=2* GOESCHE COUBAMT IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! Een transatlantische luchtlijn naar West-lndië. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT» NUMMER 65. TWEE BLADEN. DONDERDAG 18 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De balans der jaarbeurs. WALCHEREN. Opdracht van de K.L.M. aan de Kon. Mij. „De Schelde" voor den bouw van een geheel metalen vliegtuig voor lange af standen kan weldra ver wacht worden. ZUID-BËVELAND. ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel* Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeaiging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 r«c*le 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! ..Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, h 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. Koninklijke giften. Aan het bestuur van de F. I. K. A., welke federatie deze week een kinder- bescherming'sweek houdt, zijn belang rijke giften geschonken door H. M. de Koingin en H. K. H. Prinses Juliana. Baron Roëll van Hazerswoude overleden. Hedenochtend is te Utrecht in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer W. C. baron Roëll, ambachtsheer van Hazerswoude, gep. luitenant-generaal der artillerie, commendator van de com- menderij Nederland der Johanniter- orde. DE O 16 IN DE SPAANSCHE WATEREN. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Nederlandsche onderzeeboot O 16, die de vorige week op de Taag aldaar is aangekomen, van de Nederlandsche re geering opdracht heeft gekregen voor- loopig in de Spaansche wateren te blij ven ter behartig ng van de belangen der Nederlandsche koopvaardij. DE „JONGE JOHANNA" VRIJ. Het s«s# „Jonge Johanna", dat gister- morgen woor-'n nat'onalistisch Spaansch oorlogsschip naar Ceuta werd opge bracht, is, na in deze Noord-Afrikaan- sche haven te zijn onderzocht, dadelijk weer vrijgegeven. In het bezit van zijn geheele lading heeft het schip zijn reis naar Cette (Fr.) vervolgd. MUSSERT WEIGERT DEBAT. De revolutio-nnair socialistische ar beiderspartij heeft op haar uitdaging aan den heer A. A. Mussert als lijst aanvoerder der N.S.B. bij de a.s. Twee- ae Kamerverkiez ngen, tot een openbare debatvergadèring met gelijke spreek- tijdverdeeling met den heer H Snee vliet van de leiding der N.S.B een af wijzend antwoord ontvangen. Het schrijven houdt slechts als moti veering in, dat het antwoord niet an ders kan en mag zijn dan afwijzend. ROTTERDAM TELT 600.000 ZIELEN. Vanochtend heeft de gemeente Rot- terdam haar 600.000ste inwoner kunnen inschrijven. Hoe de bevolking dezer ge- meente in den loop der jaren gegroeid is blijkt uit de volgende cijfers: In 1665 telde Rotterdam 50.000 zielen en het duurde tot 1857 voordat dit aan tal verdubbeld was. In 1879 waren er 150.000 ingezetenen en in 1889 200.000 Tien jaar later, dus in 1899 telde Rotter dam 300.000 zielen. De verdere groei gaf het volgend beeld: 1904 350.000, 1907 400.000, 1913 450.000, 31 December 1917 500.243, October 1925 550.000 zielen De secretaris-generaal Graadt van Roggen voldaan over de resultaten. Op den laatsten dag van de jaarbeurs te Utrecht hadden wij een onderhoud met den secretaris-generaal, den heer W. Graadt van Roggen, die, de balans opmakend van de thans weer achter ons liggende beurs, tot de conclusie kwam, dat de hoopvolle verwachtingen, die hij bij den aanvang dezer voorjaarsbeurs had gekoesterd, ten volle zijn uitgeko men. Er was trouwens, zoo zeide hij, gezien de algemeene teekenen van op leving, niet anders te verwachten dan dat deze ook op de jaarbeurs tot uiting zouden komen. De stemming ter beurze