GEMENGD NIEUWS. de Niéuwe sport. EDERLANDSCHE ZWITSERLAND. OOSTENRIJK. BALKAN. PALESTINA. VER. STATEN. ZUID-AMERIKA. EEN ..ARMOEDIG" OUD VROUWTJE GESTORVEN. VERKEERSONGEVALLEN! Het verkeer eischf dagelijks talrijke slachtoffers. Tot die slachtoffers kunt ook gij be- hooren. Vrijwaart U tegen de geldelijke gevolgen van de ongevallen, welke U mochten treffen.j De nlemwe NJuN.-Ongevallen-polis overtref! in vrijgevigheid alle andere ongevallen-polissen, De rJeiswe N.E.N.-Tarieven brengen een N.E.N.- polis binnen ieders bereik. VOORBEELDVoor een handelsreiziger en een handeisagenf kost een verzekering van f5,000.— bij dood en f 10.000.bij blijvende invaliditeitj f per faar. j Sluit daarom Uw Ongevallen-Verzekering bij] Prinsessegracht 13 's-Gravenhage j flngez. Mëd I Auto in de Linge gereden. Vijf menseden verdronken, In het dorp Zoelen (Betuwe) heeft he denmorgen te 9 uur 'n vreeselijk ongeval plaats gehad, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de brug' over de Linge, vermoedelijk door het breken van de stuurstang' van de auto, door de leuning in de r.vier gereden. In den wa gen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. BEURS VAN AMSTERDAM. Zeeuws. Hyp. B-4% 99%99% BEURSTHERMOMETER MAANDAG* T abab Suiker Amerika Koninld. KL0ETINGE. aan vooraigaande periode. Uit dit rap port blijkt o.a, het volgende: Terwij zich op 1 April 1933 nog on geveer 550,000 Joden in Duitschland bevonden, is dit getal thans door emi gratie tot ongeveer 380,000 gedaald. Er zijn dus 170,000 Joden uitgeweken. In 1935 scheen de neiging tot uitwij ken te verminderen, maar in 1936 nam de beweging weer toe en in dat jaar be droeg het aantal Joodsche emigranten ca. 24,000. De emigratie was vooral ge richt naar Palestina, Zuid-Amerika en Zuid-Afr ka, ondanks de scherpe bepa lingen in die landen tegen de immigra tie. Voor de volg'ende jaren verwacht het rapport een emigratie van op zijn minst 15,000 a 20,000 per jaar, zoodat al een tengevolge van de emigratie het getal Joden in Duitschland in tien jaren met 200,000 zal dalen. Evenwel, onder de Joden die zich nu nog in Duitschland bevinden, zijn meer dan de helft boven de 50 jaar, zoodat men met verhoogde ster- felijkbe d moet rekening houden, Doet men dit, dan komt men tot een schatting van 'n rest van ongeveer 100,000 Joden over tien jaren. (N.R.C.) Vermindering der werkloosheid. Gedurende de maand Februari is het aantal werkloozen in Zwitserland ge daald van 110.754 tot 105.736. Vooral in de bouwvakken, de metaal- en machi ne-industrie, de uurwerkindustrie en de textielindustrie is het aantal werkloo zen verminderd. 56 Nazis gearresteerd. In Linz en omgeving moest de poli tie de laatste dagen weer actiever op treden wegens politieke agitatie, In de stad Linz zijn 56 nationaalsocialisten gearresteerd, onder beschuldiging van heimelijke propaganda. KONINGIN-MOEDER VAN ROEMENIë ERNSTIG ZIEK. De Koningin-moeder 'Maria van Roe menië is ernstig ziek. Naar verluidt zouden zich verschijn selen hebben voorgedaan, die wijzen op ptomainevergiftiging, d.w.z. een ver giftig ng, die ontstaat door een alcaloide, welke zich vormt in tot ontbinding ko mende organische stoffen. Men vreest het ergste. Drie Joodsche arbeiders vermoord. Nabij het Joodsche dorp Yavneel (Tiberias) zijn drie Joodsche arbeiders door Arabieren in een hinderlaag gelokt en vermoord. Haakkruisen op synagoge. Elf groote oranjekleur.ge haaiikruisen werden Zondag ontdekt, geschilderd op den muur van een synagoge nabij Cen tral Park te New-York. De politie heeft instructies gekregen uiterst waakzaam te zijn bij alle synagogen. Zes dooden bij vliegtuigongeluk. Een vliegtuig van de Boliviaansche luchtvaart-maatschappij, dat op weg was van Apolo naar La Paz, is bij Cuy- baja neergestort. Zes inzittenden wer den gedood, twee zwaar gewond. De politie vond f 25,000. Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van ge ruchten, die er liepen over een alleen wonend ongehuwd, 70-jarig vrouwtje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kijken, doch toen het vrouwtje zelf achter een gordijntje zich liet zien, heeft ze de bewoonster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren mede, dat er uit de wo ning een ondragelijke stank kwam. Weer verscheen de politie voor de deur, doch nu werd geen gehoor gegeven en bij po gingen om de deur te openen bleek die gebarricadeerd. Aan de achterzijde van de woning verschafte 'zij zich daarop toegang. Men vond het vrouwtje te mid den van een onbeschrijfelijken rommel in de achterkamer in een kist liggen. Ze was ernstig ziek, zoodat dr. Albronda overbrenging naar 'n ziekenhuis gelast te. Daar is ze 'n half uur na aankomst reeds overleden. In de won'ng deed de politie merkwaardige ontdekkingen. Overal in doosjes, taschjes en kisten vond ze gouden en zilveren munten, vervol gens gouden sieraden en spaarbank boekjes met f 10,000 er op ingeschreven. In totaal werd voor een waarde van on geveer f 25,000 gevonden. Het vrouwtje, dat altijd zeer eenzelvig had geleefd, en naar men meende in armoedige omstan digheden verkeerde, bleek slechts een paar verre verwanten te hebben, die zich haar slechts nauwelijks herinner den. De moord in den auto. Bij de centrale recherche te Rotter dam is een chauffeur gekomen met de mededeel.ng, dat hij op den avond van den dag, waarop in Den Haag de Haar lemmer garage-houder Hes in een auto werd vermoord, aan den Abraham van Stolkweg, te Rotterdam, toen hij een paar uur voordat de moord werd ge pleegd met zijn vrachtauto in de rich ting Den Haag reed, aan den kant van weg een man heeft zien staan, die een zwarte lap voor het oog droeg en voor het overige ook wel voldeed aan het signalement, dat de Haagsche politie van den verdachte heeft verspreid. Deze man vroeg hem mee te mogen rijden, wat hij echter weigerde. De com missaris van den dienst, bureau Doel- water te Rotterdam, verzoekt hen, die eventueel dezen man hebben meegeno men naar Den Haag of die hem hebben zien staan, of die op eenigerlei andere wijze inlichtingen zouden kunnen geven, zich ten spoedigste op zijn bureau te vervoegen. AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Notaris Blaupot ten Cate heeft Zaterdag te Nieuw- en St. Joosland publiek verkocht: het café „Het Wapen van Nieuwland", al- d,aar, groot 2 a 13 ca. Kooper D. Klap aldaar voor f 2520; 92 a 10 ca of 2 gem. 104 r. bouw- en weiland bij „Waldam- me". Kooper L. Wattel voor f 1801. Notaris J. L. van der Harst heeft Zaterdag in het Koffiehuis, Spoorzicht publiek verkocht ten verzoeke van de erven van den heer A. Joosse: Een huis en erf aan de Markt te A r n e m, u i- d e n, gemerkt B 115, groot 80 ca. Koo per Jos. Joosse, bakker te Arnemuiden voor f 2511; in het café van den heer Duvekot te Vrouwepolder, heeft ge noemde notar's Zaterdag publiek ver kocht: Een huis met schuur en bouw land. aan den Zoekweg A 113, in de ge meente Vrouwepolder, groot 17 a 70 ca (135 r.) Kooper A. L. Vendevil- le, landbouwer te Vrouwepolder voor f 2160. Een burgemeester, die het lid op den neus kreeg. De centrale raad van beroep te Utrecht heeft in hoogste instantie be handeld een twistgeding tusschen den burgemeester van Soest en een door dezen ontslagen hoofdagent van poli tie G. H. A„ waarbij door beklaagde verschillende getuigen waren gedag vaard, o.a. de inspecteur van politie te Soest. De hoofdagent werd volkomen gere habiliteerd, Op 13 Maart 1936 was deze zaak in handen gesteld van het ambte naren-gerecht te Utrecht. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER, Einighausen (L,): 1 doode. Gistermiddag is even buiten Einighau sen, gemeente Limbricht (Limburg) de 18-jarige w'elrijder J. Schrijen uit Lim bricht bij het passeeren van een in de zelfde richting rijdende vrachtauto met dit voertuig in aanraking gekomen. S. kwam onder het linkerachterwiel van den wagen en werd op slag gedood. Zijn hoofd werd totaal verbrijzeld. Nader wordt gemeld: Vier landbouwers uit de Geldersche gemeente Rijswijk begaven zich per auto naar de Paaschvee-tentoonstelling, wel ke heden te Tiel werd gehouden. De auto werd bestuurd door den ongeveer 20-jar gen chauffeur J'. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat een tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de to'be- waarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat de wa gen, die niet veel vaart had, plotse!mg naar links zwenkte en door de brug leuning heen in de rivier de Linge stort te. Doordat het water van de L nge op het oogenb'ik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep, met het gevold dat de auto geheel onder water verdween. Mej. Van Eek snelde onmiddellijk' naar de telefoon in haar woning bij de tol en waarschuwde de autorite'ten met het verzoek onmiddellijk hulp te sturen. Hoewel er spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van takels in geslaagd was de auto zoover op het droge te trekken, dat de portie ren geopend konden worden. Toen bleek, dat vijf slachtoffers nog getracht hadden onder water uit de auto te komen. Dit is hun niet gelukt zoodat zij in den wagen den dood vonden. De levensgeesten van alle vijf personen wa ren reeds geweken. De slachtoffers bleken te zijn, behal ve den chauffeur v. d. Berg, de heeren P> van Lutterveld, D. van Ooyen, J, van Stappershoef en A. van Oosenbrugge, al'en afkomstig uit Rijswijk. De drie eerstgenoemden waren van middelbaren leeftijd, de heer Van Oosenbrugge was ouder. Aan het reddingswerk, dat onder de persoonlijke leiding van den burgemees ter van Zoelen, den heer mr. L. R. J. ridder van Rappard geschiedde namen zoowel de gemeente- als de rijkspolitie deel. De lijken der slachtoffers werden voorloopig met behulp van een baar ge dragen naar het op ongeveer 50 meter afstand gelegen café „de Zoelensche brug". In een kamer achter het café werden zij voorloop;g opgebaard. De autoriteiten namen onmiddellijk maatregelen om de familieleden der slachtoffers te waarschuwen. De oorzaak van dit vreeselijke onge val is waarschijnliik te wijten aan een defecte stuurinrichting der auto. Een on derzoek daarnaar wordt ingesteld. De leeftijden der slachtoffers zijn: J. van den Berg, 21 jaar, D, van Ooyen, 36 jaar, J, van Stappershoef, 62 jaar, P van Lutterveld, 42 jaar, en A. van Oosenbrugge, 75 jaar. DE ONDERGANG VAN DE „KANTQENG". Een der sleepbooten gister middag aangekomen. Gistermiddag is een der beide sleep booten de „Schelde", die met de „Hum ber" den tinbaggermolen „Kantoeng" naar Indië zouden sleepen, doch die hun kostbaren sleep in de diepte van 't En- gelsche Kanaal moesten achterlaten, in de haven van Smit's internationalen sleepdienst te Maassluis teruggekeerd Kapitein Kalkman heeft de juiste toe dracht van het gebeurde aan een ver slaggever van 't A.N.P. verteld. „Het was van den Nieuwen Waterweg af goed weer. Het stormde in elk geval niet, er stond een windkracht 5 a 6 uit Oostelijke richting. Alles ging goed tot Zondagmiddag (7 Maart) 12 uur, toen de runners op den molen ons met vlaggen seinden, dat de schuit scheef ging lig gen. We waren toen ter hoogte van den vuurtoren Eddystone en besloten zoo dicht mogelijk onder den wal te varen en te trachten Plymouth binnen te loopen. 