:ME KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Het helsch complot STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 6 MAART 1937. No. 55. MIJ IEST Lange vielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. SELLUNA VLECHTWERK WALCHEREN. £U6D-RE¥ELANÖ, kora. ...34. in de 'ilaren ;lburg tstraat pingen, lekse- profi- leeren lm da- lelectr, lat 12, aekse- ankele Burg, rndige llatie 58, Deo 150, erw- isdag, l, Za- voor Ldres: Mid- Het drama in Spanje. De val v,an Malaga onlangs heeft voor het verloop van den Spaanschcn burgeroorlog n et op 't oogenblik tenminste nog niet de militaire be- teekenis gekregen, welke men er aan vankelijk aan dacht te moeten toeken nen. Het rechtsche offensief in het Zui den is na de verovering der belang rijke havenstad weer tot stilstand ge komen en ook voor Madrid hebben de troepen van Franco nadien geen suc cessen kunnen boeken. Over den afloop van den krijg valt daarom nog steeds niets met eenige waarschijnlijkheid te voorspellen, al kan men geneigd blijven, de kans van de rechtschen het grootst te achten. Een vraag van gewicht is nog steeds, hoe de politieke situat e in het lnksche kamp zich zal ontwikkelen. Na den val van Malaga werd een luide roep om eendracht vernomen. De regeering Caballero heeft van t' begin van haar optreden af te kampen gehad met anar chisme. Het scheen nu, dat de val van Malaga de oogen opende van hen, die met hun anarchistisch optreden de zaak der l'nkschen reeds onherstelbare scha de hadden toegebracht. Op 't oogenblik schijnt die roep echter al weer ver stomd, terwijl men niet den indruk krijgt, dat er in wezen veel is veran derd. Minister-president Caballero hield dezer dagen te Valencia een re devoering, welke dezen 'ndruk versterk te. ,,Wij dienen definieve beslissingen te riemen", zoo verklaarde hij, ,,en ik zal niet aan 't hoofd der regeering blij ven, indien mijn posit'e niet op vaste grondslagen rust." De minister dreigt dus bijna openlijk, zijn post te zullen verlaten, wanneer hij niet nu eindelijk kan rekenen op steun, zonder voorbe houd, van het uiterst linksche blok. Hij heeft aan zijn verklaringen nog toege voegd, dat hij weigert een werktuig le zijn ten dienste van den tegenstander of in de handen van hen, die er voor terugschrikken, om aan de reusachtige krachtproef, welke op komst is, mee te doen. De^e u'tlatingen bewijzen, hoe veel wrijving er nog altijd bestaat tus- schen ook niet alles pais en vree, maar 't waaruit het „Frente popular" oftewel volksfront is samengesteld. •k Ook onder de nationalisten is intus- schen niet alles pais en vree, maar 't schijnt, dat daar langzamerhand toch meer eenheid wordt verkregen. De Acti on Populair, de kath. volkspartij van Gil Robles, welke sedert het uitbreken der vijandelijkheden steeds meer op den achtergrond was geraakt, is nu ontbonden. Zekere svmptomen toonen een geleidelijke toenadering van de vel schillende groepen, waaraan mogelijk ook druk v,an buitenlandsche, Duitsche en Italaansche zijde niet geheel vreemd is. De geruchten over een verzoening van exkoning Alfonso met zijn gemal'n, die eventueel na de veroverng van Ma drid tot terugkeer naar Spanje zou worden uitgenoodigd, schijnen ook geenszins uit de lucht gegrepen. Im mers, Franco, het voorloopige „staats hoofd", heeft reeds den ouden konings- marsch als volkslied hersteld en we hebben schilderachtige berichten gekre gen nopens de ontroering der toehoor ders, van wie sommigen zelfs neerkniel den bij het vernemen der zoo lang door hun oor ontbeerde klanken. De tegenwoordige leider van den opstand blijkt echter in geen geval voornemens, zichzelf op den achtergrond te laten dringen. Den Duitschen ambassadeur, d e Woensdag plechtig in