GOESCtiE COUQANT£!£ü PENKA Kunstmest BINNENLAND. Baby PUROL<$ë ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 58. TWEE BLADEN. WOENSDAG 10 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. DOET WONDEREN!! VRIENDELIJKHEID, VOORKOMENDHEID EN INTERESSE. PENKA HANDELSONDERNEMING r/h Dordrechtsche Kunstmesthandel, Afd. Penka GOES. MIDDELBUÖGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43235 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 2 10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 4 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. Versiering van het bordes van het paleis Soesdtijk. De afdeeling Baarn en omstreken van de koninklijke Nederlandsche maat schappij voor tuinbouw en plantkunde heeft besloten als hulde van de kwee kers en bloemisten op het bordes van het paleis Soestdijk een versiering aan te brengen. Deze versiering zal gereed zijn op den dag, dat het prinselijk paar het pa leis zal betrekken. Dit is ongeveer vier dagen voor de officieele intocht in Baarn en Soest. Bereids is hiervoor toe stemming gevraagd. NÈDERLANDSCH STOOMSCHIP „TRITON" DOOR SCHIP VAN FRANCO AANGEHOUDEN. Kruiser i,Java" op weg naar straat van Gibraltar. Naar wij vernemen is het Nederland sche s.s. „Triton" van de K.N.S.M. van Barcelona, via Valencia, op weg naar Nederland, door een gewapende trawler van de witte troepen in de Straat van Gibraltar aangehouden en overgebracht naar Ceuta. Het schip was geladen met 200 ton stukgoederen en 30.000 kisten sinaasap pelen, bestemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder van de K.N. S.M. berichtte, zal te Ceuta de geheele lading moeten worden gelost en deze zal in beslag worden genomen. De directie heeft onmiddellijk den minister van buitenlandsche zaken van deze aanhouding in kennis gesteld. Op onze vraag of ook het schip in beslag is genomen, antwoordde de di recteur, dat het schip zal worden vrij gegeven. Naar het oordeel van de directie be treft de in beslagneming alleen de aan een Nederlandsch schip toevertrouwde lading. Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft de minister van defensie a.i. dr. Colijn telegrafisch opdracht gegeven aan den kruiser „Java" om zich naar de Straat van Gibraltar te begeven, om zoo noodig de Nederlandsche koopvaardij schepen te convoyeeren. De kruiser „Java" bevindt zich op de thuisreis van Indië naar Nederland en is momenteel op weg naar Colombo Het reisplan van de „Javazal zooveel mogelijk bespoedigd worden. Het ligt in de bedoeling dat de „Java" tegen het einde der maand in de Spaansche wa teren zal arriveeren. DRIEMAANDELIJKSCH VERSLAG VAN HET WERKFONDS. Het Zeeuwsche aandeel. Volgens het tiende driemaandelijksch verslag van het werkfo.nds, loopende van 16 September tot en met 15 Decem ber 1936, waren er op laatstgenoemden datum reeds in totaal 101 plannen uitge voerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal f 8,743,376. Verloond hiervan werd f 1,624,033, terwijl de wer ken voor 87,208 manweken werk hebben geleverd. Tot de plannen die zijn uitge voerd, behooren o.m. Kanaalhaven, Ter- neuzen, toegestaan bedrag f 389,135; ge deelte rijksweg Kruin'ngenSchore f 32,900; gemaal Ritthem f 65,500; bouw koelhuis veilingsver, „Zuid-Beveland" Goes f 100,000 en vernieuwing be- schoei'ng haven fe Krabbendijke f 9100. "p 15 December 1936 waren nog 128 p annen geheel of gedeeltelijk in uitvoe- een bedrag van in totaal aj werd geblokkeerd. Men be rekende dat -voor deze groep het aan- manweken rond 532,000 zal bedra- jeln i"t Ptlannen, die geheel of ge deeltelik in uitvoering zijn behooren o.m.; Kanaalhaven, Terneuzen 12e tfe- deelte) f 358,000 weg Koewach?