ZEELAND. BUITENLAND. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. een dawtunisscdm^ sieeds ^3 ctmip€k.pa^Ln^e/L' (Ingez. Med. MIDDELBURG. Wie zijn hond is dat? DE TOCHT VAN DE FAMILIE HOEGEN. SPANJE. DE GEVECHTEN IN DEN üEciUR' GUADALAJARA, Weer thuis. GOES. t'USSMGEN. Gederailleerd, BEURS VAN AMSTERDAM. beLeekent: '3EVELAND. De strijd in het Noorden. Uit Gijon wordt gemeld, dat de op standelingen die Oviedo te hulp zijn ge komen, gisteren een hevigen aanval hebben ondernomen op de stellingen der regeeringstroepen. Het geschut der rechtschen vuurde ruim 3000 granaten af. De rechtsche opmarsch werd gestuit door de regeeringstroepen die nabij Buena Vista lagen. Na zware verliezen te hebben geleden waren de aanvallers gedwongen terug te trekken en zich verder op te verschansen. Uit hun stel lingen bestookten zij de regeeringstroe pen, die de wijk moesten nemen in de loopgraven. C Union Pac, Rr. 105108 BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Philips Tabak ObLMarkt Suiker - Rubber Schepen KoninkL i,Radio Verdad" een Italiaansch station? FRANKRIJK. DE DEFENSIE-LEENING. De Senaat oordeelt, dat 10% milliard genoeg is. DUITSCHLAND. GEEN VERKIEZINGEN VOOR DE BEDRIJFSRADEN. POLEN. ITALIË. KL0ETINGE. groote schaal door jeugdigen wordt ver vangen. Heeft de tegenwoordige minister, zoo werd gevraagd, de zienswijze van de arbeidsinspectie ingewonnen omtrent de uitvoerbaarheid van het thans ingedien de wetsontwerp? Voorts meenden de hier aan het woord zijnde leden de practische uit voerbaarheid van de voorgestelde maat regelen ernstig in twijfel te moeten trekken, omdat niemand van te voren kan vaststellen tot welke nieuwe werk methoden de steeds voorschrijdende techniek zal voeren. Ook een aantal andere leden Jhadden tegen het ontwerp bedenkingen, al wil den zij zich hun eindoordeel voorbehou den. Naast het principieele bezwaar dat het ontwerp inbreuk maakt op de vrij heid om zelf een beroep te kiezen, voer den zij in het bijzonder daartegen aan, dat van het bestaan van werkelijke mis standen niets gebleken is. Deze leden wezen er verder op, dat een groot deel van de vrouwen, werk zaam in fabrieken en werkplaatsen, ar beid verrichten, waarvoor zij geschikter zijn dan mannen. Het zou van een zeer onjuist inzicht getuigen, indien men de zen arbeid voortaan door mannen wilde laten verrichten. - Een aantal leden, die eveneens be zwaren tegen het ontwerp hadden, al erkenden zij, dat daaraan ook voordee len verbonden kunnen zijn, zouden zich in ieder geval moeten verzetten tegen de zeer ver gaande machtiging, welke de regeering vraagt. Zij zouden de ge vallen, waarin de wet toepassing kan vinden, in elk geval in de wet zelf op genomen zien. Tegenover de groepen van leden, die tot nu toe aan het woord waren en die in meer of mindere mate bezwaar had den tegen de strekking van het ont werp, stonden vele leden, die zich met die strekking geheel konden vereeni gen. Verscheidene leden, voorstanders van het ontwerp, vestigden er de aandacht op, dat dit slechts van toepassing zal zijn op arbeid in fabrieken en werk plaatsen. Zij achtten deze omschrijving niet ruim genoeg. Konden dus vele leden zich hetzij ge heel, hetzij in hoofdzaak vereenigen met den materieelen inhoud van het wetsontwerp, tegen den vorm der te ne men maatregelen hadden verscheidenen hunner ernstig bezwaar. Het ontwerp wil bedrijfsverhoudingen regelen en doet dat volgens het oude recept van delegatie van bevoegdheden aan den minister