BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. DE INCIDENTEN TE ADDIS ABEBA IN HET HOOGERHUIS TER SPRAKE GEBRACHT. DE „OSSERVATORE ROMANO" OVER DE KERK IN DUITSCHLAND. SPANJE. DE STRIJD IN DE VLAKTE VAN MADRID.^ Minister van onderwijs spreekt voor I'aliaansche krijgsgevan genen. FRANKRIJK. Bloedige relletjes te Clichy. Wetsontwerp ingediend tot verhooging der ambtenarensalarissen. OOK DE TWEEDE TRANCHE VAN DE DEFENSIELEENING VOLTEEKEND. ENGELAND. Russische vertegenwoordigers bif de kroning. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN OVERLEDEN. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG? Robber Markt Tabak KoninkL ObLMarkti Un<'over I— Olie Gedeponeerd DUITSCHLAND. DE KWESTIE BMOi_AK. Het bevel tot uitzetting voor onbepaalden tijd ingetrokken. Wat niet mag. SAMENZWERING TEGEN NATIONAAL-SOCIALISTISCHE REGEERING? Tegenspraak. ITALIË. Vier dooden bij vliegtuigongeluk. Mantel van Hailé Selassie in museum. Caesar PALESTINA* NIEUWE DADEN VAN TERREUR, Vier arrestaties. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. lil het Engelsche Hoogerhuis heeft de aartsbisschop van Canterbury g ster aan de regeering nadere in ichiingen ge vraagd omtrent de incidenten, die z ch na den aanslag op Graziani te Addis Abeba hebben afgespeeld. Volgens de ontvangen berichten heeft in den nacht van den 19en Febr. en twee daarop vol gende dagen een algemeene slacht ng' plaais gevonden. Het schijnt, dat troe pen met bommen, vlammenwerpers, ge weren en revolvers gewapende zwart- hemden als bezetenen door de inboor lingen wijken renden, de hutten in brand staken, en schoten op hen, die aan de vlammen trachtten te ontkomen. Men heeft ons medegedeeld, aidus de aarts bisschop, dat het geknetter der mitrail leurs en geweren niet van de lucht was. De raming van het aantal dooden, zoo besloot hij loopen uiteen van 2,000 tot 6,000, In zijn antwoord ze'de Lord Plymouth, dat de Enge sche regeering' niet over ineer inlichtingen beschikt, dan die wel ke lórd Cranborne op 8 dezer in het La- gerhu s heeft verstrekt. Het is zeker, aldus lord Plymouth, dat zich ernstige ongeregeldheden hebben voorgedaan, waarbij Itakaansche soldaten strenge maatregelen tegen de plaatselijke in- heemsche bevolking hebben genomen en een groot aantal menschen werd gedood, terwijl op groote schaal verniel ngen werden aangericht. De regeering be treurt deze gebeurtenissen ten zeerste. "Wij betreuren, aldus besloot Lord Ply mouth, eveneens de onmiddellijke oor zaken, d e ertoe hebben geleid, In een lang artikel over den kerke- lijken toestand in Duitschland wijst de „Osservatore Romano" (het pauselijk blad) op schendingen van het concor daat. Het blad beschuldigt de regeering de bepalingen inzake het onderwijs te overtreden en wijst hierbij op Beieren, waar 80 procent van den leerplichtige jeugd op katholieke scholen ging en waar sedert Kerstmis 48 confessioneele scholen gesloten zijn, terwijl omstreeks Paschen 103 anderen zullen volgen. Het blad wijst verder op de verkla ring van minister Wagner, die heeft ge zegd, dat tot eiken prijs de eenheids- school verwezenlijkt zal worden en de „Osservatore voegt hieraan toe, dat de schoolstrijd een openlijk conflict is. Niet alleen het onderwijs en de jeugd bonden, doch het gcheele opvoedende leven van het land wordt op deze wijze behandeld. Steeds weer ziet men aan duidingen, welke er op wijze, dat men in Duitschland het christendom wil ver nietigen. Gisteren heerschte in alle sectoren van de vlakte van Madrid een groote bedrijvigheid. Van Somosicrra tot Ca- r,abanchel werd aan B*eide