GOESCHE COUBANT£!2ü W.©cf€ BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 64. TWEE BLADEN. WOENSDAG 17 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. DE KLEUREN VAN ONZE VLAG. Oranje-wiit-blauw zal niet al onwettig worden beschouwd DE NIEUWE COMMANDANT VAN HET VELDLEGER. Generaal-majoor J, J, G. baron van Voorst tot Voorst. NEDERLANDSCH SCHIP AANGEHOUDEN DOOR DE OPSTANDELINGEN, Hr. Ms. „Hertog Hendrik" kwam te laat. De „Jonge Johanna" heeft geen ge bruik gemaakt van de op 17 Maart voor het eerst geboden gelegenheid om onder convooi van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" de Straat van Gibraltar te passeeren. De convooi-dienst wordt voortgezet. ONDERZEEBOOTEN GEREEDGEMAAKT VOOR DEN ACTIEVEN DIENST. DE NEDERLANDSCHE HANDELS MISSIE IN BRAZILIë. Voorloopige handelsovereen komst geteekend. Onthulling naambord Koningin Wilhelminastraat te Rio de Janeiro, DE OPLEVING WEERSPIEGELT ZICH DUIDELIJK IN DE OPBRENGSTEN DER RIJKSMIDDELEN. DE INVOER VAN BOTER IN INDIë. Kosten verbouwing schoolgebouwen. Twee smokkelaars doodgeschoten. MIDDELBURG. Emmabloem-comité. Verwachting tot morgenavond: Matige, later wellicht krachtige Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, tijdelijk regen, aanvankelijk zach ter, later kouder. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Laagwater. Auto in een put gereden. GOES. Te water. Geref. Kerk, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vh'ssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij conti, voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turende, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitawaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagfffadpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 —7 tegele f 2.10, elke r. m, 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels h 75 ct. bij vooruitbetaling Adv, me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Op de vragen van het Tweede Ka merlid Lfngbeek im verband met d<- vaststelling van de kleuren van de Ne derlandsche vlag antwoordde de min s ter van binnenlandsche zaken als volgt De vaststelling van de kleuren van de Nederlandsche vlag beoogt slecht- den bestaanden twijfel, of de nationale vlug officieel is vastgesteld, op te hef fen en wijst de kleuren aan, d e gedu rende de laatete honderd en vijftig jaar practisch d e nationale vlag heeft gedra gen. Aan bij-overwegingen, als door den heer Lingbeek genoemd is dit besluit ten eenenmale vreemd. Dat het volgen van deze h'storische lijn zou beteekenen het verwerpen v.un het Oranje, kan moeilijk in ernst wor den volgehouden. Van een verhindering om voortaan door vlagvertoon uiting te geven aan gehechtheid aan Oranje, zal dan ook geen sprake zijn. De Oran- je-wit-blauwe vlag zal n'et als een on wettige worden beschouwd. Gelet op het voorgaande bestaat er geen reden op het genomen besluit te rug te komen of daarin wijziging le brengen. Naar wij vernemen is generaal-majoor J, J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie, met ingang van 31 Maart a.s. benoemd tot commandant van het veldleger, als op volger van luitenant-generaal jhr. W. Röell. Als opvolger van baron Van Voorst tot Voorst als commandant van de 4de divisie is benoemd de kolonel P, W. Best, van den generalen staf, comman dant van de luchtvaartafdeeling, en tot commandant van de luchtvaartafdeeling, de luitenant-kolonel F. A. van Heijst, vlieger van de luchtvaartafdeeling. Hedenmorgen in de vroegte werd aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" 'n draadloos bericht ontvangen van het s.s. „Jonge Johanna", van de Middelland- sche Zee-compagnie, dat het naar Ceuta werd opgebracht door 'n nationalistisch oorlogsschip. