Isöpan altijd betrouwbaar BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. DUITSCHLAND. FRANKRIJK ENGELSCH VERKEERSVLIEGTUIG TE PLETTER GEVLOGEN. OOSTENRIJK. ITALIc EGYPTE. IS HET DUITSCHE VOLK ONDER HITLER GELUKKIGER GEWORDEN?- OOSTKAPELLE. FRANSCHE BEZORGDHEID OVER HEI OPTREDEN VAN ITALIë. De Fransche minister van buitenland- sche zaken Deibos, heeft gister eenige besprekingen gevoerd, waarvan die m-t den Britschen ambassadeur en den Duitschen ambassadeur bijzondere aan dacht vragen. Deze besprekingen hebben betrek king gehad op den toestand, welke is geschapen door de weigering van den Italiaanschen gedelegeerde Grandi in de eergisteren te Londen gehouden bijeen komst der niet-inmengingscommissie toe te stemmen in de terugroeping van vrij willigers, die thans in Spanje strijden, hoewel de regeering te Rome toch be hoord heeft tot de eersten die dat heb ben geëischt. Delbos heeft den beiden ambassa deurs gewezen op het ernstige karakter van een dergelijken toestand. Hij bracht daarbij ook naar voren, dat, hoewel het officieele bewijs wellicht niet kan wor den geleverd, dat Italië in gebreke is gebleven van de verplichtingen, welke op 20 Februari j.l. van kracht zijn gewor den (niet meer toe te staan, vrijwilli gers naar Spanje te zenden) uit ver schillende bronnen aanwijzingen zijn ontvangen, welke helaas te veel ver moedens laat bestaan. De aanwezigheid van geregelde Ita- liaansche troepen op het Iberisch schiereiland is daarenboven gestaafd door een reeks onweerlegbare docu menten, zooals foto's en op krijgsgevan genen bevonden dagorders. Ook heeft een communiqué van den grooten fas- cistischen raad van deze feiten een of ficieele bevestiging gegeven, welker waarde niet aan twijfel onderhevig is. Minister Delbos heeft duidelijk uit eengezet, hoe onder deze omstandighe den het standpunt van Frankrijk is. In het hoogste belang van den vrede is men te Parijs van meening, dat het ver- geefsch zou zijn lang en breed over het verleden te redeneeren, indien binnen zeer korten tijd zou worden besloten de buitenlandsche troepen en vrijwilligers, die in beide kampen strijden, terug te roepen. Hoe het zij, de Fransche regee ring heeft tegenover de veelvuldige in breuken op de niet-inmengingsovereen- komst, v/elke werden vastgesteld, het bewijs geleverd van een geest van ver zoening en groot geduld. Als gevolg van de laatste militaire gebeurtenissen voor Madrid schijnt het logisch, dat de Italiaansche regeering tot twee standpunten zou kunnen ko men: Of zijn in Spanje strijdende troepen terug te roepen, of wel ze te verster ken. Toch wil men nog geen conclusie trekken u't de verklaringen van graaf Grandi in de niet-inmengings-commis- sie. Onder deze omstandigheden b1ijft de nauwe samenwerking, welke Frankrijk en Groot-Br tann'ë sinds den aanvang van het Spaansche conflict hebben voortgezet een zeer veilig preventief middel teg'en een nieuwen verergering van den toestand. Daarom is men te Parijs van meening, dat de be:de regeeringen zich reeds nu moeten bezig houden met het vaststel len van een gemeenschappelijke houding ind-en mogelijk met samenwerking van alle andere mogendheden, welke in de niet-inmengingscommissie te Londen zijn vertegenwoordigd. Alle maatregelen, welke de doeltref fendheid der controle zouden kunnen verzekeren, zouden onder oogen moeten worden gezien, -speciaal om te voorko men, dat nieuwe contingenten vreem delingen zouden worden ontscheept. Men gelooft te Parijs niet. dat dit een onverkome'ijke moeilijkheid is. De te rugroeping van alle vrijwilligers is mo gelijk, zoodra deze gelijktijdig en weder- zijd^ch zal zijn. Verder zou de vraag kunnen worden gesteld te weten met welke bestemming eventueel de vrijwilligers zouden wor