-lt. Jansteen f 35,886; riool en pompgemaal te Middelburg f 39000; aanleg nieuwe haven te Goes f 103,320; verbouwind ziekenhuis te Middelburg f 205,000. -P Op 15 Dec. jl. waren voorts nog van 25 plannen een of meer bestekken door het werkfonds goedgekeurd, zoodat aan genomen kan worden, dat deze werken voor een groot gedeelte binnenkort in uitvoering zullen komen. In totaal is voor deze plannen (o.a. voor den rijks weg onder Schore en Kapelle f 59,000) vastgelegd een bedrag van f 2,903,043. n de groep, plannen, goedgekeurd oor de ministereele commissie zijn lans in totaal 25 plannen gerangschikt waar is vastgelegd f 6,698,718. Tot deze categorie behoort o.a.: Dokhaven te Middelburg f 19000, De plannen, die wel door de m'niste- rieele commissie goedgekeurd zijn, doch waarover met de arbeidersorganisaties nog onderhandeld moet worden be'oo- pen een bedrag van f 3,178,120. Hierbij is ook de weg Middelburg-Vlissingen voor f 70,000, Wat de andere plannen en werken betreft merken wij op, dat in de ver slagperiode één plan werd goedgekeurd, waarbij een bijdrage voor het jeugdwerk in 1937 werd toegekend ten bedrage van f 1,000,000. In totaal was op 15 Dec. 1936 ten las te van den begrootingspost voor het Werkfonds geblokkeerd een bedrag van f 80.240,567. Het huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behandelt met en droog houdtmetPurolpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 ct. (Ingez. Med.j Schaam u niet voor de meening der menschen; blijf aan de zijde der waar heid. De Minister van Financiën maakt bekend dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens te weinig betaalde belasting naar inkomen en/oi vermogen (gewetensgeld) bij den ont vanger der directe belastingen te Goes 194.52, onder letters N.N. en te Hans- weert 50 onder letters B. J. De heer J. Lems, vroeger te Vlissingen, thans referendaris 2e klasse der P. T. en T. is bij Kon. besluit met ingang van 1 April a.s. benoemd tot referendaris. BALDADIGHEID, Er is gisteren natuurlijk nog veel en dat meerendeels op gepaste wijze ge profiteerd van den sneeuw. Helaas zijn er altijd personen, die geen maat ken nen en dit was o.a. het geval met een groepje jongens, die gisterenavond op de Korte Burg aan het bombardeeren waren en daarbij een paar ruiten van de woning van den Commissaris dei- Koningin vernielden. De politie werd gewaarschuwd, en toen deze op de Burg kwam, verplaatsten de jongens hun front naar de Abdij. Ook hier ging het baldadig toe en toen men niet hoo- ren welde, trok de politie de gummi stok en kozen de helden het hazenpad. De politie kan ook best de zon in het water zien schijnen, maar als het te erg wordt en zij deelt een waarschuwing uit, dan dient men daar naar te luiste ren. Gisteren had het niet begrijpen hoe ver men mag gaan reeds enkele proces sen verbaal ten gevolge. DE GLADHEID, Dinsdagmorgen slierde een auto, be stuurd door C. uit Vlissingen op den hoek van de Kromme Weele en den Penninghoeksingel door de gladheid van de straat uit en kwam in botsing met het pand van den heer D. L. Rijkaard. De gevel werd beschadigd, doch per soonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. KWARTJES VOOR CENTEN. Gisterenmorgen had een ambtenaar van de P.T.T. alhier het ongeluk aan den eersten bezoeker van zijn loket twee rolletjes kwartjes in plaats van centen uit te betalen. Vermoedelijk is dit nog niet door bedoelden persoon ontdekt en daarom zal hij die rolletjes op het postkantoor ontving goed doen ze even na te kijken en aan het kan toor of wel aan den Commissaris van Proefz. 