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is met uiterst vermogen naar deplaats van aanhouding gestoomd, doch toen het pantserschip om acht uur voor Ceuta aankwam, was de „Jonge Johanna" reeds binnen en niet meer bereikbaar. In aansluiting op bovenstaand bericht vernemen wij, dat de „Jonge Johanna zich met een lading kolen van Neder land naar de Fransche kustplaats Cette op weg bevond. Na deze lading daar te hebben gelost, zou het schip in ballast varen naar Palestina en daar een lading voor Nederland meenemen. j „ua,ari aanleiding van het in enkele n u f.? gepubliceerde bericht uit 6 uT over werkzaamheden aan onderzeebooten aldaar, vernemen wij 't volgende: 1,P8 oiT4"°nodernebo,0ten 12"< "O i 11 ,n *5hebben volgens het program der aanstaande zomeroefe- nmgen proefgevaren en worden gereed gemaakt voor den actieven dienst Over een eventueel vertrek naar de Spaansche wateren dat hiermede in ver band gebracht werd, is onder de huidige omstandigheden geen sprake. Gisteren werden in tegenwoordigheid van het hoofd van de handelsmissie, en vertegenwoordigers van het Braz'Iiaan- sche departement van buitenlandsche zaken in het paleis Itamaraty te Rio de Janeiro door den minister van bui tenlandsche zaken en door den Neder- landschen gezant de teksten geteekend van een nieuwe voorloopige handels overeenkomst, welke tusschen beide landen tot stand is gekomen. Tegelijkertijd werd ook de regeling ten aanzien van de afdoening van ach terstallige vorderingen geteekend. Li- quidat'e van deze vorderingen kan thans op zeer korten termijn worden verwacht. Algeheele afdoening zal bin nen zeer korten tijd mogelijk worden gemaakt, De thans tot stand ge komen regeling is gun- s'tiger dan eenig ander mne t Brazilië gesloten a c c o o r d. Na de onderteekening der teksten werd door den chef van de handelsm:s- sie een rede gehouden, welke door den minister van buitenlandsche zaken werd beantwoord. Des avonds werd door de handelsmissie een afscheidssoiree ge geven, waarbij tegenwoordig waren tal van autorite'ten, leden van het corps diplomatique en vooraanstaande figuren uit het economisch leven. Gisteren had tevens de onthulling plaats van het naambord van een der mooist gelegen straten, van Rio de Ja neiro, welke krachtens besluit van den gemeenteraad van de federale hoofdstad, naar Koningin Wilhelmina is g'enoemd. De prefect der stad sprak een rede uit, welke door jhr. Van Karnebeek, het hoofd der handelsmiss'e, deels in het Nederlandsch, deels in het Portu- geesch, werd beantwoord. De minister van buitenlandsche zaken en tal van gemeentelijke autoriteiten waren bij de plechtigheid aanwezig. Februari :'s voor de rijksmiddelen op nieuw een goede maand geweest; be ter nog weer dan Januari. De indirecte belastingen (accijnzen, omzetbelasting etc.) brachten niet minder dan 6 mil- l'oen meer op dan over dezelfde maand van het vorig jaar en 2 millioen meer dan het 1/12 deel der geraamde jaar opbrengst. Als men bedenkt, dat Fe bruari een korte maand is, spreekt dit laatste cijfer een wel heel duidelijke taal. We gaan blijkbaar een periode tegemoet, dat de opbrengsten zeer aan zienlijk de ramingen zullen overtreffen Dat Nederland zijn deel krijgt van de algemeene economische opleving de monstreert zich in dit verschijnsel op onaanvechtbare wijze. De accijns op bier uitgezonderd, heb ben alle indirecte middelen over Fe bruari meer opgebracht dan over de zelfde maand van het vorig jaar. De omzetbelasting leverde f 600,000 meer op. Over de eerste beide maanden van dit jaar is er nu in totaal aan deze middelen voor f 63,7 millioen in de schatkist gevloeid, tegenover55,2 millioen over dezelfde periode in 1936 Ook de directe belastingen (op in komsten, vermogens enz.) geven eers'ge stijging te zien. Ultimo Februari was 38 millioen op kohier gebracht, tegen over 36,7 m'llioen op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. Het Tweede Kamerlid Louwes heeft aan de min sters van koloniën en van landbouw en visscherij de volgende vra gen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat door toedoen en met medewerking van het gouvernement in Nederlandsch-In- dië met ingang van 