I r KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. ZU!D-EEVEIAMD. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAaL. Gister hield de pl'. afd. van den B.V.L. haar jaarvergade ring. Bij ontstentenis van den voorzitter had overste Bruins de leiding van dezen avond. Hij begon mede te deelen, dat Overste Bierman voor hetzelfde doel thans te Serooskerke was. Hij hield daarna een rede over het ontstaan van den B.V.L. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BELGIE. DUITSCHLAND. De beroering over de Pauselijke encycliek. Uit de Goesche Courant van een balva eeuw geleden. wmmmmÊmKÊM (In|. Men.) RAAD VAN WESTKAPELLE. WESTKAPELLË. Dinsdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester jhr. mr. De Casembroot. Afwezig de heer W. Huibregtse. Inge komen was een verzoek van W. Min- derhoud om aan zijn zoon, wien hij zijn schilderszaak heeft overgedaan, ook in het vervolg een beurt te geven voor het doen van schilderswerk voor de ge meente. Dit verzoek werd toegestaan. Aan den gemeentebode, den heer Adrn Louwerse, werd op diens verzoek met ingang van 1 April a.s. ontslag verleend, zulks onder dankbetuiging voor" de diensten, vele jaren der gemeente be wezen. Op voorstel van B. en W. zal een op roeping gedaan worden voor de vacante betrekking. Het kohier hondenbelasting werd vastgesteld op een totaal bedrag van 1/1 voor 32 honden. Vastgesteld werden daarop de kohie ren baatbelasting: no, 1 op 1154 voor 106, no. 2 op 70 voor 15 en no. 3 op 250 voor 10 aanslagen. Op voorstel van B. en W, werd, na toelichting door den v o o r z., vastge steld de verordening op de heffing en invordering van besmettelijke ziekte- gelden, zulks naar aanleiding van ex. art. 21 besmettelijke ziektenwet. De v o o r z. deelde daarop nog me de, dat op de gemeentefondsbelasting 75 opcenten zullen geheven worden. Als leden van het stembureau I zijn aangewezen de burgemeester, voorz., de heeren W. Huibregtse en L. Min derhoud, leden; als plaatsvervangende leden de heeren J. Polderman en Jaks. Minderhoud. Stembureau II: wethou der K. Minderhoud. voorz. en de hee ren H. Cijsouw en J. Lous, leden; als pl. ▼erv, leden de heeren P, Huibregtse en J. lioumes. Naar aanleiding van een schrijven van de directie van de Mij. ,,De Schel de" werd op voorstel van B. en W. nog besloten in de maand April, gedurende 4 weken 10 per week als bijdrage in de kosten van vervoer van leerjongens op de fabriek per autobus te verleenen, zulks behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Polderman, zal voortaan nagegaan worden, dat de graskanten langs de wegen en binnenwegen door de huurders daarvan voldoende gezui verd worden. WESTKAPELLE. D'nsdagavond ver gaderde alhier in het gemeentehuis onder voorzitterschap van jhr. mr. de Casembroot het comité voor de feest viering ter gelegenheid van het vorste lijk huwelijk. De penningmeester, de heer J. Mol, bracht zijn financieel ver slag uit, waar uit bleek, dat de collecte etc. had opgebracht f 490; het batig slot van de verlovingsfeesten bedroeg f 93, zoodat in kas was ruim f 583. De uit gaven bedroegen ruim f 568, batig slot f 15. Tijdens de yergadering bracht het fanfarecorps ..Oefening kweekt kunst" het comité een serenade. Na het spelen van een muz'eknummer betrad de heer W. Roelse het bordes van het gemeen tehuis, waar het comité zich onderwijl had opgesteld, om het in een hartelijke toespraak namens het corps dank te brenöen voor de vele bemoeiingen, wel ke het zich gegeven had, om het feest zoo in alle opzichten te doen slagen. De voorzitter bracht daarop weder- keerig O.K.K. hartelijk dank voor de medewerking, welke het had verleend, want zoo z.eide spr„ een muziekver- eeniging is in staat de ware stemming te bréngen bij de feestvierenden. Spr. be sloot zijn toespraak met het