32* GOESCHE COUBANT^üü IBIS SHAG BINNENLAND. tobbafmann lekker... «mm! NUMMER 59. TWEE BLADEN. DONDERDAG ii MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Debatqi apjasserij. sfïr OVERHEIDSDIENSTEN EN INSTELLINGEN VAN ALGEMEEN NUT OP DE JAARBEURS. weerberigil ELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelineen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I 7 Nftls f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriet „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regela. k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. De politieke onoprechtheid van te genwoordig viert ook al hoogtij in het even seüijiiheiiige als kinderachtige ge scherm met debatavonden die.... nim mer gehouden worden! Men zal zich herinneren, dat de N.S. B. destijds den directeur-hoofdredacteur van ons blad heeft uitgedaagd op een door deze bedoening belegden avond te komen, teneinde daar, zooals dat dan heette, te komen debatteeren. Op ons bericht, dat wij ons niet op deze wijze als attractie voor N.S.B.-vergaderingen beschikbaar konden stellen, maar dat wij overigens gaarne tot het inrichten van een behoorlijken „demo-liberalen'' debatavond zouden meewerken, ontvin gen wij geen antwoord meer. Dat'had den we trouwens ook nimmer verwacht. Maar wèl stond op de reclamebiljetjes vermeld, dat wij tot debat uitgedaagd waren: dat moest zeker als trekpaardje dienen. Gelukkig hadden we nog den tijd onszelven uit te spannen, zoodat dit karretje den zandweg insukkelde en daar min of meer krakend bleef steken. Hetzelfde kunstje wordt nu te Goes ook uitgehaald. Daar heeft men den hoofdredacteur van het anti-revolutio naire dagblad „De Zeeuw" op dezelfde manier uitgedaagd. „De Zeeuw" van gisteravond schrijft daarover als volgt: „Het gaat de N.S.B. in Zeeland, al thans wat het bezoek der vergaderin gen betreft, niet naar den vleeze. De belangstelling van het publiek is tot beneden het middelmatige gedaald en het laten optreden van predikanten, die volgens Mussert zich buiten de po litiek hebben te houden [deden ze het maar! Red. M.C,] kan dit blijkbaar niet veranderen. Om nu althans te Goes eenig publiek te bereiken, heeft men den hoofdredac teur van ons blad uitgenoodigd om met den spreker van gedachten te wisse len. Maar hoe? Zonder met den uitgenoodxgde een g overleg te plegen en zonder eenitfe toe- zegging te doen omtrent spreektijd, enz. heeft men per pamflet bekend gemaakt, 'dat de heer Zuidema tot debat is uit genoodigd. En om te laten zien. dat ook h er zooals een hunner voormannen in de Eerste Kamer verklaarde de politieke opvoeding bij de N.S.B, nqg veel te wenschen overlaat, wordt de tot debat uitgenoodigde aangeduid als iemand „die op vele man eren onwaar heid heeft geschreven over de N.S.B." en die „op velerlei besloten vergaderin gen de N.S.B. heeft beklad." Het spreekt vanzelf, dat aan een der gelijke „uitnoodiging" geen gehoor wordt gegeven. Nu s dat, blijkens de wijze waarop deze zaak is getracteerd, ook de be doeling. Men had, om nu toch eens menschen te krijgen, en een behoorlijk bedrag aan entree-gelden, een lokvogel noodig. En daarvoor zou dan onze hoofdredacteur dienst mogen doen. Maar: hij past. Niet .alleen omdat op dien avond ook onze A.R. Kiesvereen. vergadert, maar ook omdat hij niet op deze wijze wenscht gebruikt te worden. Mocht de N.S.B. een debatavond wen schen, behoorlijk voorbere'd en onder onpartijdige leiding, dan is hij gaarne bereid daaraan zijn medewerking te verleenen." Tot zoover „De Zeeuw". De onoprechtheid van de N.S.B. blijkt nu toch wel zonneklaar. Haar w.as door °ns destijds duidelijk gemaakt dat, en behoodijkdeZVPTiiZe VaD °?tred?.n U¥ <5 overeenkomstig de derland is. ffj zeden van ons