en aan de districtshoofden der arbeidsinspectie. Met andere woorden er wordt hier wederom een typisch cen tralistische, zuiver ambtelijke staatsbe moeiing voorgesteld. De hier aan het woord zijnde leden waren door dezen gang van zaken ernstig teleurgesteld Huns inziens behoort het nemen van maatregelen in zake verdeeling van beschikbaren arbeid zooveel mogelijk te geschieden door de bedrijfsgenooten zelf. DISTRIBUTIE GEHAKT IN BLIK Aan zg. stille armen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden betreffende de distribu tie van varkensgehakt in blik. De minister deelt in dit rondschrijven mede, dat van versch llende zijden aan gedrongen is op de beschikbaarstelling van gehakt in blik ook voor de zgn stille armen, die op geenerlei wijze steun van rijks- of gemeentewege ont vangen en d e evenmin zijn aan te mer ken als ondersteunden volgens de ar menwet. Bij den minister bestaan daartegen geen bezwaren! Derhalve kan dit pro duct aan bedoelde personen tegen den geldenden prijs worden verstrekt en wel op denzelfden voet als het geval is ten aanzien van de ondersteunde of te werkgestelde werkloozen en armlas tigen. De distributie behoort echter ook voor deze categorie van personen van het gemeentebestuur uit te gaan. Daarbij zullen de noodige gegevens omtrent zgn. sti'le armen op de beste wijze door bemiddeling van kerkelijke en particuliere instellingen van welda digheid en c.q. den armenraad kunnen worden verkregen. Een nauwkeurig onderzoek der ge vallen, waarin op deze wijze hulp in na- tura zoude kunnen- worden verstrekt, is noodzakelijk alvorens door het ge meentebestuur een beslissing terzake wordt genomen. De m'nister deelt ten slotte nog me de, dat de voor dit doel benoodige blik ken aan de-gemeenten, tegen den prijs van f 0,31 per bus zullen worden gele verd. Op het politiebureau bevindt zich een ïond van een onbekenden eigenaar, die verzocht wordt zijn dier te komen af- ïalen. De- extra-machine der K.L.M. de Koe- tilang, waarmede de heer en mevrouw Joegen van Hoogelande-Davis uit Se- rooskerke en de heer Van 't Hoff uit botterdam verleden week Zaterdag na een ten deele zeer moei ijken tocht te Aden aangekomen zijn voor 'n bezoek De aanval, die door de opstandelin gen in den sector Guadalajara, ten Noor- uen van maand, is ingezet, duurt mei groote hevigheid voort. De opstande lingen blijven druk uitoefenen op dit re- geenngslront. De vorderingen, die de aanvallers maken zijn gisteren niet groot geweest. Hun aanvallen werden weerstaan en zelfs deden de regeerings- troepen tegenaanvallen. tiet madrneensche blad „Mundo Obrero" meldde gisteravond, dat de ge vechten in de provincie Guadalajara tot aan den hr. Hoegen Jr., die onder weg op het tegenhouden van den vijand worden de boot ziek is geworden en te Aden aan wal is gezet is reeds teruggekeerd. Nadat de medici verklaard hiadden geen bezwaar te hebben tegen vervoer per vliegtuig naar Nederland, is Dinsdag de Koet lang met de familie, waarbij ook nu de heer Hoegen Jr. met echtge- noote en baby en een verpleegster de terugreis begonnen. Dinsdag kwam men van Aden te Cairo aan, gisteren werd iet traject Cairo-Rome afgelegd en he denmorgen startte de machine om 6.20 uit de Italiaansche hoofdstad voor het laatste traject. Te ongeveer half één vanmiddag daal de de Koetilang op het vliegveld Vlis- singen, w,aar de fam lieleden 'van den heer en mevrouw HoegenVan 't Hoff ter verwelkoming aanwezig waren. De patiënt had van de reis niet veel