's Avonds om 7.40 uur seinden de run ners weer, dat de molen steeds meer wa ter maakte en dat zij er af wilden. Kapi tein 't Hart van de „Humber", de leider van het transport, gaf toen opdracht de lui van boord te halen. We zagen toen wel dat het ernst begon te worden en dat onze menschen in gevaar zouden gaan verkeeren als wij niet spoedig maatregelen namen. Ik liet onmiddellijk de 190 vaam lange tros kappen. De runners waren intusschen reeds in een sloep gegaan. Zij waren nauwelijks tien meter van den molen af, toen deze kantelde, op haar kop ging staan en n de diepte verdween. Het heele drama had zich in twintig minuten afgespeeld. Om precies acht uur ging de schuit onder. Het was roet- donker. Wij zagen niets. Alleen met het zoeklicht van de „Humber" konden we de omtrekken van den baggermolen waarnemen. De „Kantoeng" moet aan stuurboord zijde een lek gekregen hebben, want over d en kant ging hij kantelen. Wat de oorzaak van het lek is, daar over weten wij niets. Ook aan porrjpen Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent: geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101%101% Amsterdam 1934-4% 101100% tuto oerv,.ce X/y. ir\ 1958 5 55%53% A Pref. Jurgens A 125%125 A Ned. Gist- en Spiritusf. 475480 A Oe Schelde N.B. 71—71 C Am. Smelt en Ref. 76%75% A Born. Sum. H.M, 216217 A Houth. Alberts 107 C Union Pac, Rr. 108109, C Int. Nickel Cy. 53%54% Ned, 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 86%87 A N.I. Hbk. 1000 171—172 C Ned. H. M. 1000 2%%—206 A v. Berkels Pat, 65%65% C Falvé-Delft 92 A Philips Gem. B. afg. 345%—351%-47 C Unilever 169%—170-69% C Ajt. Car en Foundry 5048% C Anaconda Cop. 50%50%-% C Bethlehem St. 76-75%-% Kennec Copper 50%50%-% U. States St. C. 91%—91% North Am, Cy. 21%21% Kon. Petr Moij. 433%431%-30 Contin, Oil Cy. 33%—33%-% Ph llios Petr. Comp. 43%43 Shell Union O.C. 25—25%-24% Tide Water Ass. Oil 1616-% A Ned. Scheepv. U. 137%140-38% A H.V, Amsterdam 536%538-33 A Java Cult. Mij. 263264-68% A N.I. Suiker U. 184%—187%-92% A Deli Batavia 309%315-11 Wettig C Deli Mij. 1000 349%—350-54 A Senemhab 363%369-71 C Baltimore en Ohfo 27%—27%-28 C Southern Pac. Cv. 46%46%-% A Southern Rlw. 28%28% A Amst Rubb. C 337%—337-35 A Deli-Bat. Rubb. 276%—276-74% A Hessa Rubber 288%285 A Serbadjadi S.R. 206-207-10 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister, 8.94% 8.94 73.60 73.57% 8.40% 8.40 30.84 30.83% 1.83 1,83 viel niet te denken, daarvoor was er al te veel water in het ponton en boven dien, de zeeën sloegen er voortdurend over. Het was zeer tragisch", voegde rapitein Kalkman er met een bitteren glimlach aan toe. „Ook de „Humber" heeft de tros los gelaten toen men inzag dat er toch niets meer te redden was. Den volgenden morgen zijn we gaan zoeken, maar we vonden niets. Daarna kwam de opdracht om maar weer naar huis terug te kee- ren. Wij waren reeds op den terugweg, toen we bericht kregen dat een vaar tuig van de Engelsche kustwacht de „Kantoeng" drijvende had gevonden. Én het merkwaardige daarbij was dat de molen gedurende den nacht niet min der dan 10 mijl was afgedreven. En niet met den stroom mede, doch er tegen in. Wanneer wij geweten hadden dat 't lek inderdaad zoo ernstig was dan zou den wij al wel eerder getracht hebben een haven b'nnen te loopen. maar niets wees er op dat de zaak er zoo ernstig voorstond. Toen we bericht kregen dat de „Kan toeng" was gevonden zijn we terugge keerd en tot Vrijdagavond in de buurt gebleven." De molen waarvan de bovenbouw steeds meer afbrak, dreef'in de richting van de Engelsche kust, waar hij vlak bij Fowey aan den grond is gekomen, te gen den wal is opgekrabbeld en in het zand is blijven vastzitten." Met de „Schelde" zijn mee teruggekeerd de vier runners, onverschrokken zeelui die al zoo dikwijls dergelijke transporten bij de hand hebben gehad. Een van hen, Verhagen, heeft bij het drama in het Engelsche Kanaal in het grootste gevaar verkeerd. Zelf wilde hij er niets van weten, maar een der anderen vertelde het ons. Verhagen was het die kort voordat de runners in de sloep gingen, nog even naar de hut terugliep om de lamp uit te blazen. Want zoo zeide hij, als het nog eens mee zou vallen en we zouden het geluk hebben gehad dat de molen recht op bleef staan, dan mochten we toch niet de kans loopen, dat onze „villa zou verbranden. Op de vraag of er nog aan berging te denken viel, kon kapitein Kalkman geen antwoord geven. De bovenbouw is groo- tendeels