va- zulks wel behoort denweg hoe langs, naar onze LZ Z" 77' 7*7" elke andere v°2 Niet alleen raapt de N.S.B.' dezen volgens de regelen van het toernooi geworpen handschoen niet od maar zij begaat kort daarop in Goes dezelfde fout tegen de etikette. Daarmee duidelijk bewijzende, dat 't haar geen ernst is. Gelijk zoovele andere handige trucjes, vat zij ook deze debatgrapjasserij aan om zich te hullen :n den schoonschij- oenden mantel der edelmoedge dapper heid niet beseffende, d.at zij, voor Wle. nuchterder en scherper toeziet, in werkelijkheid dus doende in zeker niet nader te noemen kleed'ngstuk staat, etwelk spreekwoordelijkerwijze nader dan den rok is H.M, de Koningin op de Toorop- tentoons telling, H.M. de Koningin heeft hedenochtend een onverwacht bezoek gebracht aan de tentoonstelling van vroege werken van Jan Toorop in het gemeentemuseum te 's-Gravenhage. H.M. bezichtigde met groote belang stelling de tentoonstelling. Het bezoek duurde een half uur, HET ZWITSERSCHE GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. Een horloge van 2,13 gram. Uit Bern wordt gemeld dat de Zwit- sersche Bondsraad aan Prinses Juliana ter gelegenheid van haar huwelijk een met briljanten en saffieren bezet plati na armbandhorloge heeft geschonken. Het horloge, dat in Zwitserland werd vervaardigd, behoort tot de kleinste van zijn soort. Het is slechts 6.5 mm breed en 2.7 mm hoog. Het uurwerk weegt 2.13 gram. De onrust tikt 21.000 maal per uur en weegt 23 milligram. De spi raal, die het uurwerk regelt, heeft een dikte van 8/1000 millimeter en is dus vier tot vijfmaal dunner dan een gewone haar. JAN KIEPURA OVER HET VERBLIJF VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD IN POLEN. Met den trein van 9,11 uur is Jan Kiepura vanmorgen in Amsterdam aan gekomen. Sinds de huwelijksreis van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard en hun verblijf in Krynica is de Pool- sche zanger in Nederland wellicht even vaak genoemd als de eigenaar van het hotel, waar het vorstelijk paar den eer sten tijd in het wintersportplaatsje lo geerde, als om zijn muzikale prestaties Een redacteur van het A.N.P. heeft in het Amstelhotel de gelegenheid ge had even een praatje met Kiepura te maken. Ja, zei hij, het is eigenlijk heel merkwaardig gegaan. Ik wist er n.l. zelf niets van, voordat op een gegeven mor gen in December een journalist bij mij in het hotel kwam, die mij dringend wil de spreken. Weet u wel, zei deze pers man, die om U de waarheid te zeg gen, eerst een beetje „verdachten" in druk op mij maakte dat over een paar weken de heele wereld over uw hotel zal spreken, omdat H, K. H. Prin ses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard Het is onverantwoordelijk, een ga ve, die de mensch bezit, te laten slui meren. daar eenigen tijd in cognito zullen ko men doorbrengen? Maar denkt u er vooral aan, dat hierover niets gepubli ceerd wordt, want dan gaat het bezoek niet door. U begrijpt, dat ik mij hieraan, al was het alleen uit eigenbelang, streng ge houden heb, en toen er een paar weken voorbij gegaan waren had ik dit geheele gesprek al zoo ongeveer vergeten, toen ik plotseling in de krant las, dat de aankondiging van het vorstelijk bezoek inderdaad juist was geweest, U hebt in Krynica een concert ge geven voor onze Prinses. Kunt U ons iets daarover vertellen? Een concert was het eigenlijk niet, hoewel ik natuurlijk wel gezongen heb. Dat kwam echter zoo van zelf. Er heerschte een uiterst opgewekte en vroolijke stemming in het hotel. Er werd een bal-masqué gegeven, er werd gelachen, gedanst, gezongen, en toen 't geheele gezelschap zoo aan het zingen was, heb k meegezongen. Toen hielden de anderen hun mond en zoo is het dan gekomen, dat ik