was opge wekt en het aantrekken der prijzen werd algemeen als een aanwijzing beschouwd om te koopen. In de achter ons liggende crisisjaren kocht de détailhandel slechts dach,,e™d£teTebbToY5„eWdS k™," - leerd door het stijgen der prijzen waar- A Ajnk°0pt in de verwachting dat de goederen over eenigen tijd weer hooger m prijs genoteerd zullen zijn Er schijnen dan ook door de deelne mers aan deze jaarbeurs goede zaken te zijn gemaakt, vooral bij den verkoop van verbruiksartikelen in den ruimsten zin van het woord. Het percentage koopers is aanmerkelijk gestegen. Dat het aantal zakenlieden, die met zakelijke bedoelingen op de jaarbeurs komen, grooter was dan andere jaren, blijkt o.a. uit den grooteren verkoop van den catalogus en uit de verschuiving in den kaartenverkoop van de gewone toe gangskaarten ad 1,naar de geredu ceerde toegangskaarten ad 0.$0, die de exposanten hun zakenrelaties' toezen den. In het algemeen had de heer Graadt van Roggen den indruk, dat de detail handel nog niet zoo zeer de opleving in het economisch leven daadwerkelijk bemerkte, doch deze vooral voor de naaste toekomst verwachtte. Het is dan ook karakteristiek, voor deze jaar beurs, dat zij gehouden wordt op een moment, dat de opleving weliswaar be gonnen, doch zich nog miet over de geheele linie heeft voortgeplant. De sfemming om voorraden in te slaan, die in de komende maanden toch wel .ot u ting zou zijn gekomen, heeft zich als het ware rondom deze jaarbeurs gekristalliseerd. Ook op ander terrein waren er tal van teekenen van opleving. Er was zeer groote belangstelling voor de machine industrie en 3e bouwbedrijven. Uiteraard wordt in deze bedrijven ter jaarbeurs wein g of niet gekocht, doch wenden zich de belanghebbenden ra in Utrecht de inzendingen te hebben be zichtigd, daarna tot de betrokken fabri kanten voor het sluiten van transacties. Algemeen was de indruk, dat ook n die takken van economisch leven, waar in kapitaal geïnvesteerd kan worden, nieuw leven is gekomen. De archPecten krijgen zooals in de bedrijfsgroep voor de bouwmaterialen 's gebleken, weer opdrachten en vooral schijnt men op tal van plaatsen tot nieuwen fabrieks- bouw over te gaan. De export-industrieën, waaronder vooral de textiel-'industrie zijn zeer te vreden, al kan een deel van de ople ving voor sommige dezer industrieën helaas verklaard worden door de ge weldige uitbreiding der bewapeningen allerwege. De belangstelling in het bu tenland voor de Uirechtsche jaarbeurs blijft toenemen ervoor de eerste maal heb ben dit jaar'"verschillende exposanten transacties gesloten of onderhand gen aangeknoopt met groepen van bui- Niemand is een goed rechter ol een slecht advocaat in zijn eigen zaak. Joseph Roux. tenlandsche inkoopers, die de jaarbeur bezochten. De heer Graadt van Roggen meende dan ook uit de resultaten van dezi jaarbeurs te mogen afleiden, dat we met goede hoop op het verder doorwei ken van het economisch herstel de toe komst tegemoet mogen zien. ARNEMUIDEN. Onder leading van den heer Iz Cornelisse hield de plaat selijke Coöp. Boerenleenbank haar jaar vergadering, waarbij de v.oorz. consta teerde dat 1936 een goed jaar voor de bank geweest was. De winst- en verliesrekening wees 'n bedrag aan van f 239,008. De aftredende leden van bestuur en raad van toezicht werden met bijna al gemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd nog de rente van uitstaande gelden besproken, een besluit dienaangaande werd niet geno men. ARNEMUIDEN. Wegens ongesteld heid van het hoofd der Chr. bewaar- en breischool is als tijdelijk onderwijze res aangesteld mej. Abrahamse van St. Laurens, O.