Het helsch complot S8NNENLAND. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 20 MAART 1937. No. 67. HONjG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25/ zwaarder dan de meeste-andere, MIDDELBURG. HUIZE „WESTEINDE" De godsdienst in Rusland. De „Goddeloozen" in Rusland hebben dezer dagen een soort van noodkreet geslaakt. Zij moesten erv.aren, dat het hun actie niet meer naar den vleeze gaat. De anti-kerkelijke en anti-gods dienstige beweging tijdens de eerste IC jaren van het bolsjew'sme maakte plaats voor een politiek van dulding. Onze Russsische medewerker dr. Bo ris Raptschinsky, schrijft ons in verhand met dit verschijnsel, dat de Sovjet-re geering s'nds geruimen tijd tot de ont dekking schijnt gekomen, dat de pogin gen tot uitroeiing van den godsdienst welke volgens het woord van Marx „opium voor het volk" zou zijn, aver- echtsche resultaten heeft opgeleverd voor de huishouding van den Russischeu staat. De actie der „goddeloozen' slaagde er n et alleen in, die uitroeiing tot stand te brengen, doch leidde tot een verlaging van het algemeene mo- reele peil. Onder degenen en dat zjfa er millioenen die alle vervol ging ten spijt, geloovig bleven, bleken de beste vaklui en de knapste koppen te schuilen, menschen, die het régime niet kan missen. Het gevolg hiervan was, dat verschillende organen van der Sovjetstaat bepaalde groepen van ge- loovigen onder hun bescherming namen eai van dat oogenblik af moest de bo^ der goddeloozen die groep met rust la ten, De overheid vaardigde wel geen nieuwe decreten uit, die groepen geloo- vigen kregen geen vrijheid van geloof, maar de overheid gaf telkesn het Be vel: „Laat die menschen met rust; zij werken goed, hun producten vinden in het buitenland afzet; wat zij thuis of in hun kerken doen, gaat ons niet aan". En in Sovjet-Rusland is zulk een wenk voldoende, de menschen worden mei rust gelaten, en dat is alles wat zij ver langen. Zij maken gebruik van dezen toestand en organ'seeren hun gemeente, daarna beginnen zij den uitbouw, voe ren propaganda, organiseeren allerlei clubs enz. Het gevolg is, dat een der gelijke gemeente snel groeit. De G.P.oe. heeft eveneens haar xac tiek gewijzigd. Vroeger had de afdee ling van dat org,aan, die z'ch met reli gieiaze aangelegenheden bezig hield, de taak, den godsdienst te vervolgen. Nu neemt zij er genoegen mede, als de geestelijken van de verschillende ge zindten loyale burgers van den Sovjet staat zijn en zich van elke politieke actie onthouden. Op den vreemdeling, die naar den schijn oordeelt, is de godsdienst in Rus land vrijwel geheel uitgeroeid. Wie ech ter de dingen dieper peilt, ontdekt, d,at er precies het tegenovergestelde gebeurt: de godsdienst ontwikkelt zich snel, wint met den dag meer aanhan gers, versterkt zijn positie in het gees telijke leven des lands, De nieuwe po litiek van de Sovjet-Regeering, die de vervolging gestaakt heeft, vergemakke lijkt dat proces. Bijzonder gunstig voor de toekomst van het religieuze leven in Rusland is het feit, dat niet alleen de oude genera tie de kerk steunt, maar dat zeer vele jongelui, die onder het Sovjet-régime op gegroeid zijn, den weg naar de kerk heb ben gevonden. Om vast te stellen, hoe het met de religiositeit van de bevolking staat, heeft de Sovjet-regeering bevolen bij de nieuwe volksstelling ook het aantal geloovigen vast te stellen. Tot verba zing en zelfs schrik van de tellers bleek het, dat het aantal geloovigen buitengewoon groot is. In veel plaatsen hebben alle bewoners van een dorp verklaard, geloovig te zijn. De plaatse lijke overheid greep vaak in en