EPERMUNT BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. jICing verdrijft ver moeidheid, houdt U fris en monter. King... geurig, sma kelijk en zuiver. Een natuurlijke verkwikking/ ZE£UWSe«-VUMDEREI WJ>. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DUITSCHLAND. ENGELAND. SPANJE. JAPAN PALESTINA. VER. STATEN. Verschrikkelijke ramp in een school. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. ÏONNEMA CIE. fABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK (Ingez. Med.) dan een zeker bedrag boven de contri butie wordt geëischt, ten minste, indien door dien persoon g'een geldend be zwaar tegen toetreding kon aangevoerd worden. Het bestuur zal overwegen, of en hoe het reglement in dezen kan ge wijzigd worden IERSEKE. Met de verzending van consumptieoesters naar België en Enge land gaat het heel goed. De vraag is, dank zij het koude weer nog best, en al les wat eenigszins geschikt is voor de consumpt e wordt verzonden. Ook werkt mede dat met 1 Maart te begin nen de invoerrechten in Engeland tot 10 pet zijn ingekrompen. De voorraad groote verzendbare oesters is dan ook kle n geworden. De import van Fransche zaaioesters is ook weer begonnen. Ver schillende firma's hebben hun zendingen reeds uitgezaaid, terwijl anderen weer wachten op beter weer. Men schat dat dit voorjaar alleen door particuliere kweekers in Zeeland ongeveer 4 a 5 mil joen Fransch.e zaaioesters worden g'e- importeerd. Ook de regeering heeft aan zienlijke partijen aangekocht die echter eerst half April zullen arriveeren. Ook van Noorwegen zijn diverse grootte oes- 1 ters als monster gezonden naar Zeeland die wat qualiteit aangaat goed voldeden. De prijs is evenwel 70 a 80 cents per kg. WEMELDINGE. Het tankschip „Vlis- singen" verloor Donderdag, voor den in gang der sluis zijn anker. Het ander is later door het personeel van Van der Tak's bergingsbedrijf opgevischt. Donderdag werd alhier op een der vaartuigen van Van der Tak's Bergings bedrijf lekkage geconstateerd Nadat het lek voorloopig door het personeel was g'estopt is het vaartu:g leeggepompt en naar de werf vertrokken. BRESKENS. Donderdagavond gaf de muziekvereenlging „Uit het VolkVoor het Volk", haar voorjaarsuitvoering in „Sumajo". Na het openingswoord van den voorzitter den heer Iz. de Hullu, werd het muzikale gedeelte begonnen, onder leiding van den directeur den hr C. Schijve. Een aardige afwisseling bracht het programma in het optreden van de so'isten voor het a.s, solistencon cours. Zoowel de soli als de nummers voor het heele korps werden verdienste lijk uitgevoerd. Het eerste deel van de uitvoering werd besloten met het zingen van propaganda-coupletten voor den te houden bazar. D% solist was lïz. de Hul lu, terwijl de heer Schijve op de piano begeleidde. Na de pauze werd een blijspel in 3 be drijven opgevoerd nl. „Graaf Loodgie ter" door Lokven en Braun. We zijn steeds gewoon van deze tooneel-club goede uitvoeringen te zien en ook nu werd hierop geen uitzondering gemaakt. Den actrices en acteurs komt met hun leider den heer Carels alle eer toe voor het gebodene. RAAD VAN IJZENDIJKE. IJZENDIJKE. De Raad vergaderde Donderdag onder voorzitterschap van den burgemeester. Besloten werd toe te treden tot de Arbeidsbeurs te Oost- burg. De verordening op de heffing van schoolgeld werd gewijzigd, idem de verorden ng op de heffing v,an besmet telijke ziektengelden. Aan W. Moesde Roo werd ontslag verleend van de erfpacht van een per