i Het helsch complot KRONIEK van den DAG. BUITENLAND. ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. RYNO^oTT l.cL zaai. [blab TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 11 MAART 1937. No. 59. annte s. swan het nederlandsche stoom schip „serooskerk" in spaansche wateren aangehouden. protest van de nederlandschf regeering tegen de inbeslag neming van de „triton," weder tewerkstelling van oudere werklooze textiel arbeiders? de suikerbietensteun, MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN» ZU1D-BEVELAIID. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDERENO.D. Uw d ruïvenkuur thuis •#0# Druiven 75 ets. p. fl. Appel 55 ets. p. fl. MIJ. „DE BETUWE" TIEL. ▼oor jig- Voor eeklaan iraiic het ge- mstraat sleutel lel burg [uin eB Straat- Ben, 2 kamers evragen lolvette pt heel tj hand- 23 tot )am 29, in ef- |tof, to- ïgerie- Islinnen -Eggel, it men rookt 30 ct. ct. en grossier Vliss. Boer, Brusselsch rumoer De nieuwe 'rexistische agitatie in Bel gië, waaraan onze Brusselsche corres pondent gister een beschouwing heeft gewijd, is een wel heel typeerend uit vloeisel van het rumoerig-oppervlakkig karakter van onzen tijd. De heer De- grelle heeft ontwaard, dat zijn zwar te profetie ten spijt de economische toestand in België het laatste jaar aan zienlijk verbeterde. Hij gaat nu, onver standig genoeg, daarop afdingen; wil de menschen, die naar zijn demagogische redevoeringen luistelren, wijs maken, dat al die verbetering maar schijn is, en dat België noodzakelijkerwijs, door hem Degrelle gered zal moeten 'górdenvan gevaren, die alleen nog maar in zijn fantasie bestaan. Het zou verschrikkelijk belachelijk zijn, als 't wezenlijk niet zoo droevig was. Degrelle zoekt niet het gemeene welzijn van het Belgische volk; hij zoekt zichzelf. Hij had gehoopt, dat de economische ellen de hem op het politieke paard zou til len; dat hij in België zou worden, wat een Mussolini in Italië en een Hitler in Duitschland is. Nu dreigt de economi sche opleving hem echter de pas af te snijden. De ontevredenheid van de mas sa, welke hij noodig heeft als stijgbeu gel voor zijn paardklimmerij, verdwijnt zienderoogen. De massa wordt geneigd in van Zeeland den redder te zien, den redder, die haar voor den economischen ondergang bewaarde. Degrelle's popu lariteit taant daardoor. Men slaat lang zooveel acht niet meer op zijn quasi zoo vaderlandslievende waarschuwingen. Om de aandacht op zich gevestigd te houden, grijpt hij nu naar het middel der tusschentijdsche verkiezingen. Hij wil een rumoerigen politieken strijd ontketenen om een soort van heldenrol te kunnen spelen. Het zou ons niet ver bazen, indien het martelaarschap hem zelfs niet ten deel viel. Van Zeeland, die als de eenige tegencandidaat zal fun- geeren, maakt ongetwijfeld een goede kans bij deze tusschentijdsche verkie zing. Als gezegd ziet men in breede kringen hem voor den man aan, die de crisis op de vlucht wist te drijven. Dat zal hem ten goede komen. Van Zeeland is zonder twijfel een handig politicus en in financieele za ken een bekwame deskundige. Hij heeft echter evenmin, als bij ons dr. Colijn, de crisis verdreven. Zijn grootste verdien ste is eigenlijk, dat hij precies op 't mo ment, dat overal in de wereld een eco nomische wederopleving intrad aan het bewind kwam. En daar kon hij heusch niets aan doen. Wel heeft hij misschien door zijn maatregelen België vlugger dan anders 't geval zou zijn geweest van het algemeene herstel laten profi- teeren. Als Degrelle handig was geweest zou hij dit onderkend en de bakens ver zet hebben. Want in laatste instantie betreffen de