Ik weet wel VAN HOUTEN AKKERTJES CACHETS) Hei helsch complot BINNENLAND. wie lekkere Paasch- eitjes, Chocolade en Bonbons heeft KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 19 MAART 1937. No. 66. HET VERBLIJF VAN HET PRINSELIJK PAAR TE MITTERSILL. OOSTKAPELLE. MIDDELBURG. De bijlbundel in eere hersteld. Lictoren waren in het oude Rome die naren, die den magistraat, als hij zich officieel in het openbaar vertoonde, den „bijlbundel" (fasces et secures) als sym bool van de macht over het leven der onderdanen vooruit droegen. De bijlbun del bestond uit bijeengebonden roeden met in het midden een bijl. De lictoren verrichtten ook wel beulsdiensten. Met de roeden tuchtigden ze veroordeelde misdadigers; met den bijl sloegen ze ge vonniste hoofden af. Naar gelang van de plaats, welke de magistra'at in de Ro- meinsche politieke hiërarchie innam was het aantal lictoren grooter of klei ner. Het grootste aantal, 24 heeft voor de dictatoren uitgeloopen: achter me kaar als eenden niet zelden plegen te doen. Toen Mussolini op zijn reis door Libye eergister de stad Tripolis binnenging, hebben de toeschouwers het oude sym bool in eere hersteld zien worden. Ta melijk bescheiden overigens: twee bijl bunde'dra£?ers hebben zijn entree luister bijgezet. Maar dat kan terwille van de dynamiek zijn geweest; niets belet den Duce het aantal bij volgende gelegenhe den allengs uit te breiden tot 24. (Als in getallen een magische profetie zou schuil gaan, kan men dan daarna aan een plot selinge nul gaan denken). Er was ook een triomfboog: eveneens een oud-Romeinsch attribuut; en de her innering aan een oude legende; de legen de van de beide Carthaagsche broers, die zich levend lieten begraven: dubbel- offer ten bate van hun land (dat later toch door de Romeinen in een puinhoop werd herschapen). Oude symbolen, die herleven; oude legenden, die in steen worden uitgebikt. En moderne machthebbers, wien de ge schiedenis een rad voor de oogen schijnt te draaien. Of was al dat caesaristisch gedoe te Tripol's meer dan de uit'ng van een waan? De dictatoren van het oude Romeinsche rijk waren de beheer- schers van het grootste deel der in de oudheid bekende wereld. De macht van den Duce strekt zich over een veel klei ner gebied uit, in een wereld, welke vele malen zoo groot is. Het geval heeft een tragisch-potsier- lijk aspect, dat de geschiedenis van den opgeblazen kikker in 't geheugen roept. Maar waarop kan der wereld de waan van een smidszoon komen te staan? Waar liggen de grenzen van den Duce's ziekelijke imperialistische visioenen? Hij heeft zich in een zijner redevoeringen tot „beschermer van den Islam" uitge roepen. Wat beteekent dat, na de tel kens weer opduikende geruchten, dat Italiaansche agenten de Mohammedaan- sche wereld rondreizen, om den Islam op te zetten tegen een bepaalde Wester - sche heerschappij? Tegen die van Enge land in het bijzonder? Er zit in het wilde nationalisme, dat Mussolini verheerlijkt een element van duivelsche tegenstrijdigheid. Dit nationa lisme kan niet tot gelding komen dan op kosten van andere naties. Bijna in alle landen zijn navolgers van den Duce. Heimelijk steunt hij dezen. Welk een tafereel. Als Mosley in Engeland aan 't bewind kwam, als snorkend dictator, hoe lang zou het dan nog vrede tusschen Italië en Engeland kunnen zijn? Of ver beeldt Mussolini zich, dat dezelfde waan, die hem den bijlbundel uit het bloedig roode stof der oudheid deed opgraven, in Engeland overgeplant een soort van politieke philantropie in het leven zou roepen; om uitdeeling te houden van ko loniaal grondgebied? Misschien ook wel: iemand die kan verkondigen, dat het slagveld voor den man is, wat het kraambed is voor de vrouw, moet over een grenzenlooze amoreele fantasie beschikken. deor ANNIE S. SWAN 69). HOOFDSTUK XXXII. De arm der wet. Toen Christina de straat overstak, werd de deur door William geopend, die met een open mond van ontzetting te kijken stond. De agenten letten niet op hem, maar liepen direct door naar binnen en