- EN W.-SOUBURG. Gisteravond gaf het Ritthemsche fanfarecorps „Oefening na den Arbeid" directeur de heer P. Meijers een muziek- en tooneel- uitvoering in café Tramhalte die goed geslaagd mag genoemd worden. Nadat de aanwezigen op de gebruikelijke wijze Het A.N.P. meldt, dat de K. L. M. in onderhandeling is met de Kon. Mij. „De Schelde" voor den bouw van een lange afstandsvliegtuig, waarschijnlijk bestemd voor een eventueelén dienst naar Paramaribo (Suriname). Het toestel zou een middendekker worden, uit dur-alumin:um, en uitge rust met drie motoren van 11Ï10 pk elk. De lengte van het ontworpen toestel is ongeveer 17 m, de spanwijdte 24 in er is accomodatie voor 4 passagiers. De transatlantische verbinding. Dit bericht is een bevestignig van de reeds geruimen tijd de ronde doende geruchten en het bij' ingewijden beken de feit, dat de K. L. M. bij de afdeeling vliegtuigbouw van „De Schelde" te Vlissingen een geheel metalen vliegtuig w ide laten bouwen voor lange ofstands- vluchten, in het bijzonder voor een trans-atlantischen dienst. Naar men weet zijn door de recente onderhande lingen te Lissabon de formeele voor bereidingen zoodanig gevorderd, dat van de Portugeesche regeering alle me dewerking verwacht kan worden voor een dienst via Lissabon en Praia op de Kaap Verdische eilanden (naar Para maribo. De accomodatie die het ont worpen toestel biedt voor 4 passagiers, wijst er op, dat men waarschijnlijk na dat de vluchten met postvervoer een bevredigend resultaat zullen hebben opgeleverd, denkt aan de instelling van een transatlant'schen dienst voor post en passagiers. Gezien de beteeke- nis, ook als centrum van het Neder landsche luchtverkeer in de West, mag worden aangenomen dat bij het tot standkomen van den transatlantischen dienst of misschien reeds eerder het eindpunt van de nieuwe lijn, Paramari bo, door een luchtlijn met Curasao zal worden verbonden. Het nieuwe oceaan-vliegtuig. Naar wij vernemen zouden de onder handelingen tusschen de K.L.M en „De Schelde" in een zoodanig stadium ver- keeren, dat over het ontwerp van het nieuwe vliegtuig reeds overeenstemming zou bestaan, zoodat verwacht mag wor den dat binnen niet te langen tijd de opdracht officieel zal worden gegeven. Reeds zijn in den windtunnel van den rijksstudiedienst voor de luchtvaart proeven genomen met een verkleind model, van het 3-motorige vliegtuig, dat zooals reeds hierboven gemeld, een uit duraluminium gebouwde middendekker zal zijn met een zeer volmaakten stroom, lijnvorm. Gez'en de ervaringen, met de andere K.L.M.-vliegtuigen opgedaan kan verwacht worden dat de 3 motoren Wright Cyclones zullen zijn, aangezien sedert eenigen tijd nieuwe motoren van dit merk met de hierboven genoemde capaciteit van 1100 pk zijn uitgekomen die ook in de nieuwe DC 3 toestellen gemonteerd zullen worden. Aan de hand van de resultaten, der metingen in den windtunnel verwacht men dat de maximum snelheid van het nieuwe vliegtuig boven de 400 km zal liggen en dat de kruissnelheid boven de 370 km per uur zal zijn. Terwijl het 'angste traject op de route naar West- lndië tusschen de Kaap Verdische eilan den en Paramaribo ruim 3500 km be draagt zal het nieuwe vliegtuig een actie-radius van circa 5500 km hebben en dan nog een groote nuttige last kun nen vervoeren. Hoeveel tijd er nog met de verwezen lijking van den transatlantischen dienst der K.L.M. gemoeid zal zijn, valt nog niet te zeggen. Het is niet bekend, in hoeveel tijd „De Schelde", wanneer zij binnenkort de officieele opdracht tot den bouw van het vliegtuig krijgt voor de voltooiing noodig zal hebben. Is het toestel