audiëntie werd ontvangen, heeft hij verzekerd, dat hij zich navolging van Duitschland's voorbeeld ten doel stelt. Maar ook Ita lië moet worden ontzien en dit heet zich speciaal Alfonso's belangen aan te trekken. Voorts bezit de oude dynastie notf tal van aanhangers in de kringen, welke Franco steunen. De kansen op 'n restauratie der Bourbons, na een recht sche overw'nning, staan dus waarschijn lijk vrij goed. Financieel economisch Sê). door ANNIE S. SWAN HOOFDSTUK XXVII. Mysteries. K, Hoewel de aard van het afgeloopen ge sprek haar natuurlijk overstuur gemaakt had, was het karakteristiek voor Alice Harman, dat zij haar plicht niet verzaak te voor haar persoonlijke gevoelens. Daarom riep ze miss Cummings, zoodra ze dacht, dat Stanley wel uit zicht zou zijn en tezamen gingen zij op weg. Onderweg praatten zij echter niet veel en ofschoon het miss Cummings niet ont ging, dat er iets in haar jonge vriendin veranderd was, was zij wel zoo verstan dig er niet naar te vrag'en of er iets over te zeggen. Zij had een goede leerschool doorge maakt. Daar ze een moeilijke en onder geschikte positie in vele families inge nomen had, wist ze, hoeveel waarde de kunst van het zwijgen waard is. Alice weekoverzicüi. DE DIVIDENDUIÏKEERINGEN. De beurs verdisconteert een gunstige ontwikkeling in de toekomst Hervatting der hausse te New-York Koers stijigiEg van suiker en rubber waarden. Voor zoover er over het afgeloopen jaar reeds winsten werden gemaakt, zullen de directies van diverse maat schappijen vermoedelijk geneigd zijn, een liberalere dividendpolitiek te vol gen dan in de periode van terugloopen de winsten het geval was geweest, in dien op het tijdstip, waarop een be slissing over de dividenduitkeering moet worden genomen, het bedrijf zich gun stig ontwikkelt. Toch dient men zich van de dividendmogelijkheden geen overdreven voorstellingen te maken; wanneer men zijn verwachtingen zou baseeren op de tegenwoordige beursno- teeringen der aandeelen, zou men zeer zeker bedrogen uitkomen. De beurs im mers ziet niet naar een periode, die ach ter haar ligt, maar loopt vooruit op wat zij van de toekomst verwacht. De hui dige beurskoersen verdisconteeren dan ook reeds de dividendverwachtingen over het loopende, en vaak zelfs over het volgende jaar. Voor hen, die hier mede bij het koopen van aandeelen geen rekening houden, kunnen de bin nenkort te publiceeren jaarverslagen slechts teleurstellingen brengen De belangstelling is in de afgeloopen week voornamelijk uitgegaan naar de Amerikaansche afdeelirig en naar In dische cultuurfondsen. De binnenland- sche industriëele afdeeling had een ta melijk verlaten aanzien; alleen aandee len Unilever onderscheidden zich door een krachtige koersverbet,ering, waar aan de berichten over een uitbreiding van de belangensfeer der Unilever hier te lande tot de vleeschwarenbranche wel niet vreemd zullen zijn geweest. Voornamelijk is echter wel de sterke prijsverhooging van tal van grondstof fen en producten, welke het Unilever- concern voortbrengt, oorzaak van de koersstijging. Aandeelen Aku werden tenauwer- nood beïnvloed door de uitkeering van een interim-dividend van 0.75 per aandeel door de American Enka, die wel tot een koersverbetering van de eveneens hier ter beu'rze genoteerde aandeelen der Amerikaansche dochter mij. leidde. Bij deze dividend-uitkeering heeft men al weer të doen rite! een uitvloei sel van de in het vorige jaar in de Ver Staten ingevoerde belasting op onver deelde winsten, welke de Mijen er naar doet streven in plaats van den fiscus aandeelhouders te doen profiteeren van de verbetering der financiëele resulta ten. Zooals wij reeds eerder uiteen heb ben gezet, zullen voortaan de uitkeerin- gen veel