uitspreken van de hoop, dat O.K.K. tot in lengte van dagen moge groeien en bloeien. Het corps deed daarop nog een mu zikale wandeling door een gedeelte van het dorp. Een talrijk publiek was bij de serenade aanwezig. In de zaal van het gemeentehuis te ruggekomen werden nog enkele bespre kingen gehouden, o.a. werd besloten den jaardag van H. M. de Koningin zoo mogelijk te vieren, Daarop werd door den voorz. aan de dames collectrices met een hartelijk woord van dank voor haar diensten een mooie theelepel van Gero-zilver in étui aangeboden. In een hartelijk slotwoord bracht de voorz. daarop den leden van het comité dank voor het vele werk, dat zij zich getroost hadden, om het feest zoo in al le opzichten te helpen doen slagen. RAAD VAN HEINKENSZAND. Een benoemingskwestie En een poging om een kweekeling met acte aan de o.l, school te krijgen. HEINKENSZAND. Maandagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in vol tallige vergadering bijeen onder leiding van wethouder Beaufort. Nadat deze de vergadering had geopend deelde hij mee dat deze vergadering was uitgeschre ven in de vaste overtuiging dat de bur gemeester deze zou kunnen presidee- ren. Betrekkelijk geheel onverwacht werd deze echter weer ongesteld. Hij sprak den wensch uit dat de. burgemees ter spoedig in staat zal zijn volledig her steld zijn werkzaamheden te hervatten. Op verzoek van den heer N ij s s e zal een aanvulling van de notulen plaats hebben. Hij zegt dat hij de vorige ver gadering heeft gewezen op het teit dat in deze gemeente voor het maken van een ligger der wegen en voetpaden een viertal personen in aanmerking kwamen en hij hoopte dat bij de benoeming daar mede rekening zal worden gehouden. De voorz; zeide dat dit juist is en dat bij de benoeming hiermede werkelijk rekening gehouden is. Omdat de voor zitter zelf een zoon had die voor benoe ming in aanmerking kwam had hij zich in de vergaderingen van B. en W. bui ten de besprekingen gehouden. Hij heeft ook aan een benoeming der twee per sonen geen medewerking verleend. Dit is in tegenstelling met de meening, wel ke in de Middelburgsche Courant van 8 Maart door L. Walhout naar voren werd gebracht. Spr, wilde nog meedee- len in verband met dit ingezonden tsuk dat B. en W. de z.i. goede gewoonte ge trouw zijn gebleven om in de eerste plaats werk te verschaffen aan hen die daartoe nog het minst in de gelegenheid waren geweest. Deze gewoonte hebben ook reeds vroegere colleges van B. en W. gevolgd en hij gelooft niet dat de Raad het aan het college van B. en W. euvel zal duiden dat door een meerder heid van het college o.a. is benoemd M. Beaufort omdat hij een zoon van den eersten wethouder is. De benoemde is, evenals alle andere inwoners, burger der gemeente en bezit voor het werk wat hij uitvoert de volle bevoegdheid. De heer N ij s s e ging accoord met de wijze waarop de twee aangewezenen zijn benoemd, doch achtte het verkeerd dat hij vernam dat een der wethouders te kennen had gegeven dat de benoe mingen al waren geschied voor de raadsvergadering waarin hij vroeg om aandacht te schenken aan de vier per sonen waarop de voorzitter (burgemees ter) hem had geantwoord dat dit ge schieden zou. Vastgesteld werden de kohieren hon denbelasting op een totaal van 298 en de rioolbelasting op een bedrag van 78. Vastgesteld werden de vergoedin gen van het Voorschot der Bijz. Lagere scholen volgens art. 101 der L. O. wet. Op voorstel van B. en W. werd op de zelfde voorwaarden als in 1936 een stukje tuingrond verhuurd aan den heer C. Otte. De rekening van het B. A. werd den Raad aangeboden met 'n ontvangst van 3373 en een uitgaaf van 2911 goed slot dus 482. Met algemeene stemmen werd besloten tot wijziging der begrooting van het B, A. inhouden de een verhooging der jaarwedde van den