KUNST EN WETENSCHAP. GE Hoofdpijn, Kiespijn. HET STELSEL-MUSSERT GEVONNIST. lil I'll 5 vuur de bank hééft gedaan gedurende 17 jaren, dat hij bestuurslid is geweest Een stoffelijk aandenken vertolkte de gevoelens der vergadering, waarna de heer Castel de vergadering dank bracht voor de tot hem gesproken woorden. VEERE. Maandag hield de afdeelng V eere-Gapinge van de vereeniging Het Groene Kruis haar jaarvergadering in de zaal der bewaarschool alhier, In zijn open ngsrede herdacht de waarnemende voorzitter de verdiensten van den voorzitter, wijlen den heer W. de Wolf, die gedurende dertig jaren zijn krachten heeft gegeven aan de belan gen der vereenig ng, waarvan hij na het verscheiden van dr. G. J, Weijland voor zitter was. De velschillende jaarverslagen werden voorgelften en goedgekeurd. Hieruit bleek, dat het ledental iets achteruit gegaan is. In de vacature van den heer J. K. Ver hulst, die zich niet herkiesbaar stelde werd gekozen de heer J. Versluijs Jzn. te Gapinge, In de vacature van den heer W. de Wolf werd ds. P. Fagel benoemd tot bestuurslid. £l'!0'8EVELANBa BIJKVAL TE HOEDEKENSKERKE. Gistermorgen is een dijkval geconsta teerd van den zeedijk alhier. De voet v,an den dijk is geheel wegge zakt en in zee verdwenen. Bij faag wa ter staat onmiddellijk aan den voet van den dijk 7 meter water. De verzakking bes'aat ongeveer 45 me ter. Oogenbl kkelijk gevaar is er niet. De ingenieur en de hoofdopzichter van den provincialen w.aterstaat, de hee- ren ir. Israels en Pauwert, beiden uit Goes, hebben gisteravond de situatie persoonlijk opgenomen. Hedenochtend vroeg is men de noo- dige peilingen gaan verrichten waarna beslist zou worden, welke voorzieningen zullen moeten worden getroffen. De polder van het waterschap Hoe- dekenskerke, welke 900 ha groot is, wordt nog door een tusschendijk te gen het water van de Westerschelde beschermd. KRUININGEN. Ofschoon reeds Zater dagavond een veertigtal auto's door de marechaussee op de lichten was ge keurd, bestond er ook Maandagavond nog groote liefhebberij voor. Er werden nog plm. 25 auto's onderzocht en ook deze leden vrijtwel allte aan het één of andere gebrek. Gevonden voorwerpen: een hor loge, inlichtingen bij veldwachter v. Kleunen en een domme kracht, terug te bekomen op de hofstede van den heer Johs. Glerum. WEMELDINGEi. Benoemd tot hulp- opzichter bij den provincialen water staat in Noord-Holland, met als stand plaats Haarlem, de heer J, Cijsouw al hier. N00RDBEVELAND. COLUNSPLAAT. Maandagavond werd een algemeene vergadering gehou den van de vrijzinnige kiesvereeniging (afdeeling Vrijheidsbond) in de zaal van den heer A. Verburg onder leiding van den voorzitter J. F. Dees. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat er in het afgeloopen dienstjaar een goed slot was van f 16. De aftredende be stuursleden de heeren W. de Regt en A. Hartog werden als zoodanig herkozen Tot afgevaardigde naar de „Centrale Zeeland" werd benoemd de heer J. F. Dees en als eventueele plaatsvervanger een der bestuursleden. De voorzitter wékte tot slot de leden op bij de aanstaande verkiezingen eensgezind hun stem uit te brengen op één der candidaten van den Vrijheids bond en om buiten de vereeniging zoo veel mogeijlk propaganda te maken voor die partij. ZEEUWSCN-VLAANDEREN W.D. OOS1BURG. Blijkens het verslag van de Ambachtsschool voor Oostburg en Omstreken over 1936 werden door den minster v,an onderwijs enz. goed gekeurd: le de rekening over 1935 in ontvang en uitgaaf op f 27273; 2e. de re kening der Avondteekenschool over '35 op f 878; 