W.o dc GOESCHE COURANT WIENER IN ZEELAND! MIDDELBURGSCHE BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. DE COURANT NUMMER 60. TWEE BLADEN. VRIJDAG 12 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. N I E U W E S T 0 F F E N MIDDELBURG Mea.) fdelburg jen het |aart 1.1. rventer, ran het ïdeelte- Jtelijk is ling ter- [ing van politie Ing van lem ge- litenant mterie, Ian De- llitairen id tot bij het linister ■sie a.i. Ijetlast: lint ter Jdelhoff int ter ps, bei- ph p te 4.ouse- Gunst *enoot ).Z.) |n der Bok- |J. Le- j. jm. (D.Z.) lltura: 19 tot Irstell. ..de» OUWD. |r. dr. chut- |Mrt.: pehei- 30 h. I Mrt.: en 120 h. )I 16 „30 hi |V. te 19 h. JWal- I. Ste- Vliss- Pburg. 1 MiDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. PI 613 Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfl^de, telefoon 1 7. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. I Familieberichten en dankbetuigingen 1 7 tegeb f 2.10, elke T. ra. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, m 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. 33 DE FEESTEN TE SOEST, Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht hebben het gemeentebestuur van Soest medegedeeld, dat zij in ver band met 't feit, dat de gemeente Soest noodlijdend is, geen reden hebben kun nen vinden om hun goedkeuring te hech ten aan 't raadsbesluit, waarbij een cre- diet van f 1,500 werd verleend, ten behoeve van de te organiseeren feeste lijkheden 'n deze gemeente, ter gele- genhe'd van de vestiging van het prinse lijk paar te Soestdijk. In verband hiermede is thans een lo terij georganiseerd, teneinde de noodi- ge gelden te verkrijgen. Omtrent de versiering kunnen wii mededeelen, dat de route welke het prinselijk paar zal volgen over een lengte van 12 km zal worden vers'erd met slingers, welek een gezamenlijke lengte zullen hebben van 40 km. De slingers zullen v,an sparregroen zijn, met duizenden gekleurde rozen van pa pier omwonden. Het geheel zal worden verlicht., ter wijl de groote toren van de Ned. Herv. Kerk en het monument, ter nagedachte nis van H. M. de Koningin-Moeder met schijnwerpers in gloed zullen worden gezet. DE KONINGIN BEZOEKT DE JAARBEURS. Dank zij haar onvolprezen jaarbeurs instituut, is Utrecht vandaag de eer te beurt gevallen van een der eerste of- ficieele bezoeken van H. M. de Konin gin na haar vacantie. Te 10.30 uur reed de trein, waaraan het koninklijk salonrijtuig was gehaakt, het station binnen, waar ter begroeting aanwezig waren de burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk en de commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. Bij den uitgang op het Stationsplein, waar zich achter de af zettingen een talrijk publiek verzameld had, dat de Koningin hartelijk toejuich te, werd de landsvrouwe een bouquet roode rozen aangeboden, door de prae- ses van de hier opgestelde Utrechtsche vrouwelijke studentenvereeniging, mej. 's Jacob, dochter van den oud-commis saris der Koningin. Tijdens den hierna volgenden rijtoer werd halt gehouden voor het stadhuis, waar mej. Bep Bot- terweg, dochter van den wethouder, H. M. bloemen aanbood. De aankomst op het Vredenburg, waar zich eveneens een talrijk publiek verzameld had, ge schiedde te ongeveer elf uur. H. M. werd hier, voor den ingang van het administratiegebouw der jaarbeurs, ontvangen door den heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van den Raad van Beheer der Koninklijke Nederl. Jaarbeurs, waarna, in het gebouw, aan de Koningin werden voorgesteld de an dere leden van den Raad van Beheer en enkele andere heeren. Na de ontvangst begaf de Koningin zich met haar begeleidend