ceel'grond in de Kazernestraat. Het kohier hondenbelastng werd vast gesteld op f 525. Aan Arthur Claeys werd aan den weg n,aar Biervliet plm. 30 m2 grond in erf pacht gegeven. De heeren Cornell**, Bukkens, v. d. Weyde en Bleyenberg werden in de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd. Voor stembureau I werden aangewe zen: als voorzitter burgemeester Hen- drikse, als leden de heeren Cammaert en Van Bortel, als plaatsvervanger de heer P. de Meyer; idem voor stem bureau II resp. de heeren Haverbeke, Mullaert, Giljam en Claeys. De vijf procents-leening van f 50,000 werd geconverteerd in eene van vier procent. Na eeniée besprek'ng werd besloten den Woensdag als kermisd? s schaf fen, daarentegen des z.ond,ags (Ie Pink sterdag) opening der kramen ett. toe te staan van 5 tot 11 uur. De Raad is voornemens en een volgende vergadering bet sluitingsuur op 2en en 3en Pinkster dag vast te stellen op 2 uur (dus een uur te vervroegen). Ongeval op sleepboot. TER NEUZEN. Bij het binnenvaren van de middensluis te Ter Neuzen voer de te Dordrecht thuisbehoorende sleep boot ,Jo-W'm" met volle kr.acht tegen den sluismuur aan. De schok was zoo hevig dat de kleppenkast van de sfoom- machine dermate ontzet werd, dat de stoom en het ketelwater ontsnapten en zich door de machinekamer verspreid den. De kapitein sprong over bobrd en kon eenige oogenblikken d,aarna door een omstander u t het water worden gehaald. De machinist Van Gurp, die zich in de machinekamer bevond, be kwam brandwonden aan beide voe+en en handen. Hij slaagde er desondanks in de machinekamer te verlaten, waarna hij zich onder dokters behandëlng heeft gesteld. Later is hij aan boord van de sleepboot teruggekeerd. De sleepboot die voorloopig te Ter Neuzen blijft lig gen, heeft eenige averij bekomen. Geen arrestaties onder de leden van de lijfwacht van Hitier. In gezaghebbende Duitsche kringen wordt ontkend dat zekere berichten, welke sedert verscheiden dag'en in de buitenlandsche pers zijn verschenen in zake arrestaties en ontslagen in de spe- c:ale formaties, die belast zijn met de bescherming van den Fiihrer te Mün- chen en Berchtesgaden, waarheid be vatten. DE WEERBAARHEIDSLEENING DEFENITIEF GOEDGEKEURD. Het Hoogerhuis heeft gister het wets ontwerp inzake de weerbaarheidslee- ning in de derde lezing goedgekeurd. Het wetsontwerp is nu dus door de beide Kamers afgehandeld. GEEN ITALIAANSCHE VERTEGEN WOORDIGERS BIJ DE KRONING a VAN GEORGE VI. Mussolini heeft een onderhoud ver leend aan den Engelschen journalist Ward Price van de „Daily Mail" en daarin o.a. verklaard, dat de uitnoodi- ging aan Hailé Selassie tot gevolg zal hebben, dat bij de kroning van Koning George VI geen Italiaansche delegatie aanwezig zal zijn. REGEERINGSTROEPEN MELDEN SUCCESSEN IN GUADALAJARA, De verdedigingsraad van Madrid heeft medegedeeld dat de regeerings- troepen, hoewel het slechte weer een normale ontwikkeling der krijgsverrich tingen verhindert, gisteren aan het front van Guadalajara een nieuwen te genaanval hebben ingezet, gesteund door gemotoriseerde eenheden. Zij be zetten de dorpen Moromanchel, Pajares, Solamillos, Olmedodel, Extremo en Torre del Bugo. De heuvels vanwaar Brihueque beheerscht wordt, zijn even eens genomen. De vijandelijke stellingen in den sector Brihuega werden gebom bardeerd en 360 protectielen werden geworpen. Tezelfdertijd werd een vij andelijke concentratie in dezen sector met mitrailleurs bestookt. Kort daarna heeft een