William wou net de deur weer dichtdoen, toen Christina ademloos de stoep opgebold kwam. Ze smeet de deur voor den neus van de starende menigte dicht en liep achter de agenten de hall in. De twee oude dametjes waren nu ook verschenen en waren met schrik en ontzetting vervuld. Een van de twee mannen richtte zich natuurlijk tot haar, „Het spijt me, dat wij u lastig moeten vallen, maar ik heb het bevel gekregen om het huis te doorzoeken". Hij haalde een stuk papier uit zijn zak en hield dat haar verschrikte oogen voor,' maar zij schenen het niet te begrijpen. „Het is ons voornamelijk te doen "om de kamer, waar miss Dempster in gestorven is", Het prinselijk paar zal vermoedelijk Maandag a.s. van kasteel Mittersill ver trekken. Waarheen is nog niet bekend. Onderzoek naar de toewijzing van kalveren, varkens en biggenmerken. Naar wij van bevoegde zijde verne men, ligt het in de bedoeling van den minister van landbouw en visscherij een commissie van enkele deskundige per sonen in te stellen, welke tot taak zal heDOen een grondig onderzoek in te stellen naar de klachten welke, vooral gedurende den laatsten tijd, zijn gerezen tegen de toewijzingen van kalveren-, varkens-, en biggenmerken op eenige plaatsen in Noord-Brabant, Gelderland en Limburg. De taak dezer commissie zal vooral zijn na te gaan of in deze streken ge gronde bezwaren bestaan tegen de wij ze waarop de verdeeling der toewijzin gen heeft plaats gehad. Klachten tegen individueele toewij zing zullen derhalve door haar niet wor den behandeld. In de mogelijkheid van beroep tegen individueele toewijz'n- gen toch, hetzij bij de provinciale land- bouw-crisis-organisaties, hetzij bij den minister, wordt door de bestaande rege lingen reeds voldoende voorzien. Het ligt dus in de bedoeling, dat de commissie zich zal beperken tot het on derzoeken van klachten van meer alge- meenen aard. De commissie zal daartoe in de ge noemde streken op nader te bepalen plaatsen en tijdstippen zitting houden. De broodprijzen en de rechten op het graan. De Nederlandsche bakkersorganisa ties en de coöperatieve vereenigingen deelen mede, dat zij zich telegrafisch gewend hebben tot den minister van landbouw en visscherij met het verzoek de op het graan drukkende rechten te willen verlagen, daar tengevolge van de voortdurende stijging der graanprij zen, de bloemprijzen den laatsten tijd ten sterkste zijn gestegen met het ge volg de nood in de bakkerij neemt voortdurend toe aangezien de brood prijzen heden te laag zijn in verhouding tot de geldende bloemprijzen, terwijl de bevolking een stijging der broodprijzen niet meer zal kunnen verdragen. Amendementen op de crïsispachtwet. Het Tweede Kamerlid Droesen heeft op art, 1 v,an de crisispachtwet eer amendement ingediend, waarvan de bedoeling is de crisispachtwet alsnog toepasselijk te doen zijn voor na 1 Ja nuari 1936 vervallen termijnen. Voorts heeft de heer Droesen voor gesteld om een nieuw art. Ibis in te voegen, luidende: Voor de termijnen v,an pachtovereen komsten, waarop de crisispachtwet 1932 toepasselijk wordt door de onderhavi ge wet en welke reeds zijn vervallen tn&t& woa$org£ d&zucfu&ud en op den inhoud komt net immers aan en ala Ge "AKKERTJES" in neemt, zijt Ge zeker dat ze goed en snel helpen tegen allerlei pijnen, "AKKERTJES" worden geheel machinaal vervaardigd. Daar komt geen menschen- hand aan. Hygiënisch, zuiver en onscha delijk. Weiger daarom elke naamlooze na maak. Daarmede bedriegt men U door U voor "AKKERTJES" wat anders, dat er veel op gelijkt, in de handen te futselen. Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 et. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct, (Ing. Mea i legde hij met een soort geduldige goed geluimdheid uit, zonder eenig vertoon van arrogantie of tirannie. ,,Ik ben bijna een vreemde in dit huis, mijnheer en ik was niet hier, toen miss Dempster stierf", zei miss Cum- mings bevend. Op dat oogenblik kwam Christina tusschenbeide. „Mijn meesteres heeft mij de zorg van haar huis opgedragen", zei ze rus tig en onbevvreesd, wat miss Cummings met verbazing vervulde. „Als u mij ver telt, wat u hier komt doen, kan ik u misschien van dienst zijn. De agent wendde zich kennelijk op- geducht tot haar. Hjj had al direct ge zien, dat de twee oudjes hem toch niet erg behulpzaam konden zijn. Met een blik nam hij het meisje van top tot teen op en zijn toon was verzoenend en zelfs eerbiedig. Tina, die zich nu keurig wist te gedragen, bemerkte dat zij een gun stige indruk gemaakt had. ,jAls u miss Dempster's kamer wenscht te zien, agent wilt u dan maar even mee naar hoven g'aan? De bedden zijn nog niet opgemaakt, maar dat kunt u ons niet kwalijk nemen, daar het nog geen negen uur is". Toen ze echter bemerkte, dat miss Cummings ontsteld keek bij het voor uitzicht, dat de twee agenten zoo zon vóór den dag van het n werking treden dezer wet, moet het verzoekschrift om geheele of gedeeltelijke ontheffing van betaling uiterlijk binnen een maand na dien dag zijn ingediend. Militairen en ambtenaren mogen geen vrijmetselaar zap. Het officieele orgaan van het leger herinnert aan een decreet van het mi- n'sterie van binnenlandsche zaken van enkele maanden geleden, waarin militai ren en ambtenaren formeel wordt ver boden lid te zijn van vrijmetselaarslo ges of van andere gelijksoortige orga nisaties, zooals „de Duitsche socie'teiï voor Vrede en Pan-Europeesche Ver- eeniging." DE DISTRIBUTIE VAN MARGARINE BAK- EN BRAADVET. Met betrekking tot de d'stributie van onvermengde margarine en bak- en braadvet aan werkloozen en armlasti gen, heeft de minister van sociale za ken aan de gemeentebesturen bericht, dat hij. in overleg met zijn ambtgenoo van landbouw en visscherij 'n de schaal voor de verstrekking dezer producten eenige wijzigingen heeft aangebracht. Dientengevolge zal aan de gezinnen met zes of meer gezinsleden in totaal een gelijk kwantum onvermengde mar gar'ne en b,ak- en braadvet kunnen worden verstrekt, als zij voorheen, ie weten vóór 14 Maart jl„ uitsluitend aan onvermengde margarine konden beko men. Daarnaast zijn de totale kwantums voor de gezinnen met 25 gezinsleden gehandhaafd, voor w,at betreft de ge zinnen met vijf gezinsleden met verhoo ging van het kwantum onvermengde margarine en verlaging van het kwan tum bak- en braadvet. De verstrekking volgens de gewij zigde schaal behoort in te gaan op 28 Maart aanstaande. WIJZIGING DER ZIEKTEWET. In de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der ziektewet zegt de minister o.m. het volgende: Dat bij de voorgestelde regeling de prikkel voor de Raden van Arbeid tot een zoo zuinig mogelijk beheer zal wor den verminderd, kan niet worden toe gestemd. Die prikkel zal integendeel onverminderd werkzaam blijven, aange zien elke Raad van Arbeid er allicht zooveel mogelijk naar zal streven om geen beroep ts behoeven te doen op de medewerking der andere Raden tot dekking van een tekort bij den Raad. Inderdaad leidt de ontworpen rege ling er toe, dat een Raad van Arbeid, die op het vast te stellen premietarie' een overschot heeft, een deel van dat overschot misschien moet afstaan ten behoeve van een anderen Raad, die een tekort heeft geleden. Daarin ligt echter niet zulk een onbillijkheid als wordt ge meend. Men mag immers niet voorbij zien, dat het verkrijgen van een over schot of het lijden van een tekort niet steeds het gevolg behoeft te zijn var eenerzijds een uitnemend en anderzijds van een minder goed beleid. Invloed op de uitkomsten der verzekering hebber ook omstandigheden als b.v. de aard van het gebied van den Raad van Ar beid en de aard van de bewoners van het raadsgebied. Met de voorgestelde regeling wordt voor het geheele rijk een meer gelijkmatige druk verdregen van dergelijke, de uitkomsten der verzeke ring beïnvloedende factoren. Het door verscheidene leden met be trekking tot de voorgestelde wijzigingen in de artikelen 65 en 66 der ziektewet aangevoerde bezwaar, gelegen in de te vreezen scherpe selectie, op de arbei ders toe te passen, acht de minister van