3e de begrooting der Am bachtsschool voor 1937 op f 27553; en 4e de begrooting der Avondteekenschool voor 1937 op f 838. Op de vereeniging rust nog een schuld van f 8000, terwijl zij op 31 December 1936 telde 39 leden en 1 donateur. Het bestuur kan ook thans niet na laten als zijn meening te kennen te geven, dat de invoering van den 2-ja- rigen cursus niet ten goede zal komen aan het onderwijs, waardoor in de toe komst zal blijken, dat door deze om zetting een streekbelang is geschaad. Op 31 December jl. werd de am bachtsschool bezocht door 100 leerlin gen, de avondteekenschool door 20; de leerlingen der ambachtsschool kwamen uit 14 v,an de 16 gemeenten van W. Zeeuwsch-Vlaanderen; 13 vertrokken er met diploma, terwijl er 12 fusschentijds om diverse redenen de inrichting verlie ten. Over de verschillende klassen ver deeld waren er 20 schilders, 28 timmer lieden en 52 smeden. De school werd uitgebreid met een inrichting voor autogenisch lasschen. Van de leerlingen, die de avondteekenschool bezochten, waren er voor cursus A 1 meubelmaker, 3 timmerlieden, 2 schilders en 1 sm'd; voor cursus B: 11 timmerlieden, 1 smid en 1 metselaar. Voor den nieuwen cur I sus hebben zich aangegeven" 32 Teerlin gen. SLUIS. Maandag had in het gesticht van ouden van dagen „Rózenoord" de algemeene jaarvergadering plaats van de vereeniging „Protestantsch Tehuis' gevestigd alhier, onder voorzitterschap van den heer Jac. Lako. Een woord van waardeering werd gewijd aan den over leden voorzitter, M. J. Bleiker. De af tredende bestuursleden de heeren J. ^Butler uit Schoondijke en I. P. Antho- nisse, secretaris, werden bij acclamatie herkozen. Tot bestuurslid in de plaats van den overleden voorzitter werd be noemd de heer M. C. van den Broecke te Aardenburg. Door de diaconieën te Sint Anna ter Muiden en Waterland kerkje was de rekening gecontroleerd en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen 15863 en de uitgaven 10620, batig saldo van 5243. De secretaris las daarna het jaarverslag voor, dat wat betreft het aantal ver pleegden, geen al te optimistischen geest ademde. Wanneer we nagaan, al dus de secretaris, dat het aantal ver pleegden voor de stichting over het jaar 1935 slechts met een persoon toenam, doch daarentegen met 9 personen ver minderde, in 1936 dit aantal resp. 4 en 4 bedroeg, en het jaar 1937 zich ook niet gunstig laat aanzien, kunnen we wel begrijpen dat voor optimisme geen plaats is. Nadat de algemeene aandacht erop gevestigd was dat alle kerkeraden zich zouden inspannen om de instelling in stand te helpen houden, sloot de waarn. voorz, de vergadering. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 centdoos 45 cent. Bij Uw drogist. (Ingez. Med.) EEN WANDELING DOOR DE LEVENSSFEREN VAN DIEREN EN MENSCHEN. Gisteravond heeft de heer E, F. J,i- cob', leeraar aan de R.H.B.S. te Goes, voor de afd. Noord- en Zuid-Beveland der Ned. Natuurhistorische Vereeniging een lezing gehouden over bovenstaand onderwerp. Gewoonlijk gaan we bij onderzoekin gen aan dieren uit van het feit, dat ze voor ons een object zijn. We denken er dan meestal niet aan, dat ze ook subject zijn, d.w.z, dat ze een centrum zijn van hun eigen wereld. Deze eigen wereld is de levenssfeer van het dier. Deze levenssfeer is natuurlijk niet voor alle dieren gelijk; zoo zal bijv. een klok geen beteekenis hebben in de levens sfeer van onze hond, maar wel in de onze. Een zeer eenvoud'ge levenssfeer is die van een teek; een diertje met 8 pooten, dat zich voedt met het bloed v.an warmbloedige dieren. Hij zit in het