gereed, dan zal er, zooals met elk prototype, veel tijd gemoeid zijn met het invliegen en de proefnemingen voor het verkrijgen der luchtwaardigheidspa pieren. En pas daarna kan de K.L.M. een aanvang maken met de transatlan tische proefvluchten, waarbij men ech ter ongetwijfeld zijn voordeel zal kun nen doen met de ervaringen, in 1933 door Hondong opgedaan bij zijn vlucht naar West-lndië met de Fokker F 18 de „Snip". Indien de proefvluchten dan tot een geregelden d:enst leiden en het nieuwe oceaan-vliegtuig aan de gestelde eischen voeldoet, zal het waarschijnlijk bij dit eenige en eerste in Nederland naar een Nederlandsch ontwerp gebouwde geheel metalen vliegtuig niet blijven en zullen zich wellicht nieuwe perspectieven voor onze vliegtuig-industrie openen. VOOR DE PIJP Kees Meyy Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp, Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med.) waren toegesproken door den voorzit ter, werd onder leiding van den heer Meijers een goed verzorgd programma verdienstelijk vertolkt. Het oogstte grooten bijval. De na de pauze gegeven voordrachten en een komische scène werden met daverenden lach begroet. Een gezellig bal besloot den avond. DE DIJXVAL TE HOEDEKENSKERKE. Omtrent den dijkval te Hoedekensker- ke kan nog worden gemeld, dat het ge vaar niet van dien aard is, dat oogen- blikkelijk ingrijpen noodzakelijk bleek. Men zal vermoedelijk wel binnenkort overgaan tot het aanbrengen van zink- stukken. De kosten, die het herstellen van den dijk met zich brengt, worden geraamd op f 10,000. De hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat, ir. Van Leeu wen te Middelburg, heeft gisteren een onderzoek ingesteld. YERSEKE. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, bracht heden een bezoek aan onze gemeente, ten einde te confereeren met den burgemeester over het schoonmaken van oesterper- ceelen en de leniging van de uitermate groote werkloosheid in onze gemeente. Deze week is het werkloozencijfer ge stegen tot 139; gisteren werd 1090 aan steun uitbetaald, een tot nu toe onge kend hoog bedrag. KAPELLE. De vereeniging wijkver pleging Kapelle-Biezelinge en Eversdijk kwam in het lokaal Algemeen Belang te Biezelinge in algemeene vergadering' bij een. De voorzitter de hr. P. Fraanje herin nerde er aan, dat 20 jaar geleden de vereeniging werd opgericht met als be stuur A. Ganseman voorz., ds. B. A. Knoppers, secr., D. Mallekote, pen- ningm., en als vierde bestuurslid de te genwoordige voorzitter. De eerste zuster Kielen diende de vereeniging 4 jaar, zuster Scheffer 11 en zuster Kuyper 5, met dit 5 jarig ju bileum wenscht spr. onze zuster harte lijk geluk, haar dankende voor de volle toewijding. Gaarne wilde spr. ook dank brengen voor de verbetering der finan ciën aan de penningmeesteres mevr. A. G. van der HaveLucieer. Aan het verslag van mevr. A. G. van der Have-Lucieer ontleenen we, dat aan extra contributie is ontvangen f 217, ruim 300 gezinnen werden bezocht. Met lief de werd gegeven. We zijn nog maar half klaar aldus spr.. Het is een heel werk, maar het is een genot om zoo te wor den ontvangen met moed wordt voor waarts gegaan, De giften ontvangen door de zuster bedroegen 66. De Emmabloemcollecte bedroeg f 106, Ook nu kon heel wat aan uitzending enz. gedaan worden. Het na- deelig saldo voor de T. B. C.-bestrijding bedraagt 331. De voorz. dankt voor het werk dat door beiden is verricht, het resultaat is schitterend. In haar verslag deelde zuster Kuyper mee dat 103 patiënten werden bezocht: 2644 maal werd hulp verleend, uitslui tend t.b.c, bezoek 207, zuigelingen 99, afleggingen 19. 