1 Maart jl. de :'n- voer van boter in dat gebiedsdeel zoo danig is geregeld, dat de afzet daarvan uit Nederland aan banden is gelegd, teneinde het Australische product de kans te öeven om hef 'n Indië verloren gegane terrein te herwinnen), en dat deze regeling voorloopig een fixeering van den aanvoer van Nederlandsche bo ter op 24 Vi pet, van den tdralen bo- terimport-inhoudt,, doch dat daarne vens de te verwachten stijging van den invoer geheel voor reken'ng van Au stralië komt? 2. Achten de ministers deze achter stelling van een product uit het moe derland bij dat uit een vreemd land wel juist en geen inbreuk op het 'tot nu toe erkende en ook in het wezen van een verhouding, zooals tusschen Ne derland en zijn overzeesche gebieden, gelegen recht op minstens gelijke be handeling van de Nederlandsche pro ducten met die uit een vreemd land? Zijn de ministers zich tevens bewust, dat het afsnijden van toenemende af- zetkansen, zo^als deze zich hier voor Er zijn van die onschatbare wezens die ons omhoog tillen en voorwaarts stuwen, eenvoudig door in ons te ge- looven. onzen zu'velexport voordoen, ernstige gevolgen zal hebben, gezien vooral de bijzondere positie welke deze handel in onzen zuivelexporjt inneemt? 3. Kunnen de ministers mededeelen, welke beweegredeiien het gouvernement in Indië gehad heeft om dezen d ep in grijpenden en in haar gevolgen vèr strekkenden maatregel te bewerkstelli gen? Is 't juist, dqt men daarmede ge volg heeft willen geven aan een van den kant van Australië uitgeoefenden aandrang om meer evenwicht te bren gen in de handelsbalans met dat land? Zijn ook de m nisters dan niet van mee ning, dat Australië er allerminst aan spraak op kan maken dat zulks wordt bewerkstelligd door middel van een in terventie in den bc?erafzet in Indië, aangezien dit land zich door zijn prefe- rentieele positie op de Engelsche bo termarkt zijn concurrentievermogen op een vrije markt, zooals in Nederlandsch- Ind zelf heeft verzwakt? 4. Zijn ook de ministers niet van mee ning, dat, afgez'en van principieele en materieele bezwaren om in zulk een aangelegenheid den Nederlandschen zui- velexport te betrekken, rekening moet worden gehouden met de omstandigheid, dat deze laatste ook bij de claering- rege'ing met Du:tschland in sterke ma te de hadeelige gevolgen ondervindt van de sterke activiteit der Neder- landsch-Indische handelsbalans? 5. Zijn de ministers bereid om, in overleg met de bij deze aangelegenheid i|n het moederland betrokken instan ties, te bevorderen, dat naar middelen wordt gezocht om in dezen alsnog tot een meer- bevredigende oplossing te komen? BELGISCHE DELEGATIE OP DE JAARBEURS. De Kon. Ned. Jaarbeurs heeft giste ren bezoek gehad van 'n officieele Bel gische delegatie, aan wier hoofd de minister van economische zaken van België, Ph. van Isacker stond. In het gevolg van den minister bevonden zich o.m. de heeren Goris, kabinetschef van het Belgische ministerie van economi sche zaken, vicomte du Pare, chef van de afd. handelsexpansie, verschillende industrieelen en zakenmenschen. Na een rondgang over de beurs kwam men bijeen in de vergaderzaal van de K. v. K. voor het gebied Utrecht. In deze zit ting waren vele Nederlandsche autori teiten, o.a. minister Slingenberg mede aanwezig. Minister Van Isacker heeft 'n rede uitge sproken, waarin hij o.m. zeide dat hem de Belgische deelneming aan de Neder landsche Jaarbeurs van Utrecht en de Nederlandsche deelneming aan de Jaar beurs te Brussel niet ongeschikt lijkt om na te gaan welke de economische om standigheden zijn, waarin respectieve lijk Nederland en België verkeeren, Het kan er ons toe leiden enkele punten vast te stellen waarop eventueel verbe tering en uitbreiding van onze handels betrekkingen mogelijk zijn. In zijn rede zeide de minister voorts: „Ik ben dan ook van oordeel, en ik sta in deze zaak stellig niet alleen, dat de crisis in België als overwonnen mag beschouwd worden. De