den geëvacueerd, zooals de 9000 Duit- 'schers, die tegen het regiem van HiPer zijn gekant en de bannelingen, die thans in Spanje strijden. Dezen verbleven bui ten Duitschland vóór het Soaansche conflict. Onder deze omstandigheden kan hun terugkeer geen hinderpaal vor men voor een algemeenen terugroeping. drag tusschen Duitschland en Japan. De correspondent van Havas te To kio verneemt nog dat ten aanzien van Abessynië meeningsversouii J.0U D<00 luUi tusschen Japan en Italië. Italië stelt voor een verdrag te sluiten, gebaseerd op een ruilhandel alleen met Abessynië, terwijl Japan ook Somalieland hierbij ingesloten wil zien. Italië steit boven dien voor de meest-begunstigings-c'ausu- te in het verdrag op te nemen, doch Ja pan is van oordeel, dat ue^e - a o.. den Japanschen handel niet voldoende beschermd nu Abessynië een Italiaan sche kolonie is geworden. Autobotsing kost vijf menscfieulsveas. Bijeen botsing tusschen een perso nenauto en een vrachtwagen, welke zich gistermiddag voordeed op den nieuwen autoweg bij Ziesar in de om geving van Maagdenburg zijn vijf per sonen om het leven gekomen. GEEN POLITIEK VERDRAG TUSSCHEN ITALIë EN JAPAN. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken te Tokio ver klaarde gister niets te weten van een verklaring welke wordt toegeschreven aan de Japansche ambassade te Rome, inzake een politieke overeenkomst tus schen Japan en Italië. Men gelooft, dat een misverstand bestaat, en dat men in de v/ar is met de besprekingen over 'n handelsverdrag inzake Abessynië, of met onderhandelingen over het beëindi gen van de eeuwigdurende pachtrech- ten, welke vroeger aan vreemdelingen in sommige Japansche havens werden verleend. Japan teekent heden een ver drag dienaangaande met Engeland en de Vereenigde Staten en binnenkort zal een dergelijk verdrag worden gesloten met Frankrijk, terwijl met Italië over deze kwestie wordt onderhandeld. De woordvoerder verklaarde verder, dat Italië niet werd uitgenoodigd zich aan te sluiten bij het anti-kominternver- VON MACKENSEN VERLAAT BOEDAPEST. Hij wordt (onder-) staatssecre taris aan hei departement van buitenlandsche zaken. Hitier heeft Von Mackensen, den ge zant te Boedapest, benoemd tot staats secretaris aan het departement van bui tenlandsche zaken, een positie, die met het onder-staatssecretariaat in andere landen gelijk te stellen is. Von Mackensen heeft Boedapest reeds verlaten ten tijde, dat daar ge ruchten liepen over plannen tot een na- tionaalc-socialistischen staatsgreep waarvan hij, naar het heette, allerminst onkundig was gebleven. Het gerucht liep toen al dadelijk, dat hij niet meer op zijn post zou terugkeeren. Hij is de schoonzoon van Von Neurath den Duit schen minister van buiienlandsche za ken. „Rassenschande". Voor de rechtbank te Freiburg im Breisgau, aldus de Neue Zürcher Ztg., zijn op II Maart twee mannen van jood- sche afstamming wegens „rassenschan de" veroordeeld, de een tot een gevan genisstraf van acht maanden, de ander tot anderhalf jaar tuchthuis. In het eerste geval nam de rechtbank als verzachtende omstandigheid aan dat gedaagde als frontstrijder was gewond en dientengevolge morfinist was gewor den. Bovendien zou bij het begaan van de rassenschande de vrouw de „drijven de kracht" zijn geweest. Hoewel het pu bliek niet tot de behandeling van de zaak werd toegelaten, heeft het nat.