20 qr. Prfie 50 qr. 125 qr. Tuin 3 K.G. Een bezoek aan de Jaarbeurs in vol bedrijf Heeft een Jaarbeurs nu werkelijk wel nut Dat is nu ,allemaal wel heel aar dig, dien dag voor de opening telken male, dat halfjaarlijksche jaarbeurscol lege in toegepaste Nederlandsche eco nomie, van den honorairen jaarbeurs professor Gr,aadt van Roggen, maar; ge ziet de zaak dan toch nét in bedrijf. Integendeel: in dit opzicht althans is een jaarbeurs precies een tentoonstel ling gelijk; den laatsten dag moet ct nog heel veel uitgepakt en getimmerd en opgesteld worden. En wij, de mannen van de pers, hooren dan wel w,at de secretaris ons in opgemeld college ver telt, en we schrijven daar wat over, we kijken vervolgens eens vlucht g achter de schermen van de ongeopende en nog onvoldragen jaarbeurs endat is nèt-niet genoeg. Om een indruk van een z,aak te krij gen, moet men die in vol bedrijf zien. Weshalve we er een dag later, toen de beurs open was, dus nóg eens zijn gaan rondkijken. Dat is dermate belangwek kender, dat men zich afvr.aagt, waarom het college en de rondgang niet een dag verschoven zouden kunnen worden? Dat zou zeker aan het doel ten goede ko men. Nog nooit zag men den zin van het „The customer 's king" de klant is koning zoo duidelijk als hier. Het is verbazend, zoo vriendelijk, welwillend en voorkomen^ de menschen zijn. En ge hebt niet anders te doen, dan inte resse te betoonen. Al is gedesinteres seerde interesse natuurlijk een sp'ertje minder welkom dan de echte. Ik kwam buiten, bij de openlucht stands, aangewandeld: diep in de jas kraag gedoken vanwege den sneeuw storm. Twee mannen in overalls ston den in die kou in een soortement kin derzandbak. Met twee ijzeren driepoo- ten. Nauwelijks was de aanschrijdende bezoeker 'n z'n eentje in zicht of de mannen draaiden aan een knopje en de driepooten begonnen met motorgeknet- ter in den zandbak op en neer te hup pelen, onderwijl het zand aanstampe ï- de. Zielsvergenoegd keken de mannen me aan, met een öezicht van: is dat nou niet leuk? „Interesse meneer?" „O. zeker, erg interessant!" „Is u in het bouwbedrijf, meneer?" „Neen, zoo maar eens belangstellende" fWie „jour nalist" zegt is doodongelukkig: binnen 't half uur moet-ie een page pressen om al het reklameoaoier achter hem aan te zeulen!) Meen niet, dat de mannen voor een „zoo-maar belangstellende" het motorhuppelen stopzetten.neen, u t louter plezier demonstreeren ze die hinkst,apsprongers-in-den-zandbak voort. En.... zoo gaat het overal. Waar men zich zonder een erg-verveeld gezicht te zetten vertoont, daar gaan motoren stampen of snorren, daar vertelt men u ongevraagd ongeweigerd, hoeveel stroom of d t ding bespaart, hoelang dat wel mee kan, hoe zuinig die machine loopt, en duizend-en-een dingen meer. M,aarzoo vraagt de man. die niet eigener ervaring zaken op de jaar beurs deed, zich toch af: welk nut heeft d t alles nu eigenlijk wel? Want, dat kunnen we nu onder ons, nu er hier in onze kontreijen niet onmiddellijk een tje in zicht is, wel eens ronduit zeggen, het onmiddellijke economische nut van zaken-, middenstands- en nijverheids- tentoonstellingen is toch wel zeer pro blematiek. Als geheel, met de franje van Lunaparken etc., misschien wel eens een goed ding, maar het keiharde nut tige zakeneffect van de tentoonstelling zelf.... ik heb er althans zelden aan geloofd. Waarin verschilt een jaarbeurs dan van een tentoonstelling? Ziehier welk antwoord het jaarbeursinstituut in Ne derland zelf op deze vraag geeft: „De drie pijlers, waarop het gebouw van het economische nut van het Jaar beurs-intermediair steunt, zijn: le de aanwez'gheid van een veelvul dig en veelzijdig aanbod, waar door tezelfder tijd ae verschillen