zijden een zeldzaam kracht'g geschutvuur onder houden. Bij Somosierra hebben de rechtschen sedert het aanbreken van den dag de stellingen en de verbin dingslijnen der regeeringstroepen onder vuur genomen: de linkschen reageer den daarop slechts zwak. Troepencon centraties achter het front werden door het geschutvuur der opstandelingen verspreid. Bij het Escoriaal namen de regeer'ngstroepen de stellingen der rchtschen onder vuur. Tegen den mid dag werd dit vuur beantwoord, zodoat zicht ot den avond van Las Navas tot Robledo de Chavala een onafgebroken vuur liet hooren. Ook ,aan de Westzijde van Madrid, bij de Universiteitswijk en de Fransche brug, was het geschut in actie. De iri'litietroepen trachtten 'n uitval uit de Universiteitswijk te doen, doch moesten voor het spervuur der artillerie terugtrekken. De verdedigingsraad heeft medege deeld, dat sedert 24 uur z'ch overigens geen belangrijke gebeurtenissen aan de fronten van M,adrid, Guadalajara en de Jarama hebben voorgedaan. De re- geeringsfroepen gaan voort met het verzamelen van het materiaal, dat de vijand bij Triujeque en Brihuega heeft ,achtergelaten. Bij de gevechten van den Zondag zijn 92 Italianen gevangen ge nomen. Luchtgevechten en bombarde menten. Vliegtuigen der opstandelingen heb ben Alcala de Henares en Guadalajara gebombardeerd. Toestellen der regee- r ng zetten een achtervolging in en slaagden er in, drie rechtsche vliegtui gen neer te schieten. In Asturië hebben regeeringsvliegtui- gen de stellingen der opstandel'ngen te Pravia gebombardeerd, waar op eeni- ge plaatsen brand is ontstaan. Aan het front in de Pyreneeën heeft de artillerie van de regeering een fa briek van springstoffen en het stat or» van den spoorweg te Sabinanigo bij Hnesca gebombardeerd. Zeven dooden, bij bombarde ment op Barcelona, Gisterochtend zijn bij een bombarde ment op Barcelona door vliegtuigen der opstandelingen zeven personen ge dood en 34 gewond In een toespraak tot 68 Italiaansche krijgsgevangenen verklaarde de mi nister van onderwijs, Jesus Hernandez, gistermiddag te Madrid: „de regeering der republiek staat in voor Uw veil g- heid en wanneer U morgen naar Uw land kunt terugkeeren om daar Uw gezinnen en vrienden weer te vinden, zegt hun dan goed dat deze barbaren, deze wilden, die gij zijt komen te be strijden, U als broeder behandeld heb ben." Vervolgens herhaalde generaal Miaja nog eens de verzeker'ngen, die de ge delegeerden der regeering te Valencia den gevangenen Rad gegeven. De gevan genen gaven meermalen blijk van hun instemming. Drie hunner traden naar voren en verklaarden eenstemmig, dat zij naar Spanje waren gekomen, in de meening, dat zij naar Abessynië vertrok ken. Zij zeiden, dat zij ;n Italië geen werk hadden, en toonden zich voldaan over de behandeling, die hun ten deel viel. Alle gevangenen bekrachtigden daarop de verklaring hunner kameraden. De met-inmengingscommissie, In de vergadering der sub-comnvssie der niet-inmengingscommissie hebben de vertegenwoordigers van Duitschland en Ital er den nadruk op geleed, dat een terugtrekken van de vrijwilligers gevolgd zou moefen worden door een regeling van de kwestie van directen financieelen steun aan Spanje. Deze laatste kwestie is langdurig besproken, evenals een voorstel tot neutrahsarie van het door de regeering v,an Valen cia in het buitenland gedeponeerde goud. De Russische tfedeletfeerde Mais- ky verzette z'ch heftitf fetfen het neu- traliseerings-voorstel. De besprekingen leidden niet tot een oplossing. De vertegenwoordigers van Italië en Duitschland verklaarden vervolgens niet