GEMENGD NIEUWS. ST&TEN-GENERAAL" 1 BUITENLAND. Onthulling onzer „aperte onjuistheden" omtrent den Zuid-Bevelandschen gemeenschappelijken steuncontroleur. DUITSCHLAND ENGELAND POLEN. PHILIPPUNPL DE OVERVAL OP EFN POSTAUTO IN DEN HAAG. De derde dader te Wiesbaden gearresteerd. ïn verband met den mislukten overval op een postauto, de vorige maand in de J- P. *~oenstraat te 's Gravenhage ge pleegd, is thans bij de Haagsche politie bericht ngekomen, dat, behalve de twee verdachten, die inmiddels reeds waren gearresteerd, door den Haagschen in specteur van politie Pool in samenwer- k-ng met de Duitsche politie in Wiesba den thans ook de derde dader van de zen overval, de 28-jarige Duitscher R. H., is gearresteerd Vermiste jongens gewapend op pad. De twee zeventien jarige jong'ens uit uit Zeist, D. en Van H., die tien dagen geleden met medeneming van ongeveer honderd gulden van den patroon van Van H. waren verdwenen, zijn gister middag te Breda aangehouden. Een re volver en een gummistok werden in hun bezit gevonden. Door twee rechercheurs uit Breda zijn de jongens naar Ze'st gebracht, waar zij vlak bij het politiebureau er vandoor wilden gaan, hetgeen D. inderdaad is gelukt. Van H. werd onmiddellijk ge grepen en naar het bureau overgebracht. Later werd D, aangehouden in een kel der van een woonhuis in de Monteau- baanstraat, waarna hij eveneens in het politiebureau is ingesloten. Clandestiene radiozendinrichting in beslag genomen. De rijksradio-controledienst heeft gis teren te Gouda in samenwerking met de gemeentepolitie ten huize van G. D. aan den Kleiweg een clandestiene zendin- richting in beslag genomen. PEST IN HET TENGGER-GEBERGTE, Vier dooden. Op het Tengfger-gebergte (Java) heerscht pest Te Nongkodjodjar zijn vier personen overleden, terwijl vijftig personen van de ziekte worden ver dacht. De dienst der volksgezondheid is voortdurend diligent en neemt verschil lende maatregelen. INLANDER VERMOORDT ZIJN VROUW EN DRIE KINDEREN. Vijf personen zwaargewond. Een te Sabang (Sumatra) in het krank zinnigengesticht in observatie geweest zijnde inlander vermoordde bij terug komst in zijn woonplaats te Sidjoend- joeng bij Sawahloento zijn vrouw en drie kinderen. Vervolgens verwondde hij vijf inwoners zwaar, waarna hij zijn huis in brand stak, en vluchtte. Hij meldde zich bij den controleur. De gewonden zijn overgebracht naar het hospitaal te Sawahloento. DE REORGANISATIE VAN HET SPOORWEGBEDRIJF. De Tweede Kame, ,X-~:ft gistermiddag de behandeling voortgezet van het wetsontwerp tot reorganisatie van het spoorwegbedrijf. De minister van water staat, jhr. Van Lidth deJeude, heeft zijn Vrijdag aangevangen verdedi ging van het ontwerp vervolgd. Daarbij heeft hij zich verzet tegen het denkbeeld om de werkzaamheid van de nieuw op te richten N.V. de Nederlandsche Spoor wegen uitdrukkelijk tot het eigenlijke spoorwegvervoer te beperken en elk optreden buiten dat terrein te verbie den. De minister zegde echter toe, dat aan dergelijke bijwerkzaamheden zoo weinig mogelijk uitbreiding zal worden gegeven. De minister zeide ook, dat hij het oogenblik gekomen achtte om de m o - gelijkheid-van een ver lichting van de lasten op het wegverkeer ern stig te onderzoeken. Nadat de regeering de terminologie van artikel 1 van haar ontwerp had ver anderd, werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De uitgifte van gronden in den Wieringermeer, De Kamer is hierna aangevangen met de bespireking van h£t Wetsontwerp betreffende de instelling van een open baar lichaam voor de ingepolderde Wie ringermeer en andere gedeelten van het IJsselmeer, De sprekers, die over dit onderwerp het woord voerden, besteed den veel aandacht aan de wijze van uit gifte der gronden. De heer E b e 1 s (v.d.) en V a