secretaris-penningmeester van 56 op 100. Eveneens wordt besloten f 102 beschikbaar te-stellen voor den B steun. Na bespreking werd besloten een post hondenbelasting ad 2 verschul digd door P. Vertriest oninbaar te ver klaren omdat dit bedrag met de kosten niet verhaald kon worden. De alge meene politieverordening werd aange vuld overeenkomstig een daartoe strek kend verzoek van den Minister van Bin- nenlandsche zaken, met een verbod van het bekalken van openbare straten met verkiezingsleuzen, mitsgaders van het verspreiden van brochures enz. in de late avonduren of wel des nachts. Besloten werd een voorschot te ver leenen aan de vereeniging „Eigen erf" voor het stichten van een plaatsje door den heer A. C. Bos. De heer A. C. Bos onthield zich van stemming. Daarna kwam aan de orde een verzoek van de Oudercommissie der O. L. school om gelden beschikbaar te stellen voor de aanstelling van een kweekeling met acte. B. en W. stelden voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. B. en W. motiveerden dit advies op de kosten. Deze zouden gelijk staan met een ver hooging van 36 opcenten op de perso- neele belasting. De voorz. zeide, dat hij in een vergadering van B. en W. de vraag had gesteld of niet op een an dere wijze kon worden gesteund om de oudercommissie zelf in staat te stellen een kweekeling met acte te vergoeden. Doch volgens de opvatting van meer terzake kundigen kan dat niet. Persoon lijk is de v o o r z. voor verbetering van het onderwijs door vermeerdering van het aantal leerkrachten doch hij is er niet voor te vinden een van overheids wege een kweekeling met acte aan te stellen op een vergoeding die op niets lijkt. Ook heeft de voorzitter zich in verbinding gesteld met de organisatie voor Volksonderwijs. Een schrijven van het hoofdbestuur dezer vereeniging met een advies in deze zaak las hij voor. Spr. zeide verder, dat hij er ook niet aan meewerken kon om terwijl het grondloon van den onderwijzer op on geveer 1200 per jaar eerder te laag dan te hoog staat een volledig bevoegd onderwijzer aan een loon te helpen dat geen vergoeding meer kan worden ge noemd. De heer D e 11 e b e k e, vond, dat een klein salaris beter is dan heelemaai niets. De voorz. antwoordde dat dit inconsequent is van den heer Dellebeke. Deze wil dat wij zullen helpen bewerk stelligen dat het contractloon van den veldarbeider in alle gevallen zal wor den uitbetaald en spr. gaat daarmee vol komen acoord, doch dan zal v een onderwijzer hetzelfde moeten gelden. De tleer jN ij s e ze.uo, mj er ook tegen is dat een kweekeiing met acte tenslotte zoowat voor niemendal in de school zal moeten staan. Dit werd door de andere leden beaamd. De heer N ij s s e vroeg, of het niet mogelijk is, dat de gemeente aan de oudercommis sie een subsidie verleent b.v. van rüO en dat de oudercommissie zich verplicht te zorgen dat er een kweekeling met acte komt dan willen de ouders van schoolgaande kinderen en belangstel lenden zorgen dat dit bedrag tot een redelijke vergoeding wordt aangevuld. De voorz. zeide, dat hij daar direct voor is maar vreest dat de gemeente geen toestemming zal krijgen. De kwee keling zou dan door particulieren wor den betaald waaruit een noodtoestand zou blijken tegenover de overheid. Be sloten werd met algemeene stemmen om Ged. Staten te vragen of de gemeen te op deze wijze mag te werk gaan. KAPELLE. In algemeene ledenverga dering kwam het comité voor christ. winterlezingen onder voorzitterschap van den hr, F, P. de Graaf bijeen. De secretaris, de hr. P. Bostelaar, deelde mee in zijn jaarverslag dat drie spre kers waren opgetreden, dat de opkomst beter had moeten zijn. Het ledental verminderde met 2, de vereeniging telt nog 57 leden. Op deze wijze moet ge constateerd, dat men schuchter wordt, om verder te gaan. Aan contributie