7 VAN Werkelijk genot HOUTENS V CACAO van den DAG. BINNENLAND. Hcfct helsch complot ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 16 MAART 1937. No. 63. behoeft niet duur te zijn. Reeds voor een luttel bedrag geniet U van een heerlijke kop De Nederlandsche handelsmissie in Brazilië. p De Locarno-affaire weer op het tapijt. De Duitsche en de Italiaansche regee ring hebben dezer dagen te Londen no ta's laten overhandigen, welke haar ant woorden bevatten op het Engelsche me morandum van November 1936 inzake het vraagstuk van een nieuw Locarno verdrag. De nota's zullen niet gepubli ceerd worden, doch uit beschouwingen er over in de Duitsche en Italiaansche bladen kan men de hoofdlijnen van haar tekst afleiden. Deze loopen vrijwel ge heel parallel met die, weike Hitler in den loop van het vorig jaar heeft aange geven als grondslag van zijn opvattingen over een nieuw pact, zoodat er weinig kans bestaat, dat het gevolg der nota's het bijeenroepen van een conferentie za zijn. Toen Hitier op 7 Maart van het vorig jaar het Locarno-verdrag opzegde, uit verontwaardiging over de totstandko ming van «de FranschRussische over eenkomst van militairen bijstand, ver klaarde hij bereid te zijn, op staanden voet onderhandelingen over een nieuw verdrag tot garantie van de grenzen in West-Europa te openen. Uit zijn ontboe zemingen bleek niet duidelijk, hoe hij zich de samenstelling er van dacht. Na derhand kwam echter de aap uit de mouw. Hitler wildé ;èên zoodanige over eenkomst voor hef Westen, dat hij de handen naar het Óósten vrij zou krijgen. Het nieuwe „Locarno-pact" zou gehee los van den Volkenbond moeten staan, de FranschRussische overeenkomst zoo ongeveer te niet moeten doen en de politieke banden, welke Frankrijk aan sommige mogendheden in Oost- en Zuid- Oost-Europa binden (Polen, de Kleine Entente) moeten doorsnijden. Het En- gelschFransche antwoord op deze Duitsche denkbeelden luidde, dat de vre de in Europa als een-en-ondeelbaar dient te worden beschouwd en dat men zou moeten probeeren in de plaats van het opgezegde Locarno-verdrag, een overeenkomst te sluiten, welke geheel Europa zou omvatten. In dezen geest was het Engelsche memorandum van November opgesteld. Men heeft te Londen lang moeten wachten op wat Hitler (en met hem Mussolini) op dit memorandum zou heb ben te zeggen. Illusies maakte de En gelsche regeering zich niet. Ze was er vrijwel zeker van, dat Hitier zijn stand punt zou handhaven, maar drong toch 'n paar maal op een antwoord aan. Blijk baar om daarmee voor het Engelsche volk haar reusachtige bewapeningsplan nen te kunnen rechtvaardigen. Immers, een negatieve Duitsche reactie, (ge steund door Mussolini) zou uitgelegd kunnen worden als Duitsche onwil. En tegenover onwil kan men niet veel an ders doen dan zich wapenen. De Engel sche regeering heeft tenslotte het ant woord van Hitler en Mussolini niet afge wacht. Toen het lang genoeg was uitge bleven, om te kunnen betoogen. dat er met Berlijn en Rome blijkbaar niet eens meer te praten viel, kwamen Baldwin c.s. (nu enkele weken geleden) met hun milliarden-ontwerp voor den dag, dat zonder veel verzet door de overgroote meerderheid van het Engelsche volk is geslikt. Te Berlijn (evenals te Rome) maakte de publicatie van dit ontwerp een geweldigen indruk. Daar kunnen Duitschland en Italië niet tegen con- curreeren. Het is mogelijk, dat de be antwoording van 't Engelsche memoran dum (nu na bijna 5 maanden) iets met dien indruk heeft te maken; dat men er dus een poging van de beide fascistische mogendheden in zou moeten zien, om den ijver der Engelsche regeering althans een beetje te bekoelen. Voorshands ge- looven we niet, dat dit zal lukken. John Buil heeft