n Koeverden (r.k.) en met zekere restrictie ook de heeren B i e r e m a (lib.) enBongaerts (r.k.) bepleit ten op sociale overwegingen de begun stiging van kleine boerenbedrijven. De heer Van der Waerden (s.d.) stelde daarentegen de economische be- drijfsgrootte op 80 a 120 ha. De heer Bierema wilde een systeem van af- koopbaren erfpacht toegepast zien, ter wijl de heer Van der Waerden zich juist tegen verkoop der gronden verzette. De heer Bongaerts vond weinig steun bij zijn verzet tegen de be stemming van 3.000 ha voor staatsex ploitatie. De heer Van derWaer- d e n betreurde de beperking van de verordende bevoegdheid van het nieu we openbare lichaam tot waterstaats aangelegenheden. De heer K r ij g e r (s.d.) vroeg voor kerkelijke gemeenten gronden beschikbaar të stellen. Minister Van Lidth de Jeu- d e wees op het experimenteel karakter van het wetsontwerp, en de daaruit voortvloeiende partieele bevoegdheid van het nieuwe openbare lichaam. Spr. hield vast aan een gemengde bestem ming der gronden, zoowel voor staats- Een anti-papistische samen zwering in den zak van Zuid- Beveland. Of ziet men leeuwen en tijgers waar slechts vreedzame koebeesten grazen? Wij hebben het betreurd, dat de bur gemeester van Heinkenszand dezer da gen ïn zijn ingezonden stuk in ons blad wel zeide, dat wij in ons artikel over de torpedeering van den gemeenschappe lijken steuncontroleur op Zuid-Beveland aperte onjuistheden hadden neerge schreven en belangrijke feiten onzen le zers onthouden hadden, dan wel dat deze ons onthouden waren geworden, maar dat de geachte inzender naliet deze aanvullingen ter plaatse te ver schaffen, de aperte onjuistheden met den vinger aan te wijzen. Aangezien burgemeester Mes echter van oordeel was, dat hij in een dagblad zoodanige rechtzetting niet behoorde te geven, moesten wij ons er, schoon noode, bij neerleggen. - Deze droefheid is thans echter ver dwenen, want het (r.-k.) Dagblad van Noordbrabant en Zeeland bevat een uitvoerige beschouwing over deze zaak en wij meenen te mogen aannemen, dat hetgeen daar geschreven is, wel in groo te trekken zal overeenstemmen met de zienswijze te dezer zake van den ge- achten inzender in ons blad. Laat ons dus trachten uit dat welgeschreven, zij het dan wat schampere en felle, artikel de aperte onjuistheden uit en de nood zakelijke aanvullingen op onze voorstel ling van zaken te puren, teneinde onze onvolledige voorlichting te vervolledi gen. Men zal het ons echter ten goede houden, wanneer wij hierbij kritisch te werk gaan. Nu moeten twee zaken onmiddellijk gescheiden worden: strekking en fei ten, De strekking van het geheele arti kel in het Dagblad van Noordbrabant en Zeeland is kort en fel deze: we hebben hier „natuurlijk" met een anti-papisti sche samenzwering te deen, teneinde den r.k. candidaat Westdijk den nek om te draaien. Daarover zoo aanstonds hel onze. Thans eerst de feiten, zooals het D v.N.-Br. en Z. die voorstelt, met ons loopende commentaar. Dat de actieve burgemeester van Heinkenszand e.o., mr. dr. Mes, het lof felijke initiatief tot deze gemeentelijke samenwerking nam, is juist. Vastgelegd moet worden de mededeeling, „niettegenstaande hij wist welke enorme moeiten het vormen van zoo'n kring zou kosten en er voor Heinkens zand het risico in stak, dat de gemeente haar eigen controleur, die uitstekend voldeed, zou kunnen verliezen". Hier is dus van onverdachte zijde vastgelegd, dat de bedoeling niet heeft voorgezeten, den man van Heinkenszand benoemd te krijgen. Dan komt er de oproep, per adver tentie, waarin o.m. vermeld stond dat het r.k. orgaan yestigt hierop be paald den nadruk „volledige theore tische en practische kennis der steunre geling eisch was." Vraag onzerzijds: hoe ver strekt dit zich uit? Men zou kunnen zeggen, dat eigenlijk alleen de direc teur-generaal van werkverschaffing en steunverleening aan het -departement van sociale zaken goed genoeg zou zijn om de stempelaars in die gemeenten te controleeren.... In elk geval een zeer rekbare formuleering Er kwamen 65 sollicitanten maar, zoo vervolgt het Dbl.v.N.