VITRAGES OVERGGRDIJNSTQFFEN WIENER BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. Uw Zenuwen NUMMER 66. TWEE BLADEN. VRIJDAG 19 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. DE AANHOUDING VAN NEDERLANDSCHE SCHEPEN IN DE SPAANSCHE WATEREN. Hoe de „Triton" werd aangehouden en opge bracht. MIDDELBURG. EN MIDDELBURG VLISSINGEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten WALCHEREN. lUiS-lEVELAND. 1 ytwincigfe MIDDELBUBGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VKssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goee 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. -Bij coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 2** GOISCHICOUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 r*»»le t 2. t0r elke r. m. 30 ct. Rubriek ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, i 7 5 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. m De gezagvoerder van de „Tri ton" brengt verslag uit aan den chei van den marine-stai. öe „Triton" van de Kon. Ned. Stoom vaart Mn„ de in de Spaansche wate ren is aangehouden en spoedig daarop is vrijgegeven, is hedenochtend om streeks 7 uur IJmuiden binnengeloopen. De gezagvoerder is onmiddellijk van boord gegaan en heeft z'ch naar Den Haag begeven voor het uitbrengen van rapport aan den chef van den marine staf, schout-bij-nacht J. T. Füarstner. Hall elf verliet de kapitein het depar tement van defensie en reed met luite nant ter zee le klasse C. Moolenburgh per auto naar Amsterdam. O* ongeveer kwart over tien arri veerde de „Triton" te Amsterdam. Een verslaggever van het A.N.P. wist toe gang aan boord te krijgen en den eer sten stuurman, den heer J. Lits aan de praat, zij het met eenige moeite. Na het vertrek uit de in handen der regeeringstroepen zijnde haven Valen cia, waar een groote lading sinaasappe len en ook stukgoederen, alles bestemd voor Nederland, waren geladen, werd het schip, stoomende door de straat van Gibraltar, op 6 dezer, des morgens te «ageveer 10 uur, gepraaid door een gewapenden trawler, die de Spaan sche monarchistische vlag voerde, Eeni- gen tijd te voren was men een Spaansch oorlogsschip van de Franco-beweging voorbij gevaren, dat van de „Triton niet de minste notitie had genomen. Met den trawler was het echter an ders gesteld: op geringen afstand van de „Triton" werden op het oorlogsvaartuig vlaggeseinen geheschen, welke de dui delijke taal spraken: „Ik beveel u te stopper^ zuiders wordt het vuur ge opend".. Te zelf der tijd werd de monding van het midscheeps op den trawler op gestelde kanon op de „Triton" gericht, zoodat er voor kapitein Van der Veer niets anders opzat dan aan het bevel gevolg te geven. D« trawler der Franco-beweging kwam niet naderbij, doch bracht op nieuw door middel van vlaggeseinen het bevel over dat de „Triton" zich zonder verwijl naar de nabijzijnde in de han den der opstandelingen zijnde haven Ceuta moest begeven, tegen welke op dracht evenmin te tornen viel, aange zien het kleine oorlogsvaartuig het Ne derlandsche vrachtschip op eenigen af stand bleef volgen. Uiteraard was de stemming aan boord verdeeld en over het algemeen weinig rooskleurig. Men maakte echter wat er van te maken was en zoo kwam de „Triton" na eeni ge uren varen voor Ceuta aan, waarna men korten tijd later de haven binnen voer, Toen het schip gemeerd lag, kwam er dadelijk een afdeeling Spaan sche militairen onder commando van een officier aan boord wien de gezag voerder een formeel schriftelijk protest over de aanhouding en opbrenging van de „Triton" overhandigde, welk pro test voor kennisgeving werd aangeno men. De militairen