in Krynica solo heb bezongen voor de Prinses en den Prins. Mijn vrouw, Martha Eggerth, heeft toen ook eenige liederen fen pehoore ge bracht. U 'ziet wel, dat van een e'genlijk concert niet kan worden gesproken. Wij hebben in de Nederlandsche bla den een en ander gelezen over de be langstelling, die het Poolsche publiek yoor ons kroonprinselijk paar getoond heeft, en die soms wel eens een beetje lastig werd. Dat de belangstell ng wel eens te ver is gegaan, is natuurlijk erg jammer geweest. Maar u moet niet vergeten, dat geheel Polen werkelijk geweldig in genomen is geweest met het bezoek* en dat de Prinses door haar beminnelijk heid, haar eenvoud en haar nnemend optreden in enkele dagen geweldig po pulair was." ONS GEZANTSCHAP TE BRUSSEL, En de Nederlandsche taal, De Brusselsche correspondent van de N.R.C. meldt: In verband met de vragen door het Tweede Kamer! d Teulings aan den mi nister van buitenlandsche zaken gesteld betreffende het gebruik van de Neaer- VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Ingez. Med) landsche taal op het avondfeest van Donderdag 21 Januari in het Neder landsche gezantschap te Brussel gehou den welk feest door Koning Leopold werd bijgewoond, meenen wij te weten dat de veronderstelling als zouden, bij deze gelegenheid, u tsluitend in de Fransche taal gestelde uitnoodigingen zijn verzonden, onjuist is. Er waren Fransche en Nederlandsche uitnoodi- g ngen. Wij vergissen ons zeker niet wanneer wij schrijven dat de Belgische minister van Openbajar onderwijs mr. J. Hoste en diens collega van koloniën, mr. E. Rubbens, alsook de president van de Nationale Bank V,an Bank, mi nister van Staat mr. L. Franck. majoor Van den Heuvel, commandant van de Kon'nklijke Paleizen, prof. V,an Strae- len, directeur van het Natuurhistorisch Museum, en de Vlaamsche letterkundi gen Herman Teirlinck en F. V. Toussaint van Boelaere, deze laatste :n zijn kwa liteit van voorzitter van de Vlaamsche P. E. N.-club, een Nederlandsche uit noodiging hebben ontvangen. Aan een paar Vlaamsche invité's de pers, ook de Nederlandsche, was dien avond niet uitgenoodigd hebben wij de vraag gesteld of zij iets gemerkt Voorlichtingsdienst Statis tiek P.T.T. Koloniën Buitenland Instellingen v. Algemeen Nut, Wij leven nu eenmaal in een tijd van economische hervorming, waar uit nu reeds valt te zien, welken kant we uit zullen gaan: naar overkoepelen den bouw van inr'chtingen, welke met breedere kennis van zaken dan den en keling ter beschikking staat, meer be wust richting aan ons economische le ven zullen geven. Dit erkennen w:l nog lang niet zeggen het stuwen naar ordening van staatswege; nog minder het stellen van zoodanige overheidsordening ,als ideaal van economische pol'tiek. Het wil wel zeggen: de zich vormende werkelijkheid, zien onder ve lerlei loos politiek alarmgeschreeuw van voor- en tegen d't-of-dat. De wer kelijkheid der groeiende economische superstructuren. Zonder straf-reglemen- teerend op te treden, kan de staat hier in veel goeds doen en hij: doet dat ook reeds. Men weet er alleen nog maar te weinig van. Ook op de 36e Kon. Ned. Jaarbeurs is h eromtrent een en ander te zien. Een en ander, dat verheugend aan doet. Omdat het ons de zoo dikwerf verma ledijde ambtenarij in een zoo gehee' ander, en zooveel beter licht doet zien. Op de Jaarbeurs althans komen de daar vertoonde afdeelingen voor den dag op een wijze waaraan menig particulier een puntje kan zuigen. Dit is de waarheid en daarom moet het gezegd wordea^ Ergens in die groote gebouwen be vindt zich bv. de Economische voorlich tingsdienst van het m nisterie van Han del. Nijverheid en Scheepvaart. Frisch, modern, ruim en pittig. Wat foto-mon tage, wat. schematiek, .alles helder