GOESCHE COUDANT^ BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. NUMMER 63. TWEE BLADEN. DINSDAG 16 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. ÏUSSINGEN- WALCHEREN. ITO-BEVELANB. De Génestet. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D SPANJE BELGIE. FRANKRIJK. ENGELAND. DUITSCHLAND. MIDDELBUBGSCHE COURANT DagWad Voor Middelburg, Goes en ageat- lahap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en 'Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regei, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. :'öij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij Eet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I7 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. T. H. de Meester tachtig jaar. Te Bussum heeft Maandag de heer T, H. de Meester, oud-d recteur van de „Zeeland" bij zijn fcOsten verjaardag' bu tengewoon veel hartelijke belangstelling ondervonden. Van de meer dan honderd bloemstukken noemen wij er o.a. een in den vorm van een van de booten van de „Zeeland" welke het personeel van de Stoomvaartmij. „Zeeland" te Vlissin gen en Londen zijn oud-directeur en pre sident-commissaris had gestuurd. De di rectie en de commissarissen van de Mij. Zeeland van de Kon. Mij. De Schelde van de Verzekeringmij. Olveh, en tal van andere maatschappijen, waarvan de hr. De Meester commissaris is, hadden even eens zeer fraaie bloemstukken gezon den. Voorts waren er bloemen van het gemeentebestuur van Bussum 'van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Naarden-Bussum, van de plaatselijke afd, van de Liberale Staatspartij de Vrij heidsbond, van Onze Vloot, van de bur gerwacht, en van tal van particulieren. De directeur van de Stoomvaartmij. Nederland, de heer H, Wijnschenk, de oud-directeur van „De Schelde", mr. Jan Smit, de burgemeester van Bussum en mevrouw De Bordes, de voorzitter van het hoofdbestuur van de Alg, Ned. Ver. tot bevordering van vreemdelin genverkeer baron Krayenhoff uit Den Haag, en tal van andere vertegenwoor digers van organisaties of instellingen waarmee de heer De Meester in betrek king staat of heeft gestaan, hebben hun «opwachting gemaakt. Een intiem familiediner heeft den feest dag besloten, VICE-ADMIRAAL VAN DULM EN SCHOUT-BIJ-NACHT OLIVIER TE LONDEN. Vlce-jadmiraal Van Duim en schout-bij- nacbt Olivier zijn hedenmorgen om 8.40 uur te Londen gearriveerd, om er hun taak als voornaamste leiders van het contröle-bureau inzake de niet-inmen- gipg te den Spaanschen burgeroorlog aan te vangen. Zij werden ontvangen door den Nederlandschen marine-atta ché, Jt. ter zee le klasse A. de Booy. m DALENDE WERKLOOSHEID. Thans is het percentage ook reeds lager dan in 1935. De directeur van den rijksd'enst dei- werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 22 t.m. 27 Februari 1937 het aantal leden van ingevolge het werkloosheids besluit 1917 gesubs dieerde vereenigin- gen bedroeg 532,700 (waarvan 74,300 landarbeiders). V,an de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: 29,9 pet.; in de vorige verslagweek (8 t.m. 13 Febr. 1937) 30,9 pet.; in de overeenkomstige week van 1936 33,1 pet,; en in de over eenkomstige week van 1935 32,1 pet. Bij 1053 organen der openbare ar- beidsbem ddeling stonden op 27 Febru ari 1937 in totaal 453,988 werkzoeken den ingeschreven, onder wie 430,725 mannen. Van deze werkzoekenden wa ren er 438,106 werkloos, onder wie 419,929 mannen. Het bestuur van het werkfonds 1934 deelt mede, dat op 5 Maart 1937 het aantal arbeiders bij openbare werken, Jat op de bouwplaats zelf werkzaam was, 2900 bedroeg. Rekent men daarbij oen, die indirect door deze werken ar beid hebben, dan komt men op globaal 7500 arbe'ders. ÖE NIEUWE BURGEMEESTER R VAN ZAANDAM. noemd metVa° |5.Ma.frt is,be" gemeester var 7 P Veld, te Roüerdam strateur6Cr te" a is tbans admini- Rotferdam en o^e®JeSecreprie. V'f Staten van Zuid Holland^" Pr°vmciale De heer In 't Veld :s' S.D.A.P.