zijn beslissing genomen: in vijf jaar tijds zal 13 a 14 milliard gulden ex tra aan de bewapening ten koste wor den gelegd; het ligt niet in zijn aard, gemakkelijk op zulke belangrijke beslis singen terug te komen. Bovendien is het allerminst waarschijnlijk, als reeds uit eengezet, dat de Duitsche en Italiaansche i-V i6en belangrijke bijdrage voor een politieke ontspanning zullen opleveren. VERLAGING VAN DEN ACCIJNS OP BIER EN GEDISTILLEERD GEVRAAGD. Gezamenlijk telegram van kamers van koophandel. de door 66). ANNIE S. SWAN "e man boog en verdween d«„nui door Marshall King, dia, meer over het geval wilde weten Hh vond den man echter in het geheel te dn2neiugd he!" Cenige mededeelingen eerbied"', ht°eöWel hi)' gGen °^enbIik was egenover zijn ondervrager Daar de beide heeren hem echter hun eerewoord gegeven hadden, liet h? zijn gevangene ongestoord den avond met haar vrienden doorbrengen Het behoeft niet gezegd te worden, dat er onder het oude dak van White's Moss weinig of niet geslapen werd dien nacht De twee jongens, voor wie de waarheid verzwegen werd, waren, tot hun groo te verontwaardiging, vroeg naar' bed gestuurd Daarna zaten de vrienden tot chep m den nacht het geval te bespre ken en, hoewel zij altijd weer bij hun uitgangspunt terug kwamen, dat het 'n verschrikkelijke en valsche beschuldi De Kamer Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft, mede namens de kamers te Groningen, Veendam, Zwolle, Deventer, Hengelo, Arnhem, Nij megen, Venlo, Roermond, Heerlen, Maastricht, 's Hertogenbosch, Eindho ven, Waalwijk, Breda, Neuzen, Middel burg. Dordrecht, Tiel, Vlaarding'en, Delft, Gouda, Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Leiden, Haarlem, Hoorn en Alkmaar den minister van financiën te legrafisch verzocht om op korten ter mijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. De kamers wijzen erop, dat de toe standen, welke door den abnormaal hoogen accijns in het leven rijn geroe pen, allerwege het inzicht gevestigd hebben, dat slechts vermindering van accijns daaraan paal en perk kan stel len. Wanneer de regeering hiermede zou talmen, zal de illegale handel waar schijnlijk met nog grooter vrijmoedig heid dan voorheen optreden, tot ernsti ge schade van het bedrijfsleven, het al gemeen belang en tenslotte van den fis cus zelve, aangezien het bedrag, waar aan thans nog steeds wordt vastgehou den, dan in verkeerde handen komt. De gestadige teruggang van den accijns laat hieromtrent geen twijfel. De kamers spreken het vertrouwen uit, dat de minister door verlaging van accijns, nog voor het aanstaande zo merseizoen, de bijzonder moeilijke om standigheden, waaronder het hotel-, ca fé- en restaurantbedrijf, alsmede het vreemdelingenverkeer werken, zal ver lichten. STEENKOOL IN PLAATS VAN BENZINE. Uit Amsterdam wordt gemeld: Er worden den laatsten tijd veel proeven genomen om de automotoren met goed- koopere brandstof te'voeden dan ben zine. Als gevolg van dit streven onston den reeds de Dieselmotoren, die met ruwe olie worden gestookt. Thans neemt men proeven met het gebruik van anthraciet. De brandingsgassen van den steenkool worden na zuivering door den motor geleid, die hiermede op dezelfde wijze functionneert als met vergaste benzine. In de praktijk moet het gebruik van anthraciet een besparing beteeke- nen; men spreekt zelfs van zeventig procent. Een overeenkomst met Turkije inzake het betalingsverkeer. Het ministerie van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat op 27 Februari j.l. te Ankara de onderteekening heeft plaats gevonden van een overeenkomst tusschen Nederland en Turkije betref fende het betalingsverkeer tusschen beide landen, alsmede van een over eenkomst strekkende tot regeling der i betalingsmogelijkheden terzake van eventueele opdrachten aan de Neder- lansche industrie tot uitvoering van werken, welke verband houden met het i plan tot de economische ontwikkeling van Turkije, alsook terzake van even tueele Nederlandsche deelneming aan het Turksche koffiemonopolie. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Op de Zeeuwsche candidatenlijst van de A.R. .partij zijn aangewezen als no. 19 de heer J. A. Dominicus te Wemel-1 dinge en als no. 20 de heer dr. K. Hui- j zenga te Middelburg. ■Jmk. flngez. Med. Hitier, en naar hij voorgeeft ook Musso lini, voelen nog steeds niets voor een verdrag, dat alle grenzen in ons wereld deel van zekere garanties zou voorzien. De tegenstelling blijft bestaan. Onze vertegenwoordigers genie ten overal een zeer gastvrije ontvangst. Een straat te Rio naar Koningin Wilhelmina ge noemd. Hard werken zal ho pelijk goede resultaten hebben. Men schrijft ons uit Rio de Janeiro (per vliegpost): Sinds een week vertoeft thans de Nederlandsche handelsmissie onder leiding van den ambassadeur jhr. Van Karnebeek in Brazilië, en in die pe riode heeft zij waarlijk met den beschik baren tijd gewoekerd. Immers, de ont vangst van Braziliaansche zijde bleek al lerhartelijkst te zijn, waardoor eener- zijds een zeer aangename atmosfeer ge schapen werd voor het behandelen der zakelijke aangelegenheden welke op het programma geplaats waren, doch waar door anderzijds uiteraard vrij wat tijd moest worden ingeruimd voor het ge meenschappelijke samenzijn, waaraan in deze landen zulk een bijzondere waarde wordt gehecht. Ten einde dit laatste ele ment niet ten koste van de werkuren te doen uitdijen, is er met zorg naar ge streefd om deze wederzijdsche beleefd heden te reserveeren voor die uren wel ke vanzelf buiten het dagelijksche werk programma vallen. Dat dit intusschen voor de leden der haridelsmissie een dubbele dagtaak beteekende, springt in het oog. Nadat een algemeene confrontatie der wederzijdsche oriënteering had plaats gevonden, hebben de onderscheiden le den der handelsmissie in kleinere bijeen komsten een reeks van besprekingen over bepaalde aangelegenheden gevoerd, aan de hand van de tevoren in Neder land en in Brazilië voorbereide pro gramma's van wenschelijkheden. Terwijl in ambtelijke kringen van ge dachten gewisseld werd over de moge lijkheden tot verruiming van onze han delspolitieke verhoudingen, hebben de vertegenwoordigers van het particuliere bedrijfsleven zich op de hoogte gesteld van de plaatselijke markt, en contact ge nomen met die firma's en personen wel ke hunne medewerking kunnen verlee- nen bij het uitbreiden onzer handelsre laties. Dank zij de medewerking van de autoriteiten van diverse genootschappen en van de pers kon dit streven naar snelleren groei zich ontwikkelen in een atmosfeer van belangstelling en sympa thie, welke op ruime schaal waren ge wekt door dagbladartikelen van Neder landsche en Braziliaansche hand, door afbeeldingen van allerlei Nederlandsche aspecten in schier alle couranten des rijks, en door een aantal voordrachten over Nederlandsche onderwerpen. Vele figuren van gezag in het economische en cultureele leven van Brazilië hebben spontaan tot het bekend worden van ons land, ons volk en onze prestaties bijge dragen door in de pers, op het podium en voor de microfoon getuigenis af te leggen van hun waardeering voor Neder land. Men kan zonder eenige overdrij ving zeggen dat het woord ,,Hollanda" op aller lippen is, n;et alleen in de hoofdstad, doch alom in den lande. Aan deze met discretie gevoerde pro- paganda-actie werd, naar eenstemmig oordeel der Braziliaansche samenleving, bijzondere luister bijgezet door het