struikgewas en laat zich bij het naderen van een zoogdier h'erop vallen, zuigt zich vol bloed, legt eieren op den grond en sterft. Het blijkt nu, dat voor dit dier in de wereld niets anders bestaat, dan drie dingen nl. de geur van de huid (boterzuur), de tastgewaarword'ng van de haren van het zoogdier en de warm- tegewaarwording bij aanraking met een naakt deel van de huid. Zijn heele le vensloop bestaat maar uit drie dingen en is dus zeer arm. Bij ingewikkelder dieren vinden we een veel ingewikkel der levenssfeer dan bij de eenvoudige. Om deze ingewikkelde levenssfeeren op te bouwen weten we nog te weinig van de dieren. Voor alle gewervelde die ren is de ruimte verdeeld in 3 deelen rechts en l'nks, boven en onder, voor en achter, We weten tegenwoordig, dat deze verdeelitig bepaald wordt door het bezit van een zintuig, de drie half cirkelvormige kanalen, Deze veroorza ken een richting"sz:n, doordat alle ver anderingen in de bewegingsrichting hier mede worden opgeteekend. Ze vormen een compas voor de huisdeur. De bui tengewone r chtingszin van primitieve volkeren berust hier vermoedelijk op. Ook bij ongewervelden komt dit voor, maar de zintuigen die bij deze dieren hierbij een rol spelen zijn ons onbe kend, al weten we wel vaak waar ze zich bevinden, bijv. bij bijen in dê an tennen. De gezichtsruimte is voor alle die ren verschillend; hij wordt bepaald door den bouw van de oogen en door een groot aantal andere factoren. Vaak wordt aangenomen, dat dieren evenals menschen, bij al hun gedragin gen een doel hebben, We kunnen echter laten zien, dat alle doelmatige hande lingen, zooals verzorgen der jongen enz. volkomen automatisch verloopen en dat van een begrijpen van een doel voor het dier, bijna nooit sprake is. Alleen bij de hoogste zoogdieren kan aangetoond worden, dat in eenvoudige gevallen werkelijk op een doel afgestuurd wordt.. Al het andere wordt geregeld door een hooger natuurplan, waar we niets van weten maar alleen het effect zien. In de levenssfeeren is ook de ge bruikswaarde van een voorwerp van groot belang voor de beteekenis hier van. Een voor ons volkomen onbekend voorwerp krijgt pas beteekenis als we het gebruik ervan kennen. Hieruit volgt direct, dat de levens sfeer van een ouder dier of mensch in SfeeUaigetneen rijker zal zijn, dan die van een jong individu. Ook „de bekende weg" is een apart probleem. Dat de zintuigen sterk be- invloed worden door wat we verwach ten te zullen waarnemen, is wel a'ge- meen bekend. Vermoedelijk is hierdoor de treinramp bij Woerden veroorz^aKt. De mach nist verwachtte een bepaalde lichtencombinatie en meende deze ook te zien, hoewel bewezen is, dat de com binatie niet zoo geweest is. Ieder kan hiervan wel voorbeelden uit eigen on dervinding bedenken. Ook bij dieren (bijv. de pad) geldt hetzelfde. Ten slotte wees spreker er nog op, dat de levenssfeer van een kind volko men verschilt van die van een volwas sene, terwijl deze ook voor ieder mensch weer verschillend is\ al naar hun instelling tegenover de buitenwereld, hun beroep of hun speciaal gebied van onderzoek'. De hr. Hofstra, die bij ontstentenis van ir. Bosma, het voorzitterschap waarnam, dankte zeker namens alle toehoorders den heer Jacobi voor de buitengewoon interessante voordracht. Een hali-Duitsche N.S.B.