KRONIEK van den DAG. Het helseh complot BINNENLAND. RECHTSZAKEN. ZEELAND. TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 17 MAART 1937. No. 64. annie s. swan GOES. VLiSSlHGEN. WALCHEREN. HONIG/S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de, meeste andere: MÉkilbll T -n-gf-yt"-- ■"•'■- De controle inzake het non-intèrventie-accoord. Gisteren is men te Londen aangevan gen met de tenuitvoerlegging van het «ontróle-plan inzake de niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog. Zooals «ze lezers weten, zullen de Spaansche kusten van den Atlantischen Oceaan door Engelsche en Fransche oorlogs schepen, die van de Middellandsche Zee door Duitsche en Italiaansche worden bewaakt, terwijl dan verder langs de Fransch-Spaansche en de Portugeesch- Spaansche grenzen' eenige honderden buitenlandsche waarnemers worden ge plaatst. Óp deze manier hoopt men even- taeele clandestiene zendingen van „vrij willigers" naar Spanje te kunnen belet ten. De draden van het geheele controle stelsel loopen samen te Londen, waar 'n speciaal bureau voor de zaak is geves tigd, dat onder leiding staat van den gepensionneerden vice-admiraal Van Duim. Zijn voornaamste medewerkers zijn een tweede Nederlander, de gepen- sionneerde schout-bij-nacht Olivier, die is benoemd tot chef van de afdeeling: controle ter zee, en een Deen, kolonel Lunn, die het opperste beheer heeft over de afdeeling: controle ter land. Men ver wacht, dat er ongeveer twee weken noo- dig zullen zijn, om het geheele plan ten uitvoer te leggen. Aan het einde dezer maand kan de controle dan dus volledig functionneeren. Men hoort heel verschillend over de zaak oordeelen. Er zijn beschouwingen welke haar kwalificeeren als „poppen kast". Volgens deze zwartgallige mee ning heeft het weinig zin meer nu nog zoo'n rompslomp op tpuw te zetten. Het aantal „vrijwilligers", dat in Spanje vecht, zou nauwelijks meer voor uitbrei ding vatbaar zijn. Te Berlijn en te Rome zou men in zijn vuistje lachen, nademaal de Italiaansche en Duitsche regeeringen kans. hebben gezien, de laatste maand nog zooveel manschappen, technici, en oorlogsmateriaal aan Franco toe te zen den, dat deze zich van een overwinning verzekerd kan achten. Het controle-stel sel zou dus neerkomen op een handicap voor de regeeringCaballero, welke den laatsten tijd veel minder buitenlandschen steun genoot en nu met een blijvenden achterstand te kampen krijgt. Ook hoort men beweren, dat er nog genoeg gaten in de contróle-muur zou den overblijven, om althans Italië (in 't bijzonder via Spaansch Marokko) de ge legenheid te bieden, zoonoodig nog eeni ge duizenden zwarthemden naar Spanje te loodsen. Het is moeilijk te beoordeelen, in hoe verre deze opvattingen hout snijden. Dat er wel eens pogingen gedaan zullen worden om te smokkelen, lijkt ons waar schijnlijk. Maar dat het heele stelsel niet meer dan een wassen neus zou zijn, dan wel een slinksche uitvinding, om Franco aan de overwinning te helpen, gaat ons te ver. Het zal van de huidige militaire verhoudingen afhangen, voor welke par tij de regeling het voordeeligst geacht moet worden. Mussolini heeft de afge- loopen zes weken weliswaar heel wat Italiaansche versterkingen naar het Ibe risch schiereiland gestuurd, doch het moet nog blijken, of Franco daardoor in derdaad een belangrijke overhand heeft gekregen. Aan deze Italiaansche troe penzendingen zal nu in elk geval een einde komen. Het lijkt althans wel heel