here d te zijn over eenige andere kwestie te spreken hierbij inbegre pen het terugroepen van de vrijwilli gers dan over het toepassen van 't controleplan. Linksche elementen slaags met de politie. Vier dooden en 200 gewonden. Gisteravond hebben zich te Clichy, een voorstad van Parijs, ernstige onge regeldheden afgespeeld. Er vielen vier dooden", terwijl ettelijke tientallen ge wonden in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De „Parti social franqais", de fas cistisch gezinde formatie van kolonel De la Rocque had te Clichy een demon stratie-bijeenkomst gelegd. Hoewel een groote politie-macht op de been was, wisten de politieke tegenstanders („Volksfronters") Ben tegenbetooging op touw te zetten. Ze raakten slaags met de politie en hun politieke tegen voeters. Vermoedelijk zijn het grooten- deels communisten geweest. De ernstigste ongeregeldheden deden zich voor op het Raadhuisplein te Cli chy, nabij een bioscoop, waar een ga lavoorstelling gegeven werd door de Parti social franqais. Ongeveer zes tot zevenduizend „Volksfronters" tracht ten herhaaldelijk de afzettingen te ver breken. Ze wierpen met flesschen, brok stukken van kapotgeslagen hekken, en verschillende andere voorwerpen naar de politie en de mobiele garde. Dertig agenten werden gewond. Aan den kant van de betoogers waren ongeveer 100 personen getroffen. Plotseling weer klonken tijdens deze vechtpartijen scho ten. Een dezer schoten heeft den kabi netschef van Blum, den hr. Blumel, ge troffen, welke in gezelschap van den minister van binnenlandsche zaken, d'Ormoy, en den prefect van politie naar Clichy was gekomen, om zoo mo gelijk de orde te herstellen. De politie liet de bioscoop ontruimen en trachtte de bezoekers veiligen aftocht te ver schaffen, De betoogers echter hadden het plaveisel van een deel van het Raadhuisplein inmiddels opgebroken en drie barricades opgeworpen, vanwaar zij de politie met steenen bekogelden Er volgde een uiterst verwarde toe stand. Sommige ooggetuigen beweren, dat burgers, staande achter de mobie le garde, schoten gelost hebben. Andere schoten weerklonken van een caféter ras nabij het raadhuis. De commandant der mobiele garde liet tenslotte drie maal de trompet ste ken als sommatie, dat de ramen geslo ten moesten worden, want dat anders gevuurd zou worden. Op dit moment was het negen uur veertig. Even werd het wat kalmer, maar toen klonken op nieuw schoten, opnieuw werden projec tielen naar de ordebewakers gewor pen, en feller nog dan eerst barstten de relletjes los. De betoogers slaagden er echter in hun gewonden weg te dragen naar het raadhuis, van waar ze naar de ziekenhuizen werden overgebracht. Het waren er zooveel, dat particuliere auto's in gebruik moesten worden geno men om de ziekenwagens bij te staan bij het vervoer. Na verscheidene charges werden ein delijk de drie barricades genomen en opgeruimd. Volksredenaars spraken de betoogers toe en dezen trokken zich te rug onder het zingen van de Internati onale. Om 10 uur leek het dat de botsingen volkomen geëindigd waren. Tegen kwart óver twaalf echter, bij het aflos sen der ordebewaarders, sloegen betoo gers de ruiten van een café in. Een sla gerswinkel werd geplunderd en een bakkerij leeggehaald. Wederom moest de politie tusschenbeide komen en we derom vielen gewonden. De comman dant der politie, die hier dienst deed, verklaarde, dat zijn mannen in het ge heel geen gebruik hebben gemaakt van de vuurwapenen. Tegen een uur des nachts kwam dr. Paul, de politiearts, in het commissari aat van Clichy aan. Hij verklaarde, dat er toen 4 doocen