meer op en neer gaan met den omvang der winsten dan vroeger, toen men een groot onverdeeld saldo kon aanhouden, zonder hiervan een belang rijk bedrag aan den fiscus te moeten af staan. De American Enka heeft dan ook gebroken met de politiek der regelmati ge kwartaalsuitkeeringen; zij zal in terim-dividenden uitkeeren, naar gelang de resultaten dit mogelijk maken. Aan het eind van 1936 was reeds een extra dividend van 3.50 betaald; vermoede lijk zouden de resultaten in het eerste kwartaal van dit jaar ook wel een hoo- gere uitkeering dan thans geschiedt toe laten, maar wil de Mij. de verdere ont wikkeling eerst even afwachten en al haar kruit niet meteen verschieten. De berichten omtent den gang van zaken in de Amerikaansche kunstzijde-industrie luiden overigens nog altijd zeer gun stig. Ook de meeste andere bedrijfstakken in de Ver. Staten verheugen zich in een aanhoudende „boom", en de beurs ver disconteert dit in een nog sterkere mate dan tot dusverre in de noteeringen, nu de vrees voor het uitbreken van een was meer dan dankbaar voor haar stil zwijgendheid, die er veel toe bijdroeg de uitstekende verstandhouding tusscheri hen beiden te versterken. Ze gingen de Zmderbrug over en liepen in Oostelijke richtmg de Rankeillourstraat langs, die toendertijd nog een keurige en fatsoen lijke straat was, waar alleen dat deel van iets minder goeden stand was, dat door de armenbuurt, vlak bij den ingang van het Queens Park liep, Op den allerlaatsten hoek stond het huis, waar dr. Gardiner zijn practijk had. Toen zij er nog' slechts een paar meter van verwijderd waren, ging de deur open en kwam hij naar buiten, met een klein, zwart taschje in zijn hand. Hij zag er verwaarloosd en sjofel uit, met die zielige vervallenheid, kenteekenend voor menschen, die betere tijden gekend heb ben. Desondanks herkende Alice hem onmiddellijk. „Wat vreemd, Cummie, dat ik hem hier weer moet ontmoeten! Ik heb hem niet meer gezien sinds dien avond, toen hij met dr. Ruthven bij mijn tante ge weest is". „Over wien hebt u het, miss Harman?" „Professor Gardiner. Kijk, hij ver- ernstig arbeidsconflict in de staalnijver- heid verdwenen is, als gevolg van de invoering van de veertigprige werk week, gepaard gaande met een over eenkomstige verhooging der uurloonen. Onder andere omstandigheden zou de hieruit voortspruitende stijging der productie-kosten een factor voor een koersdaling der aandeelen ter beurze hebben gevormd; thans was dit niet het geval, omdat de groote vraag naar ijzer en staal het mogelijk maakt, de verhooging der productie-kosten af te wentelen op de verbruikers, door de prijzen omhoog te brengen. Aandeelen U. S. Steel hebben een nieuwen record stand bereikt, evenals Bethlehem Steel, terwijl ook kopershares en verschillen de Amerikaansche spoorwegwaarden opnieuw in koers zijn gestegen. De toe nemende kans op arbeidsvrede ook in de Amerikaansche automobielindustrie heeft zich weerspiegeld in een krachtig koersherstel van aandeelen Chrysler en andere auto-waarden. Voor de rubbercultuur .kan de hervat ting van het werk in de Amerikaansche automobielfabrieken niet anders dan gunstig zijn, daar deze immers tot een toeneming van de vraag naar rubber banden moet leiden. Toch is het tot dus verre nog niet tot een hervatting van de Amerikaansche rubberaankoopen gekomen; zelfs schijnt het, dat de Amerikaansche verbruikers grootere terughouding aan den dag leggen en het heet zelfs, dat de Yankees, om een ver dere prijsstijging van het product tegen te gaan, voor latere levering ge kochte partijen rubber weder ten ver koop aanbieden. Mocht inderdaad de beschikbare rubber niet voldoende blij ken, om in de groote vraag, zoowel voor de industrie als voor bewapenings