2E* GOESCHE COURANTE ZEELAND. BUITENLAND. BINNENLAND. NUMMER 62. TWEE BLADEN. MAANDAG 15 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. WALCHEREN. ^UID-B. EVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. Spaansch protest bij den Volkenbond. ENGELAND. FRANKRIJK. WËEUÜEitSOHT. SPANJE. DUITSCHLAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat* te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: TurfKybj, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dt^fSradpers. Familieberichten en dankbetuigingen I— 2.10, elke r. m. 30 ct. RubrieL „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels 4 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent Belangrijke gilt van H, M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft aan het col lege van kerkvoogden van de Ned. Herv, gemeente te 's-Gravenhage een bedrag van tienduizend gulden doen toekomen als bijdrage in de kosten van de ver warmingsinstallatie, welke in de Groote Kerk in verband met het Prinselijk hu welijk is aangelegd. De „De Ruyter" geïsoleerd wegens ziektegeval. De kruiser „De Ruyter", welke thaus op de reede van Soerabaja ligt, is voor enkele dagen geïsoleerd, daar een der leden van de bemanning ziekte-ver schijnselen vertoont, welke cholera niet aitsluiten. Het is echter niet waarschijn lijk dat het cholera is. Een broederschap van oud-padvinders. Men meldt ons: Gehoor gevende aan een daartoe ge- danen oproep hadden zich Zaterdag avond j.l. in het clubgebouw van de Padvinders in de voormalige hulpkazer ne aan den Zuidsingel te Middelburg een 18-tal oud-padvinders verzameld. Mr, J. D. Koster uit Kortgene heeft daar een propagandistisch woord ge sproken en het doel van de beweging uiteengezet; de heer J. J. Meijboom heeft lantaarnplaatjes vertoond, welke momenten weergaven uit het vroegere padvindersleven te Middelburg. Diver se herinneringen deden zoo nu en dan een vroolijk gelach weerklinken, De aanwezigen hebben het vertoonde op hoogen prijs gesteld. Enkele dames van het Nederl. Padvinders Gilde hebben thee geschonken. Na afloop had een bijeenkomst plaats van de oud-padvinders. Besloten werd tot de oprichting van de afd, Middel burg van de Broederschap van oud-Pad vinders over te gaan. Een 20-tal leden hebben zich opgege ven. Het bestuur van de afdeeling is als volgt samengesteld: J. A. Bosdijk, voor zitter; P. F. Goossens, Laan v. Nieu- wenhove 6, telef. 111, secretaris, Chr. Vlieger, penningmeester. J. Grool en P. Vreke, commissarissen. Men sprak de hoop uit, dat nog vele oud-padvinders, nu eenmaal de afdee ling is opgericht, zich aan het secreta riaat zullen opgeven. Brataal smokkelstuk aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Grens. Aan de grens te Selzaete wilden de Belgische gendarmen een vrachtauto aanhouden, die in groote vaart naar de Nederlandsche grens reed. Zij gingen daartoe midden op den weg staan, doch het voertuig verminderde zijn vaart niet. De politiemannen werden nu ge noodzaakt van den weg te springen, doch het voertuig reed op hen in en beiden werden aangereden en in een gracht geworpen. Door den schok der aanrijding slipte echter de vrachtauto en reed in de sloot, vlak bij de gendar men. Een tweetal der inzittende smok kelaars wist zich al zwemmende uit de voeten te maken, doch een derde werd gearresteerd door een der gendarmen, die eerst zijn zwaargewonden makker, die dreigte te verdrinken, had moeten redden. De twee gevluchten zijn beken de smokkelaars van den grenskant. Zij zullen zich niet gemakkelijk meer aan den overkant der grens vertoonen. Stagnatie spoorlijn GoesVlissingen. Uns bericht over stagnatie op de spoorlijn GoesVlissingen, welke Vrij dagmiddag tusschen twee en vier uur optrad, was wat onduidelijk gesteld. De ze stagnatie betrof n.l, niet den treinen loop, doch al een het telegraaf- en tele foonverkeer langs de lijn. De stagnatie bleek ontstaan te zijn doordat aan het viaduct te s-Heer