werd 72 ontvangen, het totaal bedrag ontvangsten met kas saldo vorig dienstjaar bedroeg 112, de uitgaven 108, kassaldo 4. De aftre dende bestuursleden ds. A. Scheele en J. Joosse werden herkozen. Een drukke bespreking volgde over de al of niet voortzetting; besloten werd om niet te liqudeeren. De sprekerslijst werd vast gesteld, het plan is om twee sprekers uit te noodigen. Luitenant Eckhardt sprak vervolgens over het wettig gezag. Vreemde, mach ten willen ons ontnemen, datgene wat zoo moeizaam verkregen is. Als buiten- landsche import komen uit landen, wier geschiedenis pas in de 19e eeuw begint, geesten opzetten, die willen op zij zet ten alles wat een eeuwenoude historie ons geschonken heeft. Daarvoor waakt de B.V.L. Aan vier vrijwilligers werd het brevet koningschutter uitgereikt, terwijl een groot aantal het brevet scherpschutter kreeg. Overste Bruins hield tenslotte nog een causerie over Atjeh. AANRANDING. BIERVLIET. Zondagavond is te Drie wegen een 15-jarig imeisje aangerand door twee jongens, C. en V, H., van 18 en 20 jaar. De marechaussee heeft de zaak in handen. TERNEUZEN. De heer E. Visser, commissaris bij het Nederlandsch Loods wezen, ter standplaats Terneuzen, is met ingang van 16 April overgeplaatst naar Harlingen. Willem Noske, Men meldt ons: De beide concerten, die de jonge vio list Wil'em Noske in Praag gegeven heeft, zijn een zóó groot succes gewor den, dat hem daags na zijn optreden voor het volgend seizoen een abonne mentsconcert met de Tsjechische Phil harmonic onder Talich is aangeboden en in aanslu'ting daarop een tournée door Tsjecho-Slowakije en wel voor con certen in een zestal p'aatsen. Deze tournée zal zich ook uitstrekken tot Weenen en Boedapest, De bekende Tsjechische pianiste Kre- marova zal hem op die tournée aan den vleugel begeleiden. Begin April zal de jonge violist zich voor langeren tijd naar Londen begeven om aldaar nog met Carl F'esch te wer ken. Ook in het volgend seizoen zal hij te Londen blijven en van daaruit zijn concerten gevett. KERK EN SCHOOL. "Heden worden voor verdere practische administratieve opleiding bij de 2e Schoolcompagnie Regiment Kustartillerie teVlissingen ge plaatst de dienstplichtige sergeanten ti tulair P. A. Hendriks en J. P. van Un- nik, afkomstig van de School voor dienstplichtig onderofficier administra teur te Middelburg. Gekozen tot ouderling bij de Ger. Kerk te Middelburg de heeren J. W. Goedbloed en J. S. Hoek en tot diaken de heer C. A. Kabboord. NOG EEN LES UIT DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. Niettegenstaande de modernste aanvalsmiddelen heeft een ver sterkt front nog niets van zijn waarde verloren. Waaraan is het toe te schrijven, vraagt een medewerker in La France militaire zich af, dat na de aanvankelijke succes sen van de troepen van generaal Franco aan hun opmarsch voor Madrid een halt werd toegeroepen? De voornaamste re den h ervan is, dat de Regeeringstroe- pen zich op dit front de veldversierkings- kunst ten nutte begonnen te maken, welke ondanks de modernste aanvals middelen nog niets van haar waarde heeft verloren. Daarbij kwam, dat ook de verdedigers de beschikking kregen over vechtwagens, vliegtuigen en artil lerie en het vuurfront meer en meer aaneen g'esloten werd. Einde December geleek het front Escoriaal-Vallescas reeds veel op de versterkte fronten uit den wereldoorlog. Degenen, d e op een sneller tempo in de moderne oorlogvoering hadden ge hoopt niet s^chts op strategisch, doch eveneens op tactisch gebied zijn, althans in den Spaanschen burgeroorlog, bedro gen u tgekomen. Welke versterkingen zouden aan een gecombineerden aanval van snelheid en pantser weerstand kun nen bieden, hebben vele vechtwagen ent housiasten gedacht. De verkoolde kar kassen van vele tanks, waarmede de plateaux van