beval de geloovigen als ongeloov igen in te schrijven (zij deed het uit angst, dat het groote aantal geloovigen door de centrale overheid als een bewijs van gebrek aan de activiteit bij de plaatselij ke machthebbers zou opgevat kunnen worden). En ondanks al die kunstgrepen zijn de cijfers der geloovigen indruk wekkend. door annie s. swan 70). HOOFDSTUK XXXIII. Een straaltje hoop. Binnen tien minuten kwam een rijtuig, met een paard bespannen, het plein op- gerateld en hield voor de deur ctil .Marshall King stapte uit en nog voor dat hij aan had kunnen bellen, werd de deur al opgengedaan. „Is mr. Warburton hier?" „Ja, mijnheer, in de bibliotheek". „Jij bent Christina Caldwell, niet waar?" „Ja, mijnheer", „Blijf in de buurt, we zullen je waar schijnlijk noodig hebben", zei hij, terwijl hij naar de bibliotheek liep, waar War burton op hem zat te wachten, Ze schud den elkaar zwijgend de hand. „Het leek me beter met elkaar te overleggen, wat we doen zullen, voor- da S u naar miss Harman toegaat. Hoe iaat moet u in de gevangenis zijn?" Vanmiddag om half drie. Ik kom er De bewering, als zou de Russische kerk vrijwel geheel hebben opgehouden *e bestaan, is dus bezijden de waarheid. De statist ek heeft vastgesteld, dat er nu in Rusland 30,000 Orthodoxe paro chies zijn. Volgens de wet kan een pa rochie opgericht worden alleen nada* minstens 20 menschen hun handteeke- ning op de oprichtingsoorkonde ge plaats hebben. Elke oprichter 's indi vidueel verantwoordelijk voor alles, wat er in de parochie gebeurt. Er zijn dus minstens 600,000 actieve Orthodoxen, die bereid zijn de grootst denkbare of fers te brengen voor de instandhouding van de kerk, In werkelijkhe'd is het aantal actieve geloovigen veel grooter, omdat in zeer veel gevallen op de op richtingsoorkonden veel meer dan 20 handteekeningen geniaalst zijn. Ook bij de overige gezindten is een sterke opleving merkbaar. De geloov - gen v,an alle gezindten richten cursussen op, organiseeren clubs voor jongelui zangvereenigingen enz. De nieuwe grondwet, die den geestelijken dezelfde rechten toekent als den overigen bur gers, heeft daartoe ook het hare bijge dragen. Op het platteland ontstaat nu een beweg'ng, om de geestelijken tot ambtenaar van den kolchos (gecollec tiviseerd dorp) te m.aken, net als den agronoom of tractorist. Op veel plaat sen eischt de bevolking, dat de over heid de kerkelijke feestdagen erkent. De regeering verzet zich nog tegen der gelijke eischen, maar het stellen ervan is reeds een bewijs voor den groei van de religieuze gevoelens. Financieel economisch weekoverzicht. DE STEMMING BLIJFT GEANIMEERD, Gunstige verwachtingen voor Philips Het vrachten-niveau boven dat van 1913 De rub berhausse. De Amsterdamsdhe aandeelenmarikt heeft aanvankelijk evenals de New Yorksche beurs een weifelend verloop gevolgd, maar evenals in Wallstreet hebben ook hier winstnemingen niet tot een scherpe inzinking van het koers- peil geleid. In sommige afdeelingen kon de vaste stemming zich zelfs onafgebro ken handhaven, terwijl andere een nieu we uitbarsting van willigte te zien ga ven. Alleen gisteren manifesteerde zich een inzinking' over de heele linie. Van industriëele waarden boekten Philips' tijdelijk een flink koersavans, op gunstige verwachtingen omtrent de financiëele resultaten in het op 30 April a.s. eindigende boekjaar. De uitvoer van radio-artikelen heeft in tot dusver re verloopen tien maanden van dit boekjaar reeds ca. 1% millioen meer bedragen dan de export van het ge- heele boekjaar 1935/ 36; mocht hij zich op hetzelfde peil blijven bewegen als de laatste