werkloosheid is practisch van de baan, of althans zij verminderde in gevoelige mate. Twee jaar geleden hadden wij gemiddeld in dit tijdperk van het jaar per dag 260.000 werkloozen die zich bij de controle aan boden. Thans zijn er nog 135.000 waar onder nog veel definitieve werkloozen Verwacht mag worden dat in den loop van den zomer, de crisiswerkloosheid werkelijk zal zijn verdwenen". Op basis van de Nederlandsche han delsstatistieken hneende minister Van Isacker te mogen vaststellen, dat in 1936 de handel tusschen Nederland en België zich op zeer bevredigende wijze heeft ontwikkeld. Is de uitvoer van de Belgisch-Luxemburgsche economische unie naar Nederland in vergelijking met 1935 gestegen tot 119 millioen gulden, anderzijds kan vastgesteld worden, dat de uitvoer van Nederland naar België, in ongeveer dezelfde verhouding, met 14 millioen tot 86 millioen gulden geste gen is. „Is zoo zeide de Belgische minister nu niet betwist kan worden dat onze beide landen zich van de crisisperiode hebben losgemaakt, dan wellicht ook niet het oogenblik gekomen om in een geest van samenwerking na te gaan in hoever in het wederzijdsch belang de beperkingsmaatregelen nog gerecht vaardigd worden door den toestand van de desbetreffende bedrijfstakken in ieder land, en als practische menschen te zoeken, om de wederzijdsche belangen van handel, nijverheid, land- en tuin bouw zooveel mogelijk te bevorde ren?" De vergadering stemde door een krachtig applaus in met hetgeen door den voornamen gast naar voren was ge bracht, waarna dr. Fentener van Vlis- singen minister Van Isacker hartelijk voor zijn rede dank zegde. Op het wetsontwerp tot wijziging der lager-onderwijswet 1920 heeft de regee ring een derde nota van wijziging in gediend, ter toelichting waarvan o.a, wordt opgemerkt: Het is gebleken, dat overeenkomst'g de bedoeling van artikel 86 der lager- onderwijswet 1920 over vorige jaren reeds verrekeningen hebben plaats gehad, ter zake van de kosten van ver bouwingen van schoolgbouwen, be doeld in artikel 205, welke men achter af onwettig acht, en door het instellen van rechtsvorderingen tot terugbetaling thans wil ongedaan maken. Hierdoor zou naar de meening van den minister een ongewenschte toestand ontstaan, welke z.i, niet moet kunnen intreden. Het hier voorgesteld artikel beoogt d't te voorkomen. In den afgeloopen nacht heeft zich nabij de Belg.sch-Nederlandsche grens onder Clinge een smokkeldrama afge speeld, dat aan twee personen het le ven kostte. Een tweetal Belgische vrachtauto's met Nederlandsche nummers kwamen uit België, alwaar zij zeer waarschijnlijk hun vrachten hadden afgeleverd, gere den onder de gemeente Stekene (B.), al waar zij door de aanwezige douane wer den gesommeerd om te stoppen. Geen der bestuurders voldeed aan de vorde ring waarop de douane de beide wagens beschoot, met het gevolg' dat in de eer ste vrachtauto, de naast den bestuurder gezeten Belg L. M. B,, afkomstig uit Clinge (B.) door een of meer kogels werd getroffen. De bestuurder van deze auto is doorgereden naar Hulst, alwaar hij den getroffene, nadat deze allereerst bij een dokter was gebracht, die den dood constateerde, heeft overgebracht naar het Liefdehuis. In de tweede vrachtauto is de be stuurder doodelijk getroffen, Deze een Nederlander is afkomstig uit Hulst. De mede- nzittende van deze auto heeft zich eveneens naar Hulst begeven, zoodat de 2 overgeblevene, zich thans in Hulst be vinden en zich zeer waarschijnlijk wel niet over de grens zullen wagen. Door de Belgische douane en de gendarmen wordt een uitgebreid onderzoek inge steld. Het lijk van den Belg' is in Hulst door de politie in beslag genomen. In de gisteravond in hotel de „Ab dij" gehouden vergadering van het Emmabloem-com'té, werd besloten de jaarlijksche collecte te houden op Don derdag 8 April. De voorbereidende werkzaamheden werden verdeeld, ter wijl zuster Van Roo, zich bereid ver klaarde de namen te not.eeren