gezelschap waarbij zich de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester hadden aangesloten, onder het gejuich van de hier aanwezige menigte, naar de hal van het v,aste jaarbeursgebouw, van waar, terwijl het publ ek, dat zich voor dé hal verzameld had, voorloo- pig op een afstand werd gehouden, met de lift de derde verdieping bereikt werd. Hier bezichtigde H. M. den stand der Verkade's fabrieken te Zaandam en die v,an de N.V. van Melle's Confec tionery Works te Breskens. Verder ?am H. M. versch'llende andere stands m e diverse afdeelingen in oogen- schouw 0.a de Duitsch de Belgi_ sche en de Fransche. 3j eK bezoek, dat tot ongeveer 1 uur duurde, bood bij het verllten van het administratiegebouw de heer Fen tener van Vlissingen, /tegenover wen UIT Kaa-- h+°0ffe ingenomenheid over hetgeen zi, te aanschouwen had gekregen, getuigd had, de landsvrouwe een bouquet bloemen aan. Voor het vertrek uit Utrecht volgde opnieuw een korten rijtoer langs een andere route van de stad. waar de be volking, die zich hier 'n dichte hagen had opgesteld, op bijzonder hartelijke wij7e van haar vreugde over de aan wezigheid van H.M. de Koningin in de Domstad, blijk heeft gegeven. Wereldjamboree 1937, bet oude landgoed „Vogelenzang" 111 o* ^Te™eente Bloemendaal zal dan an "iuii t/m 9 Augustus a.s, de Pad vinders wereldjamboree gehouden wor den. - Toen Lord Baden Powell in 1920 voor de eerste maal padvinders uit alle dee len der wereld opriep, om den dank der jeugd te betuigen voor het tot stand ko men van den wereldvrede, gaven 27 lan den daaraan gehoor. Sindsdien worden vierjaarlijks wereldjamboree's gehou den. Op de 2e jamboree in 1924 te Ko penhagen waren 33 landen, op de 3e in 1929 te Birkenhead 42 landen en 25 ko loniën met 50 deelnemers, terwijl in 1933 de 4e jamboree, in Hongarije 26000 deelnemers bij elkaar bracht. De we reldjamboree in Vogelenzang zal dus de 5e zijn, waar de jeugd in kameraadschap gedurende twee weken zal vertoeven. Uit alle deelen dér wereld zullen de padvinders naar ons land komen. Ten einde ook niet-padvinders tot een be zoek aan deze wereldjamboree uit te noodigen hebben de Nederlandsche Padvinders een brochure uitgegeven waarin op aantrekkelijke wijze tot een bezoek wordt opgewekt. Deze rijk ge ïllustreerde brochure, waarin heel wat te lezen valt en te zien is over de voor bereidingen van de wereldjamboree, zal Zaterdag 13 en 20 dezer te Middelburg ten verkoop worden aangeboden. DE FüHRER ONTVANGT DEN NEDERLANBSCHEN GEZANT, Hitier heeft gister den n'euwen Ne- derlandschen gezant te Berlijn, mr. C. ridder van Rappard, voordien te Bern, ontvangen die zijn geloofsbrieven over handigde. De fSezant bracht verder de nersnon- lijke wenschen van H. M. de Koningin v»i het Duitsche risk en het Duitsche volk over en wees ver volgens op de noodzakelijkheid de be staande vrindschappelijke betrekkin gen tusschen de beide buurstaten Duitschland en Nederland op alle ge bied uit te breiden, in het bijzonder wat. betreft de economische samenwer- king De Fiiihrer dankte voor de oersoon- lijke wenschen van H. M. de Koningin. Hij wenschte haar en het Nederland sche volk eveneens het beste en ver klaarde ve/der dat het Duitsche volk, n'ettegenstaande de overal bestaande moeilijkheden op economisch gebied, steeds tracht zich niet te isoleeren, doch in rust en wederzijdsch vertrou wen de uitwisseling van goederen met andere landen te ontwikkelen. Ju st in dit opzicht is Nederland ge roepen een van de voornaamste plaat sen in te nemen in de Duitsche han delsbetrekkingen met het buitenland. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het machinisten examen B, theoretisch gedeelte de heer J. W. Baten, leerling van de „De Ruij- ferschool" te Vlissingen. Benoemd tot kapelaan te Oost burg, de heer A. B. M. Voeten vroeger werkzaam in het aartsbisdom Mechelen (België). Evang. Luth, Kerk. Op het drietal te Weesp komt voor dr. J. F B. Blase O.I. pred. met verlof te Bussum, vroeger te Middelburg Vlissingen, LEGER EN VLOOT- Hr. Ms, „Gelderland" weer in dienst. Bij Kon. besluit is bepaald, dat Hr. Ms. pantserdekschip „Gelderland" thans in dienst opgelegd te Willemsoord, op den 18 Maart a.s. voor den actieven dienst beschikbaar is gesteld. Met In gang van genoemden datum is het be vel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee P. B, M, van Straelen. 1 Bij kon. besluit is overgeplaatst bij het reg. grenadiers, de eerste luit. J, J. Hasselbach van het 4e reg. infanterie. HANDEL EN NIJVERHEID. Belangrijke order voor de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij van de Kon, Shell, De Kon. Shell heeft heden aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam opdracht gegeven voor den bouw van drie tankschepen van elk 12100 ton draagvermogen. De schepen zullen duplicaten worden van het tankschip, bij de R.D.M. thans voor dezelfde opdrachtgevers in aan bouw. Denk er aan, dat de helft van het geluk in geduld bestaat en de andere helft in het vergeten van zichzelf, maar niet in het stormachtig begeeren en onophoudelijk verlangen naar hooger en beter. Carmen Sylva, SCHOUWBURG EN AUTOVERKEER. Er is gisterenavond bij de voorstel ling in den Schouwburg een regeling toegepast inzake het parkeeren van auto's en het aan- en afrijden van ta xi's enz., die tot enkele klachten heeft aanleiding gegeven,, die voor ons aan leiding zijn daarop even in te gaan en toe te lichten waarom de verschillende maatregelen zijn genomen en hoe men zich. de regeling in de toekomst denkt. Een eerste klacht betrof het voor schrift, dat de parkeerende auto's allen met de voorzijde in de richting van den Schouwburg moeten gezet worden, op dat zij bij het wegrijden niet moeten draaien en scharrelen, wat voor perso nen, die te voet den Schouwburg ver laten tot gevaar en moeilijkheden aan leiding kan geven. O.i. een goede maat regel. De tweede klacht betrof de regeling, dat alle taxi's enz, achter elkaar moes ten staan en zoo, nu er met het slechte weer veel gereden werd, tot aan de Koepoortstraat stonden, nml. om 11,10 een rij van 32 auto's. Thans gold zeker het bezwaar, dat deze regeling, die op zich zelve toe te juichen is, niet vooraf bekend was ge maakt, opdat de chauffeurs kennis kon den geven aan hun clientèle, dat hun namen zouden worden afgeroepen. Het ligt wel in de bedoeling dit in het vervolg zoo te doen en ook gisteren heeft men voorioopig van de zijde der politie medewerking in die richting ver leend. Een fout was het zeker, dat sommi ge chauffeurs hun wagens hadden ver laten en daardoor mede stagnatie bij het voorrijden veroorzaakten. Hoe het ook zij, het eenige doel der regeling is, dat alles vlugger en gere gelder in zijn werk zal gaan en de af gehaalde personen binnen kunnen wach ten tot dat hun namen worden afgeroe pen. Er zal in de toekomst ook de hand aan worden gehouden, dat bij het rijden naar den Schouwburg dit steeds moet geschieden uit de richting Koepoort straat en het vertrek steeds in de rich ting van het Gasthuis. Dat er ditmaal taxi-ondernemers wa ren, die door de onbekendheid met de regeling niet in staat waren hun klan ten te waarschuwen en daardoor ritten verspeelden, betreurde men ook aan de zijde der politie. Nederlandsche Reisvereeniging, De afd, Walcheren van de Nederland sche Reisvereeniging had