maanden, dan zal de export van 1935/'36 ad 33% millioen ver moedelijk met 9 a 10 millioen worden overtroffen, d.i. dus met ca. 30 Men mag aannemen, dat tegelijkertijd ook de afzet der meeste buitenlandsche fabrie ken van het Philips'-concern kon wor den uitgebreid; zeer stellig is ook de verkoop in Nederland zelf verder ge stegen. In de laatste week deden ge ruchten de ronde over nieuwe belang rijke leveranties, waardoor de vraag naar de aandeelen werd aangewak kerd. In de scheepvaarthoek hebben winst nemingen nauwelijks eenigen invloed op het koersverloop uitgeoefend. Hier vormde de gunstige ontwikkeling van de vrachtenmarkt een belangrijke steun. Het door „The Economist" sa mengestelde indexcijfer der internati onale vrachtprijzen heeft zich in Fe bruari slechts weinig beneden het in Januari bereikte hooge niveau bewo gen. Het bedroeg 134.3 tegen 135.6 in Januari j.l. en slechts 90.6 in Februari van het vorige jaar. Bij de berekening van dit indexcijfer is het gemiddelde voor de jaren 1898/1913 op 100 aange nomen, Stelt men het gemiddelde voor 1913 op 100, dan was het indexcijfer voor de maand Februari j.l. 115.5. Het gemiddelde niveau der vrachtprijzen is dank zij de stijging, die zich sinds het laatste kwartaal van het vorige jaar heeft voltrokken, thans dus weer aan merkelijk hooger dan in het laatste jaar vóór het uitbreken van den wereldoor log. Natuurlijk loopt de verbetering op de verschillende scheepvaartgebieden nog al uiteen. Zoo is het indexcijfer der vrachten voor de vaart op Noord- en ook op Zuid-Amerika nog maar weinig hooger dan in 1913; daarentegen toont het voor Britsch-Indië, voor het Verre Oosten en den Grooten Oceaan een aan zienlijke stijging aan. Dat de Nederlandsche scheepvaart- mijen van de ingetreden verbetering profiteeren, blijkt wel uit het dezer da gen verschenen jaarverslag van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Wel is van het ex ploitatie-saldo ad 2.14 millioen een groot deel, nl. 1.36 millioen, uit steun van de Benas verkregen, maar de di rectie vindt toch in den gunstigeren gang van zaken aanleiding, om reeds over het afgeloopen jaar een dividend van 3 uit te keeren. De koers van dit fonds was in verband hiermede op nieuw hooger. Ook voor de Indische lijnen blijft goede vraag bestaan. Van veel meer beteekenis dan in de bovenbesproken afdeelingen was de handel in Indische cultuurfondsen. Aan vankelijk stonden suikeraandeelen nog in het middelpunt der belangstelling, dank zij de verdere afdoeningen der N. I.V.A.S. Tot de verkoopen van den jongsten tijd behoort die van 8000 ton „van een nieuw assortiment" naar Ne derland. Men heeft hierbij te doen met een eerste transactie op grond van de door de regeering in het vooruitzicht gestelde steunverleening voor koloniale suiker, die een totale hoeveelheid van 85.000 ton omvat, waarbij men klaar blijkelijk vooruitgeloopen is op de aan neming van het aanhangige wetsont werp. Het nieuwe assortiment is dan de ruwe Java-suiker, waarop de begunsti ging, naar de Minitser onlangs ver klaard heeft, uitsluitend betrekking zal hebben. De belangstelling der beurs is van de suiker- naar de rubberafdeeling over geslagen. De verdere stijging van den rubberprijs (die inmiddels de mijlpaal van één shilling overschreden heeft) had reeds een nieuwe stimulans gevormd, maar de eigenlijke hausse trad toch eerst in na de publicatie van het besluit van het Internationale Rubbercomité, waarbij het uitvoerpercentage voor het tweede halfjaar van 1937 werd vast gesteld op 90 van de „standaardpro- ductie' Het Comité is hiermede terug gekomen op