BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. „Tot NUMMER 55. DRIE BLADEN. ZATERDAG 6 MAART 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ÜUID-BEVELAND. SPANJE. DUITSCHLAND, ENGELAND. HONGARIJE. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: RUSLAND. VER. STATEN. 'het"; Lvoiid, Lod* an- r«- E 9 fS r«r ed. |i jJiovmcialc WÈ l MIDDELBURQSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager: tar. -op aanvr. GOESCHECOUBANT£!££ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I1 f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën",, ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnommers 5 cent. DE WERKZAAMHEDEN AAN HET PALEIS SOE3TDIJK, De werkzaamheden in het gedeelte van het paleis Soestdijk, dat tijdelijk door het prinselijk paar in gebruik zal worden genomen, vorderen snel en ver wacht wordt, dat alle werkzaamheden ook de aanleg van'de'centrale ver warming in den loop van de volgende week voltooid zullen zijn. Reeds heeft men, voor zoover dit mogelijk is, een begin gemaakt met het weder inrich ten van de in gebruik te nemen ver trekken. Vooral de laatste week is alles op al les gezet om zoo spoedig mogelijk ge reed te zijn en werd er ook des avonds tot laat gewerkt. Het was voor hen, die het paleis in den avond passeerden, een ongewoon gezicht dit gebouw, dat ge woonlijk geheel in het duister ligt, nu volop verlicht te zien. Men verwacht, dat de groote verbou wing, welke heden wordt aanbesteed, ongeveer zes maanden in beslag zal ne men. Omtrent de te bouwen bioscoopzaal in hei galeis Soestdijk, vernemen wij, dat deze zaal een lengte zal krijgen van ongeveer 13 meter en plaats zal bieden aan circa 140 personen. De geluidsinstallatie zal worden ge leverd door de Philipsfabrieken, terwijl de geheele inrichting aan de strengste technische eischen zal voldoen. Giste: middag arriveerde van de sier- centrale uit Boskoop een groote partij azelea's, en rhododendrons, ter plaat sing op de Koningslaan, recht tegen over het paleis gelegen. De sierteeltcentrale zal verschillende partijen siergewassen laten volgen voor verfraaiing van verschillende punten in het Baarnsche bosch. Hoewel dit eerst niet het geval zou zijn, zullen thans ook gewassen van de sierteeltcentrale ge plant worden in het afgesloten park van Soestdijk, o.a. bij het z.g. mooie laan tje. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Verbeteringen aan het derde klasse materiaal. Naar het Utr. Nwsbl. verneemt, zijn de Ned. Spoorwegen voornemens tot een verdere verbetering van het derde klasse materiaal over te g'aan, door het aanbrengen van veerende met zeildoek bekleede rug- en armleuningen. Het eerst zouden voor de verbetering in aanmerking komen de rijtuigen van de lijn Amsterdam—Rotterdam, de nieu were derde klasse rijtuigen met door gang en de laatst aangeschafte stalen coupérijtuigen. VRAGEN OVER EEN AVONDFEEST OP HET NEDERLANDSCHE GEZANTSCHAP TE BRUSSEL, Het Nederlandsch volkomen genegeerd Het r.k. Tweede Kamerlid Teulings heeft tot den minister van buitenland- sche zaken de volgende vragen gesteld: 1 Is het ju st. dat de uitnoodigingen Voor écn avondfeest op Donderdag 21 Januari 1937, uitgegaan van het Ne derlandsche gezantschap te Brussel, uit sluitend in de Fransche taal gesteld zijn verzonden? 2 Is het juist, dat aanwezige Vlaam- sche gasten op dat avondfeest door den Nederlan dschen gezant in de Fransche taal zijn aangasproken, en dat dit zelfs met eenigen u, terlijken nadruk is ge- schred? 