last gehad, in tegendeel hij kon weer loopen, wat hem iq Aden onmogelijk was. Wij hadden een kort onderhoud met den heer Hoegen van Hoogelande, die ons zijn groote bewondering uitspr.ak over hetgeen Sm'rnoff met zijn mannen in de week, dat men weg was en waarbij van ongeveer 4% dag gevlogen is, ter wijl meermalen nachtvluchten op tot nu voor de bemanning onbekende tra jecten plaats vonden hebben gepres teerd. De heer Smirnoff deelde ons mede, dat hij behalve dan de terugkeer ver leden Donderdag naar Marseille, toen het te bar was boven de bergen, een bijzonder goede voorspoedige reis heeft gemaakt, en dat hij op last van de dok toren niet hooger mocht vl egen dan 2500 m en dat de beide zuurstofappara ten, die als reserve uit Aden mede wa ren gegeven, niet gebruikt zijn. De heer Hoegen sprak ook met waar deering over de groote zorgen van de Shell zelfs op de verst afgelegen vlieg velden, en de heeren van de beman ning spraken hun waardeering u t over de goede voorzorgsmaatregelen van de Engelsche Luchtvaart maatschappij. Te Aden trok het groote vliegtuig der K, L. M. op het militair vliegveld een zeer groote belangstelling. De heer Hoegen Jr. g ng per auto naar Serooskerke om in den kring zij ner familie rust te zoeken, zijn echt genoote en kind gingen met haar fami lie voorloopig door naar Rotterdam met de Koet'lang. De Engelsche verpleegster, die gedu rende de reis haar goede zorgen aan den patiënt heeft besteed zal naar En geland oversteken. Na juist een week is deze tocht, waarbij een vijfde deel van den omtrek van de aarde is afge legd dus met uitstekend resultaat geëin- d'gd. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Nooden heeft deze week f 52,61 opgebracht. Voor het vrijmaken van de rails en vervoer van enkele goederen-wagens reed gisterenmorgen een Domburgsche tram naar het Station te Vlissingen. Bij den Singelweg geraakte de locomotief uit de ra Is, de sneeuw was haar daar den baas. Wel kwam zij dwars over den weg te staan, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Eersie noteenug is vorige kuers(en); daarachter oiiicieete noteering van he geen noleermg KERK EN SCHOOL. Te Utrecht slaagde voor het exa men apothekers-adsfstent mej. M'. W. A. Heukeshoven te Goes. VERKEERSONGELUKKEN. 's-HEER ARENDSKERKE. Gistermid dag kwam te Wiskerke onder deze ge meente een auto van de firma Gebrs. Duvekot u t Goes juist op een bocht vermoedelijk door de gladheid te slip pen, de chauffeur wist echter precies op den rand van de sloot de auto tot stilstand te brengen. Het mocht echter niet baten want de berm zakte weg en de auto kantelde in de sloot. De chauf feur kwam met den schrik vrij. Gisterm'ddag had alhier een on geval plaats wat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een zekere C, van Schaik uit deze gemeente liep met eenige vrienden te wandelen op den rijksstraatweg onder deze gemeente. Zonder achter zich te kijken stak hij plotseling den weg over, met het nood- lott g gevolg dat hij door een juist pas- seerende auto thuis behoorende in N. Brabant gegrepen ,werd. Spoedig was er politie en geneeskundige hulp aan wezig'. Bij onderzoek bleken de verwon dingen niet van ernst'gen aard te zijn. Na verbonden te zijn door dr. v. d. Berge uit Goes en dr. v. d. Made uit 's-Heer Arendskerke is hij door laatst genoemde per auto naar huis gebracht. Den chauffeur treft volgens getuigen geen schuld. voortgezet. Na eerst een aanval te heb ben gedaan op het centrum van de