BUITENLAND. BIOSQBPEN. MIDDELBURG. PERSKRONIEK. GOES. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Uil de Middelburgsche (ouranl van vóór vyltig jaar. CHINA* en het tooneel waren feestelijk ver sierd. De inspecteur, 3ie hr Stoopman nam het eerst het woord, Spr, kon geen woorden van dank genoe* vin3en von het werk door den hr Mol verricht. Spr, noemde verder den scheidende 'n energiek man, omdat toen door bijzon dere omstandigheden de school van 'n zevenmansschool 'n dr emansschool ge worden w,as, de hr Mol met evenveel ijver is blijven door werken, Spr, hoop te, dat de hr Mol nog tal van jaren in gezondheid op zijn lauweren zal" mogen rusten. Hierna nam burgemeester Dominicus het woord. Ook deze spr, roemde het werk van den scheidende, Spr, toonde aan dat veel oud-leerlingen van den hr Mol thans prachtige betrekkingen be- kleeden in de maatschappij, Spr. zei, en terecht, dat de hr Mol h er veel toe heeft bijgedragen. Ds. Sickesz, die elke week gods dienstonderwijs geeft op de school sprak van de prettige samenwerking met mijnheer Mol, Spr. hoopte dat Gods zegen mag rusten op liet verdienstelijke werk door het scheidende hoofd ver richt. De hr Weijers sprak vervolgens woor den van waardeering over de samen werking met meester Mol. Steeds was U bereid, waren spr.'s woorden, ons met raad en daad bij te staan. Mej. Fruijt v. Hertog kon geen woor den van dank genoeg v nden. Deze spr. is van 1914 af met den hr Mol aan de school werkzaam geweest. De hr Treffers verklaarde dat hij toen hij als jong onderwijzertje aan de school benoemd werd, van den hr Mol veel wijze lessen heeft ontvangen. Ook deze spr, sprak over de goede ver standhouding, die op dè school heersch- te. Hierna werden door de kinderen de cadeaux, verkregen door gezamenlijk te sparen, aangeboden. Allereerst 'n bouquet voor mevr. Mol, vervolgens voor den meester een bloemenmand, een schaaltje met bloemen, een tafeltje en een keurige ruststoel. Zichtbaar ont roerd dankte de meester de kinderen. Tenslotte nam de hr Mol het woord. Spr., die van deze huldiging onwetend was, dankte achtereenvolgens de ver schillende sprekers. Hij wenschte den inspecteur met de benoeming in de in spectie Nijmegen geluk. Den burgemees ter dankte hij voor den steun, dien hij mocht ondervinden van hem, Ds. Sickesz dankte hij voor de goede sa menwerking. De Oudercommissie noem de spr. een commissie, waarvan hij steeds steun heeft mogen ontvangen en CITY. De groote sensatie. De avonturen van baron van Münch- hausen, welke bij de heldendaden van „Chic" Sale in deze film kinderspel zou den zijn, mogen er niet eens mee verge leken worden. De humoristische sensatie van deze rolprent is van Amerikaansche makelij, En daarmede valt nu eenmaal niet veel te vergelijken. Misschien is dat wel een kwestie van dollars, voor de welke men aLes kan koopen in Ameri ka, t:t autochthone „geest" toe. Chic de komiek treedt in het verhaal op als de ietwat kindsche fantast, die zich ver beeldt in een verleden tijd permanent aan het plegen van heroïsche mirakelen te hebben geleden. Hij too't zich nu nog graag met een paar kolossale revolvers tot voortdurend levensgevaar zijner naaste omgeving. En hij raakt in vuur en vlam als daar opeens bekend wordt, dat een berucht bankroover ergens uit de gevangenis is gebroken en zich nu schuil houdt in de buurt van Chic's woonplaats. Een verslaggever van het plaatselijk blad en een knap onderwijzeresje (Mar guerite Churchill) komen huns ondanks in de sensationeele gebeurtenissen, wel ke zich in verband met die ontvluchting ontwikkelen, ook een rol van gewicht te spelen. Maar dat mag hier niet alle maal verteld worden, dan zou de span ning uit de rumoerige en Amerikaansch- koddige geschiedenis worden weggeno men voor wie haar wil gaan zien en hooren Allen: Chic begaat natuurlijk 't ongeluk van een heldendaad, En het on