maakten het zich aan boord zoo gemakkelijk mogelijk en de den de opvarenden niet den minsten overlast aan. Van bepaald contact met hen was geen sprake. Wel echter kreeg men zoo ongeveer te hooren dat het schip was vastgehouden, omd,at het van een vijandelijke haven kwam en er door de Franco-beweging alles op gezet werd, den handel in dergelijke havens lam te leggen. De „Triton" was zeker niet het eeni ge aangehouden schip dat in Ceuta lag? vroegen wij. Aïierin nst, antwoordde de stuurman lachend. Er lagen verscheidene sche pen van verschillende nationaliteit, o.a, Deensche, Zweedsche en Belgische vrachtschepen, waarvan de ladingen wa ren geconfisceerd. Wat dat betreft waren wij in goed gezelschap. Naar de stuurman voorts mededeel de werd den volgenden dag onder toe zicht der m'litaire bezetting van het schip, welke aan boord bleef, begon nen met het lossen v,an de lading van de „Triion". De Spanjaarden gebruikten daarvoor eigen personeel, de bemanning' van het schip zelf mocht toekijken of aan den wal gaan, waar overigens, volgens den zegsman, wein g militair gedoe te zien viel. Het lossen van de kostbare lading, die daarmede zonder eenige vergoe ding of verontschuldiging in het bezit der Franco-beweg ng overging, nam eenige dagen in beslag. Toen de „Tri ton' volkomen leeg was, bleek het dat men op langere aanwezigheid van het schip in Ceuta niet langer prijs stelde, als gevolg waarvan de kapitein op 12 dezer toestemm'ng kreeg, de reis naar Nederland voort te zetten Het avontuur van een Limburger. Tot zoover het verhaal van den stuurman, hetwelk kort daajrna, toen wij ons weer aan wal hadden begeven, nog werd aangevuld door een passa gier van het schip, dien wij daar ont moetten: een 24-jarigen Limburger, die er wegens weldra te begrijpen redenen weinig voor voelde, zijn naam bekend te maken. De jongeman in kwestie ver telde nl. dat hij, werkloos zijnde, voor een achttal weken op eigen gelegenheid over land naar Spanje was gegaan, waar hij, aangezien hij vroeger matroos was geweest, zich wilde laten aanmonsteren op een Spaansch vrachtschip. Hij had in Nederland vernomen, dat er in Spanje veel vraag was naar buitenlandsche zee lieden, maar spoedig was hem geble ken, dat dit verhaal op fantasie berust moest hebben, want hij kon er niet in slagen eenig werk aan boord van een Spaansch schip te vinden. Na vele omzwervingen had hij toen eindelijk werk gevonden bij een hospi- taalpost van het Amerikaansche roode kruis, dat nabij Madrid in de omgeving der loopgraven van de regeeringstroe pen werkzaam was. Hij had hier, omdat hij chauffeeren kon, een aanstelling ge kregen als chauffeur van een auto van het roode kruis, waarmede aan de zij de der regeeringstroepen gevallen ge wonden werden „opgehaald", een ge vaarlijk karwei, dat bovendien vol gens den zegsman geheel liefdewerk was, dus niet betaald werd. Na eenigen tijd had hij hiervan ge noeg gekregen en was er niet zon der moeite in geslaagd, naar Valen cia te komen, op de reede waarvan hij de „Triton zag liggen, welk feit hem te meer verlangen deed krijgen naar het vaderland. Aangezien hij uniform droeg, werden zijn gangen echter nagegaan, omdat men hem zooals hij zeide niet wilde toestaan, het Spaansch grondgebied te verlaten. De wijze, aldus onze zegsman waarop ik er eindelijk toch in geslaagd ben, aan boord van het Nederlandsche schip te komen, blijft mijn geheim. Wel kan ik u zeggen, dat ik erg blij was, weer Nederlandschen bodem onder de voeten te hebben. Ik mocht als werkend passagier de thuisreis meemaken. Het avontuur van.het aanhouden en het op brengen van de „Triton" door de op standelingen