waardige doch tevens door zijn eenvoud innemende optreden van het hoofd der missie, wiens sierlijke en weloverwogen redevoeringen op deze inzake welspre kendheid waarlijk verwende natie een onmiskenbaren indruk hebben gemaakt. Een treffend uitvloeisel van deze alge meene sympathie mag worden gezien in het besluit van de gemeente Rio de Ja ging was, konden ze niet veel doen oni de ontzettende positie van het m'esje te verbeteren. De geheele verdediging werd eveneens besproken, waarbij belek dat Alice geen vrees had, dat de zaak een ernstigen afloop zou hebben, maar alleen terugdeinsde voor de publiciteit en de vernedering, die haar positie nood zakelijkerwijze met zich mee bracht. Tegen middernacht stond Lucy, bleek en met groote kringen onder haar oogen, op en zei, dat ze naar boven moesten gaan. Alice nam haar kaars, maar voor dat zij de trap opging, opende zij de voordeur en keek naar buiten, Het was een prachtige, maanverlich- te nacht en een zilveren glans lag overi de heuvels en deed de voorwerpen in de verte opvallend duidelijk zijn. ,,Ik zou graag' nog een klein eindje omloopen", zei ze peinzend. „Misschien zal ik in langen tijd geen lucht en geen heuvels meer zien". Traquair nam de kaars van haar aan, Si.ii 6en sbaw^ van de oude bank in de hall en samen gingen zij naar buiten. De twee anderen deden geen poging hen tegen te houden en gingen zonder een woord te zeggen naar hun eigen kamer. Buiten gekomen nam Traquair haar arm en drukte dien vast tegen zich aan. „Wat ben je goed voor me", zei ze, bijna teeder. „Als ik niet genoeg schijn te zeggen, is het niet. omdat ik niet dankbaar ben, maar omdat ik niet kan". „Stil", antwoordde hij met een stem, waaruit duidelijk zijn liefde sprak. „Je weet, wat ik voor je gevoel, Je den kleinsten dienst te bewijzen, beteekent meer voor me, dan ik je kan zegg'en". Zij gaf geen antwoord, maar liet, haar hand op zijn arm rusten en plotseling drong' het tot haar door, dat geen vrouw, in wat voor moeilijkheden zij ook ver keerde, zich geheel en al verlaten kon voelen, wanneer zoo een man haar ter zijde stond. Ze gingen, als vanzelfsprekend, naar het Blenken Loch, waarover de gehe'm- zinnige schoonheid van het maanliicht lag. „Ik heb het nog nooit zoo gezien en zoo zal ik het in mijn gedachten houden en deze geheele omgeving, waar ik de gelukkigste dagen var: mijn leven door gebracht heb", zei ze, terwijl haar stem haar plotseling .begaf. Ze stonden stil en hij keek neer op het neiro om een straat der hoofdstad te noemen „Rua Rainha Guilhermina", ter eere van onze landsvorstin. Sinds hare aankomst ,in Zuid-Amerika geniet de Nederlandsche handelsmissie van voortreffelijk zomerweer, hetwelk naar Hollandsche begrippen weliswaar overdag rijkelijk warm is, doch althans het voordeel biedt dat men de grootsche schoonheid waarin de Braziliaansche hoofdstad zich baadt, in hare volle glo rie kan aanschouwen. Weliswaar laat het intensieve gebruik van de beschikbare werkuren geen excursies toe, zoodat de talrijke attenties der gastheeren op dit gebied tot hun groot leedwezen weinig weerklank kunnen vinden; doch althans des Zondags hebben die missieleden welke niet door interne werkzaamheden in beslag genomen waren, eenige onver getelijke uren kunnen doorbrengen in de paradijsachtige omgeving van Rio de Janeiro, alwaar zij de gasten waren op het sprookjesachtig schoone landgoec van den heer Fontes, een bekenden Bra ziliaanschen magnaat. Eveneens de ree dersfamilie Lage heeft er prijs op ge steld, om de missie zoowel in hare scheepvaartbedrijven als ook op hare particuliere bezittingen met zwier te re cipieeren. Ook de Guinte's, een geslacht van bankiers, 'industrieelen en groot