groote problemen, waar aan België sukkelt, niet deze toevallige economische aangelegenheden, maar het tweeslachtig substraat van zijn wanke staatkundig gebouw. Buiten crisis en opleving om zullen de Belgen (dat zi;n de in dit politiek gebouw tezamen ge brachte Vlamingen en Walen) aan hun ethnologisch-politieke tegenstellingen blijven lijden. Tenminste zoolang er geen ingrijpende staatkundige hervormingen tot stand komen Geeft het niet te denken, dat een man als Degrelle, die zich een soort van op- permensch waant, voor dit allesbeheer- schende feit geen oog schijnt te hebben en blijft vechten tegen spoken, die er niet zijn, of althans van veel minder aanbelang moeten heeten? Voor Van Zeeland geldt dit trouwens evenzeer, Laat hem den naam ten deel vallen, Bel gië van den economischen ondergang te hebben gered (onverdiend overigens), met bet groote Belgische probleem laat hij zich niet in. Daar zal een ander dan V an Zeeland blijkbaar aan te pas ko men. Zoodra de tijden er rijp voor zijn. door 62). „Wacht u op mij, heeren„ Tra_ qua», terwijl Hij van zijn paard stapte. „Ja, mr. Traquair-", antwoordde de oudste Een van uw bedienden heeft ons verteld, dat u met miss Harman uit rijden gegaan was en toen wij u aan za gen komen, besloten we hier maar even te wachten". ,,En wat wilt u?" Ze deden een paar stappen naar voren en vonden hun boodschap klaarblijkelijk verre van prettig „Het is een allemachtig vervelend baantje, maar ik ben slechts een dienaar van de Kroon, mr. Traquair en ik hoop daarom, dat u het ons niet ten kwade zult duiden. Wilt u dit even lezen en "^n kunnen wij samen overleggen, hoe wij het voor de jong'e dame het minst on aangenaam kunnen maken". Traquair nam het onheilspellende ocument in zijn handen, die nu zichtbaar trilden. Het Nederlandsche vrachtschip „Se- rooskerk" van de Vereenigde Neder landsche Scheepvaartmaatschappij te 's Gravenhage is gistermiddag in de Spaansche wateren aangehouden dooi een schip van de Franco-vloot en op gebracht naar Ceuta, de haven in Ma rokko. die z ch in handen der opstan delingen bevindt. De directie van de Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaartmij'. ontving gistermiddag omstreeks half 6 'n draad loos telegram van den kapite'n waarin deze meedeelde, dat een Spaansch schip hem dien middag order had gegeven ie volgen naar Ceuta. Dit telegram was afgezonden om 2,10 namiddag. De di rectie stelde onmiddellijk de departe menten van buitenlandsche zaken en van defensie van het gebeurde in ken nis. De „Serooskerk", een schip van bru to 6611 ton, was eenige dagen geleden uit Rotterdam vertrokken met bestem ming naar Oost-Azië. Het schip was thans op weg naar Genua. De „Seroos kerk" w,as afgeladen met stukgoederen en naar men ons meedeelde was er wat betreft de lading, geen enkele re den om tot aanhouding over te gaan. Vrijgelaten, Later is dan ook bij de reederij he bericht ingekomen, dat de „Serooskerk" nog gistermiddag is vrijgelaten. Het schip heeft de reis naar Genua voortgezet. De regeering heeft aan den Neder- landschen gezant te Tanger, onder w en Marokko ressorteert, opdracht gegeven, bij de autoriteiten te Ceuta te protes teeren tegen de inbeslagneming van de „Triton" der K.N.S.M. en dezen auto riteiten mede te deelen, dat voor even- tueele daaruit voortvloeiende schade, zij de verantwoording dragen. Te Almelo is gistermiddag een be langrijke textielconferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door het bestuur van de Almelosche fabrikanten vereniging, de hoofdbesturen en plaatselijke besturen van vier textiel arbeiders-organisaties en een vertegen