-graaf vertelt in de Nederlandsche Eerste Kamer bakerpraatjes over de Vrijmetselarij, Wij ontvingen een pamfletje hetwelk den woordelijken tekst bevat van een voordracht, welke 't Eerste Kamerlid voor de N.S.B., graaf M. de Marchant et d'Ansembourg de vorige m,aand ge houden heeft in onzen Senaat. In den on-Nederlandschen bombastisch en ge- neraals-stijl die de algemeene voorzitter dezer polit eke partij zich de laatste jaren flinkheidshalve heeft aangemeten, vermeldt de heer Mussert in een vooraf- proclamatie: daarom heb ik be sloten, dat de rede van mijn kameraad en medewerker de publiciteit zal krij gen, d e zij om der wille van ons ge knechte en misleide volk verdient." Daarom? Waarom? Hierom: „Alleen het Nationale Dagblad, wiens [lees: welks Red. M.C.] taak het is de waarheid uit te'dragen, heeft van deze rede een u'tvoerig verslag gege ven. De geheele huisknechtenpers ech ter, beheerscht door den regeeringspers- dienst, de politieke partijen en de grootendeels joodsche adverteerders, verduisterden [lees: verdu'sterde, o anti- vereenvoudigers onzer moedertale Red- M.C.J deze voor ons volk zoo belangrijke pr'ncipiëele uiteenzetting, of gaf een volstrekt kromme voorstel ling daarvan, omdat haar opgelegd is de waarheid te verbergen." Ziehier de pathologische stijl waarin de N.S.B. ons tegenwoordig tracht op te voeden; zij verbeeldt zich klaarblij kelijk, dat het half-Du'tsche gepraat van dezen h,alf-Duitschen graaf in de Eerste Kamer voor ons volk zoo'n evan gelische waarheid is, dat het zonde en jammer ware gezegd volk deze woor den van waarheid en wijsheid te ont houden, gelijk de „huisknechtenpers" dat snoodelijkerwijze gedaan heet te hebben. Laat ons den heer De Marchant etc. en zijn oppersten politieken strijdheer echter eens ut den droom helpen: het Nederlandsche volk is vooralsnog niet van oordeel, dat Gijlieden de waarheid in pacht hebt en haar monopolistisch verstrekt; het Nederlandsche volk luis tert naar wat Gij.... en het luistert ook nog naar w,at anderen te zeggen hebben, en het wil dan z'chzelven hier uit een oordeel vormen, inplaats van zich door U een oordeel te laten dic- teeren of suggereeren. Wij hebben meer te doen dan ons dag-in dag-uit enkel en alleen met al wat er van N.S.B.-wege op de politie ke markt geworpen wordt, bezig te houden. Al zouden de lammen en de lauwen aan de hoeveelhe'd en de de- magogisch-propagandistische qualiteit dier waren goed doen een waarschu wend voorbeeld te nemen. Maar nu geviel het, dat wij juist een dag na de ontvangst v,an dezen waar heid-uitdragenden overdruk der De Marchantsche redevoer'ng wij een, naar dra bleek, uiterst leerzaam ge schriftje ontvingen, waarin van bij uit stek bevoegde zijde een niet onbelang rijk onderdeel dier rede nu eens nauw gezet op z'n waarheidsgehalte getoetst wordt. Graaf De Marchant et d'Ansembourg heeft namelijk ook een deel van die Programmrede gewijd aan de Vrijmetse larij een der zaken waartegen 't Itali- aansche fasc'sme en het Duitsche nazis me zich fel gekant hebben en het hoofdbestuur dier Nederlandsche Orde doet de Nederlandsche pers thairs-cen vptweerschriftje tegen dri deel der gra felijke Programmrede toekomen. Ten einde den lezer een indruk van 's gra ven deskundigheid te tfeven ort'£>»n,"i wij aan hetgeen hij, volgens de officieele Handelingen, gezegd heeft en aan wat 't hoofdbestuur der Vrijmetselaarsorde hierop in dit geschriftje antwoordt, 't vol gende daarbii aanteekenende, dat wij, des graven waarheidsliefde niet in twijfel willende trekken, daarnaast meenen de waarheidsrefde van het hoofdbe stuur eener Nederlandsche vereeniging aan welks hoofd tientallen jaren een Pr;ns van Oranje stond, tenminste even hoog, zijn ter zake kundigheid hooger te motfen aanslaan. Ziehier dan, met M. [archant] en V. ^ijmetselaj-ij] aangeduid een