3 ls het juist, dat aan het personeel van het Nederlandsche gezantschap te Brussel opdracht zou zijn gegeven, al- ans als ordewoord zou zijn Uitgegeven, op et avondfeest geen Nederlandsch te spreken? tt ^n^en feiten, in de drie voor afgaande vragen omschreven, geheel of en deele ,mst mochten zijn, is de minis ter dan bereid te verklaren, dat zooda nige hande wijze zijn ^stemming in geenen deele heeft, en maatregelen te nemen, dat voor de toekomst zoodanige handelwijze uitgesloten is? 5 Is de minister niet van meenin^, dat in een land waar de hoogste regeerings- autoriteiten tegenover het deel der be- volk'ng, dat de Nederlandsche taal spreekt, zich van die taal bedienen, ook door het Nederi.andsche gezantschap aan de eigen Nederlandsche cultuur den steun behoort te worden verleend, gelegen in het gebruik der eigen Nederlandsche taal? ~JEhj Kon. besluit is de heer Stephen C. Brown erkend en toegelaten als vice consul van de Ver. Staten van Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 fe bruari kwamen in onze provincie twee gevallen van diphtherie voor, nl. één in ider der gemeenten Noordwelle en Vo gelwaarde. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR „DE SCHELDE", Naar wij vernemen is aan de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" opgedragen de bouw in licentie van 8 Sulzer-motoren, welke bestemd zijn voor de 4 onderzeebooten, waarvoor op de suppletoire Indische begrooting reeds gelden zijn aangevraagd. C.B.T.B, Walcheren Noord, AAGTEKERKE. Donderdagavond hield de pl. afd van den Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond Walcheren N. haar jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer L. Bosselaar. Alvorens de huishoudelijke zaken werden afgedaan, werd eerst een mooie film op landbouwgebied vertoond van de firma W. de Schrijver. Hierna werden jaarverslagen uitgebracht. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. de Kam, zulks in de plaats van den hr L. Bosselaar die wegens vertrek bedank te, en tot bestuursleden de heeren A. Bosselaar en A. Coppoolse. DOMBURG. Vrijdagavond gaf de Christelijke zangvereen ging „Looft den Heere" haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van „Wilhelmina". Na gebed en ge zamenlijk zingen werd een 14-tal zang stukjes ten gehoore gegeven, afgewis seld door een pauze en twee samen spraken. Twee zangnummertjes werden op verzoek herhaald; het applaus be wees, dat alles zeer in den smaak dei- aanwezigen viel. De opkomst was zeer goed Na het zingen van Gez. 3: 6 en dankgebed sloot de voorzitter deze goed geslaagde uit voering. VROUWENPOLDER. Uit Üe sollici tanten voor badman is door het bestuur van V. V. V. alhier benoemd de heer S. de Roo alhier. YERSEKE. Donderdagavond gaf de meisjesvereeniging'der Ned. Herv. kerk „Wees een zegen" haar eerste feest avond in de zaal Nolet. Ds. Engelsma sprak een openingswoord. Secretaresse en penningmeesteresse brachten jaar verslagen uit, waarna een mooi pro gramma tot volle tevredenheid van de aanwezigen werd afgewerkt. KAPELLE, Vrijdagavond werd de eindles gegeven van den tweejarigen tuinbouwwintercursus. Bij deze gelegen heid waren tegenwoordig ir. B. Bosma, rijkstuinbouwconsulent, burgemeester. Bierens, weth. Van der Have en de com missie van toezicht op het tuinbouw- onderwijs. De lessen werden gegeven door de onderwijzers F. P. de Graaf, hoofd van den cursus, en W. Glas, tuinbouwonder- wijzer. Door 14 leerlingen werden de lessen trouw gevolgd, aan 13 kon een diploma uitgereikt worden, hetwelk geschiedde door consulent ir. Bosma. De gediplo meerden zijn: C. Traas, M. A. van Hoorn, B. van de Vrie, A. Gijzel, W. Sinke, Johs. de Schipper, C. de Schip per, Adr. Veerhoek, M. J. de Looze, M. Wisse, Ch, van Zweden, M. J. Spruit en P. J. Ridderhof. Ir. Bosma zeide met genoegen ge hoord te hebben, dat de tuinbouwken- nis is vermeerderd, theoretisch is veel aangeleerd, zeker zal een andere kijk op de practische vakken het gevolg zijn. Aan