Castil'ë bedekt zijn, heb ben het bewijs geleverd, dat het afstoo- tend vermogen van een goed versterkte stel'ing, zelfs tegen de modernste aan- va'smiddelen nog enorm ;s. De strijd om een versterkt front heeft na 20 jaar weer hetzelfde hardnekkige, afmatten de en uitputtende karakter aangeno men als in den oorlog 1914-1918, on danks den inzet van gepantserde eenhe den en het optreden van vliegtuigen. Evenals toen komt de 'nfanterie slechts uiterst langzaam vooruit Uit het verloop van den Spaanschen burgeroorlog moge blijken, dat men zich omtrent het succes van nieuwe strijd middelen niet al te spoedig iTusies moet maken. Tegen een versterkt front is het resultaat van den inzet van vechtwa gens althans maar matig geweest. De Spaansche burgeroorlog' heeft ten over vloede bewezen, dat de oorlog zelf ten slotte de een'ge juiste toetsteen voor de waarde van nieuwe strijdmiddelen is Naar opheffing der crisisbelasting. De min'ster van financiën heeft gister in den ministerraad een wetsontwerp ingediend tot afschaffing der cris'sbelas- ting met ingang van 1 Juli 1937. Dit ont werp zou heden bij de Kamer worden ingediend. Veroordeelingen o.a, van de rassenleer en van den „über- mensch-', die zich met God ge lijk stelt. De encycliek, welke jle Paus over de politieke en kerkelijke toestanden in Duitschland het licht heeft doen zien en Zondag in alle Duitsche r.k. kerken is voorgelezen, blijkt heel wat beroering verwekt te hebben. Het schijnt, dat het de pers verboden is, er veel over te schrijven, doch dat kan naturlijk niet voorkomen, dat er veel over gepraat, wordt, en dat ze vermoedelijk ernstige gevolgen zal hebben voor den kerkstrijd in Duitschland. U t den aard der zaak zijn de parages, welke de meeste aan dacht trekken, die over de voortduren de schendingen van het concordaat door de Duitsche regeering, die welke herinneren aan de heilighe d van eer- b:ediging der verdragen, welke door Duitschland systematisch met voeten getreden worden en de passages, welke betrekking hebben op de veroordeeling van de rassenleer, van „een nationalen God", van „een nat'onale kerk", van den terugkeer tot het Germ,aansche, voor Christelijke heidendom en tot het heidensche veelgodendom, mitsgaders op het aan de kaak stellen van het gebruik eener goddelijke terminologie voor doeleinden der practische poli- t'ek, waarbij tevens gesproken wordt over een zgn. „Übermensch", die zich met God gelijk stelt (daarmee wordt op Hitier gedoeld). Hebben de Duitsche autoritei ten het stuk in beslag willen nemen Havas meldt uit Berlijn: Het schijnt, dat voor Zondag jl. aan de Duitsche ,au- tor teiten was medegedeeld, dat ecn pauselijk schrijven inzake de katholieke kerk in Duitschland in alle katholieke kerken zou worden voorgelezen, want einde van de .afgeloopen week werd 'n onderzoek ingesteld in de drukkerij en de bureaux van het katholieke dagblad „German'a". Geen spoor van het schrij ven werd hier echter gevonden. Het schijnt, dat het document in de provincie werd gedrukt en met de meeste voor- 7nr<s 'ti de bisdommen werd bezorgd. Te Berlijn moet het rondgebracht zijn door motorrijders. Het gerucht ging eveneens, dat huis zoeking werd verricht bij den b sschop van Berlijn, mgr. Von Preysing. Dit gerucht wordt evenwel niet bevestigd. 19 Maart. GOES. Op de voorloopig vastgestel de kiezerslijst van Goes komen voor de Prov. Staten en voor de Tweede Ka mer 265 namen voor. Tengevolge van het opnieuw ia-- gevallen strenge winterweder neeit de commissie voor de oeconomische spijs- uitdeeling alhier besloten de bedeelng weder tot de volle rol uit te breiden en Zondag een extra bedeel ng te doen. Aan de heeren Z. D. v. d. Bilt la Motthe, G. H. Kakebeeke, S. de Meul- meester en P, M. v.an de Mandere Is gevraagd het voorloopig bestuur te wil len vormen van de herleefde Harmonie DeVolharding." De heer P. Snoep slaagde te Utrecht als candidaat in de Godgeleerd heid. MIDDELBURG. De heer Joh. Luteijn, sedert 1865 lid van den gemeenteraad, heeft als zoodan g zijn ontslag genomen. 