derwijzeresje gaan de oogen open voor zekere aangelegenheden des levens. De onzichtbare straal. Boris Karloff ontdekt in de film voor de pauze een nieuw element, radium-X gedoopt, dat „losgelaten" een ontzetten de vernietigende kracht uitoefent. Maar dat ook, mits goed aangewend, een won derdadige geneeskracht vertegenwoor digt, Hij geraakt om zoo te zeggen in de vern:etigende ban van dit element; wordt in omstandigheden gedreven, wel ke tot misbruik leiden, totdat hijzelf ten offer valt. Wie van 2griezelige histories houdt, kan zijn hart aan deze film ophalen. Ze zal hem de gewenschte huiverende span ning bezorgen. ELECTRO. Gelukskinderen. Het is al weer eenige jaren geleden, dat de Ufa veel succes oogstte met een aantal amusementsfilms, die in hun genre op hoog peil stonden. Velen zullen aan deze rolprenten nog een vroolijke herinnering bewaren. Twee filmsterren traden dae.rbij destijds op den voor grond: het duo Lilian Harvey en Willy die altijd in het belang van de schooi gewerkt heeft. Het onderwijzend per soneel wenschte hij een evengoede ver standhouding toe met het n euwe hooh als voorheen. Hierna kwam plm. 10,3C uur het slot van dezen mooien avond. Woensdag jl. werd door de kinderen der hoogste klassen de jaarlijksche kin deruitvoering gegeven. Opgevoerd wer den: 1, „Zwaan kleef aan"', operette in 3 bedrijven; 2 „Jan Lustig", zang spel in 1 bedrijf. Het spel der kinde ren was weer uitstekend. De voorzitter bracht dank aan de kin deren voor hun prachtig spel en nie. te vergeten het personeel der school van wie vooral mej. Fruijt v. Hertog den grootsten dank toekomt, voor 't vele werk door haar verricht. De zaal wa„ zooals van ouds, bezet; plm. 300 aanwe zigen en de oudercommissie en het on derwijzend personeel hebben weer veel eer van hun werk gehad. NEDERLANDSCH-INDIë EN ONZE BOTER. Het Officieel Orgaan van den Algem Nederlandschen Zuivelbond is veront waardigd over het beslu t der Neder - landsch-Indische regeering om den in voer van boter uit Nederland te contin genteeren ten gunste- v,an den boterin voer uit Australië,- Het blad constateert dat inderdaad Australië met boter ii Indië terrein verliest op het moeder- landsche product, „Geenszins echter kan dit laatste van minder „faire" concurrentie be schuldigd worden. In Engeland werk voor de Australische boter sinds eindt 1933 de politiek wan Ottawa, waar door het op deze markt met name zijn bot,er vrij kan invoeren, terwijl de „vreemde" Nederlandsche boter met 'n invoerrecht van 15 p, cwt. belast *is. En wanneer Australië zich nu beklaag) in Indië terrein te verliezen, dan kom) dit doordat zijn boter tengevolge van de bovenbedoelde bevoorrechting het groote aandeel van de Australische en de overige Britsche-koloniale lan den op de Engelsche botermarkt :'n aanmerking nemend in Engeland méér opbrengt dan op de open markt, zoodat het zich met name in Indië zeli uitschakelt. Daarom is het aanmatigend, wanneer Australië thans aanspraak meent te kunnen maken op de hulp van het Indische gouvernement om zich te gen de gevolgen van zijn eigen politiek Fritsch. Zij waren toen het centrale punt van vermaak en amusement in de film. De Ufa heeft dit tweetal nu we derom tezamen in een film laten optre den, en met voldoening. „Gelukskinde ren'' is een rolprent vol humor en vroo- lijkheid en met verwikkélingen die veel genoegen verschaffen. Het vroolijke in deze film moet (niet, zooafs -bij de meeste Amerikaansche films komen van een aantal songs, verschillende dansen en wat dies meer zij, doch het is hoofd zakelijk de geestige inhoud en de kos telijke dialogen die deze rolprent stem pelen tot een der beste in haar soort. En bovendien liet uitstekende, vlotte spel der hoofdvertolkers. Het begint al dadelijk in de lokalen van de „Morning Post" waar de verslag gevers gaan uitmaken wie de politieza ken zal verslaan. Willy, met