was voor mij wel buiten gewoon onaangenaam, omdat men, als men mij te Ceuta in mijn uniform zou hebben aangetroffen en een en ander zou hebben onderzocht, ongetwijfeld zonder pardon tegen den muur zou heb ben geplaatst, ongeacht het feit, dat ik niet aan de zijde der regeeringstroepen gevochten heb. Ik liep dan ook aan boord rond in kokskleedij. Overigens kan ik u zeggen dat de Spanjaarden die té Ceuta het schip losten, zeer goed- geefsch waren met de lading en links en rechts sinaasappelen en wijn uitdeelden, dat het een lust was. Volgens de verklaring van dezen jon geman, zou het schip nog, voor het ver trek uit Ceuta, 35 ton kolen hebben ge kregen als „vergoeding" voor het ge bruik maken van de winches enz. tij dens het lossen DE FRAUDE BIJ DEN B. V. L. Ex-wethouder L. tot 8 maanden veroordeeld. De rechtbank te Middelburg deed he den uitspraak in de zaak tegen P. G. L., 56 jaar, voormalig secretaris van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm ver band Zeeland, wonende te Vlissingen, tegen wien op 5 Maart anderhalf jaar gevangenisstraf was gevorderd wegens de malversaties, o.a. fraude met kwi tanties. De verdachte werd wegens het gebruik maken van valschelijk opgemaakte stuk ken veroordeeld tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en vrijspraak van een deel der ten laste legging. Rectificatie. Op de le pag. 2e blad staat onder „binnenland" een bericht, dat militairen geen vrijmetselaars mogen zijn. D.t be richt is op een verkeerde plaats terecht gekomen en hoort onder „Duitschland" te staan. EEN 30-JARIG JUBILEUM. De afd. Middelburg van het Centraal Genootschap voor Kinder-herstellings- en vacantie kolonies zal Zaterdag 20 Maart a.s. hare vacantie-kolonie-collec- te houden. Die afdeeling viert in 1937 haar 30 jarig jubileum! Hare oprichting dankt ze in het bij zonder aan het initiatief van inej. Beu gel en van de heeren De Wit Hamer, Herman Sn ij der s, v. d. L e y en Peerlkamp. Begon zij met de uitzending in het eerste jaar van 8 kinderen, thans heb ben er reeds 453 aan hare bemoeiingen in samenwerking met schoolarts huisartsen of geneeskundige instellin gen, hun korter of langer verblijf aan zee of in de bosschen te danken gehad; d.i. gemiddeld pl.m. 16 per jaar. Velen daarvan mochten gezonde Moeders en krachtige Vaders worden! Wie weet hoevele andere honderden, middellijk, van dezen arbeid de geluk kige gevolgen genieten! Er is wérk genoeg. Ook aan ambitie en toewijding ont breekt het niet. Maarhet geld! De kosten bedragen 1.54 per dag in de gewone koloniehuizen en 1.65 in het „Boschhuis" te Nunspeet, waar de zwaksten meer intensieve en lang duriger verpleging genieten. Het Rijk draagt per dag bij 0,12; de Provincie 0.25. De gemeente gaf eerst eene subsidie van 15.per kind, later van 25. Maar die steun moest worden^terug gebracht tot 8.50 voor de zomer- en 17.50 voor de winterverpleging. De opbrengst van de contributies liep sterk terug. Tengevolge van een en ander zou er in het jubileumjaar 1937 geld beschikbaar zijn voor de uitzending van.... slechts 6 kinderen! Terwijl er, juist thans, zoovelen zijn, die aan deze hulp dringend behoefte hebben. De afdeeling heeft geconcludeerd: dus eene collecte door speldjesverkoop. Moet ik ter aanbeveling van deze col lecte nog wel veel zeggen? Weten we niet allen hoe groote ver woestingen de tuberculose die duizen den van eiken leeftijd ten grave sleept, jaar in jaar uit, aanricht? Is het noodig de ellende, het ver driet, de zorgen die deze ziekte over ontelbare levens en tallooze huisgezin nen brengt, te schetsen? Er wordt ontzaglijk veel ondernomen, aan alle