gisteren een propaganda-avond georganiseerd in het Schuttershof. Onder de vrij vele belang stellenden merkten we o.a. burgemees ter Van Dusseldorp, den gemeente-se cretaris en wethouder De Roo op. De heer C. C. Mantz, te Middelburg voorzitter van de afd. Walcheren, open de den avond en wees er op, dat deze bedoeld was om te Goes eenig'e propa ganda voor de Ned, Reisver. te maken. Doordat dit tot heden te weinig gebeurd is, sloot Goes, wat het ledental betreft, geen al te best figuur. Spr. schetste dan het kleine beg:n op 24 Mrt. 1906, met 2- reizen waaraan 28 menschen deelnamen, terwijl vorig jaar 623 reizen gemaakt werden met pl.m. 20,000 deelnemers, Het handjevol leden is intusschen gestegen tot bijna 60,000. Spr. zette dan uiteen welke voordee- len het lidmaatschap met zich brengt, hoe men reizen kan "in groote en kleine gezelschappen en zelfs privé. De N.R.V. maakt alles in orde, zorgt voor een lei der, programma, plaatsen in trein, boot, hotel enz. Men weet zich steeds van de goede zorgen der N.R.V. omringd Men reist geruster, geniet meer, en het kost veel minder, vooral in gezelschappen. En er zijn reizen tegen alle prijzen. Men kan een reis om de wereld maken voor f 3000 of 3 maanden naar Afrika gaan voor f 3000, of 5 dagen naar de Ardennen voor f 30. Er worden voetreizen en jeugdreizen georganiseerd. Er zijp zo- 0 0 R J A A R S (Ingez. Med.) mertehuizen voor N.R.V.-leden, en de leden krijgen wekelijks het orgaan „Rei zen en Trekken" en dit alies voor de jaarlijksche contributie van f 1,75. Spr. besloot zijn vlotte uiteenzetting met een opwekking om zich als lid op te geven. Nadat een goed strijkje onder leiding van den heer J. H. Tamminga nu den N.R.V. marsch gespeeld had, hield jhr. dr J. C. Mollerus een causerie over zijn re's per Zeppelin, heen en terug, naar Zuid-Amerika, gevolgd door een film- vertooning van deze reis. Met groote belangstelling werd de reisbeschrijving en de interessante film, door allen ge volgd. De avond werd besloten met het zin gen van het Zeeuwsch Volkslied. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Februari werd aan het kantoor alhier op spaarbank boekjes indelegd f 117,256 en teru^bo taald f 77,523. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 39.733. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 65. aiSSINGEN. VERLAGING RENTEVOET. In November jl. werd aan den ge meenteraad medegedeeld, dat de N.V. Arbeidersverzekerings- en Deposito- bank bereid was den rentevoet van de leening ad f 364,000 te verlagen van 5% pet, tot 4 1/16 pet. en tevens om als voor 15 Maart 1937 de rentevoet voor onderhandsche leeningen nog zou dalen, opnieuw met een verlaging te komen. Dit is thans het geval en nu stellen B. en W. voor te aanvaarden de toezegging, dal, de rente ingaande 16 Mei a.s. 4 pet. zal bedragen. De uitbreiding van de visitatiezaal aan het station alhier is gegund aan den heer J. N. D. Bijl alhier voor 4485. £ü!D-BEVELAND. YERSEKE. Woensdag had de open bare verpachting plaats van de oester- perceelen op de Yersekesche en de Bergsche bank. De eerstgenoemde werden opnieuw verpacht Rn totaal voor f 10,381 te genover f 19,838 bij de vorige ver pachting) laatstgenoemde in totaal voor 10.390 (tegenover 22.163). IERSEKE. Op de laatste verkooping van de door de regeering uitgezaaide Fransche oesters zijn weer flinke prij zen demaakt. De 00 brachten f 80; de 000 f 86—90; de 0000 f 92 en de zwaarste f 130 per 1000 op. Van de kwaliteit kan niet dan met den mees*en lof worden gesproken; die is onberispelijk. Dit seizoen zullen vanwege de regeering geen oesters meer worden aangeboden. Donderdagmiddag had