re- geeringstroepen, hebben de opstandelin gen later een aanval gedaan op den rechtervleugel, teneinde hun troepen in den rug te beschermen. Uit deze mededeeling van het blad blijkt wel, dat de opstandelingen aan zienlijk zijn opgerukt. In het westen zijn zij doorgedrongen tot Toba, in het cen trum tot voor Almadrones en in het Oosten tot Abanades. tiet schijnt niet, dat hun aanval ge richt is tegen Guadalajara, vermoedelijk zullen beide colonnes den loop van de Tajuna en de Taag volgen. Volgens berichten van rechtsche zijde zouden de opstandelingen die aan dit front beschikken over 32.400 man. tot op 25 km van Guadalajara genaderd zijn, 15000 a 20.000 man troepen der in ternationale brigade zouden gevaar loopen te worden omsinöeld. Terwijl deze strijd aan den gang was trachtten drie colonnes opstandelingen door te dringen in de stad Oviedo, Door een verrassend optreden wisten de co lonnes tot aan de regeeringslinies door te dringen, maar op dat oogenblik barst te een hevig geweervuur los. Weldra sloegen de opstandelingen op de vlucht. Van iedere vijftig strijders hadden slechts 12 tot 15 het leven behouden. De Italiaansche strijdkrachten aan het Madrileensche front. Gisteren zijn nog vijf Italiaansche krijgsgevangenen in handen van de re geeringstroepen gevallen in de provin cie Guadalajara. Onder hen bevindt zich een sergeant, Placidi Dante, die verklaard heeft, dat in den sector van Guadalajara de krijgs verrichtingen geleid worden door een volledige Italiaansche divisie van min stens 7000 man, door een deel van de derde divisie en door .bataillon 135. De sergeant wist niet tot welke divisie dit laatstgenoemde bataillon behoorde. Te Siguenza heeft men afdeelingen van de derde divisie, bijgenaamd de divisie „der zv/arte veereri' aangetroffen. Men beweert dat al deze troepen Ita liaansch zijn. Men vindt er echter ook Duitsche strijdkrachten. De comman dant van de tweede divisie is generaal Coppi. De divisie bestaat uit twee of drie groepen, waarvan elke groep drie bataillons omvat, welke weer verdeeld worden in vier compagniëen: drie geweer compagnieën en een mitrailleurcompag nie. Alle bevelvoerende instanties zijn Italiaansch en iedere divisie telt twin tig vechtwagens van het type „Ansal- do". Het oorlogsmateriaal en de over de tanks bevel voerende officieren zijn Italiaansch. De Spaansche regeering heeft naar aanleiding van deze verklaring van de gevangen genomen Italiaansche solda ten een nieuwe aanklacht aangaande de directe inmenging van zekere vreemde mogendheden, ten gunste van de op standelingen, aan alle regeeringen-on derteekenaars der riet-inmengingsover- overeenkomst gezonden, Qr»nïe«w Italiaansche troepen te Cadix aan land gezet? Uit Algeciras wordt gemeld: dat drie schepen aan het einde der vorige week te Cadix Italiaansche troepen aan land hebben gezet. Deze schenen voerden geen enkele vlag, terwijl de namen wa ren overgeschilderd. Voorts zou het Duitsche linieschip „Deutschland" te Cadix een geheime lading hebben ge lost, die naar men meent uit kanonnen en machinegeweren bestond. ,-Mar Cantabrico" niet gezon ken. Generaal Queipo de Llano heeft gis teren in zijn rad;otoespraak een offi- cieele mededeeling doorgegeven van den marinecommandant van El Ferrol, vol gens we'ke de „Mar Cantabrico" bij de beschieting door de schepen van Franco niet is vergaan. Het vaartuig is een ha ven der rechtschen binnengesleept. De lading heeft een waarde van veertig mil- lioen peseta's en bestaat uit zeven vlieg tuigen, 50 kanonnen, 14 millioen dum- den; ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 101101 Amsterdam 1934-4% 101%—100% reeuws, riyp. B-a% 99% Cities Service Cy, E, 1958 5 54%54% A Pref. Jurgens A 126%126% A Ned. Gist- en Spiritusf. 