schoone beloften overladen, zal het zaakje op knappen. De fantasie viert daarbij hoog tij. Voor den politierechter verschijnt een charmant meiske, dat als zwerfster is opgepak! en opgesloten dreigt te worden omdat zij niemand op de we reld heeft die zich over haar ontfermt. Dan komt Willy te voorschijn, geeft voor het meisje te kennen, verloofd te zijn, haar te zullen trouwen enz. Het eind van *t liedje is, dat hij en zij bin nen weinige minuten op straat staan., gehuwd. Als het zoover is heeft men al een reeks amusante verwikkelingen meegemaakt, doch het aantal dat daar na volgt is zoo mogelijk nog grooter. Willy krijgt zijn ontslag en zijn twee vroolijke collega's eveneens. Wanneer men nu weet, dat een van die collega's Paul Kemp is, dan hoeven we verder wel niets te vertellen over de humor in deze film. Enfin, middels 'n vermiste millionairsdochter, prachtige kopij, en veel geluk komt alles weer in 't reine. Men zal zich met deze film kostelijk amuseeren en een genoeglijk uurtje be leven. Nu of nooit. Het springwonder Richard Talmadge vervult in deze film een dubbelrol. Een viertal schurken heeft het voorzien op diamanten, die een dubbelganger van Richard Talmadge in zijn bezit heeft. Wegens de sprekende gelijkenis raakt de „ware" Richard in de affaire betrok ken en levert hij slag tegen de bandie ten. Dat gebeurt op ouderwetsche ma nier. Er wordt flink geknockt, van da ken gesprongen, met auto's gerend etc. Kortom een heel repertoire van opwin dende jachten en spannende gevechten wordt weer afgqwerkt. En natuurlijk blijft Richard meester van het terrein. GRAND THEATER. De veroveraar der Pampas. Er is 'n tijd geweest, dat de Wild- Westfilms, uitgezonderd dan den loop te doen beschutten. Daarom wordt de zaak er ten opzichte van het moeder land des te grievender op, nu van In- dischen kant aan zulke eischen het oor wordt geleend, in plaats van ze kortweg af te slaan. Wij vertrouwen intusschen nog dat de autoriteiten in Nederland zonder w er medeweten deze maatregel klaarblijkelijk is geno men er voor op de bres zullen staan dat ook de handelspolitiek binnen het Nederlandsche Rijk lair blijft." Hetb lad zet uiteen dat en waarom de boterinvoer uit Nederland in Indië de laatste j.aren toenam, na sedert de oorlogsjaren te zijn afgenomen. Zet men, zoo vervolgt het, den contingen- teeringsmaatregel door, en f xeert men dus ons impobtkwantum in een abso lute hoeveelheid, de rest voor Austra lië latend, dan wordt het natuurlijke ac cres, dat op grond van de ontwik keling van onzen boterafzet naar Iniië de laatste 4 jaren, onge wi'teM in ue komende jaren voortgang zou hebben, met geweld tot st Is tand gebracht. Daarenboven ontneemt men onzen boter de mogelijkheid mede te profitee- ren van te verwachten toenemend ver bruik, nu het bedrijfsleven in Indië al om een betere conjunctuur tegemoet gaat. Vervolgens geraakt o- ze zien ont wikkelende boterexport naar Indië in een keurslijf van verstarring, welke nu eenmaal met iedere contingenteer ng, in welken vorm dan ook, gepaard gaat. Dit alles, inbreuk op de goede betrek kingen met het moederland, benadee ling van het Nederlandsche zuivelbe drijf, ontwrichting van den handel en belasting van den Indischer noterver- bru ker geschiedt om der wille van Australië, Het is ons zeer wel bekend, dat men in Indië, vooral in thee-kringen, een heiligen schrik heeft voor de meerma len geuite bedreiging van Austral om aan de Ceylon-thee een voorkeursposi tie te geven boven de Indische thee, doch het gaat niet aan o n met terzijde stelling v.an elementaire principes en met dupeering van den boterafzet, d t Australische dreigement te bezweren. Trouwens, indien men deze kwestie in het kader onzer rijkseenheid onder het oog had gezien en er vooraf behoor lijk overleg ware gepleegd met alle be trokken instanties in het moederland, zouden er ook