de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Joost Huibregtse. De kist, werd gedekt door een drietal bloemstukken., Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten trad burgemeester Gun ning naar voren, die den overledene herdacht, als oud-gemeenteraadslid en ou d-wethouder. De heer M. J. Steketee sprak op ont roerden toon woorden van dank voor de vriendschap gedurende zoo vele jaren ondervonden. Hij gedacht den heer Hu'bregtse als iemand die eer waar vriend was en gaf de verzekering hem nooit te zullen vergeten. Ds. K. Engelsma sprak daarna woor den van troost tot de achtergeblever familie. Nadat de oudste zoon van den Verwachting tot morgenavond: Meest matige, tijdelijk wellicht toene mende Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk opklarend, later waarschijnlijk weer regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Vr. 12 Maart. Zon op: 6 h 24; onder: 17 h 57. Licht op: 18 h 27. Maan op: 5 h 46; onder: 18 h 00. L.K. 12 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 0.53 13.19 7.26 19.32 Za. 13 1.25 13.50 8.04 20.08 Zo. 14 1.59 14.24 8.42 2046 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Vr. 12 2.49 15.12 8.21 20.38 Za. 13 3.27 15.49 8.56 21.12 Zo. 14 4.06 16.28 9.32 21.47 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min, later. (S springtij.) overledene had bedankt voor de laat ste eer aan zijn vader bewezen en de familie bloemen op het graf had ge strooid, verlieten allen diep onder den indruk den doodenakker. De collecte voor de Zeeuwsche Beker heeft alh'er opgebracht een bedrag van f 176. KLOETINGE. Donderdag kwam het musschengilde in jaarlijksche vergade ring bijeen onder voorzitterschap van den heer C. Slager. Het groofste aan tal musschen had J. van Dalen ingele verd nl. 1341. Totaal werden ingeleverd 3392 musschen en 345 duiven. Tot be stuurslid werd herkozen de heer J. v. d. Velde. De hr L. v. d. Linde werd in- plaats van A. Almekinders, die niet langer in aanmerking wenschte te ko men, gekozen. Als bode werden benoemd P. J. van de Plasse en de wed. P> Dalebout. De ontvangsten bedroegen 'n 1936 f 111; uitgaven f 68, goed slot f 43. EEEUWSCH-VLAANDERO W.G. WATERLANDKERKJE. Mej. J Hu- bregtse ontvangster bij de N.H. kerk en als zoodanig van de diaconie heeft we gens huwelijk uit beide betrekkingen per 1 April 1937 ontslag aangevraagd. WATERLANDKERKJE, Wegens ver trek uit de gemeente naar Poeldijk (Z.H.) van den heer J. Enters komt er per 1 April a.s. een vacature in het college van notabelen bij de N.H. kerk. FINANCIEEL BERICHT. N.V. BANK VOOR ZEELAND TE GOES. Opleving. In de op 18 Maart te houden algemee- ne vergadering van aandeelhouders der N.V. Bank voor Zeeland te Goes, zal 't verslag over het 17de boekjaar worden uitgebracht. Met voldoening kan de directie con- stateeren, dat de in het vorig verslag vermelde bedrijvigheid der eerste maan den van 1936 zich gedurende het ver dere verloop van dat jaar voortzette, waarbij de zaken eene flinke opleving te zien gaven, speciaal door de groote om zetten op effectengebied, gepaard gaan de met een zeer aanmerkelijke uitbrei ding der cliëntèle. De directie acht de vorderingen op debiteuren geheel volwaardig en ziet .geen aanleiding dit jaar een deel der winst af te zonderen voor de debiteuren reserve. Zij stelt dan ook voor op de preferente aandeelen 4 pet. en op ge wone 6 pet. uit te keeren en verder om de extra-reserve te verhoogen tot het statutair maximum; een dividend-reser ve in te stellen en een fonds te vormen voor eyentueele verbouwing van het kantoorgebouw. De netto-winst bedroeg f 38,127.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1