de inkoopsmogelijkheden onder ling vergeleken kunnen worden en de beste en voordeeligste in koop wordt verkregen; 2e het persoonlijk contact tusschen producent en wederverkooper, waarmede beide partijen haar voordeel kunnen doen om het evenwicht tusschen vr.aag en aanbod te trachten te herstellen; 3e het samenzijn op één centraal punt van producenten en distri- bueerende zakenmenschen, waar door onderl'ng overleg, gedach- tenwisseling en samenwerking ontstaan, die den zakenman nieu we gezichtspunten openen en zijn vakkenis en handelskennis ver meerderen. Men zal zeggen: jaja, dat zeggen de heeren zelf. Maar: i s dat nu ook wel zoo? Ons dunkt: ja. De jaarbeurs bestaat nu twintig jaren en d't is de 36e jaar beurs, die in dien tijd gehouden is: reeds daarin ligt o.i, een aanwijzing, dat de jaarbeurzen economisch reden van bestaan moeten hebben.... an ders waren ze al lang ten gronde ge gaan! Neem eens een voorbeeld. Op de af- deel'ng bouwbedrijven maakt men stuk jes huis, met verschillende dakpanbe- dekkingen en verschillende metselstee- nen gemetseld. Dat is toch heel wat anders dan dat een reiziger met één dakpan en één klinker op reis gaat. En: u kunt wel naar de fabriek trekken, maar dan moet U meer fabrieken afre:- zen om te vergelijken, en hier zijn ze direct te bezien. Neem: motoren. Die kun je wel óp een jaarbeursstand opstellen, maar niet meenemen ,.op reis". Catterpillar-graaf- machines nog veel minder. Zware bron zen gedenkplaten ook niet en een harem van beeldschoone etalagepoppen ook n et. Tenminste niet als ze van was zijn Wie een dag op dé jaarbeurs rond kuiert, krijgt ook niet den i n d r u k, op een gewone tentoonstelling te zijn, waar menschen, die er eigenlijk niets mee te maken hebben, min of meer verveeld-geïnteresseerd kijken en luis teren naar van alles en nog wat. Men ziet hier wel degelijk zaken-doen. Herhaaldelijk ziet men een meneer oi een juffrouw met een groot orderboek en doorschrijfcarbon orders noteeren; herhaaldelijk ziet men zakenman en verkooper gewichtig-breed-uit, met den Hollandschen sigaar in 't hoofd, in een makkelijken stand-fauteuil zitten, laatst genoemde den eerstgenoemde murw en orderrijp makende. En w e zou dus feitelijk in zijn eigen werkelijk zakenbelang naar de Jaar beurs dienen te gaan? Er zijn er maar weinige Nederlandsche zakentakken, waarvoor een bezoek niet van nut zou kunnen zijn. De afdeelingen welke op de jaarbeurs te vinden zijn, volgen hier in het kort: Aardewerk, glas, kristal, porsele n, automobielonderdeelen, car rosserieën, motorfietsen, fietsen, boek handel, grafische vakken, papier, bouw materialen en wegenbouw, chemische en pharmaceulische producten, essen ces, confectie, lingerieën, tricotage, electrotecjjinische artikelen, expeditie bedrijven, galanterien, huishoudelijke artikelen, oapansche en ^mneesche art. - kelen, goud- en zilverwerken, houtbe werking, meubelen, riet. kurk en mand werk, instrumenten, radiotoestellen, uur werken. kantoorinrichtingen, lakken, verven en vernissen, leer, mach nes, werktuigen en gereedschappen, metaal bewerking en metalen, oliën en vetten, rubber en rubberwaren, sanitair, ver lichting en verwarming, waterleiding, sportartikelen, speelgoed, textiel, de kens, garen en band, voedingmiddelen, en nog duizend-en-een dingen meer.. Op de rondwandeling, zonder bepaal delijk overal naar Zeeuwsche zaken tc speuren, noteerden we er toch twee: Van Melle uit Breskens met een groo- ten stand en een aardige stand van de N.V, Mpij. „Spaarstroom" te Kapelle. die met opvallende en 90 pet. stroombe- sparende lichtreklame uitkomt. Toen m'n hoofd begon te duizelen van al wat er