BINNENLAND. Zeeuwsch Profetenbrood ZEELAND. 1^32 WEERBEBICHT. BUITENLAND. NUMMER 70. TWEE BLADEN. 24 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Nieuwe Kwartaalabonné's. J^d^Y8Keest °p ret MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. 'ÜJ0-8EVELAND. Algemene Ledenvergadering BELGIE. FRANKRIJK. «w WOENSDAG 'LjöjjTTl ^4 mAAKl 1V1/, f.KK.NiK BLAU. 18Ue JAAKUANü. HKHgSpgfig» ^rovmci^le IS $#*vwgcHt H MIDDELBUBGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goe« en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel» lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij conti, voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COUCANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 4325S Kantoor te GOES: Tcjrfkode, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 tf 2 10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels,, 4 75 et. bij vooruitbetaling Adv. met ..Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou» rent" !0 ct extra Bewijsnommers 5 cent, Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. op ons blad abonneeren. ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. Geschenk voor het prinselijk paar. Op 26 Maart zal namens de bevolking ran Minangkabau (Sumatra)) aan den resident een Sirih-stel worden aangebo den vervaardigd uit goud en zilver en gevat in een fraaie doos. Dit geschenk is bestemd om, met een oorkonde, te worden aangeboden aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. De overhandiging zal vermoedelijk door den oud-gouverneur Gonggrijp geschie den. PALEIS KNEUTERDIJK VERKOCHT. Naar wij vernemen is dezer dagen de verkoop tot stand gekomen van het ko ninklijk paleis aan den Kneuterdijk te s-Gravenhage, met bijbehoorende ge bouwen, terreinen en tuinen aan de Al- gemeene Friesche Levensverzekering maatschappij, gevestigd te Leeuwarden. Deze maatschappij, die op verschil lende plaatsen in ons land bijkantoren heeft gevestigd, waaronder ook te a Gravenhage, is voornemens haar bij kantoor aldaar uit te breiden en te ves tigen im een gedeelte van het hoofdge bouw aan den Kneuterdijk. Een deel van dat hoofdgebouw zal verhuurd worden aan gegadigden. Het ligt voorloopig niet in de bedoeling der directie belangrijke wijzigingen in het hoofdgebouw aan te brengen. Het complex strekt zich uit van den Kneuterdijk tot de Paleisstraat, terwijl de belendende gebouwen het ministprie van financiën en het agentschap der Ne derlandsche bank zijn. GEEN UITZENDING VAN VERIUEZINGSKEDEVOERINGEN DOOR DE RADIO, Naai de N, R. C, verneemt, heeft de omroepvereenigingen gisteren een kor te mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken bereikt, blijkens welke de ministerraad besloten heeft, d.t jaar geene gelegenheid te zullen ge ven voor het uitspreken van verkie zingsredevoeringen per radio. Ook zal, volgens de zelfde mededee- Ling, afwijzend beschikt worden op verzoeken om na middernacht of den volgenden morgen voor 7 uur verkie zingsuitslagen per microfoon bekend te maken. Een toelichting is aan deze korte me- dedeelimg niet toegevoegd. Internationale overeenkomst tot bescherming van de zeevisscherij. Gisteren ;s te Londen een overeen komst tusschen Groot-Brittannië, Duitschiand, België Denemarken, IJs land, den Ierschen vrijstaat, Nederland, rolen en Zweden tot bescherming van de zeevisscherij in het noordelijke deel van den Atlantijschen Oceaan onder teekend meldt de N. R, C, De aanleid'ng tot het sluiten van deze overeenkomst is de reeds lang be staande vrees, dat door de groote visch- angst op de noordelijke zeeën de in standhouding van den vischstand niet meer gewaarborgd is, In de overeen komst is bepaald, dat voortaan in Je