woordiger van het departement van so ciale zaken, Deze heeft reeds eerder met den bur gemeester van Almelo en den wethou der van sociale zaken dier gemeente besprekingen gevoerd betreffende her scholing en weder tewerkstelling van werklooze textielarbeiders, In de vergadering werd een plan be sproken, om niet alleen jeugdige werk looze textielarbeiders, doch ook de ou deren op groote schaal weder in de fa brieken, waar momenteel veel meer bedrijvigheid heerscht, te werk te stel len. Het ligt hierbij in de bedoeling, dat de regeering den eersten tijd een sub sidie verstrekt terwijl ook de gemeente financieele medewerking zou moeten verleenen. Bijzonderheden over de wijze waarop de weder-tewerkstelling zou moeten ge schieden, konden nog niet worden be kend gemaakt. Wel kon worden mede gedeeld, dat er volledige overeenstem ming tusschen de partijen is bereikt. Naar men ons van bevoegde zijde me dedeelt, zal in de binnenkort afkomende beschikking betreffende den steun aan de suikerbietenteelt een bepaling wor den opgenomen krachtens welke de te lers, die bezwaren hebben tegen de hun voorloopig toegewezen hoeveelheid ga rantiebieten, binnen 14 dagen na ont- Bij het lezen van de eerste woorden werd zijn gezicht doodsbleek en hij wan kelde tegen het paard aan, dat geduldig naast hem te wachten stond. Het ding. dat hij in zijn hand hièld, was een bevel tot inhechtenisneming van Alice Har man, beschuldigd van moord op miss Katherine Dempster van het George Plein 84, op den zeventienden dag van Febr. jongstleden. HOOFDSTUK XXIX. Een ongelooflijke dag, Traquair beheerschte zich met een bijna bovenmenschelijke inspanning. „Wie", vr'oeg hij moeizaam, wie heeft haar deze schandelijke beschuldiging ten laste gelegd?" „Ik geloof, dat er meer dan één aan klager is" zei de oudste van de twee openhartig, hoewel hij niet het recht had eenige vraag te beantwoorden. „De be- zwarendste getuigenis is echter bij den officier van justitie ingediend door een van miss Dempster's oude bedienden, die haar tezamen met miss Harman ver pleegd heeft. Ik kan u op het oogenblik niets verder vertellen, mijnheer en voor dat u naar binnen gaat, zou ik u willen waarschuwen, dat alles wat de jonge- vangst van de voorloop'ge toewijzing van hun bezwaren bij de betreffende provinciale landbouw-crisis-organisatie moeten hebben ingediend. Later inkomende bezwaarschriften worden niet meer in behandeling geno men. Bezoek aan Zeeland. Het moge dan nog winteren, het staat toch vast, dat de lente en de zomer, dus het reisseizoen naderbij komen en de eerste berichten van te verwachten gas ten klinken reeds tot ons door. Zoo zullen op Dinsdag 27 April on geveer 300 Zwitsers een bezoek aan Zu'd-Beveland en Walcheren brengen met A.T.O.-bussen. Na den Marktdag te Goes te hebben bezocht, wordt doorgereden naar Vlis- singen van waar een rondrit door Wal cheren begint. Des avonds heeft in „Britannia eon gezellige avond plaats, waaraan ook 't Zuid-Bevelandsch a jcapelle-koor za' medewerken. Een richtingsverkeer, Ged. Staten hebben ingetrokken hun besluit van 21 Augs. 1936, waarbij de Hoogeweg en het buiten de bebouwde kom gelegen noordelijke gedeelte van de Boschjeslaan, alles te Vliss'ngen ge heel verboden werd voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen. Het verbod geldt nu alleen voor de richting Koudekerksche wegWest-Souburgsche weg. Volkenbond en Vrede. Het bestuur van de afdeeling Middel burg der Vereenig'ng Volkenbond en Vrede is thans als volgt samengesteld mr. M, W. G. van der Veur, voorzit ter, mej. dr. G. Roorda, secretaresse dr. J. Dekker, penningmeester,, mevr