theoretischen aard. Zoover den minister bekend, is de bedrijfsvereenigingen dat gevaar niet gebleken. der complimenten haar slaapkamer bin nen zouden gaan, ging ze verder: „Deze dame heeft erin geslapen. Mag ze mis schien even eerst gaan om een paar din gen op te ruimen. Ik kan u in dien tus- schentijd de andere kamers laten zien en de bibliotheek, waar miss Dempster gg'woonlijk zat en het bureau waar zij altijd aan schreef. De man keek naar het onschuldige ge zicht van miss Cummings en bij zich zelf bedenkend, dat zij in vijf minuten niet veel kwaads uit kon richten, knik te hij en beduidde Tina, dat zij hen dan maar voor moest gaan. Ze bracht hen naar de bibliotheek en bleef erbij, ter wijl zij de onder deelen van het vertrek in zich opnamen, waarbij ze vooral aan dacht aan het bureau besteedden „Was je hier al in dienst, toen de oude dame stierf?" vroeg de agent aan het meisje. Gedachtig aan het bevel van dr. Guthrie om te zwijgen, verhardde zij onmiddellijk haar gezicht en antwoord de slechts met een stug hoofdknikje. „Wat was je bij haar?" vroeg hij. „Ik was het tweede meisje". „En wat ben je nu?" „Kamenier van miss Harman", ant woordde zij onwillig, alsof de woorden met geweld uit haar 'getrokken werden. „Zeker, wel een goede betrekking' ■Z&sèi (Ingez. Med.l DE WOEKERPLANTEN IN NEDERLANDS FINANCIEELE TUINEN. Het Tweede Kamerlid Vos (lib.) heeft aan den minister van justitie de volgen de vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van een zitting van de rechtbank te Am sterdam, waarin de officier van justitie gewaagde van het optreden der justitie tegen „de woekerplanten in Neerlands financiee'.e tuinen", klaarblijkelijk doelen de op een publicatie onder den titel, waarin eenige honderden gevallen van financieele practijken van verdacht al looi worden vermeld? 2. Heeft de minister kennis genomen van deze publicatie? 3. Is de minister niet van oordeel, dat door practijken van dezen aard groote financieele en moreele schade wordt toe gebracht aan de slachtoffers? 4. Is de minister niet van gevoelen, dat het aanzien van ons land wordt ge schaad door de omstandigheid, dat deze financieele operaties zich somtijds tot buiten de grenzen van ons land uitstrek ken? 5. Acht de minister 't niet gewenscht, dat wettelijke maatregelen worden voor bereid, om aan deze en soortgelijke practijken een einde te maken, nu blijkt, dat de justitie, die van goeden wille is, in vele gevallen in de bestaande wetge ving niet voldoende wapenen vindt om met succes in te grijpen? 6. Heer.t de minister kennis genomen van de omstandigheid, dat de Engelsche regeering van zins is, door een strenge, verscherpte wetgeving, het bestaan daar te lande van zg. „bucketshops" onmoge lijk te maken? 7. Is het den minister bekend, dat in de Ver. Staten van Amerika het ver zenden van animeer-berichten door zg. „Bucketshops" en soortgelijke kantoren over de post verboden is? 8. Wil de minister zoo noodig, de tot standkoming bevorderen van een wijzi ging in het wetboek van strafrecht, waardoor het mogelijk zal worden, doel treffender, zoowel preventief als repres sief, tegen de bedrijvers van mala-fide practijken op het in deze vragen bedoel de gebied op te treden? De O, 16 inderdaad naar de Spaansche wateren. De Nederlandsche onderzeeër O. 16 is uit Lissabon op bevel van de Neder landsche regeering naar de Spaansche wateren vertrokken, waar hij zich zal voegen bij Hr, Ms. „Java", Abonnementen en Advertentiën voo: V) blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSF hier, niet?" Geen antwoord. „Is miss Harman een goede meeste res?" herhaalde hij, terwijl hij haar streng aankeek. Weer geen antwoord. „Wat mankeert jou, zeg?" „Moet ik antwoorden?" vroeg ze wan hopig. „Natuurlijk niet, je staat niet in de getuigenbank, maar je deed heter met beleefd te blijven, kleine kemphaan", antwoorde hij, maar vroeg niet verder, hoewel hij bij zichzelf uitmaakte, dat zij in de gaten gehouden moest worden. „Zou de oude dame al klaar zijn met haar bed op te