oceaanviisscherij slechts netten zullen worden gebezigd met maaswijdten, die de vangst van jonge visschen uitsluiten, NEDERLANDSCH GEZANTSCHAP TE BRUSSEL Het bestuur van den Dietschen Bond schrijft ons; Het antwoord van den minister Van buitenlandsche zaken op de vrarfon van het Tweede Kamerlid Teulings js hoogst onvoldoende. Er zouden, behalve de Fransche uit- noodigingen, d e ons alleen bekend zijn geworden, ook Vlaamsche uitnoodigin- gen zijn geweest. Maar de programma's van het feest waren zeer zeker uitslui tend Fransch, De minister zwijgt hier over, hoewel hij zelf aanwez'g was, en r» C?U8 Ze^ heeft kunnen vaststellen. Dok heeft onze gezant niet „wel eens Fransen gesproken tegenover Vlaam- sche gasten", hij heeft alle gasten uit sluitend in het Fransch verwelkomd. Dit laatste zal wel gebruik zijn in de Brus- selsche salons, maar wij hadden gehoopt en mogen verwachten, dat de gez,ant van Nederland ervoor zou hebben gezorgd, dat in het tweetalig België ook aan hel Nederlandsch de nood ge eer werd be wezen. En dit te meer, nu het middel punt van het feest werd gevormd door -.n .lavaanschen prins, op wien onge twijfeld het negeeren van onze taal door een Nederlandsch gezant een ongunsti- gen en voor ons gezag in Ind'ë onge- vvenschten indruk zal hebben gemaakt. Van een ding kan men zeker zijn: dat op een feest in het Engelsch of Amc- r kaansch gezantschap nooit minder En gelsch dan Fransch zal worden gespro ken. Het is een n.ationale taak van den vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering te Brussel ervoor te waken, dat op een door hem gegeven feest onze eigen taal den voorrang heeft en niet wordt doodgezwegen, UITREIKING DE RUIJTER- MEDAILLE. Onderscheiding L. Smit en Co's internationale sleepdienst. In tegenwoord'gheid van een aanzien lijk gezelschap is vandaag ,aan L. Smit en Co's internationalen sleepdienst de gouden „De Ruijter-medaille" uitge reikt. Deze onderscheiding is een bui tengewoon huldeblijk, dat slechts een maal in de vijf' jaar wegens bijzondere verdiensten voor de zeevaart wordt toegekend. In de recreatiezaal van de kweek school voor de zeevaart te Amsterdam heeft de voorzitter van het fonds, de gepensionneerde vice-admiraal L. J. Quant, een toespraak gehouden. Behal ve de be de drecteuren van de on derscheiden onderneming, de heeren Murk Leis en Vuyk Jr., waren .aanwe zig de burgemeesters van Rotterdam en Maassluis mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. P. A. Schwartz, de .Amsterdam- sche wethouder S. R, de Miranda, en voorts vele bekende figuren uit Rot- terdamsche en Amsterdamsche scheep vaartkringen. De koninklijke marine was vertegenwoordigd door vier vlag- offic'eren. In zijn rede deelde vice-admiraal Quant mede, dat op de oorkonde, gevoegd bij de gouden medaille, welke op heden den herdenkingsdag der geboorte van onzen grooten zeeheld, Michiel Adriaens- zoon de Ruijter, wordt u'tgereikt, ge schreven staat, dat zij aan L, Smit en Co s internationalen sleepdienst wordt toegewezen: „Uit waardeering voor het belangrijke werk door haar op het ge bied van internationale zeesleepvaart en hulpverleening ter zee verricht, waar door krachtig is bijgedragen tot het hooghouden van den Nederlandschen naam in den vreemde." OPLEIDING TOT DIENSTBODE. Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden is in de bladen medegedeeld, dat te Arnhem, door het Algemeen Comité voor het organiseeren van Internaten voor Spoedopleiding tot Dienstbode, het eerste internaat is ge opend. De bedoeling is, vrouwen van 18 jaar en ouder in de gelegenheid te stel len, door het volgen van een spoedop leiding zich in ongeveer 3 maanden tijd de noodige kennis eigen te maken, om zich voor een dienstbetrekking te kun nen opgeven. Het is van algemeene bekendheid, dat in ons land nog steeds groote vraag is naar huispersoneel. Er worden voortdu rend meer meisjes gevraagd, dan zich aanbieden. Nu ligt het voor de hand, dat alle krachten moeten worden ingespan nen om, waar thans zulk een uitnemen de gelegenheid bestaat om personeel te plaatsen, hieraan te voldoen. Met krachtige financieële medewer king van den Minister van Sociale Za ken, zijn dan ook, naast verschillende dagcursussen, op enkele plaatsen in ons land internaten ingericht. Naast hetgeen de daarvoor ^aangewezen R. K. en Christelijke organisaties op dit gebied doen, nl. te Bouvigne en te Haarlem, heeft thans ook het Algemeen Comité een poging gedaan de groote groep meisjes, welke meer geëigend is om door dit Algemeene Comité te worden opge leid, te bereiken. Met genoegen mag worden vastgesteld, dat de lust om naar het internaat te gaan groot is, zoodat thans reeds vaststaat, dat zonder be zwaar in Arnhem nog dit jaar en ook het volgend jaar telkens groepen meis jes gedurende 3 maanden in opleiding kunnen worden genomen. Zelfs zijn er zooveel aanme'dingen. dat, wanneer het Algemeen Comité ook in het Noorden en in het Westen van het land inrich- Zooals de vogel, die uitzwerft in de ruimte, weer moet dalen, zoo heeft ook de geest behoefte te rusten op aarde. I tingen zou kunnen openen, deze onge twijfeld doorloopend bezet zouden zijn. Een groote moeilijkheid is echter de ze, dat de organisatie van dezen arbeid uitsluitend mogelijk is, wanneer ook door particulieren bijdragen worden ge geven. Boven de subsidie van het De partement van Sociale Zaken, moet per op te leiden meisje (opleidingsduur 3 maanden) nog 30 uit vrijwillige bijdra gen worden gevonden. Wil nu het Algemeen Comité zijn reeds aangevangen werk niet aneen in Arnhem voortzetten, maar ook elders kunnen beginnen, dan is flinke financi- ëele medewerking van particuliere zijde noodig. Reeds is deze voor de eerste opleiding verleend en ook voor een deel voor den volgenden cursus in uit zicht gesteld, doch om het werk naar behooren te kunnen voortzetten, is nog belangrijke hulp onmisbaar. Daarom doet het Algemeen Comité op de burge rij van Nederland, die deze zaak sym pathiek is, een beroep om financiëele medewerking te willen verleenen. Al leen toch hierdoor zal het mogelijk zijn het nu met veel succes begonnen werk te kunnen volbrengen. Bijdragen kun nen worden gestort op de girorekening van het Algemeen Comité no. 293783. Indien men omtrent den arbeid van het comité nadere inlichtingen wenschi, kan men zich schriftelijk tot het secre tariaat wenden, dat gevestigd is te Den Haag, Bezuidenhoutscheweg No. 30, ka mer 65. Met Paaschvacantie en dan het ECHTE van M. PETERSE, Patissier, L. Delft M'burg (lngez. Med.) Het eerste kievitsei. Let e^r^:e in Zee i. I gev j'dcï> kie vitsei is gisteren door J, Vader Jz., Veersche weg 134 te Middelburg aan den Commissar's der Koningin aange boden, De politie alhier heelt twee perso nen verbaliseerd, die door middel van den verkoop van bonnetjes ad 5 cent per stuk, gelden trachtten in te zamelen voor hulp aan Spaansche vrouwen en kinderen en gewonden, in Spanje. Een Poppentenioonstelling. Gisterennrddag werd ten huize van mevrouw Van Deinse-Brouerius van Ni dek, door mevrouw Troli-Hoek voorzit ster van de Vereeniging tot Bevordering van de Belangen der Slechthoorenden afdeeling Middelburg een comité geïn stalleerd, dat zich ten doel stelt het be stuur te helpen bij het organiseeren van een ..PonDententoonstelling" ten bate van de afdeelingskas. Genoemd Comité mag zich verheugen in den steun van mevrouw Quarles van Ufford-baronesse Mulert tot de Leemcule als bescherm vrouw der Tentoonstelling, terwijl me vrouw Fernhout-du Marchie van Voort- huijzen het eere-voorzitsterschap op zich heeft genomen. De bedoeling <s de Poppententoonstel- ling in de tweede helft van October te houden. De vijlde Nijtego. Naar wij vernemen zal van 3 tot 10 Juli in Schuttershof de vijfde Nijtego gehouden worden. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds aangevan gen. Er blijkt veel belangstelling voor te bestaan. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 45 opgebracht. Nieuw leven in de brouwerij. De N.V. Haven v,an Vlissingen heeft aan de Schelde opdracht gegeven tot het bouwen van voorloopig twee tanks van 3000 m3 inhoud, die voor October moeten zijn opgesteld aan de Westzijde der buitenhaven, nu een Engelsche fir ma besloten heeft te beg'nnen met ge noemde maand geregeld schepen met melasse uit Cuba te laten lossen, weike melasse van Vlissingen uit over het vaste land van Europa zal worden ge distribueerd. DE DUBBELE MOORD. De commissaris van politie heeft aan de doktoren verzocht hem te w llen mel den, of zij soms in den nacht van 3 op 4 Maart j.l. een man in behandeling hebben gehad, die een wond aan een der handen had, en wel vermoedelijk een snijverwonding aan de binnenzijde der rechterhand. Dit geldt natuurlijk ook voor ziekenhuizen of andere hulp- verleenende instanties. WERKLOOSHEID. Ook deze week is de werkloosheid weder gedaald en wel van 578 tot 560, van wie 82 bij de werkverschaffing te werk zijn gesteld. 's HEER ARENDSKERKE. De ver eeniging „Het Groene Kruis" hield een algemeene jaarvergadering in café De Gouden Leeuw. Uit het verslag van den secr. bleek dat de vereeniging thans 385 leden telt. Uit 't verslag van den pennm- dat er ontvangen was f 746 en uitgege ven f 1073, nadeelig slot f 327, hetgeen uit de reserve is bijgepast. Uit de diver se andere verslagen bleek, dat er door 109 personen gebruik was gemaakt van de verplegingsartikelen. De vereeniging heeft het vorig jaar aan nieuw materiaal gekocht voor een bedrag ad f 175, als mede een n'euwe hoogtezon. Tot afge vaardigde en plaatsver. afgevaardigde naar de vergadering van de Prov. Zeeuw- sche Groene K'ruisvereeniging werden gekozen M. Mol en tot pi. very K, Janse. Gesmokkeld sigaretten-papier en vuurwapens. KRABBENDIJKE. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn a'h er door den rijksveldwachter Louisse en 'n kommies der directe belastingen een drietal wiel renners aangehouden, afkomstig uit Ka- pelle. Deze bleken bij onderzoek in het bezit te zijn van 1200 boekjes frauduleus ingevoerd sigarettenpapier. De smok kelwaar en de rijwielen werden in be slag genomen. Aangezien men vermoeden had dat in hun woningen nog meer smokkelwaar aanwezig zou kunnen zijn, werd Dinsdag door de rijks- en gemeentepolitie te Ka- pe'le in samenwerking met den aldaar gestationneerden kommies der dir. be lastingen, een huiszoeking verricht. Hier bij werd geen smokkelwaar, doch wel werden twee geweren en een revolver gevonden, welke ook in beslag zijn ge nomen. „HANDELSBELANG" MIDDELBURG. HEDENAVOND 8.15 uur in „Sint-Joris", Balans. (lngez. Med. HANDEL EN NIJVERHEID. Faillissementen. Het faillissement v,an P. Timmerman, koopman, wonende teHansweert, curator mr. A, L, W. van Heel te Goes, is opgeheven wegens gebrek aan baten. Het faillissement van J. J. Andries- sen, koopman te Middelburg, cu rator mr. W. K. H, Dieleman, is geëin digd wegens het verbindend geworden der eenige uitdeelingslijst zonder eenige uitkeering aan de concurrente schuld- eischers. RECHTZAKEN. Kwaadwillige verlating van kinderen. De koopman Van K. en zijn vrouw hebben hun driejarig dochtertje en hun anderhalfj.arig zoontje op het bureau van de „Provisorie" te Almelo achterge laten met de woorden: „hier heb je ze, zorg er nu ook maar voor; wij kunnen ze van die paar centen steun niet meer te eten geven". Wegens dit feit "hebben zij voor de Almelosche rechtbank terecht gestaan. De man verklaarde, d.at hij dacht op die wijze meer steun te krijgen, Hij werd veroordeeld tot vier maan den gevangen'sstraf, (eisch zes maan den) en de vrouw, conform den eisch tot twee maanden voorwaardelijk. 