-soc. orgaan Der Alemanne zeer uitvoerig en sensationeel verslag gemaakt van het proces en daarbij zonder eenige terug houdendheid over het arische meisje ge schreven, dat overigens ook volgens de bepalingen van Neurenberg, straffeloos is gebleven. Onder den indruk hiervan heeft het meisje, dat stamt uit een bur gerfamilie uit Freiburg, zich voor den trein geworpen. In Freiburg heeft een en ander in bur gerlijke kringen groot# beroering ge wekt, die zich voornamelijk tegen de be richtgeving van „der Alemanne" richt Vijl dooden Gistermiddag om half drie is in de bergen van Beaujolais nabij Villefranche aan de Saöne een Engelsch watervlieg tuig neergestort, doordat het in een sneeuwstorm terecht was gekomen. Het toestel sloeg te pletter. Het vliegtuig schijnt tegen een berghelling te zijn ge vlogen. Het toestel, de „Capricornus" is een vliegtuig van de Imperial Airways, dat de postvluchten naar Indië verzorg de. Het was gistermorgen uit Southamp ton vertrokken en zou in Marseille en Caïro landen. Het vliegtuig had een bemanning van vijf leden, terwijl zich slechts een pas- sagiere, miss. Coates, aanboord bevond. Vier leden van de bemanning kwamen bij deze vliegramp om het leven, terwijl de passagiere zwaar gewond werd. He denmorgen is ook zij overleden. De mar conist werd licht gewond. Schouwburg door het personeel bezet. De schouwburg „Sarah Bernardt" te Parijs wordt door alle employé's bezet gehouden, arbeiders zoowel als tooneel- spelers. Zij hebben in geen twee maan den salaris of gage uitbetaald gekregen Nat. soc. propaganda-centra ontdekt. De politie te Weenen heeft twee na- tionaal-socialistische propaganda-cen tra ontdekt. Een hiervan gaf in het ge heim een krant uit. de „Oesterreichi- sche Beobachter". De politie verrichtte in verband hiermede talrijke arresta ties. - HOTEL DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN. Zes menschen vermoedelijk omgekomen. Te Riale in de Formaza-Vallei is een| klein hotel geheel bedolven door een lawine, welke van 2.000 meter hoogte kwam. Zes personen werden mede be- dolven. Tot nu toe is men er in geslaagd drie dooden en twee gewonden te ber gen. j_ Hongerstaking in een ziekenhuis. Alle verpleegden van een rijkszieken huis te Caïro zijn in hongersta! ing ge gaan. Zij eischten betere voeding en verklaren van honger te zullen sterven als de regeering niet aan hun verlan gens tegemoet komt. Zij, die dicht bij het vuur zit ten, en zij, die bezorgd zijn. (Eigen correspondentie.) Berlijn, 22 Maart. Voor zoover de dingen hier te over zien zijn en dat is natuurlijk in het Derde Rijk slechts in zeer beperkte ma te mogelijk zijn de regeerende Hitle- rianen ook door dezen winter weer goed heengekomen. De vorige week was er weer eens ministerraad, bij welke gele genheid „het Kabinet de begrooting goedgekeurd heeft" gelijk men laconiek in een ofdcieel berichtje lezen kon. Tee kenend voor de situatie. Want ieder mensch weet, dat behalve de ministers, eenige hooge ambtenaren en hun bu reaux niemand in Duitsch'anl weet, hoe die begrooting er uit ziet, hoe diep het Rijk in de schuld steekt, in hoeverre de inkomsten werkelijk gestegen zijn, wel ke lasten komende generaties te dragen zullen hebben opdat de regeerders van heden successen kunnen boeken, en hoe het er de eerstvolgende jaren met de rijksfinanciën zal uitzien. Er is geen controleerende instantie in het Derde Rijk. Er is geen werkelijk par lement. Er is zeker geen „rekenkamer". Alleen maar een regeering, die in laatste instantie altijd weer uit één man be staat. Maar van buiten gezien „loopt het zaakje". En het volk, voor zoover het niet verder doordenkt (en dat is de over- groote meerderheid) vindt he' voorloo- pig nog prachtig. Het is een bijzonder geval Zoo vaak wordt in huiselijke gesprek ken des ondanks de vraag geste'd, of bet Duitsche volk de laatste jaren, sinds Adolf Hitler aan bet bewind is, tevrede- ner en gelukkiger geworden is? Ja: zoo erg gemakkelijk is bet niet, die vraag te beantwoorden. Men kan over het hui dige regime de meest uiteenloopende meeningen hooren, al naar gelang van de omstandigheden, waarin de