nog wel andere ru'l-ob- jecten te vinden zijn geweest. In dit ver band zij er op gewezen, dat Nederland een zeer actieve handelsbalans met Au stralië heeft, zoodat de mogelijkheid niet afwezig moet worden geacht, dat van het verhaal, ais twee druppels wa ter op elkaar geleken. Den laatslen tijd valt het echter op, dat men deze films steeds aantrekkelijker weet te maken, door ze als 't ware met een vreemd ele ment te kruiden. Men heeft bv. de men geling van de steedsche miisdadigheid met die van de Wild-West, zingende cowboys en girls, en een ineenvloeien van mondain en praerieleven. „De ver overaar der Pampas" is er een van het laatste genre. Warner Baxter, de stoere veroveraar, vooral van meisjesharten, wordt uit zijn „gewone doen" gehaald door een vliegmachine die een noodlan ding moet maken, en die een lieftallige blondine vervoert Dan komt de ware liefde in zijn leven, doch helaas ver dwijnt tegelijkertijd uit zijn leven zijn mooie snelle paard, want dat wordt op last van een der inzittende van het vliegtuig gestolen en naar de groote stad vervoert. De veroveraar gaat op zoek naar zijn paard, vindt het terug, en neemt tegelijkertijd zijn schoone blon dine mede. Deze geschiedenis gaat met velerlei Wild-West en steedsche avon turen gepaard, en biedt vooral veel ko mische scènes. Zoo kijkt men steeds ge boeid en geamuseerd toe en geniet ook van den goeden zang en ettelijke schit terende natuuropnamen. Menschenjacht. Voor een groot deel toont deze film de avonturen der Amerikaansche „kid nappers" zooals we die uit de vrij nuch tere couranten verslagen kennen. Op levendige wijze is de lugubere angst der misdadigers geschetst, eenerzijds voor de politie, die hen opjaagt en geen oogen- blik rust gunt, en anderzijds voor elkaar. Dan komt echter het vreemde element in deze geschiedenis: De bende-leider gaat van den jongen, die ze roofden, houden, en de jongen zelf wil niet meer naar zijn ouderlijk huis terug, want de bende-leider is hartelijker voor hem dan zijn vader, en het vrije leven is de mooie natuur want ze vluchten met hun tweeën de wildernis in, bevalt hém beter dan het gedrilde jongeheerenle ven thuis. Het laat zich denken welk 'n dankbaar gegeven dit is voor een boeiende geschiedenis. De bende-leider en de jongen worden belaagd van twee zijden, door de misdadigers die ze in den steek Leten en door de politie, en de bende-leider is daarenboven nog vooral beangst voor het leven van den jongen. Op zeer suggestieve wijze is dit drama gearrangeerd, en van de eerste tot de laatste rol is in de beste handen (of pooten), met Jackie Cooper en Joseph Calleia voorop en R'n-Tin-Tin jr. f.chteraan Als geheel een spannende en indrukwekkende film. Nederlandsch-Indiësche thee-export naar Australië op andere wijze veilig gesieid zou kunnen worden, dan door dezen verregaanden maatregel, welke pr:nc - pieel onmogelijk verdedigd kan worden en voor het Nederlandsche bedrijfsleven een zeer grievend karakter heeit." ONDER DICTATORIAAL REGIME. Het Volk (s.-d.) schrijft: „Bij den dood van den Russischen schrijver Maxim Gorki werd deze in de communistische pers in en buiten Rus land n de vurigste termen bewierookt als een model-communist. De klaarblij kelijke bedoeling was, van de algemee- ne bewondering voor den grooten ro manschrijver gebruik te maken tot pro paganda voor de communistische dicta tuur. In een buitengewoon belangwekken- den en uitvoerigen brief v,an een ouden bolsjewiek, 'n de persmededeelingen van de Socialistische Arbeiders-Inter nationale opgenomen, wordt nu onthuld hoe het in werkelijkheid met Gorki's verhouding tot de Russische dictatuur stond. Ten tijde van het Moscousche proces tegen Kamenef, S novjef en anderen dat met de doodstraf voor de beschul digden eindigde, heeft Gorki bij der dictator St,alin alles beproefd om de'er van het ter dood brengen van de oude