s,amenvat- t ng van aanval en verweer. M.: „Wat betreft de belofte aan den leider, heeft „Volk en Vaderland" er reeds op gewezen, dat minister Oud Vrijmetselaar is en deze heeren een be lofte van gehoorzaamheid aan hun lei ding plegen af te leggen." V.: Deze bewering is onjuist; onze be lofte luidt: Gehoorzaamheid aan de wet ten der Orde en aan de besluiten van het Grootoosten (met het Grootoosten wordt de Algemeene Vergadering der Urde bedoeiaj. Ben en ander wil dus zeggen: gehoorzaamheid aan hetgeen de geheele Orde besluit en waarop ieder lid invloed kan uitoefenen. Er is dus geen sprake van gehoorzaamheid aan de leiding, ook niet aan leiders, noch min der aan één leider. M.: „Wij weten speciaal, dat de leden van de lagere rangen onkundig worden ge'aten over het doel der loge V.: De heer d'Ansembourg, als een blinde over kleuren pratend, heeft niet de primeur van dit verhaaltje, waarme de men te kennen wil geven, dat de Vrij metselarij „Hooge Graden" kent, wier leden eigenlijk de lakens uitdeelen, ter wijl de z.g. lagere rangen van het doel en streven onkundig worden gelaten en de gewillige werktuigen zouden zijjtvan anderen. De Vrijmetselarij, zooals cue in Nederland beoefend wordt, is n en ondeelbaar. Zij heeft ten doel den mensch een bewust inzicht te geven in zijn verhouding tot zichzelf, tot zijn me- demensch en tot den Opperbouwmees ter des Heelals. Reeds de leerling-vrij metselaar kent dit geestelijk doel e* een ander doel is er nie t." M.: „De vrijmetselarij is echter in te genstelling met de N.S.B. een interna tionaal lichaam." V.: Dit is alweer geheel onjuist. Er bestaat geen internationale sa menwerking, er is geen internationale leiding. De „Geheime Hoofden", die be velen geven tot alles wat de vrijmetse larij als kwaad wordt toegeschreven, be staan slechts in de fantasie van sommige lieden. De z.g. Anglo-saksische Vrijmetselarij, n.l. die, in de Engelsch sprekende lan den, houdt zich streng aan de oude ma- (;onnieke opvattingen en tradities en zet geen stap buiten het geestelijk terrein der Vrijmetselarij, uitgezonderd een ruim betrachten van philantropisch werk. Die Vrijmetselarij maakt 95 uit-van de geheele Vrijmetselarij. De Nederland sche Vrijmetselarij heeft een overeen komstig karakter; zij werkt in Neder land, Oost- en West-Indië en in Zuid- Afrika volkomen zelfstandig; zij werkt met niemand samen en zou geen enke len invloed van buiten de grenzen aan vaarden. Het fiere woord van Hare Majesteit de Koningin luidt, dat Nederlanders zich zelf willen blijven; dat was reeds en zal blijven aan aanduiding voor de leden van onze Orde, die, ook als Vrijmetse laar en Nederlander, zich zelf willen blij ven." M.: „Het is b.v. bekend, dat de loge in Engeland tijdens den wereldoorlog voortdurend in contact is gebleven met de Duitsche loges en via dezen weg voor het Engelsche leger zeer interessante berichten over militaire maatregelen heeft ontvangen." V.: Dit is zakelijk ^onjuist, omdat reeds bij het uitbreken van den oorlog de Duit sche Vrijmetselarij alle relaties met die in de vijandelijke landen heeft verbro ken en niet meer heeft hersteld. De Vrij metselaar Stresemann heeft meermalen in geschrift en woord verklaard „dat, zoolang er nog een vijandelijke soldaat op Duitsch grondgebied staat, het voor de Duitsche vrijmetselarij onmogelijk is te denken aan toenadering tusschen de vrijmetselarij in deze vijandelijke landen en de Duitsche vrijmetselarij". De ande re Duitsche maponnieke instanties heb ben steeds ditzelfde standpunt ingeno men. Maar is deze