menschen verkeeren met wie men toevallig over deze dingen spreekt. Natuurlijk heeft een zoo geweldige omwenteling als die van 1933 een „Um- schichtung" met zich gebracht. Als elke revolutie, bloedig of onbloedig. Regee rende groepen van vroeger zijn voor een goed deel in de duisternis verdwenen, vroegere oppositie is aan bod gekomen. Zij, die nu aan het roer zitten, klagen natuurlijk weinig of niet. De groepspro- tectie is geen haar minder dan vóór '33. Men zou eerder moeten zeggen: integen deel. Zelden is een stelsel van bevoor- deeling der vriendjes, der familieleden, der partijgenooten zoo ongeschminkt naar voren gekomen als in den Hitier- staat. De oligarchie van het heden is van een brutale openhartigheid. Daarbij is echter op te merken, dat er een stre ven merkbaar is, elementen, die niet veel meer bleken te presteeren dan het kunnen overleggen van een partijlid maatschapskaart met een „laag num mer", op den duur toch uit te schakelen en te vervangen door werkelijke krach ten, Zoo wordt er o.i. veel te weinig op gewezen, dat tegenwoordig ongeveer de helft van de rijksregeering uit ministers (en staatssecretarissen) bestaat, die in 1933 niet tot de nationaal-socialisten be hoorden, maar toch door Hitier gehand haafd zijn, omdat hij de prestatie en de trouwe vaderlandsliefde en onvermoeide werkkracht hooger schatte dan het bezit van een partijinsigne. Maar deze zuivering der hoogere in stanties gaat natuurlijk langzaam in haar werk, en bet zal nog jaren duren voor dat op alle verantwoordelijke posten die mannen staan, die ook werkelijk het ta lent en het karakter daartoe bezitten. Vooralsnog heerscht een partijdictatuur met alle nadeelen van een overgangs periode. De menschen die hiervan on middellijk en middellijk prof'teeren, schijn enhet goed te hebben in Duitsch land. Van buiten gezien leven ze in Lui lekkerland, verdienen ze grof, wonen ze 'n paleizen en villa's, die niet zelden met of zonder dwang van rijke Joodsche fa milies of van „reactionnairen" zijn over genomen, en schijnt het geld bij inrich ting en verfraaiing nauwelijks een rol te spelen. In het algemeen kan men zeggen, dat al die kringen, die sterk met den staat meeleven, betzij onbaatzuchtig dan wel uit welbegrepen eigenbelang, er meer of minder van overtu gd zijn, dat het voor hen een voorrecht en een bijzon der geluk is, dit Nieuwe Duitschland te beleven. Deze menschen gaan op in bet kazernekarakter van den nieuwen staat, in het eeuwige demonstreeren van mil'taire m,acht en discipline, maar ook in de niet weg te praten frissche mentaliteit 'van inrichtingen als het .Landmar", de „H'tlerieu<M" den „Ar- beidsdienst" en de semi-militaire org.a-"; nionUps S.S.. S.A. en N.*3 T/* K. 'm^n j zwelgt hier weer eens in zulke afkor tingen!), waarin men een zeker teeken ziet voor de hergeboorte van een weerbaar, krachtig, invloedrijk en kern gezond vaderland. Het is moeilijk te schatten, hoe groot het percentage van de bevolking s, dat om al deze redenen onvoorwaarde- Iijk acnter de nieuwe regeering siaat. Maar men mag het niet onderschatten. Men zou Kunne zeggen: al wordt er nog zoo veel gemopperd en gecritiseerd in besloten kring, al heerscht hier en daar nog zooveel echte ontevredenheid, toch zunen zij, d e du .Duitsche volk werke lijk kennen, moeten toegeven, dat de tegenwoordige siaaisvonu aan de op vattingen en idealen van den doorsnee- DuitSwher het meest tegemoet komt. Dat is van groote, ook internationale politieke be teekenis. Uekanaerd s on der eiken staatsvorm. Maar de huidige heeft verreweg de meeste oprechte aanhangers. Dat zal telkens weer blij ken ais het „er om gaat.. tiet is daarmee niet in tegenspraak als we constateeren, dat vooral in de groote steden toch een met