-Br. en Z.... „na schifting bleek, dat slechts één candi daat aan dien eisch voldeed en die can didaat was de heer Westdijk..., De keuze was dus heel eenvoudig; discussie erover behoefde dus niet plaats te heb ben.... Louter voor den vorm moest echter een voordracht samengesteld worden en daarop plaatste men dan maar de namen van een drietal der an dere sollicitanten". Indien dit nu de aperte onjuistheid in onze voorstelling van zaken zoude moe ten zijn hier moeten we overigens naar raden dan kunnen we niet an ders dan den bal terugkaatsen: de hier gegeven voorstelling kan niet door den beugel, wijl zij in volkomen strijd met de waarheid is. Op een vergadering der kleine com missie is na zorgvuldige schifting een alphabetische aanbeveling van vier g e- schikte personen, opgemaakt, welke aan de „commissie van acht" is overge 'explöltatie als voor erfpacht, voör Vér koop en voor pacht, en voor groote ai. voor kleine bedrijven. De heer Bongaerts (r.k.) diende een amendement in op artikei 1, waan, hij voorstelde in plaats van 3.000 hi slechts 1.000 ha voor staatsexploitatie te bestemmen. De minister ontried het amendemen, daar hij voor een goed experimen 3.000 ha noodig had. Over dit amendement, evenals over het heele ontwerp zou heden worden gestemd. De overige artikelen werden goedgekeurd. SCHACHT OVER DEN FINANCIEELEN TOESTAND. Wij zijn hun meester, zegt hij. In de gister gehouden algemeene ver gadering van de rijksbank is de balans voor het boekjaar 1936 met algemeene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd wederom op 12 pet. bepaald. In een korte rede zette de rijksbank president dr. Schacht o.a, uiteen: „Ik mag thans vaststellen, dat wij de finaneieele zaken der laatste vier jaren zoowel ten opzichte van het opbren gen der gelden als ook ten opz'chte van- de valutapolitiek meester zijn ge worden. Daarmede hebben die profeten buiten onze grenzen ongelijk gekregen, welke reeds lang de ineenstorting van huishouding en valuta voorspeld heb ben. Het helpt deve valsche profeten niet, dat zij thans het onder de knie krijgen van onze totdusverre opgestel de financierings-voornemens een „won der" noemen. Voor een financieel politi cus bestaat er geen wonder. Het bijzon dere en moeilijke van den Du'tscnen toe stand ligt slechts in de omstandigheid, dat tengevolge van oorlog, inflatie, her stelbetalingen en wanbeheer, de kapi taals-fundamenten van de Duitsche huis houding gebrekkig zijn. Nu wordt ons verdriet erover dat Duitschland niet tot de rijke landen behoort, verzacht, wan neer wij, rondkijkende in Europa con- stateeren. dat ook de rijke landen niet zonder zorgen leven. Geld alleen maakt niet gelukkig, men moet het ook juist kunnen gebruiken. Het heele geheim, waar vandaan eigenlijk het geld voor de werkverschaffing en bewapen:ng komt, is in werkelijkheid niets anders dan een aangelegenheid van finaneieele discipline. Reeds in de eerste maanden na het definitief overnemen van de macht werden alle draden van het Duit sche geld- en kapitaalwezen in een hand vereenigd en daarmede werd een hou vast verkregen, waardoor „de geld- en kapitaalmarkt beshssend versterkt werd in zijn capaciteit. Bovenaan stond de beperking van emissies, waardoor de legd tot het doen van een keuze. De hr. Westdijk stond dus niet eens nommer één op de voordracht. Nimmer is gezegd en uit niets is kun nen blijken, dat er hier maar „één al leen geschikte candidaat" was en dat