bolsjewiek?, Ite weerhouden. De schrij ver kon zich daarbij beroepen op Le nin's eigen woorden, die er dr'ngend voor gewaarschuwd had, dat de bolsje wistische leiders nimmer het voorbeeld uit de Fransche revolutie navolgen er elkaar uitroeien zouden. Niets hielp ychter. De 'eenge reactie van Stalin op Gorki's aandringen was, dat hij hem voortaan niet meer bezocht en nie) meer voor hem aan de telefoon kwam Wel liet hij in de commun'stische per een artikel tegen Gorki publiceeren en toen deze in arren moede het land ver laten wilde, werd hem een pas gewei gerd. Alle openbare mededeelinger over Gorki's pogen om de doodstraf te verhinderen, werden ook belet. De door de dictatuuraanbidders tol fn alle hemelen verheven Gorki was dus in werkelijkheid een hartstochtelijke bestrijder en een beklagenswaardig slachtoffer van de moordende dicta tuur," GEEN FINANCIEELE ZORGEN? Er zal een defensieleening wor den uitgeschreven. Er deden de laatste dagen in en bui ten Frankrijk allerlei nogal wilde ge ruchten de ronde over op handen zijn de financ eele en monetaire manipula ties van de regeerng: de fnancieele nood zou zoo hoog gestegen zijn, dat er dras tisch moest worden ingegrepen. Gister is de Fransche ministerraad in derdaad bijeen geweest, om den firyinti- eelen toestand te bespreken. Sensat'o- neele besluiten in den trant d4r geruch ten zijn echter niet genomen. Integen deel, het officieele communiqué, dat na afloop van de vergadering werd uitgereikt, is er op berekend door een toon van zakelijkheid en geruststelling, vertrouwen in Frankrijk's financieele positie in te boezemen. Het deelt mede dat de invoer en de verhandeling van goud van Maandag a.s. af weer vrij zal zijn; constateert dat er een economische opleving valt waar te nemen, welke de hoop zou wettigen, dat het kleine ge raamde tekort op de loopende begroo ting in werkelijkheid nog kle ner zal uitvallen; dat echter allen openbare diensten de opdracht is gegeven zoo zuinig mogelijk te zTfn, en dat de be hoeften der schatkist haar normale leeningscapaciteit n et te boven gaan. Volgens dit communiqué is er dus eigenlijk geen vuiltje aan de financieele lucht in Frankrijk. Men moet van harte hopen, dat de practische gang van za ken het Fransche volk zeer b'nnenkort niet wat anders te vertellen zal heb ben. Defensieleening. Intusschen zal er toch een leening worden uitgeschreven, nl. een leening om de extra-uitgaven, welke de weer macht (in verband met de bewapenings wedloop) dit jaar eischt, bijeen te krij gen. Hoeveel (mill'oen (noodig zijn, is nog niet gemeld. In haar toelichting op deze aankondiging zegt de redering het volgende: Voor het uitschrijven van deze lee ning zal de regeering een beroep doen op alle nationale krachten. De leening voor de landsverded'ging is de eenige, welke de schatkist in den loop van 't jaar moet uitgeven, daar de overige behoeften gemakkelijk gedekt kunnen worden door de gewone verrichtingen van de markt op korten termijn. De leening voor de landsverdediging zal Maandagochtend worden uitgeschre ven. Zondagavond om zeven uur zal president Lebrun een beroep doen op het land om de leening te steunen. CIRCULAIRE DER BELIJDENDE KERK IN BESLAG GENOMEN. Naar in kerkelijke kringen wordt medegedeeld, heeft de Gestapo beslag gelegd op een aantal exemplaren van een rondschrijven, dat is uitgegaan van de leden der oppos'tie in de Belijde- niskerk en dat betrekking heeft op de komende kerkelijke verkiezingen. In dit rondschrijven werd gezegd, dat saasaaaBaaaaaannt' 9e week 1887, De Nederl. stoomboot Minerva giste ren van V issingen naar Londen (Dept- ford) vertrokken, had ruim 3000 schapen geladen. Men gaat dus steeds vooruit. Ook te Middelburg is thans de ker kelijke strijd aangevangen. De heer P. J. W. Klaarhamer, predikant bij de Herv. gemeente, zooals wij vroeger meldden, tegen heden voor het classi