vernield. Het wrak lijkt op een groot billart met heel veel pooten. De „Humber" is eveneens op den te rugweg en kon heden in Maassluis te rugkomen. Gaten geboord in het wrak van de „Kantoeng", De Daily Telepraph meldt, dat de havenmeester van Fowey op eigen ver antwoordelijkheid gaten in het wrak van de „Kantoeng" heeft doen boren, teneinde het tot zinken te brengen. In den ponton werden op veertig plaatsen gaten aangebracht, hetgeen drie uur tijd vorderde. De havenmeester achtte het zijn plicht om, gezien het feit, dat er juist thans druk verkeer in de haven heerscht, deze vrij te houden en een veilige toegang te waarborgen. De ha venmeester is van meening, dat nu de tinbaggermolen veertig gaten in den ponton heeft, hij volkomen breken zal bij het eerste zware weer, dat zich zal voordoen. Mocht men bergingspogingen willen ondernemen, dan is het een klei nigheid de gaten weer te dichten. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. VOETBAL, Wedstrijduitslagen, Landskampioenschap: Ajax-Go Ahead. 21, Be Quick-Feijenoord 32. Promotie comp. Afd. II: Z.F.C.-R.F.G 01. Promotie-comp. Afd. Ill: Quick- En- schedesche Boys 12, Gewone comp, Afd. IV le kl.: Bleijer- heide-Longa 01, (Longa heeft zich door deze overwinning veil g gesteld. Ge speeld moet nog worden B.V.V. -Juliana) 2e klasse C.: Palemig-Kolonia 35. 3e klasse B.: Burg'h-È.M.M. 5I. Ned, Voetbalbeker, De voornaamste uitslagen van de eerste ronde om den Nederlandschen voetbalbeker zijn: Goes-Alliance 12, Noad-Breda 22, De Barorre-Hero 16, Xerxes-H.F.C. 72, Edo-D.H.G 15, D.F.C.-Velox 40, Stormvogels- Exelsior 22, Zeeburgia-C.V.V. 33, V.D.L.-Haarlem 4—3, Hermes D.V.S- D.C.L. 2—0, H.V.V.-V.S.V. 2—2, H.B.S- B.E.C 33; Z.A.C.-Rigtersbleek 5— 1; A.G.O.V.V.-Vitesse 8—2; Ede-N.E.C, 00; Wageningen-S.C.H. 32; G.V.A, V.-H.S.C. 2—0. GoesAlliance 12, Goes is spoedig voor den beker uit geschakeld. Reeds haar eersten wedstrijd, thu's tegen Alliance, bracht haar een nederlaag. Goes miste Peels nog en ook Schrijver was wegens ziekte absent. Voor Schrijver stond van Elsacker links buiten. Rust ging in met 10 roor Goes. Een mooi doelpunt, door Leijnse gemaakt uit een voorzet van Torbijn. Na rust had Alliance echter het beste van het spel. Het werkte harder en met meer geestdrift. Bij Goes wilde het met, en hoewel keeper en achterhoede vaak goed werk deden, gelukte het Alliance toch nog twee maal te scoren zoodat de eindstand 12 werd. Miranda kampioen. Reeds de eerste van de drie wedstrij den, die Palemig moest overspelen om dat zij in de vorige wedstrijden met een ongerechtigd speler was uitgekomen, hebben de Heerlenaars verloren. Daar door kunnen ook zij het puntenaantal van Miranda niet meer bereiken, Miranda te Kerkrade is dus kampioen van de Zuidelijke 2e klasse C. Nederland en de wereldkampioen schappen 1938. Op de te Parijs gehouden bestuursver gadering van de F.lF.A. maakten ge we reldkampioenschappen een der belang rijkste agendapunten uit. Voor Nederland werd de zeer belangd rijke beslissing genomen, dat ons land ■werd ingedeeld met België en Luxem burg in groep tien der voorwedstijden. En aangezien twee dezer drie landen naar het eindtournooi, dat met zesPen landen in Frankrijk plaats vindt, zullen overgaan, Ts het practisch zeker, dat ons land in de eindronde zal uitkomen. De groepen werden als volgt samen gesteld: Groep 1: Japan, Nederlandsch-Indië om één plaats in het e ndtournooi. Groep 2: Brazilië, Vereenigde Staten, Costa Rica, Columbië, Nederlandsch Guij,ana en Mexico om twee plaatsen. Nederlandsch Guijana heeft echter aan het bestuur van de F.LF.A. medege deeld, dat men geen geld heeft om de voorwedstrijden te spelen, zoodat Ne derlandsch Guijana automatisch zal ko men te vervallen. Groep 3: Zweden, Finland, fc-scland, Du tschland om twee plaatsen. Groep 4: Noorwegen, Polen en lersche Vrijstaat om twee plaatsen.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2