te hooren en te z'en was. kwam ik te juister tijd te lande in den stand van de A.S.A., te weten de Anli- Seasickness-Apparatus, ondanks z'n En- gelsche benaming en z'n door een Duit- scher uitgelegde toepassing een Neder landsche uitvind'ng van den scheepsarts Utermöhlen om door een veerend opge hangen kussen van schuimrubber der invloed van de beweging van het schip op de in het rotsbeen gelegen even wichtsorganen van den mensch zoodani? te verzwakken, dat de hierdoor veroorzaakte zeezekte-verschijnseler verminderen of meestal zelfs geheel ver dwijnen 10 ct. 22V« ct. 40 ct. I 1 45 Van Alkemadelaan 486 Den Haag Giro 261186 lijs (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige W, tot Z, wind, hal! tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig o! geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi, Wo 10 Mrt, Zon op: 6 h 29; onder: 17 h 54. L'cht op: 18 h 24. Maan op: 5 h 05; onder: 15 h 19. N.M, 12 Mrt. Hoog- en Laagwater te Vlissingen; Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo 10 12.05 6.04 18.23 Do. 11 0.18 12.47 6.49 18.59 Vr. 12 0.53 13.19 7.26 19.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Wo. 10 1.20 13.47 7.02 19.31 Do. 11 2.09 14.33 7.46 20.07 Vr. 12 2.49 15.12 8.21 20.38 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) politie, die met het feit in kennis is gesteld, kennis te geven. Ook zij, die van de uitbetaling getuigen mochten zijn geweest, zullen goed doen zich aan te melden. Jaarvergadering van den Chr, Besturenboond. Onder leiding van den heer A. de Lange hield Dinsdagavond de Chr, Be sturenbond Goes e.o. in de Prins van Oranje zijn 18de jaarvergadering. On danks sneeuw en gladde wegen was de groote zaal stampvol. Circa 350 perso nen waren aanwezig. Uit het jaarver slag van den scretaris, den heer C. K. Maartense, bleek dat het aantal leden was gestegen van 1154 tot 1180. Tal van vergaderingen, cursussen, enz. zijn gehouden. De openbare vergaderingen en die met de besturen der aangesloten organisaties worden goed bezocht, de cursusavonden echter niet. Voor „Jong Holland" is ruim 1300 ingezameld. Een huisvlijttentoonstelling is goed ge slaagd, terwijl de B, B. in tal van com missies is vertegenwoordigd. De heer A. Vingerling hield een rede over „De urgentie van het sociale". Wij staan, aldus spr. met onzen Chr. soci alen arbeid op den grondslag van de organische scheppingsgedachte. Het gaat niet tusschen fascisme en commu nisme maar tusschen de dictatoriale en de organische lijn. In sommige landen, vooral juist daar waar het Calvinisme geen wortel schoot wordt de dictatuur beoefend, in ons land is onder Gods ze gen werkelijkheid geworden wat steeds van Chr, sociale zijde is gepropageerd: sociale wetgeving, bódrijfsraden, enz. Het neutrale raakt al meer uit den boo ze. Onze tijd vraagt kleur bekennen. In Zeeland is met alle waardeering voor wat groeiende is, nog veel te doen. Ve len nemen van Christus' leer alleen wat hun te pas komt en velen hebben hun uitlegging van de schriftuurlijke begin selen. Wij moeten onze jeugd niet op voeden in de richting: je mag er zus maar ook zoo over denken. We moeten in alles positief zijn. De burgemeester die een deel van de vergadering bijwoonde, sprak een prin cipieel en bemoedigend woord tot de aanwezigen. De avond werd verder gevuld met samenspraken door leden uit Wemel dinge en 's Gravenpolder, terwijl de dames-afdeeling van de Chr. gym nastiekvereniging O.K.K. twee maal enkele oefeningen gaf. De voorzitter kon in zijn slotwoord spreken van een opbouwende, prettige 'en uitnemend geslaagde vergadering.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1