zijn vorig besluit, waarbij het percentage voor het derde kwartaal op 85 was bepaald (voor het tweede kwartaal bedraagt het 80, voor het eer ste 75 Bij het nemen van zijn besluit heeft het comité zich laten leiden door het aan den dag getreden gebrek aan rub ber. Naar men weet, heeft dit evenwel een acuut karakter en in d^ze schaarschte aan loco-rubber zal een uitberiding der productie in de tweede helft van dit jaar dan ook moeilijk kun nen voorzien. Dat het quotum voor het tweede kwartaal niet is verhoogd, zal wel zijn toe te schrijven aan de daar tegen aangevoerde practische bezwa ren. De plantages zouden immers toch geen tijd hebben, om hun bedrijf reeds voor het tweede kwartaal in te stellen op een nog grootere productie dan reeds was overeengekomen. Het is zelfs de vraag, of voor het derde kwartaal reeds een grootere productie kan wor den bereikt. In alle rubbergebieden doet zich een nijpend gebrek aan arbeidskrachten ge voelen en in Britsch-Indië schijnt de „standaardproductie" hooger te zijn ge steld dan met het'werkelijke productie vermogen der plantages overeenkomt. In dit opzicht is Ned. Indië er beter aan toe; door het tijdige opvoeren der ac tiviteit van de organisaties, die zich be lasten met het werven van koelies op Java, hoopt men op Sumatra voldoende werkkrachten beschikbaar te krijgen, om de hoogere quota te halen. In dit ge val zullen de Ned. Indische rubbermijen ten volle kunnen profiteeren, zoowel van de verhooging der productie als van de verdere prijsstijging, een vooruit zicht, dat thans in de koersen der rub- beraandeelen ter beurze wordt verdis conteerd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips Gloeilampen 347350%343 Unilever 170—169%—171%—169% Aku 73%—'70% 74%—72% Kon. Petroleum 433 421% Kon. Ned. Stoomboot 137%144 Ned. Scheepv. Unie 140%135% 138 Handelsv. A'dam 538—531—539—526 Javasche Cultuur 264268258 •A'dam-Rubber 337—335—347% 342% Bandar Rubber 315340339 Deli Mij. 350—357—351 Senembah 365362374%365 NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN DE SPAANSCHE WATEREN. De „Hertog Hendrik" boezemt ontzag in. In de vergadering van de Tweede Ka mer van gistermiddag heeft de minister van buitenlandsche zaken, jhr. De Graeff, bij de behandeling van het wets ontwerp: voorbehoud tot het ne,men van maatregelen met het oog op de vij andelijkheden in Spanje, mede gedeeld, dat hij gisterochtend bericht had ont vangen, dat de „Hertog Hendrik" zes Nederlandsche schepen veilig door de straat van Gibraltar heeft gebracht. De „Hertog Hendrik" is een Spa,anschen kruiser tegengekomen, die voor onzen oorlogsbodem salueerde. Dit saluut is door de „Hertog Hendrik" beantwoord, De Kamer applaudiseerde met deze me- dedeeling van den minister. Het wets ontwerp werd daarna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. DE TIJDREGELING. De minister van binnenlandsche za ken heeft het volgende schrijven aan de gemeentebesturen gezonden. In de hier te lande geldende wettelijke voorschriften ter zake van de tijdrege- ling, met name de wet van 23 Juli 1908 en het Kon. besluit van 7 Nov. 1908 is niet aangegeven, volgens welken meri diaan de middelbare zonnetijd van Am sterdam moet worden bepaald. Eener- zijds neemt de practijk aan een tijd, be rekend op 20 minuten verschil met den tijd volgens den meridiaan van Green wich, anderzijds richt zij zich naar een tijd, bepaald volgens den zg. meridiaan van den Westertoren te Amsterdam, Deze twee methoden van tijdfcepaling vertoonen een verschil van rond 28 se conden. Het is in het belang van handel, ver keer en wetenschap, dat de tijdsbepa