zijden en in alle kringen, door particulier initiatief en door Overheids zorg, tot genezing van het aangetaste leven van ouderen en jongeren in Zie kenhuizen, Sanatoria, door huisbezoek, consultatie-bureaux of op welke wijze dan ook. En voor dien .breeden stroom van zorg en toewijding, waarin krachtig stuwt het hulpbetoon aan den naaste, kunnen we niet dankbaar genoeg zijn. Maar daarnaast is er de gulden re gel: „voorkomen is beter dan genezen". De herstellings- en vacantiekolonie bedoelt, als 't zijn mocht, den toevloed naar Sanatoria en Ziekenhuizen te ver minderen en wil daartoe trachten het zwakke, door tuberculose bedreigde kind tijdig te wapenen tegen de gevaren die het omringen. Zij meent dat te kunnen bereiken door het te isoleeren, naar buiten te brengen, krachtig te voeden, zijn weer standsvermogen te vergrooten. Ze zijn er bij massa's, ook in onze Stad, de kleine, bleeke altijd vermoei de kinderen, die telkens wegens ziekte de school moeten verzuimen; wier ver zwakt lichaam wegens gemis aan goede voeding, geen weerstand biedt aan ziektestoornissen; die na een doorge stane ziekte er niet boven op kunnen komen omdat de ouders niet bij machte zijn te geven wat ze aan versterkende middelen behoeven; die in een reeds besmette omgeving leven en op die ma nier eiken dag in gevaar verkeeren. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk enkele regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. Vr. 19 Mrt.: Zon op: 6 h 07; onder 18 h 09. Licht op: 18 h 39. Maan op: 9 h 53; onder: 1 h 54. E.K.: 19 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. (•fi|?uuds s) nrai 8£ s-ioaA -uira £z gjnqraoQ ua •uim 82 s! ^pdeqjsa^ 0I'9l SIT 20T2 HOI IZ °Z ££'H 00T LZ\Z WS 02 '*Z 2£'£I TOT SI'02 IVL 61 A jajeMgueg uajempoojq qjueW ïaSuippurayA 31 •iajBMpBB'j ua -goog (Ingez. Med.) Stakkerds, wier jonge leven arm is aan poezie, aan gezondheid, aan le vensvreugde en die daarom zoo ontzag lijk veel missen! Welnu zij kunnen, zij móeten gehol pen worden. Door ze tijdig te brengen in een an dere, in frissche omgeving, door te zor gen voor goede voeding en doelmatige verpleging. Het is verwonderlijk te zien met welk een kracht is het kind eenmaal on der gunstige omstandigheden gekomen het weerstandsvermogen in vele ge vallen toeneemt en de gezondheid terug keert. Hoe zwakke, tengere kinderen snel aankomen en versterkt, hersteld naar huis terugkeeren. Hoe ze levensgenieting, opgewekt heid en belangstelling herwinnen. Dit werk is een noodig en is een ge zegend werk! We willen ze te hulp komen, niet al leen de kinderen van arme ouders, óók die van minvermogende; óók die uit tijdelijk financieel minder krachtige ge zinnen! Zal dat onze conclusie zijn? Dit werk geschiedt ook door anderen, dan door het Centraal Genootschap. Zoo is er eene R, Kath. Vereen, voor Gezondheids kolonies en eene Vereen, voor Christel. Gezondheids- en vacan tie kolonies. De taak is zoo veelomvattend, dat er van een teveel aan werkende organisa ties nog in lang geen spreke zal kunnen zijn. Deze vereenigingen zijn niet elkan ders bestrijdsters, maar eikaars bondge- nooten in den strijd. Er heeft tusschen de 3 genoemde Ver eenigingen herhaaldelijk samenwerking bestaan. Overigens, het Centraal Genootschap helpt kinderen van alle gezindten en zal dat, op verzoek, blijven doen. Ook al zoudt Gij aan eene der andere Vereenigingen om principieele redenen de voorkeur geven, zoo zult Ge naar ik vertrouw, niet weigeren, op 20 Maart het nuttige werk van de afdeeling Mid delburg van het Centraal Genootschap te steunen. Ook al zouden ónze kinderen op de hulp van déze Vereeniging, uit