grondbezitters, zijn niet achtergebleven Bovendien kon de handelsmissie zich een voortreffelijken indruk vormen van het moderne Brazilië ter gelegenheid van het officieele bezoek aan den president der republiek, waartoe per auto gereden werd naar de zomerresidentie Petropo lis, op 80 km van Rio gelegen in een opwekkend bergklimaat van bijna sub tropisch karakter. Een kleine schaduw, die echter, naar het zich heden laat aanzien, weldra voorbijgedreven zal zijn werd helaas op dit zonnige beeld gewor pen doordat op de terugreis de auto waarin de heeren Lamping, 'r. Leignes Bakhoven en jhr. Van der Wijck geze ten waren, een ongeval had, waarbij deze heeren eenige kwetsuren opliepen welke echter niet van ernstigen aard ble ken te zijn. Hoezeer de Braziliaansche regeering waarde hecht aan dit bezoek uit Neder land, blijkt wel zeer duidelijk uit de vele uitnoodigingen welke namens haar tot de missie worden gericht. De minister van buitenlandsche zaken bood in het feeëriek verlichte paleis Itamaraty een groot banket aan, en zijn ambtgenoot van financiën een niet minder schitte rend diner in de weelderige Jockey Club Bovendien is de missie de gast van den federalen raad voor den buitenlandschen handel op een noenmaal in de fraaie om' geving der stad geweest. Eveneens te Petropolis was ter gelegenheid van het bezoek aan den president der republiek een alleraardigst middagmaal aangericht in het Casino, waarbij op talentvolle wijze eenige Braziliaansche volkswijzen ten gehoore werden gebracht. Ondertusschen wordt er hard gewerkt. Na de dagelijksche plenaire samenkom sten onder presidium van ambassadeur Van Karnebeek verdeelen de missiele den zich over hunne respectieve onder werpen. Tijdens de gemeenschappelijke maaltijden wordt het onderlinge contact hervat, zoodat een volledig overzicht over de werkzaamheden behouden blijft. Inmiddels is de waterbouwkunst van Nederland op het doek gedemonstreerd door een in de landstaal toegelichte film over de Zuiderzeewerken, en ook de scheepsbouw is onder de aandacht ge bracht door het vertoonen van een deel uit de K 18-film. Eveneens zal het Ne derlandsche, vooral Friesche stamboek vee op het scherm defileeren voor een gehoor van landbouwers; een en ander afgewisseld door het nemen van zakelijk mooie gezichtje. „Alice, zal je niet vergeten, wat ik gezeg'd heb. Mijn gevoelens zullen niet veranderen, wat de komende maanden ons ook brengen mogen. Beloof me, dat je het niet zult vergeten". Ze wendde zich naar hem toe en stak haar beide handen uit. „Ik dacht, dat ik daarmee afgedaan had", zei ze, „Maar nu weet ik, dat ik nooit de beteekenis ervan begrepen heb. Ik zal het niet vergeten en God eiken dag van mijn leven bidden, dat wij eens weer aan den rand van dit meertie zul len komen te staan en dan gelukkiger, dan wij vannacht zijn". Hij trok haar naar zich toe en hun lip pen ontmoetten elkaar. HOOFDSTUK XXXI. De donderslag. Tijdens de afwezigheid van haar mees teres had Christina Caldwell het erg druk met vele extra plichten in het huis té vervullen. Ze zorgde uitstekend voor de twee dames, die aan haar toever trouwd waren, Miss Harman had haar opgedragen het hun in alle opzichten aangenaam te maken. Het geheele huishouden ging met pre contact met de te dier zake in aanmer king komende Braziliaansche kringen. Het ligt in de bedoeling dat een deel der missie, inzonderheid die leden welke belast zijn met de zorg voor groote le veranties op technisch gebied en voor de belangen van landbouw en veeteelt, zich na afloop van het bezoek aan Sao Paulo nog voor eenige dagen naar Porto Alegre, de hoofdstad van den in volle opkomst zijnden (Braziliaanschen) staat Rio Grande do Sul, zullen begeven, ten einde