V. M. V. Schliiter-deNijs, mevr. C. M Beelaerts van Blokland-Besier, J. On- derdijk en mr. A. J. van der Weel. Het had succes. De publicatie over het geven van twee rolletjes kwartjes in plaats van centen door een der postamjbtenaren alhier, heeft tot resultaat gehad, dat de rolletjes gisterenavond zijn terug be zorgd. Hij, die ze in ontvangst nam bracht ze thuis en ging daarna op reis Toen zijn echtgenoote het bericht las ging zij kijken naar de nog onaangeroerc gebleven pakjes en merkte, dat er wer kelijk een vergissing had plaats gehad. Goesche Burgerwacht. Dinsdagavond hield de Goesche Bur gerwacht haar jaarvergadering, die o.a, werd bijgewoond door burgemeester Van Dusseldorp. Het jaarverslag van den penningmeester wees een voordee- lig saldo aan. De heeren Van Ballegoijen de Jong en mr. Kegge werden als be stuurslid herkozen. Na een opwekkend woord van den burgemeester ging hij tevens tot uitrei king der prijzen over van den in Augustus gehouden wedstrijd. Door den burgemeester en oud-notaris Joh. Pi laar waren hiervoor prijzen beschikbaar gesteld. De uitslag lu dde: Maximum 150 p. (wisselbeker): le N. Fierloos 145 p.; 2. J. Rouw 143 p.; 3. L. J. J. Meijler 142 p.; A, J. Mijns- bergen 141 p.; 5. C. Sinke 141 p.; 6. P. Droogers 141 p.; 7. J. Gunst 140 p.; 8. Jac. van Zweeden 139 p.; 9. M. de Jon ge Mz. 139 p.; 10. mr. C. M. Kegge 138 p.; 11. J. L. Kriekaart 136 p.; 12. I Gunst 135 p.; 13. W. J. van Doeselaar 135 p.; 14. J. M. v. Riet 134 p.; 15. M. G. v. d. Wiele 132 p.; 16. Joh. v. Riet 124 p.; 17. G. M. den Herder 124 p.; 18. M. Broekstra 124 p.; 19. A. A. Neder land 123 p.; 20. J. Nederhand 121 p.; 21, L. Corstanje 107 p. dame nu nog zou zeggen, tegen haar ge bruikt kan worden. Ze doet beter met op het oogenblik heelemaal niets te zeg gen", Traquair keek in de richting van het huis en zijn lippen bewogen zich alsof hij door zijn gevoelens overmand werd. „Staat u mij toe, dat ik eerst naar bin nen ga om haar voor te bereiden op wat er gebeuren gaat? Ik geef u mijn Woord van eer, dat wij geen poging zullen doen doen om haar te laten ontsnappen", Dit laatste voegde hij er haastig aan toe, toen hij zag, dat de man aarzelde en niet geneigd scheen hem dat toe te staan. „Ik vertrouw op uw woord van eer, maar ik moet u vragen voort te maken. We hebben het wagentje laten wachten en hopen de diligence van half zes nog te Blenkenfoot te halen". „Dat is onmogelijk", antwoordde Tra quair rustig. „En wat gaat er dan gebeu ren? Wilt u miss Harman met u meene men?" De agent knikte grimmig. „Vanaf dit oogenblik is zij onder ar rest en moet zij met ons meegaan". „Naar Edinburg' en wat dan?" vroeg hij onvast. De agent haalde zijn schouders op. Personeele wedstrijd: (max. 100 p.)' 1, J. Rouw 96 p.; 2. L. J. J. Meijler V p.; 3. N. Fierloos 93 p.; 4. M. de Jongt 91 p.; 5. C. Sinke 90 p.; 6. J. Gunst 9t punten. De heer G. M, den Herder, de com mandant, deelde onder hartelijk applau der vergadering nog mede, dat hij teru kwam op zijn ontslagaanvrage als zoo danig en opnieuw zijn krachten aan dt burgerwacht zou geven. VEERE. Vanwege het gemeentebe stuur heeft men een aanvang gemaak met het aanbrengen van naamborden op de hoeken der straten. Tot dusverre vermeldden de straten haar naam niet Het werk geschiedt door werkloozen. VROUWENPOLDER. Op het strand alhier is een flesch aangespoeld inhou dende een briefje waarop vermeld stond „Hartelijke groeten aan allen". Hand teekening onleesbaar, „Sch.: 68". ■s-HEER ARENDSKERKE, Benoemd tot volontair ter gemeente secretarie de heer A. Meulbroek, alhier. BRESKENS. Woensdagavond hield de zwemvereeniging „Scheldestroom' haar jaarlijksche vergadering in hotel „Valk". De opkomst was gering. Het jaarverslag van den secretaris was in sommige opzichten in mineur ge steld, doch de sportieve resultaten zijn steeds vooruitgaande. Heel wat opti mistischer was het jaarverslag van den „polo-secretaris" die nog even het écla tante succes dit jaar te Vlissingen be haald in het bekertournooi van „De Zeehond" memoreerde. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo. Het bestuur deelde mede, dat contributie en inleg- geld gehandhaafd bleven volgens de oude regeling en maakte een nieuwe re geling betreffende de reiskosten be kend. In plaats van het bestuurslid den heer Iz. Klaaysen werd benoemd de hr. M. v, Meenen. Om de financien wat op peil te brengen zal dezen zomer een verloting worden georganiseerd. Blijkens het programma v,an het 5e sol sten-concours van den bond van muziekvereenigingen in Zeeuwsch- Vlaanderen W.D., dat gehouden zal worden te Oostburg in de Beurs op 20 en 21 Maart a.s. zullen 94 muzikanten, enkel van bij den bond aangesloten ver- eenigingen, aan den wedstrijd deelne men, nl, 75 solisten, 1 duo, 3 kwartet ten en 1 kwintet. De jury bestaat uit de heeren Jacob Ros, Cor Schijve, A. Luteijn, J. Gossye en J. van den Bussche, resp. directeu ren te Aardenburg, Oostburg, Schoondij ke, Zuidzande en Sluis; bondspianist is de heer S. Lako te Zuidzande, De opening van het concours geschiiedt door den burgemeester, den heer P. Erasmus; ieder sol'st ontvangt een di ploma, terwijl hij, die zijn nummer het best uitvoert, den zilveren wisselbeker ontvangt, geschonken door den burge meester voornoemd. SLUIS, Met ingang van 1 April wordt van hier naar Rotterdam overgeplaatst de heer M. van de Kreke, commies bij de directe belastingen en accijnzen. Overgeplaatst van Rotterdam en Vlodrop (Limburg) naar Sluis resp. de commiezen J, Smit en A. M. Vos. Door de tram gegrepen en omgekomen. KLOOSTERZANDE. De 60-jarige on gehuwde landbouwer J. Bogaert wo nende te Kloosterzande is gistermiddag te Hengstdijk onder de gemeente Vo gelwaarde door den Dieseltrein van de Z. Vlaamsche Tramweg Mij. gegrepen en op slag gedood „Er is maar een plaats, mijnheer, voor verdachte personen, die van zoo'n mis daad beschuldigd worden. Ze zal direct naar de gevangenis gebracht worden". „Maar ze zal toch wel tegen borgtocht vrijgelaten worden?" zei hij. „Die zal zeker gegeven worden, wat voor exorbi tante som ze ook vragen". „Het zal niet gaan. Voor zulke zware misdrijven wordt zooiets nooit toege staan", antwoordde hij beleefd, maar nadrukkelijk „En mag ik u nu vrag'en voort te maken, als u nog iets tegen de jongedame wilt zeggen?" voegde hij er aan toe. Maar Traquair haastte zich niet, „Kijk eens, man, u kunt Blenkenfloot onmogelijk op tijd bereiken, zelfs al zoudl u vliegen. U moet hier vannacht blijven. Ik zal u een goed onderdak ver schaffen. Uw uw gevangene zal niet ontsnappen en u kunt morgen de diligen ce van negen uur halen". „Zou het niet beter zijn, als we naar de herberg gingen en daar overnachten. Traquair keek hem recht in de oogen. „Ik weet uw naam niet, maar u ziet er vriendelijk uit. Denk eens aan de el lendige omstandigheden van het geval. Miss Harman is niet tot een dergelijke Concert-vcreeniging Ma ad el- burg. uuila Bustabo en Theo v. d. Pas. (-§-) Guila Bustabo, een naar wij meenen te weten uit Isjechisc'n- Italiaansche ouders geboren Amerikoan- sche, behoort tot d e wonderbaarlijke vroeg-begaafcien, waarvan bijna elke generatie van reproduceerende musici er wel een of meer pleegt voort te brengen. Hun lot is lang niet altijd be