479%472 A De Schelde N.B. 73%—72 C Am. Smelt en Ref. 75%77% A Born, Sum. H.M. 215215% A outh. Alberts 105 U ini. mckel Ly, 54% Ned. 10000-4 101%—101% O. Ind e 34 1000-4 101—101 Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 87%91-88% A N.I. Hbk. 1000 172%—174% C Ned. H. M. 1000 205%—206% A v. Berkels Pat. 63% C Calvé-Del.t 93% A Philips Gem. B. afg, 332%335-38 C Unilever 170%170% -70 C Am. C,ar en Foundy 50%50%-51 C Anaconda Cop. 5151%-52% C Bethlehem Stl 77%—77%.-% C Kennec Copper 49%50% C U, Spates St. C. 92%—93%-% C North Aim, Cy. 22%22% A Kon, Petr. Mpij, 431436%-34 C Cont n. Uil Uy. 03%34%-% C Phillips Petr. Comp. 42%43% C Shell Union O.C. 25%—25%-% C Tide Water Ass. Uil 16—io-% A Ned, Scheepv. U. 134138%-36 A H.V. Amsterdam 537%545-38 A Java Cult. Mij. 264%—267-65 A N.I. Suiker U. 190%192-87 A Deli Batavia 299%306%-09% Marat Unilever Wettig Gedeponeerd C Deli Mij. 1000 340%—344-48% A Senembah 356%360%-63 C Bait more en Ohio 2728% C Sou'hern P,ac. Cy. 46%84%- A Southern Rlw. 27%29% A Amst. Rubb, C, 336%343-41 A Deli-Bat. Rubb. 276%288-85 A Hessa Rubber 280284-83 A Serbadjadi S.R. 201%210-12 WISSELKOERSEN. Heden. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.93% 73.50 8.37% 30.81 1.82% Gister 8.93% 73.45 8.35% 30.80% 1.82% en dum-kogels, vele machinegeweren ander oorlogsmateriaal, De „News Chronicle" me'dt, dat En gelsche radio-ingen'eurs ontdekt zouden hebben, dat de Spaansche radiopost „Rad;o Verdad" geen andere is dan het station van Florence, dat voor generaal Franco gunstige berichten u'tzendt met de bedoeling dat zij in geheel Europa worden opgevangen. De Fransche Senaat heeft gistermiddag het wetsontwerp, waarin de regeering- Blum macht ging vraagt, om een defen sie-leening uit te schrijven behandeld en aangenomen, zulks met 258 tegen 1 stem. Echter heeft de Senaat een wijzi ging in het ontwerp aangebracht door te bepalen, dat de leening een bedrag van 10% milliard franken niet te boven mag gaan (de regeering had, zoo,uls men weet 13 mill ard willen leenen). Hét ontwerp moest nu natuurlijk naar de Kamer terug, welke het gisteravond nog heeft behandeld en haar fiat gaf aan de door den Senaat aangebrachte wijziging. De uitgifte van de leening zal nu mor gen plaats vinden. Dit jaar zullen, naar Havas meldt, geen verkiez ngen voor de bedrijfsraden wor den gehouden, In een gisteren gehouden zitting van de rijksregeering werd een wetsontwerp aangenomen, waarbij de „vertrouwensmannen" voor een jaar in hun functie worden gehandhaafd. Het motief voor deze verleng:ng van den ambtsduur wordt niet opgegeven. Volgens Havas is de zaak echter een aanwijzing voor de sociale en oeconomi- sche moeilijkheden, waarin het nationaal socialistische Duitschland verkeert. Een zwijger, In het stadje Michalkowitz, Poolsch Opper-Silezië woont, naar het Berl. Ta- gebl. meldt, de gewezen inspecteur van het onderwijs Arpad Palasthy, die se dert tw'ntig jaar geen woord meer over de lippen had gehad. Zijn drie zoons raadpleegden geneeskundigen over het geval, doch ook zij slaagden er niet in den man aan het spreken te krijgen. De zer dagen is hij plotseling uit zich zelf weer gaan praten en hij vertelde: „In Februari 1917 heb ik, tijdens den oor log de