32 kinderen bezochten het consultatiebureau voor zuigelingen, Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z, wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk enkele Regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Do. 18 Mrt, Zon op: 6 h 09; onder: 18 h 07. L cht op: 18 h 37. Maan op: 8 h 52; onder: 12 h 51. L.K.: 19 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 18 4.57 17.29 11.36 23.55 Vr. 19 5.53 18.29 12.30 Za. 20 7.07 19.49 0.57 13.31 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge; Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 18 6.52 19.22 0.09 12.36 Vr. 19 7.41 20.15 1.01 13.32 Za. 20 8.44 21.27 2.00 14.35 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) 14 profiteerden van de hoogtezon. 2 konden naar een sanatorium worden ge zonden, een met gunstig gevolg, Spr. wilde van deze plaats dank brengen aan de zorgen voor eten aan o.s. zieken. Voor een werd drie jaar lang gekookt door dezelfde, wie extra dank toekomt. De cursus eerste hulp bij ongelukken door dr. Pfeiffer gegeven werd door 20 personen met animo gevolgd. Dr. Pfeiffer dankt de zuster vooral het geen zij deed, roemde de samenwer king, deelde mee dat 138 kinderen van de openbare school onderzocht werden; aan 30 was noodig een briefje mee te geven aan de ouders. Dr. Pfeiffer is dankbaar voor de medewerking welke het hoofd, de hr. Nieuwenhuize, ver leende. Vooral is noodig dat het gebit bij velen 'n betere verzorging ontvangt. De voorz. vroeg hoe de ouders hierte genover staan, geantwoord werd dat slechts 10 kinderen achterbleven. Het verslag van den secretaris dr. J. D. Schmidt stond in goeden toon, met dankbaarheid was spr. vervuld. Herkozen werden de aftredende be stuursleden voorz. P. Fraanje en de pen ningmeesteres mevr. A. G. van der Ha ve—Lucieer. Besloten werd tot aankoop van een nieuwe ligtent en tot verkoop van de oude. RAAD VAN RILLAND-BATH. RILLAND-B ATH. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Dominicus, vol tallig. Van het bestuur der voormalige school in den Völckerpolder was een aanbie ding ingekomen, waarin 't bestuur de nog aanwezige leermiddelen en school- meubelen ter beschikking der gemeen te wil "stellen, alleen tegen de kosten van vervoer. Besloten werd dit voorstel te aan vaarden. Aan de bijz. school aan den Zand- baan werd een voorschot verleend ad f 389 en voor de school aan den Hoofd weg ad f 264,-' Ingekomen was een schrijven van den commissaris der Koningin, om de politieverordening te wijzigen, en daar in op te nemen een verbod om bij ver kiezingen, muren en schuttingen te be plakken en te beschilderen zonder ver gunning der eigenaars. Eveneens om 't vervoeren van plakmiddelen en gereed schappen tusschen des avonds 10 uur en des morgens 6 uur strafbaar te stel len. Overeenkomstig dit schrijven werd besloten. Een n'euwe schoolgeldverordening werd vastgesteld. Een conceptovereen komst van het bestuur van den Reiger- bergschen polder om bij te dragen in de kosten van vernieuwing en onder houd van het spui te Bath, werd zon der wijziging aanvaard. Van de Waterleiding Maatschappij was bericht ingekomen, dat het buizen net zal worden uitgebreid in den der den weg tot aan de nieuw te bouwen plaatsjes. Door B. en W. zal aan de Maatschappij opgave worden gevraagd van de kosten van een aldaar e.v. aan te brengen brandkraan. Bij; de rondvraag vroeg de heer Van Iwaarden inlichtingen over het draineeren van het bouwter rein. Door den heer Van de S a n- d e werd geantwoord dat met den pachter is overeengekomen dat B. en

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1