ling alom geschiedt naar één en den zelfden maatstaf. De regeering doet bij dezen een be- (Ing. Mea. nu net vandaan. Vanochtend wordt zij officieel beschuldigd." „Arm kind, arm kind! Een verschrik kelijke dwaling en bespotting van het recht, vindt u ook niet, mr. Warbur ton?" „Verschrikkelijk! Maar ik denk wel. dat wij een uitstekende verdediging op kunnen stellen", „Dat moeten we We mogen absoluut geen steen op den anderen laten en moeite noch kosten sparen", zei Mars hall King vlug en beslist. „Ik heb u ge vraagd hierheen te komen, omdat er misschien eenig bewijsmateriaal in het huis gevonden kan worden. Miss Harman heeft me gevraagd of ik aan u wilde zeggen, dat u vooral met Christina Cald well moest spreken, die heel veel bij haar geweest is tijdens de ziekte van miss Dempster". Warburton knikte. ,.We zullen haar direct hier laten ko men, Er bestaat bij mij geen twijfel, mr. King, of de Ruthvens zitten hier ach ter. Die vrouw Dalgleish, mrs. Meikle is ze, geloof ik, nu, is slechts een werk tuig in hun handen". „Precies zoo denk ik er ook over", zei King en knikte. „Het is een stel ge- wetenlooze schurken". Warburton knik te en drukte op de bel. Christina, die in de hall gebleven was, verscheen onmiddellijk Marshall King richtte het eerst het woord tot haar. „Ik ben gisteren bij je meesteres ge weest, meisje en breng je van haar een boodschap". „Ja, mijnheer", zei ze bijna adem loos. „Ze vraagt je, goed voor het huis te zorgen, te maken, dat het de twee oude dames aan niets ontbreekt en je plicht te blijven doen. net als gewoonlijk". Toen begon Warburton te spreken. „Het zou miss Harman zeer veel hel pen", zei hij, „wanneer je ons wilt ver tellen, of je iets verdachts opgemerkt hebt gedurende de ziekte van miss Dempster". „Moet ik alles vertellen, wat ik weet en kan ik haar daarmee helpen?" vroeg ze eenvoudig. „Zeker. Wij moeten een verdediging voorbereiden". Ze begreep hem en zonder verderen omhaal verte'de zij op haar eigegn korte, bondige en aanschouwelijke wijze, wat zij dien nacht gezien had, toen zij in de kleedkamer van de stervende vrouw gewaakt had. Hoe verder zij met haar verhaal kwam, des te opgewondener werd Mars hal King, en tenslotte onderbrak hij haar, „Heb je werkelijk gezien dat dr. Ruth- ven expres iets in de medicijnkistje ge daan heeft?" „Ja, mijnheer, iets, dat in een blauw stukje papier gerold was. Hij haalde het uit zijn zak en ik heb gezien, hoe hij het in het kistje stopte, het deksel dicht deed en daarna de kast afsloot". „Weet miss Harman dit?" vroeg War burton plotseling. „Nee, mijnheer. Ik heb het haar dik wijls willen vertellen. Maar ik was bang, dat ze boos zou zijn, omdat ik hen be spied had." Warburton die uitgebreide aantee- keningen had zitten maken, hield daar mee op en keek haar aan. „Je moet dit alles precies zoo op schrijven als je alles ons verteld hebt, „O, dat wil ik graag doen, Zal het van nut zijn? Zal het haar helpen?" vroeg zij. „Zeker. Weet je, dat jij je meesteres kan redden? „Je hebt ons alle hoop ge geven, die wij een uur geleden niet had roep op allen, die op eenigerlei wijze betrokken zijn bij het aangeven van den juisten tijd en noodig't hen uit, voortaan uitsluitend te willen toepassen de methode van tijdberekening volgens den meridiaan, welke gelegen is precies 5 graden ten oosten van dien van Green wich. Afdus zal de gewenschte volledige gelijkheid in de tijdberekening hier te lande kunnen worden verkregen. Voorgesteld wordt, de algemeene toe passing van deze methode te doen aan vangen op 1 Juli 1937, zulks met het oog op de berichtgeving van