gelofte gedaan, twintig jaar aan één stuk mijn mond te houden, als mijn zoons gezond en wel van het front te rugkeerden. Ik heb die gelofte gehou den en nu zijn de twintig jaar om." (N. R- C.) MUSSOLINI NAAR LIBYE. Mussolini is uit Rome vertrokken om zich in te schepen aan boord van den kruiser ,,Pola", die hem naar Libye, de Italiaansche kolonie aan Afrika's Noord kust zal brengen. Honderdveertig jour nalisten maken de reis mede, TERAARDEBESTELLING PROF. DR. ALBERT VERWET, Onder zeer groote belangstelling is heden op de algemeene begraafplaats te Noordwijk aan Zee het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den beken den schrijver en dichter prof. dr. Albert Verwey, emeritus-hoogleeraar in de Nederlandsche lefterkunde aan de Uni versiteit te Leiden. Een groote kring van kunstenaars, geleerden en vr enden van den ontsla pene was op dezen regenachtigen dag in Noordwijk samengekomen, om den ontslapene, die, overeenkomstig zijn wensch, begraven werd in het dorpje aan de Noordzee, waar hij zoovele ja ren heeft geleefd, de laatste eer te be wijzen. Onder de aanwezigen werden opge merkt prof. dr. J. van der Hoeve, rec- tor-magnificus en prof, J. A. J, Barge, secretaris van den senaat van de Le d- sche Universiteit, zeer vele hoogleeraren o.a. prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. Van Eijck, prof. Knappert, prof. dr. N. R, RolandHolst en prof. De Vooys De minister van onderw'ijs, kunsten en wetenschappen was bij deze plech- tighe d vertegenwoordigd door den heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van zijn departement. Verder hebben o.m. nog van hun be langstelling blijk gegeven dr. Menno ter Braak, Jan Prins, dr. Cronheim, Maurits Uyldert, Arthur van Schend el, Anton van Duinkerken en M. Nijhoff. Enkele minuten over 1 kwam, de stoet op de begraafplaats aan. Aan de groeve heeft de zoon dr. J, Verwey, medegedeeld, dat mevrouw Verwey ge meend heeft in den geest van haar over leden man te handelen door te verzoe ken geen toespraken te houden. Spr. volstond dan ook met het uitspreken van zijn hartelijken dank voor de be toonde belangstelling. Met het strooien van bloemen was de plechtigheid geëindigd. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. WIELRENNEN De wegwedstrijd ParijsNice.. Gisteren werd de tweede étappe van den wegwedstrijd ParijsNice verreden, welke leidde van N evers via naar St. Etienne, een afstand van Deze tweede étappe, ongetwijfeld de zwaarste van ParijsNice heen behal ve verschillende buitenlandsche ren ners ook twee Nederlandsche deelne mers uitgeschakeld. Gommers en Ver weer kwamen be'den nl. met een groo teren achterstand dan 55 minuten, wel ke volgens het reglement zijn toege staan, te St. Etienne aan, zoodat zij niet voor de derde étappe moge© aan treden. Albert van Schendel, die gisteren notf als 40e in het algemeen klassement stond, verrichtte in de tweede etappe een fraaie prestat'e, door als vierde aan te komen in den tijd van 7 uur 5 mi nuten 45 sec., waardoor hij tevens in het laigemeen klassement steeg tot ae 4e plaats. Alnton van Schendel daaren tegen bracht het er niet zoo goed at, hi) kwam te St. Etienne als 46e aan m den tijd van 7 uur 27 minuten 50 sec waar door zijn plaats in het algemeen klasse ment terugv el tot de 39e. In de tweede étappe werd Gommers 56e en Verveer 79e. In het algemeen klassement is Dape- bie (Fr.) Ie; Marcailloux (Fr.) 2e en Granier (Fr.) 3e.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2