welke oorzaak dan ook, niet aangewezen zijn, dan tóch, stadgenooten, as. Zaterdag in de beurs getast voor anderer kroost. We dienen daarmede een uitnemend Volksbelang. Bereiden we de afdeeling eene ruime jubileum-verrassing! Fernhout. Kranige redders. Gisterenmiddag geraakte het 5-jarig dochtertje van S. wonende aan den Nieuwen Dijk al spelende bij het Beurs plein te water. De matroos bij het Ne- /derlandsch loodswezen K. Boogaard bedacht zich geen oogenblik en sprong te water, doch mede door de lage tem peratuur kwam ook hij in moeilijkhe den. De visscher L. de Nooijer ging toen eveneens gekleed te water en samen mochten de kranige mannen er in sla gen het kind aan te reiken aan andere toegeschoten helpers. £0'SI SI'2 l£El Z.S'0 0£'2l IE'12 6V61 62'8l 2fr'8 LOL 12 02 61 •oZ 'BZ 'LA. en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het ge bruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) De moord ie Vlissingen. Herhaaldelijk duiken geruchten op over goede resultaten, die bij het on derzoek inzake den dubbelen moord te Vlissingen zouden zijn bereikt. Zoo werd ons met klem verzekerd, dat te Souburg een .arrestatie zou hebben plaats gehad in verband met den moord Wij stelden terzake een onderzoek in en vernamen, dat daarvan geen sprake 's. Wel is een persoon aange houden, die betrokken was geweest bij een huiselijken twist, doch deze is spoedig weer op vrije voeten gesteld. Toch bleek dit voldoende, om de „on dits" weer te vergrooten in aantal. DE WILLEM ANNAPOLDER. Men blijft ongerust. De voorzieningen, die dadelijk na den dijkval in den W'llem Annapolder met bekwamen spGed getroffen zijn, hebben de bewoners van den Willem Annapol der wel een hart onder den riem ge stoken, maar geheel gerust zijn zij toch nog niet, zoo bleek ons dezer dagen. N,a het plaatsen van zinkstukken en het stoppen of verzwaren met steen buitendijks, zijn de werkzaamheden nl. reeds geruimen tijd tot rusi gekomen, en al schijnt een verdere val, door de verzwaringen, mu wel bezworen, het halve, afgebrokkelde dijkje slaat er nog steeds, en mocht er nog een storm met hoogen vloed komen zooals wel meer MaartApril het geval is dan lijkt het zeer twijfelacht'g of dit h,alve dijkje den druk zal kunnen houden. Het schijnt dat het wachten thans is op de goedkeuring der verdere plan nen door Den Haag, en dat men er daar niet teveel haast mede maakt! BORSSELE. Donderdag Vergaderde de vereeniging voor Christelijke wijkver pleging „Borssele-Nieuwdorp" alhier on der voorzitterschap van ds. J. C. Elen- baas te Borssele. De voorzitter wees er op, dat, ondanks het groot getal leden der vereen:ging nog verschillende per sonen, in 't bijzonder ook menschen, die financieel in staat zijn het werk der barmhartigheid te steunen, niet als lid zijn toegetreden, wat te betreuren is. Uit het jaarverslag bleek, dat de wijk zuster in 1936 aan 52 patiënten 1400 maal hulp had verleend. Ook voor tu- berculose-bestrijding is veel werk ge daan. Aan verschillende personen werd versterkend voedsel verstrekt, 9 kinde ren werden voor rekening der vereeni ging op het consultatie-bureau onder zocht. De zuigelingenzorg werd evenmin vergeten. Uit de rekening 1936 bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 3162, de uitgaven f 1955. Er is dus een goed slot van f 1207. De vier aftredende bestuursleden hér- koos men bij acclamatie. Eén der aanwe zigheden vond het ongewenscht, dat ie mand kan toetreden als lid der vereeni ging, wanneer zich een ziektegeval in zijn gezin voordoet en hij de hulp van de zuster behoeft, zonder dat van hem

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1