de hand van de cijfers der rappor ten mag ten volle tevredenheid worden betuigd. Burgem. Bierens onderstreept gaarne de woorden van ir. Bosma en was ver blijd, dat zoovelen slaagden. Spr. spoor de aan het geleerde in het volle leven uit te dragen. De hr. W. Glas drong als voorz. van de vereeniging van Oud-leerlingen op aansluiting bij de vereeniging aan, waarin veel geleerd kan worden. De leerling M. A. van Hoorn dankte Genietingen zijn een rustbank voor den werkzame een bed voor den zwakke en een hospitaal voor den losbandige. namens zijn medecursisten voor het aangeleerde, met genoegen werden steeds de lessen gevolgd. Namens zijn medeleerlingen bood spr. elk der onderwijzers een boekwerk aan betreffende den tuinbouw, hetwelk met dank werd aanvaard. De hr. F. P. de Graaff sprak het slot woord. KLOETINGE. Zondag herdenkt de heer C. Dekker den dag dat hij. voor 25 jaar werd gekozen tot president-kerk voogd der Ned. Herv. Kerk alhier. Naar men ons mededeelt zal dit feit in den namiddagkerkdienst worden her dacht. Amerika te Rotterdam voor de provin ciën Zuid Holland, Zeeland, N. Brabant en Limburg. trg. GEEN VERANDERING AAN DE FRONTEN. Op bijna alle fronten heerschte giste ren rust. Bij Madrid beperkte de strijd zich tot eenige loopgraafge vechten, waarbij geen der partijen voordeel kon behalen. In den sector van Guadalajara wisselden eenige aan vallen en tegenaanvallen der strijdende elkaar af, maar uiteindelijk verander den deze niets aan de frontlinies. Aan het front in Asturië in Noord Spanje werd aan be de zijden een leven dig geschutvuur onderhouden. De re- geeringstroepen ondernamen, gesteund door tanks, een aanval op Oviedo. Mei zware verliezen moesten zij terugtrek ken. Wat de berichten over een strijd Toledo en Talavera betreft, waar de regeeringstroepen sterk in den aanval zouden zijn, kan gemeld worden, dat ook van regeeringszijde categorisch alle berichten hieromtrent verstrekt, tegen gesproken worden. De luchtoorlog. Het min stede v.an luchtvaart en ma rine te Valencia heeft een overzicht ge publiceerd over de activiteit van de luchtmacht der beide strijdende partijen in den loop van Februari. De regeerings- luchtmacht heeft volgens d't bericht 6* bombardementsraids uitgevoerd, de luchtmacht der opstandelingen 67. Er werden 9 regeeringstoestellen neerge schoten en 32 toestellen der opstande lingen. De opstandelingen hebben eveneens een lijst samengesteld, waarop echter alleen de neergehaalde regeeringsvlieg- tuigen vermeld worden. Cijfers van de eigen verliezen ontbreken. Volgens deze lijst dan zouden sinds het u'tbreken der vijandelijkheden 139 vliegtuigen der re geering achter de linies der rechtsche troepen zijn neergehaald. Verscheidene andere toestellen zijn achter de linies der regeeringstroepen terecht gekomen. Engelschen gesneuveld. Volgens een publicatie v.an de Engel- sche commun'stische partij zijn honderd leden van het Britsche bataillon der in ternationale brigade bij den strijd om de verbinding tusschen Madrid en Va lencia gesneuveld. Driehonderd andere Engelschen werden gewond. Het vergaan van het Grieksche tankschip Slechts één opva rende gered. Omtrent het vergaan van het Gr ek- sche tankschip „Loukia", dat met olie op weg was van Roemenië naar Bar celona, doch buiten Kaap Bagur (ten Noorden van Barcelona) op een onder- zeesche mijn is geloopen en gezonken, wordt nader gemeld, dat 23 leden der bemanning verdronken zijn. Slechts één der opvarenden werd ge red. Het vaartuig werd letterlijk in tweeën gebroken, terwijl tengevolge van de petroleum-lading brand aan boord uitbr/ak. Schepen, welke zich :n de nabijheid bevonden, waarschuwden de Spaansche havens, doch de hulp kwam te laat. De matroos Canalitza, de