nijdenswaardig. Vele hunner brengen het niet verder dan .tot den roem van het klatergoud; na hun kinderjaren komt er een e genaardige rem op hun ont wikkeling, weike een volle geestelijke ontplooiing ten eenenmale belet. Dat is tragisch. Of Guila Bustabo zij moet onge veer 17 jaar zijn een genadiger lot beschoren zal worden, valt uit den aard der zaak met geen mogelijkhe d te voor spellen. M'aar „rijp" is haar vioolspel nog op geen stukken na, Na de pauze heeft ze ons gisteravond een hoogen dunk gegeven van haar techniek. In de „nocturne en tarantelle" van Szyma- nowsky treft men het een en ander aan (dubbele flageoletten en zoo), waarvoor een tamelijke graad van virtuositeit wordt vereischt. De viol ste bleek over die virtuositeit te beschikken. De wijze, waarop ze het moeilijke werk vertolkte, riep bewonder'ng in het leven. Voor de pauze echter, toen het op bezieling, op geestelijken depgang aankwam, bleef ze ver beneden onze verwachtingen. De technisch eenvoudige sonate in C-dur van Mozart werd zoo vlak, blijkbaar zonder eenige bewogenheid gespeeld, dat ze ons geen seconde heeft vermogen te ontroeren. Men hoorde de noten (ve le dan nog allesbehalve gaaf van klank, ruw en krass'g soms), maar ze schenen zonder levend verband. De sonate van Beethoven (op 't programma stond de G-dur op 96 de tiende vermeld, terwijl de achtste: G-dur op 30 no. 3 ten gehoore werd gebracht) was het tweede deel, prachtig zangerig „minu- etto", u'tgezonderd niet veel beter. V,an de luchtige, speelsche, afwisselend gebonden en gestooten zestienden-figu ren in het allegro vivace (3e deel), v(3ar nadrukkelijk „leggiermente" staat voor geschreven, maakte de violiste een klanken-pap, waar smaak noch geur aan zat. Jammer was dit alles voor Van der Pas, die zijn partij in beide sonates on danks het gemis aan wezenlijk samen spel, over 't geheel prachtig vertolkte. Men kon soms probeeren 'alleen naar hem te luisteren en dan eenigszins zijn hart ophalen. Als gezegd, heeft Guila Bustabo zich na de pauze intusschen van een betere zijde laten kennen. Behalve het reeds genoemde werk van Szymanowsky speelde ze het viool-concert in Es-dur (Poème) van den impressionistischen Franschman Ernest Chaussón. Dit was voor ons het hoogtepunt van den avond, De violiste maakte hier niet alleen no ten, was hier niet in de eerste plaats virtuoos, maar speelde, vertolkte aandoeningen in muz:ek; En Van der Pas toonde zich ook hier een begeleider van de eerste orde. De omgewerkte or kestpartij bracht hij op voorbeeldige wijze ten gehoore. Zoo kon men de te leurstelling van voor de pauze te bo- I mm nva (Ingez. Med.) misdaad in staat. Het is onmogelijk, mijn God, hoe onmogelijk kunt u zelfs niet begrijpep Vanmiddag heeft zij zich er over beklaagd, dat het geld haar een last was en dat zij eerstdaags nog in de verleiding zou komen, alles voor liefda dige doeleinden weg te geven. 'Is dat de geestesgesteldheid van een vrouw die een moord zou begaan om zich een for tuin te verzekeren, want dat zal, veron derstel ik, wel als het motief voor de misdaad aangenomen worden?" „Daar weet ik niets van, mijnheer," antwoordde de agent die niet liet mer ken, dat de woorden hem getroffen had den. „Ik heb alleen maar iets met de in hechtenisneming te maken. Niet dat ik het een aangename zaak vindt. Ik heb, eerlijk gezegd, nooit iets met meer te genzin gedaan. Maar het moet gedaan worden. En mag ik u nu verzoeken? We kunnen hier niet eeuwig blijven staan. Ik ben bereid, daar ik uw woord van eer heb, te wachten, totdat u met de jonge dame gesproken hebt." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5