ander escadrille der regee ring, dat door 45 jachtvliegtuigen werd beschermd, hetzelfde gebied opnieuw 30 minuten lang gebombardeerd. De ver liezen van den vijand als gevolg van dezen aanval zijn groot. De regeeringstroepen hebben een hondertal krijgsgevangenen gemaakt. Verder maakten zij zich meester van zestig vrachtauto's, zes stukken geschut, twintig zware mitrailleurs en een groot aantal lichte mitrailleurs en geweren aldus het regeeringscommuniqué. Generaal Mola ontkent de overwinningen der regeering. Radio-Burgos deelt mede, dat gene raal Mola, die het bevel voert over de rechtsche strijdkrachten aan het Gua- dalajarafront, de volgende verklaring he,eft afgelegd: „Als gevolg van het slechte .weer zijn wij genoodzaakt, na zes dagen van schitterende aanvallen onzen marsch tijdelijk te staken. Madrid en Valencia maken van dit gedwongen oponthoud gebruik om fantastische overwinningen te melden." De generaal zeide te kunnen verklaren, dat de link- sche troepen geen enkel kanon en geen enkele mitrailleur op de gemotoriseer de colonnes der rechtschen hebben kun nen veroveren. Franco zelf heeft bij het bezoek, dat hij Zondag in gezelschap van de gene raals Mola en Moscardo aan het front van Guadalajara heeft gebracht, beslist, dat betere weersomstandigheden moe ten worden afgewacht, alvorens het of fensief hervat wordt. De strijd bij Madrid. De strijd vóór madrid is gistermorgen ontbrand met de ontploffing van ver scheidene mijnen, die de regeeringstroe pen om vijf uur deden explodeeren voor het ziekenhuis Chnico in de Universi- teitswijk. Onmiddellijk hierop werd het vuur van het geschut en de mitrailleurs aan het geheele hoofdstedelijke front algemeen, hoewel de strijd zich s'echts in de Universiteitswijk afspeelde. De regeeringstroepen kwamen uit hun loopgraven te voorschijn en slaagden er in verscheidene granaattrechters te nemen welker gunstiger stellingen vor men. De infanterie, die zich in den grond heeft vastgebeten, wachtte het gunstige moment om op te rukken af. Den geheelen dag duurde de strijd voort, waarbij de regeeringstroepen een kleine winst boekten. Vier inzittenden van militair vliegtuig gedood. In de nabijhe:d van Hamamasoe is een bombardementsvliegtuig te pletter ge vallen. De vier inzittende militairen kwamen om het leven. DE SPANNING NEEMT STEEDS TOE. De jongste gebeurtenissen in Palestina kenmerken het toenemen van de span ning tusschen Joden en Arabieren, wel ke gepaard gaat met een verslapping in het economisch leven. In handelskrin gen te Tel Aviv en Jerusalem verlangt men met klem, dat een einde wordt ge maakt aan de onveiligheid. In den loop van gister zijn een Jood en een Arabier vermoord. Het verkeer tusschen Tel Aviv en Jerusalem wordt bedre:gd door aanvallen van terroris tenbenden. Op de veldwegen en in de straten van Jerusalem patrouilleert de politie. Eenige honderden kinderen en 40 onderwijzers om het leven gekomen. Een vreeselijke ramp heeft zich giste ren voorgedaan in een schoolgebouw te Tylor in den Staat Texas. Door een ont ploffing is een deel van een groote ver gaderzaal, waar verscheidene honderden kinderen van arbeiders verzameld wa ren, ingestort. De meeste van de onge veer 750 kinderen werden onder het puin bedolven. De ontploffing was zoo hevig, dat steenen tot op 400 meter af stand weggeslingerd werden. De brand weren uit de omgeving, alsmede genees- heeren en verpleegsters spoedden zich in allerijl naar de vermelde school, waar de