eenige van de geheele bemanning, die er het leven heeft afgebr.acht, vertelt, dat de ontplof fing ontstaan is op zes mijl buiten de kust. De lading vloog onmiddellijk in brand, hetgeen de bemanning onmogelijk maakte :n zee te springen. Slechts vier of vijf matrozen, die op de brug ston den, konden te water springen. Het wrak is op een diepte van 20Cf m ge zonken en ligt dite te diep om door duikers te kunnen worden bezocht. Wederom Italiaansche troepen in Cadiz aan land. Gisteravond zijn te Gibraltar ber'ch- ten ontvangen, volgens welke op 2 Maart jl. te Cadiz wederom 2,500 man Italiaansche troepen aan land gezet zijn. Het troepentransport is vermoedelijk met de .-„Lomb,ardia" naar Cadiz ge bracht. HET BEVOLKINGSVRAAGSTUK. Drastische bepalingen verwacht tot bevordering van het kinder tal. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de „Daily Telegraph" stelt de commissie tot herziening van de straf wet voor speciale bepalingen op te ne men tot aanmoediging van een hooger geboortecijfer. In 1936 bedroeg dit 19.1 per 1000. Men verw'acht een bedreiging met strenge straffen voor overspel, abortus en het aanprijzen van kinderbeperking, doch daartegenover een grootere toe- geefelijkheid jegens buitenechtelijk ver wekte kinderen, mits daarbij geen ras beginselen geschonden zijn. Er worden strenge maatregelen voor gesteld tot zuiver houden van het ras. Reeds het dansen van een Duitscher of Duitsche met een Jodin of Jood in het openbaar is een misdrijf. Heeft men eenmaal een huwelijk ge sloten, dan moet men zijn best doen een zoo groot mogelijk gezin te vormen. Vier kinderen wordt wel het minste ge acht, wat duldbaar is. Echtbreuk, nu een klachtdelict, zal vermoedelijk tot een misdrijf tegen een staatsinstelling, n.l. het huwelijk, ver klaard worden, zoodat het O.M. eigener beweging zal kunnen ingrijpen. De ma ximumstraf, thans zes maanden gevan genisstraf, zou op 10 jaar worden ge bracht. De rechter kan echter, wan neer de gevangenisstraf een einde zou maken aan een huwelijk, dat anders nog met kinderen kon worden gezegend, de straf aanzienlijk verminderen. Voorts verwacht men invoering van gevangenisstraf voor een man, die steun weigert aan een vrouw, bij wie hij een kind heeft verwekt. Die steun behoeft niet noodzakelijk van stoffe- lijken aard te zijn, maar kan ook, vooral als de moeder ongehuwd is, bestaan in geestelijken steun. Winst voor de Arbeiderspartij. Donderdag zijn de periodieke verkie zingen. voor den Londenschen graaf- schapsraad gehouden. De arbeiderspar tij heeft daarbij 75 zetels verworven en de conservatieven 49. De arbeiders partij heeft zes zetels gewonnen. GERUCHTEN OVER EEN STAATSGREEP. Onder leiding vafci najtionaal- socialisten en officieren. Te Boedapest hebben zich politieke gebeurtenissen voorgedaan, waarvan het karakter en de beteekenis nog moeilijk zijn vast te stellen, doch die groot op zien hebben gebaard. Gedurende de laatste 48 uur is de aandacht in beslag genomen door een reeks besprekingen tusschen de politieke leiders. De groot ste geheimhouding werd verlangd en de pers heeft dan ook het stilzwijgen bewaard. Niettemin heeft zich het ge rucht verspreid, dat de minister-presi dent had vernomen, dat bepaalde groe pen van uiterst rechts beschik kend over geld uit het buitenland, een beweging voor bereidden, die hen tenminste van het minister-presidentschap zou verzeke ren. Sedert Daranyi, na den dood van Gömbös minister-president werd, heeft hij er naar gestreefd de overdreven Duitsche gezinde en nationaal-socialis- tisch-gezinde actie der uiterst rechtsche elementen te neutraliseeren. Deze ele menten bevatten de eigenlijke nationaal- socialisten, de „pijlkruisers" en „zeis kruisers", de rasorganisatie