22 Maart. BINNENLAND. Z. M. den Koning heeft aan den beeldhouwer Bart van Hove te Amsterdam opgedragen een buste van Prinses Wilhelmina te maken. GEMENGD NIEUWS. „Di jonge ko ning van Spanje", zegt „De Patriot", „is 'n regte gesonde kindje en tog wordt hy twemaal op 'n dag deur di dokter be- zog. Als d t goed ,afloop met hem en hy gesond bly, kan denkbaar wees," 24 Maart. GOES, Daartoe gedrongen door ge zondheidsredenen heeft de heer J, A. A. Fransen van de Putte alhier met ingang van 1 April a.s. zijn ontslag geno men als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. VLISSINGEN. Zaterdagochtend over leed alhier, de heer P. Toebes Wels, in leven secretaris onzer gemeente, t' DUITSCH PROTEST BIJ HET VATIC A AN. De Duitsche ambassadeur bij den Hei ligen Stoel heeft naar uit Rome wordt gemeld, opdracht gekregen te protes teeren tegen het pauselijk schrijven over Duitschland. Volgens 'nlichtingen van zekere Duit sche kringen zou de Duitsche regeering de mogelijkheid overwegen het concor daat op te zeggen. De Italiaansche pers en het pau selijk schrijven. De „Osservatore Romano" het Pause lijk orgaan, verwondert zich over de „summiere en onnauwkeurige" wijze, waarop de Italiaansche pers over 't al gemeen meld'ng heeft gemaakt van de encycliek over den toestand der katho lieke kerk in Duitschland. Na naar vo ren te hebben gebracht, dat het pause lijk document in de geheele wereld is goedgekeurd, zelfs van niet-katholieke zijde, schrijft het blad: „In Italië hebben alleen de roomsch-katholieke bladen 'n groot uittreksel van het stuk gegeven. De rest van de pers heeft slechts koele toespelingen gemaakt, die naar het schijnt, geïnspireerd zijn door een kort en onnauwkeurig communiqué van het officieele Italiaansche persbureau, dat de gedachte van den Paus bijna schijnt te vervormen. Deze verrassende houding van de Italiaansche pers is te meer te betreuren, omdat zij veel uitvoeriger ge wag heeft gemaakt van een artikel ia de „Völkischer Beobachter" over „de schendbaarheid van verdragen". GEDWONGEN BEWERKING VAN DEN GROND. De gevolmachtigde voor het vierjaar- plan heeft gisteren een verordening uitgevaardigd, volgens welke in geval len, waarin het beheer van een land bouwbedrijf of van landbouwgrond niet ten voordeele van de voedselvoorzie ning geschiedt, de bevoegde autoritei ten maatregelen kunnen nemen ter waarborging van een betere bewerking Onder meer kan het beleid worden overgedragen aan een gevolmachtigde of kan degene, die tot het gebruik ge rechtigd is, verplicht worden, het be drijf of den grond te verpachten aan iemand, die ervaring op dit gebied be zit. De verordening voorkomt verder, dat grond, die voor bewerking geschikt is, braak blijft liggen. De verordening is voor vier jaar van kracht. Belastingschandaal te Dusseldorp. De prefect van politie te Dusseldorp deelt mede, dat de directeur der ge meente belastingen te Dusseldorp, Echt, alsmede negen ambtenaren der gemeen telijke administratie wegens afpersing van gelden aan belastingplichtingen zijn gearresteerd. Zij hebben onder bedrei- ging en door een waarlijk „middel- eeuwsch" optreden talrijke belasting plichtigen, die achterstallig waren met de betaling hunner belastingen, gedwon gen, hun bedragen tot een totaal van meer dan 1 millioen mark te betalen. Verscheidene der in hechtenis genomen ambtenaren waren lid van de nationaal- socialistisclie partij. „Sovjet-Rusland spreekt tot U' Mlet ingang van heden zal eiken Dms- dagavond voor de Duitsche radio-omioep

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6