doeleinden, te voorzien, dan zal een prijsverhooging op den duur toch niet kunnen worden tegengehouden. Hierop, alsmede op de kans, dat het bij- een voldoenden aanvoer van werkkrachten tot een uitbreiding der productie voor de Ned. Indische rubberondernemingen zal kunnen komen, loopt de aandeelen- markt thans weder vooruit. Ook voor suikeraandeelen was de stemming in de afgeloopen week zeer vast. Het merkwaardige was, dat de koersstijging haar uitgangspunt vond in een achteraf onjuist gebleken bericht; Aneta had nl. geseind, dat de Nivas 30.000 ton suiker had afgedaan; de sein- fout de afdoening was slechts 3000 ton groot werd onmiddellijk gerecti ficeerd, maar de eenmaal gewekte be langstelling voor suikeraandeelen ver liep niet, vooral omdat later een nieu we verkoop van 5000 ton werd ge meld. Daarentegen waren tabaks-aandeelen meerendeels lusteloos gestemd; het blijkt dat de Duitsche deviezen-auto riteiten zich gaan verzetten tegen het afsluiten 'van compensatie-transacties, zooals die ten behoeve van den aan koop van Sumatra-tabak het vorige jaar eenige malen, tot een aanzienlijk totaal bedrag, tot stand zijn gebracht. Dientengevolge vreest men, dat Duitschland zich dit jaar bij zijn ta baksaankoopen een nog grootere be perking zal moeten opleggen dan bij de vorige inschrijvingen reeds het geval was. Hiertegenover staat, dat de Duit sche sigarenindustrie een zeker mini mum aan Sumatra-tabak toch niet kan missen, terwijl de gunstige economische toestand in de Ver. Staten vermoede lijk de vraag van Amerikaansche zijde zal stimuleeren. Al mei al is men dan ook ten aanzien van de a.s. inschrijvin gen niet pessimistisch gestemd. Een koersverbetering boekten dit maal ook weder scheepvaartaandee- len, waarvan vooral de Indische lijnen gevraagd waren, in verband met de gunstige ontwikkeling van den economi- schen toestand in onzen Oost, die een vermeerdering van het vervoer met zich brengt. Kon. Petroleum liepen enkele percenten in koers op, zoodat het tot een uitbreiding van den handel kwam. dwiint daar net in die stoep". „Professor Gardiner!" Miss Cummings keek u terst verbaasd, terwijl zij dien naam herhaalde. „Dat is professor Gar diner niet". „O, ja, dat is hij wel", antwoordde Alice. „Hij is een opvallende verschij ning, die men niet gauw vergeet, Boven dien is hij vrij lang in huis geweest en heb ik tien minuten vlak bij hem gestaan terwijl hij mij zijn oordeel over mijn fante mededeeMe. Maar het verbaast me hem hier te zien en zoo vreemd gekleed. Zoo zag hij er heelemaal niet uit, toen hij op het George Plein was. Weet u misschien ook, of hij een beetje eccen- triek is?" „Ik ken hem heel goed, als u tenmin ste professor Gardiner van de universi teit bedoelt", zei miss Cummings, een beetje heftig. „Ik behoor hem. ook te kennen, want ik heb zijn beide dochters drie jaar lang muziekles gegeven en hem zelf bijna dage'ijks gezien. En ik verze ker u, dat hij een van de meest be schaafde heeren uit Edinburg is en zoo precies op zijn kleeren, dat de studenten hem dikwijls om zijn fatterigheid uit lachen. Hij is altijd volgens de nieuwste Middelburg (Ingez. Med.) EEN MOEILIJKE VLIEGTOCHT. De K, L. M.