-er. KERK EN SCHOOL Te Utrecht slaagde voor het exa men aptohekers-adsistent, mei F Ac Bruijn te Middelhui T de Ned. Herv. Kerk. Beroepen te 's-Heer Abtskerke ds P. N. Tonsbeek te Kamperland. LEGER EN VLOOT- LuUenant ter zee der 2e kl. B. C. Uit de Bos, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, wordt 5 April ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Vlissingen, VREEMDELINGENVERKEER. Gisteravond, dus juist een maand na de eerste keer in 1937, kwam de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer weder bijeen en ditmaal is de vergade ring in een rustiger sfeer gehouden en is er geen afbrekend, doch opbouwend werk verricht. Dit kon omdat intusschen overleg is gepleegd tusschen het be stuur en de destijds gevormde commis sie uit leden behoorende tot de oppo sitievoerenden. De waarnemende voorzitter, de heer G. J. de Jonge, kon weder vele leden welkom heeten. Nadat de heer A, v. d. Sande op zijn besluit tot aftreden als bestuursl'd was terug gekomen en besloten was het be stuur van 8 op 9 leden uit te breiden, werd herkozen de heer F. Timmermans en werden gekozen de heeren E. Boon stra, W, P. van der Linden, J. L. Ver hagen en F. van de Velde, Na ampele besprekingen werd op voorstel van den heer Henning besloten pogingen aan te wenden, tot een jaarlijk- sche herdenking van de Ruijter te ge raken. De voorzitter zal zich ter zake met den burgemeester verstaan. Reeds volgende week Woensdag 24 Miaatt. den geboortedag vai) de Ruijter, hoopt men, dat de voorzitter van 't algemeen feest comité, waarmede V.V. contact zal zoe ken, een krans zal w'llen neerleggen. Het Grieksche stoomschip „Eleni" toebehoorende aan de reederij A. T. Callinicos te Ithaka heeft vanochtend om acht uur in de Sardijngeul nabij Vlis singen het stuurboordanker met kettin gen verloren bij een poging om niet aan den grond te loopen. Anker en kettin gen konden door de sleepbooten „Goli ath" en „Maas" geborgen worden. De „Eleni" is op eigen kracht op de reede van Vlissingen aangekomen. Het schip had in Vlissingen gebun kerd en was op weg naar Danzig. RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN. Maandag vergaderde de Raad,, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge, voltallig. De V o o r z. deelde mede, dat van den minister van onderwijs bericht was ontvangen dat voor de berekening van de vergoed'ng aan de bijzondere school ook de kosten der leerlingen die der o.l. school te Kleverskerke bezoeken moeten worden in acht genomen, waar door het gemiddelde bedrag der ver goeding iets hooger wordt. De V o o r z. zeide verder, dat deze vergadering hoofdzakelijk was be legd tot vaststelling eener verordening regelende de benoeming van een ge meenteveldwachter. Door vertrek van den tegenwoord'gen veldwachter (we gens benoeming tot Rijksvldwachter) komt hier een vacature te ontstaan waarin thans niet kan worden voorzien. De Raad had geen bedenking tegen het ontwerp dat z.h.s, wordt vastgesteld. De heer L. P u ij p e vroeg hoe groot de jaarwedde is. De V o o r z.: De aanvangswedde is f 1150 en dan zijn er 3 jaarlijksche verhoogingen elk van f 50. Bij de rondvraag wees de heer P u ij- p e op het voetpad naar Dekker wat voor een bepaald gedeelte herstelling vr,aagt. Dit werd door den Voor zitter toegezegd. De heer J. J a n s e vroeg naar de aan te brengen borden waarop vermeld staat „Verboden te venten zonder ver gunning". Deze zullen spoedig worden aangebracht. De heer J. P o 1 d e r d. ij k vroeg naar de aan te leggen los- en laadplaats te Kleverskerke. De V o o r z. zeide hiervan spoe dig werk te zullen maken. 