er maar op die bonnefooi een stuk of wat andere namen bij op de voordracht gezet zijn; 'integendeel is de geheele zaak normaal en met den ernst welke er toe past, behandeld. Er volgt nu echter een tweede aper te onjuistheid. Niet van ons, weltever staan, maar van onzen tegenschrijver! Zijn verhaal v;ervolgt namelijk: „Wie schetst echter de verbazing van de helft der burgervaders toen de heer West dijk maar vier stemmen kreeg en de vier overigen waren uitgebracht op den heer Van Loo uit Driewegen, die stuur man op de groote vaart geweest was. Men keek elkander aan en stemde nog eens: 't bleef zoo". Deze voorstelling van zaken is in strijd met de waarheid. Er is ieen be langrijk verschil, hetwelk zelfs den ge- heelen opzet der veronderstelde anti papistische samenzwering in duigen doet vallen.... Den eersten keer wer den namelijk niet vier stemmen uit gebracht op den heer Van Loo, maar drie, de vierde stem echter was op zekeren heer Verschuure! Pas bij de tweede vrije stemming was het vier Van Loo en vier Westdijk. Is dui delijker bewijs van noode, dat de vier burgervaders die den eersten keer niet op den heer Westdijk stemden, niet hadden samengespannen? Zou men dit dan niet veeleer mogen veronderstellen van de vier mannen die het Dagblad van Noord Brabant en Zeeland b ij name noemt als hebbende op den heer Wiestdijk gestemd, schoon de stem ming lege artis met gesloten briefjes geschiedde?? Vervolgens een klein, doch voor den binnenzijder niet onbelangwekkend on- juistheidje: het D.v.N.-Br.e.Z. schrijft: „Inmiddels was de gemeenschappelijke regeling op 16 November ter goedkeu ring aan Ged. Staten doorgezonden. Omdat er haast bij de zaak was besloot toen de commissie reeds den volgenden dag de benoeming te doen plaats heb ben, dus voor dat de regeling het fiat van G.S. had". Dit is net precies een beetje anders, nl. zoo: ongeveer een week vóór den 16en November was de commissie samengeroepen om de be noeming te doen geschieden, en één dag «uóorrang yabde financ ieringsbehoef ten an het rijk ve'lig werd geste d. Daarbij kwamen de reorganisatie van het bank irediet- en beurswezen, de geleidelijk tot alle crediet-geb.eden uitgebreide verlaging van rente, waardoor lang'za- jer'hand het al te hooge rentepeil in Duitschland kon worden verlaagd. Verder de ordening der ooenbare, in het bijzonder der gemeentelijke begroo- ingen en tenslotte een reeks van k e - nere afzonderijlke maatregelen. De prijsvorming en de ontwikkeling der loonen is een bijzonder belangrijke aan gelegenheid in den tegenwoordigen toe- tand en e scht van ieder, die een rol speelt in het bedrijfsleven als onderne mer of verbruiker, zelfbeperking. Een constant prijspeil bege'eidt noodzake lijkerwijze een rijksbankpolitiek waar- nn het totdusverre gelukt is, geld, cre- diet en rente op peil te houden. Duitsche propaganda, De Britsche havens zoo schrijft de „Daily Herald"- worden in deze da gen wederom overstroomd met nat.- social'.stische propaganda-litenatuur uit Du:tscbland, ter verspreiding over het geheele land. Daarbij tracht men ech ter zonder veel succes Engelsche havenarbeiders te betrekken. De laatst ingevoerde hoeveelheid pamfletten en strooibiletten is in het Engelsch gedrukt en zij bevatten een aanval tegen de jo den en tegen de „bolsjewistische oor- logs-ophitsers" Vele gevallen zijn thans bekend ge worden van niet-gesWgde pogingen om de medewerking van de arbeiders bij de verspre ding van deze literatuur te ver krijgen. Een der verspreide tijdschriften bevat een foto van eenige joden die in het Hyde-park groepjes menschen toe spreken. met het onderschrift: „Haters van Duitschland", Speciaal daartoe uitgezochte Duitsche studenten aan de univers:teiten in Lon den en in de provincie hebben instruc