-mach ne, waarmede de heer en 'mevrouw Hoegen van rfooge- lande—iDavis en de heer Van 't Hoff de reis n.aar Aden, waar de zoon van genoemd echtpaar ziek ligt, Donderdag morgen van het vliegveld Vlissingen, aanvingen, heeft geen gelukkige reis gehad op dien eersten dag. Wel was men in 1 uur en 10 m nuten te Parijs, maar daar luidden de weerberichten voor de verdere reis zeer weinig be moedigend en Smirnoff begreep eers te moeten tanken. Direct nadat men weer w,as opgestegen maakte de be trokken lucht, dat men blind moest vliegen. Het doel was dien dag Rome doch boven de bergen was het ontzet tend slecht weer, zoodat de mach ne ontzettend heen en weer schudde, waar door veel in de cabine vernield werd De reizigers hadden zich vastgebonden en moesten zich overal aan vasthouden De vliegeniers begrepen d,at Rome voor dien dag onbereikbaar was en keer den terug naar het vliegveld Marse 1 le. Vandaar is men Vrijdagmorgen ge start en dit reeds om 5 uur in den morgen om, nu de weerberichten gun stig waren denzelfden dag Caïro te be reiken, waar de Koetilang gisterenavonc werkelijk aankwam. Hedennacht om 2 uur startte men voor Cairo om via Port Soedan hedenavond ^.den te kunnen bereiken. GELD VOOR SCHOOLBANKEN. B. en W. stellen den Raad voor te voldoen aan het verzoek van het be stuur der vereniging voor Gereformeerc Onderwijs om voor 13 schoolbanken f 270 beschikbaar te stellen. Padvindsters-avond, De kabouters en padv ndsters van 't N. P. G„ afd. Goes, gaven gisteren een ontspanningsavond in het Schuttershof. De eerste helft van den avond wer den woorden van propaganda gespro ken, werd de Gill Well Ceremonie door padvindsters en kabouters uitgevoerd en nog eenige aardige spellen gespeeld. Na de p.auze, die de padvindsters benutten om eigengemaakte handwer ken te verkoopen, werd een k nderops- rette in 5 bedrijven naar 't sprookje van Asschepoes" opgevoerd. Alle kleine ac trices en acteurs waren passend ge costumeerd, en het geheel vormde een kleurig en aantrekkelijk schouwspel Men bleek de rolletjes goed ingestu- Kluwenhouder f. 0.60 Zakdoekdoosjes 0.95 Theemandjes 1.50 Iets fijns. Iets aparts. Iets practisch. WITKAM'S GESCHENKENHUIS Lange Kerkstraat Goes. (Ingez. Med.) Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 Nederland 100%—100%—100% Philips' 340331% Unilever 171—177%—176 U. S. Steel 83—91% Bethlehem Steel 69%75% H. V. „Amsterdam" 507526 Javasche Cult. 239—254247 A dam Rubber 320%334325% Deli Bat. Rubb. 228—257—252 Hessa Rubber 234250240 Deli Mij. 339—342%—330%—335 Ned. Scheepv. Unie 122%126 124% mode gekleed". „Wat eigenaardig'. Maar dat is pro fessor Gardiner, Cummie". „Nee, heusch niet, zijn figuur lijkt er een beetje op dat moet ik toegeven, maar professor Gardiner, nee hoor! Ik ken hem hoop ik, zoo goed als mijn eigen va der en hij kent mij. Hebt u niet gezien, dat hij ons aankeek zonder ons te her kennen?" „Het is heel vreemd!" zei Alice op verbaasden toon. Laten we even terug gaan, Cummie en op zijn naamplaatje van zijn deur kijken.' Het kleine vrouwtje draaide zich met groote snelheid oir.' en zij begaven zich naar de deur, waarop inderdaad zijn, nam geschreven stond. „Ziet u nu wel, Cummie, dat ik gelijk heb", zei Alice met haar vreemden glim lach. „Het is dezelfde»naam, maar niet de man, miss Harman", hield miss Cum mings vol, maar Alice was niet te over tuigen. Bij het zien van den man, die bij de crisis van de ziekte van haar tante te genwoordig geweest was, kwamen alle herinneringen aan dien moeilijken tijd deerd te hebben en op vlotte wijze wer den alle bedrijven opgevoerd. De belangstellenden de zaal was bijna geneei bezet amuseerden zich kostelijk, en de ouderen namen ongetwij feld de overtuiging mede, dat de pad vinderij iets moois is voor de jeugd. Goes gaat zich beschermen. In het artikeltje onder bovenstaand opschrift, dat wij gisteren plaatsten, luidt de 43ste en 44ste regel: „Zelfs in de gemeenten in ons gewest die een uit gesproken „zindelijk' karakter dragen". Daar al onze gemeenten een zindelijk karakter dragen, za! men waarschijnlijk begrepen hebben, dat dit een drukfout was. Bedoeld en geschreven was: een „landelijk" karakter, L)e couecte voor het Fonds voor Bijzóndere Nooden bracht deze week 59.45 op. VEERE. Naar wij