Arendskerke, waar arbeiders herstellingen verrichtten, een groep draden onderling contact had ge maakt. Op den treinenloop ofwel de vei ligheid langs of op de lijn, had dit ech ter geen invloed. £.M.M.'s Revue „Hoe bestaat het". Telken jare vraagt de Mondharmoni- ca-vereeniging „E.M.M." de aandacht J opvoering van een revue. Za terdagavond in het Schuttershof voor Ce revue „Hoe bestaat het". Het stuk is op het bekende recept op gebouwd. Losse tafereelen, afgewisseld door een liedje, grapjasserij var komie ken en dans. Het vond als steeds zijn hoogtepunten in de beide finales, nl. de Rococo-finale voor de pauze en de Opera-finale aan net slot. Beide munt ten uit door de zeer verzorgde kleedij der medespelenden, die trouwens gedu rende de geneeie revue opmernelijk was. Het is niet doenlijk een beschrijving te geven van den inhoud. Het is trou wens de vraag of men van een inhoud bij een revue k,an spreken. Wij zouden in een opsomming der verschillende scè nes vervallen. Len uitzondering willen wij maken voor no, 16, den wals-dans der girls, die door zijn groote bewege lijkheid en sieriiike aankleeding véél te genieten gaf. Als een bijzonderheid moet worden genoemd het optreden van den beken den humorist Paul Duval, die in een heel aardig opgezette scène reclame kwam maken voor het Nederlandsch fabrikaat in het algemeen en enkele artikelen in het bijzonder. Zelf propa geerde hij het gebruik van een bepaald merk tabak, waarbij een zangwedstrijd voor het publiek werd ingelascht, di> de nood;ge hilariteit verwekte. Ook met zijn liedjes oogstte hij veel succes. Enke le moppen waren nu niet bepaald nieuw. Hoewel niet alles van een leien dakje ging, kan het geheel zeer zeker als ge slaagd beschouwd worden. Het publiek, dat de zaal geheel vulde, heeft herhaal delijk zijn bijval betuigd en z'ch koste lijk geamuseerd om de soms uitstekend clownerie van den komiek. Al met al heeft E. M. M. ook met deze revue weel eer ingelegd. Vijf maal gesignaleerd. De politie hield gisteravond op een Volkslogement aan een man, die niet minder dan 5 maal in het Algemeen Po litieblad gesignaleerd stond, hij bleek in totaal nog 32 dagen hechtenis te moe den ondergaan en is heden aan den ambtenaar van het O. M. voorgeleid. Gaszinker aangevaren. Zaterdag kwam het schip, dat met drinkwater naar buiten gaat om de va renden van goed water te voorzien, als altijd aan de kanaalbrug alhier om uit de gemeentelijke waterleiding water in te nemen. Door een aanvaring met den gaszinker ontstond daarin een lek en waarschuwde de politie gemeentebedrij ven, waarop personeel der gasfabriek ten spoedigste het lek herstelde. KOUDEKERKE. Vrijdag is in het gymnastieklokaal der openbare school op een ouderavond in tegenwoordigheid van burgemeester Dregmans en wethou der Contant opgevoerd het kindertoo- neelstuk „De Kleermaker en de Kabou ters" van J. Buna, het welk onder lei ding van mevrouw Mosselman was in gestudeerd. Het stuk werd op uitnemen de wijze opgevoerd en oogstte veel bij val. De fraaie constumes van kabou ters en elfjes wekten aller bewondering. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter der oudercommissie, de hr. C. van Noppen het personeel der school en mevr. Mosselman voolr hun werk en bood de dames Mosselman, Ridder en Van Kesselen bloemen aan. ZOUTELANDE. Zaterdagmiddag hield de Coöp. Vereeniging „Eensge zindheid" tot aan- en verkoop van brandstoffen, W. A. haar gewone alge- meene vergadering. De voorzitter, de heer P, Geschiere, deelde in zijn openingswoord mede, dat de coöpera ties in hun bestaan nog steeds bedreigt worden door de kolenconventie en de kolenhandelaren. Uit het jaarverslag van den Secretaris, den heer K. Wou ters, bleek, dat de vereeniging 178 le den telt. In 1936 zijn aangekocht: 130914 hl. nootjes kolen, 1579 hl eierkolen, 76434 hl. stukkolen, 28834 hl anthra- ciet, 259 zak bruinkool van 40 kg; 16479 stuks turf. De vereeniging heeft in 