het jaar toenemende gedrukte stemming heerscht. waarvoor men versch llende verklarin gen iou kunnen geven. De voornaam ste is wel, d,at men in nadenkende kringen en ook onder de arbeiders zich werkelijk ernstig afvraagt, oi de verhouding van het Duitsche Rijk tot het buitenland niet ten slotte toch op gevaarlijke spann ngen moet uitloo- pen. Men is daarover in Duitschland al lesbehalve gerust. Vóór 1914 zag men de dingen al te zeer van egocentrisch standpunt en de teleurstelling was daar na wel erg b tter. Nu vraagt men zich af, of men bij een nieuwen oorlog ei niet nog véél slechter zou voorstaan? Men noemt van hoogerhand, om te be wijzen hoe weinig men in werkelijkheid geïsoleerd is", de vriendschapsbanden met Italië, met enkele Balkane landen, met Japan, met Oostenrijk, Hongarije, Polen. Maar in volkskringen hoort men daarover anders oordeelen. 'Men weet maar al te goed, dat Italië zoolang vriendschap met het Derde Rijk zoekt, als het voordeelig schijnt, en morgen bereid zal blijken, Berlijn in den steek te laten als het voordeel 'n anderen kant uitgaat. Met Oostenrijk heeft men ook na het vriendschapsver drag van Jul 1936 eigenlijk niets dan onaangename ervaringen opgedaan, die de laatste weken sinds het bezoek van minister Von Neurath aan Weenen en de perscampagne tegen Duitschland in de Oostenrijksche bladen aan scherpte nog zijn toegenomen. Met Polen ligt men voortdurend over hoop, en in Duitschland kan men over al de meen'ng hooren verkondigen, dat het Duitsch-Poolsch 10-jarig verdrag eigenlijk alleen maar het resultaat ge had heeft, dat het Derde Rijk onm,achti.g moet toezien hoe Polen zijn anti-Duil- sche politiek op precies denzelfden voet blijft voortzetten. Pog ngen tot toenadering met Londen zijn waarlijk geen succes gebleken, voor al niet, sinds de Duitsche behangen in Engeland aan den heer Von Ribbentrop zijn toevertrouwd, over wien men in Duitschland hooren kan, dat hij letter lijk geen enkele gelegenheid verzuimt om Engeland voor den kop te stooten. Het pr'ncipieele antisemitisme van hel Derde Rijk, voert ook telkens weer tot heftige botsingen met de Vereenigde Staten, En zoo blijven als werkelijke vrienden slechts eenige Zuid-Amerikaan- sche staten en het nationalistische deel van Spanje over. D't alles ziet men in Duitsche niet verantwoordelijke kringen zeer helder, en het verbetert er de stemming niet op. Daarbij komt dan natuurlijk de maar al te begrijpelijke twijfel aan de mogelijkheid, de staathuishouding vol gens de tegenwoordige methodes op vaste basis te brengen. De minsiters keu ren de begroot ng goed. Maar dat is practisch hetzelfde, als of de leerlingen der vijfde klasse van de HBS zichzelf het einddiploma uitreiken. Het volk weet niet, hoe die begrooting er u t ziet en w,aar die heen voert. Het weet alleen, dat het betalen moet, in den vorm van belastingen, levensmiddelen- prijzen, collectes zonder tal, leeningen, winterhulpbijdragen, enz. enz. Aan va riaties ontbreekt het niet, maar het komt ten slotte alles op hezelfde neer. De seeds weer blijkende welwillend heid om te geven waarnaast een mop perende goedgeefschheid, die in werke lijkheid met dwang gelijk staat 1 wordt door de heerschende machten natuurlijk als een succes van het regime, ajs on beperkt vertrouwen der massa s in het régime, als bewijs van dankbaarheid voor den Le der uitgelegd. Is het ten deele en voorloopig ook nog wel. Zal vermoedelijk in de naaste toekomst ook wel blijven. Maar tegelijkertijd neemt dat drukkende gevoel toe, dat men on zekere wegen gaat en elkaar maar wat wijs maakt. Zulke gevoelens strijden hier dadelijks met andere die van de overtu'ging' uitgaan, dat deze weg van Hitier de eenige is, d e Duitschland er ten slotte weer bovenop