onwaarschijnlijk, dat de Duce ondanks de controle kans zou zien, opnieuw tien duizenden manschappen te laten ver schepen. Dergelijke omvangrijke pres taties loopen te veel in het oog. De regeering-Caballero heeft intus- schen, zooals eergisteren gemeld, aan den olkenbond, en aan de Engelsche re geering nog eens afzonderlijk, een uit voerig protest doen toekomen over de Italiaansche deelneming aan den bur geroorlog. Het betoog komt hierop neer, dat onwederlegbaar is bewezen (op grond van de verklaringen der Italiaan sche krijgsgevangenen), dat de Italiaan- door 67). Buiten gebruikstelling vredespostzegel Met ingang van 1 Januari 1938 wore de vredespostzegel van 12 Y> cent bui ten gebruik gesteld. Deze zegel kan der halve van d en dag af niet meer voo fr,ankeering dienen. Van 1 Januari Juli 1938 is inruiling van 'nog voorhan den gave en ongeschonden vredespost zegels tegen postzegels van dezelfde waarde van de gewone uitgifte mogelijk DE PRIJZEN VAN BIGGEN. Vragen van het Kamerlh Droesen. Het Tweede Kamerlid Droesen heef aan den minister van landbouw en vis scherij de volgende vragen gesteld: 1 Is het den min ster bekend, dat de prijs der biggen sinds de invoering dei teeltregeling voor varkens, bijna steeds te hoog is geweest in verhouding tot den prijs v.an vette varkens? 2 Is de min ster niet van oordeel, dat het gekozen systeem van teeltbeper king automatisch daartoe leidt, hetgeen een groote onbillijkheid beteekent voor de varkenshouders, die verstoken zijn van biggenmerken? 3 Is het den minister ook bekend, dat d't euvel zich thans in sterke jnate voordoet, zoodat met name veel kleine boeren en houders v,an varkens voor eigen gerief niet meer in staat zijn big gen te koopen? 4 Indien de vorige vragen bevestigenc worden beantwoord, is de m'nister dan bereid maatregelen te nemen om die onbillijkheid zooveel mogelijk weg te nemen? 5 Is de minister niet van meening, dat daartoe zou kunnen dienen een bepal'ng van deze strekking, dat degenen, wien een aanmerkelijk aantal merken is toe gewezen, een zeker percentage van hun gemerkte biggen tegen verlaagden prijs moeten afstaan, welke biggen dan door bemiddeling van de landbouwcri sis organ'saties beschikbaar zouden moeten worden gesteld ,aan de in vraag 3 bedoelde varkenshouders? DE RIJKSLOONEN EN SALARISSEN Nog geen termen voor herzie ning aanwezig. Op de vragen van het Tweede Ka merlid De Visser, betreffende herzie ning van loonen en salarissen van rijks werkl'eden en ambtenaren in verband met de prijsstijging van levensmiddelen en verbruikaartikelen heeft de minister van binnenlandsche zaken het volgende geantwoord: De regeering acht de prijsstijging van levensmiddelen en vprbruiksart'kelen voorshands nog niet van dien aard, dat bijzondere maatregelen ten aanzien v.an de salarissen en loonen van het perso neel in 's rijks dienst noodzakelijk en gerechtvaardigd zouden zijn. De bezoldiging van het overheidsper soneel heeft, vooral in deze tijden, haar volle aandacht. Mocht het treffen van bijzondere voor zieningen noodig zijn, dan zal daartoe worden overgegaan. WIJZIGING CRISISPACHTWET 1932. In de memorie van antwoord in zake het ontwerp tot wijziging van de crisis pachtwet 1932 merkt de regeering o.m. het volgende op. Uitgaande van de gedachte, dat de voorgestelde wijziging van de crisis- sche troepen, die aan de zijde van Fran co vechten, geen vrijwilligers, doch on derdeden van het geregelde Italiaansche leger zijn. En