1936 een ver lies geleden van 137. Dat hoofdzake lijk is ontstaan doordat de oude kolen- loods is afgebroken en daarom geheel behoorde te worden afgeschreven. Het kapitaal der vereeniging bedraagt 1190 en de reserve 200. De heeren J. Kleinepier en A. Wijkhuis werden als bestuursleden herkozen. In de plaats van den heer P. Geschiere, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer J. van Keulen gekozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat de vereeni ging haar lidmaatschap van den kring „Samenwerking" te Aagtekèrke, zal opzeggen. Hierna werd de afbraak van de oude loods onder de leden verkocht. Men heeft dikwijls een antipathie tegen iemand, eenvoudig, omdat hij geen sympathie voor ons heeft. De heer J. Kleinepie^r, bestuurslid, dankte den heer P. Geschiere voor al het werk, dat hij in het belang van de vereeniging heeft gedaan en de heer Ge schiere dankte de andere bestuursleden voor de goede samenwerking. HANSWÈERT. De ledige schepen „Antonio" en „Radium" zijn Zaterdag avond bij het binnenkomen van de ha ven op den Westberm omhoog gevaren en blijven zitten. Met behulp van de sleepboot „Taurus 2" zijn de schepen later vlotgesleept en in de haven ge bracht. Beide schepen hadden nogal schade bekomen, doch konden de reis voortzetten. De Duitsche zeeboot Oldenburg is in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Westerschelde nabij de Kruis- schans aangevaren en zwaar beschadigd. Sleepbooten van de Union Remorquage hebben de boot om zinken te voorko men op de slikken omhoog getrokken. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag avond gehouden algemeene ledenverga dering der Coöp. Boerenleenbank wa ren 64 leden tegenwoordig. Uit het jaar verslag over het 28ste boekjaar bleek, dat het ledental per .1 Januari 1937 be droeg 249. De winst over 1936 bedroeg 1188, welke in het reservefonds werd gestort, waardoor dit per 1 Januari 1937 is gestegen tot j 22649. Aan spaar gelden werd in 1936 ontvangen 104827 en teruggegeven 79206. A,an voor schotten werd verstrekt f 39110; terwijl op verstrekte voorschotten werd afgelost f 16661. Aan voorschotten gk q kq qq f 16661. In't geheel stonden aan voor schotten uit f 158875, waar van f 77946 onder hypothecair verband en f 80929 on der borgstelling. Aan spaargelden was in het geheel ingelegd 219720. Verschil lende rekeninghouders bij de bank had den op 1 Jan, een tegoed van f 42819, ter wijl de overige een schuld van 23586 hadden. Tot bestuurslid werd herkozen de hr. J. Traas Pzn. en als lid van den raad van toezicht de hr. J. Traas Czn. beiden te Baarland. Als plaatsvervan gend bestuurslid werd in de plaats van den heer A. Oele, die met het oog op zijn hoogen leeftijd daarvoor niet meer in aanmerking wenschte te komen ge kozen de heer K. D. Leendertse en als plaatsvervangend lid van den raad van toezicht herkozen de heer H. v. Doese laar, beiden te Hoedekenskerke. KRUININGEN. Zaterdagavond werd er door de Koninklijke marechaussee een vrije keuring gehouden op de auto- en motorverlichting op de Markt te Kruiningen. Hierbij bleek, dat de meeste voertuigen niet aan de gestelde eischen voldeden, wat de verlichting betreft. Een veel voorkomende kwaal was, dat de groote lampen te dicht bij elkaar stonden, ook zelfs bij de nieuwe wa gens. Er werden ongeveer veertig voer tuigen gekeurd en toen waren er nog, die niet aan de beurt konden komen. Daarom wordt ieder, jdie alsnog zijn lichten op auto's of motorrijwielen wil laten onderzoeken, in de gelegenheid gesteld dit te doen heden Maandag avond op dezelfde plaats. Sportvliegtuig over den kop geslagen. Gistermiddag omstreeks vier uur is op het vliegveld Haamstede een sport vliegtuig van de nationale Luchtvaart School, afkomstig van IJpenburg. de PH-AJH-type F K 46, over den kop ge slagen. De beide inzittenden, de piloot Vriezendorp uit Dordrecht en de heer Zoetel'ef Norman uit Den Haag, bleven ongedeerd. Het ongeval is toe