waren onder ae betoo gers. Om kwart voor twee rukte een deel der politie in. Volgens inlichtingen uit gezaghebben de kringen behoort het grootste aantal gewonden tot de linksche partijen. Er is trouwens opgemerkt, dat op het terrein der relletjes de secretaris-gene raal der communistische partij, Thorez, begroet werd met de kreet: „Arbeiders milities, Arbeidersmilities". De kogel, die den kabinetschef van Blum, Blumel, getroffen had, is verwij derd. De toestand van den gewonde is zeer bevredigend. De Parti soc al francais publiceerde heden een nota, wa,arin o.m. gezegd wordt: „De gebeurtenissen van gister avond zijn het resultaat van een waar complot, dat sinds lang gesmeed is door de extremistische elementen van het Volksfront. Zullen, na een avond van talrijke aanvallen, gepleegd door de re- volutionnaire elementen, die gemengd zijn in het Volksfront, de republikeinen van ditzelfde Volksfront eindelijk de dreiging begrijpen, die op het régime drukt?" De (socialistische) minister van bin nenlandsche zaken heeft 'een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide, dat een snel en doortastend onderzoek zal wor den ingesteld na het gebeurde, en de regeering niet zal aarzelen de verant woordelijkheid er voor zonder aanzien des persoons vast te stellen. De regeering heeft gisteren bij het bureau der Kamer een wetsontwerp ingediend strekkende tot verbetering van de traktementen der lagere ambte naren. De aanvullende credieten, welke hier voor noodig zullen zijn, beloopen onge veer 650 millioen franken. Gisteravond was naar uit Parijs ge meld wordt, op dé tweede tranche van de aefensieleening reeds voor een be drag van meer dan drie milliard francs ingeschreven, in verband waarmede de inschrijving is gesloten. De Sovjet-Russijsche ambassade te Londen deelde officieel mede, dat de Sovjet-Unie bij de kroning van Kon'ng George VI vertegenwoordigd zal zijn door den volkscommissaris van buiten- landsche zaken Litwinoff den ambassa deur te Londen, Maisky en den chef van den genera'en staf van het roode leger, Toechatsjefski. G's+eravond is in zijn woning te Lon den tengevolge van een hartverlamming overleden, oud-minister Sir Austen Chamberlain, Sir Austin was eenige dagen door 'n aanval van ledenjicht gedwongen in hu's te blijven en toen hij zich gister middag om zes uur naar zijn bibliotheek wilde begeven werd hij plotseling on wel en overleed in enkele minuten zonder nog tot bewustzijn te zijn ge komen. (Austen Chamberlain, de Britsche po- lit'cus, werd in 1863 geboren als zoon van den Brtschen staatsman Joseph Chamberlain. Hij genoot zijn opleiding te Rugby en Cambridge (Trinity Colle ge). Van 18921914 was hij Lagerhuislid voor het d'strict East Worcestershire en sinds 1914 voor Wes'f Birmingham. Van 18951900 was hij civiel lord der admiraliteit en van 19001902 fi nancieel secretaris van het ministerie van financiën. Austen Chamberlain was van 19031905 en van 19191921 mi nister van financiën, van 1915 tot 1917 minister van Indië en van 1918—1919 I'd van he't oorlogskabinet. Van 1921 1922 was hij lord Privv Seal en leider van het Lagerhuis. Van 192419.29 heeft hij zijn tand gediend als minister van buitenlandsche zaken. Na de tot standkoming van het verdrag van Lo carno werd Austen Chamberlain tot Ridder 'n de orde van den kouseband benoemd. In de eerste nationale reöee- ring (1931) werd Sir Austen Chamber lain minister van marine. Wegens zijn Hoogen leeftijd wenschte hij evenwel geen deel uit te maken van de 'tweede nationale regeering. Sir Austen Chamberlain heeft inder tijd in nauwe samenwerking met Briand en Stresemann gearbeid om de betrek kingen tussch.en Frankrijk en Engeland eener en Duitschland anderzijds te verbeteren In verband hiermee werd den drie ministers in 1926 den Nobel prijs voor den vrede toegekend. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van lie den: beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4% 99%—100 C ties Service Cy. P. 1958 5 53%—54% A Pref. Jurgens A 124%123% A Ned. Gist- en Spiritusf 483483% A De Schelde N.B. 73%—72 C Am. Smelt en Ref. 1414% A Born. Sum. H.M. 213—213% A Houth, Alberts 112 C Union Pac. Rr. 109110% C Int. Nickel Cy. 53%—53% Ned. 1000-4 101%—101% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk, 85%87 A N.I. hbk. 1000 173%—173% C Ned. H. M. 1000 205%—206 A v. Berkels Pat. 65%65% C Calvé-Delft 92%—92% A Philips Gem. B. afg. 347%—348-46 C Unilever 170—171%-70% C Am. Car en Foundry 4949% C Anaconda Cop. 49%49%-% C Bethlehem St. 74%—75%-% C Kennec Copper 49%49% C U. States St. C. 90%—91%-92 C North Am. Cy. 21%—21%-% A Kon. Petr. Mpij. 429—431%-29 C Contin. Oil Cy. 33—33% C Ph 11 ps Petr, Comp. 42%42% C She 1 Union O.C. 24%—24%-% C Tide Water Ass. Oil 15%—15%-% A Ned. Scheepv. U. 138%—137%-36% A H.V. Amsterdam 531%539-34 A Java Cult. Mij. 262%263%-64 A N.I. Suiker U. 187%—189%-87 A Deli Batavia 310%319-15 Philips Suiker Schepen Wettig Amerika C Deli Mij. 1000 349-357-53 A Senembah 369%373%-74% C Balt more en Oh:o 2729% C Southern Pac, Cy. 4648%-% A Southern Rlw, 28%30% A Amst. Rubb. C. 338%—349%-46% A Deli-Bat. Rubb. 277%—289-94 A Hessa Rubber 286%298-302. A Serbadjadi S.R. 206%210-06 WISSELKOERSEN. Heden gister. Londen 8.93% 8.94% Berlijn 73.60 73.58 Parijs 8.38% 8.40% Brussel 30.82 30.82 New-York 1.82% 1,83 De heer Landau, de directeur van he.t Joodsche Telegraaf Agentschap, die op 't oogenblik te Parijs vertoeft, deelt me de, dat als gevolg van het protest, dat een commissie van drie namens de bui- tenlandsche persvereeniging bij het rijksministerie van buitenlandsche za ken heeft ingediend en een onderhoud van den consul der Vereenigde Staten met Hydrick, den (medewerker van Himmler, den leider der Gestapo de verblijfsontzegging van den Amerikaan- schen journalist Boris Smolar, den cor respondent van het Joodsche Telegraaf Agentschap te Berlijn, voor onbepaal den tijd is ingetrokken. Gister werd de echtgenoote van den vroegeren secretaris generaal van de vakvereenigingen Theodor Leipart ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf, omdat zij een collectant van de Winterhilfe heeft gezegd: „Hoe kan ik u iets geven, nu gij ons de mogelijkheid om te werken hebt ontnomen?" Mevrouw Leipart is 55 jaar oud en haar echtgenoot is thans 70 jaar. De „Petit Parisien" meldt uit Mul house, dat volgens berichten afkomstig van de Duitsch-Zwitsersche grens, de nationaal-socialistisdhe politie ïn Duitschland samenzweringen heeft ont dekt van leiders van den Stahlhelm en van monarchistische kringen, en dat de leden van den Stahlhelm overal on der strenge bewaking zijn gesteld, Er zijn verscheidene arrestaties verricht, De Gestapo (geheime staatspolitie) zoekt naar een kortegolfzender, die zich in het gebied van Loerrach of Weil moet bevinden, en die iederen avond redevoeringen tegen het Hitier- bewind uitzendt. In officieuse kringen te Berlijn ver klaart men niets te weten van arresta ties die verricht zouden zijn in leidende kringen van den vroegeren Stahlhelm, in verband met de anti-nationaalsocialis- tische activiteit. Gisteravond is een militair vl egtuig tijdens een oefenvlucht door onbeken de oorzaak boven het