Volksvertegenwoordiger [bedoeld wordt: de N.S.B. graaf Red.] eigenlijk wel iemand, die weet wat hij zegt? Zoo maar zonder meer beschul digt hij een groote groep van mannen, Duitsche Vrijmetselaars, trouwe vader landers, van landverraad van het mees t verachtelijk allooi, dat, als het waar zou zijn geweest, het Duitsche le ger op wie weet hoeveel dooden en ver minkten te staan zou zijn gekomen en een niet te bedenken gevaar voor hun vaderland had kunnen zijn! M.: „Speciaal op financieel gebied werkt de loge internationaal samen." V.: Wordt hiermede de internationale geldhandel bedoeld, dan worde ,hier aan- geteekend, dat de ma<?onnieke organi saties daarop niet zijn ingesteld, er niet mede vertrouwd zijn en er geen belang bij hebben, omdat zij slechts een gees telijk doel beoogen. M.: „De leden zijn verplicht aan hun meerderen alle gewenschte inlichtingen te verschaffen." V.: De Orde kent geen meerderen of minderen. Evenals in elke andere ver eeniging hebben bij ons slechts leiding en beperkte zeggingschap zij, die be stuursfuncties vervullen, daarbij gebon den aan wetten en reglementen door de gezamenlijke leden vastgesteld. Een ver plichting om aan meerderen alle ge wenschte inlichtingen te verschaffen, is voor een V r ij metselaar een absurditeit. Maar, behalve de absurditeit, is er nog iets heel ergers. Iemand, die ver- plicht is aan bepaalde andere personen j alle gewenschte inlichtingen te ver- j schaffen, is een voor de samenleving ge vaarlijk en onbetrouwbaar individu; f ei- Uit de Goesche Tan een halve eeuw geleden 12 Maart, GOES. De Harmonie „De Volharding" a h er, i.eeri na veie jaren' gesiuiu.erd te hebben, jl.l. Vrijdag haar repetities her vat. De heer Kooiman heeft de leiding ervan vrijwillig op zich genomen, S:nds een ge dagen circuleerde hier een adres om instemming' te betuigen met het verzoek van dr. Van den Bergh aan de Tweede Kamer om opheffing van den vaccine-dwang. Bedoeld adres is op gezonden met 259 handteekeningen. 15 Maart, GEMENGDE BERICHTEN. Een vrouw te Douza n Ierland schonk dezer dagen het leven aan 4 lrinderen. 3 meisjes en 1 jongen. De kinderen zijn allen wel. De vader is een kleine pachter en 't gezin lijdt groote armoede. De eigenaar van de hoeve heeft den armen man ech ter een jaar pacht kwijt gescholden. 17 Maart- GOES. To» penningmeester van de werkl eden-vereeniging „Eigen Hulp" alhier is gekozen de heer Joh. C. de Bestear. en tot commissaris de heer C. den Boer. GEMENGDE BERICHTEN. Het ge- denkteeken voor Maria Theresia, dat te Weenen opgericht wordt, is zoo goed als voltoo d. De kosten bedragen f 800,000. telijk is het een verrader, zoowel in het privé, als in het zakelijk leven. En zulk een verdachtmaking spreekt een Volksvertegenwoordiger in 't open baar uit ten aanzien van duizenden te goeder naam en faam bekend staande landgenooten! M.: „Ik herinner aan de rede, die door den grootmeester*der Duitsche loge bij het graf van Stresemann werd gehou den, waarbij hij met voldoening memo reerde, dat deze minister nooit een be sluit had genomen zonder eerst met hem als zijn meerdere overleg te plegen." V.: Zooveel onwaarheden als woor den! Volgens het zeer uitgebreide ver slag in de Berliner Montagspost van 7 October 1929 heeft niet de Grootmees ter der Nationale Grootloge „Zu den drei Weltkugeln", de predikant dr. D. Ha- bicht, bij het graf een rede gehouden, maar wel de oud-hofprediker, dr. Kess- ler, die sprak naar aanleiding van Matth, 5 8. De Grootmeester nam slechts met een „Zegenspreuk" namens de Vrijmet selarij afscheid van Stresemann