en klaar. En altijd een der kopstukken zelf aanwezig om zijn werkelijk n'et geringe wetenschap te Uwer beschikking te stellen. Ergens anders een paar afdeelingen van ons Centraal Bureau voor de sta tistiek. U zou zeggen: erger en droger kan het toch niet? Welaan: het is een van de belangwekkendste, levend'gste stands van heel de Jaarbeurs. Cijfers, tabellenze zijn er kwalijk te vin den. In plaats daarvan: knappe, spre kende, frissche grafieken, met een oog- onslaf" allerlei werkelijke wetenswaar digheden vertellende: de omvang van de binnenscheepvaart tusschen Middel burg en Rotterdam, heen en terug; het havenverkeer uit Delfzijl en Harlingen; bedrijfstell'ngen en industrieën, handels verkeer met allerlei landen, passieve en actieve handelsbalansen, begrootings- overschotten en tekorten, en wat niet al. Men kan er van op aan, dat voor de komende économie dirigée (waarbij we in het m'dden laten w i e dirigeeren zal en met welke middelen) van het. al dus verzamelde en nog te verzamelen en grafisch te verwerken cijfermateriaal nog veel meer gebruik gemaakt zal worden dan thans het geval nog maar is. Maar: ook dat moet men leeren lezen. Ook onze actieve Nederlandsche Pos terijen, Telegrafie en Telefonie zijn weer tegenwoordig. Trouwens, dat spreekt vanzelf, dat héét n;et alleen een b e d r ij f tegenwoordig, maar het i s een modern bedrijf geworden in den besten zin des woords. Ditmaal wordt den bezoekers hier heel wat meer van de geheimen van „onzen" telex onthuld dan ons wel lief is; het aureool der geheimz nnigheid gaat er dan zoo'n beetje af, nietwaar? Ofschoon, aan den anderen kant: de Jaarbeursbezoekers zullen er toch ook wel weer waardeering door krijgen voor het feit dat door eendrachtige sa menwerking van het geheele Nederland- landsche dagbladbedrijf i.n ons kie ne landje een onafhankelijk dagblad-telex- net gesticht kon worden, hetwelk re latief en absoluut op dit moment het dichtste ter wereld is! En al zal dat wel niet altijd zoo blijven: wij hebben dan toch maar aan de spits gestaan hiermêe, mede dank zij-de echt zakelijke samenwerking met het P.T.T.-bedrijf. Bovendien zal men, gelijk wij zeiven nog steeds, schoon we er dag en nacht meê werken, bewondering krijgen voor de waarlijk ingenieuze apparatuur welke deze nieuwsdistributie over den telex technisch welhaast onfeilbaar mogelijk maakt. Gelukkig hebben ook de deelen des Nederlandschen Rijks, welke buiten Eu ropa. gelegen zijn en die onder een vroe gere Grondwet met den naam „kolon ën" aangeduid werden, hun aandeel in deze beurzen. Behalve de afd. Handelsmu seum van het Koloniaal Instituut, is er een stand van de Bandoengsche Jaar beurs en, natuurlijk, vindt men de pro ducten van Oost- en West Indië door alle particuliere stands heen verspre'd. Daarenboven zijn er nog onderschei dene buitenlandsche vertegenwoordigin gen in hoofdzaak collectiviteiten of senii-officieele instellingen: toeristenbu- reaux, spoorwegen, etc. etc. En dan mogen we tenslotte niet nala ten te vermelden wat we zouden kun- pen noemen de particuliere instellin gen van algemeen nut. Bijvoorbeeld: In stituut voor sier- en nijverheidskunst; Kon. Ned. Middenstandsbond; V.A.N.K.; Ver. v. Gasfabrikanten; Bureau v. Han- dels'nlichtingen etc. etc. De V.A.N.K. doet bv., zien op welke wijze industrie en kunstenaar kunnen samenwerken om de schoonheid niet door de doelmatigheid uit te bannen, En de vele heel groote foto's van moderne Nederlandsche architectuur zijn voor de helft leelijk en de andere helft prach tig niettemin allen zéér inte ressant. Ook deze niet onmiddellijk in geld waardeerbaar nut afwerpende zaken zijn, van breeder standpunt gezien, hun stand op de Jaarbeurs bepaald wel waard. Verwachting