tie, den hun toegezonden literatuur op dun papier in Duitsche kranten in te sluiten en op deze wijze te verspreiden. Ook zouden Du'tsche handelshuizen in Engeland schriftelijke instructies ont vangen, volgens welke zij verplicht zijn het nauwst mogelijke contact^net in vloedrijke Engelschen te onderhouden, die wellicht eens met het Duitsche na- tionaal-socialisme zouden kunnen gaan sympathiseeren. Indien mogelijk, moeten zij aan de Engelsche firma's zelfs extra voordeelige handelscondities toestaan. Antisemietische relletjes. Aan de universiteit en de poly-tech- nische school te Warschau is het tot ernsfge antisemietische relletjes geko men. Twaalf Joodsche studenten zijn ge wond; van twee hunner is de toestand ernstig. De colleges zijn tot nader order geschorst. voor den reeds vastgestelden datum de zer commissievergadering is de regeling ter goedkeuring aan GtS. ingezonden. Maar een kniesoor die daar wat van zegt Maarhet was voor Heinkens zand toch wel érg gelukkig, dat G.S. de regeling nog niet hadden goedge keurd, want ware dit wél het geval ge weest, dan had de benoeming van den heer Van Loo rechtskracht gehad! Nu vroeg men nog aan G.S. de goedkeuring „even aan te houden" tusschen twee haakjes: is daarbij medegedeeld: omdat de gemeente Heinkenszand zich met den krachtens de nog niet goedgekeur de regeling benoemden controleur niet vereenigen kan? en nu wilde men trachten, den benoemde van departe- mentswege het stempel „niet-aanvaard- baar" opgedrukt te krijgen. Toen ook dat niet lukte gaf Hein kenszand er den brui van en het ver volg kan men in ons eerste opstel over deze onverkwikkelijke zaak lezen. Slechts deze rechtzetting moet ons nog uit de pen: de burgemeester van Hoe- dekenskerke heeft ,zich in den Raad niet tegen het bij de rondvraag maar ereis eventjes benoemen van den heer Westdijk verzet, omdat hij gelijk het D.v.N.-Br.eZ. stelt„zijn hart ver pand had aan den tegencandidaat" maar, gelijk een rechtschapen man be taamt, omdat hij niet wilde medewerken aan de benoeming van iemand in een functiewaarin men langs rechte wegen zoo juist reeds iemand benoemd had! Dit wat de feiten en gebeurtenissen zelve aan gaat. Er zou daar naast nog heel wat te schrijven zijn omtrent de rijkelijk over de hoofden van gemeentelijke, provin ciale en rijksoverheden uitgegoten fiolen gevuld met schamperen toorn ....schamper geworden door overal ontwaarde anti-papistische spoken, die het Dagblad op klaarlichten dag door Zeelands dreven overvloediglijk ziet ronddartelen, 't Geheele artikel is door spekt met „achter de schermen ge werkt" .„natuurlijk omdat hij katho liek is" ....„Liever alles dan dat" „ac teurs achter de coulissen".... „naar geestig gedoe en gewurm van hoog tot laag" etc. etc. Laat ons dit laten voor wat het is. Wij zijn verklaard tegenstander van 28 dooden bij ontploffing in buskruit- fabriek. Uit Manila wordt gemeM, dat een buskruitfabriek door een ontploffing' ge heel is vernield. 28 arbeidsters zijn om het leven gekomen. EINDE VAN DEN CURSUS IN PAAklsjiN&ENN.S OP WALCHEREN. In een der zalen van de Eendracht te Middelburg had Dinsdagavond een bij eenkomst plaats van het dag. bestuur van den kring Walcheren der Z.L.M., den Rijkszuivelconsulent, den heer C. Zwa german, den leider van den cursus in paardenkenn s, den heer L, W. de Waardt; de leden van de commissie van toezicht en de leerlingen van dien cur sus, in verband met het eindigen van de lessen. De voorz'tter van den kring, mr. M. C. van der MSnne, heette aden welkom en vooral ook de beide leden van de zwakke sectie, die voldaan hadden aan den wensch van het bestuur en die hun vrienden n^ar deze bijeenkomst hadden vergezeld. Welkom heette spr. ook den heer de Waardt. van wien spr, destijds zelf ook reeds