aanblik van de onder het puin bedol ven kinderen vreeselijk was. De school bestond uit twee vleugels, waarvan er een vrijwel volkomen ver woest is, aangezien de wanden door de enorme kracht van de ontploffing naar buiten werden gedrukt, en het geheele dak van het twee verdiepingen tellende gebouw neerkwam op de kinderen, die zich daar bevonden. Het hoofd der school schat het aantal slachtoffers onder de scholieren en on derwijzers op 670. Naar men zegt zijn reeds 300 lijken geborgen. Men vreest dat van de 40 onderwijzers geen enkele het leven heeft behouden. Geheel Texas is in rouw gedompeld tengevolge van de ramp, die zoo veel honderden gezinnen van hun kinderen beroofd heeft. Het is nog niet mogelijk een overzicht te krijgen over den totalen omvang van de catastrophe. Het is niet mogelijk door te dringen tot de, plaats des onheils, waar een strenge afzetting gehandhaafd wordt en' waar koortsach tig wordt gewerkt om de puinhoopen op te ruimen en de slachtoffers te bergen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de ramp veroorzaakt is tengevolge van een ontploffing in een buis, welke natuurgas naar het gebouw leidde. De school ligt n.l. midden in het petroleum- gebied en werd hoofdzakelijk bezocht door kinderen van employé's der olie onderneming. De overvloed van natuur gas, die den bodem oplevert wordt ge bruikt voor verwarmingsdoeleinden en te dien einde is een uitgebreid net van buisleidingen langs de verschillende ge bouwen aangelegd. Langs de school lie pen ook verscheidene van deze buizen en de centrale verwarming der school werd gestookt met het door deze buizen aangevoerde natuurgas. Door onbekende oorzaak schijnt een scheur in deze gas leidingen te zijn ontstaan. Het ontsnap pend gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn gekomen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Ooggetuigen vertellen, dat zij plotseling een donderende ontploffing hoorden en zagen, hoe het dak van de school „weg geblazen werd", een geheele vleugel van het gebo.uw ineenzakte. Vrijwel tezelf dertijd laaiden felle vlammentongen hoog de lucht in en hulden den jammerlijken puinhoop, die van de school was overge bleven, in een ziedende vuurzee, zoodat in het eerst zelfs niet mogelijk was na bij te komen. De omgeving van de school biedt een troosteloos schouwspel. Het terrein ligt bezaaid met brokken ijzer en steen, Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter oliicieele noteering van lie den; beieekent: geen noleering ontvangen. Denemarken Oblig, 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 101 Zeeuws. nyp. r>-4% 1UUi Git es öervi-e oy, P. 1U58 5 54%53% A Pref. Jurgens A 123122% A Ned. Gist- en Spiritusf. 483%483% A De Schelde iS.R. 7271% C Am, Smelt en Kef. 73<70% A Born. Sum. H.M. 214%210% A Houth. Alberts 11598 C Union Pac. Rr. 109%106% C i|t. INk/.ei Gy. 53%51% Ned. 36 luOO-4 101%—101% O. Indië 34 1000-4 101—101% Engeland 196o-y0 4 81%81% A Koloniale Bnk. 8684 A N.I. Hbk. 1000 171%—170, C Ned. H. M. 1000 206%—203 A v. Berkels Pat. 6563% C Calvé-Delft 92%—89 A Phil ps Gem. B. afg. 345330-33% C Un lever 169%167-%-% C Am. Car en Foundry 47%—45% -7 C Anaconda Cop. 49%47%-6% C Bethehem St. 73%—70-% C Kennec Copper 49%47%-7 C U. States St. C. 90%—86%-% C North Am. Cy, 21%21% A Kon. Petr. Mpij. 428%—420%-17 C Contin. Oil Cy. 32%—31%-% C Phillips Petr. Comp. 4240% C Shell Union O.C. 24%23%-3 C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 137%—135-36 A H.V, Amsterdam 531517-21 A Java Cult. Mij. 261 253-47 A N.I. Su:ker U. 187%—182-79% A Deli Batavia 314%313%-307 i Obl.Mark! Amerika Rubber Philips Schepen Markt Tabak Suiker Olie Wettig Aku Unilever Industrie Koninkl. Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 352%—342-40 A Senembah 366360-%-55% C Baltimore en Ohio 29%27 C Southern Pac. Cy. 4845%-4% A Southern Rlw. 3128% A Amst Rubb. C. 345335-30% A Deli-Bat. Rubb. 286%—276%-79 A Hessa Rubber 305298-95 A Serbadjadi SR. 217%—206%-12 WISSELKOERSEN. heden gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-Y ork Pj.93% 73.55 8.39% 3080 1.82% 8.93% 73.56 8.39% 30.80% 1.82% waartusschen de eerst aangekomenen de droevig verminkte en verkoolde lijkjes der kinderen verspreid vonden ligen. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van de tooneelen, die zich al spoedig nabij de plaats des onheils af speelden. In stomme verslagenheid staan de ouders roerloos te staren naar de puinhoopen, waaruit de vlammen nog steeds opstijgen. Van tijd tot tijd moeten volwassenen worden weggedragen, wien de smart te hevig is geworden Bij het val'en van het donker was het nog niet mogelijk geweest een overzicht te krijgen van het aantal slachtoffers. Met koortsachtigen haast, maar in een vreeselijk, beklemmend zwijgen, werken de reddingsmanschappen voort. Toen de nacht was ingetreden, werd 't bergings werk voortgezet met behulp van schijn werpers, wier felle lichtschijn scherpe schaduwen trok, waartusschen de snelle en geruchtlooze figuren der bergings manschappen zich voortbewogen in een bijna ondragelijke spanning. Buiten de afzetting staan de honderden ouders, die niet te bewegen zijn zich huiswaarts te begeven en af te wachten tot zij be richt krijgen, dat hun kind gevonden is. Hopen zij het onmogelijke? De gouverneur van Texas heeft alle beschikbare troepen hierheen gezonden. Ook een vliegtuig is aangekomen met dokters, verpleegsters en geneesmidde len. Alle auto's uit de omgeving zijn ge- requireerd, maar het is bijna n et moge lijk bij het terrein van de ramp te ko men. De wegen zijn versperd door dui zenden auto's van belangstellenden en hulpbiedenden, die zich terstond op weg begeven hebben. Ondanks de groote hulpvaardigheid en de snelle hulpmaat regelen heerscht dus op het terrein zelf gebrek aan bevoegd medisch personeel aangezien dokters noch verpleegsters j snel genoeg nabij kunnen komen. Tot laat in den nacht had men van de veertig onderwijzers eerst tien kunnen bergen, verminkt, onherkenbaar. Het staat wel vast, dat het grootste aantal slachoffers vrijwel terstond bij de ont- ploffing door het neerstortend gesteente j gedood is. Sommigen echter zijn door de steekvlamemn, die ontstonden, getrof fen en totaal verkoold. Veel slachtoffers ook zullen in het geheel niet kunnen worden teruggevonden, aangezien hun lijken uiteengereten zijn door het geweld der explosie. Van het stoffelijk overschot van elk slachtoffer, dat geborgen is, worden vin gerafdrukken genomen, in de hoop, dat men daarmede nog tot identificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen wa ren nog geen vijftien jaar. Het schijnt echter, dat de jongste scholieren al naar huis gezonden waren, toen het ongeluk gebeurde. Aan den anderen kant echter vertelt men, dat het aantal slachtoffers zoo groot is geworden, doordat alle ove rige leerlingen opeengepakt zaten in het zgn. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school, waar niets van overgebleven is. De vliegtocht van Amelia Earhart, De Amerikaansche vliefSster Amelia Earhart heeft den afstand tusschen Oakland en Honoloeloe afgelegd in 15 uur 51 min. In verband met de slechte weersom standigheden is de start voor de twee de étappe van deze wereldvlucht, de afstand HonoloeloeRowland, eenige uren uitgesteld. Dreigbrieven aan een lid van het Hais van Afgevaardigden. Edith Nourse Rogers, afgevaardigde van Massachussets, deelde mede, dat zij een dreigbrief heeft ontvangen, welke volgens haar van nationaal-socialistische zijde moet komen, aangezien zij verle den week openlijk heeft geprotesteerd tegen de aanvallen op de Amerikaan sche vrouwen in de Duitsche pers. Zij heeft toen den staatssecretaris van bui tenlandsche zaken verzocht tegen deze aanvallen te protesteeren. Geen cholera op de „de Ruijter." Een labor,atorium-onderzoek heeft uitgewezen dat het ziektegeval op de „De Ruijter", waardoor dit schip eeni ge dagen in quarantaine te Soerabaja heeft gelegen, noch cholera, noch eeni ge andere besmettelijke ziekte was. De patiënt zal weldra het ziekenhuis ver laten. Auto op onbewaakten overweg door trein gegrepen. Toen gistermorgen dr. H. S. Nanninga uit Loppersum in zijn auto gezeten, den onbewaakten overweg aan de Depar tementstraat te Uithuizen wil de oversteken, werd de auto van ,ach- teren aangereden door den trein uit Groningen. De auto werd totaal ver nield. De trein derailleerde, terwijl dè locomotief, kantelde en naast de rails kwam te liggen. De heer Nanninga en de m,ach nist kwamen er met enkele snijwonden af. Het verkeer werd enke le uren gestagneerd. De materieele schade is vrij groot, Ofschoon het zicht bij den overweg goed is, heeft de heer N den trein net zien aankomen. VEEHANDELAAR VERMIST. Men vreest een misdrijf. Te Loenen, gemeente Apeldoorn, wordt sedert Woensdagmorgen de vee handelaar A. Eikendal vermist. E. is dien morgen per rijwiel naar de Paaschveetentoonstelling' te Apeldoorn gereden om vee te verkoopen. Hij moet 's avonds met een groot bedrag aan geld eveneens per rijwiel den terugweg naal| Loenen aanvaard hebben. Toen hij Woensdagnacht laat nog niet in zijn wo ning teruggekeerd was, waarschuwde men de politie. Op den weg langs het Apeldoornsch- Dierensche kanaal werd Donderdag morgen vroeg ter hoogte van de kalk zandsteenfabriek „Alba" het rijwiel van E, gevonden. Eveneens ontdekte men op den berm langs het kanaal zijn jas waarin zich een leege portefeuille be- vond. Op vermoeden van misdrijf heeft de politie van Apeldoorn in samenwerking met die van Loenen den g'eheelen Don derdag gedregd echter zonder resultaat. AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Notaris J, L. van der Harst heeft Donderdag in het Notarishuis aan de Koepoortstraat publiek verkocht in de gemeente Middelburg: Perc. 1. Het hotel café restaurant „Suisse" met grooten tuin, aan de Markt 31 groot ongeveer 6 a 81 ca. Kooper: J. H. Dresselhuis, ingenieur, wonende te Rotterdam q.q. voor 10.000. Perc. 2 Het pakhuis en erf aan de Korte Geere 4/6, groot ongeveer 1 a 81 ca. Kooper: A. Looten, hotel-directeuf te Middelburg q.q. voor 3603. Perc. 3. Het pakhuis en erf, staande en liggende aan de Heerenstraat 6, groot 32 ca. Kooper: A. Looten, voornoemd q.q. voor 850. Perc. 4. Het huis en erf aan de Korte Geere 48, groot 60 ca. Kooper: Chr- J. van der Roost, fa brieksarbeider, te Middelburg voor 725.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2