ook in dat veelbelovende afzetge bied naar aanknoopingspunten te zoe ken. Dit gedeelte der missie zal uit hoof de van tijdsbesparing per vliegtuig rei zen, en zich te Buenos Aires (Argenti nië) weer bij de hoofdmacht aansluiten. NEDERLANDSCH BIJBEL GENOOTSCHAP. Prov. Commissie Zeeland' Maandagmiddag vergaderde te Goes onder leiding van ds. Van der Most van Spijk te Kortgene de Prov. Commissie Zeeland van het Ned. Bijbelgenootschap met de afgevaard.gden der afdeelingen in die provincie. De voorzitter kon aan verschillende afgevaardigden van nieuwe afdeel ngen het welkom toeroepen, Het aantal af deelingen in Zeeland is in den tijd van ongeveer een jaar van 12 tot 21 gestegen De secretaris-binnenland ds. D. E. Boeke deed verschillende mededeelin- gen omtrent de viering van het 300- jarig bestaan van de Statenvertaling. Het ligt in de bedoeling op Woensdag avond 16 Juni a.s. nadat dien dag de alg. vergadering is gehouden een groote herdenkingssamenkomst te Amsterdam te beleggen, waarvoor de Nieuwe kerk is aangevraagd. De redevoeringen zullen door de radio worden uitgezonden. In overweging wordt gegeven dat de afdeelingen dien avond luister-bijeen komsten organiseeren en dat aan de kerkeraden wordt verzocht dit jubileum op den Zondag voor of na 16 Juni in de godsdienstoefeningen te herdenken. Door geheel het land moet in die dagen aandacht worden geschonken aan de Statenvertaling. Van 31 Mei tot half Juni wordt ver der te Amsterdam een interessante ten toonstelling gehouden, terwijl eind Mei een zeer belangrijk gedenkboek zal ver schijnen. De jeugdboekjes die het N.N.G. elk jaar omstreeks Hervormingsdag uitgeeft zullen nu zoo mogelijk nog vóór Juni uitkomen en ook aan dit jubileum gewijd zijn. Alle afdeelingen worden krachtig op gewekt omstreeks dien tijd een collecte te houden waarvan de opbrengst be stemd is voor het vertalingsfonds, Men zal zijn dankbaarheid voor de Statenver taling het best kunnen toonen door het mogelijk te maken dat de Bijbel in steeds meer talen kan worden gelezen. Vooral in Indië is dat noodig, opdat de Indi sche bevolking den Bijbel in eigen taal kan lezen. Met belangstelling werd hiervan ken nis genomen. Hierna werd het door de afdeelingen in den afgeloopen winter verrichte werk besproken. Verschillende Bijbelavonden zijn gehouden. In enkele plaatsen is ook een tentoonstelling georganiseerd, waar voor veel belangstelling was. Vooral in de jonge afdeelingen is het aantal leden en contribuanten belangrijk gestegen. Getracht zal worden nog enkele bestaan de afdeelingen die te groot zijn te split sen. cies dezelfde orde en regelmaat alsof dte jonge meesteres nog thuis was. Precies om acht uur werd het ontbijt door Chris tina zelf naar boven gebracht. Ze had gevraagd, of zij in toevoeging van haar speciale plichten als kamenier ook nog aan tafel mocht bedienen, wanneer zij alleen waren en daar het geen stijf huis- ïouden was en Alice graag het trouwe meisje om- zich heen had, had zij daartoe onmiddellijk haar toestemming gegeven. Christina's voornaamste lieveling was William Urquhart, de huisjongen, dien zij onder haar speciale hoede had. Het was een aardige gewiekste jongen, die met een beetje goede leiding een eerste das bediende zou worden. Christina re geerde hem flink en eiken dag hadden ze twel een ppar woordenwisselingen, die echter aan hun goede verstandhou ding geen afbreuk deden. Twee ochtenden na de gebeurtenis sen, die zich in het vorige hoofdstuk afgespeeld hebben, kwam zij de eet- tamer uit en zag William Urquhart doodkalm op de bank zitten, in plaats van den vloer van den hall te wrijven, wat tot zijn ochtendplichten behoorde. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5