te schrijven aan den drassigen bodem, welke een gevolg was van den grooten regenval der laatste dagen, Het vliegtuig bleef bij de landing in den slappen grond steken, en maakte daarna een buiteling. De schroef werd totaal vernield, de rechtervleugel is be schadigd, evenals de motorkap. Het toestel zou heden worden gedemonteerd om naar IJpenburg te worden vervoerd. De heer Schmidt Crans, chef-instruc teur van de N.L.S., heeft zich kort na het gebeurde per vliegtuig' naar Haam stede begeven om persoonlijk een on- derzoek in te stellen. Over de deelneming van gere gelde Italiaansche troepen aan den burgeroorlog. De Spaansche regeering, te Valen cia. heeft een nota gericht tot den secretaris-generaal van den Volken bond, waarin zij protesteert tegen „de Italiaansche interventie in Spanje". Het luidt als volgt: De verklaringen der Italiaansche offi cieren en soldaten, die dezer dagen in den sector van Guadalajara krijgsgevan gen zijn gemaakt, bevestigen op een niet te weerleggen wijze de aanwezigheid van geregelde eenheden van het Italiaansche leger, uitgezonden om strijd te leveren op Spaansch gebied, daarmede op fla grante wijze de bepalingen van art. 10 van het Volkenbondspact schendende. Uit deze verklaringen blijkt, dat op 6 Februari en volgenden dagen geregelde Italiaansche troepen, van volle uitrus ting voorzien, te Cadiz zijn ontscheept van het Italiaansche s.s. „Sicilia" en an dere schepen. Deze troepen zijn later doorgezonden naar het front van Guada lajara om gebruikt te worden voor het offensief dat thans aan den gang is, en dat geleid wordt door vier geregelde di visies van het Italiaansche leger, De aan den aanval deelnemende troepen wor den door twee speciale brigades aange vuld, een bestaande uit geregelde Duit sche en Italiaansche troepen, en een be staande uit vier gemotoriseerde compag nieën carabinieri en geregelde Duitsche soldaten. Het rapport geeft vervolgens een be schrijving van de uitrusting en bewape ning dezer troepen en vermeldt o.a. dat de luchtmacht bestaat uit drie Duitsche en vier Italiaansche eskaders. Nog twee divisies zijn op komst. Het Italiaansche opperbevel stelt zich voor Madrid te ne men, terwijl de eskaders een aanval on dernemen op Barcelona en Valencia. Het rapport vermeldt dan de namen der Ita liaansche officieren van wie deze mede deelingen afkomstig zouden zijn. Het te legram eindigt met den secretaris-gene raal van den Volkenbond en de Volken bondsleden te wijzen op dezen toestand, welke niet zonder invloed kan blijven po de internationale betrekkingen en een bedreiging beteekent voor den vrede. Ook een nota overhandigd te Londen. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft een uitvoerige nota overhandigd, welke gelijk is aan die, welke Del Vayo aan den Volkenbond heeft toegezonden. In deze nota wordt de Britsche regee ring bovendien verzocht haar invloed aan te wenden, opdat in het licht van deze nieuwe feiten, zoo spoedig moge lijk een besluit zal genomen worden. Amy Mollison wil scheiden. De beroemde aviatrice, Amy Mollison heeft een verzoek tot echtscheiding in gediend tegen h,aar echtgenoot James Mollison, dien zijn beschuldigt van echt breuk en ontvluchting van het huise lijk leven. TREINONTSPORING. Groot aantal dooden en gewon den. Zaterdagmiddag is op ong'eveer 30 km van Bourges, op de lijn Bourges-Monk- lucon de sneltrein uit Montdore ont spoord bij het plaatsje Corquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagagewagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails. Het ongeluk is te wij ten aan een hevigen storm welke in dit gebied woedde. Juist toen de trein pas seerde viel een boom op de rails. Het was den machinist niet mogelijk voor het obstakel te stoppen. De reddingsmanschappen hebben acht lijken en acht gewonden, van wie twee ernstig uit het puin van de vernielde wagens geborgen. Dë eerste drie wagens zijn g'eheel in elkander geschoven. Men