vlifegveld van Bresso omlaag gestort. De vier inzitten den kwamen om het leven. De burgemeester van Livorno heeft van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, een met goud be stikten rood fluweelen mantel ten ge schenke gekregen, welke heeft toebe hoord aan Hailé Selassie. De mantel krijgt een plaats in het museum der stad." G'steravond is Mussolini te paard om ringd door Arabische ruiters en verge zeld van twee ruiters, die als in de oudheid lictor e.n- bundels droegen, Tripolis b'nnengetrokken. De stad was rijk versierd en een metalen toren van 120 meter hoog was opgericht, waarop in reusachtige lich tende letters het woord „Dux" wis aangebracht. De duce werd welkom geheeten door prins Caramanli, een lid van de oudste Arabische famil'e in Tripolis. Gisteravond hebben opnieuw Wee aanslagen in Palestina plaats gevonden. Te Safed in het Noorden nabij Tiberias, werd een Jood met revolverschoten ge dood. Aan de Syrische grens hebben terroristen een kudde gestolen,' den herder gewond en een dorpeling, die dezen te hulp snelde, gedood. Tengevolge van deze daden wint de protestbeweging der Joden veld. De propaganda voor het recht van zelf verdediging heeft in extremistische Joodsche kringen zelfs een zoodanigen omvang genomen, dat de politie moest ingrijpen en pakken vlugschriften in be slag nemen, waarin aangespoord werd tot directe actie en weerwraak tegen de terreur. In een bijeenkomst der Zionistische partij te Tel Aviv heeft Weizmann met klem op het goed recht der Joden ge wezen en in afwachting van een alge meene regeling der Palestijnsche kwestie, aangedrongen op beslissend in grijpen der militaire autoriteiten en ten minste toestemming tot zelfverdediging gevraagd. DE MOORD MET ROOF TE LEEK, Zooals men zich zal herinneren, werd in den nacht van 1 op 2 December j.l. een lafhartige moord gepleegd op den 65-jarigen caféhouder Chr. Reyntjes te Leek (Gron.) Wel werden tegen Kerst mis enkele personen aangehouden en. verhoord, doch men kwam niet veel verder. Er bestond intusschen groote twijfel, of de verklaringen van de aangehou denen wel juist waren. Vast stond, dat reeds in den winter van 1935, een jaar vóór deze afschuwelijke roofmoord ge pleegd werd, in misdadigerskringen het voornemen bestond, bij den heer Reyn tjes in te breken. Men wist namelijk, dat deze zeer rijk was. De recherche te Groningen zat niet stil en volgde tenslotte een bepaald spoor, dat thans heeft geleid tot de ar restatie van drie inwoners van Hoog kerk. Het zij nde 27-jarige Fr. van O., de 31-jarige G. d. M., alsmede de 30- jarige W. van B. Door de verklaringen van Van B- is belangrijk feitenmateri aal aan het licht gekomen. Als vierde verdachte bevindt zich in arrest de 65-jarige A. van B, uit Leek, die op korten afstand woont van de wo ning, waar de heer R. gewoond heeft. De vier verdachten zijn ter beschik king van den officier van justitie te Groningen gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De justitie is er van over tuigd, dat nog meer personen bij de zen roofmoord betrokken zijn Den Dungen: 1 dorde. Vanochtend is op den weg iang's de Zuidwillemsvaart, tusschen Den Dun- gen en Middelrode, de 42-jarige viouw D, RaaymakersVissers door een haar achteroprijdende auto gegrepen. De vrouw was op slag dood. t Slacht offer was per rijwiel op weg naar de markt in 's Hertogenbosch. Een mand met eieren droeg zi; aan haar arm. De vrouw is vermoedelijk geslipt, waardoor zij juist voor de auto kwam te vv.cn. Mejuffrouw Raaymakers was moeder van vier kinderen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2