dat de regeering te Rome zich derhalve schuldig heeft gemaakt aan schending van art. 10 van het Vol kenbondshandvest; (bij dit artikel ver plichten de Volkenbondsleden zich de onafhankelijkheid en integriteit van an dere landen te zullen eerbiedigen). Er is tegen dit betoog weinig in te brengen. Maar wat zal de Volkenbond kunnen doen? Trouwens de Spaansche regeering vraagt niet eens, iets te doen. Ze brengt de zaak alleen ter kennis van Genève. Het Abessijnsche treurspel, dat een nog veel flagranter schennis van art. 10 be- teekende, indachtig? William riep zij waarschuwend uit, „leg die krant onmiddellijk neer! Wat denk je wel, dat je op jouw leeftijd al j f,^!en mas 'ezen? Leg haar onmid dellijk neer en waar,is je zeilwrijver? liet is al twintig minuten voor achten en de dames zullen direct beneden ko men en die zijn er niet op gesteld jou op een bank de krant te zien zitten lezen". Maar William gehoorzaamde niet. Hij scheen haar zelfs niet gehoord te heb ben. Zijn oogen hingen aan het blad, dat open voor hem lag en plotseling viel het Christina op, dat er een ongewone uit drukking op zijn gezicht lag. Zonder een woord te zeggen, ging' ze daarom naast hem staan en boog zich over de krant om te trachten uit te vinden, wat hem zoo hevig interresseerde. Miet een vinger die een beetje scheen te beven, wees hij naar het opschrift, dat in vette letters bovenaan het twee de blad gedrukt stond „Buitengewone en sensationeele ont wikkeling van het Dempster testament proces. Miss Harman van moord be schuldigd en gearresteerd". Christina schreeuwde niet. Ze rukte William de krant uit de handen en las woord voor woord de heele, lange para graaf door, zonder zich er om te bekom meren, dat haar plichten in de eetkamer nog lang niet afgeloopen waren en dat de dames spoedig naar beneden zouden komen om te ontbijten. Ze werd doods bleek, toen ze het verslag las van de dramatische arrestatie van miss Harman op White's M'oss en haar reis naar Edinburg onder geleide van de twee politie-agenten en de schrikwekkende bijvoeging, dat zij nu veilig in de ge vangenis opgesloten was. De laatste z'n luidde: „De gevangene heeft geweigerd iets te zeggen, voordat zij met haar procureur gesproken heeft. Vandaag zal ze voor de rechtbank ver- 'schijnen 'om officieel beschuldigd te worden". „Verschrikkelijk, hè Tina?" zei Wil liam op zachten meewarigen toon. „Verschrikkelijk is het woord niet, jong! De Voorzienigheid moet zeker er niet meer zijn, dat er zoo iets afgrijse pachtwet, niet anders is dan een, door de omstandigheden geboden, logische voortzetting van de lijn dier wet, kan de regeering niet toegeven, dat de toe passing van die wet op contracten, aan gegaan na 1 Januari 1932, een zeer ver keerde uitwerking zou hebben. Slechts indien blijkt, dat de pacht in verband met de buitengewone tijdsom standigheden niet kan worden opge- oraent is een beroep op de geldende cri sispachtwet en zal in de toekomst een beroep op de gewijzigde crisispachtwet kunnen worden gedaan. Daarom rust de conclusie, dat roekeloozen, die te hooge pachtprijzen geboden hebben, zullen worden geholpen en bedachtza- men zullen worden gedupeerd, op een onjuisten grondslag. De regeering moet op denzelfden grond stellig tegenspre ken, dat de door haar voorgestelde wij ziging ook betrekking zou hebben op een geval, dat een pachter door gebrek aan land gepacht heeft #oor zeer be zwarende voorwaarden, d.w.z. op voor waarden, waarvan