's GRAVENPOLDER. Maandagmor gen is in het ziekenhuis St. Joanna te Goes, overleden de heer E. Vermue, raadslid en oud-wethouder dezer ge meente en bestuurslid van de vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging op Z. en N. Beveland. YERSEKE. Maandagmiddag gebeurde er op den Boomdijk een auto-ongeval dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De Hr Rijk kwam met zijn vrachtauto naar Yerseke gereden, toen door een defect aan het stuurtoestel de auto teg'en een boom reed en dwars over den weg vloog waarna de auto de steile dijkhelling af reed en in de sloot terecht kwam. De chauffeur kw,am met den schrik vrij. zijn Durf te leven! Kwel u niet Met te veel gedachten, Werk uw werk en zing uw lied Onder blij verwachten. dochtertje kreeg enkele hoofdwonden. Aan het fe-t dat de chauffeur langzaam reed is het te danken dat het ongeval geen ernstiger gevolgen heeft gehad. Met een span paarden werd de zwaar beschadigde wagen weer op den dijk gebracht. YERSEKE. Onze oud-dorpsgenoot de hr. P. Eversdijk, in opleiding bi) het de pot Kon. Marechaussee te Apeldoorn is na met gunstig gevolg afgelegd exa men met ingang van 15 Maart j.l. ge plaatst bij de brigade Dokkum. Tijdens het bal na de uitvoering van den Bond van Staatspensioneering werd door de politie op verzoek van het bestuur een persoon verwijderd, die het den bezoekers lastig maakte. Onder hevig verzet werd hü in het politiebureau opgesloten en den volgen den morgen in vrijheid gesteld. Proces verbaal werd opgemaakt wegens-ver storing der openbare orde in dronken schap en wederspannigh'eid. Het zal voor den betrokkene een duur avondje worden. RILLAND-BATH. Maandagmiddag was het bestuur der Vereeniging tot het verstrekken van onroerend goed aan landarbeiders, aan den Derden Weg al hier aanwezig voor het leggen van den eersten steen, voor de aldaar te bouwen zeven plaatsjes. De secretaris der Ver., de heer R. Rijk richtte zich tot het be stuur, de werklieden en enkele belang stellenden, waaronder de burgemeester en de secretaris der gemeente, en wees op het mooie resultaat dat door de Ver. was bereikt. Spr. achtte den bouw dezer plaatsjes van groot belang voor de ge meente, en voor de toekomstige eigenaars. Hierop verzocht hij aan bur gemeester P. J. Dominicus, eere-voor- zitter der vereeniging om den eersten steen te leggen. Voor deze daar toe overging sprak hij de wensch uit dat het werk een gunstig verloop zal hebben, dat de werklieden bewaard imochten worden voor ongelukken, en dat er een goede samenwerking tusschen bestuur en aannemer en werklieden gedurende den bouw zou plaats hebben. Een der aannemers dankte voor de gesproken worden, waarop een tractatie aan de werklieden plaats had. De Schelde geeft terug. WEMELDINGE'; Ruim anderhalf jaar geleden verloor een logé van de „Stel- hoeve" bij het zwemmen tegenover de hoeve in de Schelde, een gouden .armband. Ondanks allje moeite was deze toen niet terug t.e vinden. Giste ren liepen een paar jongens over de steenen glooiing en vonden een eind- weegs voorbij de plaats waar de meisjes toen gezwommen hebben een gouden armband. Daar de jongens indertijd ook van deze vermissing gehoord hadden, gin gen ze op de „Stelhoeve" 'n verder on derzoek instellen en inderdaad bleek toen, dat de verloren armband terugge vonden was! KORTGENE. Het zeilschip „l'Espoir" van Rotterdam, schipper Geervliet, is Maandagavond door den hevigen v/ind bij het binnenloopen in de haven alhier, omhoog gevaren. Het schip ligt op het schor bij den ingang van de haven en maakte gisterenavond een helling naar stuurboord. Men heeft getracht het schip vlot te krijgen, doch de pogingen slaagden gisteravond niet. Het schip was niet geladen. Het moest in de haven alhier tarwe laden voor de regeering. AARDENBURG. Zondagavond om streeks 8 uur is in de bocht van den Rijksweg naar Eede nabij het Schepen dom, een auto van den heer