les had in paardenkenn s, zoodat hij weet, wat men onder zijn lei ding leeren kan. Spr. wees, op den goe den ondergrond, die men op den cursus krijgt, en dit ook op de cursussen in veekennis en veeverloskunde. Spr, ver nam, dat alle curs'sten ten volle een di ploma verdiend hebben en hij zelf heeft ook een goeden indruk van de les, die hij' bijwoonde. Er is alle reden om nu nog eens gezellig bijeen te zijn. Spr. wijst er dan op, dat niettegenstaande de vele motorisch bediende werktu;gen men toch niet heelemaal zonder paarden kan op een landbouwbedrijf en dat zeker niet op de kleine. Men heeft ook nu nog alom groot nut van het paard en voor al als de fokkers zorgen voor goede paarden. Spr, bracht dank aan den heer de, Waardt voor het geven ook weer van dezen cursus en ook de leden van de commissie van toezicht en den heer Zwagerman, alsmede hen. d e paarden afstonden voor de practische lessen. Spr. deed uitkomen, dat de cursus even als zoovele andere uitgaan van de Z.L.M, De heer Zwagerman, zeide geen zwaar werk te hebben gehad met het toezicht, want hij weet dat de heer de Waardt goed les geeft, Spr, wees er op hoe de tijden voor de boeren veranderd zijn. Vroeger was het voldoende als men een goed natuurlijk verstand had, als men niet er tegen op zag zijn handen goed uit den mouw te steken en wist te profiteeren van de er varing van hen, die ons voorgingen. Nu wordt er veel meer geeischt en in de eerste plaats grondige kennis. De ste delijke bevolk'ng begrijpt nog lang niet voldoende, dat de landbouwers veel achterstelling van r.-katholieken bij be noemingen. En van liberalen, en van christelijk-historischen en van vrijzin nig-democraten en, als het geen hoogere gezagsdragende functies betreft tenmin ste, van sociaal-democraten ook. Wij zijn van oordeel/ dat óók als de beste man rcomsch-katholiek is, hij benoemd moet worden. En tegenover de van r.k. zijde nu ge stelde bewering dat de r.k, candidaat in het onderhavige geval de beste was, stellen wij dan het oordeel der vier an dere burgemeesters, die toch zeker het volste récht hadden te oordeelen dat hun candidaat, zij het misschien niet zóó geweldig en alomvattend theoretisch on derlegd, wellicht naar andere eigenschap pen, die ook van groot belang in dezen kunnen zijn, beoordeeld, de h.i. beste was! Dit verandert niets aan onze overtui ging, dat achterstelling van r. katholie ken of anderen bij benoeming on toelaatbaar en zelfs ongrondwettig is. Maar evenzeer zijn wij verklaard te genstander van het verderfelijke systeem van den tegenwoordigen tijd, hetwelk in alle benoemingen de poli tiek wil mengen, hetwelk ook op niet- politieke posten naar evenredige ver tegenwoordiging streeft en verlangt, dat politiecorpsen en gemeentesecretarieën, reinigingsdienst en rechtbankgriffie, ja zelfs leerarencorps en wat niet al, even redig bezet zullen worden naar politie ke gezindheden. Combineert men dat met vriendjespo litiek, dan komt men tot benoemingen als die van zekeren burgemeester in zekere Limburgsche gemeente, waarvan toch zelfs geen enkele roomsch-katho- liek in den lande in gemoede zal dur ven beweren, dat daar de beste man op de juiste plaats werd gezet?. Naar onze overtuiging heeft men ech ter te kwader ure getracht dit Zuid- Bevelandsche geval een anti-papisti- schen inslag te geven: op geheel nor male wijze heeft een der twee overge bleven candidaten het in de laatste ron de afgelegd, niet door menschenhanden zelfs, maar door de blinde Fortuna, nog wel gemanipuleerd door den burge meester van Heinkenszand in eigen per soon, die ten einde toe zijn medewer king aan de procedure verleende zon der eenig voorbehoud gemaakt of eenig bezwaar geopperd te hebben. B

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7