van den aanvang af te voorzien was, dat ze niet zouden kunnen worden nagekomen. Voor het verleenen van terugwerken de kracht aan het ontwerp tot 1 Juli 1936, in dien zien, dat ook sedert dien datum vervallen termijnen in na 1 Janu ari 1932 aangegane contracten alsnog vermindering zal kunnen 'worden ge vraagd, achtte de regeering geen termen aanwezig. GEEN STEUN AAN be PLUIM VEEHOUDERS, De omstandigheden hebben zich in gunstigen zin gewijzigd. Aan een schrijven van den minister van landbouw en visscherij aan de Tweede Kamer wordt het volgende ont leend. Bij de behandeling van de interpellatie van den heer Van der Sluis heeft de mi nister medegedeeld, dat hij bereid was om, zoo mogelijk, iets te doen, ten ein de den kippenhouders in hun inderdaad uitzonderlijke moeilijkheden de helpende hand te bieden. In verband hiermede acht de minister zich verplicht thans mede te deelen, dat de omstandigheden zich zoodanig ten gunste van de pluimveehouderij hebben gewijzigd, dat maatregelen tot verbete ring van hun positie van regeeringswege naar zijn meening thans niet op hun plaats zijn. De prijs der eieren, welke op 18 Febr.1937, den dag, waarop de in terpellatie werd gehouden, reeds aan zienlijk hooger was dan in de daaraan voorafgegane weken, is sindsdien nog meer gestegen, Indien men rekening houdt met de thans geldende voederprijzen en de nor male seizoensfluctuaties van den prijs, moet de opbrengst der eieren voor de pluimveehouders thans bevredigend worden geacht. Indien de verbetering in den toestand der pluimveehouderij blijft aanhouden, is het, naar het oordeel van den minis ter niet gewenscht, daarnevens nog bijzondere maatregelen ten behoeve der pluimveehouders te nemen. Mochten onverhoopt de omstandigheden zich weer in ongunstigen zin wijzigen, dan zal hij ongetwijfeld overwegen, den pluimveehouders onverwijld alsnog hulp te bieden. Cassatie. F. van G., 33 jaar, caféhouder te Vlis- singen heeft cassatie aangeteekend te gen het vonnis van de Middelb. recht bank van 12 Maart 11., waarbij hij met bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter te Middelburg, wegens over treding van de Drankwet is veroordeeld tot 6 boete of 3 dagen hechtenis en 50 of 10 dagen hechtenis. Nederl. Jongelingsverbond. Het bondsbestuur van het Ned. Jon gelingsverbond heeft voor de dit jaar in zijn midden te vervullen vacaturen door periodieke aftreding, wat Zeeland be treft de heer C. Duvekot Lzn, te Goes opnieuw gecandideerd en in de vaca ture van den heer Musch, die niet her kiesbaar is candidaat gesteld den hr. K. L. \v. v. d. Maden te 's Heer Hendriks kinderen. BE WERKLOOSHEID. In Februari een vermindering met 11 pet. De stand der werkloosheid in het d strict der Arbeidsbeurs te Middel burg per 28 Februari luidde: Middelburg 849 (961); Vlissingen 593 (641); Aagtekerke 16 (15); Arnemuiden 202 (205); Baarland 57 (72); Biggekerke 25 (36); Borssele 64 (61); Colijnsplaat 107 (105); Domburg 91 (107); Driewegen 19 (25); Ellewoutsdijk 33 (36); Goes 257 (331); 's-Gravenpolder 41 (28); Grijps- kerke 23 (26); 's-Heer Abtskerke 8 (8); 's-Heer Arendskerke 151 (179); 's Hee- renhoek 89 (105); Heinkenszand 89 (110); Hoedekenskerke 55 (80); Ierseke 199 (209); Kapelle 90 (112); Kats 23 (37); Kattendijke 21 (21); Kloetinge 52 (61); Kortgene 48 (54); Koudekerke 79 (88); Krribbendijke 62 (109); Kru'ningen 149 (154); Meliskerke 17 (19); Nieuw- land 54 (52); Nisse 13 (19); Oostkapelle 36 (50); Oudelande 50 (601; Ovezande 71 (86); Rilland-Bath 74 (89); Ritthem 19 (8); Schore 16 (22); Serooskerke 52 (58); St. Laurens 15 (14); Souburg 197 (206); Veere 40 (33); Vrouwenpolder 34 (32); Waarde 32 (49); Wemeldinge 70 (90); Westkapelle 268 (255); Wissenker- ke 143 (172); Wolphaartsdijk 88 (85); Zoutelande 32 (32). De getallen tusschen haakjes zijn die op 31 Januari, In totaal stonden per 28 Februari 4813 personen als werkzoekenden ngeschre- ven, tegen 5408 op 31 Januari. Te Vlissingen zette de vermindering van het aantal werkloozen zich weer voort en is het nu sedert 1 Januari reeds Uedaald van 742 tol 593 of met 20 pet., Te Middelburg, waar in Januari een kleine stijging plaats had nml. met 27 is nu een daling van 112 waar te ne men, waardoor in 2 maanden van 934 op 849 is gekomen, een vermindering van 9 pet. dus. Goes, dat in Januari een toename vertoonde van 75, heeft nu een daling van 74 en scheelt dus slechts één mei 1 Januari. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewe- tensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 75, onder de let ters S. J. Het bergen van het anker van de „Eleni". Nadat gistermorgen het in de Sardijn- geul verloren geraakte anker en ketting van het Grieksche s.s. „Eleni" door de sleepbooten „Goliath" en „Maas" was gevischt, heeft men het bergingsvaar tuig „Phyllis Hudson" van de Van der Taks' bergingsmaatschappij, gestation- neerd te Hansweert, naar Vlissingen la ten komen om genoemd anker en ket ting op te hieuwen. De „Phyllis Hudson welke tegen den middag te Vlissingen arriveerde is on middellijk begonnen met het anker aan boord te hijschen en was daarmede te ongeveer half vijf gereed, waarna het aan boord van de „Eleni" is gebracht. Het s.s. „Eleni" heeft gisteravond om (Ingez. Med.) acht uur de reis naar Dantzig voortge zet. Voet af gekneld. Bij het bergen van het anker is den matroos L. G. uit Antwerpen door een staaldraad een voet afgekneld. De man is naar het St. Josephziekenhuis te Vlis singen vervoerd. Zevenjarig jongetje dood naast wagen gevonden. Gisteravond omstreeks zes uur is het zevenjarig zoontje van de familie Bosse- iaar alhier levenloos gevonden naast een wagen op het terrein van de ko ninklijke maatschappij „De Schelde". Vermoedelijk is het ventje bij het spe len van den wagen gevallen. De ouders van het knaapje zijn thans wel zeer zwaar getroffen want eenigen tijd gele den is een ander zoontje eveneens door een ongeluk om het leven gekomen. AAGTEKERKE. Dinsdag werd door B. en W. eervol ontslag verleend aan de heeren C. de Visser en J, de V.sser als onderbrandmeester en brandspuitmees-, ter. In hun plaats werden benoemd de heeren C. Minderhoud Sz. en P. Wisse Sz. VEERE. De Coöp. Boerenleenbank alhier hield Dinsdag haar alg. vergade ring in den Canipveerschen toren, wel ke vergadering geleid werd door den hr, F. J. Castel. Uit het jaarverslag van den kassier bleek, dat de bank een gunstig jaar heeft doorgemaakt. De omzet bedroeg 243000.hetgeen aanmerkelijk hoo ger was dan in 1935. Ook het eindcijfer van de balans was grooter; dit bedroeg n.l. 155000.De spaargelden waren gestegen met 14000.terwijl de voorschotten een stijging vertoonden van 22000.De winst ad J' 555 werd aan het reservefonds gevoegd, dat hier door een saldo aangeeft van 10000. In de vacature F. J, Castel koos de vergadering den heer J. Baaijens. Als lid van den Raad van toezicht werd her kozen de heer Chr. Volkers. Het leden tal