tot moi genavond: Matige tot krachtige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar 'bewolkt, tij delijk regen, aanvankelijk wellicht nog sneeuw, aanvankelijk nog temperatuur om het vriespunt, later zachter. Do 11 Mrt, Zon op: 6 h 26; onder: 17 h 55. L cht op: 18 h 25. Maan op: 5 h 25; onder: 16 h 27. N.M.: 12 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 11 0.18 12.47 6.49 18.59 Vr. 12 0.53 13.19 7.26 19.32 Za. 13 1.25 13.50 8.04 20.08 Hoog- en Laagwater te Wemeldinget Maart. Hoogwater. Laagwater. Do. 11 2.09 14.33 7.46 20.07 Vr. 12 2.49 15.12 8.21 20.38 Za. 13 3.27 15.49 8.56 21.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) hadden van een eventueel ordewoord, dat aan het personeel van het gezant schap zou zijn gegeven, op bedoeld avondfeest geen Nederlandsch te spre ken. Het antwoord luidde beslist ont kennend en gold ook voor de vraag of het juist is dat aanwezlrte Vlaamsche gasten door den Nederlandschen gezant in de Fransche taal zouden zijn aange sproken en dat dit zelfs met een gen uiterlijken nadruk zou zijn geschied. DE KAMERVERKIEZINGEN. Liberale lijst. Voor den kieskr'ng Middelburg, (mitsgaders 's-Hertogenbosch, Tilburg, Maastricht, Dordrecht, Den Helder, Leeuwarden, Groningen en Assen) is de volgende liberale candidaten-lijst vast gesteld: 1 dr. S. E. B. Bierema, Usquert'; 2 mr, G. A. Boon. 's-Gravenhage; 3 H. D. Louwes, Ulrum; 4 jhr. 'r. O. C. A. van Lidth de Jeude, 's Gravenhage, 5 mr. J. Linthorst Homan, Frederiksoord; 6 C. J. van Kempen, 's Gravenhage; 7 dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 8 J. M, van Bommel van Vloten, Goes; 9 mevr, mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, Haarlem; 10 J. A. E. Verkade, Sant poort; 11 mr, W. A. J. v. d. Hurk, Bre da; 12 P. Stapel, Hoogkarspel; 13 D. Zijp, Sliedrecht; 14 H. Lamberts, C'oe- vorden; 15 J. Oosterhoff, Leeuwarden; 16 S. G. Nauta Pieter, Arnhem; 17 J. A. van Overklift, üldebove; 18 P. Blaau- boer, Kolhorn; 19 mr. J. Erasmus, Oost burg; 20 H. C, van Eek, Dubbeldam. BETERE VERDEELING VAN DEN BESCHIKBAREN ARBEID. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Ontleend is aan het voerlcopig ver slag der Tweede Kamer over het wets ontwerp: tijdelijke bepalingen, «trek kende tot het bereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren ar beid. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp gaven verscheidene leden uiting aan bedenkingen van meer of minder ernstigen aard. Het ontwerp, zoo betoogden eenigen hunner, gaat uit van een onjuist begin sel, door aan te nemen, dat er een ze- keFe hoeveelheid arbeid beschikbaar is, die men vrijwel naar willekeur over bepaalde groepen van arbeiders (oude re en jongere, mannen en vrouwen) kan verdeelen. De hoeveelheid arbeid, die verdeeld kan worden, is evenwel voort durend aan schommelingen onderhevig'. Reeds daarom achtten deze leden het niet mogelijk, regelingen omtrent getals verhoudingen aan den zich steeds wijzi genden feitelijken toestand te doen aan passen. Past men zulke regelingen toe, dan moeten zij verstarrend werken. Doch bovendien zal de hoeveelheid ar beid juist ten gevolge van het treffen van zulke regelingen geringer worden. De voorgestelde maatregelen toch ko men in wezen neer op een ingrijpen in het loonpeil, wel niet in dat van den individueelen arbeider, doch wel in het loon per eenheid van het product. Het voorschrijven van bepaalde ge talsverhoudingen kan het voortbestaan van ondernemingen in gevaar brengen. Reeds om deze reden behcoren huns in ziens maatregelen als de thans voorge stelde achterwege te blijven. Er is trouwens allerminst gebleken, dat de volwassen fabrieksbevolking op

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1