en wierp, stilzwijgend, drie rozen in het graf.» Dit was in zijn geheel een ma- yonniek ritueele getuigenis waarbij mal le praatjes over hetgeen de minister al dan niet zou hebben gedaan ondenkbaar zijn. ij Het is weerzinwekkend, hoe hier een voortreffelijk Duitsch staatsman, een edel mensch, na zijn dood, op zulk een wijze wordt besproken. M.: „Is de loge, die o.a. in Frankrijk en Engeland en in den Volkenbond zoo machtig is, en die het in Genève zoo goed kan vinden met het communisme, soms ook hier reeds zoo machtig, dat de heer Colijn haar niet aandurft?" [Dit slaat op het handhaven van den heer Oud als minister. Red.] V.: De Vrijmetselarij is er aan gewend, dat haar een geweldigen invloed over de geheele wereld op elk levensgebied wordt toegeschreven', in sommige krin gen staat juist de Volkenbond met een zwarte kool op ons debet geschreven. Dit is z.g. ons werk, ofschoon wijlen Pre sident Wilson, de geestelijke vader van dit lichaam, nimmer tot de Vrijmet selarij heeft behoord. Volgens sommigen spelen vrijmetsela ren in den Volkenbond een groote rol. Indien dit juist was, zouden wij het toe juichen, omdat vrijmetselaren opzoeken wat menschen en volken vereent, terwijl zij trachten weg te nemen wat de gees ten en gemoederen verdeelt. Daarom moeten wij echter tot ons leedwezen verklaren, dat zoover ons bekend, on der de invloedrijke en op den voorgrond tredende personen in den Volkenbond, slechts én' vrijmetselaar is, n.l. de President van Tsechoslowakye, dr. Be- nesj. En wat betreft de bewering, dat Vrij metselarij het zoo goed kan vinden met het Communisme, zouden wij kunnen aanhalen, wat Maurice Thorez, leider van de Communistische partij in Frank rijk, onlangs verklaard heeft: „De^statu- ten onzer [communistische] partij^ ver oorloven niet, dat een lid der Partij vrij metselaar zou worden. De beginselen van het communisme zijn met die der vrijmetselarij onvereenigbaar. Tot zoover dit vragen-en-apitwoo'r- denspel, zooals men het zou kunnen beschouwen. Er blijkt, dunkt ons, voor lederen denkenden mensch zonneklaar uit, dat de heer De Marchant et d'Ansembourg ten aanzien v,an dit punt althans niets anders dan [vermoedelijk uit het Duitsch vertaalde] gruwelsprook jes of bakerpraatjes heeft verteld. Als dat nu de manier is, waarop het Nederlandsche volk, dat, volgens Mus sert en de zitnen, naar waarheid snakt, door de N.S.B.'sche volksvertegenwoor- d'o'ers en het N.S.B.'sche dagblad wordt voorgelicht., dan lijkt ons eenig voor behoud ten aanzien van dit soort waar heid helaas nog geboden! DE OVI In verb op een p J P. co< pleegd, if bericht r verdachte gearreste specteur k.ng met den than zen over H., is gea Vermi De twi uit Z e i s geleden honderd Van H. middag t volver en bezit gev Door t de jonger vlak bij wilden J gelukt, grepen e Later we der van baanstra; politiebur Claude De rijl teren te gemeente den Klei richting PEST IN Op he heerscht vier per: personen dacht. De voortdure lende ma 1MLAN VROl Een te zinnigeng zijnde komst joeng bij kinderen, inwoners brand ste "bij den overgebr Sawahloe Wij he gemeeste gen in wel zeide torpedee lijken ste aperte schreven zers ont deze ons maar da deze aai schaffen, den ving burgemee was, dat rechtzett moesten neerleggi Deze dwenen, Noordbr; uitvoerig en wij m hetgeen te trekkr zienswijz achten ii dus tracl het dan de apert zakelijke ling van onvolledi gen. Mer houden, werk gae Nu m< gescheid ten. De kei in he Zeeland hier „na sche sar den r.k. te draai onze. Tl D.v.N.-B

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6