van da mes, die op dien dag de speldjes zul len verkoopen. Enkele van hen die vorig jaar heb ben meegeholpen zijn afgevallen en 't bestuur hoopt, dat zich bij de zuster voldoende nieuwe krachten zullen op geven. Het resultaat van de werkzaam heden van het com.té-bridge-drive, kunst- en baz.aaravond met verloting, ié, dat netto f 583 aan de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuber culose afgedragen kon worden. Hierna werd gecombineerd vergaderd met het bestuur der plaatselijke ver eeniging en het geld afgedragen, De voorzitter sprak zijn groote er kentelijkhe'd uit voor het werk door het comité verricht, waardoor dit pr,uch tige resultaat verkregen werd. De ver eeniging kan nu voorzieningen treffen voor de ligtenten, waarvan er een twee tal zal moeten worden aangeschaft wil Wo. 17 Mrt, Zon op: 6 h 12; onder: 18 h 06. Licht op: 18 h 36. Maan op: 8 h 03. E.K.: 19 Maart. Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 17 4.07 16.36 10.50 23.01 Do. 18 4.57 17.29 11.36 23.55 Vr. 19 5.53 18.29 12.30 Maart, Hoogwater. Wo. 17 6.06 18.34 11.48 Do. 18 6.52 19.22 0.09 12.36 Vr. 19 7.41 20.15 1.01 13.32 het werk der vereeniging voortgang hebben. Algemeen was men van gevoelen, dat de samenwerking tusschen beide, hetzelfde doel nastrevende vereenigin- gen, bestendigd moet blijven. Plannen werden beraamd om in No vember 1937 wederom een bridge-drive te organseeren, terwijl tTz.t. vergunning zal worden verzocht om een verloting gecombineerd met bazaar te houden. (Januari 1938). N.V. Slijters-Melkinrichting Samen werking, De N.V. Slijtersmelkinricht'ng Samen werking te Middelburg hield haar 12e aandeelhoudersvergadering onder voor zitterschap van den heer M. Sanderse, die de aanwezigen, vertegenwoord gende 90 pet. der gestorte aandeelen welkom heette. De secretaris, de heer S. Abrahamse, memoreerde in zijn jaarverslag de goe de en intensieve samenwerking, die er steeds heerscht tusschen de afnemers der N.V. en ook tusschen de N.V. en de Coöperatieve Zuivelfabriek, „Walche ren" die de producten steeds naar ge noegen levert, zoowel wat betreft kwa liteit als kwantiteit. Uit de balans en de verlies- en winst rekening, die werden goedgekeurd, blijkt, dat 2,308,000 eenheden voor f 255,000 zijn omgezet. Besloten kon worden 5 pet. dividend uit te keeren. De heeren S. Abrahamse en J. L. de Troije werden met groote meerderheid van stemmen als commissaris herkozen. In de Langeviele moet van gemeente wege een rioolput worden gemetseld en wel juist tusschen de rails van de tram. Het stopzetten van het verkeer, is door het geregeld rijden der trams onmogelijk en het is zelfs niet uitvoerbaar een roode vlag bij den put te plaatsen, al kwam bij ons de vraag op of men op de hoeken van Pottenmarkt en Beddewijkstraat niet 'n bord kon plaatsen met opschrift: „Opgepast, midden in de straat is een put". Hoe het zij, hedenmorgen is een auto uit Noord-Brabant, waarin verschillende weeg- en andere toestellen werden ver voerd, toen de bestuurder vlak achter een tram naar de Markt reed, in den put terecht gekomen, waardoor auto en goederen beschadigd werden. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats, doch er ontstond wel eenige stagnatie in het tramverkeer totdat de auto weer was opgetakeld. Hedenmorgen, tegen 9 uur, viel weel een jongen van de Kleine Kade in de haven. De hr. H. Bakker, die in de om geving aanwezig was, wist den jongen met een haak en een touw weer aan den wal te krijgen. KERK EN SCHOOL. Geslaagd te Batavia voor 2en stuurman J. C. Minderhoud, oud-leerling van de „de Ruijterschool" te V I i s- s i n g e n. Aan de universiteit te Utrecht werd bevorderd op proefschrift „Endo- metriosen" tot doctor in de geneeskun de, de heer J. C. Verhage, arts geboren te Wissekerke, Drietal te Zonnemaire, de candidaten Hofland te Naaldwijk; Van Lummel te W'llemstad en Van der Sluis te Middel burg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1