brengt. (Ingez. Med.) 474STE STAATSLOTERIJ. lste klasse, 3de lijst. Trekking' van Woensdag 24 Mrt. PRIJZEN VAN: f 2000: 2939 f 1000: 11891 14923 PRIJZEN VAN f 20: 5473 5477 11512 11541 Goede vangst van de politie. Dezer dag'an is de Haagsche polit'e een uitgebreid complot pakjesd even en helers op het spoor gekomen. Reeds lang stond de 45-jarige H. M. onder verdenking, gesto'en goederen op te koopen. Het was de pol'tie ter oore gekomen, dat deze M. versch llende ma len roomboter te koop had aangeboden. Dit werd in verband gebracht met het feit, dat korten tijd geleden van een ex peditieauto te Den Haag een vat room boter van 50 kg was gestolen, benevens 3 koTers met diverse goederen, M. werd aangehouden en in bewaring gesteld. U:t een 'ngesfeld onderzoek bleek, dat de boter gestolen was door den 18-ja- rigen H. M. van T., en den 50-jarigen C. P. S. uit Delft. Beide personen wer den eveneens gearresteerd, waarna bleek dat zij verschillende diefstallen van goederen uit expedit eauto's en bakfiet sen hadden geoleegd. Als vierde mededader werd daarna de 31-jarige A. N. P„ een goede bekende van de politie, aangehouden. Een groot gedeelte van de boter werd ten huize van S. aan het Huygenspark, aan wien de boter reeds weder verkocht was, inbeslaggenomen, terwijl elders op een'ge adressen nog andere goederen van diefstal afkomstig, werden inbeslag genomen. De brutaliteit van de heerea ging' zoo ver, dat men rijw'elen beladen met goederen, en ze'fs vo'geladen bak fietsen stal, waarna de goederen recht streeks naar de adressen van de helers werden gereden en daar afgeladen, Zoo werd door den 18-jarigen van T. een bakf ets met 14 groote pakken verschil lende goederen, w.o. een groote partij sigaren, een 5-tal koffergramofoons, eleotrische artikelen, drukwerk, groote pakken manufacturen enz.' op straat ten nadeele van een expeditiefirma te Den Haag gestolen en gereden naar de wo ning van de 61-jarige koopvrouw F. aan de Twentstraat. Deze zorgde met haar zoons voor de verdere distributie van de gestolen g'oederen. Deze geheele fami'ie, bestaande uit moeder en twee zoons, werd in bewaring gesteM. Bij hu:szoeking werden nog eenige van d'efstallen afkomstige goederen, begraven onder het kippenhok, aange troffen. Het laat zich aanzien, dat nog tegen andere personen proces-verbaal terzake heling zal worden opgemaakt. Bij de politie hebenden alle arrestan ten, behalve A. N. P. De „he'ersfamilie" is Zaterdag, na verhoor, vrijgelaten. De he'er M. en de drie andere daders zijn in het huis van bewaring ingesloten Uit ijzeren mast doodgevallen. De technische arbeider M. Vliegen te Gulpen, die bez'g was met de aanslui ting van een nieuwe woning aan het electrische net te Gulpen, kwam in aan raking met een der draden, met het ge- vo'g dat hij door den hevigen schok uit een pl.m. 10 meter hoogen ijzeren mast v:el. De man was op s'ag dood. Het slachtoffer was ongeveer 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. De oorzaak van het ongeval moet ge zocht worden in het feit, dat V. den stroom verkeerd had uitgeschakeld. Door trein overreden en omgekomen, Gisterm'ddag is de 64-jarige G. A Baan uit Geesteren, gemeente Borculo, op den onbewaakten overweg' te Borcu lo met zijn fiets door den trein welke om 2,15 uur van Borculo naar Ruurloo vertrekt, gegrepen en op slag gedood. DOOIEND AGBOEK VAN HET VERKEER. Rotterdam: 1 doode. Gistermiddag is in de Bergschelaan te Rotterdam het zesjarige zoontje van den heer De Ruyter overreden door een zandauto. Met een schedelfractuur is "t knaapje overgebracht naar het zieken huis aan den Coo'singel, alwaar het kort na aankomst is overleden. Abonnementen en Advertentiën root si' blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8