vernemen, heeft de kerkvoogdij van Veere volgens den wensch van dr. H. W. van Loon, den schenker van het huis De Houttuin op de kade alhier, dit gebouw het dr. Wey- landhuis genoemd en het thans defini tief tot vergaderingsgebouw bestemd. Den volgenden winter hoopt men er bij belcursussen, vereenigingsavonden, ca techisaties enz. in te houden, terwijl ds. P. Fagel dezer d gen ruim honderd boe ken kreeg toegezonden, zijnde een ge schenk van de Duinoordkerk te Den Haag, die hij bestemmen zal als grond legging van een goede uitleen-biblio theek, welke in het dr. Weylandhuis zal worden ondergebracht. VEERE. Donerdagavond gaf de Chr, Zangvereen'ging Valerius onder leiding van h,aar drecteur, den heer P. H. Broerse Jr., een uitvoering in de Geref, Kerk alhier. In zijn openingswoord heette burge meester D. Huinink allen hartelijk wel kom. Hierna volgde de uitvoering,' die uit een zestiental zangnummers be stond, die zeer verdienstelijk werden vertolkt. Onder deze noemen wij een tweetal bariton soli, die uitgevoerd werden door den heer K. P. A, Broer- se, uit Vlissingen, en die bijzonder ge voelvol weergegeven werden. Getuige het aandachtig gehoor, mag men aan nemen, dat deze uitvoering alleszins geslaagd mag heeten. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter van Valerius, de heer D. J. de Jonge, alhier, voor de belangstel ling en richtte een bijzonder woord van dank aan degenen, die hun steun en medewerking verleencien. Burgemeester Huinink eindigde den^,avond op gebrui kelijke wijze. De rend ngsinzameling van de Herv. kerk alhier heeft ruim f 12 op gebracht, terwijl het orgelfonds voor de maanden November tot en met Fe bruari ruim f 69 toenam. RILLAND. Men schrijft ons nader: De ouderavond van de O. L. school te R'lland-Bath, gehouden Dinsdag 23 Feb. jl is 'n avond gewoiden, die de aan wezigen en vooral hei hoofd der school wel nooit zullen vergeten. Bij de ope ning bleek dal vele autoriteiten aanwe zig waren, die op een ouderavond ge woonlijk ontbreken. Vertegenwoordigd waren o.m. de in specteur van het L. O het gemeente bestuur, ds. Sickesz en verder veel fa milieleden van den heer Mol. Om plm, 7 uur opende de voorzitter der Oudercommissie, de hr Weijers de vergadering. Hierna werd door de leerlingen der hoogste klassen opgevoerd, de operette „Zwaan kleefaan" in 3 bedrijven. Het Hartelijk applaus der aanwezigen be wees wel, dat deze operette door de kinderen uitstekend vertolkt werd. De kinderen voor hun spel 'n woord van lof. Het programma vermeldde verder nog: „Jan Lust'g", zangspel in 1 be drijf. Dit kon echter niet opgevoerd worden, omdat na de pauze, de hr Mol, die 1 Maart a.s. de school met pensioen gaat verlaten, gehuldigd werd. De zaal weer boven en vooral die aan de Ruth- vens, die ze had trachten te vergeten. En loe meer ze over alles nadacht, des te verwarder scheen alles te worden Wel dra kwamen echter aan het ellendige trot, waar dr. Guthrie hen gevraagd had een onderzoek naar de kinderen in te stellen. Ze vonden daar zooveel diepe ellende en werkelijk lijden, dat voor een oogenblik alle andere gedachten uit haar geest verdreven werden. Maar toen ze weer thuis waren, kwam de gedachte aan dr. Gardiner telkens en telkens weer hardnekkig bij haar op en ze sprak er zelfs tegen Christina over. „Herinner jij je den dokter, die bij miss Dempster geweest in den nacht, voordat zij stierf?" vroeg zij als terloops zoodra zij een oogenblik met het meisje alleen was. Onmiddelijk gleed er een eigenaardige uitdrukking over Christina's expressief gezicht en kreeg zij een kleur. „Ja. miss Alice, ik herinner me hem heel goed". „Zou je hem herkennen, als je hem weer zag?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5