelig uitkomt. In ver band met een en ander stellen B. en W. nu voor niet nader in te gaan op het aan de gemeente Souburg voorgestelde aanbod maar de brandspuit zelf te be houden en te exploiteeren. Met alge- meene stemmen werd aldus besloten. Vervolgens zal worden overgegaan tot aankoop van minstens 200 m slangen of zooveel meer als door B. en W. na een nader in te stellen onderzoek noodza kelijk mocht worden geacht, en tot ver betering van het bestaande brandspui tenhuis volgens het opgemaakte plan van den gemeente-opzichter. De in schrijving voor deze werkzaamheden zal geschieden op uitnoodiging. Het vervaardigen van den wegenleg ger zal worden opgedragen aan den hr, D. M. Korstanje, mits voor een bedrag van 110,De uitvoering zal dan wor den opgedragen aan een werkloos wa-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1