'JVhobbem V*^-SI 3333 AMSTERDAM H06BÊMA5TRAAT III 3TAOWOUoeR5KAOS lelefo n 26600 Kamers met ontbijt vanaf f 4. E gen Garage in het Hotel. Voor Gasten gTatis autostalling. (lngez. Med.) Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, kans op nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. Wo. 24 Maart. Zon op: 5 h 56; onder: 18 h 18. Licht op: 18 h 48. Maan op: 16 h 00; onder: 4 h 32. V.M. 26 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Wo. Do. Vr. 24 25 26 Hoogwater. 12.13 0.26 12.55 1.01 13.27 Laagwater. 6.13 18.29 6.57 19.06 7.35 19.40 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 24 1.29 13.55 7.14 19.39 Do. 25 2.17 14.41 7.56 20.15 Vr. 26 2.56 15.18 8.31 20.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) KONING LEOPOLD TE LONDEN. Koning Leopold vertoeft sinds eergis teren te Londen. D nsdagavond heeft Z. jvl. tijdens een banket op de Belgi sche ambassade een onderhoud gehad met minister Eden. Men vermoedt, dat de reis v,an den koning verband houdt met de internationale positie van Bel gië, zooals die is ontstaan na de opzeg ging van het Locarno-pact van nitler en Leopold's befaamde verklaring van verleden jaar, d,at België een neutrale buitenlandsche politiek wenscht te voe ren, gelijk Nederland. DE INTERPELLATIES OVER DE RELLETJES TE CLiTHT, Het Volksfront blijft wat het is. In de Fransche Kamer hebben giste ren de aangekondigde interpellaties plaats gehad over ne relletjes, welke de vorige week te Clichy plaats grepen en de aigemeene siakm- vu.. v wen dag te Parijs, welke daarop volgde. Van reclitsche zijde werden ut re geering tal van verwijten gemaakt. Zoo zeide de afgevaardigde Ybarnegaray van de „sociale partij' (de van fascisme verdachte greep, welke ie Clichy een bioscoopvoorstelling had georganiseerd, waartegen de iinksche extremisten te hoop liepen), dat de regeering zich door de communisten tot tyrannie laat verlei den. De „linksch-democraat" Colomb (de Iinksche democraten staan dicht bij rechts) herinnerde er aan, dat drie da gen na een eerste leening van de re geering de devaluatie volgde, terwijl drie uur na het sluiten van de tweede leening de onlusten van Clichy volgden. Hij vroeg zich af, of deze onlusten het slot van de leening of het voorspel tot de wereldtentoonstelling te Parijs wa ren. Spr. verklaarde verder, dat de po litie tijdens de ongeregeldheden haar plicht deed. Als de regeering de recht- sche partijen wil ontwapenen", wat wil zij dan doen met de communisten? De communist Dijclos beschuldigde sommige rechtsche groepen van „ver standhouding met Hitler". Van de rech terzijde der Kamer werd op dit moment, „moordenaars, moordenaars" geroepen, en de communisten applaudisseerden. Doriot oud-communist en thans leider van een nieuwe groep, de „Fransche Volkspartij", beschuldigde de commu nisten ervan reusachtige sommen uit Sovjet-Rusland te hebben ontvangen en in het geheim gewapende organisaties te hebben gesticht. Campinchi, de leider der radicale fractie, kwam met allerhande tirades: over de noodzakelijkheid van een diep gaand onderzoek^ een wapenstilstand tusschen alle Franschen etc. Hij deelde echter tegelijkertijd mede, dat de (bur-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1