vreesde, dat nog meer slachtoffers onder het puin be dolven lagen. Dertien dooden. Nader wordt gemeld: Het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk te Bourges bedraagt thans 13. Het ongeluk is veroorzaakt doordat 'n groote olm door den storm was ontwor teld en op de rails geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwijde ren en de machin'st schijnt in den storm ■ns Verwachting tot morgenavond: Afnemende tot matige N.W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk nog regen of natte sneeuwbuien, moge lijk nachtvorst, iets zachter overdag. Ma. 15 Mrt, Zon op: 6 h 17; onder: 18 h 02. Licht op: 18 h 32. Maan op: 6 h 54; onder: 22 h 15. L.K.: 19 Maart. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Ma. 15 2.37 15.04 Di. 16 S 3.22 15.47 Wo. 17 4.07 16.36 Laagwater. 9.21 21.28 10.08 22.13 10.50 23.01 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Ma. 15 4.43 17.08 10.12 22.31 Di. 16 S 5.24 17.48 11.03 23.20 Wo. 17 6.06 18.34 11.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) de knalsignalen, welke door een baan wachter op de rails waren gelegd, niet of te laat te hebben gehoord. Met een snelheid v.an 80 km reed de trein op den boom en sloeg om. Zeven coupé's van het eerste rijtuig werden ge heel vernield. SLEJCHT WEER BELEMMERT DE KRIJGSVERRICHTINGEN. Op bijna alle fronten ondervinden de krijgsverrichtingen veel belemmering van den hevigen regenval der laatste dagen, waardoor het veld in een mod derpoel is herschapen. Niettemin zetten de opstandelingen het offensief in de provincie Guadalajara voort. Vrijdag zijn de rechtsche troepen tot op 6 km van de stad Guadalajara genaderd, doch de laatste twee dagen zijn de vorderin gen gering geweest, tengevolge van de verbitterde tegenaanvallen der regee- ringstroepen. Zelfs beweren de laatsten dat zij 5 km op de rechtschen hebben veroverd, hetgeen evenwel weer door de opstandelingen ontkend wordt. Verder is er gisteren hevigen strijd geleverd om den Pingarronheuvel, in den sector van de Jarana, ten Z.O. van Ma drid, De opstandelingen konden na ver woede gevechten een kleine vordering maken. Op de fronten rond Madrid was, door den toestand van het terrein, het optre den van de gemotoriseerde eenheden uitgesloten. De strijd om Oviedo. Een officieel communiaué van den verdedigingsraad van het Baskenland te Bilbao deelt mede, dat regeeringstroe- pen voor Oviedo er in geslaagd zijn de loopgraven van de opstandelingen bij het oude kerkhof, ten Zuidoosten van Oviedo te veroveren. Verder heeft het geschut te Cadellada verscheidene ten ten van den vijand vernield en hem aan zienlijke schade toegebracht. De verde digers van verscheidene loopgraven werden bedolven. Queipo de Llano dreigt met gas. Generaal Queipo de Llano heeft door de radio de waarschuwing laten hooren, dat de opstandelingen in het bezit zijn van enorme voorraden strijdgassen, wel- kel onmiddellijk zullen worden gebruikt wanneer de regeeringstroepen het eerst gas in den strijd zullen hebben gebracht. Verder verklaarde deze opstandelin- gengeneraal: Buitenlandsche troepen nemen niet deel aan den kant van de opstandelin gen (sic). Integendeel is het bewezen, dat buitenlanders aan den kant van de regeering vechten, o.a. Franschen en Tsjechen!!! Buitenlandsche strijdkrach ten vormen zelfs den voornaamsten steun der regeeringstroepen in den strijd tegen de opstandelingen. DE EMIGRATIE DER JODEN. Er zijn thans 170,000 Joden uit geweken. De centrale commissie der Joden in Duitschland, heeft in den vorm van een voor Joodsche organisaties bestemd me morandum een samenvattend overzicht uitgegeven over de emigratie van Joden uit Duitschland, en wel over het tijdvak van 1 April 1933 tot 1 April 1937. Dit tijdvak is nog wel niet geheel afgesloten maar de cijfers voor de eerstvolgende weken zijn bij benadering aangegeven op grond van de getallen uit de daar-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1