V. uit IJzendijke in een sloot aan de buiten zijde van de bocht gereden zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. We vernemen, dat waarschijnlijk door het te ver- naar het midden uittvijken van de naar Eede toe rijdende auto de andere tusschen de rails van de tram is terecht gekomen, en dat zoodoende de chauffeur de macht over het stuur heeft verloren, waardoor hij in de Eecloosche watergang terecht kwam. Door de poli tie wordt een onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeval ingesteld. Dief gepakt. BIERVLIET. Degene, op wien van meet af verdenking rustte van den dief stal der monsterwaren uit de auto van de firma Mijnhardt, is Zaterdag door de marechaussee te IJzendijke gepakt, en opgesloten. Hij was in onderhandel'ng over den verkoop van scheermesjes, enz. Bij fouilleering vond men van alles en nog wat tusschen de kleeren verborgen. RUST AAN DE FRONTEN. Er kwamen vandaag weinig berichten over den toestand aan het front van Guadalajara. De opstandelingen schijnen tal van nieuwe aanvallen te hebben ont ketend, waarbij hun troepen werden ge steund door machtig gemotoriseerd materiaal. Na een succesvollen tegen stand hebben de regeer'ngstroepen in den sector van Brihuega tegenaanvallen ondernomen. Daarbij werden 30 Italia nen krijgsgevangen gemaakt. Verande ring in de frontlinie is er gisteren niet gekomen. Ook aan de overige fronten is het betrekkelijk rust'g geweest. Ge vechten van beteekenis hadden niet plaats. Duitschers aan het hoofd van alle oorlogsdiensten. Een speciale correspondent van Ha- vas te Almeria meldt, dat een uit Gra nada ontsnapte mecanicien verteld heeft dat de bommenfabriek waar'n hij werk zaam was, luchttorpedo's vervaardigt van 150 kg, onder leiding van Duitsche deskundigen. Dagelijks vertrekken la dingen oorlogsmateriaal naar de fronten van M.adrid en Andalusie. De mecani cien voegde hieraan toe, dat Duitschers aan het hoofd staan van alle oorlogs diensten en een ware dictatuur uitoefe nen. Mexico blijft wapenen leveren aan de regeering. De president van de Mexic.aansche republ ek, Cardenas, heeft hier ver klaard, dat Mexico ook in het vervolg wapenen zal leveren aan de Spaansche regeering, aangezien de Mexicaansche regeering het haar plicht ,acht de wet tige rgeeringen in alle deelen der we reld te steunen. Iedere regeering ter wereld verklaarde Cardenas, d e in een gelijk geval komt te verkeeren, kan ze ker zijn van de hulp van Mexico. Italië en de niet-inmenging'! De diensten van het ministerie van luchtvaart en van marine te Valencia zijn er :n geslaagd een radiogram op te vangen van den volgenden inhoud, dat van Palma de Majorca verzonden is naai den diplom,atieken vertegenwoordiger van Franco in Rome: „Admiraal Viacchini van het Italiaan- sche eskader vertrekt spoed'g met ver lof. Ik verzoek Uwe Excellentie al he' mogelijke te doen, opdat de admiraal hier zijn dienst voortzet, .aangezien hij in Palma een belangwekkende taak ten uitvoer heeft gelegd met het oog op het belang van een luchtvlootbasis op dit eiland. Aangez'en de admiraal Maandae moet worden afgelost is een oplossing der kwestie dringend". Overslroomingen in Oost-Vlaanderen. Oost-Vlaanderen wordt door ernstige overstroomingen getèisterd, welke aan zienlijke materieele schade hebben ver oorzaakt. Gisterochtend is de Durme buiten de oevers getreden. De dijken zijn op vijftien plaatsen gebroken en de grootsche doorbraak heeft een lengte van zes meter. Talrijke weilanden en landerijen staan blank, terwijl ook de straten en de markt van het stadje Lo keren onder water staan. Ook de Dender is buiten de oevers ge treden en heeft akkers en weilanden on der water gezet. In Dendermonde zijn de kelders vol water geloopen. Tusschen Gent en Baesrode is het wa ter van de Schelde tot een zeer hoog peil gestegen. DE DEFENSIELEENING. Tweede tranche op 3 milliard francs vastgesteld. In de Fransche staatscourant van he den is een besluit verschenen, waarbij de tweede tranche der defensie-leening s vastgesteld op drie milliard francs. Deze uitgifte, waarvoor de inschrijving Don derdag reeds zal worden gesloten, zal onder dezelfde voorwaarden als de eer ste geschieden. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, tijdeüjik wellicht stormachtige Z.O. tot Z, wind, toenemen de bewolkmg, tijdelijk regen, aanvanke lijk zachter. Di 16 Mrt,: Zon op: 6 h 14; onder: 18 h 04. Licht op: 18 h 34. Maan op; 7 h 24; onder: 23 h 36. L.K. 19 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 16 S 3.22 15.47 10.08 22.13 Wo. 17 4.07 16.36 10.50 23.01 Do. 18 4.57 17.29 11.36 23.55 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Di. 16 S 5.24 17.48 11.03 23.20 Wo. 17 6.06 18.34 11.48 Do. 18 6.52 19.22 0.09 12.36 Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Na afloop eener bijeenkomst op het ministerie van financiën met de leiders der diensten van het ministerie en de directeuren der groote crediet-instellin- gen, heeft de minister van fin,anc ën gis teravond aan persvertegenwoordigers verklaard, dat de tweede tranche in werkelijkheid slechts een aanvullende was, teneinde de spaarders, die nog niet hadden kunnen inschrijven, in staat te stellen van de voordeden der verded - gings-leening te prófiteeren. De minister voegde hieraan nog toe: „Wij hopen dat de verbetering v,an het openbaar crediet zoodanig zal zijn, dat binnen eenigen tijd de schatk'st onder voordeeliger voorwaarden voor den staat leeningen zal kunnen aangaan." Verder verklaarde Auriol nog dat de gevluchte kapitalen snel naar het land terugvloeien. Zonder cijfers te noemen, zeide de minister, dat de terugkeer in sneller tempo gesch'edt dan het weg vloeien. Twee dooden bii vliegongeluk. Nabij het vliegveld Bron (Zuid- Frankrijk) is een jachtvliegtuig omlaag gestort. Een luitenant en een onder officier zijn hierbij om het leven geko men. DE UITBREIDING DER BEWAPENING 36 millioen pond meer voor de luchtvaart. Gisteren is bij het Lagerhuis het ont- werp-begrooting 'voor de luchtmacht in gediend, welke 82 Y> millioen pond 740 m'llioen gulden) beloopt, hetgeen 36 millioen pond 320 millioen gulden) hooger is dan die voor 1936. De minister van luchtvaart zeide zeer tevreden te zijn over de recruteering van gespecial'seerd en vliegend perso neel. „In 1936 stelden wij ons voor, 11,000 man voor de luchtmacht in dienst te nemen. Onze plannen zijn geheel ten uitvoer gelegd. In het komende jaar ho pen wij 1175 bestuurders op te leiden. Wij organiseeren 'n evenredige reserve en een groote uitbreiding der strijd krachten voor de eerste lin e. Kanonnen van twee nieuwe modellen worden op de vliegtuigen gemonteerd. DE VERKIEZINGEN VOOR DE GENERALE SYNODE, Hitler zou reeds drie voorstel len van de hand hebben gewe zen. De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft, dat de procedure voor de aanstaande synodeverkiezingen nog altijd niet bekend gemaakt is, waardoor een zekere geprikkeldheid onder de Evangelischen merkbaar wordt. Het is bpkend, dat men reeds drie ontwerpen voor de verkiezingen den Führer heeft voorgelegd en dat hij ze alle drie heeft verworpen. Een vierde plan, ontworpen door het ministerie van binnenlandsche zaken, zou ook reeds onbruikbaar ver klaard zijn. In kerkelijke kringen gelooft men thans, dat vóór Paschen geen beslissing zal worden genomen. De rijksautoritei ten bevinden zich blijkbaar in een moeilijk parket door de vastberaden heid, waarmede alle groepen, die tegen over de „Duitsche christenen" staan, vasthouden aan het standpunt, dat een kerkelijke en niet een politieke ver kiezing moet worden gehouden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1