werd uitgebreid met 12 nieuwe le den en bedroeg 31 Dec. j.l. 202. Van verschillende zijden werd de scheiden de voorzitter toegesproken en hem dank gebracht voor het werk, dat hij lijks kan gebeuren". Ze sprak de woorden in vollen ernst uit, alsof dat haar de eenige oplossing en verklaring voor de monsterlijke ge beurtenis leek. William schoof een eind je opzij, een oogenblik geschrokken van ets, dat hij nog nooit te voren in het Gezicht van zijn bondgenoot gezien had. Jet was een uitdrukking van aandpen- ijke, onverdragelijke ellende, die niet onder woorden gebracht kon worden, „Misschien wordt ze nog wel vrijge- sprokën", trachtte hij haar haastig te troosten, „Dat gebeurt toch wel meer. Vfiijn God, is het niet verschrikkelijk". Hij sloop huiverend weg en Christina iet de krant op den grond liggen en :ep langzaam de trap op. Ze bezat nu het kleine vertrekje, dat vroeger van de kokkin geweest was. Alice had haar een eigen kamertje gegeven om haar dat gevoel van eigenwaarde bij te brengen, waar zijzelf zoo op gesteld was. Ofschoon ze zelf nog' nooit in de ge vangenis gezeten had, wist zij er ge noeg van af, Dikwijls genoeg waren de menschen, die haar in haar jeugd om geven hadden, ermee in aanraking ge weest en zij bekommerden zich weinig om haar verschrikkingen. Maar Chris tina had haar altijd iets schandelijks ge vonden én de gedachte, dat haar mees teres zich er nu in bevond wekte in haar een onbeschrijfelijke en machtelooze looze woede. „O, God, als Gij er nog zijt, stort dan Uw vergelding over hen uit!" bad zij. „Over de ellendelingen, die haar dit aangedaan hebben!" Spoedig begon, temidden van haar el lende het verlangen om haar meesteres te helpen vasten vorm aan te nemen en al gauw wist zij wat haar te doen stond. Voorloopig was zij niet langer een in woner van het huis, die zekere plichten te vervullen had, maar de bestrijdster van een groot en schreeuwend onrecht. Ze deed haar schort af, verwisselde haar huisschoenen voor gewone en haar ka toenen jurk voor een zwarte, deed haar hoed en mantel aan, liep de trap af en verliet door de voordeur het huis. Ze bemerkte, toen zij door de hall liep, dat de krant opgeraapt was, maar hoorde nergens eenig geluid, dat erop wees, dat de dames beneden gekomen waren. Buiten deed de frissche, prikkelende lucht haar weer wat bijkomen en haar moed een beetje herleven. Ze was sinds zes uur op en had nog niets gegeten. Ze voelde zich een beetje duizelig, toen ze op snelle voeten het ple'n afliep en door een klein straatje Buccleuh Place bereikte waar dr. Guthrie woonde. Ze kende zijn huis heel goed, want ze had er dikwijls voor haai meesteres bood schappen heen gebracht en ook kende ze het. dienstmeisje, dat op haar bellen opendeed. „Is de dokter al beneden?" vroeg ze ademloos. Het meisje knikte, „M'at is er aan de hand? Je ziel er uit, also* je door iets achtervolgd wordt, meisje!' „Dat wordt ik ook. Zeg hem, wil je dat Christina Caldwell hem graag even zou spreken over iets verschrikkelijks, dat niet kan wachten. Maar misschien weet hij het al", voeg'de zij erbij, want ze bedacht zich ineens, dat hij de och tendkrant waarschijnlijk al gelezen had. Op datzelfde oogenblik opende de dokter zelf de deur van zijn studeerka mer en toen hij Christina zag, wenkte hij haar om binnen te komen. Ze zag aan zijn gezicht, dat hij al van de arrestatie van haar meesteres op de hoogte was. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5