eventueele wijziging aan schepen. Jaarvergadering B. V. L. Donderdag hield de pl. afd. van den B, V. L. alhier haar jaarvergadering. De heer Van Sluijs opende deze druk be zochte vergadering en heette in 't bi- zander welkom den burgemeester van Middelburg als eere-voorzitter van de afdeeiing, overste Bierman, overste Bruins en luit. Eckhardt. Overste Bierman sprak, nadat het pijperkorps „Juliana" een nummer ge blazen had, een mooie rede u t. Juist in deze dagen is de B. V, L. meer dan ooit noodig. De SDAP, al schijnt ze nu bijna oranje, moet eerst, tot daden ko men, alvorens men haar vertrouwen kan schenken. Ook het fascisme is een vijand van ons. De NSB kan slechts schelden en werkt ,alleen destructief. Het communisme blijft nog steeds een gevaar voor onze Nederlandsche nat o- naliteit. Tegen deze onnationale machten waakt de B. V. L. Ieder rechtgeaard Nederlander heeft daarom den duren plicht zich te scharen .achter dit in stituut. Overste (Bruins sprak daarna over zijn ervaringen als officier in Atjeh. Met veel aandacht werd dit boeiend betoog aangehoord. Landstormers ik vertrouw op U evenals U op mij kunt vertrouwen in tijden van rust maar zeer zeker in tijden van onrust. Luit. Eckhardt sprak over het groo te nationale bezit: Oranje. Oranje be- teekent vrijheid voor Jood cn Christen. Rond Oranje schaart zich de B. V. L. tot behoud van onze vrijheid. Nadat nog enkele declamaties wer den gehouden, sloot de voorzitter deze mooie vergadering met dank aan allen die hadden medegewerkt aan dezen avond. DE DRIE ZUSTERSTEDEN ANTWERPEN, GENT EN BRUGGE. De laatste ontwikkelingsavond van de afdeeiing Walcheren van de Nederl, R'eisvereeniging was gisterenavond weer druk bezocht. De voorzitter de heer C. C. Mantz, heette de aanwezigen in de Schuttershofzaal welkom en deel de mede, dat het volgende wintersei zoen zal staan in het teeken van het 25- jarig bestaan der afdeeiing en dat men voor een der bijeenkomsten, vermoede lijk in November reeds de toezegging heeft van de schrijfster Jo van Ammers- Küller die zal spreken over haar reis naar Amerika. Spr. herinnerde er aan, dat een wij ziging in de plannen van het nu eindi gende seizoen is gebracht door het overlijden van den heer Van Deventer, maar dat men de heer Lode van Gent TE 's-GRAVENH AGE biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1,50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew, alleen kam. m. ontb. Gev, sedert 1868. Geheel verb, en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932. Westemde 27, Telef. 110573. (Ingez. Med.) den. Nu kan ik haar opvroolijken, als ik haar vanmiddag zie." Christina was een oogenblik stil en er verscheen een aarzelende uitdrukking op haar gezicht. Ze wachtten geduldig, tot ze zou zeggen, wit ze nog op haar hart had. Het verachte kind uir de goot was ineens een persoon van het grootste belang geworden. „Er is nog iets", zei ze tenslotte, „Die dokter Gardiner, die dr. Ruthven mee gebracht heeft om' miss Dempster te on derzoeken. Hij zei, dat het professor Gardiner van de universiteit was. Dat was een leug'en. Hij woont in de Ran- keillourstraat. Als u er heen gaat, kunt u het zelf zien". De twee mannen wisselden verbaasde en veelbeteekenende blilkken. „Of dat waar is, kunnen wij heel ge makkelijk uitvinden. Ik ken den echten professor Gardiner heel goed en kan hem gemakkelijk vragen, of ze bij hem consult voor miss Dempster aange vraagd hebben", merkte King op Warburton knikte, deed zijn notitie boekje dicht en keek Christina Cald well doordringend aan. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5