caal bestuur van Middelburg opgeroe pen, is niet verschenen. Toch heeft ge noemd bestuur na rijp beraad termen gevonden om genoemden heer in zijn. ambt te schorsen, hoofdzakelijk op grond dat hij die gemeente door zijn handelin gen ondermijnt en afbreekt, en niet zoo zeer omdat hij het kerkelijk congres te Amsterdam heeft bijgewoond. Het provinciaal kerkbestuur zal nu nader over het gerezen bezwaar uit spraak moeten doen. Er zijn geen 50, maar 30 doleerende gemeenten. Heel veel is het nog niet Een groot aantal geabonneerden op het weekblad Lelie- en Rozeknoppen met mej. Berlha S bmacher Zijnen uit Middelburg aan het hoofd, boden der hoofdredactrice mejuffr. C. Alberd.ngk Thijm 'n fraaie bureau-ministre aan, tot herinnering aan de vijf jaren, dat zij ge noemd weekblad voor jonge meisjes heeft geleid. De laatste der nieuw gebouwde en voor den met 1 Juni a.s. te beginnen dagdienst der stoomvaart mij. Zeeland bestemde stoombooten, werd Dinsdag op de werf van de Fairfield Engineering Shipbuilding' Company te Go van te wa ter gelaten. Zij zal Nederland heeten. Vanwege de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen is eene gunstige beschikking genomen op het verzoek uit Nieuwdorp om eene halte tusschen 's Heer Arendskerke en Arne- muiden. Bij wijze van proef zal eene halte worden opgericht, voor reizigers bij wachtpost no, 58 of 59 ter keuze van adressanten, waar des Dinsdags en Don derdags eene trein in elke richting zal stoppen, voor het bezoek der markten te Goes en te Middelburg. In plaats van een zelfstandig tarief, zullen de tarieven der naastbij gelegen stations worden toegepast De heer P. J. W. Klaarhamer, ge schorst pred. bij de N.H. gemeente al hier, is beroepen bij de Nederl. Geref, Kerk van Rotterdam. Door den heer mr. C. J. Pické, onzen eervol ontslagen burgemeester, is, wijl hij niet in staat was persoonlijk van de verschillende ambtenaren, beambten en onderwijzers onzer g'emeente afscheid te nemen, dat schriftelijk gedaan. Hij betuigt daarbij allen zijn oprechten dank voor de medewerking, hem steeds betoond, daarbij de beste wenschen voor hen uitsprekende. Eervol ontslagen als 2e luit. bij de d d. schutterij te Middelburg de heer du Celliéé Mulder. het decreet inzake de verkiezingen niets anders is dan een nieuwe aanval op de zelfstandighe'd van de kerk op de waarde van net Heilig Evangelie. De gemeenteleden moeten weten, dat deze nieuwe poging om orde te schep pen in de Belijdeniskerk, geleid wordt door den wil, haar te onderwerpen aan de nationaal-sociaüstische gedachte. HEEFT NANKING HET MET DE COMMUNISTEN OP EEN ACCOORDJE GEGOOID Sensationeele mededeefagen van een Japansch blad. Een bericht van den correspondent te Sjanghai van de „Nitsji Nitsji Sjimboen (een Japansch blad) heeft sensat'e ge wekt. Hij meldt nl. dat een compromis is tot stand gekomen tusschen de re geering van Nanking en de communisti sche troepen in China, De correspondent zegt, dat de voor- waarden van het compromis behelzen: le het eindigen van alle twisten: 2e de 'nvrijheid-stelling van alle po litieke misdadigers; 3e bijeenroeping van een volkscon gres tot redding van de natie; 4e krachtige voorbereidingen van den gewapenden tegenstand tegen Japan; 5e verbetering van de levensvoor waarden van het volk. Verder zou volgens den correspondent zijn bepaald: le beëindig ng van militaire operaties, welke ten doel 'hebben de regeering vap Nanking omver te werpen; 2e de communistische regeering m West-China zal herdoopt worden in „specialen politieken raad 3e de communistische troepen zullen onder controle worden geplaatst van de regeering van Nanking, doch onder hun eigen officieren blijven. Steekt de Komintern achter deze zaak De correspondent beweert, dat de Komintern te Moskou achter de Chi- neesche commun'stische partij zou

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6