Toroel, een organisatie van officieren „Move" en groepen van de uiterste rechterzijde van de partij der nationale eenheid. Als men geloof mag schenken aan de geruchten, die te Boedapest de ronde doen, is het „Move" geweest die hel initiatief tot de beweging heeft geno men. Door haar toedoen zouden belang- Verwachting tot morgenavond; Matige tot zwakke wind, aanvanke lijk uiteenloopende, later uit Z. rich tingen, aanvankelijk betrokken met nog eenige sneeuw o! regen, later tijdelijk opklarend, temperatuur om net vries punt des nachts, overdag iets zachter. *Za. 6 Mrt. Zon op: 6 h 38; onder 17 h 47. Licht op: 18 h 17. M,aan op: 2 h 53; onder: 10 h 36, Zo 7 Maart, Zon op: 6 h 35; onder 17 h 48. Licht op: 18 h 18. Maan op: 3 h 36; onder: 11 h 38, N.M.: 12 Maart. Maart. Hoogwater. Laagwater. Za. 6 7.12 19.49 0.48 13.23 Zo. 7 8.35 21.21 2.01 14.50 Ma. 8 10.05 22.43 3.40 16.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Maart. Hoogwater. Laagwater. Za. 6 8.43 21.23 1.53 14.27 Zo. 7 10.01 22.51 3.00 15.51 Ma. 8 11.32 4.35 17.25 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. IS springtij.) rijke sommen uit het buitenland ver deeld zijn. Het schijnt intusschen, dat de bewe ging geen kans van slagen meer heeft. Men beweert althans, dat de regeering zich meester van de situatie voelt en in staat is, haar tegenstanders onschade lijk te maken. Bucharin en Rykof uit de partij gestooten. Officieel wordt medegedeeld, dat in de laatste plemaire zitting van het cen traal uitvoerend comité van de bolsje wistische partij besloten is den hoofdre dacteur van de „Iswestiaüucnarm en den vroegeren voorzitter van den Raad van volkscommissarissen Rykof, die zich sedert geruimen tijd in hechtenis bevinden, wegens actie, vijandig aan de partij, uit de partij te stooten. DE REGEERING HEEFT VERONT SCHULDIGINGEN AANGEBODEN. Naar aanleiding van de woor den van La Guardia, De Amerikaansche regeering heeft Duitschland verontschuldigingen aange boden naar aanle ding van de opmer kingen van La Guardia, den burgemees ter v,in New-York, ten aanzien van Hitier. De verontschuldigingen geschieden in den vorm van een mondelinge verkla ring van den chef der afdeeling West- Europeesche zaken van het departe ment van staat, Dunn, aan den Duitschen gezantschapsraad Thomson. Dunn ze'de, d,at hij de woorden, die de rijksregeering kwetsten en niet de houding der regeering van de Vereenig- de Staten weeugeven, afkeurt. Evenwel wees Dunn op het recht var, vrijheid van het woord in de Ver. Sta ten, welk recht bij de grondwet aan ie der burger wordt gewaarborgd en als een nationaal erfgoed wordt gewaar deerd. La Guardia handhaaft zijn woorden. Nadat burgemeester La Guardia ver nomen had, dat het departement van buitenlandsche zaken den Duitschen ambassadeur verontschuldigingen had aangeboden, ve' klaarde hij zijn woor den te handhaven en te herhalen. De Duitsche regeeri g heeft snel gemerkt, dat hij aan haar heeft gedacht. La Guar dia weet niet of dit moet worden toe geschreven ,aan de levendigheid van zijn beschrijving of aan het onrustige gewe ten van deze regeer'ng. Scherpe Duitsche perscommen taren. Duitschland, meldt de N. R. C. nog, is niet voornemens genoegen te nemen met de verontschuldiging, welke het Amerikaansche departement van buiten- -rhe 70ken i« ^"rste nstantie be reid was aan te bieden. De verklaring van staatssecretaris Huil 7"oo schrijft de Nachtausgabe van de Lokalanzeiger in een blijkbaar door de Wilhelmstrasse geïnspireerd commentaar „getuigt ongetwijfeld »,an den goeden wil van het Ameri kaansche denartement van staat om n ets na te laten ter aiwi'zinö van het gevaar voor de Duitsch-Amerikaansche

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1