maken?" „Laten we naar boven gaan, dan zul len we het wel merken", zei Tina on hoffelijk en ze gingen de trap op. Ze leidde hen door de kleedkamer, die de agent in burgerkleeren met een geoefend en belangstellend oog in zich opnam, terwijl hij hij zichzelf uitmaakte, dat de lig'ging van de beide kamers vele mo gelijkheden inhield. De andere agent stond met gefronste wenkbrauwen stil en keek, met zijn no titieboekje in zijn hand, de kamer door. Toen wendde hij zich tot het meisje, „Was de kamer precies zoo, toen de oude vrouw erin stierf?" In de week van 7 tot en met 13 Maart kwamen in onze provincie 4 ge vallen van roodvonk voor, nl. 2 ie Sluis en één in ieder der gemeenten Aardenburg en Borssele. AANVAARDING MONUMENT VOOR WIJLEN DE KONINGIN-MOEDER. Het in 1935, op in'tijatief van de Ver- eeniging „Uit het VolkVoor het Volk" te Middelburg gevormde Provin ciaal Comité voor de opricht'ng van 'n gedenkteeken ter eere van wijlen H.M. de Koningin-Moeder heeft de medewer king van B. en W. ingeroepen om aan bedoeld monument ter zijner tijd een plaats in het daartoe te wijzigen Dam- plantsoen te verzekeren, B. en W, dee len den Raad mede, dat zij met bijzon der groote ingenomenhe d van het desbetreffend verzoek hebben kennis genomen. Ingevolge opdr.acht van het comité vervaardigt thans de beeldhou wer H. J. Etienne te Delft het monu- m°"t in „jaune astrude" een Fransche kalk-zandsteensoort van gelijke sa- mensiemng als die, waarin het monu ment in het Rosarium te Den Hiag is uitgevoerd. De gedachte plaats in het Dam-plant- soen komt B. en W. ten zeerste ge schikt voor. Blijkens een begrooting zal de noodzakelijke wijziging c.a. van het plantsoen een totaal-uitgaaf van f 115'J vorderen, te financieren u ,t den post voor werkverschaffing der ge- meentebegrootmg 1937 en waarin het Rijk voor een loongedeelte ad f 640 op de gebruikelijke wijze zal bijdragen. B. en W. stellen den Raad voor v,an het Prov. Comité in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen het door dat comité aan te b:eden monument, 't te plaatsen in het Dam-plantsoen en dit te wijzigen in overeenstemming met 'n overgelegde teekening. De uitvoering van Medioburgum. Het was een stampvolle Schuttershof zaal waarvoor Medio gisterenavond haar jaarlijksche uitvoering gaf. De voorzitter, de heer Chr. J. Ma zure sprak zijn groote waardeering uit voor deze groote opkomst, temeer waar aan vankelijk was gevreesd, dat men niets zou kunnen aanbieden aan de jaarlijk sche gasten, thans is dit na de drukke maanden van 1936 toch nog kurinen ge lukken. Spr. heette in het bijzonder wel kom de vertegenwoordigers van het be stuur van de Zebra en de T.C. van Uit het Volk en de Oranjevereenigirig, van Rust Roest en Ölympia te Zierikzee, van Kapelle en van alle zustervereni gingen op Walcheren. Niet minder ver heugd was spr., dat de oud-voorzitter, de heer D. van der Jagt, uit Dordrecht „Ja, behalve de latafel tusschen de ra men. Daar stond toen een gewone tafel". „Ah, en het bed; is dit het bed, waar zij in gestorven is?" „Ja. Maar de gordijnen zijn nieuw. Miss Harman heeft de andere aan de waschvrouw gegeven. Ze waren tock al bijna heelemaal versleten.". „Juist". Hij keek opnieuw de kamer door en richtte tenslotte zijn aandacht op de kast. Hij liep er naar toe en for ceerde de deur open. De detective tilde de dingen er een voor een uit en toen hij aan het medi cijn-kistje toekwam, verscheen er een eigenaardige gloed in zijn oogen. Toen borg hij het kistje in zijn tasch. „Dus dat is alles, niet? Dan kunnen we nu wel gaan Intusschen lijkt het me niet onverstandig de oude dame een an dere slaapkamer te geven. Misschien is het noodig nog meer onderzoekingen te doen en ze ziet er uit, alsof ze gauw verschrikt is". Nadat zij nog eens zorgvuldig de kleedkamer in zich opgenomen hadden, gingen zij naar beneden. Christina liet hen uit en toen ze de deur achter hen. gesloten had, viel ze op de bank neer en barstte in tranen uit, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5